Monumentenzorg zit in geldnood Eén paardekracht is Wout Mourik öenoe: Nieuwe spelregels voor PvdA-fractie Corrie Hartong neemt afscheid van Dansberaad Welzijnsorgaan: alles te maken met leefmilieu Volkstelling kost Rotterdam ruim 2 milj. Oud-directrice Rott. Dansacademie WATERWEG MOET DEEPER DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 i. dc restauratie aan de Oude Delft naast het Prinsenhof (poortje). zichten. We moeten ze behouden en misschien denken ze over honderd jaar anders dan wij nu, maar ze kun nen ons dan niet verwijten dat we niks over hebben gelaten". Nalatenschap Om tot een goede nalatenschap voor die komende generatie te komen en daarbij ook de mensen die nu in de oude wijken of huizen wonen te helpen, is naast een restauratiesubsi die ook een onderhoudssubsidie no dig. „Jammer gènoeg is die onderhouds- subsidie er (nog) niet", verzucht de heer Korf. „Met een onderhoudssub- sidie bewerk je enerzijds dat de pan den of buurten niet verder afglijden, verder dat de panden die gerestau reerd zijn ook in goede staat blijven. En", zegt de heer Korf, „restauratie en aangepaste nieuwbouw hoeft hele maal niet duurder te zijn dan gewone nieuwbouw". De heer Korf blijft optimistisch ten aanzien van de monumentenzorg. Hij kan ook moeilijk anders. „Kijk", zegt hij, „of de economie herstelt zich, of niet maar we moeten meer middelen krijgen. Wat meer voor ons, wat min der voor anderen". Het gerestaureerde gemeente archief in Delft. (Van een onzer verslaggeefsters) ACHTHUIZEN De herfstwolken schuiven over Acht huizen. Af en toe trekt de zon een fel licht door de straten. Dan regent het weer. In het dorp blijft het stil. Alleen een kat holt over de dijk; blijft daarna verschrikt naar de auto zitten kijken. Een schaap schudt zijn vacht. Onder aan de drjk, in één van de weinige straten van Achthuizen dorp op Overflakkee staat melkboer Wout Mourik naast zijn paard en wagen. Het tafereel past in deze omgeving, waar het cliché van de tijd die stilgestaan lijkt te hebben het goed zou doen. dat paard en wagen in deze tijd zo gek nog niet zijn; beter in ieder geval dan de bestelwagen Maar Wout Mourik zeggen zulke frasen niet veel. Hij be kijkt de zaken zoals ze zijn. En dan komt hij tot de conclusie die hij eerst had. Zijn overgang van vele par- dekrachten naar één is geen daad tegen milieuvervuiling. „Daar hebben we hier, op het land, nog geen last van". De stij gende kosten en de concurentie waren het die de heer Mourik (37 jaar) noopten zijn Merce- des-bestelwagen te verkopen. „Met de auto was ik zo'n 120 tot ƒ125 per week kjyijt. Het paard kost me gemiddeld ƒ25 per week: dat scheelt nogal in een gezin met vier jonge kinderen, vooral als de zaken wat achteruit lopen". FAMILIE Het besluit een paard voor de wa gen te spannen kwam niet uit de lucht vallen. „Ik heb zelf een paar paarden op mijn boerderijtje, zo kwam ik op het idee. Deze merrie heb ik bij familie in Zwijndrecht ge kocht. Ze had al ervaring met het venten. Dat moet je wel hebben, an ders gaat het paard er met de melk en de boter vandoor". De .zevenjarige Willie kan het met de klanten van haar baas prima vin den. Rustig wacht ze tot de bestelling naar wens is uitgevoerd. Het genoe gen is wederzijds, want „de meeste mensen vinden het erg leuk, dat ik met een paard voor de deur kom. Ze wordt dan ook erg verwend". Nadelen ondervindt de heer Mourik vrijwel niet van zijn ongemotoriseerd vervoermiddel. „Wat snelheid betreft: ik ben even laat thuis als anders. Ik hoef niet iedere keer in en uit de auto te stappen. En de kou? Bij het venten met of zonder auto speelt de kou geen rol: je bent toch vrijwel altijd buiten". Inmiddels staat Willie al weer een stief maandje voor de wa gen en 's avonds in de stal. In Achthuizen, waar het leven goed is, en de volgende re genbui. ver over het vlakke land al te zien is. ROTTERDAM De volkstelling heeft Rotterdam 2.094.560 gekost, nagenoeg gelijk aan het begrote be drag van ƒ2,1 miljoen. Volgens de normen van de toenma lige minister van economische zaken zou de telling per persoon 86,6 cent kosten, wat voor Rotterdam zou neer komen op 600.000 gulden. Uit voor overleg met andere gemeenten was al gebleken dat deze norm onvoldoende was. Hij was gebaseerd op proeftel- lingen door het CBS in 1967 en 1968. waarbij de tijd voor de verwerking van de gegevens te laag was geschat. Rotterdam heeft zijn cijfers toege zonden aan de Vereniging van Neder landse gemeenten, aan wie de mini ster had toegezegd de norm te her zien wanneer hem definitief cijfer materiaal zou zijn overgelegd. ROTTERDAM De commis sie Van der Louw, die was in gesteld naar aanleiding van het conflict in de fractie van de Partij van de Arbeid in de Rot terdamse gemeenteraad, meent dat er op dit moment geen re denen zijn om in de vertegen woordiging in het college van B en W wijzigingen aan te brengen. Er is een aantal spelregels voor het optreden van de raadsfractie opge steld, die een betere communicatie tussen de fractie en de partijwethou ders beogen. Burgemeester Thomas sen, die eveneens bij het conflict be trokken was. heeft de commissie la ten weten de relatie met zijn partij van grote waarde te vinden. Van hem wordt verwacht, dat hij alles zal doen om tegenstellingen tus sen partijgenoten onderling en hem te voorkomen. Het partijbestuur, dat zich bereid verklaart in de toekomst goede diensten te verlenen, heeft ech ter meegedeeld dat de Rotterdamse partij zo snel mogelijk weer haar eigen boontjes moet doppen", aldus 'het woensdag verschenen rapport. De onenigheid in de PvdA-fractie kwam eind augustus van dit jaar naar aanleiding van enkele beschul digingen van burgemeester Thomas sen tot uitbarsting. Het vertrouwen in de PvdA-wethouder voor stadsont wikkeling H. W. Jettinghoff werd op- Een door de fractievoorzitter drs. A. J. Lems aangekondigde motie van wantrouwen werd op het laatste mo ment niet ingediend. Het conflict bin nen de partijfractie bleef bestaan tot dat het gewest Rotterdam van de PvdA op 15 september besloot tot de instelling van een commissie. De fractie heeft inmiddels te ken nen gegeven geen personele verande ringen in het college te willen aan brengen. Men verwacht meer heil van het formuleren van een aantal korte termijn-doelstellingen. Bij wet houder Jettinghoff bestaat het ver langen op basis van de nieuwe spel regels de gelegenheid te krijgen aan te tonen, dat vruchtbare samenwer- king mogelijk is. Tegen deze achtergrond en omdat een alternatief in de vorm van een realiseerbare meerderheidsvoorkeur van de raadsfractie thans niet aan wezig is, acht de commissie wijziging in het college niet opportuun. De mogelijkheid van conflicten kan volgens de commissie worden ver- kleind als de burgemeester van zijn recht om na het sluiten van de be raadslagingen in de raad stemadvie zen of eigen interpretaties van het gesprokenene te geven een beschei den gebruik maakt. Door zijn publieke stellingname als reactie op een bepaalde gebeurtenis wekt burgemeester Thomassen vol gens de commissie de indruk belang rijke zaken ongenuanceerd tegemoet te treden, een sterkere en voortdu rend op de prioriteit van het welzijn gerichte benadering zou verbetering in de verhoudingen betekenen. De nieuwe spelregels, die door de commissie zijn opgesteld, hebben ten doel de PvdA-raadsleden meer te be trekken bij de voorbereiding en ont wikkeling van het beleid. Tot nu toe hebben de PvdA-wethouders een in hoge mate zelfstandig beleid gevoerd, aldus de commissie in haar rapport. Uitgangspunt van het optreden in de raad dient het verkiezingsprogramma te zijn en het op basis daarvan opge stelde fractieprogramma. Naar aanleiding van de discussie heeft de commissie de gewestelijke vergadering voorgesteld aan de raadsfractie op te dragen eeh aan verkiezingsprogramma en actuele problemen aangepaste politieke prio riteitenlijst te ontwerpen. Deze dient gecombineerd met uitvoeringsvoor- stellen op korte termijn voor 1 april a.s. aan gewestelijke vergadering te worden voorgelegd. door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Het is niet waarschijnlijk dat haar afscheid van de Stichting Centraal Dansberaad waarvan zij sedert 1967 directrice is mevrouw Corrie Hartong een afscheid van de Nederlandse bal letkunstwereld inhoudt. Ook al betekent donderdag 16 december voor haar een afsluiting van een in drukwekkende loopbaan met van haar kant veel deskundig en artistiek pionierswerk met daartegen over dankbaarheid van de vele door haar opgeleide dansers en waardering van de Rotterdamse sa menleving, acht jaar geleden uitgedrukt in de Penning van de Leuve, welke onderscheiding de Rot terdamse Kunststichting haar toekende. Corrie Hartong verwierf vooral be kendheid als directrice van de Rot terdamse Dansacademie de afde ling danskunst van het Rotterdams Conservatorium en van de Rotter damse Dansschool, de afdeling dans kunst van de aan dit conservatorium verbonden Rotterdamse Muziek school, welke functies zij jarenlang heeft bekleed. De Rotterdamse Dansschool is een amateuropleiding, de Rotterdamse Dansacademie is een opleiding tot be roepskunstenaar met tegelijkertijd, via het Rotterdams Conservatorium, een algemene middelbare schooloplei ding. Die algemene middelbare schoolop leiding is een „mammoet-nieuwig- heid", overeenkomend met de situatie in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Zij is pas ingesteld na het vertrek van Corrie Hartong. NAAR DUITSLAND Corrie Hartong is dochter van de indertijd bekende Rotterdamse nota ris F. L. Hartong en volgde eerst de alpha-opleiding aan het Erasmiaans Gymnasium in Rotterdam. Begin twintiger jaren behaalde zij haar eindexamen en toen kwam zij meteen voor grote moeilijkheden: Ne derland had op het gebied van de balletkunst, waarin zij zich wilde be kwamen, niets te bieden. Zij moest naar het buitenland, net zoals een andere ballet-pionier uit die tijd Pe ter Leoneff. Ging Peter Leoneff naar Parijs, in die tijd het centrum voor het klassiek-academische ballet. Cor rie Hartong had meer belangstelling voor de moderne danskunst en zij ging naar de Mary Wigmanschule in Dresden. De moderne dans, die na de oorlog ons bereikte uit de Verenigde Staten met bekende namen als Martha Gra ham en José Limon, had zijn prille begin in Duitsland. De Verenigde Staten brachten deze dansstijl later tot ontplooiing. Corrie Hartong werkte in Dresden met Ruth St. Denis en Ted Shawn uit Amerika, met Kurt Jooss en met Ru dolf von Laban, zo bekend door zijn Laban-notatie, een tekenschrift voor de danskunst, vergelijkbaar met het notenbalkenschrift voor de muziek. In 1927 beëindigde Corrie Hartong haar werk aan de Wigmanschule; zij ging naar Maagdenburg, waar zij in 1930 een jaar lang leidster van de Wigmanschule was. TERUG IN ROTTERDAM In 1931 begon haar Nederlandse carrière: het Holthaus-Conservato- rium nodigde haar uit naar Rotter dam terug te keren, teneinde daar een echte vakschool met een leerplan op te zetten. Het resultaat wai de Rotterdamse Dansschool, die vier jaar later met het Conservatorium voor Toonkunst samenging. Pas in 1954 kwam de splitsing in Rotterdamse Dansacademie, verbon den aan het Rotterdams Conservato rium en een Rotterdamse Dansschool, verbonden aan de Rotterdamse Mu ziekschool. Samen met figuren als Michael Holmes en de in 1970 overleden Nel Roos, die als directrice Corrie Har tong had opgevolgd, bezorgde Corrie Hartong de Rotterdamse Dansacade mie een uitstekende naam in Neder land en ook in het buitenland Er kwamen banden met Doris Humphrey, Martha Graham, Hanya Holm en Katherine Dunham in Ame rika en ten slotte werd Lucas Hoving, die geheel is georiënteerd op de Ver enigde Staten, na de dood van Nel Roos met de directie belast. Als directrice van de Stichting Centraal Dansberaad in Den Haag werd Corrie Hartong belast met de hele documentatie van de Nederland se danskunst. Haar taak is nu over genomen door de heer Carcl Elvin. DEN HAAG Er is praktisch geen vierkante centimter grond meer in Nederland waar Monu mentenzorg niet mee te maken heeft. „Sinds de monumenten wet van 1961 hebben we ook te maken met bescherming van stads- en dorpsgezichten, en daar vloeit weer uit voort dat we eigenlyk met het hele leef klimaat te maken hebben. We zijn van een organisatie tot het Moud van monumentale ge euwen geworden tot een wel- fljnsorgaan dat alles te maken heeft met het leefmilieu". Deze veranderde taak van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is een punt dat mr. Jan Korf graag wil benadrukken. Het andere is dat er doorlopend geworsteld moet wor den met een chronisch tekort aan geld. Mr. J. Korf, directeur van wat meestal kortweg Monumentenzorg genoemd wordt, haalt een uitspraak van de Bond Heemschut aan die eens gezegd heeft: „Geef Monumentenzorg nu eerst eens 100 miljoen om de te korten aan te vullen". De heer Korf is wat bescheidener en is met 10 mil joen extra al een heel eind geholpen. Maar er moet meer geld komen. „Dit werk is een essentieel onderdeel van de samenleving". Op het eerste gezicht lijkt het een wat overdreven stelling dat Monu mentenzorg alles te maken heeft met het milieu, maar gezien door de bril van de heer Korf wordt het wat dui delijker. Het bestrijden van water-, bodem- en luchtverontreiniging zijn volgens de heer Korf de technische kanten van de milieubescherming. Maar er zijn ook andere waarden ..Mensen willen in een prettige omge ving wonen, zich daar helemaal thuis voelen. En de oudheid heeft ons geen monumenten van elf verdiepingen opgeleverd. Iemand heeft die gebou wen eens „visuele verontreiniging" genoemd. Neem bijvoorbeeld de Jor- daan. Die wijk moet met het huidige stratenpatroon blijven bestaan. Wan neer je daar vroeger kwam als Mo numentenman, dan keken ze wel wat argwanend. Maar dat gaat nu stuk ken beter. Met het verbeteren van binnenterreinen en van woningen is daar nog veel te doen". Grote eenheden „Het probleem bij Volkshuisvesting is echter dat het altijd wil werken in grote eenheden. Ze willen niet hier en daar verspreid een huisje opknap pen, ze willen in een duidelijk afge bakend gebied een heel blok ineens aanpakken. Wij willen dat natuurlijk ook wel, waar met onze financiëen kunnen we dat niet redden. Voor ons is werken 'n grote aantallen juist het probleem; we hebben er gewoon geen geld voor. En in de huidige economische situatie zie ik ook niet dat er op korte ter wijn meer geld vrij komt". ROTTERDAM Rotterdam en Rijkswaterstaat hebben een plan ont wikkeld om de Nieuwe Waterweg b'ina een halve meter diever te ma ken. Uitdieping tot 45 voet is nodig, wü de Sint Laurenshaven in het Bot- 'ekgebied de komende jaren bereik baar zijn voor grote ertsschepen. Het uitdiepen van de Waterweg en °e Sint Laurenshaven (kosten onge- driemiljoen gulden) is een tijde- jjjke oplossing. Men rekent erop dat de grotere diepte niet meer nodig zal zijn als eind 1973 het Verenigde Erts- overslabedrjif op de Maasvlakte, ge reed is. Een oplossing volgens de heer Korf zou zijn, dat er een herziening van de verdeelsleutel komt. „Meer restaura tiekosten zouden dan moeten- komen te drukken op Volkshuisvesting en minder op onumentenzorg. Op die manier zouden we dan huizen kun nen verbeteren, waarvoor de huren, dan ook nog betaalbaar blijven; van Volkshuisvesting zou dan een subsi die moeten komen voor herstelkosten of een huursubsidie of iets dergelijks. We zouden het ook wel bij CRM kun nen houden, maar dan hebben we meer geld nodig". Betaalbaar De kwestie van de kostenverdeling, het betaalbaar blijven van de panden brengt de heer Korf op het Berg- kwartier in Deventer. „Dat is voor ons een soort vin geroefening", zegt hij. „We kunnen daar veel van leren en dat doen we ook. Er zijn hele mooie panden uitge komen, maar ze zijn niet te betalen. We zullen moeten komen tot een aan vaardbare huur, ook daar. Want wat zie je overal: een centrum waarin niemand woont is dood. Die wijken moeten bewoond worden, zonder meer, anders hou je een verzameling dode monumenten over. De huren gaan natuurlijk wel omhoog, en er zijn veel mensen die zullen moeten wennen aan een hogere huur, maar het moet betaalbaar blijven. We zul len moeten afzien van al te perfecte restauratie. Je hoeft een bepaald pand niet terug te brengen in exact de toestand van pakweg 1780. Als het zich in het straatbeeld voegt, moet je het zo laten, verander het dan gron dig van binnen. En ook zou je hele arbeiderswijken, die typerend zijn voor een bepaalde bouwstijl uit een bepaalde tijd moeten behouden. Of een mooi stratenplan, bijvoorbeeld dat van Amsterdam-Zuid. Hou die huizen en wijken in een goede staat en laat er mensen in wonen". Door de te krappe begroting komt de heer Korf tot de volgende uit spraak: „Wanneer we op een peil van vijf jaar geleden zouden werken, en alleen met de prijsstijgingen rekening houden, zouden we zeker acht mil joen meer moeten hebben. De nieuwe subsidie-aanvragers krijgen nu een briefje in de trant van: „Komt u over een paar jaar maar terug. Dan zullen we eens bekijken of een subsidie ver leend wordt. En dat is een ongelukki ge situatie, want velen kunnen en willen niet op deze wankele uitspraak bouwen en zien van restauratic af". Tegenstrijdigheid Deze omstandigheid: minder be schikbaar kapitaal voor een steeds toenemend aantal uit te voeren wer ken brengt de heer Korf tot de con clusie: „Wat meer voor ons en wat minder voor anderen". Hij doelt hier hoofdzakelijk mee op een aantal projecten dat zijns inziens wel kan wachten. Dat zijn dan bij voorbeeld recreatieprojecten. ..Hoe nuttig op zich ook misschien", aldus de heer Korf, „maar het aanleggen van die grote recreatieprojecten kan wel wachten. Ik zie dat zo: die pro jecten worden nu aangelegd voor mensen die nu leven. Er wordt dan vergeten dat voor een bevolking die rond 2000 zal leven het hele land al opgedeeld zal zijn. Er zullen dan geen mogelijkheden meer zijn voor het groter aantal mensen dat dan zal le ven. En het is toch te gek. dat je eerst ha'f Nederland door moet rijden om te kunnen recreëren. Men voelt zich ook prettig in de oude binnenste den, de eigen wijken. Wanneer wat gedaan wordt aan het meer leefbaar maken, wat groen, bermen, pleinen enz., dan hoeft men niet weg. En dat openhouden en bewaren van een aan tal mogelijkheden in Nederland voor een toekomstige generatie geldt ook voor wijken, gebouwen en straten plannen, dorpsgezichten en stadsge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5