Buber en de theologische discussie van v andaag BE Rhodesië: nieuwe rol voor kerk Gezinssubsiclie als vervanging voor kinderbijslag bepleit Wereldraad: weer geld naar India Puzzelhoek COM M ENTAAR Immigranten (1) Immigranten (2) Immigranten (3) Hoogleraren in Athene dienen ontslag in Baptistenleider overleden Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERK 2 DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 GENEVE (ANP/KNP) De we reldraad van kerken heeft weer 850.000 dollar naar India gezonden voor hulp aan Pakistaanse vluchte lingen. Het geld zal gebruikt worden voor de aankoop van dekens en bouwmaterialen voor de vluchtelin genkampen en de watervoorziening. In totaal is via de wereldraad thans meer dan twee miljoen dollar aan het hulpwerk in India bijgedragen. Volgende week zal opnieuw 850.000 dollar worden gezonden. Het gaat vooral om hulp in de vluchtelingen kampen te Salboni, Gambabbani, Sal- va en Digri, waar meer dan een half miljoen vluchtelingen verblijven. Ook worden met dit geld noodhospitalen ingericht Op een persconferentie na een bij eenkomst van vertegenwoordigers van caritas-organisaties (r.k. hulp werk) uit twintig landen in Baden is met klem tegengesproken, dat het r.k. hulpwerk ten goede zou komen aan de oorlogsvoering. Gezegd werd, dat er genoeg controles zijn, dat het geld uitsluitend gebruikt wordt om de nood van de Pakistaanse vluchtelin gen te verminderen en dat Caritas- India een van de best georganiseerde afdelingen is. Prof. dr. H. Jonker, een van de ondertekenaars van Het Getuigenis geeft zijn visie op de theologische discuussie van vandaag. Prof. Jonker is hoogleraar aan de rijksuniversiteit van Utrecht en is van her- vormd-gereformeerde sig natuur. Vandaag publiceren wij het eerste deel van zijn ar tikel. De komende dagen volgen nog twee delen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 2. vermogen, 6. voedsel, 8. deel van de dag (afk. Lat.), 10. vreemde munt, 11. eind, 12. vlug, 14. Myth, figuur, 1& uitstap, 17. werpanker, 1& telwoord, 19. pluim van een vogel, 21. bloedhuis, 23. watering, 25. putemmer- tje, 26. roofdier, 27. aardhoogte, 29. ope ning van een fuik, 30. speelgoed, 3U schortje, 33. scheik. element, 34. reeds,- 35. aanhoudend. Verticaal: 1. roofdiertje, 3. jaar (afk. Lat.), 4. ruw, 5. hoeder van schapen, 6. leuk, 7. meisjesnaam, 9. tijding, 11. van dezelfde soort, 13. siertorentje, 15. vlak temaat, 19. tijdverlies, 20. gevangenis, 22. laagvlakte, 24. eenmaal, 25. koraalrif, 27. bevel, 28. bijb. figuur, 32. water in N.Br. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. bal, 4. parket, 9. Erls, 11. boor, 1Z kantoor, 16. nee, 17. Aa. 18. krekel, 2L sta, 22. aan, 23. raster, 25. N.T., 27. ale, 28. parkiet, 3L sero, 3Z plan, 34. kerker. 35. Spa. Vert.: 1. bè. Z ark, 3. lianen, 5. Abo, 6. roos, 7. kor, a er, 10. snek, 13. teer, 14. paard, 15. akant, 17. Ate, 19. rat, 20. laak, 21. steels, 24. slip. 26. mark, 28 per, 29. roe, 30 tap, 31. Se. 33. na. door prof. dr. H. Jonker IN ons dierbaar vaderland dreigt de theologische discus sie van de laatste weken over de toepassing theologisch en praktisch van sociale gerech tigheid langzamerhand vast te lopen in een uitzichtsloze ver warring van opvattingen en een opwerpen van tegenstellingen (rechts contra links bijv.), wel ke ongetwijfeld zijdeling mee spelen, maar die m.i. niet de punten raken waar het wezen lijk om gaat. Dat er fundamen tele punten in het geding zijn blijkt uit de felheid van de dis cussie, uit de reactie van velen en uit de bijzonder grote aan dacht die pers, radio en televi sie aan dit theologisch debat wij den. De vraag blijft echter: om welke wezenlijke punten gaat het? Om uit de oeverloze spraakverwarring van christelijke theologen te komen vraag ik mij af of het langzamer hand geen tijd wordt een niet- christelijk theoloog, een joods den ker, die jaren geleden over de onder havige kwestie al het zijne gezegd heeft, bij deze discussie te introduce ren. Ik bedoel Martin Buber. Hij heeft zich vanuit het joodse denken zger intens met het christelijk ge loven en de christelijke interpretatie van „gerechtigheid" bezig gehouden. Verschuiving Vooraf echter een schets van de problematiek. Wie kerkelijk mee leeft en enigermate theologisch ge- interesseerd is ontgaat het niet dat momenteel in de theologie en kerke lijke discussie een verschuiving van' accenten plaats vindt. Of het alleen maar accenten zijn of dat er funda mentele zaken aan de orde zijn, laten wij nu nog in het midden. Meer dan vroeger wordt thans grote nadruk gelegd op politieke en maat schappelijke geëngageerdheid als op dracht van het evangelie. De con crete daad wordt belangrijker ge acht dan de meer „abstracte" geloofs visie of innerlijke geloofsbeleving. Op de profeten van het Oude Testa ment wordt vaker een beroep ge daan dan op de apostelen uit het Nieuwe Testament. Vooral door de communicatie media wordt Jezus in zijn menselijke gestalte als Man van Nazareth levend voor en in het midden van de toen malige samenleving wij denken o.m. aan de film van Dennis Potter „Zoon des Mensen" meer naar voren gehaald dan wat de kerk eeuwenlang aangaande Jezus Christus als Middelaar en Verzoener in de eenheid van zijn godheid en mens heid heeft beleden en verkondigd. Wij moeten aardser, concreter en menselijker denken, moeten meer het accent leggen op de praktijk dan op de theologisch-theoretische be zinning, meer de theologie richten op de directe vragen van de maat schappij dan op de Waarheidsvraag van eeuwigheid en tijd. Het dogmatisch denken, zo sugge reert men, is zo statisch, theoretisch, je hebt er zo weinig aan voor de praktijk. Wij moeten „functioneler" denken, meer gericht op de heden daagse situatie en meer sociaal be trokken op de nood van de mede mens. Deze „omturning" van de pre diking, de christelijke habitus en het theologisch denken zal, zo sugge reert men verder, de weg naar de wereld openbreken en de oecumeni- sering van de roomskatholieke en protestantse kerken bevorderén. Fiolet En hier komen wij op het punt van prof. dr. H. A. M. Fiolet, secre taris van de raad van kerken in Nederland. In zijn boek „De tweede reformatie" tracht de schrijver duide lijk te maken dat het niet alleen gaat om verschuiving van bepaalde accenten, maar dat er fundamentelere aangelegenheden aan de orde zijn. Hij beschrijft hoe het theologisch denken en de kerkelijke praktijk in de loop der eeuwen onderworpen is geweest Het zou dwaasheid zijn te ontkennen dat er aan de immigratie in ons land (het woordgebruik van de nuchtere praktijk is: de gastarbeiders) een paar haken en ogen zitten en ongetwijfeld betekent re geren dikwijls vooruitzien. In zoverre is het daarom te begrijpen dat de Ne derlandse regering in Brussel bij de besprekingen over de voorwaarden van Engelands toetreding tot de EEG een paar vragen aan de orde heeft ge steld over die onderdanen van het Britse gemene best, die straks op grond van Engelands nationale wetgeving en de Europese bepalingen over het vrije verkeer van personen en goederen toegang zullen krijgen tot de continentale EEG-landen. Toch heeft het stellen van het probleem een na re bijsmaak zelfs als wij daarbij onze twijfels buiten beschouwing laten over een bewuste of on bewuste motivering van de probleemstelling op Trouwens: niet alleen voor de gemenebest-on derdanen; ook voor onze rijksgenoten van overzee en de gastarbeiders uit de landen van de Middel landse zee worden dit soort argumenten op dit ogenblik gehoord. Min of meer officieel is de gedachte geventileerd om de contracten voor gastarbeiders aan een ter mijn van twee jaar te binden. Het CNV heeft op goede gronden bij voorbaat reeds een „nee" tegen deze redenering laten horen. Bij die ontkenning kunnen wij ons gemakke lijk aansluiten juist omdat wij onder ogen wil len blijven zien dat er aan de immigratie een paar haken en ogen zitten en het mede in het belang van de immigranten naar ons land niet gewenst is deze zaak aan de vrijheid van het bedrijfsleven over te laten. Nodig is (waar die immigranten ook vandaan komen) een regeling die het verblijf van deze men- Veel beter zou echter zijn met de immigrant een verbond te sluiten, waarin duidelijk twee delen begrepen zijn. Hij komt dan hier op een contract waarin wederzijdse rechten en plichten zijn om schreven: de te leveren arbeid, het te bedingen loon, maar ook de te ontvangen vorming en de daarvoor door beide contractanten vrij te maken tijd. Dit betekent op zichzelf al een zekere selectie, want er moet bereidheid zijn om zo'n contract te tekenen. Maar die selectienorm wordt dan niet meer bepaald door groepsegoïsme maar door mens waardige overwegingen. Dit vraagt echter ook van de andere partij in grond van het feit, dat het hier voornamelijk zal gaan om gemenebest-onderdanen met wat meer pigment in de huid dan de traditionele Brit. Jarenlang heeft Nederland zich beijverd om En geland binnen de groep van zes te halen; zonder twijfel uit een slechts door Europees en historisch denken gevoed politiek pathos, dat gelukkig op geen enkele wijze in botsing kwam met onze be langen. Dat was mooi, maar laten we het nu ook mooi houden. Om bij de eerste de beste moeilijkheid nu al te gaan tegenstribbelen op grond van allerlei op zichzelf misschien juiste overwegingen (een dicht bevolkt land, een grote woningnood, een teruglo pende conjunctuur) maakt een wat opportunisti sche indruk. De eerste twee overwegingen zijn namelijk nooit gehoord toen het ons allemaal nog goed ging en van de derde overweging geen sprake was. sen dienstbaar maakt aan scholing en vorming, die ook elders te gebruiken is bij voorkeur in het land van herkomst. Dat vraagt een andere instel ling; van ons én van de immigranten. Nu is het dikwijls zo dat deze mensen hier al leen zijn om voor ons het nederigste werk .te ver richten en wat hen zelf aangaat om zoveel mo gelijk geld te verdienen voor de familie thuis of om straks als een klein ondernemertje in het eigen land te kunnen optreden een hoop die dikwijls een illusie zal blijken te zijn. Aan dat geld verdienen wordt heel wat onder geschikt gemaakt. Er wordt bijvoorbeeld veel overgewerkt, zodat er weinig energie en tijd over blijft voor wat wij dan nu maar gemakshalve zul len omschrijven als vorming. De bepaling van dit leefpatroon behoort nu tot de vrijheid van de im migrant juist omdat hij aan de vrijheid van het bedrijfsleven is overgeleverd. het contract heel wat; namelijk er zorg voor te dra gen dat de buitenlandse arbeider niet geschoold wordt voor taken die er in zijn land van herkomst niet zijn. Dat betekent overleg tussen regeringen kredietmogelijkheden voor arbeiders uit hetzelfde land om thuis iets te kunnen ondernemen of wat er maar meer denkbaar is om arbeiders uit arme landen in te zetten in een bewuste ontwikkelings politiek. Want indien de ontwikkelingsinspanningen van onze landen zo pover blijven als nu en zo eenzijdig gericht op een economische groei in plaats van op werkgelegenheid, zal de toeloop uit de arme lan den op het welvarende Europa alleen maar groter worden. aan het schema van een grieks dualistisch denken, waarin God en mens oneindig ver uit elkaar worden gehouden. Enkele uitspraken. De tegenstelling tussen de heilige God in de hemel en de zondige mens op aarde is een uitvloeisel van het griekse dualisme (blz. 40), evenals ATHENE (RTR) De meeste hoog leraren aan de medische faculteit van de universfteit in Athene hebben hun ontslag ingediend. Ze -willen daarmee protesteren tegen een besluit van de regering 200 nieuwe hoogleraren te benoemen. Volgens goedingelichte kringen in de Griekse hoofdstad is de kans groot dat alle professoren aan de universi teit hun functie zullen opgeven als de regering weigert de benoemingen on gedaan te maken. Ongeveer 20 van de 25 hoogleraren aan de medische faculteit stellen dat het regeringsbe sluit indruist tegen de universiteits voorschriften, die zeggen dat hoog leraren moet enworden gekozen door een plenaire zitting van alle actieve professoren van de betrokken facul teiten. Bovendien zou veel van de nieuwe hoogleraren niet de vereiste bevoegdheden bezitten en zou hun benoeming de gehele universiteits structuur in de war brengen. MOSKOU (EBPS) Ds. Alexander Ka rev, de leider van 500.000 baptisten in Rusland gedurende bijna vijftig jaar, is op 77-jarige leeftijd overle den. Hij was algemeen secretaris van de baptistenunïe in Rusland en hoofdredacteur van het baptistenblad „Broederlijke boodschapper." Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Als God Zich openbaart aan Abraham zegt Hij: Gaat."Hij moet zijn land, zijn stam, zijn familie achterlaten. Maat"God zegt meer. Hij zegt: "Gaat naar het land dat Ik u wijzen zal." Abraham kreeg geen brief mee, die hij op de zoveelste dag of 40 kilometer buiten de stad moest openmaken. God zei ook niet: Luister, dan zal Ik je precies uitleggen hoe je reizen moet. God gaat Zelf mee. Die belofte komt in het Nieuwe Testament terug. Als Christus "Gaat" zegt tegen Zijn discipelen, voegt Hij er aan toe: "Ik zal bij u zijn." Die belofte zit zelfs in Gods naam. Als Mo zes Hem bij de bran dende braambos vraagt hoe Hij heet, zegt God, "Ik ben die Ik ben", soms afgekort tot "Ik ben". God was dan de "Eeuwig zijn de". Misschien kan ik niet voldoende begrip opbrengen voor de Griekse filosofische wijsheden, maar eerlijk, dat zegt mij niets. Die naam begon echter te leven toen een Jood hem uitlegde als een belofte. God zegt: "Ik ben er bij Ik ben bij u, ga met u mee, wijs u de weg. Dat zegt me wat. God laat me niet in de steek. De weg die ik moet gaan is de weg die Hij met mij gaat. God komt om met ons mee te gaan. We lezen vandaag: Genesis 3:14-15. Martin Buber „de individuele geborgenheid in de verdienste van Christus, die bij zijn Vader in de hemel is" (blz. 57). De aardse werkelijkheid, zegt Fiolet, is de ruimte voor de ont moeting met God. Het heil van God is maar niet een „invasie uit een andere wereld in deze wereld", wij moeten „binnenwerelds denken en realiseren in ons handelen van en voor de mens. „Wij kunnen God niet abstract beminnen. Het is niet zo dat wij God kunnen beminnen en dat de naastenliefde slechts de conse quentie van onze liefde tot God is. Naastenliefde is de concreet ver taalde Godsliefde" (blz. 151). Zo wordt God, bij Fiolet, meer naar de aarde, de samenleving, de mede mens getrokken, vanuit een joods denken en contra een grieks dualistisch denken, dat God en mens zo ver uiteengedreven zou hebben. Ook de Openbaring verkrijgt bij Fiolet een andere zienswijze bij de voorgestelde overwinning van het griekse denken. „Voor de christen van onze tijd ligt de bron van de Openbaring niet in overgeleverde waarheden. Voor hem komt God aan het woord in de zich veranderende samenlevingsstructuren, in de zich zelf wordende mens" (blz. 161). „De „bron van de Openbaring van God" ligt daarom vlak bij de mens" (blz. 162). DEN HAAG Tijdens de al gemene beschouwingen op de begroting van sociale zaken in de Tweede Kamer hebben PvdA en D'66 gepleit voor het vervan gen van de kinderbijslag- en kinderaftrekstelsels door een re geling in de vorm van een ge zinssubsidie. De hoogte van deze subsidie zou dan afhankelijk moeten worden ge steld van het inkomen van de ouders en van de leeftijd van de kinderen. Er zouden daartoe twee leeftijdsklas sen kunnen worden ingevoerd; een van 0-12 jaar en een van 12-18 of 19 jaar. Voor oudere studerende kinde ren, zou dan een studiekostenregeling NED. HERV. KERK Beroepen: te Noord-Schermer c.a.: .J Uitdenbogaardt, kand. te Amster dam; te Nieuwveen: M. H. Geertsema te Hendrik-Ido-Ambacht. Bedankt: voor Neerlangbroek: J. Verwelius te Schoonhoven; voor Dor drecht: Iz. Kok te Baarn; voor Rot terdam-DelfshavenC. v. d. Bosch te Gorkum. GEREF. KERKEN Beroepen: te Sassenheim: A. C. Bronswijk te Breda. GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen: te Zwolle: H. D. van Herksen te Heemse; te Appingedam- Overschild, te Drogeham, te Gees, te Grijpskerk-Niezijl, te Mussel, te Smi- there (Can.), te Waardhuizen, te Zaandam-Krommenie, te Zevenber gen-Bergen op Zoom en te Zuidwol- de: kand. W. Poqwelse te Apeldoorn; te Noordbergum: T. O. G. M. Bosma te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Ooltgensplaat: W. Hage te Krabbendijke; voor Amster dam-N. en voor Clifton (VS): P. Hon- koop te Kampen. BAPT. GEMEENTEN Beroepen: te Muntendam: R. J. Vóórhaar te Hengelo. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-W.P. Beekhuis te Noordeloos. moeten komen, ongeacht de financiële pisitie van de ouders, in combinatie met een regeling voor latere terugbe taling. De bedoeling van deze nieuwe op zet, zo verklaarden de heren Th. vaji Lier (PvdA) en drs. E. Nypels (D'66) in verschillende bewoordingen, moet zijn, dat deze uiteindelijk aanmerke lijk minder zal mogen kosten dan de bestaande kinderbijslag- en kinderal- trekregeling te zamen. Volgens drs, Nypels zou een deel van de bespaarde bedragen moeten worden aangewend voor een aantal gratis voorzieningen rechtstreeks ten behoeve van he: kind en voor een ander deel voor financiering van sociale voorzieni' gen. Beide woordvoerders wezen erojl dat de voorgenomen bevriezing var, de kinderbijslag voor het eerste kind (en mogelijk ook voor het tweede kind) geen goede bezuiniging op de uitgaven betekent. Van Lier: „Het zou dan nog beter zijn alle kinderbij slagen waardevast te maken inplaats van welvaartsvast". Nadere studie Vrijwel alle fracties pleitten voor een nadere bestudering van de hele kinderbijslagstructuur, zulks mede in samenhang met de overige sociale verzekeringswetgeving. KVP-woord- voerder B. J. M. Hermsen zag „geen enkele noodzaak om ook de kinder bijslag voor het tweede kind te be vriezen". Voor het overige moet z.i. worden bezien, of de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind niet gekoppeld kan worden aan een bepaalde loongrens dan wel of voor de laagstbetaalden compenserende maatregelen kunnen worden geno men. De ARP- en CHU-woordvoerders verklaarden zich op het punt van de „bevriezing" te willen houden aan het regeerakkoord, waarin „bevriezing" van de kinderbijslag voor het tweede kind ervan afhankelijk wordt gesteld, of dit binnen het kader van een her waardering onontkoombaar blijkt te zijn. WD-afgevaardigde G. M. V. van Aardenne sprak zich evenwel on omwonden uit voor bevriezing ook •van de bijslag voor het tweede kind en in een later stadium ook van die voor volgende kinderen. door H. Biersteker De kerken nemen in Rhode sië plotseling opnieuw een sleutelpositie in na het voor lopig akkoord tussen de Britse minister sir Alec Douglas Home en de Rhodesische premier Ian Smith. Het komt kort nadat de r.k. bis schoppen zich vierkant tegenover het blanke minderheidsbewind hadden opgesteld door in verzet te gaan tegen de voorwaarde van Smith, dat zij op hun scholen niet méér dan zes procent zwarte leer lingen mochten toelaten. Op het ar gument van Smith, dat er nu toch ook nog geen zes procent van hun leerlingen zwart is, antwoordden de bisschoppen dat zij zich „principieel en met het oog op de toekomst" niet op zo'n percentage wensten vast te laten leggen. Het fel omstreden voorlopig ak koord heeft in elk geval de ver dienste dat het de kerken in hun verzet kan stijven. Immers, volgens het akkoord verplicht Engeland zich om in tien jaar ongeveer 400 miljoen gulden ter beschikking te stellen ten behoeve van het onder wijs aan de Rhodesische bevolking. En in dat onderwijs spelen de ker ken een belangrijke rol. Volgens de Evangelische Pressedienst zit 90 procent van alle schoolgaande kin deren in Rhodesië op zendings- en missiescholen (ongeveer driedui zend lagere en middelbare). Vol gens het Britse dagblad „Observer" zijn echter de bijna 3000 lagere scholen in feite al door het bewind Smith ingelijfd maar is het in- ssante, dat van de ongeveer honderd "high schools" er nog 83 door zending en missie bestuurd worden. En dat is uitermate be langrijk in het licht van de oplei dingskwalificaties, die volgens het voorlopig akkoord voor het passief kiesrecht gesteld zouden moeten worden, namelijk vier jaar „high school". Meritocratie Deze bepaling grijpt terug op een lievelingsgedachte van de Sir Roy Welensky, de vroegere bokskam pioen die eens premier was van de Centraal Afrikaanse Federatie: „meritocratie" inplaats van demo cratie. Dat wil heggen politieke zeg- DE KERK IN DE WERELD genschap op grond van merites, dus van opleidingseisen. Deze fraaie ge dachte werd overigens lichtelijk bedorven doordat van die „merites" ook de hoogte van het inkomen deel uit bleek te maken. En de Afrikanen hadden dat heel goed door, want de delen Nyassaland (het huidige Malawi) en Noord Rhodesië (het huidige Zambia) be dankten voor de federatie en wer den zelfstandige staten. Daarop grepen de 200.000 blanken in Zuid Rhodesië naar de macht over de vijf miljoen zwarte bewoners van dat land. Dat is het huidige Rhode sië. En nu is het paard van de meri tocratie weer van stal gehaald. Het is natuurlijk heel geschikt als wa pen in de handen van Ian Smith om een werkelijk meeregeren van de zwarte meerderheid tot ver in de volgende eeuw uit te stellen. Maar het wonderlijke is, dat met dit voorlopig akkoord aan zending en missie een middel in handen wordt gegeven om dat meeregeren een stuk eerder mogelijk te maken. De Times heeft zich al afge vraagd of er 'wel genoeg garanties zijn dat de 400 miljoen gulden van de Engelse belastingbetalers niet door Smith voornamelijk in het blanke onderwijs zal worden ge stopt. En de Guardian raadt de re gering aan om voor de besteding ervan eerst maar eens contact op te nemen met de „Conference of Bri tish Missionary Societies" (het overkoepelend orgaan voor missie en zending in Engeland). Onlustgevoelens De sterke onlustgevoelens over het voorlopig akkoord tussen Home en Smith zijn gerechtvaardigd. Ho me is er oprecht van overtuigd dat hij Rhodesië voor de poort van de apartheid heeft weggesleept. De Afrikaanse leiders menen echter dat hij de belangen van de zwarte bevolking van Rhodesië aan het on wettig regime van Smith heeft uit verkocht. Het moet ook voor hen wel volslagen onbegrijpelijk zijn waarom een minderheid goed deels in bezit van een Brits paspoort en veel kleiner dan het aantal Indische Nederlanders dat Nederland opnam toen in Indonesië het tij keerde de toekomst van een Afrikaans land moet bepalen. Er is ook terecht scepsis over een Engelse missie onder leiding van lord Pearce die de mening van de zwarte bevolking over het akkoord moet gaan peilen. Van de bevindin gen van deze missie zal het afhan gen of het voorlopig akkoord defi nitief wordt. Maar de vraag is of de bevolking veel te zeggen zal hebben omdat de twist buitenslands tussen de twee grote onafhankelijkheids partijen ZANU en ZAPU ook niet bepaald inspirerend is. Bisschop John A. T. Robinson heeft er al 50 Pond voor een liefdadig doel om verwed, dat de Britse missie in Rhodesië hetzij geen merkbare te genstand tegen het akkoord zal constateren, hetzij tot de conclusie zal komen dat het akkoord toch maar moet worden doorgezet. Vreemde roeping Maar ook dan zal Engeland een bewijslast op zich nemen die het meent aan te kunnen door zijn voorgenomen tussenkomst in het onderwijs aan de zwarte bevolking van Rhodesië. En daarbij is het in hoge mate aangewezen op zending en missie. Het is een vreemde uit daging voor de kerken in dat land. Tot nu toe stonden ze tamelijk geïsoleerd in de verdediging van de mensenrechten in Rhodesië. Maar nu ineens hebben ze er een opmer kelijke roeping bijgekregen: het ger zicht van Engeland in de wereld helpen redden. Het lijkt ons geen specifieke kerkelijke taak maar het geeft missie en zending wél ineens de wind in de zeilen als ze voor de rechten van Rhodesië's zwarte bur gers opkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2