NEDERLAND IN GEVARENZONE Staakt het vuren en trek de strijdkrachten terug Geen strafpunten voor automobilist Werkloosheid neemt door inflatie steeds meer toe Russische robot geland op Mars Minister Nelissen waarschuwt Kamer: Het Kwartet 'VN tot India en Pakistan: LEIDSE SPAARBANK (rita) HIT WEER Geen maatregelen voor evacuatie van Nederlanders Sjoukje stopt met schaatsen Nieuwe leidse Courant Woensdag 8 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" toofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur dat de. Amerikaanse hulp aan India afgebroken is. Het protest tegen de maatregel vond plaats bij de ambas sade van de Verenigde Staten. De demonstranten beschuldigden Ameri ka ervan door deze maatregel Paki stan te helpen met de oorlog tegen India. NEW ORK (Reuter/AFP) De Algemene Vergade- uig van de Verenigde Naties heeft gisteravond laat met 104 I tegen 11 stemmen bij 10 onthoudingen een resolutie aan vaard waarin bij India en Pakistan wordt aangedrongen het vuren onmiddellijk te staken en hun strijdkrachten op eigen grondgebied terug te trekken. De resolutie dringt voorts aan op intensieve inspanning om de voorwaarden te scheppen welke noodzakelijk zijn voor de vrijwil lige terugkeer naar hun wonin gen van de Oostpakistaanse vluchtelingen in India. Tegen de mede door Nederland in gediende Argentijnse resolutie stem den onder andere Bulgarije, Cuba, Tsjecho-Slowakije, India, t'olen en de Sowjet-Unie. Miljoenen wagens van GM terug DETROIT General Motors heeft 6,7 miljoen Chevrolets (zowel per sonenwagens als vrachtwagens) van de jaargangen '65 tot en met '69 teruggeroepen om de motoren vast te zetten. Men is beducht voor breken van de ophangpunten. De fabrieken roe pen de wagens vrijwillig terug nadat er berichten in de pers waren ver schenen over moeilijkheden met de ophanging van de motoren. Hoeveel deze gigantische operatie precies gaat kosten is niet bekend, maar in industriële kringen schat men de kosten op tientallen miljoe nen dollars. WILLEMSTAD Een grote brand heeft dinsdag tegen middernacht een winkelcentrum op Otrabanda in Wil lemstad in de as gelegd. Negenentwin- fig winkels brandden uit. De oorzaak Is nog niet bekend. Van stemming onthielden zich on der meer het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en E'enemarken. China stemde voor de resolutie maar liet weten hoogst ontevreden te zijn omdat „geen verschil is gemaakt tussen het slachtoffer van agressie en de agressor". De resolutie heeft geen andere kracht dan dat zij een zekere morele druk op de strijdende partijen oefent, terwijl aan een resolutie van de Vei ligheidsraad* verplichte dwangmaatre gelen verbonden hadden kunnen wor den. De Algemene Vergadering debat teerde twaalf uur nadat dc Veilig heidsraad in gebreke was gebleven tot een uitspraak te komen. De Indiase gedelegeerde bij de Ver enigde Naties, Samar Sen. zei eerder in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, dat Pakistan ..Bangla Desj" moet erkennen en Sjeik Moedjiboer Rahman, de leider van de Awami-liga, in vrijheid moet stellen als het vrede wil op het sub continent. In antwoord op eisen voor een on middellijk staakt het vuren en terug trekking van troepen, zei Sen dat geen enkele resolutie van de VN zou werden uitgevoerd tenzij deze „aan vaardbaar is voor de regering van Bangla Desj". In Britse regeringskringen heerst de overtuiging, dat geen enkele be middeling van westerse landen in het conflict enige kans van slagen heeft. Premier Heath zou van oordeel zijn, dat Moskou geheel Azië goed wil la ten zien. dat China niet in staat is om één van zijn naaste bondgenoten ook maar enigszins te hulp te komen. Want zelfs al zou Peking nu nos mi litaire hulp aan president Jahja Khan sturen, dan nog zou die hulp te laat komen.om te verhinderen dat India Oost-Bengalen „overneemt". Om die reden heeft Engeland dan ook alle dringende verzoeken in de VN om als bemiddelaar met gezag tussen de strijdende partijen op te treden, voor de nabije toekomst van de hand ge wezen. Het Witte Huis in Washington heeft gisteravond onthuld dat gehei me besprekingen over het verlenen van politieke autonomie aan de Bangla Desj-beweging in Oost-Paki- stan op het punt stonden succes te hebben toen India Pakistan aanviel. Amerikaanse functionarissen ver klaarden dat de vergevorderde staat van de onderhandelingen, waarin de Verenigde Staten een actieve rol speelden, alle grond aan een militair ingrijpen van de kant van India ont namen. Zij zeiden dat Pakistan bij de ge heime onderhandelingen toezeggingen had gedaan om in Calcutta met ver tegenwoordigers van de Bangla Desj- beweging aan de onderhandelingsta fel plaats te nemen. Het had voorts een voorstel in overweging genomen om de gevangen zittende sjeik Moed jiboer Rachman als vertegenwoordi ger van de separatisten te aanvaar den. De aanval op 22 november toonde echter aan, aldus deze functionaris sen. dat de Indiase regering een snel le militaire confrontatie verkoos bo ven een politieke regeling. Van onze parlementsredactic DEN Hx\AG Nederland is de gevarenzone binnengekomen van een sterke inflatie, die ge paard gaat met een verminderde activiteit in het bedrijfsleven en een toenemende werkloosheid (stagflatie). Minister Nelissen van Financiën liet gisteren bij de algemene finan ciële beschouwingen in de Eerste Ka mer de,ze waarschuwing horen. Han gende het overleg met het bedrijfsle ven en het debat in de Tweede Ka mer over Economische Zaken en So ciale Zaken wilde de bewindsman niets zeggen over een mogelijk ingrij pen in de ontwikkeling van lonen en prijzen. Wel sprak de bewindsman over de wenselijkheid van een zekere bijsturing. De regering heeft reeds la ten weten een prijsmaatregel niet te schuwen. Wanneer de melkprijzen de afgesproken twee cent verhoging in het westen en een cent verhoging in het oosten te boven gaan, zal een prijsmaatregel worden afgekondigd, zo heeft minister Langman (Economi sche Zaken) gisteren aangekondigd. Een lichtpunt is, dat het beeld in de miljoenennota 1972 over de ontwikke ling in 1971 te somber is geweest. De uitgaven van het rijk zijn in de eer ste negen maanden van dit jaar toch minder hoog geweest dan aanvanke lijk werd verwacht. Verder bleken er voor het rijk meer mogelijkheden te zijn op de kapitaalmarkt om te lenen. Door de,ze ontwikkeling kon 300 mil joen gulden meer worden-toegewezen aan de vier groté gemeenten óm de vlotténdë schuld af té lossen. Ook hoeft er nu minder inflatoir te wor den gefinancierd (liquiditeitscreatie). Verdeeldheid Over het ingrijpen door de regering op het loon- en prijzenfront werd overigens gisteren aan het Haagse Binnenhof geheel verschillend ge dacht. In de Tweede Kamer bij het debat over Economische Zaken merk te de heer S. Keuning (DS'70) op, dat de regering op het terrein van de prijs- en loonpolitiek duidelijk een eigen verantwoordelijkheid heeft. Zij kan zich niet veroorloven op de tri bune te gaan zitten en te blijven toe- Ik geef op als nieuw© abonnee: adres: woonpl._ I betaling per U kwartaal maand zien. „Een prijs- en loonpolitiek, die een prijsstijging zou bewerkstelligen van 6 a 7 procent wordt door onze fractie als een mislukking be schouwd," zo ,zei hij. In de Eerste Kamer zei mr. J. de Wilde (VVD) het nog sterker: „In deze situatie is het volkomen vrijlaten van lonen en prij zen uiterst gevaarlijk." Prof. dr. W. Albeda (AR) daarentegen waar schuwde. dat de regering tegenover de loonontwikkeling zeer terughou dend moest zijn. Hij noemde drie ar gumenten om niet in te grijpen: 1. Een maatregel is riskant, wan neer er geen overeenstemming be staat met het bedrijfsleven. 2. Op het ogenblik is er in het be drijfsleven sprake van èen groeiende overeenstemming. 3. Het is gevaarlijk nu het klimaat te bederven voor een inkomenspoli tiek in de toekomst. In tegenstelling tot minister Nelis sen zag prof. Albeda de toestand van stagflatie minder dichtbij komen. Wel is de inflatie veel breder van omvang dan vroeger en (veel sneller toe genomen. Jhr. mr.' L. E. de Geer van Oudegein vertolkte de zorg van de CHU, dat de overheid eigenlijk te weinig middelen en mogelijkheden heeft om in te grijpen. We bevinden ons .zo op een gevaarlijk pad. Voor een meer algemeen ingrijpen in het economisch gebeuren sprak dr. J. H. Zoon (PvdA) zich uit. Hij pleitte vooral om het beleid tegelijk af te stemmen en op de arbeidsmarkt en op de investeringen. De PvdA aidus de heer Zoon, waardeert het maar weinig, dat de regering, de prijsstij gingen maar over zich heen laat gaan. Hij vroeg zich af, hoe groot de werkloosheid moet zijn, wil de rege ring optreden en of we rekening moeten houden met gemiddelden van 100.000 tot 120.000 werklozen. Soberheid Prof. Albeda hield nog een boeiend betoog over een andere oriëntering, van het economisch leven. Hij ver wees naar het referaat dat prof, Goudzwaard onlangs hield voor de AR-partijraad. We moeten kritisch staan tegenover de consumptiemaat schappij en de richting inslaan van de maatschappij van soberheid. De overheid moet voorop gaan op deze weg. Het belangrijkste is echter, dat de inlichten van de bevolking worden gewijzigd. Het is een kwestie van mentaliteit. Veel kritiek had dc heer Albeda op het verschijnsel „particuliere auto". Hij gaf er de voorkeur aan het ge bruik van de auto „duur" te maken. Dat is dan de meest aanvaardbare vorm van discriminatie van de kleine man, die met zijn auto een stuk vrij heid heeft veroverd zo moest prof. Albeda na een interruptie toegeven. Staatssecretaris mr. W. Scholten van Financiën, die de opmerkingen over de belastingmaatregelen beant woordde, waarschuwde voorzichtig te zijn met het treffen van fiscale maat regelen. De mogelijkheden van de be lastingen als instrument worden on derschat; Bovendien treden er snel negatieve effecten op. Mr. Scholten deelde nog mee. dat spoedig een besluit zal worden geno men over het doorvoeren van een centrale ontvangstenadministratie. Hebt ge niets te zeggen, dat beter is dan zwijgen, zwijg dan liever. MENANDER Ik heb een briefje voor thuis mee gekregen van de onderwijzer Zon en maan 9 December: zon op 8.35. onder 16.29; maan op onder 12.44; Laatste Kwartiér. DE BILT Om een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij Ierland is de afgelopen 24 uur drogere lucht aangevoerd afkom stig van Schotland en de Noorse Zee. Hierin kwamen opklaringen voor waarbij de temperaturen in het zuidoosten van ons land daalde tot 1 graad. Langs de kust echter nam de wind toe zodat daar geen lagere temperatuur dan 5 graden voor kwam. In de drogere lucht die onstabiel van opbouw is komen enkele buien voor. In deze toe stand komt morgen nog weinig verandering. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77,2 cm (1029 millibar), stabiel Hoog water Hoog water, 9 december: Rotterdam le getij 9.16, 2e getij 22.03 Scheveningen 7.52-20.16; Vlissingen 6.51-19.16; Haring vliet aan de Zeezijde 8.21-20.45. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ligt op het ogenblik niet in de bedoeling van de regering om maatregelen te nemen die ten doel hebben de Nederlanders, die in Pakistan en India verblijven, te evacueren. Van de vierhonderd Nederlanders in India heeft.de regering niets ver nomen. dat er op zou kunnen wijzen dat zij door het oorlogsgeweld getrof fen zijn. In Oost-Pakistan verblijven vijf Nederlanders. Ook van hen is niets bekend. Van de tweehonderdtachtig in West-Pakistan verblijvende Neder landers bevinden zich er honderd vijf tig in de omgeving van Karatsji, waar de Indiase luchtmacht bombar dementen uitvoert, In deze stad is onder de burgerbevolking een groot aantal doden gevallen. Dertig Neder landers in de omgeving van Karatsji hebben te kennen gegeven te willen vertrekken. De Nederlandse regering is van mening dat deze Nederlanders voldoende mogelijkheden hebben om* het land per lijnvliegtuig te verlaten. Ook wordt gewezen op de mogelijk heid van evacuatie met door andere mogendheden gezonden vliegtuigen. De Nederlandse regering is op het ogenblik dan ook niet voornemens een vliegtuig naar het oorlogsgebied te zenden om Nederlanders te eva cueren dit in tegenstelling tot gis teren gepubliceerde berichten. MOSKOU (TASS, UPI, AP) De Sowjetunie heeft haar eerste wetenschappelijke robot een zachte landing laten maken op de door stofstormen ge teisterde planeet Mars, zo heeft het officiële Russische pers bureau TASS gisteren bekend gemaakt. De landing vond vijf dagen tevoren plaats. TASS zei niet waarom het nieuws zo laat werd doorgegeven en wat het mankement vah de robot heeft veroorzaakt. De Amerikaanse Mariner 9 heeft fotografisch gemeld dat er een stof storm woedt op het grootste gedeelte van de planeet TASS schat de snel heid van de storm op 500 km per uur. Met de Succesvolle landing van het Russische ruimteschip Mars-3 is het onderzoek van deze planeet in een nieuw stadium gekomen. Vorige week donderdag maakte de Mars-3 een zachte landing aan een parachute en kwam hij terecht op het zuidelijk halfrond van Mars. De Mars-3 heeft seinen en beelden van de oppervlakte van de planeet opgevangen en van 2 tot 5 december naar de aarde doorgezonden. De beelduitzending van Mars duurde echter slechts kort en werd plotse ling afgebroken. Amerikaanse ruimtevaartdeskundi gen hebben het nieuws van de zachte landing met. bewondering en respect gelezen. De Sowjet-Unie is er vijf jaar eerder mee dan de VS, die pas voor 1976 een zachte landing van een Viking-sonde op Mars op hun pro gramma hebben staan. Veel commen taar wilden de Amerikaanse geleer den niet geven, omdat zij niets weten van de aard van de gegevens, die naar de aarde zijn gezonden. In het controlecentrum van de Ma- riner-9 in Pasadena staat al enige weken een telex in rechtstreekse ver- VAN BERKELS MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176551 binding met Moskou om gegevens over Mars uit te .wisselen. De zachte landing wordt hier als een bijzondere prestatie van de Sowjet-Unie be schouwd. Zoals de zaken in de VS nu staan moet de Mariner-9 eerst nog de samenstelling en dichtheid van de at mosfeer precies vaststellen, voordat er een landingstechniek voor de «Vi king-sonde kan worden ontworpen. AMSTERDAM Sjoukje Dijkstra vijfvoudig Europees, drie maal wereld- en in 1964 Olympisch kam pioene stopt het volgend jaar met schaatsenrijden en zal dan trainster worden. Momenteel schittert de 29-jarige blonde Amstelveense naast Joan Haanappel in de Amerikaanse ijsre- yue Holiday on Ice". ,,Na acht jaar in de show te hebben gestaan, vind ik het genoeg", aldus Sjoukje. Mijn naam is: adres: woonpl: 1 1 Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden DEN HAAG Nederland zal de aanbeveling van de Raad van Europa om een „strafpuntentelling" voor on bekwame automobilisten in te voeren, niet overnemen. Want, alhoewel de meeste van de zeventien landen van de Raad van Europa overeenstem ming bereikten over de aanbevelin gen. onthield Nederland zich van stemming. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken verklaar de gisteren dat Nederland zich van stemming onthield omdat men be zwaren heeft legen de uitwerking vap het puntenstelsel. Het gevaar be staat dat de rechter wordt omzeild en de politie de straf bepaalt. Verder is er in dit systeem nauwelijks plaats voor het in aanmerking nemen van bijzondere omstandigheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1