Sadat: heeft Washington ons misleid VS stoppen economische hulp aan India Conflict India-Pakistan in Algemene Vergadering VN tl Ierse premier wil gesprek hereniging iel ed Nieuwe aanval van Moskou op Pelting Gierek is vriendelijk tegen Gomoelka Klaus Schütz hekelt DDR Na impasse in Veiligheidsraad: Phnom Penh blijft verliezen lijden Bonn: Warschau Pact moet meer troepen terugtrekken dan NAVO Kosygin met griep in Oslo Geen luchtverkeer naar Pakistan en India Schepen mijden India en Pakistan Hulp van kerken aan Pakistaanse vluchtelingen 50 kilo hasj in beslag genomen 971 i fonds MOSKOU (AP) De Russische 197Q rrs is na een periode van betrekke- rust, die voorafging aan China's ed en ietreden tot de VN, opnieuw begon- ng in tn met heftige kritiek op de leiders lendep Peking, bliga. mln. van ti tot 645.8 Per D.NSDAG 7 DECEM3ER 1971 In het Russische partij dagblad, de irawda. is zondag een lang artikel erschenen van de partij-theoreticus jotr Fedosejew. Daarin zegt hij dat vaste het maoisme nederlaag op nederlaag van jdt" en dat de „uiteindelijke instor- "i ing" van het maoisme "historisch on- ermijdelijk is". Het artikel is giste- de en deels 'herhaald door het Russische eidde ersbureau TASS. zijn artikel noemt Fedosejew het eoisme „een reactionaire ideologie, eden lie objectief gezien koren op de mo- 5.672 tn van het imperialisme en de reac- Ten ie is". „Daarom moet de strijd tegen het aoisme bovenal worden gezien van- it het standpunt van de tegenstrij- igheid van de oogmerken van het aoisme als een vorm van nationaal hauvinisme tegenover de doelstellin- en van het wereldcommunisme en bevrijdingsbeweging en tegepover fundamentele stellingen van het narxistisch-leninisme over de kwes- ies van de opbouw van het socia- isme, de ontwikkeling van de wereld de reactionaire strategie en tac- iek", zo vervolgde Fedosejew. NEW YORK (Reuter, UPI) Egypte heeft zich eerder dit jaar twee keer bereid verklaard alle Russische troepen naar huis te sturen en de diplomatieke ban den met Washington te herstel len als Israël onmiddellijk zou beginnen met de eerste fase van de terugtrekking van troepen uit de bezette Sinaï. Maar de VS hebben Egypte in de afgelopen acht maanden herhaaldelijk mis leid over de aard van hun po gingen een vredesregeling tot stand te brengen voor het Mid den-Oosten. Dit heeft de Egyptische president Sadat verklaard in een interview met het Amerikaanse weekblad News week. „We zijn nu weer bij het be ginpunt beland. Maar dit keer lijkt het ernstiger", aldus Sadat. In het interview met Arnaud de Borchgrave van Newsweek heeft Sa dat verteld dat hij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Wil liam Rogers heeft ontmoet, nadat hij eerder dit jaar zijn vredesinitiatief LONDEN (Reuter, UPI) Premier Jack Lynch van de Ierse iepubliek heeft serieuze onder handelingen geëist over hereni ging van Ulster met de rest van erland. De premier waarschuw de dat dergelijke onderhandelin gen moeizaam en ingewikkeld zullen worden. Maar wat de volgende stap ook mo ge zijn, de politieke denkwijze van de in Noord-Ierland aan het bewind lijnde Unionistische partij is dood gelopen, aldus Lynch. Volgens de premier zal 40 procent van de Noord- ierse bevolking nooit meer een union istische regering aanvaarden. Lynch merkte op dat de voorstellen die Harold Wilson, de leider van de Britse Labour Partij, onlangs heeft gedaan een keerpunt betekenen in de Engelse politiek. Maar de gedachte sa een verenigd Ierland dat als lid vanhet Gemenebest de Britse konin- pn 2ou aanvaarden als staatshoofd zttte Lynch waardeloos. „Dit voor stel staat des te meer buiten de real iteit omdat Groot-Britanië en Ierland allebei in de richting gaan van een Europese toekomst." De betrekking tussen beide lan den zijn zo nauw verweven dat zc met meer formeel opgesteld behoe ven te worden, aldus Lynch. In de Noordierse stad Londonderry rijn tijdens razzia's door Britse mili tairen vier doden gevallen. Het waren drie sluipschutters en een man, die een benzinebom wilde gooien, aldus Britse woordvoerders. Brand In Belfast zijn honderden brand weerlieden bezig geweest een groot scheepse brand in een vloerkleden fa briek te blussen. De brand werd ver oorzaakt door bommen die in het be drijf waren geplaatst. Vlak voor de explosie werd het personeel gewaar schuwd, waarop honderden werkne mers, mannen en vrouwen gillend de straat opstormden. Volgens de brand weer is het de zwaarste brand sinds het begin van de IRA-campagne, ruim twee jaar geleden. had gelanceerd. Sadat had Rogers meegedeeld dat voltrekking van de eerste fase van een Israëlische af tocht uit de Sinai door Egypte zou worden beantwoord met het wegstu ren van alle Russische strijdkrachten die thans in Egypte zijn. Ook zouden Cairo en Washington weer diploma tieke betrekkingen aanknopen. „De heer Rogers zei me dat hij me niets meer te vragen had. „Jullie 'nebben het uiterste gedaan", zei hij". Maar een paar dagen later, aldus Sadat, kwam onder-minister van buiten landse zaken Joseph Sisco me opzoe ken. Hij vertelde me dat de Israëli's drie belangrijke voorbehouden had den gemaakt over het Amerikaans- Egyptische vredesvoorstel. Zo was Je ruzalem tegen het stationeren van Egyptische troepen op de oostelijke oever van het Suezkanaal,- het staken van het huidige bestand en zelfs te gen het publiek gewag maken van de mogelijkheid terug te keren tot de grenzen van voor de juni-oorlog van 1967, aldus Sadat. Compromis De Egyptische president zei dat 'nij bereid was een compromis over de eerste twee bezwaren te sluiten. Vol gens Sadat had hij Sisco gezegd dat hij de instelling wilde aanvaarden van een bufferzone tussen Egyptische en Israëlische troepen op de oostelij ke oever van het Suezkanaal.1 Troe pen van de VN of van de Grote Vier zouden dan in die zone gestatio neerd kunnen worden. Sadat vervolg de dat hij Sisco had gezegd dat hij ook bereid was het bestand met een jaar te verlengen. „Maar zo lang er een buitenlandse soldaat op ons grondgebied is kon ik geen onbepaald staakt-het-vuren aanvaarden", aldus Sadat. Sisco had hem daarop geant woord „Wij stemmen met u in.. Heb vertrouwen in ons". Egypte werd door de VS echter op nieuw teleurgesteld, omdat toen de Israëli's over het gesprek hoorden, door Sisco prompt werd ontkend dat 'het ministerie van buitenlandse zaken in Washington van de besprekingen tussen hem en Sadat op de hoogte was. Na een „nieuwe lange periode van stilte van de kant van Washington", werd ik op de hoogte gesteld dat pre sident Nixon een belangrijke beslis sing had genomen, aldus Sadat. Vol- WARSCHAU (AP) Edward Gie rek. de leider van de Poolse partij, heeft in aanwezigheid van zijn Russi sche collega Leonid Breznjew, heé zesde partijcongres geopend zonder aanvaller op zijn voorganger Wladys- law Gomoelkq. In een kalme toespraak zei Gierek dat de Poolse partij nooit de noden zal vergeten van het werkende volk en dat de toekomst van zijn land nauw met de Sowjet-Unie verbonden In zijn rede verklaarde Gierek zelfs dat „in de laatste 'fase van de strijd legen de nazi's en in de eerste jaren na de oorlog een belangrijke bijdrage werd geleverd door Wladyslaw Go moelka". Door deze vriendelijke woorden aan de eerder afgezette par tijleider wist Gierek vele waarnemers tot verbazing te brengen. Gomoelka is officieel als lid van het Poolse centrale comité "ge schorst". Hoewel hij al zijn politieke functies heeft verloren heeft Gomoel ka nog wel steeds contacten met het centrale comité. In zijn toespraak heeft Gierek ge zegd dat het einddoel van zijn partij is het verbeteren van de levensstan daard van de bevolking door meer consumptiegoederen te produceren. BERLIJN (UPI) De burge meester van West-Berlijn Klaus Schütz heeft verklaard dat de DDR weigert de bepaling na te komen van het Viermogendhedenakkoord over Berlijn. waarin wordt opgeroepen de Muur tc openen voor Westberlijners die Oost-Berlijn willen bezoeken. Volgens Schütz moeten zijn stadge noten Oost-Berlijn iedere dag kunnen bezoeken. Maar de Oostduitsers wil len dat zij slechts 30 keer per jaar naar het oostelijke stadsdeel kunnen gaan. Bovendien moeten de Westber lijners via een gecompliceerde proce dure een visum voor Oost-Berlijn zien te bemachtigen, aldus Schütz. Volgens hem zal de DDR ook niet toestaan dat Westberlijners met Kerst naar het andere stadsdeel trekken. De Westduitse onderhandelaar E- Son Bahr heeft verklaard dat hij zijn besprekingen met zijn Oostduitse col- 'ega Michael Kohl over een algemene verkeersovereenkomst pas wil voort zetten wanneer de overeenkomsten ter aanvulling van het basisverdrag van de Vier Mogendheden over Ber- 'ijn zijn geparafeerd. Bahr zei deze Parafering pas begin volgend jaar te verwachten. Ongeveer 350 arbeiders zijn ingeschakeld om de beroemde Taj Mahal in Agra, India, af te dekken. Het witmarmeren monument wordt waarschijnlijk door de Pakistaanse luchtmacht als baken gebruikt voor aanvallen Op het vliegveld van Agra. gens hem had de Amerikaanse zaak gelastigde David Sterner daarop aan Cairo laten weten: „De VS zullen nu een actieve rol in de crisis in het Midden-Oosten gaan spelen. Als de antwoorden bevredigend zijn zal het plan van de president vanaf deze avond in werking treden" (6 juli jl.) Nieuwe belofte In antwoord daarop, aldus Sadat, bevestigde ik opnieuw mijn belofte dat Russische troepen uit Egypte zou den verdwijnen en de banden met Washington hersteld in ruil voor de eerste Israëlische troepenterugtrek kingen. Daarop bleef Washington voortdurend de boot afhouden en Egypte met een kluitje in het riet sturen, aldus Sadat. Een woedende Hamil M. Baroody (links), ambassadeur bij de VN voor Saoedi-Arabië, plaatst een vuistslag op de kaak van Constantin Stavro- poelos, ondersecretaris van de VN voor zaken van de Algemene Ver gadering tijdens de gisteren ge houden zitting te New York. Baroody werd boos toen hij niet voor zijn beurt mocht spreken, tijdens de debatten over het Midden-Oosten. NEW YORK (AFP) De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft vandaag besloten het debat over het conflict tussen India en Pakistan over te hevelen naar de Algemene Vergadering. Dit gebeurde op voorstel van Somalië, dat op basis van een „ontsnappingsformule" een desbetreffende resolutie had ingediend omdat de behandeling in de raad herhaaldelijk door veto's werd gehinderd. Het voorstel van Somalië werd aangenomen met elf stemmen voor. Vier leden onthielden zioh van stem ming. Dat waren de Sowjet-Unie, Po len, Frankrijk en Engeland. Tot de voorstemmers behoorden de Verenig de Staten en China. De resolutie constateert dat door VIENTIANE (Reuter, UPI) De Cambodjaanse regeringstroepen blij ven verliezen lijden in de strijd tegen oprukkende Noordvietnamezen, De Cambodjanen hebben nu ook de stad Bat Dong, op 25 km van de hoofdstad Phnom Penh, na een tweedaags ge vecht moeten ontruimen. Uit rapporten van het slagveld is vernomen dat vorige week „onnoeme lijk veel" Cambodjanen zijn gedood en minstens 500 gewond door vuur van Noordvietnamezen op terugtrek kende Cambodjaanse regeringstroe pen en burgers. De doden vielen op de hoofdweg 6 ten noorden van Phnom Penh. Het voormalige Cambodjaanse staatshoofd Norodom Sihanoek heeft in Peking verklaard dat 'het Cambod jaanse regeringsleger niet langer meer bestaat door de nederlagen die het heeft geleden in de strijd tegen troepen die hem trouw waren geble ven. Sihanoek leeft thans in China in ballingschap De Amerikaanse senator Edward Kennedy heeft verklaard dat uit een nieuwe studie van de regering blijkt dat de Amerikaanse bombardementen in Cambodja sterk bijdragen tot ver liezen onder de burgerij. Steeds meer mensen vluchten van het platteland, aldus deze studie. WASHINGTON (AP) Vandaag komt de president van Canada, Pierre Trudeau, in Washington aan. Hij is het eerste staatshoofd dat met president Nixon zal gaan praten in verband met het komende bezoek van Nixon aan Peking en Moskou. Er staan ook economische bespre kingen op het programma. het ontbreken van eensgezindheid bij de permanente leden van de raad de ze wordt belemmerd in zijn verant woordelijkheden ten aanzien van het handhaven van de vrede. Een dergelijke formulering maakt het mogelijk de kwestie naar de Al gemene Vergadering te delegeren. Zij werd voor het laatst gehanteerd in I960 bij het conflict in Kongo.' De laatste poging "om tot een staakt-het-vuren te komen tussen In dia en Pakistan mislukte gisteravond in de Veiligheidsraad doordat de Sowjet-Unie voor de derde maal met een veto dreigde. De Russische afgevaardigde Yakov Malik zei in de veiligheidsraad dat het nieuwe voorstel „eenzijdig" en „on voldoende" was. Hij stelde een/ aantal amendemen ten voor die een staakt-het-vuren verbonden met de eis dat Pakistan „onmiddellijke erkenning verschaft aan de wil van het Oostpakistaanse BONN (Reuter, UPI) West-Duits- land zal een wederzijdse terugtrek king van troepen uit Europa alleen aanvaardbaar vinden als de landen van het Warschau Pact meer troepen reduceren dan de NAVO-landen. Dit is uit goed ingelichte bronnen in Bonn vernomen. Vandaag zullen in Brussel bespre kingen worden gevoerd tussen de VS en de andere NAVO-partners over de Europese Veiligheidsconferentie en ontspanning tussen Oost en West, zo is van diplomatieke zijde in de Belgi sche hoofdstad vernomen. De Amerikaanse minister van de fensie Mei vin Laird heeft verklaard te verwachten dat de Sowjet-Unie spoedig een uitnodiging zal sturen voor een gesprek over de wederzijdse terugtrekking van troepen uit Euro pa. volk zoals die tot uitdrukking is ge komen bij de verkiezingen van de cember 1970". Uit naam van de vijf opstellers van de resolutie deelde de Italiaanse afge vaardigde Pier Vinei mee dat het voorstel werd teruggetrokken. OSLO (AP. Reuter, UPI) De Russische premier Aleksej Kosygin heeft op de tweede dag van zijn offi ciële bezoek aan Noorwegen griep ge kregen. Uit Oslo is gemeld dat de premier het bed moet houden. Een politiek onderhoud met het Noorse parlement moest daardoor worden af gezegd. Ook een bezoek aan een scheepswerf in de Oslofjord kan niet doorgaan. Dit bezoek stond voor van daag op 'net programma. De 67-jarige Kosygin had al last van griep toen hij uit Denemarken in Noorwegen aankwam. DEN HAAG De KLM heeft gis teren besloten de luchthaven van New Delhi voor onbepaalde tijd niet meer in haar diensten op te nemen. De KLM vloog éénmaal per week op de Indiase hoofdstad. Vrijdagavond was Karachi al uit het vluchtschema geschrapt in verband met de sluiting van het Pakistaanse luchtruim voor het totale buitenlandse luchtverkeer. Air India b'lijft normaal haar diensten vanuit Bombay op Europa vliegen. Daarnaast wordt vanuit die stad een pendeldienst op Calcutta en New Delhi onderhouden. Het uitval len van de lucht- en zeepostverbin dingen met Pakistan heeft tot gevolg dat de PTT het postverkeer met dat land voorlopig heeft gestaakt. Aangezien op dit moment de ver wachting bestaat dat op beperkte schaal toch nog verbindingen tot stand gebracht kunnen worden, zal de PTT brieven en pakketten blijven aannemen. Met ernstige vertraging moet rekening gehouden worden. Het postverkeer met India is eveneens aan vertraging onderhevig. Van een verslaggever DEN HAAG Nederlandse sche pen zullen de wateren in de nabijheid van India en Pakistan zoveel moge lijk vermijden. Dit met het oog op het niet denkbeeldige gevaar betrok ken te worden bij oorlogsacties op zee. Dit heeft een woordvoerder van de Ned. Lloyd gisteren meegedeeld. Mo menteel zijn enkele schepen in de ha vens van de strijdende partijen. Ge tracht zal worden de ladingen in an dere havens, buiten de oorlogsgebie den te lossen. Ongelukken rijn al voorgekomen. Twee Griekse schepen zijn door vliegtuigen beschoten, waarbij drie zeelieden door kogels werden gewond. GENEVE (EPS) De afdeling in terkerkelijke hulp van de wereldraad van kerken in Genève heeft vorige week opnieuw 850.000 dollar naar New Delhi gezonden voor het werk onder de Oostpakistaanse vluchtelin gen in India. Het geld zal worden besteed door de CASA Christian Agency for Social Action een oecumenische hulporganisatie, om iets aan de dakbedekking, de watervoor ziening en aan dekens in de kampen te doen. Tot nu toe is via de wereldraad- meer dan twee miljoen dollar tér le niging van deze nood bijgedragen. Halverwege deze maand gaan nog eens 850.000 dollar naar India. CASA is vooral verantwoordelijk voor vier vluchtelingenkampen: Salboni, Gam- babbani, Salva en Digri, die samen ongeveer een half miljoen Oost-Pa- kistanezen huisvesten. Inmiddels heeft CASA ook noodhospitalen inge richt en voedingsteams uitgerust voor ondervoede kinderen. Mejhabeen Choudhury, de echtgenote van de missie van Bangla Desh in New Delhi hantfl een krans om het portret van de leider van de Onafhanke lijkheidsbeweging van Oost-Bengalen, Sjeik Moedjib Rahman, nadat bekend gemaakt werd dat mevrouw Gandhi namens de Indiase regering de regering van Bangla Desh erkende. (Vervolg van pag. 1) Pakistan beweerde gisteren in to taal 81 Indiase vliegtuigen te hebben neergeschoten, India zou 52 Pakis taanse toestellen volgens eigen zeggen hebben neergehaald. De eigen ver liezen worden door beidt partijen erg laag genoemd: India 17 toestellen, Pakistan 3. Ergste bloedbad De Amerikaanse Senator William Saxbe uit Ohio, die onlangs India en Pakistan heeft bekocht, heeft op een persconferentie gezegd, dat Pakistan deze oorlog niet als een levensvatbare natie zal overleven. „India is vastbe sloten en zal zeer waarschijnlijk hier mee doorgaan en Pakistan vernieti gen". Hij verwachtte, dat deze on verklaarde oorlog zal leiden tot „één van de ergste bloedbaden, die de wereld ooit heeft gezien". De VS hebben gisteren de economi sche hulp aan India (87,6 miljoen dol lar) opgeschort, omdat Washington volgens woordvoerder Charley Bray „geen bijdrage wil leveren aan de In diase economie, die het de Indiase re gering gemakkelijker ,zou maken zijn militaire inspanningen vol te hou den". Hij zei dat een bedrag van 4.3 miljoen dollar aan hulp voor Pakistan om dezelfde redenen wordt opgehou den. Feestelijkheden Een paar uren nadat de Indiase re gering Bengla Desh had erkend, heeft de regering van Bangla Desh al in niet vage bewoordingen te kennen gegeven, dat zij zich anti-Amerikaans en anti-Chinees zal opstellen, vanwe ge de vijandige houding, die deze twee landen hebben aangenomen. Bangla Desh-functionarissen hebben intussen in de „bevrijde gebieden" en in de vluchtelingenkampen grote fees telijkheden aangekondigd. De Bangla Desh-functionarissen waren wild van vreugde over het nieuws van de er kenning. Ook de Indiase parlementa riërs toonden zich zeer verheugd over het nieuws. Het parlement kreeg een dagje vrijaf voor de viering. Noch in Moskou, noch in Peking of in Washington is officieel gereageerd op de Indiase erkenning van Bangla Desh Een woordvoerder van het Sowjet-ministerie van buitenalndse zaken zei geen commentaar te willen, leveren, of mede te delen of ook de Sowjet-Unie Bangla Desh zal erken nen. De Prawda, het blad van de communistische partij, had het gis teren nog over „de nationale bevrij dingsbeweging van Oost-Pakistan", toen het Bangla Desh bedoelde. Pas 48 uur na het uitbreken van de vijandelijkheden heeft de Chinese Volksrepubliek melding gemaakt van vijandelijkheden. Noch officiële, noch officieuze commentaren worden gege ven. Voor alles verwijst men naar de uitspraken van de Chinese vertegen woordiger in de Veiligheidsraad. Wel blijft de Chinese pers doorgaan met de Sowjet-Unie de schuld van het conflict te geven, omdat de Russische wapenleveranties aan India tot de agressie van India geleid hebben. Geen keerpunt In Washington is officieel niets ge zegd over de erkenning, maar func tionarissen van het State Department wilden wel verklaren, dat zij deze In diase stap voor de hand liggend von den in de steeds slechter wordende toestand op het Indische sub-conti nent. Maar zij zagen er geen nieuw keerpunt in de oorlog in. Een woordvoerder van de Pakis taanse regering in Rawalpindi heeft meegedeeld, dat zijn regering beslist niet afkerig zal zijn van een vreedza me oplossing van het conflict met In dia, mits India maar de integriteit en onafhankelijkheid van Pakistan eer biedigt. De Pakistaanse woordvoerder zei, dat zijn land een strijd om zijn naakte bestaan voert en geen enkel grondgebied van een ander land wil annexeren. Zinloos India heeft van zijn kant het Pa kistaanse leger in Oost-Bengalen op geroepen zich over te geven. Volgens generaal-majoor Jacob, opperbevel hebber van de strijdkrachten in Oost- Bengalen, heeft het voor Pakistan geen enkele zin om nog verder te vechten. Volgens hem verwachten de Pakistaanse soldaten nog steeds hulp uit het westen, maar weten de offi cieren wel beter, omdat die radiootjes hebben, waarmee ze naar het nieuws in het buitenland kunnen luisteren. Niettemin geloofde hij niet, dat de militairen van West-Pakistan zich zullen overgeven, omdat deze zich in hun wanhoop althans volgens hem dood zullen vechten. AMSTERDAM Wegens bezit van van vijftig kilo hasjiesj zijn door re chercheurs van de Amsterdamse nar coticabrigade aangehouden de Am sterdammer L. J. H. (23) en J. L. 3. (21). De verdahten, die by de politic als dealers bekend staan, werd vo rige week woensdag ingerekend op het moment dat zij de in twee do zen verpakte party in de binnenstad aan wtee inzittende van een Duitse auto wilden overhandigen. De wisten met achterlating van de auto te ontvluchten. De wagen, die- van een vals kenteken was voorzien, bleak in Duitsland te worden ver mist. De recherche wachtte tot van daag met het vrijgeven van de vangst in de hoop de herkomst of de bestemming van de hasjiesj te kun nen achterhalen. Deze hoop bleek ydel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7