Werkgevers pensioenplan hekelen bonder Regering halveert toeslag garantieloon voor havenarbeiders BEZWAAR TEGEN INTREKKEN VAN PREMIESPAARWET aeefiets van de slijter... Pensioenfonds Shell belegde vooral in onroerend goed Het weer in Europa Schoenfabriek gaat 160 man ontslaan Rijnbeek vuil door olie uit doorgesneden toevoerleiding Korte beurstijd 24 december Uit de Haagse hof geplukt Geiserfabriek wil zestig man kwijt 6 DiNSDAG 7 DECEM3ER 1971 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Deze week is de begroting van economische zaken aan de beurt in de Tweede Kamer. „Ein delijk", zo mogen de topambtenaren van dit departement wel zeggen, want vorige week donderdagmiddag om half vier waren ze al in de Ka mer ontboden, om minister Langman op de achtergrond bij te staan. Han gend over de ballustrade van de ambtelijke loges hebben ze het debat buitenlandse zaken gevolgd om na anderhalf uur voorzitter Van Thiel te horen beslissen, dat het maar volgen de week moest worden. Het was toen nog een redelijke tijd om naar huis te gaan. Maar vandaag moeten ze er volop aan geloven: niet alleen de economi sche, maar ook de sociale en financië le problematiek krijgen aan 'het Bin nenhof de aandacht. Want de effi cient werkende Tweede Kamer wis selt het debat over economische za ken af met dat over sociale zaken. In de Eerste Kamer zouden de algemene financiële beschouwingen worden ge houden en de belastingwijzigingen (het dekkingsplan) aan de orde zijn. Een opeenhoping dus van discussies, die in elkaar grijpen. Merkwaardig evenwel is, dat juist deze week het debat een wat vrijblijvend karakter krijgt, omdat de regering midden in het beraad met het bedrijfsleven zit over het probleem van de lonen en prijzen. De ministers Langman en Boersma zullen, hangende een be slissing, het in de Tweede Kamer niet altijd weten. En in de Eeerste Kamer zal er vooral de monetaire crisis zijn die het debat doorkruist. REGIO Verder zal het regionaal beleid een belangrijke rol spelen in het eco nomisch debat KVP. ARP en CHU zullen eensgezind optrekken. Wa neer de KVP meer voor Limburg pleit, betekent dat niet dat de ARP en de CHU daar niet achter staan. En de plannen van de ARP voor het Noorden hebben natuurlijk de steun van de KVP, zo is in de fractie van deze partij onlangs verzekerd. De „progressieve drie" doen alles meteen maar ineens en vragen via amendementen 40 miljoen meer voor Limburg en het Noorden samen. De ARP heeft vlak voor de verkiezingen een rapport over het Noorden laten verschijnen, waarin de idee wordt gelanceerd van een selectieve belas tingheffing ten gunste van de regio Het zou niet zo verwonderlijk zijn, wanneer drs. A. Schouten uit Smilde deze suggestie zou doen. Dan kunnen we deze week de nodi ge beschouwingen verwachten over de gewenste afremming van de eco nomische groei ter bescherming van het leefmilieu. In de verkiezingscam pagne heeft het midden- en kleinbe drijf (wat er ook onder mag worden verstaan) grote aandacht gekregen Dat "oelooftd us wat deze dagen. Woensdag komen de november-cij- fers over de groeiende werkloosheid vrij. Minister Boersma zal over dit probleem de nodige vragen krijgen. Een belangrijk thema is ook de fi nanciering van de sociale verzekerin gen en het scheppen van meer ruimte door de bevriezing van de kinderbij slag voor een of twee kinderen, (dat kan een verschil van mening wor den). GRONDWET Een deel van de donderdag is ge reserveerd voor de behandeling in tweede lezing over de wijziging van een aantal artikelen van de grondwet. Het gaat om de belastingvrijdom voor de Koningin en de leden van het Ko ninklijk Huis en om het losmaken van de financiële band tussen kerk en staat. Morgenochtend wordt van 10 tot 12 uur in het kamergebouw nog belang wekkende discussie gehouden: de vaste commissies voor volksgezond heid en voor sociale zaken bespreken de problemen rond „de pil in het zie kenfondspakket". In dit debat znl men het actuele probleem van een nieuwe abortuswet niet kunnen nege ren. Dit probleem wordt ook bespro ken in de C.H.-Unieraad. die zaterdag in Utrecht vergadert. Ook komt daar het vraagstuk van de nieuwe voorzit ter aan de odre. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG/ROTTERDAM De regering heeft besloten de overheidssubsidie op de garan tielonen van havenarbeiders met de helft in te krimpen. Bedroeg deze subsidie sinds 1960 gemid deld 1,5 miljoen gulden per jaar, in 1972 zal er nog maar 750.000 gulden beschikbaar zijn, zo heeft de minister van sociale zaken, drs. J. Boersma, de werkgevers organisaties en de vakbonden van havenarbeiders in Rotter dam, Amsterdam, Delfzijl, Vlis- singen en Zaandam laten weten. De betrokken organisaties zijn diep teleurgesteld over deze bezuinigings maatregel die naar hun mening „ernstige gevolgen" zal hebben voor de werkgelegenheid in de concurren tiepositie van de genoemde havens, terwijl naar hun mening bovendien de haven-cao, waarin de garantielo nen zijn geregeld, op losse schroeven komt te staan. De subsidieregeling werd indertijd in het leven geroepen om de wissel vallige werkgelegenheid in de havens te stabiliseren: tegenover grote druk te op sommige dagen staat vaak „leegloop" op andere dagen. De daar aan verbonden risico's kunnen, zo werd overeengekomen, niet volledig op de havenbedrijven worden aüge- wenteld. Van de voor 1972 beschikbaar ge stelde 750.000 gulden is 382.500 gulden toegewezen aan de bedrijven in Rot terdam, 325.500 gulden aan die in Amsterdam. 22.500 gulden aan Delf zijl, 14.500 aan Vlissingen en 5.000 aan Zaandam. Extra ontslagen Volgens de organisaties van onder nemers en arbeiders in de genoemde havens zal de bezuinigingsmaatregel onvermijdelijk tot extra ontslagen leiden omdat de van dag tot dag voorkomende wisselvalligheid in de werkgelegenheid zo groot is, dat de daaruit voortspruitende leegloop niet binnen het normale dienstverband kan worden opgevangen. Voorts zal de subsidievermindering naar hun mening leiden tot prijsver hoging en verminderd dienstbetoon met als gevolg een verslechtering van de concurrentiepositie ten opzichte van de (veelal veel zwaarder gesubsi dieerde) buitenlandse havens. Sociale onrust E*e organisaties menen, dat de door de overheid beoogde bezuiniging gro tendeels of misschien zelfs geheel teniet zal worden gedaan door de toe neming (als gevolg daarvan) van de werkloosheidsuitkeringen. Verwacht wordt bbvendien, dat de maatregel ernstige sociale onrust tot gevolg kan hebben die de toekomstige personeelsvoorziening aantast en het gehele systeem van vakopleiding ernstig in gevaar brengt. De werkgeversorganisaties en de vakbonden, die gisteren begonnen aan het overleg over een nieuwe twee-jarige haven-cao per 1 januari a.s. zagen dit overleg door de bezuini gingsmaatregel van de regering in ernstige mate doorkruist. Zij zullen zich nu eerst met spoed intern bera den over de gevolgen daarvan. DEN HAAG Het Pensioenfonds >10® der „Koninklijke Shell" heeft in 1970 iR 1 het beleid in de eerste plaats gericht jte n op beleggingen in onroerend goed en ietred in aandelen. De totale belegging in^n" gewone en preferente winstdelende aandelen en in converteerbare obliga ties had per ultimo 1970 een balans- waarde van 335,4 min. beurswaarde van ƒ351,2 (268,5) min. Peki In h rawd •r.-ch >jotr De balanswaarde van de vaste iet n eigendommen steeg in 1970 van jdt'" 156,4 min tot 176 min. Die van ng" obligaties daalde van 328,8 min tot /310,7mln. De balanswaarde van totale beleggingsportefeuille breiddefcsbi zich uit van 1580,4 min tot 1645,8 min, zo blijkt uit het jaarverslag. Per 31 dec. 1970 bedroeg het aantal fonds leden in dienst van de toegetreden ie maatschappijen 17.492. van wie 15.672 mannelijke en 1820 vrouwelijke. Ten opzichte van de stand per ulttimo betekent dit een toeneming van 463 leden. De premiereserve is berekend op 1,7 miljard. Het gaat hard, deze feestelijke maand: nauwelijks hebben we het feest van Sint Nicolaas achter de kiezen, of de eerste kerstbomen arriveren al weer op de verkoop punten, klaar om hun plaatsjes in de huiskamers in te nemen. gist. gist. Amsterdam geh. bew. 8 s 0 Brussel geh. bew. 6 4 0 Frankfort geh. bew. 5 5 0 Genève geh. bew. 1 -1 0 Innsbruck onbew. 5 -7 0 Kopenhagen 1. bew. 8 6 0 Londen geh. bew. 9 7 6 Luxemburg motregen 3 1 0 Madrid h. bew. 11 3 0 Majorca zw. bew. 18 8 0 München motregen 1 0.3 Nice 1. bew. 15 7 0 Parijs geh. bew. 3 3 0.1 Rome onbek. 3 3 0.1 Wenen geh. bew. 8 6 0 Zürlch motregen 0 -0 0.1 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De schoenfabriek Swift-Robinson in Nijmegen moet in 1972 zo'n 160 werknemers kwijt zien te raken. In de produktieve sector moeten 60 ontslagen vallen, in de in directe afdelingen 100. Wie er ontslagen zullen worden is nog niet bekend en over een af vloeiingsregeling wordt nog onder handeld met de vakverenigingen. De directie rekent erop, dat een deel van het overbodig geworden personeel door natuurlijk verloop zal verdwij nen. Swift-Robinson zal haar filiaal in Wychen sluiten. De produktie van dit bedrijf, waar ongeveer 50 man werken, zal naar Nijmegen worden overgebracht. Als Wychen gesloten is, heeft Ro- binson-Swift nog drie bedrijven over, één in Valkenswaard en twee in Nij megen. De bedoeling is, dat in de hoofdvestiging in Nijmegen ongeveer 400 werknemers overblijven. Het be drijf in Valkenswaard en Nijmegen- west houden elk ongeveer 100 man over. In deze bedrijven zullen artike len gemaakt worden, die aan mode- veranderingen onderhevig zijn en daarom een korte leveringstijd heb ben. Swift-Robinson zal de produktie van artikelen met een langere leveringstijd overbrengen naar lan den met een lagere levensstandaard en dus lagere lonen dan Nederland Welke landen dit zijn, kon directeur F. H. Biessels niet zeggen Hij zei. dat het zeker niet de bedoeling was later een nog groter deel van de produktie naar het buitenland over te hevelen Swift-Robinson ontstond in 1967 uit een fusie van de Nijmeegse schoenfa brieken Swift en Robinson. Het totale personeelsbestand was toen ongeveer 1100. Bij de fusie werden 25 man ont slagen. Sindsdien heeft Swift-Robin son het personeelsbestand en het aan tal filialen steeds verder ingekrom pen. WATERSTANDEN S DEN HAAG Konstanz 260 min 1; Rhelnfelden 168 min 6: Straatsburg 162 plus 2: Pllttersdorf 297 plus 3: Maxau 349 plus 3; Plochingen 134 plus 4: Mannheim 157 min 8: Steinbach 115 min 2: Malnz 182 min 4: Blngen 93 min 2: Kaub 109 min 4; Trier 109 min 4: Trier 288 plus 8: Koblenz 122 min 13: Keulen 84 min 9: Ruhrort 252 min 6: Lobith 878 min 9: Pannerdense Kop 855 min 7; Nijmegen 683 min 9: IJsselkop 820 min 14; Eefde IJssel 32 min 18: Deventer 238 min 18: Monsin 5452 min 8; Borgharen 3911 plus 41: Belfeld 1116 plus 24: Graven beneden de sluis 500 min 1. VENLO De toevoerleiding van zware stookolie voor een tuinderskas te Venlo is zaterdag door onbekenden doorgesneden, waardoor de Rijnbeek in de buurt van de kas ernstig is vervuild. Talirijke watervogels zijn daardoor in moeilijkheden gekomen. Leden van de Vereniging ter Be scherming van Dieren te Venlo heb ben gistermiddag de oevers van de beek afgezocht naar in nood verke rende dieren. In totaal 50 eenden en 1 gans zijn bedekt met stookolie naar het dierenasyl gebracht, waar gepro beerd zal worden hun verendek weer schoon te maken. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG „Het plan van de vakbeweging om reeds volgend jaar te beginnen met premiehef fing voor de later te realiseren wettelijke pensioenplicht is een frontale aanval op het overleg in de pensioen-commissie van de Stichting van de Arbeid. Wij zul len ons ernstig afvragen of dit overleg nog wel kan worden voortgezet." Dit verklaarde drs. D. E. Cnossen, sociale-verzekeringsdeskundige van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, gisteren op de maande lijkse persconferentie van het NCW. Zoals bekend is in de pensioencom missie (van werkgevers en werkne mers) in de Stichting van de Arbeid in het voorjaar een compromis be reikt over de principiële opzet van een wettelijk geregeld welvaartspen sioen voor iedereen ter hoogte van 70 pet. van het laatstgenoten inkomen (gebonden aan minima en maxima). Gekozen werd toen voor een plurifor me opzet, dwz met handhaving van de huidige structuur van kapitaal dekking via bedrijfspensioenfondsen, verzekeringsbedrijven e.d. „Linkse directe" Drs. Cnossen: „nu de vakbeweging pleit voor een vervroegde invoering van de beoogde pensioenplicht om daarmee geld binnen te krijgen voor de sociale woningbouw, is dat een rechtstreekse doorbreking van het pluriformiteitsbeginsel, want de voor gestelde vervroegde premieheffing en de bestemming daarvan zijn slechts via een centrale pot te realiseren. Ik beschouw het plan als een linkse di recte op het overleg in de Stichting van de Arbeid, dat zich thans bezig houdt met de technische uitwerking van het overeengekomen principeak koord. want in het nieuwe plan van de vakcentrales worden de bestaande pensioenfondsen gewoon buiten spel gezet." (De heer Cqpssen erkende overigens niet te weten hoe dë vak beweging dit plan technisch zou wil len uitvoeren, want daarover heeft zij zich nog niet uitgelaten). Het pensioenplan van de vakcen- Gisteren heeft het Nederlandse Rode Kruis een zending medicamen ten voor de slachtoffers van de oorlog tussen India en Pakistan maar Genève gezonden. Hier het uitladen van de dozen op Schiphol. AMSTERDAM De Amsterdamse effectenbeurs zal op vrijdag 24 de cember om half twaalf de beurshan del openen en om kwart over twaalf beëindigen. Dit betekent een beper king tot de helft van de normale tijd. Op Oudejaarsdag zal de beurs ge sloten zijn. De brood jeswinkel was flink vol. Natuurlijk vol mannen. Het blijft vreemd, dat ondanks alle discussies over de rol van man en vrouw jn de maatschappij en dat die gelijk en gelijkwaardig moet zijn, er duide lijke verschillen blijven in wat „men" wel of niet doet. De grootste zoetekauw van een man zal toch geen taartjes durven eten. tenzij hij in gezelschap van een vrouw is en zich daardoor het air kan geven van grootmoedig mee doen omdat zij het zo graag wil. Een vrouw in een broodjeswinkel is een indringsters van het mannendomein. De honger moet maar knagen Zo kwam ik dus in die broodjes- winkel terecht. Hun halfom veroberend en hun melk drinkend, mannen drinken veel melk. spraken ze over de sinter klaasbelevenissen. Een blozend vro lijk man trok een fraaie portefeuille en liet die zien: „gekregen Hij bleek de enige te zijn die vrij uit gelukkig was. Een zuchtte, dat het bij zakdoeken was gebleven. Een ander reageerde snel. dat hij dan blij kon zijn. „Mijn vrouw heeft d'r centen gestopt ineen extra aan bieding van gereedschap. Omdat ik zo'n knutselaar ben. had ze er in een gedicht bij verteld. Nou mooie Een mellioile! aanbiedinger is geen moer meer aan te draaien. Amateurspul. Kan niet geruild worden ook nog „Pech gehad", zei de man naast hem, „Maar dat ruilen, daar red je misschien de centen mee, maar het is pure ellende. Heeft zo'n zaak toch net niet wat je wel hebben wil." Meer mannen werden nu spraak zaam. Velen bleken ruilgegadigden te zijn. Truien, overhemden, gram mofoonplaten, dassenMet hoe veel liefde ook gegeven, de keus van de goede gevers was anders dan hun hartewens. Een man kauwde alleen maar. Hij stond er met pietere oogjes bij en had duidelijk binnenpret. Tenslotte kreeg hij een por. „Hé Jan. hoe is liet met jou? Je zegt zo niks. Heb de Sint niet gerejen voor je?" Hij had er op staan wachten! Met een grote slok melk spoelde hij zijn mond leeg en gaf toen uitleg: „Best gerejen. Die ellende van jullie, dat overkomt mij niet meer. Heb er een eind aan gemaakt. Wij doen l^t zo: spreken af hoeveel duiten het mag kosten. Zoeken dan fijn het eigen cadeau uit. Nou en dan geven we mekaar die spullen en de ander pakt het in. Liefst met een geintje natuurlijk. En dan op de grote hoop en uitpakken jongens. Altijd raak. Je eigen keus, hè?" (Van een verslaggever) UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft be zwaar tegen het voorstel van de regering, met ingang van 1 janu ari de Algemene premiespaar- wet (APS) in te trekken. De regering meent dat het premie- spaarplan onvoldoende beantwoord aan zijn doel bezitsvorming voor met name de laagstbetaalden en dat dit doel beter zou kunnen worden bereikt met belastingvoordelen voor spaarloon. Het CNV stelt in zijn blad „De Gids", dat die belastingvoordelen voor spaarloon er nog niet zijn en dat ze voor 1 januari 1973 ook niet meer kunnen worden ingevoerd. Intrekking van de premiespaarwet zou dus een verslechtering betekenen zonder dat daar meteen iets tegenover komt te staan. Het CNV acht het dringend nodig, dat op korte termijn duidelijk wordt hoe de regering het spaarloon nu pre cies aantrekkelijker wil gaan maken. Met name het grafische bedrijf, dat in juli 1969 als eerste bedrijfstak het spaarloon invoerde en dat op 1 okto ber van dit jaar al 15 miljoen gulden bij elkaar had gespaard, zit er met spanning op te wachten. Het CNV heeft geen bezwaar tegen bezinning op de vraag of de spaarwet moet vervallen. De indruk bestaat, dat de laagstbetaalden er weinig ge bruik van kunnen maken. Cijfers zijn er evenwel niet en volgens het CNV is zinvol beraad pas mogelijk, als er meer gegevens beschikbaar zijn. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De geiserfabriek ASW in Nijmegen zal haar perso neelsbestand met 50 a 60 inkrimpen. De directie heeft de vakverenigingen en dc ondernemingsraad hierover gis teren ingelicht. Volgens de directie zal een deel van het aantal overbodige werknemers door natuurlijk verloop verdwijnen, een ander deel moet worden ontsla gen. De vakbeweging is verontwaardigd over de manier waarop zij is inge licht over de reorganisatie bij ASW. Volgens de heer C. Boender van de Christelijke Metaalbewerkers Bond in Apeldoorn, heeft de directie gisteren volstaan met het voorlezen van de conclusies van een studie. Daarin stond dan dat 50 a 60 man personeel weg moest. De vakbeweging kreeg een concept voor een afvloeiingsrege ling voorgelegd met het verzoek de zaak met haar leden op te nemen. „Wij mogen weer dienen als de socia le brokkenwagen", aldus de heer Boender. In augustus van dit jaar hief de ASW haar vestiging in Deurne op. Aan 40 personeelsleden is toen over plaatsing naar Nijmegen aangeboden. Volgens de heer Boender kon de di rectie toen ook al wel weten, dat het bedrijf in Nijmegen gereorganiseerd moest worden en dat daarbij ontsla gen zouden vallen. trales is volgens drs. Cnossen ook een inbreuk op het overleg in de Sociaal- Economische Raad over de program mering van de uitbouw der sociale voorzieningen. Dat overleg is gebon den aan de door de regering gestelde prioriteiten: optrekking van de aow tot het besteedbaar minimumloon, volksverzekering tegen arbeidsonge schiktheid (VAO) en oplossing van het probleem der zgn. oud-invaliden, dit alles binnen de door de regering beschikbaar geachte ruimte voor pre- mieverhoging met 3 pet. van het na tionale inkomen tot 1975. „Na aftrek van de autonome stij ging en van de stijging door reeds genomen beleidsbeslissingen zal daar van slechts 0.77 pet. overblijven, ter wijl er alleen al voor de VAO 1.1 pet. nodig is. Om binnen de 3-pcts-nori te blijven is daarom niet alleen be vriezing der kinderbijslagen voor hetj eerste en het tweede kind, maar in-1 voering van een eigen risico in ziekenfondsverzekering nodig," aldus drs. Cnossen, die het daarom onjuisl noemde dat de vakbeweging nu plot seling een extra claim (0.2 pet. 1972) op de premieruimte legt. „Dii betekent een eenzijdig naar vorei schuiven van bepaalde werknemers- wensen ten koste van andere groepe ringen. Als bóit duidelijk is dat de matigingspolitiek van de vakbewe ging erop gericht is maatschappelijke .structuren te doorbreken door nivel lering en socialisering van het bezit via de aanvullende pensioenvoorzie ning, dan is dit thans wel het geval Als de vakbeweging haar plan hand haaft lijkt het mij uitgesloten dat er een unaniem SER-advies over de nrogrammering komt," aldus drs. Cnossen. hij maakt er een fijn cadeau van! in fraaie geschenkverpakking) De tweeweekse staking in de metaalverwerkende industrie in West-Duitsland heeft stagnatie als gevolg voor Volkswagen en BMW. Beide autofabrieken legden gisteren hun produktie stil door het uitblijven van de toelevering van onderdelen. Bij BMW werden 8.000 man naar huis gestuurd, hier hangen de auto's onaf aan de produktielijn in een van de fabriekshallen in München.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6