Burgemeester Rijswijk contra „slotbewoner" Taalles haalt buitenlanders uit isolement Avondritten voor door verlichte steden „land van „HULP" Industrialisatie van Saeftinge" T* Ruimtelijke ordening inzet van ministerieel 1onderzoek naar bestuurlijke moeilijkheden Goudse energie duur betaald Stichtingen ijveren voor gedeputeerden 5 DINSDAG 7 DECEMBER 1971 RIJSWIJK Burgemeester mr. J. N. Scholten vindt dat de ruimtelijke ordening in zijn gemeente Rijswijk op voorbeeldige wijze is aangepakt. En toch beleeft hij het dat juist de gang van zaken in Rijswijk aan een grondig onderzoek van de commissaris van de koningin in Noord-Brabant en de minister van binnenlandse zaken onderworpen is. Zelfs kamerleden toonden be langstelling en stelden vragen. Mi nister Geertsema gaf hun de toe zegging, dat hij opening van zaken zal geven zodra het onderzoek naar 'ie bestuurlijke verhouding in Rijs wijk is afgesloten. Mr. Scholten, burgemeester van de Noordbrabantse gemeenten Rijswijk, Andel en Giessen, lid van de Bra bantse staten en van de Tweede Ka mer voor de ARP, was liever op een andere manier in het nieuws geko men. Maar hij is niet bevreesd voor de afloop van het onderzoek, wunt hij is er van overtuigd, dat er weinig zijn beleid aan te merken is. de middelen, waarvan de jonge advo caat zich bedient, kan hy allerminst waarderen. Hy is vooral ontstemd over de brieven met klachten, die mr. Sandberg „achter zijn rug om" naar de commissaris van de koningin stuur de en die wel moesten leiden tot het bewuste onderzoek. Storting Groen Dat het toch zo nauwkeurig onder loep is genomen, heeft hij te dan ken aan de jonge advocaat mr. Theo Sandberg, sinds augustus 1970 eige naar en bewoner van het 13e-eeuwse slot van Rijswijk. Mr. Sandberg kwam, zag en verklaarde zich vier kant tegen het beleid dat het Rijs- wijkse gemeentebestuur voerde op het gebied van de ruimtelijke orde ning. Hij vindt, dat het groen en de open ruimte van het Land van Heus- den en Altena zoveel mogelijk be waard moet blijven. Hij beroept zich daarbij op de Tweede Nota Ruimte lijke Ordening en het Streekplan West-rBrabant. Mr. Scholten is het op dit punt helemaal met Sandberg eens. Toch botsen burgemeester en slotbewoner voortdurend. Volgens Sandberg om dat Scholten er, als ambitieus bur gemeester, vooral op uit is zijn ge meenten te laten groeien, en zich daarbij niet bekommert om de groene open ruimte; volgens Scholten, omdat Sandberg geen enkel oog heeft voor de belangen van de andere 1320 in woners van Rijswijk. De stryd is al kort na de komst vra de nieuwe slotbewoner in alle hevigheid los gebarsten. Mr. Sand- btrg deed alles wat hy kon om het Weid van het Ryswykse gemcente- iestuur om te buigen. „Dat is zyn goed recht", vindt mr. Scholten, maar KERSTPENNING 1971 Geslagen in 21,6 karaats gedegen goud en gezet met een e<&tc diamant, symbool van zuiver heid. Hierbij behoort 'n cassette van origneel olijfhout afkomstig van de olijfberg bij Jerusalem. Dit kostbare olijfhout is 1000 2000 jaar oud. Het tafereel op le voorzijde geeft het kerstver haal weer. ten kerst klok is verfraaid met kleurig lak-emaille. Op de keerzij de: kompo- neert de jonge her der DA VID een lofzang op zijn Heer. Aan de voet van de heuvels ligt de Gouden stad Jerusalem. Diamant A. Kerstvijfje 4 gr. 0 18 mm kf 88,— 0,04 K B. 500 ex.: 7 gr. 0 22,8 mm k 138,— 0,10 K C. 350 ex.: 12'/a gr. 0 28 mm k f 198,— 0,15 K D. 50 ex.: 30 gr. 0 38 mm k f 398,— 0,25 K E. 25 ex. 60 gr. 0 38 mm k f 728,— 0,35 K Levering voor Kerstmis. Prijzen inclusief b.t.w. Alle penningen zijn genummerd, gezet met een echte diamant en voorzien van een garantie-, te vens verzekeringsbewijs. Te bestellen bij banken, juwe liers en rechtstreeks bij de ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A - Tel. 070-646924° Een gouden penning, een waardevol en historisch bezit. Mr. Sandberg bracht met deze brie ven onder meer onder de aandacht van de commissaris, dat mr. Schol ten 130.000 gulden op zijn privéreke- ning liet storten door het Amsterdam se aannemersbedrijf N.V. Van der Stoel, waarvoor hij grond in zijn ge meente zou kopen. Mr Sandberg vindt het bedenkelijk als een relatie van de gemeente geld op een privé-rekening van de burgemeester stort. Mr. Scholten zegt er het volgende over: „In 1967 kwam de NV P. H. van der Stoel met de volgende vraag bij het gemeentebestuur van Rijswijk: hebt u ruimte voor mijn bedrijven, een bedrijf voor baily-bruggen en een paardenfokkerij. Wij hebben toen 'ja' gezegd met het oog op de werkgele genheid. Van der Stoel leverde zelf niet zoveel arbeidsplaatsen op, maar wij zagen hem als een industriële aanjager. Er was een buitendijks industrie terrein. Van der Stoel bood aan dit op te spuiten. Een deel zou hij zelf houden, de rest mocht de gemeente verkopen. De tegenprestatie was, dat het gemeentebestuur ervoor zou zor gen, dat de nodige vergunningen er kwamen en Van der Stoel de groyid in handen kreeg. In het college van b. en w. is toen besloten de burge meester te belasten met de uitvoering van dit besluit. B. en w. besloten ook, dat Van der Stoel een waarborgsom moest storten. Er is toen gezegd stort dit geld maar bij de plaatselijke Btfc- renleenbank ten name van de burge meester." Mr. Scholten betreurt achteraf, dat dit geld op zijn naam kwam te staan. Maar ik kon toen niet vermoeden, dat er nog eens iemand in Rijswijk zou kbfnen wóiïen, die ofts op zo'n manier zou proberen te beschuldi gen, verklaart 'hy. Kort' nadat ihr. èahdbërg hierover naar de com missaris had geschreven, heeft mr. Schloten het Verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een accountantsonderzoek laten instellen. „Daaruit blijkt, dat ik my met dat geld op geen enkele wijze zelf heb bevoordeeld", aldus mr. Scholten. Geding Van der Stoel kreeg ruim drie hec tare buitendijks terrein in handen. In 1968 begon hij het op te spuiten. De grafische kunstenaar Jan Lavies. die destijds vlakbij deze uiterwaard woonde, heeft nog geprobeerd er een stokje voor te steken. Hij spande een kort geding aan tegen de aannemer, maar verloor. Twee hectare van de uiterwaard had als bestemming in dustrieterrein en daar had Lavies dus geen vat op. De rest had nog geen bestemming, maar verdween wel onder de specie. Zolang de bestemming niet langs le gale weg was vastgelegd, zou dit stuk voor de paarden van Van der Stoel gebruikt worden. De president van de Dordtse rechtbank zag geen aanlei ding het werk te laten stop zetten. Inmiddels heeft de heer Lavies met zijn verzet tegen opspuiting van de uiterwaarden onder Rijswijk en Gies sen het gelijk wel meer aan zijn kant gekregen. Er bestaat nu het streekplan West- Brabant en daarin staat dat buiten dijks industrieterrein bij Rijswijk en Giessen niet op zijn plaats is. In deze gemeente mag een droog, binnendijks industrieterrein komen van beperkte omvang. Burgemeester Scholten deelt deze visie met de provincie. Sterker nog: hij zegt, dat hy haar eerder had en dat de geestcswjjziging by de pro vincie mede door zyn toedoen tot stand is gekomen. Mr. Scholten is tot andere gedachten gebracht door de uitgebreide werkgroep, die sinds en kele jaren de ruimtelyke ordening GOES „Het Baalhoekka- naal zou de Nederlandse belan gen heel goed kunnen dienen als het kanaal door het Land van Saeftinge zou gaan lopen. De rest van dit land biedt namelijk potentiële mogelijkheden voor industrialisatie". Dit zei maandag de scheidende voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij (ZLM), ir. J. Prins, tijdens de algemene ledenvergadering in Goes. Het ingepolderde Land van Saef tinge werd lange tijd aangemerkt als landbouwgebied en zou bestemd wor den voor boeren, die elders door stadsuitbreiding en industrialisatie in zyn gemeente begeleidt. Op ad vies van deze groep liet mr. Scholten de plannen voor buitendijkse indus trialisatie varen. Naar zyn zeggen heeft het hem heel wat moeite gekost de wethouders en de raad ook zover te krygen. Opstal Wie ook „om" moest was Van der Stoel. Met hem werd overeengeko men dat hij bungalows mocht bou wen op de opgespoten uiterwaard. Verder zou hij een ander „bedrijven terrein" in de gemeente inrichten. Hij kreeg grond langs het zogenaam de Dijkje, midden in een gebied met een agrarische stemming. Hij kreeg vergunning daar een agrarische opstal neer te zetten. Het werd een loods van ruim 20 bij 50 meter. „Ik kan heel goed begrijpen, dat zo'n bedrijf een gebouw kiest, dat voor meerdere doeleinden gebruikt kan worden", oordeelt mr. Scholten. Van der Stoel gebruikte terrein en loods aanvankelijk voor zijn paarden, maar ging er enige tijd later zijn baily-bruggen opslaan. Met toestem ming van de gemeente en de pro vincie, verzekerde de burgemeester. Mr. Sandberg ontstak in toorn, toen hij naderhand deze gang van zaken vernam. Zowel de bungalows op de uiterwaard als vestiging van Van der Stoel aan het Dijkje, vindt hij aanslag op de open ruimte en vol strekt in strijd met de opzet van het provinciale streekplan. „Ik neem het burgemeester Scholten zeer kwalijk, dat. hij hieraan meewerkt, omdat hij ook statenlid en kamerlid is", licht mr. Sandberg toe. Tegen het plan voor de bungalows diende hij een bezwaarschrift in, evenals nog een negental particulieren en instanties, die zich bekommeren om de natuur. Bezwaar Bij het Dijkje greep mr. Sandberg in, toen Van der Stoel op zijn agra risch terrein asfaltbanen ging aan leggen. De Rijswijkse gemeenteraad had inmiddels een bestemmingsplan aanvaard waarbij Van der Stoels ge bied „tot bedrijventerrein" wordt ver klaard. Maar dit plan is nog niet goedgekeurd door de provincie en mr. Sandberg heeft er een bezwaarschrift tegen ingediend. De stichting „Schoon Land van Heusden en Altena" ook. De aannemer liep dus vooruit op een nog niet vastgesteld bestemmings plan en daarom stapte Sandberg naar de rechter. Hij kreeg gelijk. De pre sident van de Dordtse rechtbank verbood Van der Stoel door te gaan met het aanleggen van de banen, zolang over het bestemmingsplan nog niet in hoogste instantie was beslist. De aannemer ging in hoger beroep. Mr. Scholten erkentdat mr. Sandberg het volste recht had de rechter te hulp te roepen. „Het ver lies van zo'n kort geding kan ik best hebben," zegt hij. Maar de be zwaren van Sandberg vindt hij onredelijk. Van der Stoel moest plaats hebben en gezien de omstan digheden is de overeenkomst met hem een goede oplossing, oordeelt de burgemeester. Onredelijk De vraag, waarom Van der Stoel niet naar het inmiddels aangewezen industrieterrein aan de Rietdijk ten zuiden van Giessen gaat, beantwoordt hij met: „We praten over 1969. Toen was het industrieterrein nog niet aangewezen. Dat is nü pas gebeurd en het bewuste terrein is nog niet eens eigendom van de gemeente, laat staan dat het bouwrijp zou zijn. Ik vind het onredelijk om nu achteraf nog met dit argument aan te komen." Hij wijst er op, dat de aannemer rondom zijn terrein een brede groen strook heeft aangebracht, die de loods straks voor een groot deel aan het oog onttrekt. „Bij het echte industrieterrein aan de Rietdijk komt ook een brede groenvoorziening", zegt Scholten. „We zien heel goed het belang van een goed milieubeheer in. Grote pij nen hebben we daarvoor juist terug gedraaid. We hebben geprobeerd de bevolking zoveel mogelijk achter dit beleid te krijgen en dat is aardig gelukt. Alleen jonkheer mr. Theo Sandberg is overal tegen. Ik heb hem voorspeld, dat zijn acties vooral een negatief effect zullen hebben voor het milieu. Dat blijkt nu al, want Van der Stoel heeft in arren moede zijn bailey-materiaal nu buitendijks opgeslagen. En dat is bepaald niet sierend." Kritisch bekeken IR. PRINS, EX-VOORZITTER ZLM: werden verdreven, aldus de voorzit ter. Volgens hem wil men thans het land behouden uit milieuhygiënisch en natuurkundig oogpunt. Bij de aanleg van een binnendijks kanaal worden echter grote ingrepen gedaan in het nog steeds beste land bouwgebied van Nederland, zo zei ir. Prins, die meende dat de pleidooien voor het behoud van het Land van Saeftinge niet helemaal reël zijn. „Er zullen na de inpoldering van het Land van Saeftinge nog genoeg natuurgebieden overblijven." Hij merkte op dat de boer in Nederland bepaald niet onder Natuurbehoud valt. „Zijn aanwezigheid is niet interessant als de Franse boer het voordeliger kan." Ir. Prins is per 1 januari benoemd tot directeur van de „akker- en wei- debouw" van Cabeco in Rotterdam. GOUDA De tarieven van het gemeenschappelijk energiebedrijf Gouda en Omstreken gaan volgend jaar flink omhoog. Voor gas alsmede voor de huur van geisers en boilers zal men meer geld op tafel moeten leggen. Het college van beheer van het streekenergiebcdryf kondigt deze ver hogingen aan in de begroting voor 1972, die sluit met een voordelig sal do van 309.700.-. De op stapel staan de tariefverhogingen zyn hierin niet verwerkt. Het college zegt binnenkort een nota over de problematiek van de gas- loze gebieden in de Goudse regio te zullen uitbrengen. Twee zones, de kern van Reeuwijk-dorp en de kom van Berkenwoude, blijven hierin bui ten beschouwing. Over deze gebie den zijn aparte voorstellen op komst. Volgens een voorlopige raming is de afzet van elektriciteit dit jaar met 11 en die van aardgas met 85 percent gestegen. De opmerkelijke toename in de levering van gas is vooral toe te schrijven aan het feit, dat veel tuin ders voor het stoken van hun kassen op aardgas zijn overgeschakeld. Het GEB blijkt ook dit jaar weer met personeelsmoeilijkheden te kam pen te hebben gehad. Vooral het aan trekken van lager uitvoerend perso neel werd ongunstig beïnvloed door de krappe arbeidsmarkt alsmede door grote moeilijkheden bij het vinden van passende huisvesting. DEN HAAG Sinds septem ber van dit jaar krijgen 40 bui tenlandse kinderen en 22 vol wassenen les in het Nederlands. Initiatiefneemster is de stichting Onderwijs aan Volwassenen te Den Haag, die voor dit project twee onderwijskrachten heeft aangesteld, mevrouw T. de Ja ger-Zij lstra voor de schoolkinde ren en de heer C. Lameij voor de avondcursisten. Leidraad bij het onderricht is de pas verschenen methode „nou jij!", opgebouwd rond tweehonderd basiswoorden, die zonder hulptaal, Frans of Engels bijvoorbeeld, gebruikt wordt. Het bijzondere aan het project is het feit dat de les aan de kinderen gewoon op school wordt gegeven. Vier ochtenden per week scharen de buitenlandse leerlingen op de open bare scholen aan de Pretoriusstraat en de Galvanistraat zich rond de bandrecorder en het projectiescherm. De avonturen van een gezin, met Hollandse namen, Ans, Piet, Jan en Bor de hond vormen de hoofdschotel van hun lessen Nederlands. Door veelvuldig herhalen van de kern woorden en zinnen „Wat koopt Ans? Ans koopt brood." en dra matiseren wil men via „nou jij!" bui tenlanders zo snel mogelijk Neder lands leren. Vooral voor de kleintjes is het be langrijk. Mevrouw De Jager: „Som migen waren helemaal verpieterd, zaten stil in hun hoekje en durfden nauwelijks iets te zeggen of te doen. Nu worden ze zelfs ondeugend. Een goed teken, hoor. Ze gaan begrijpen wat er gezegd wordt". Ghetto *99 "Liet uitgangspunt van de Stichting Be jaarden 65+ en de Stichting Gedu peerden Groepen 18+ tot en met 65 is zeker goed. Toch kan men niet aan de indruk ontkomen dat het geheel een tik keltje te economisch Is opgezet. Er wordt „hulp" gevraagd aan het bedrijfsleven. Prima, dat komt meer voor en mag in de meeste gevallen niet worden ver oordeeld. Het bedrijfsleven stelt een aantal „prijzen" in de vorm van artikelen be schikbaar, die ech ter door de mensen zelf in de bewus te winkel moeten worden afgehaald. Juist door die mensen, die vaak een tocht naar het centrum moeilijk kunnen maken. Daarnaast kan men „aankoopbonnen" de prijzen worden alleen verstrekt tegen zo'n aankoopbon inruilen in de winkel van de heer Gustenhoven. Het hoe en wat blijft vaag. Waarom biivoorbeeld die bonnen? Alleen een aar digheidje voor de deelnemers aan de avondtochten, of een verkapte dwang om in een bepaalde winkel te kopen? De formulering in de folder van de stichtin gen wijst wel in de laatste richting. Letterlijk staat hier: „Wij vragen ook iets terug voor de gulle gevers: Koop daar waar de stikker 65+ opgeplakt zit. steun deze zaken en de winkeliers". Dit geeft te denken: Wie moet nu zo nodig gesteund worden, de bejaarden en inva liden voor wie de actie toch werd opgezet of de winkeliers die zo vriendelijk waren een prijs ter beschik king te stellen. Anderzijds is het natuurlijk een leuke manier van reklame-maken. waarbij we dan als kanttekening kunnen stellen: Het ongetwijfeld goede doel heiligt de middelen ROTTERDAMeDinsdag 30 no vember is het motorschip Alice Bol- ten bij de werf Van der Giessen-De Noord in Alblasserdam te water gela ten. Het schip is de tweede van een se rie van drie identieke bulkcarriers, tevens geschikt voor het vervoer van containers, die in aanbouw zijn voor August Bolten, Wm. Millers's Nach- folger. Hamburg. De totale laadcapaciteit is ca. 280.000 kubieke voet. De schepen kunnen ongeveer 200 containers van 20 voet vervoeren. De hoofdmotoren zijn van het fabrikaat MaK, met een vermogen van 3000 PK. De schepen lopen een snelheid van ca. 13 knopen. ROTTERDAM „Neem nu de bejaarden. Die mensen krijgen weinig bezoek, zien altijd dezelf de gezichten en gaan weinig uit. Wat is nu prettiger dan hen een reisje aan te kunnen bieden. Juist in een tijd, waarin ze toch al weinig buiten komen dankzij de kou. Daarom organiseren wij avondritten met goed ver warmde bussen door de ver lichte winkelcentra van ver scheidene steden in Zuid-Hol land." Dc heer E. C. Gustenhoven, eige naar van een zaak in de Bcllcvoys- straat waar suède kleding wordt ge reinigd en zonodig hersteld, weet het simpel voor te stellen. „Wc verkopen stickers en van de opbrengst worden de bustochten verzorgd." „We", dat zijn de Stichting Bejaar den 65plus en de Stichting Gedu peerde Groepen 18plus tot en met 65plus, waarvan de heer Gustenho ven voorzitter is. Al geruime tijd zetten de stichtingen zich in voor alle groepen van de bevolking die het minder makkelijk hebben: de bejaarden dus, maar ook de invali den, de kleine zelfstandigen, wer kende moeders en woningzoekenden. Ook wordt geijverd voor vrije re creatie, bescherming tegen water-, lucht -en natuurvervuiling en het voorkomen van geluidshinder. Over acties op dit gebied hoort men wei nig. Het wordt ook alleen op de achterzijde van de sticker vermeld. Tot nu toe trokken alleen de bejaar den en invaliden enig profijt van de landelijke acties, die zich kennelijk toch alleen beperken tot Zuid-Hol land. Kreeg een aantal bejaarden vorig jaar gratis tramkaarten en werden een aantal dagtochten gemaakt, dit jaar zijn de „verlichtings-avond- ritten" het voornaamste doel waar voor beide stichtingen ijveren. WAARDEBON De avondritten voeren de deelne mers naar Schiedam, Vlaardingen, Dejft, Den Haag, Gouda, Dordrecht, Gorkum en natuurlijk de plaats van start en finish Rotterdam. Op het ogenblik nog twee maal per week op dinsdag- en donderdagavond, start 19 uur bij Engels (Groothan delsgebouw) en Schouwburg Zuid plein maar bij voldoende belang stelling kan dit worden uitgebreid tot vier keer per week. De kosten bedragen 4.50 per persoon. Niet helemaal gratis dus. Donateurs zijn bijzonder welkom bij de stichtingen. Zij maken het mo gelijk dat mensen die minder goed bij kas zijn ook mee kunnen. En hiervoor zorgt natuurlijk ook de verkoop van de sticker, die voor één gulden verkrijgbaar is. De deelnemers krygen behalve een kopje koffie onderweg ook een bon, beschikbaar gesteld door het bedrijfs leven. Deze kunnen zij inruilen al naar gelang de „waarde" voor een pak koffie, een zak snoepjes, een pak soep, een gratis reis of zelfs een lang speelplaat. PLEISTERPLAATS De heer Gustenhoven ijvert in de kwaliteit van voorzitter nog voor een ander doel: een pleisterplaats in Zeist en Grave. Daar hebben de stichtingen de beschikking gekregen over een tweetal mooie plekjes, in het bos met een flinke weide en grasgazons. „Hier zou ik graag een paar pa- Bij het Groothandelsgebouw stap pen deelnemers aan de verlichtings- avondritten" in de bus die hen kriskras door Zuid-Holland voert. viljoens neer willen zetten, waar groepen bejaarden, invaliden en kinderen uit het hele Rijnmond gebied, en zo mogelijk uit de hele randstad, terecht kunnen. Een onder breking van de dagtochten, waar zij bovendien enkele verversingen kun nen gebruiken." En om dit te kunnen bereiken, fungeert de sticker als bouwsteen. Verkoopadressen zijn echter hard nodig en iedereen die op deze ma nier of op een andere wil helpen kan zich opgeven bij de heer Gus tenhoven, Bellevoysstraat 18a, Vel. 236208. De heer Gustenhoven maakt er wel een kanttekening by: „Het moe ten wel mensen zijn, die werkelijk willen helpen. Soms doen ze twee dagen mee en dan hebben ze er al genoeg van. Kijk, en daaraan heb je natuurlijk bijzonder weinig." „Aanspreekbaarheid", zegt de heer A. de Boer, penningsmeester van de Stichting Onderwijs aan volwasse nen, „is het sleutelwoord. Zolang buitenlanders geen Nederlands ver staan, gaat elk contact, elke uitleg van de leerkracht verloren. Het isole ment blijft bestaan. Ghettovorming is heus niet denkbeeldig. Vooral de vrouwen hebben het moeilijk. Hun mannen en kinderen pakken hier en daar nog een woordje mee. De echt genotes lands wijs, lands eer mogen vaak alleen de straat niet op en 's avonds een taalcursus volgen. De lessen op school zijn daarom ook I voor moeders opengesteld". „Het aanstellen van een speciale leerkracht voor de buitenlandse kin deren wil beslist niet zeggen, dat de klasseonderwijzer van deze taak ver lost is. Willen de lessen van mevrouw De Jager effect sorteren, dan moeten de basiswoorden in de klas veel her haald worden. Opdrachten als het kleuren van plaatjes, puzzelen met I geknipte zinsdelen worden 's middags I uitgevoerd. De extra lessen zijn be- I doeld als handreiking aan de leer- I krachten om hun zware taak het gecombineerd lesgeven aan Neder landse en buitenlandse leerlingen wat te verlichten". Dwars „Wat mc dwars zit", vervolgt de heer De Boer, „is de vorm, waarin het project financieel gegoten is. Sub sidie van dc ministeries van CRM, Onderwys en Wetenschappen, de ge- gemeente is er (nog) niet bij. (CRM subsidieert wèl dc stichting Begelei ding Buitenlandse Werknemers). Een aanvraag voor een extra leerkracht voor deze twee scholen ex artikel 56-II, zweeft nog by de gemeente. In Rotterdam, waar zes onderwij zers een soort vliegende brigade vormen voor onderricht van het Ne derlands aan buitenlandse kinderen op 22 openbare en bijzondere scho ol len, werd een school formeel uitge breid met zes leerkrachten. Bij het Haagse project worden de leerkrachten betaald door de stich ting Onderwijs aan Volwassenen, die weer gesubsidieerd wordt door de afdeling volksontwikkeling van de gemeente. Al die sluipwegen moeten gelegaliseerd worden. Een onderwijs- noodwet of een Koninklijk Besluit, waardoor wel aparte taalleerkrach ten aangesteld kunnen worden". De duizenden buitenlandse kinde ren in ons land zullen er wel bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5