ERKENT BANGLA DESJ WINTERJASSEN 59- 75-95.- Heftige strijd te land, ter zee en in de lucht Zestien doden hij bomaanslag Ulster Medische hulp voor strijdende partijen Het Kwartet Vier doden in Londonderry BMW in Miinchen staakt produktie C RITA) HIT WEER Stabiel .toch voordeliger kijk zelf maar Cambodjaans leger ontruimt weer stad Nieuwe leidse Courant Maandag 6 december 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantva8tich is ghableven mijn hert in teghenspoet!" Bofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. f 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur FOTO LINKS: Indiase infanterie heeft zich hier ingegraven in de omgeving van Dar- sana, Oost-Pakistan, circa zeven lcm verwijderd van de grens met India. FOTO RECHTS: Indiase Gurkhatroepen trekken de Oostpakistaanse grensplaats Darsane binnen, nadat de Pakistani tot terug trekken waren gedwongen. NEW DELHI (Reuter AFP AP UP IIndia heeft Bangla Desj (Oost-Pakistan) als een onaf hankelijke natie erkent, zo heeft premier Indira Gandhi vandaag in het parlement meegedeeld. De parlementsleden barstten bij deze woorden in gejuich uit. Het volk van Bangla Desj strijdt nu voor het bestaan en het volk van India dat ook tegen de agressie vecht, is nu medestrijder gewor den voor dezelfde zaak, aldus de premier in haar verklaring die 10 minuten duurde. hier in een open goederenwagon op het station van Karatsji om naar een crematorium te worden overgebracht. BELFAST (Reuter, AP) Bij sen bomaanslag op een stamp vol café in het centrum van de Noordierse stad Belfast zijn za terdagavond 16 mensen om het 'even gekomen, waaronder drie kinderen. Bovendien werden 13 mensen gewond. Het gebouw, waarin het café was gevestigd, stortte door de explosie in, waar door de bezoekers onder tonnen puin werden bedolven. Het was het bloedigste incident, dat sinds het uitbreken van de on- bsten in Ulster in 1969 heeft voorge daan. Het aantal doden, als gevolg v_an de strijd dit jaar, is daarmee tot tal gestegen. Het bewuste café McGurk's Bar stond bekend als een ontmoetings centrum van aanhangers van het ver- noden Ierse Republikeinse leger (IRA). De aanslag zou kunnen bete kenen, dat protestantse extremisten ecn gewelddadige campagne zijn be gonnen tegen deze katholieke onder- Srondse. Onmiddellijk na de ontploffing ^aken in de buurt gevechten uit tus- jen protestanten en katholieken. Er klonken verscheidene schoten en een Rhtse majoor en een politieman lie- P^n kogelwonden op. Door die vecht partijen werd het reddingswerk van honderden politiemannen, militairen en burgers belemmerd. Het zoeken naar overlevenden onder het puin duurde tot gistermiddag voort. Vlak bij het gebouw werden veldhospita len opgesteld. „Een aantal lijken was afschuwelijk verminkt. Sommige mensen waren volkomen aan stukken gereten", verklaarde een woordvoer der van het Engelse leger. De politie onderzoekt een theorie, dat de bom in een koffer in het café werd achtergelaten, om later te wor den afgehaald door een lid van de IRA, die hem naar een andere plaats moest overbrengen. Als deze theorie klopt, zou de bom voortijdig ontploft zijn. Maar een woordvoerder van de „provisionals" in Dublin, de militante vleugel van de IRA, heeft de verant woordelijkheid voor de ontploffing van de hand gewezen. De afgelopen weken heeft de Noordierse regering blootgestaan aan felle kritiek van de protestantse ex tremisten, die een harder optreden van de regering eisen, in verband met de sinds augustus toegenomen terroristische activiteiten. De komst van meer Britse troepen bevredigde deze protestanten niet en de recente ontsnapping van vooraanstaande Ira- leiders uit de gevangenissen heeft de verbittering alleen nog maar ver groot. De in ballingschap in India ge vormde regering van Bangla Desj heeft, aldus de spreekster, van India de verzekering gekre gen dat er met klem zou worden gestreefd naar en gwerkt voor de terugkeer van de vluchtelingen die een tijdig onderkomen in In dia hadden gevonden. „Wij zul len hen bij alles helpen". Wat betreft het buitenlandse beleid van Bangla Desj, aldus de premier, „zal de regering van dat land een politiek vormen van niet- verbondenheid, vreedzaam naast el kaar bestaan en tegenstand tegen het kolonialisme, racisme en imperialisme in al haar vormen. Het volgen van deze idealen heeft India zich ook j steld". Dat India Bangla Desj zou erken nen had het al acht maanden geleden gezegd, maar de erkenning zou tot stand komen „op een geschikt ogen blik". De strijd tussen India en Pakistan is intussen in volle hevigheid voort gezet, zowel te land, ter zee en in de lucht. De Indiase gevechtsacties zijn vooral gericht op Oost-Pakistan, waar de troepen oprukken naar de hoofd stad Dacca. Pakistan meldt winst op het westelijk front, waar India zich nog zou onthouden van een groot- scheps offensief. 15 december Volgens diplomatieke bronnen in New Delhi zou India van plan zijn de komende twee of drie dagen Pakistan „een laatste kans" te geven. India zou zich nog onthouden van een groot scheeps offensief tegen West Pakistan omdat dit ten koste zou gaan van het grote offensief in Oost-Pakistan. waar het doel van de Indiase aanval len is het Wéstpakistaanse leger tot overgave te dwingen en een snelle vorming van en regering van Bangla Desj mogelijk te makn. De Indiase regering en de legerlei ding zouden hiervoor een uiterste da tum van 15 december overeengeko men zijn. Door de militaire acties in het westen voorlopig te beperken hoopt de Indiase regering, aldus nog steeds de diplomatieke bronnen in New Delhi, president Jachaja Khan en zijn medewerkers de mogelijkheid te geven een drastische wijziging in de toestand te brengen en het Pakis taanse leger opdracht te geven zich uit Oóst-Pakistan terug te trekken. Westelijk front Aan het westelijk front heeft Pa kistan naar eigen zeggen terreinwinst geboekt in het noorden van Kasjmir en Djammoe, terwijl India Pakistaans LONDONDERRY (AP) In gevech ten met terroristen zijn vanmorgen in Londonderry, de op een na grootste stad van Noord-Ierland, vier doden gevallen. Britse soldaten deden aanvallen op punten waar sluipschutters zich had den opgesteld nadat deze het vuur hadden geopend. Er werden er drie doodgeschoten, een soldaat werd ge wond. Elders doodde men een man die op het punt stond een molotov-cocktail te gooien. Bij huiszoekingen hebben Britse militairen in een achtertuintje een geweer, vijf karabijnen en een voorraad munitie gevonden. grondgebied tegenover de Wéstpakis taanse staat Rajasthan zou hebben veroverd. Inidase troepen zoudn daar twintig dorpen en stadjes ver overd hebben. Het Indiase persbureau PTI gaf gisteren toe, dat het Indiase leger aan de westelijke grens enkele gebieden heeft moeten prijsgeven, maar meld de, dat het Pakistaanse offensief tot staan is gebracht. De Pakistani's zijn volgens India op enkele plaatsen 22 kilometer op Indiaas gebied doorge drongen. Daarentegen zouden Indiase eenheden op andere punten zonder tegenstand te ontmoeten veertig km op Westpakistaans gebied zijn door gedrongen. Het Indiase opperbevel in Calcutta maakte gisteren bekend, dat alle ver bindingen over land. over zee en door dé lucht tussen Oost- en West-Pakis tan nu zijn afgesneden. De Indiase troepen rukken in Oost-Pakistan be halve naar Dacca ook op naar Jamal- per en Jessore. overal gesteund door de Mukti Bahini, aldus deze bekend making. Volgens officiële berichten uit New Delhi hebben Indiase grond troepen na zware gevechten de weg en 'spoorwegverbindingen tussen Dac ca en de belangrijke havenstad Tsjit- tagong afgesneden. Van. Indiase zijde werden Pakistaanse eenheden van wreedheden beschuldigd in de Oost- pakistaanse gebieden, die zij zouden moeten verlaten, In Karatsji werd meegedeeld, dat Indiase aanvallen bij Hilli zijn afgeslagen. Ook de luchtoorlog woedt in volle hevigheid. Volgens Pakistan zijn ze ker 61 Indiase vliegtuigen in de lucht of op de grond vernietigd. De eigen luchtmacht zou slechts twee vliegtui gen hebben verloren. India meldde daarentegen: vijandelijke verliezen aan vliegtuigen 47 en eigen verlie zen 14. Boven New Delhi verschenen gistermorgen Pakistaanse vliegtuigen. Zij konden zonder tot actie te zijn overgegaan, worden verdreven, aldus de Indiase radio. India zegt thans 'neer en. meester te zijn in de lucht boven Oost-Pakistan. Volgens luchtmaarschalk Dewan van het Indiase oostelijke bevel zijn er na de Indiase bombardementen nog maar drie Pakistaanse Sabre-straal- jagers overgebleven in Oost-Pakistan. „In Oost-Bengalen bestaat vrijwel geen Pakistaanse luchtmacht meer. We kunnen daar gaan waar wij wil len," zo zei hij. Indiase vliegtuigen hebben, volgens New Delhi behalve Dacca ook de havenstad Tsjittagong bestookt. Bij de laatste aanvallen zouden zeker zes Pakistaanse vracht schepen tot zinken zijn gebracht. (voor vervolg zie pag. 5) MÜNCHEN (DPA) De autofa- briek van BMW in München heeft vanochtend haar produklie stopgezet. Bij deze fabriék werken 8.000 man. .De maatregel is het gevolg van het uitblijven van de toelevering uit de sinds een week door stakingen getrof fen metaalbedrijven in Baden-Würt- temberg. De tweede BMW-fabriek in Dingol- fing in Oost-Beieren zette vandaag de produktie nog voort. STUTTGART (DPA) Onafhan kelijk van de uitslag van de lopende onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden over het loonconflict in de metaalindustrie van Noord-Baden en Noord-Wuerttemberg zullen de Volkswagenfabrieken hun produktie vanavond stilleggen. Dit betekent dat 100.000 mensen zonder werk zullen komen. Wie voortgaat te zeggen wat 'i(l wil, krijgt te horen wat hij niet wil. LATIJNS GEZEGDE Wie? Tom? Of hij hier is? Ik zie hem niet Zon en maan 7 December: zon op 8.33, onder 16.30; maan op 22.25, onder 12.18; 9 dec. L.K. DEN BILT Een hoge druk- gebied waarvan het centrum de afgelopen nacht boven het Ruhr- gebied lag beheerst het weer in een groot deel van West-Europa. In het algemeen was er weinig wind en kwam er op uitgebreide schaal mist voor. Het ziet er naar uit dat het ko mende etmaal het hogedrukge- bied nog steeds een belangrijke invloed op het weer in ons land zal uitoefenen. Fronten van een depressie ten noorden van IJsland zullen morgen geen belangrijke invloed hebben op het weer bij ons. Er komt niet veel verandering in het heersende weerbeeld. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77.2 cm (1029 millibar), dalend. Hong water Hoog water, 7 december: Rotterdam le getij 7.47, 2e getij 20.27; Scheveningen 6.20-18.44; Vlissingen 5.09-17.31; Haring vliet aan de Zeezijde 6.48-19.06. toegift: DEN HAAG Het Neder landse Rode Kruis zal voor enkele honderdduizenden gul dens aan hulpgoederen naar het Internationale Rode Kruis in Genève verzenden, van waaruit deze goederen weer zullen wor den verstuurd naar de oorlog voerende partijen in India en Pakistan. Het Nederlandse Rode Kruis geeft hiermee gevolg aan een dringende oproep van de internationale organi satie. Ook andere landen zullen goe deren zenden. De Nederlandse zen ding wordt vandaag vervoerd. Hel gaat hier om twintigduizend halve liters infuusvloeistof, twintig duizend toedieningssystemen, tiendui zend bloedtransfusieflessen en twee duizend flacons d-serum (een lestse- rum. dat nodig is om op de juiste wijze bloedtransfusies te kunnen toe dienen). Deze actie staat los van de actie van de stichting Nederlands comité vluchtelingenhulp 1971, dat geld inza melt voor hulp aan de van huis en haard verdreven Oostbengalen, die nu onder ellendige omstandigheden in India verblijven. Het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten voor de hulpactie aan de oorlogsslachtoffers het gironummer 777 open te stellen. Beide acties worden dringend nood zakelijk geacht. De via het Internationale Rode Kruis ingezamelde hulpgoederen zul len zo snel mogelijk getransporteerd worden naar dp gebieden waar de oorlog woedt. Zij zullen daar ver deeld worden in overleg met de Rode Kruisorganisaties van de oorlogvoe rende partijen en in overleg met de geneeskundige diensten van de krijgsmachten van India en Pakistan. De Nederlandse regering deelde aan onze parlementsredactie mee nog geen officieel commentaar te kunnen geven op de gebeurtenissen op het Indische subcontinent omdat gege vens van Nederlandse vertegenwoor digers aldaar nog niet beschikbaar zijn. Wel is bekendgemaakt dat de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, ambassadeur Ro bert Fack, gemachtigd is al die initia tieven te nemen, die ertoe kunnen leiden dat Nederland op enigerlei wijze bemiddelend kan optreden. De ze machtiging is, zo deelt het depar tement van buitenlandse zaken mee, een rechtstreeks uitvloeisel van de door de Tweede Kamer aangenomen motie om tot een Nederlands initia tief te komen dat het oorlogsgevaar kan bezweren. Minister Schmelzer heeft vorige week naar aanleiding van het aannemen van deze motie in de Kamer nog verklaard dat Neder landse initiatieven om de Veiligheids raad tot maatregelen te bewegen zin loos zijn omdat de oorlogvoerende partijen en een meerderheid van Afro-Aziatische landen zich verzetten tegen VN-bemoeienis. Over eventuele evacuatie van de familieleden van Nederlandse ambas sadefunctionarissen uit Pakistan is nog geen beslissing genomen. De Ne derlandse ambassadeur houdt over deze kwestie contact met de ambas sades van bevriende mogendheden. PHNOM PENH (AP) Het Cam bodjaanse leger heeft opnieuw een stad aan het noordoostelijke front ontruimd in een poging een nieuwe defensiegordel t egen de aanvallen van de guerrillastrijders te vormen. De ontruimde stad is Train Kra- sang, die 115 km ten noordoosten van de hoofdstad is gelegen. Kolonel Savuth, commandant van de troepen in Train Krasaing heeft zijn hoofdkwartier thans gevestigd in de provinciehoofdstad Kompong Thom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1