Geen Nederlandse hulp voor verzet in Afrika Emigratie Z.-Afrika niet bevorderen, wel subsidiëren J Staat profiteert van kerk, niet omgekeerd Uw probleem is het onze. Niet meer geld voor Pakistaanse vluchtelingen 'Haat hem eens zien in het Penning- kabinet. Zeestraat, Den Haag. vS!^aak"= Puzzelhoek Protest BEROEPING S WERK Een ivoord voor vandaag pee Waarschuwing tegen t.v. in gerei, gemeenten Pastor onderwijst niet-roken S WOENSDAG 1 DECEM3ER 197» Brieven die niet rijn vooralen van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhondlng ts veraekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post zegels te worden ingesloten. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Vraag: Bijgaand treft u een dode tor aan. Wij hebben veel last van torren. Al jaren zien we ze plotseling verschijnen tussen de kussens van fauteuils, op traplopers en uit over gordijnen. Schade hebben we (nog) niet bemerkt, maar aangezien we veel persjes hebben, zijn we bang dat het een tapijtkever is. Antwoord: U hoeft niet bang te zijn voor uw persjes. De tor is een zogenaamde meeltor. Men vertelde ons dat deze tijdens de ontwikkeling ergens wegkruipt, tot het schild hard geworden is en onaantrekkelijk voor andere insecten en vogels. De larven van deze tor worden vaak door hen gelaars gebruikt Zoals uit de naam blijkt houden torren en larven zich op daar waar stro. koren of iets dergelijks aanwe zig is. Het gebeurde wel, dat bewo ners van huizen, waarin tijdens de oorlog voorraadjes op vlieringen wer den bewaard en waar deze dieren zich dus genesteld hadden, o.a. in het riet van de plafonds, op warme dagen een ware invasie van deze torren on dervonden. Kwaad aan de meubels en tapijten doen ze niet en u zult zien, dat ze plotseling op een koudere dag weer verdwenen zijn- Vraag: Hierbij zend ik de afbeel ding van voor- en achterzijde van een munt. Graag zou ik meer daar van willen weten, namelijk ot de naam gulden, ducaat ot reaal ia. Ver- der de plaatsnaam en wat betekent „Bisont?" En hoe komt het dat de 'munt geslagen was op naam van ie mand. die reeds 60 jaar tevoren over leden was. want het omschrift luidt. Karei V. keizer van Duitsland, koning van Spanje, enz. Het jaartal is 16-4. Antwoord: Uw munt is uit Bosan- con („Bisont", een stad die vroeger met de Franee-Comité tot de tsedet- landen heeft behoord. Deze stad kreeg van Karei V het muntrecht en sloeg dan ook alle munten nog lang „a de dood van de keizer met de beeldenaar van Imperator Carolus He, moge misschien wekken, dat het jaartal met Arabl sche cijfers in plaats van m.et Ko meinse is aangegeven. Na 1470 is men hiertoe overgegaan. De krans om het hoofdl vanJde kei zer (let op de vooruitstekende Habs burekin) U gemaakt van laurierbla- Oauwerkrans). De adelaar hou« een zwaard en een scepter in zijn ^Hrt' opschrift betekent: munt van de stad (civitatis) van Besancon. Jam mer dat u niet meldde van welk ma teriaal de munt is want nu k waarde noch naam worden vastge Vraag: We kunnen in onze ,eV"n huis kopen Volgend jaar gaan de huurders verhuizen Mae ik tw dan met vrouw en kind betrekken^ Thans wonen we in een dr flat en het te kopen huis heeft drie keukeknmSteikn hu'isvïSg "Sscha- kelen? Antwoord: In uw gemeente is u hulsv'^ting^Aangezien ^he^huurhuis ber in, maar zekerheid dat u toestem ming krijgt, bestaat er niet. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Van Nederlandse hulp aan verzetsbewegingen in Afrika zal geen sprake zijn. Minister Boertien heeft hierover gisteren in de Tweede Kamer geen twijfel laten bestaan. ..Een dergelijke bilaterale politieke interventie zou levensge vaarlijk zijn. We komen namelijk in een situatie, waarin oorlog eerder regel is dan uitzondering. Het uiterst wankele evenwicht kan verstoord worden"". Stel je voor, merkte de bewindsman verder op, dat we dergelijke bewegingen ook in Europa zouden gaan ondersteunen. Minister Boertien ontkende, dat met de ontwikkelingshulp onrecht en onderdrukking wordt gesanctioneerd. De herenigde Naties hebben immers maatregelen genomen tegen Zuid- Afrika en Rhodesië. Alleen is het mechanisme van de volkerenorgani satie niet effectief. SOCIALE NORMEN Bovendien, zo verdedigde de heer Boertien verder zijn beleid, zijn in de internationale ontwikkelingsstrategie sociale en maatschappelijke normen opgenomen. Wel verleent Nederland steun aan de vervolgden via de Novib (250 000 gulden) aan het Mozambique-insti- tuut in Tanzania. Doorslaggevend bij deze hulp is, dat de slachtoffers zich buiten het gebied van Mozambique bevinden. Maar buiten Tanzania zijn nog dui zenden vluchtelingen, zo reageerde mr. Bos. Kunnen er dan niet meer mogelijkheden worden gevonden via de Verenigde Naties? zo drong deze woordvoerder van de CHU aan. OOST-PAKISTAN Een motie van de oppositie om 100 miljoen gulden te verstrekken voor Van onze parlementsredactie DEN HAAG In dc algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Nederland vóór een resolutie gestemd waarin wordt gesteld dat emigratie naar Zuid-Afrika niet bevorderd moet worden. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft ons echter gisteren meegedeeld dat dit geen consequenties zal hebben voor het beleid dat ten opzichte van emi gratie naar Zuid-Afrika waarbij rijkssubsidie wordt gegeven aan emi granten wordt gevoerd. Door de algemene vergadering van de VN werden veertien resoluties aangenomen betreffende de uitban ning van de rassendiscriminatie. Ne derland stemde voor tien resoluties, onthield zich driemaal van stemming en gaf eenmaal een tegenstem. Die tegenstem betrof de resolutie waarin wordt gesteld dat zo nodig met geweld tegen rassendiscriminatie moet worden opgetreden. Geen isolatie Onthouden werd de Nederlandse stem aan de resolutie betreffende de verspreiding van informatie over ras sendiscriminatie (bij voorbeeld via een speciaal radiostation), aan een re solutie inhoudende economische sanc ties tegen Zuid-Afrika en aan de re solutie dat rassendiscriminatie dient te worden beschouwd als een misdaad tegen de mensheid. Nederland heeft zich daarbij laten leiden door het beginsel dat de apart heid verwerpelijk is, maar dat Zuid- Afrika niet zodanig moet worden geï soleerd dat het in zijn beleid wordt gestijfd. oordeling van vervolging van kerke lijke leiders; oprichting van een VN- fonds tot steun aan slachtoffers van rassendiscriminatie; een beroep op de staten tot een wapenembargo; voor ziening van onderwijsmateriaal be treffende rassendiscriminatie via Unesco; het boycotten van sportwed strijden waar kleurlingen worden ge weerd en ten slotte de al genoemde resolutie tegen het bevorderen van emigratie naar Zuid-Afrika. Precedent Verspreiding van informatie over discriminatie juicht Nederland in be ginsel toe. maar gemeend wordt dat de in de resolutie bepleite vestiging van een op Zuid-Afrika gericht ra diostation een ongewenste precedent werking kan hebben. Nederland stemde tegen de resolu tie waarin staat dat rassendiscrimina tie beschouwd moet worden als een misdaad tegen de mensheid, omdat een studie over de internationaal- strafrechtelijke aspecten daarvan nog niet voltooid is (er wordt gewerkt aan een VN-verdrag van deze strekking) en bovendien betwijfelt Nederland of het internationaal strafrecht het juis te middel is om apartheid te bestrij den. Nederland gaf zijn stem aan reso luties onder andere betreffende: ver- Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. insekteneter, 3. steen, 4. familielid, 5. bedrag. 7. turks bevel hebber, 9. soort bijl, 11. oude lengte maat, 12. muzieknoot, 14. familielid, 15. pers. voornaamw. 17. familielid, 19. Al gemeen Kiesrecht (afk.), 20. volksnaam van de kauw. 22. reeds, 23. snoer van een hengel, 25. visje, 27. bouwland, 29. opstootje, 30. bloeiwijze, 3L vruchte- nat. Verticaal: 1. verkeerd. 2. duikereend, 3. wig, 5. tam, 7. telwoord, 8. slede, 9. water in N.Br. 10. muzieknoot, 11. water in Utrecht, 13. eikenschors, 14. puistje, 15. heks, 18. spil van een wiel, 19. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 21. water stand. 22. overblijfsel bij verbranding, 24. Europeaan. 26. gehoororgaan, 27. priem, 28. hoofddeksel. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. rapé. 4. aam, 7. Karna, 8. aria, 9 alert. 11. end, 12. rails, 14. ar, 15. Ate. 16. el. 17. stere. 19. dal, 21. linde, 23. E- dam, 24. dief, 25. rap, 26. rage. Vert.: 1. ral, 2. Amer. 3. paraat, 4. Ares, 5. Ain, 6. madelief, 7. kalander, 10. titel, 13. Lerida, 17. slap, 18. enig. 20. Ada. 22. Dee. Minister Van Veen is kennelijk niet gauw uit het veld geslagen. Maandagavond leek het er in de Irenehal in Utrecht soms op, of hij het vege lijf amper zou kunnen redden door het opdringen van de menigte van de 45.000 demonstranten van on derwijsprotest '71. Maar de minister bleek geen moment voor zijn politieke leven te vrezen. Hij twijfelde er niet aan. of de Tweede Kamer zou in de komende weken zijn beleid goedkeuren. Geen wonder, vond hij zelf, want het is een goed beleid. En alle kritiek daarop wuifde hij vrolijk weg met de opmerking dat deze gigantische demonstratie tegen ae bezuinigingen slechts een ondersteuning van zijn politiek was. De zelfverzekerdheid van de minister is waar schijnlijk meer gebaseerd op de hechte parlemen taire meerderheid van het kabinet-Biesheuvel dan op de overtuigingskracht van de aangekondigde bezuinigingen. Minister Van Veen heeft gelijk, wanneer hij zegt dat er voor deze regering aan bezuinigingen niet te ontkomen viel. We moeten hem ook nageven, dat hij inderdaad ruimte geschapen heeft voor b.v. verdere verbetering van het onderwijs van wer kende jongeren. Ten slotte delen we zijn zorgen over de snelle geldontwaarding enerzijds en de grote kostenstijging anderzijds, waardoor b.v. de pot van 300 miljoen gulden voor de scholenbouw maandelijks met een procent inschrompeld. Toch zal het parlement zich in de komende twee weken niet van het onderwijsprotest mogen afmaken met het gemak waarmee minister Van Veen dit deed. Een demonstratie van 45.000 mensen is een dui delijke terechtwijzing aan het adres van regering en parlement. De kiezers zijn terecht verontwaar digd over bezuinigingen op onderwijs die in fla grante strijd zijn met alle verkiezingsbeloften. Op het punt van de beloofde verkleining van klassen is de regering zelfs al van het regeerakkoord af geweken. De demonstratie in Utrecht heeft duidelijk ge maakt, dat grote groepen in het volk niet akkoord gaan met een zo drastische bezuiniging op onder wijs. Ze zijn eventueel ook bereid om, zoals CNV- voorzitter Lanser in zijn door het rumoer der vol ken overstemde rede had willen zeggen, meer be lasting te betalen voor beter onderwijs. de vluchtelingen uit Oost-Pakistan in India wees minister Boertien van de hand. Zijn bezwaar was, dat de motie de indruk wekte, dat de regering het probleem niet ernstig zou nemen, maar er is reeds 36 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Nederland staat wat de hoogte van de bijdragen be treft, nu op de vierde plaats. „Ver trouw, dat ik mijn uiterste best zal doen," zo pleitte minister Boertien. Ernstig bezwaar had de bewinds man tegen het amendemer* van D'66, PvdA en PPR om het tedrag van de consortiumleningen met ruim 40 mil joen gulden te verlagen en dit bedrag te besteden voor hulp via de VN-or- ganisaties en voor humanitaire hulp aan bevrijdingsbewegingen in de Portugese koloniën in zuidelijk Afri ka. De vermindering zou namelijk ten koste gaan van India en Pakistan. KINDERFONDS Voor de amendementen om die veertig miljoen te besteden, voelde de minister evenmin. In een van deze amendementen vraagt de PvdA de steun aan het kinderfonds van de Verenigde Naties van twee miljoen gulden te verhogen tot vier miljoen. „Maar de bijdrage is dit jaar al ver dubbeld van een miljoen tot twee miljoen gulden," aldus de heer Boer tien. Over het ontwikkelingsbeleid op Europees niveau was minister Boer tien maar weinig tevreden. Het op treden van de EEG is onsystematisch en incidenteel. Het wordt de hoogste tijd, dat in Europa gecoördineerd wordt opgetreden. Dan kan er ook een compensatie komen van de ver minderde ontwikkelingshulp door de Verenigde Naties. De Nederlandse regering die haar grote zorg over de verminderde Ame rikaanse hulp aan de regering van de VS kenbaar heeft gemaakt, hoopt, dat de inzinking slechts tijdelijk zal zijn. INFLATIE Minister Boertien gaf toe, dat de reële ontwikkelingshulp, die Neder land de komende vier jaar zal verle nen, zal verminderen door de inflatie. Maar van een verhoging van de be dragen wilde hij niet weten. „Die zijn vastgelegd in het regeerakkoord", was het argument. Op de ontwikkelingssamenwerking is de laatste tijd veel meer kritiek ontstaan. Niet alleen in de gevende landen, maar ook in de ontvangende landen. Over deze kritiek en het mo- Federale rechter arbiter in Duits metaalconflict WIESBADEN (Reuter) Werkge vers en werknemers in de Westdüitse metaalindustrie hebben ingestemd met een bemiddelingspoging van een federale rechter in het loongeschil in het noorden van de staat Württem- berg-Baden, waardoor meer dan 360.000 mensen zonder werk zijn ge raakt. Als bemiddelaar is benoemd Georg Wannagat, president van het Hof voor sociale zaken. Eerder in het con flict is sprake geweest van overheids- bemiddeling. De werkgevers konden zich echter niet verenigen met het voorstel dat daaruit voortkwam: een loonsverhoging van 7,5 procent over zeven maanden. Zij wilden tot dusver tot slechts 4.5 procent gaan. N'ED. HERV. KERK Beroepen: te Amersfoort: H. Jon- gerden te Veenendaal; te Oostelijk Flevoland (Lelystad): H. P. Swets te Lunteren. Bedankt: voor Ridderkerk: E. J. M. Kronenburg te Middelburg; voor Eindhoven: R. Hengstmanger te Heemstede GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Rotterdam-Z. (ziekenhuis Ikazia): IJ. Stienstra te Zuidland. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Middelstum en te Gorinchem en Langerak: W. Pouwel- se, kand te Apeldoorn. Bedankt: voor Deventer: J. Rijne- veld te IJ muiden. Beroepbaar: kand. W. Pouwelee, Diamantstraat 13 te Apeldoorn. CHR. GEREF. KERKEN BEROEPEN: TE ZAANDAM; W. J. Quist te Opperdoes. Bedankt: voor Soestdijk: M. Vlietstra te Werkendam; voor Dor- drecht-C.: H. C. van der Ent te Kat wijk a. Zee. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Terneuzen: D. Hak kenberg te Dordrecht; voor Gorin chem: J. C. Weststrate te Meliskerke; voor Drachten: L. Blok te Beekber gen. NED. HERV. KERK Beroepen te Rheeden (wijkgem. west): J. A. van Duyne te Rotterdam zuid. In het Catharinaklooster aan de voet van de berg Sinai woedde giste ren een zware brand, die pas kon worden bedwongen nadat hefschroef- vliegtuigen van de Israëlische lucht macht water en chemische blusmid delen had aangevoerd. De waardevol le manuscripten in het klooster zou den bewaard zijn gebleven. In de verblijven van de monniken zou de schade groot zijn. Het klooster is gebouwd op de plaats waar volgens de bijbel God Mozes opdracht gaf, het volk Israël uit Egypte te leiden. Volgens Exodus liet God het braam bos branden. Het werd echter niet door het vuur verteerd. gelijke nieuwe beleid gaat het over leg, dat de minister voert met de par ticuliere organisaties (zending en mis sie). Ee bedoeling is dat de overheids programma's en de particuliere pro gramma's beter tot hun recht komen. VAKBEWEGING Het overleg met de vakbeweging over de ontwikkelingshulp zal bin nenkort beginnen. Met de werkge verscommissie is reeds eerder gespro ken. Dr Bas de Gaay Fortman (PPR) bleek niet gerust te zijn over alle posten, die in de periode 1972-1975 onder het plafond van de ontwikke lingshulp worden gebracht. Hij dien de een motie in, ondertekend door PvdA en D'66, waarin om criteria wordt gevraagd voor de ontwikke lingshulp. In een tweede motie vraagt de PPR, dat in de periode 1972-1975 ten minste 80 procent van de hulp be staat uit schenkingen en verder uit „zachte" leningen. Reden: de snelle stijging van de schulden van de arme landen bedreigen de ontwikkelings hulp. aan Heii en I heb arb. te 1; al ii een slee Opnieuw spreekt Hij over Zijn komend lijden en sterven. Maar nu tegen een andere achtergrond dan de eerste keer in Marcus 8 27 9 1. Toen begon Hij dat te leren om de discipelen te tonen wat de Messias komt doen. Hij corrigeert een verkeerde interpretatie van de bijbel. Nu spreekt Hij deze woorden tegen de achtergrond van het falen van de discipelen. Zij moesten leren dat ze zonder God machte loos stonden. Maar hoe weten we dat God ons gebed inderdaad verhoort Christus geeft het antwoord: „De Zoon des mensen wordt over- geleverd in de handen der mensen en zij zullen Hem ter dood\ brengen en drie dagen na Zijn dood zal Hij opstaan. In deze woorden wordt de mens aangeklaagd, niet alleen de overleerc sten, ouderlingen en schriftgeleerden zoals in Marcus 8 31, maar alle mensen, dé mensheid. Maar hier wordt ook de grote overwinning aangekondigd: Hij zal opstaan. Hij zal overwinnen, ,.er 1 hij zal de weg tot God banen. We lezen vandaag: Genesis 114—19. noe: inka com rege iet auto den, _toor de s schij •e zi Ds, G. W. van Tricht, hervormd predikant te Amsterdam-Water graafsmeer, schrijft ons: Een van uw schrijvende lezers vindt, dat er maar eens een eind moet komen aan het betalen van rijkstractementen aan de kerken. De kerken hebben nu lang genoeg van We staat geprofiteerd. Ik denk, dat deze lezer zich tot tolk van velen maakt. Dat betekent overigens niet, dat die velen goed zijn voorgelicht want het is niet zo, dat de kerk van de staat profiteert, maar omgekeerd: de staat profiteert van de kerk. Al zo'n slordi ge honderd jaar. Uit 'naar eigen goe deren kon de kerk haar dienaren in dertijd een redelijk tractement beta len. In de Franse revolutie kwam er aanvankelijk een plan tot algehele onteigening van kerkelijke goederen, zonder enige vergoeding. De soep werd echter niet zo heet gegeten als ze werd opgediend, en het revo lutionaire vuur wat doofde kwam er in 1801 een staatsregeling die de ker ken hun verkregen rechten garan deerde. De staat betaalde dus tracte- menten uit de rente van onteigende goederen. Die tractementen zijn echter prac- tisch nog dezelfde als in 1801, terwijl de inkomsten uit die goederen naar we mogen aannemen met honderden procenten zijn gestegen. De situatie is nu zo. dat van de begroting van de kerkvoogdij in onze gemeente 1 pet door de staat wordt betaald onder het hoofd „rijkstractement". Wat die ker kelijke goederen meer opbrengen is pure winst voor de staat. Hoe dan ook: die paar honderd gul den rijkstractement (per jaar wel te verstaan) die ik ontvang, zullen nie mand slapeloze nachten hoeven te bezorgen. Voor mijn part schaffen ze dat 'nele rijkstractement af: wat we voor 99 pet kunnen, zullen we ook voor 100 pet wel klaarspelen. Maar het moet duidelijk zijn, dat confiske- ren voordeliger is dan geconfiskeerd worden. Ook al kan niemand mis schien uitrekenen hoe groot het voor deel voor de staat is, de kerk heeft van .dit alles in ieder geval géén voordeel. Ook nog op een andere wijze profi teert de staat van de kerk. Evenals uw schrijvende lezer betaalt iedere dominee zijn jaarlijkse premie voor volksverzekering aan de ontvanger van de directe belastingen. Nogal een aanzienlijk bedrag zou ik zo zeggen. Maar terwijl dan uw lezer vermoe delijk voor zijn eerste twee kinderen per jaar ongeveer 1500 kinderbijslag ontvangt, krijgen de predikanten voor hun twee eerste kinderen een „rijkskindergeld", samen 50 gulden. Dat is natuurlijk altijd nog 50 gulden méér dan de zelfstandige midden stander die immers helemaal niets krijgt hoewel hij ook betaalt (het is me nog steeds een volslagen raadsel hoe linkse of rechtse, confessionele of niet-confessionele partijen dat eigen- IKjk argumenteren), maar in ieder ge val is het alweer pure winst voor de staatskas. Inmiddels: het zij de staat gegund. Laat ze er maar goede scholen van bouwen. Maar het is wel eens wat vervelend, steeds weer te moeten "ho ren dat wij immers onze tractemen ten van de staat ontvangen, terwijl het tegendeel het geval is: de staat krijgt van ons een jaarlijkse toelage. En de kerk spant zich in om ons re delijke tractementen te betalen. Dat lukt haar ook vrij aardig. Doordat allerlei gemeenteleden gelukkig we ten hoe de vork in de steel zit. rede p (talir Van een onzer verslaggevers rugs ier AMSTERDAM In alle kerk- e diensten van de gereformeerde ge- r£ meenten is zondagmorgen een kansel- y boodschap voorgelezen tegen de we- j jeldgelijkvormigheid. Daarin wordt ie ondermeer gewezen op de „verderfe- ,j •lijke invloed", die uitgaat van de te- levisie. Tot deze boodschap was be- r( sloten door de generale synode die in rj juni is gehouden. |acj( De synode had tevens de predikan- 'at ten gevraagd hun preek op dit onder- öai werp af te stemmen. Voor de lees- diensten (ruim 100 van de 150 ge meenten zijn vacant) had de synode- preases, drs. A. Vergunst uit Rotter- jsj, dam, een speciale preek geschreven „Een ernstige aansporing tot de jch dienst des Heren in handel en wan- Djll del" naar aanleiding van Romeinen ou 12:2. Deze preek is inmiddels ook in druk verschenen. Studie over theologie N van prof. Berkouwer JJ, (Van een onzer verslaggevers) stut KAMPEN De Nijmeegse gerefor- l.1.' meerde studentenpredikant drs. G. W. de Jong hoopt vrijdag 10 december te Kampen aan de theologische acade mie, uitgaande van de Johannes Cal- vijnstichting aldaar, bij prof. dr. A.D.R. Polman tot doctor in de theo logie te promoveren op een studie over „De theologie van dr. G. C. Ber kouwer". De laatste van de bij het proefschrift gevoegde stellingen luidt: „De theologie is een dermate vrolijke wetenschap, dat een theologische dis sertatie geen zogenaamde schertsstel- ling nodig heeft". (Van onze correspondent) De pastorale zorg van ds. J. E. Wagenaar, hervormd predikant te Beetsterzwaag, strekt zich ook uit tot het lichamelijk welzijn van zijn gemeenteleden. In het plaatselijk kerkblad „Waarheen?" heeft hij „een proeve van het verzaken van het roken" gepubliceerd. Ds. Wagenaar komt met een af wen-methode, die sterk de aan dacht trok van niemand minder dan dr. Meinsma, de grote be strijder van het roken van siga retten. Maar ook de gemeenteleden heb ben al gereageerd. Enkele van hen zeiden tegen de dominee: „Ik ben er al mee bezig en tot nu toe gaat het prima!" Dat alles is veel meer dan ds. Wagenaar verwacht had. „Het was eigenlijk een ludiek geschreven stukje met de intentie dat sommige mensen er misschien iets aan zouden kunnen hebben", zegt hij beschei den. Maar nu blijkt dat zijn metho de al ver buiten zijn gemeente de aandacht heeft getrokken. Zélf spreekt ds. Wagenaar van de methode van de geleidelijkheid of decelereermethode. Deze komt we citeren het kerkblad hier op neer: ..Men stelt naar vrije keuze een dag waarop men niet voor acht uur 's morgens met het roken begint (de melkers mogen desgewenst een vroeger tijdstip vaststellen). De vol gende dag begint men een half uur later en zo vervolgens. Na ruim een week is de morgen „schoon", na nog anderhalve week is men ook 's middags van het roken af. Heeft men na nog anderhalve week ook de avond overwonnen dan kan men 's nachts nog altijd opstaan om uit de minimaal geworden voorraad er nog ééntje te halen." Het grote verrassende psychologi-\ sche voordeel van deze vinding is, aldus ds. Wagenaar. dat als het in de loop van de dag al moeilijk mocht worden het weten bevrijdend is: Ha. als het straks zo of zo laat is dan kan ik er één opsteken! Ds. Wagenaar heeft ook nog enige verzachtende bepalingen ontworpen, Ds. J. E. Wagenaar die het bij hoogtijdagen iels gemak kelijker maken: op verjaardagen van familieleden van de eerste en tweede graad kan men 's avonds na acht uur (en als het kinderen betreft na half zeven) onbeperkt z'n gang gaan als men de tijdgrens reeds overschreden mocht hebben. Voor huwelijken en andere ingrijpende familie-gebeurtenissen uan dezelfde graad is er zelfs een hele dag dis pensatie. En dan heeft ds. Wagenaar nog een verzachtende bepaling: „Des zondags kunt u, na iedere kerkdienst die u hebt bijgewoond een half uur vrij roken. Het kan dus belangrijk zijn zo dikwijls als mogelijk is ter kerke te gaan!" Ds. Wagenaar heeft met zijn me thode persoonlijk een goede erva ring. „Ik ben op deze wijze prak tisch van het roken af gekomen", zo zegt hij. „Ik was er trouwens niet aan verslaafd; ik rookte ongeveer één pakje sigaretten per week. Nu rook ik nog wel eens een doodenkele sigaret of een klein sigaartje." De predikant is vooral op de huis bezoeken met het probleem van het te veel roken geconfronteerd. „Als je ergens komt bieden ze je een sigaar aan en dan komt het gesprek meteen op het roken. Kay Munk heeft het plichtmatig aanbieden van de sigaar aan bezoekers hier en daar in zijn stukken tot een ridicuul gebaar ge maakt: op de meest dramatische momenten komt men met een sigaar voor dominee of dokter aanzetten. Maar ik heb het aanbieden van een sigaar altijd als een gebaar van gul le hartelijkheid aanvaard." Dat neemt niet weg, dat het pro bleem van het roken steeds weer naar voren kwam en dat ds. Wage naar er zich mee bezig ging houden. Ds. Wagenaar wil enkele prijzen gaan verloten onder hen die de door hem genoemde methode tot een goed einde brengen. „Ieder, ongeacht leef tijd, sexe of kerkgenootschap kan eraan deelnemen. Mocht zich onver hoopt een mislukking voordoen dan begint men, evenals op het ganze- bord, opnieuw." De predikant schrijft het volgende aan de deelnemers voor; „U neemt een groot vel papier waarop u dage lijks de stand van zaken bijhoudt (liefst met een kolom voor bijzonde re opmerkingen waarop u uw bevin dingen meldt die voor anderen weer van nut kunnen zijn), u levert dit als alles voorbij is in voor 1 mei 1972. Daarna zal de loting ten kantore van kerkvoogd notaris Knol plaats vinden. Wij geloven u op uw woord en geschrift en achten het niet nodig gebruik te maken van de spontaan aangeboden hulp van doktoren en analisten t?r controle van een en ander, maar wij zeggen hen inmid dels dank voor hun instemming." Instemming heeft ds. Wagenaar dus ook al van dr. Meinsma. „Hij had het over a-, b- en c-rokers en zei dat mijn methode voor één van die categorieën uan belang was. Ik heb daar zozeer geen verstand van." Niettemin geeft ds. Wagenaar aan ieder die wat. met de methode kan doen van harte zijn pastorale zegen. Kan

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2