Nixon blijft een week in China MAO VAN VOETSTUK GEDAALD Halfgod' nu ,grote leider' liwi Motie dringt aan op vrije verkiezingen in Oost-Bengalen Nu officieel: Lin in ongenade Partij stelde orde op zaken Het Kwartet Onderzoek gelast naar dodelijk schot Haagse agent I Eerste postsafe PTT in gebruik Irak verbreekt betrekkingen met Engeland en Perzië Levenslang voor ontvoerders van minister Laporte FAMA 1 1 (rita) Grote Meubelshow her wicr Rustig weer Weer reisbureau in financiële moeilijkheden Zes doden bij brand Nieuwe Leidlse Courant Woensdag 1 december 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In het hoofdartikel, dat handelt over de ontwikkelingen in de partijleiding wordt de naam van de 64-jarige Lin niet meer ge noemd, terwijl die van Mao in veel soberder woorden werd gebruikt dan lange tijd gebruikelijk is geweest. Dit wordt als een aanwijzing beschouwd dat Mao op eigen verzoek, of wel op verzoek van het centraal comité van de communistische partij de status van halfgod heeft opgegeven. DEN HAAG Minister Van Agt van justitie heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de rijksrecherche in samenwerking met de Haagse politie een onderzoek zal instellen naar de toedracht van de schiet partij te Scheveningen in de nacht van 10 op 11 november. In die bewuste nacht werd de 28- jarige Cor Grootveld uit Schevenin gen door een hoofdagent uit Den Haag doodgeschoten. Dat gebeurde :n een café, waar de politie een aan tal bezoekers wilde fouilleren op wapens. Grootveld stak toen zijn hand in zijn broekzak. De hoofd agent schoot toen. omdat hij zich be dreigd voelde. Later bleek, dat de Scheveniger een omgebouwd, maar niet geladen alarmpistool op zak had. Het onderzoek is nog niet vol tooid, aldus de minister. Zodra dit het geval is, zal de Kamer nader worden geïnformeerd. Op 1 novem ber werden vragen over deze zaak ingezonden. Leider Voorzitter Mao wordt in de kranten „onze grote leider" genoemd en dat is een vrij bescheiden kwalificatie, vergeleken met de bloemrijke taal uit het verleden. Over Lin Piao is al sinds 8 septem ber niets meer vernomen in de Chi nese pers. De laatste gelegenheid dat dat gebeurde was toen hij samen met premier Tsjoe-en-Lai een gelukstele gram aan de Noordkoreaanse leiders zond. Op 1 augustus verscheen in de Chi nese pers nog een foto van Lin met Mao, ter gelegenheid van de dag van het leger. Op 1 oktober werden de vermoedens dat Lin of ziek, of in ongenade geval len was, sterk, doordat de al voorbe reide grote parade van 1 oktober werd afgelast en de belangrijkste kranten geen traditioneel gemeenschappelijk hoofdartikel publiceerden. Al spoedig doken toen hardnekkige, doch onbevestigde berichten op. dat Lin verantwoordelijk werd gesteld voor de overtrokken verering van voorzitter Mao van de afgelopen jaren. In hel gemeenschappelijk redactio neel artikel van vandaag, wordt de toestand in binnen- en buitenland zeer goed genoemd, en verklaard dat de partij zich het afgelopen jaar in- Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwo abonnee: adres.- woonpl._ I betaling per U kwartaal maand Mijn naam is: adres: tens heeft beziggehouden met kritise ring van het revisionisme en rectifi catie van de werkstijl. Duidelijk werd gesteld dat de par tij de dominerende factor is in alle facetten van het leven in de volks republiek de industrie, de land bouw, handel, cultuur, onderwijs, le ger en regering. Deze opmerking kan worden geïnterpreteerd als verkapte kritiek op het leger, dat onder Lin sinds de culturele revolutie een steeds groter aandeel in het lands- en par tijbestuur werd toegeschreven. In het artikel is geen enkele toe speling te vinden op de komende reis van president Nixon naar China. DEN HAAG In de zelfbedienings ruimte van het postkantoor aan De Stede (een winkelcentrum) in Den Haag heeft PTT de eerste postsafe van ons land geplaatst, waarin win keliers, maar ook particulieren dag en nacht enveloppen met geld en voor zien van een stortingskaart kunnen doen. Door een gulden in een gleuf te stoppen gaat de klep van de postsafe open en kan het couvert er in wor den gedaan. Als de klep gesloten is en de klant enige ogenblikken heeft gewacht, krijgt hij eerst zijn gulden terug, daarna een gestempeld bewijs van afgifte. Hetzelfde stempel wordt ook op de enveloppe gedrukt. De af rekening krijgt de rekeninghouder thuis gestuurd. Het in eigen beheer door de PTT ontwikkelde apparaat, het eerste in Nederland, is gevoelig voor warmte en zegt dus neen tegen eventuele flau we grapjes met brandende sigaretten en dergelijke. Mei het plaatsen van deze safe, zo vertelde dinsdagmiddag de directeur van de postchèque- en girodienst, de heer G. F. J. Groen die het apparaat in dienst stelde. Wil de PTT er ach ter komen of het publiek behoefte heeft aan de postsafe en of het appa raat voldoet aan de gestelde eisen. LONDEN Irak heeft gisteren de dilomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië en Perzië verbroken naar aanleiding van de bezetting door Per zische troepen van de drie eilandjes in de Perzische Golf. Dit heeft radio-Bagdad volgens de luisterdienst van de BBC meegedeeld. De woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde gisteravond niet in staat te zijn dit bericht te bevestigen. Radio-Bagdad deelde mee dat als gevolg van de „flagrante agressie" in samenwerking met Groot-Brittan- nië de revolutionaire opperste read van Irak had besloten de betrekkin gen met beide landen te verbreken. AMSTERDAM Opnieuw heeft de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus een lid geroyeerd: het in ernstige financiële moeilijkhe den verkerende reisbureau Travag. Het bureau, dat filialen 'neeft in Am sterdam, Amstelveen, Den Haag en Uithoorn, is inmiddels gesloten en heeft op eigen aanvraag sur seance van betaling gekregen. Be windvoerder is mr. P W. Mulder uit Amsterdam. Of het bureau, dat tonnen schuld zou hebben, haar activiteiten wil voortzetten, is nog niet duidelijk. Di recteur B. Ph. Hovingh was gisteren de hele dag onbereikbaar. Het is de ANVR niet bekend hoeveel boekingen van vakantiegangers er nog open staan. Voor degenen, die al hebben betaald geldt echter, dat zij schade loos worden gesteld door het garan tiefonds van de vereniging, mits deze vóór vandaag zijn verricht. MONTREAL (Reuter) Een recht bank in Montreal heeft gisteren dc 28-jarige Paul Rose tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in de ontvoering van de mi nister van arbeid van Quebec, Pierre Laporte. Rose was al eerder wegens de moord op Laporte tot levenslang veroordeeld. Hij zal beide straffen tegelijk uitzit ten. Minister Laporte werd op 10 ok tober 1970 ontvoerd. Een week later werd hij vermoord aangetroffen in een personenauto. Een andere beklaagde in deze zaak. de 23-jarige Francis Simard, is we gens moord op Laporte tot levens lang veroordeeld. De 20-jarige Ber nard Lortie heeft voor zijn aandeel in de ontvoering 20 jaar gekregen. Voor de moordzaak moet hij in de loop van december terechtstaan. Overal in de wereld tracht men het leed te vergeten en vooral de laatste maand van het jaar biedt ruimschoots aanleiding zich uitbundig te buiteil te gaan aan openbare vreugdecrea ties. Vooral met lichteffecten bereikt men soms feeërieke resultaten, zoals hier de Regent Street in Londen, waar liefst 4060 lampen de 12 dagen van het Kerstfeest uitbeelden. PALO ALTO (Reuter) De 40- jarige Amerikaan Sasha Gillen die bijna drie jaar geleden in de medische kliniek van de Stanford-universiteit een kunsthart kreeg, is dinsdag on verwacht in zijn woning in Santa Cruz overleden. De doodsoorzaak is waarschijnlijk een hartaanval. Gillen kreeg zijn kunsthart op 8 februari 1909. Van de 37 mensen op wie aan deze uni versiteit harttransplantatie werd toe gepast, zijn er nog 15 in leven. Gillen was de op een na langstoverledene. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederland moet alles in het werk stellen om een eind te maken aan de gevechten tussen India en Pa kistan. Geprobeerd moet worden een politieke oplossing te vinden van het conflict, die in overeen stemming is met de wil van de bevolking van Oost-Pakistan en de daar in vrije verkiezingen ge kozen politieke leiders. Een motie met deze inhoud is gis teravond tijdens het debat over bui- - T Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden WASHINGTON (AP. Reuter) President Nixon zal een hele week in China doorbrengen en drie steden bezoeken tijdens zijn historische reis in februari. Hoewel de gegevens over Nixons reis naar China nog niet exact bekend konden worden gemaakt heeft Het Witte Hus bij monde van dr. Hendry Kissinger gisteren voorlopig bijzonderhe den bekendgemaakt. Waarschijnlijk zullen van 21 tol 28 februari topcon ferenties worden gehouden in Peking. Shanghai en Hangchou. De besprekingen met voorzitter Mao Tse- Toeng, premier Tsjoe En-Lai en andere Chinese leiders zullen alleen betrekking hebben op problemen, die beide landen onmiddellijk aangaan. „Er zullen geen overeen komsten gesloten worden ten koste van andere landen of die andere landen betreffen", aldus Kissinger. Dit houdt in, dat de kwestie Vietnam niet in Peking geregeld zal worden. De Verenigde Staten verwachten, dat de Vietnamese oorlog hetzij door middel van vietna- misatie, hetzij door middel van onderhandelingen met Hanoi zijn te regelen, aldus Kissinger. Ook zal niet over de toekomst van Taiwan worden beslist. Kissinger zei, dat de president hoopte in zijn gesprek ken tenminste een begin te maken op gebieden die buiten de politiek of het diplomatieke terrein liggen. Maar hij verwachtte niet, dat als gevolg van het bezoek van de president diplomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en China zullen worden aangegaan. Er is nog niet gesproken over een eventueel tegenbezoek van een Chi nese leider aan Washington. Mevrouw Nixon zal haar man vergezellen. Zij zal een geheel eigen programma afwerken. Ook de ministers van buitenlandse zaken, William Rogers en Kissinger zullen Nixon vergezellen, evenals een aantal ambtenaren. Meer dan tweeduizend journalisten hebben verzocht de reis van de president mee' te mogen' maken. tenlandsc zaken door de VVD-cr mr. C. Berkhouwer ingediend in de Tweede Kamer. In dit debat, waarin de toestand in Oost-Pakistan. de toelating van China lot de Verenigde Naties, de gespan nen verhoudingen in het Midden- Oosten en de Europese eenwording domineerden, kwam verder een motie van D'66 en de PvdA op tafel om de regering in Hanoi te erkennen. „Is het na de recente verkiezingsklucht in Zuid-Vietnam voor Nederland geen reden om ook voor dat deel van Azië de werkelijke verhoudingen te erkennen?" vroeg drs. F- C. Visser van D'66. Mr. Geelkerken (ARP) infdrmeerde op zijn beurt nadrukkelijk naar het standpunt van de regering betreffen de de erkenning van Noord-Vietnam. Mr. Berkhouwer sprak over de mensonwaardige situatie rond Pakis tan en India. We schijnen ons eraan te gewennen, dat duizenden mensen per dag omkomen. Wat doen wij eigenlijk voor de spoedig tien miljoen hulpeloze slachtoffers van de Pakis taanse exodus, vroeg hij. De twee regeringspartijen VVD en DS'70 lieten tijdens het buitenlandse debat ernstige kritiek horen op de gang van zaken rond de toelating van Rood China tot de Verenigde Naties. De heer H. Pors van DS'70 merkte aan het eind van zijn betoog op: „Ik heb met de minister nu wel genoeg in de clinch gelegen over de affaire-Tai wan. De tijd zal wel leren wie gelijk krijgt". Mr. Berkhouwer zei: „De uitstoting van Taiwan op een manier die zich moeilijk met het Handvest verdraagt, laat bij ons een kwalijke smaak ach ter. (voor vervolg zie pag. 7) Wij houden meer van degenen die wij goed doen, dan van de genen, die ons goed doen. LA ROCHEFOUCAULD Oji deze foto staan Lin Pao en Mao tse Toeng nog broederlijk naast elkaar. Je kunt hier best zwemmen. Het olie- peil is laag DEN BILT In grote delen van Europa wordt het weer be paald door een omvangrijk lage drukgebied, dat zich van het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen over de Noordzee naar de Middellandse Zee uit strekt. In het komende etmaal ver plaatst een rug van hoge lucht druk zich van de Golf van Bis- caje naar West-Frankrijk, maar dit zal van weinig invloed zijn op het weer in onze omgeving. Het blijft rustig en nevelig weer, met nog steeds kans op plaatse lijk wat regen of motregen. Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar), stabiel. Zon en maan 2 December: zon op 8.26, onder 16.32; maan op 16.09, onder 9.02; Volle Maan. Hoog water Hoog water, 3 december: Rotterdam le getij 3.59, 2e getij 16.14; Scheveningen 2,26-14.46; Vlissingen 1.17-13.32; Haring vliet aan de Zeezijde 2.50-15.12. TOKIO (AP) - Liu Piao, leider van de Chinese strijdkrachten, die indertijd als opvol ger van voorzitter Mao Tse-Toeng werd gekenmerkt, is in ongenade geraakt, maar ook Mao zelf is van zijn verheven voetstuk afgedaald. Dit heeft communistisch China vandaag officieel te verstaan gegeven in een gemeenschappelijk hoofdartikel van de drie belangrijkste kranten. Dit zijn het partijorgaan Volksdagblad", het „Dagblad van het bevrijdingsleger" en ..De Rode Vlag", theoretisch orgaan van de partij. geopend tot 's avonds 9 uur INTERIEURVERZORGING y&uüju/n RIJNBURG RAPENBURG -1B Telefoon 01718—13036 LONDEN (AP) Zes personen vari een familie zijn vannacht omgekomen bij een brand in de Londense wiik Hackney. Politie en brandweer hebben sterk 'net vermoeden dat het vuur moedwil lig is ontstaan. De brandweer acht het mogelijk dat er een brandbom door de ruiten is geworpen van het café beneden de woning. De slachtoffers in de vuurzee wa ren een echtpaar van in de-zestig, hun 27-jarige zoon en diens vrouw van 26, en de kinderen van dit echtpaar, van drie en negen maanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1