Veertig jaar op de bres voor de ehr, pers ostmuseum te klein voor activiteiten VEEL ies: Muziekschool (drie jaar oud) telt al 800 leerlingen Frans clen Adel weet van geen ophouden -etco trilogie ZATERDAG 27 N0VEM3ER 1971 VUREN Frans den Adel (73) uit Vuren, gelegen onder de rook van Gorkum, viert woensdag, 1 december een opmerkelijk jubileum als krantebezorger! Veertig iaar lang, dag in dag uit, wind, regen en sneeuw trotserend en precies op tijd heeft hij ons blad bezorgd! Elke agent van een dag bladbedrijf wéét uit ervaring hoe moeilijk het is om in deze welvaartstijd een goede bezorger te vinden. En als men er dan één gevonden heeft, is het vaak voor enkele maanden of een jaar. Maar zovele jaren achtereen de krant bezorgen mag toch wel als een unicum voor ons land genoemd wor den. Veertig jaar stond Frans den Adel op de bres vóór de christelijke pers. re{ tuiEN HAAG „In de gehele museumwereld leeft op het ogenblik dat men moet komen tot een algemene differentiatie. ie^* houdt in, dat de taak van een museum, dus ook die van het zich in steeds sterkere mate richt op een meer bewuste er öjöeiding van het publiek. Er moeten in het museum ruimtes rd en voor een zogenaamde studiecollectie, voor lokalen waarin de ndere aktiviteiten plaats vinden en voor zalen voor een alge- va,, n overzicht. Maar tegelijkertijd moeten we streven naar een inep gratie. Dat wil zeggen dat al deze aktiviteiten onder één dak, in -g 20 gebouw moeten worden ondergebracht, fenn om in Den Haag terecht te kunnen dan moeten we misschien wel naar een andere plaats in Nederland ver huizen. We zijn uiteindelijk een na tionaal museum en dus beslist niet aan Den Haag gebonden." „Is de krant er al? 't Is al tegen vijven! Oh, fijn daar komt ie an". Deze samenspraak wordt in de mid daguren in héél wat huiskamers ge voerd. In de snel vallende schemering van de herfstmiddag gaat een kleine ver trouwde gestalte aan het raam voor bij. Vertrouwd, want elke dag *-kan men deze trouwe bezorger door de vriendelijke straten van het landelij ke Vuren zien dwalen. „Dag Frans, heb je goed nieuws voor ons", weer klinkt het onder aan de Dijk. Roeping Dr heer Frans den Andel (zeg alsje blief mar gewoon Frans) is niet zo maar een bezorger van onze krant geweest. Hij voelde zich met alle ve zels van zijn bestan aan ons blad verbonden en zag in zijn dagelijks werk van bezorger een roeping. De uren, die hij naast het dagelijk se bezorgen van ons blad aan het agentschap heeft besteed, laten zich nauwelijks in getallen vangen. Als bezorger-agent was hij een onver moeibaar en vurig propagandist en menig pas getrouwd paartje kreeg na de predikant al heel ras Frans over de vloer. Praatstoel te richten. In die tijd telde deze ge meente slechts tien postabonnees. Op 1 december van dat jaar werd Frans den Adel officieel als agent-bezorger aangesteld. Niet te bedenken, dat hij dat veertig jaar zou volhouden. Als Frans eenmaal op zün praat stoel zit, is hij nauwelijks meer te stuiten en tuitelen zijn verhalen vro lijk door zijn proper woninkje. „Hoe vindt u m'n huisje eigenlijk?" vraagt Frans enthousiast, terwijl we z'n woning van kelder tot vliering moeten observeren. Na vele jaren aan de Waaldijk gewoond te hebben, woont hij nu sedert enige dagen in een prachtige bejaardenwoning aan de Molenlaan. Over die veertig jaar kan Franse den Andel smakelijk vertellen en menige anecdote zou het in een boekje met cursiefjes goetf doen. Frans weet ook nog precies hoe hij agentbezorger geworden is. „Op een donkere novembermidddag 1931 kreeg ik, toen ik bezig was met wat baggerwerk in de Vurense pol der, bezoek van een propagandist van de christelijke pers. Deze sprak toen over de mogelijkheid om een agent schap van de krant in deze plaats op Moeilijk „Die eerste jaren" zo vertelde Den Adel ons, terwijl zijn ogen langs het tuinpad van zijn woning glijden, „waren bijzonder moeilijk en teleur stellend". Aangezien er nooit voor de christe lijke pers een aktie was gevoerd, was het met de neutrale kranten goed ge steld. Zo kwamen we voor de oorlog van '40 nooit boven de vijftig abon nees. In het jaar 1941 hield ons blad op met verschijnen omdat men krach tens de levensbeschouwing niet lan ger wenste te schrijven wat door de NSB werd Voorgeschoteld. Na de oor log kreeg de krant prachtige kansen. Al snel steeg het aantal abonnees tot boven de honderdzesstig in Vuren en lange tijd bleef het rond dit aantal hangen. Gezien de geestelijke struc tuur van ons dorp, maakte de krant heus geen slechte beurt". nieu I dit dan op een zodanige wjjze, i defcn gemakkelijke overgang van de anleg&aar de andere activiteit mogelijk het °°'t mag de toestand zo worden de bezoekers als het ware in verdeeld worden. Deze inde- zou ideaal zijn, maar het pro- ■tt is echter dat de ruimte daar- armi ontbreekt", aldus dr. R. E. J. .r, directeur van het Nederlands 'derinuscum. pjjl vervolgt: „Deze differentiatie 'fen we al wel ten dele kunnen foeren. Zo hebben we een studie- ^tie, die is ondergebracht in een uw aan de Trompstraat. Daar I oir naast gewoon geïnteresseerden Lvlfcamelijk studenten van de H.T.S. rote voordeel is dat ze naast de meteen een praktische vor krijgen, ze kunnen zich namelijk "ïpen in het tentoongestelde 'friaal. I, der hebben we hier in de Zee- ook al een ruimte voor bij- bij voire activiteiten. Dat is de zaal kinderen spelenderwijs bezig net de telefoon. Aan de hand opdrachten die de instructie leren ze de regels die gelden het voeren van een goed en ijk telefoongesprek. .zijn daarbij verschillende op- ;n uitgedacht. Zo wordt vaak 'an de kinderen uit de groep die voor politie-agent mag Een ander moest hem dan en en met eigen woorden ver dat er bijvoorbeeld een on- is gebeurd. Op een bord staan ;els aangegeven, die dan door assegenootjes gevolgd kunnen ilCCn' zodat ze er allemaal wat eren. Ook is er een paneel ichtjes waar de fasen bij een >kaal gesprek getoond worden", tweede ruimte voor bijzondere eiten is in voorbereiding Op (venste etage in dit gebouw n binnenkort 1100 glazen pa- aangebracht waarachter zo'n mog 1 postzegels uit de wereld ten- Steld worden. Ook deze ruim- eft een educatief karakter. De tkelingen in de wereld weer- len zich namelijk in de post- - zodat de kinderen op een vrij EVTII lelijke wijze vertrouwd raken iet wereldgebeuren, heer Weber: „Ik denk hierbij rbeeld aan postzegels, die wor- itgegeven bij het overlijden van en nu bijvoorbeeld de kinderpostzegelactie die in :ken van de milieuzorg staat. atie. jkheids Tot nu toe waren al deze zegels op geborgen in een brandkast en dat is zonde van dit prachtige materiaal. Door het instellen van deze afde ling moeten weer andere zaken wor den verplaatst en soms worden in gekrompen want we kunnen nu een maal niet meer uitbreiden. Als we dan nog bedenken dat we graag een technische werkplaats ten be hoeve van onze bezoekers en waar ze dan zelf bezig zijn met telegraaf- en telefoontechnieken hebben en dat onze collectie door het voortschrei- den van de techniek steeds maar groter wordt dan betekent dat, dat we er niet onderuit kunnen om naar een grotere huisvesting uit te kijken. En die huisvesting moet dan wel aan de eis voldoen dat alles in een gebouw kan worden ondergebracht. Daarbij speelt wel door ons hoofd dat het niet gemakkelijk zal zijn om iets in Den Haag te kunnen vinden, maar we vertrouwen erop dat de overheid ons een handje zal helpen. Mocht ech ter blijken dat het niet mogelijk is Propaganda „Ik heb als propagandist er steeds voor gewaakt om niet af te geven op de neutrale pers. Alleen als 't noodza kelijk werd, wees ik wel eens op de houding van die pers tijdens het NSB-bewind, waarbij een der groots te dagbladen als straf een verschij ningsverbod van drie-en-een-half jaar kreeg. Frans weet best, dat ook de christe lijke pers niet volmaakt is. Dat zal geen enkele krant, hoe reformatorisch ook, in deze zondige wereld ooit be reiken". Frans heeft het wel wat moeilijk gehad met de geestelijke devaluatie van de krant, zoals hij zelf zegt. „Maar ik wacht ervoor om alle schuld op de leiding van de krant te schui ven, ook zal dat van christelijke zijde wel eens gedaan worden. Mijns in ziens ligt veel meer de schuld bij een groot percentage van ons christelijk volksdeel inclusief de geestelijkheid. Als die hun roeping hadden verstaan, had er nooit vandaag aan de dag een reformatorisch dagblad, behoeven te verschijnen". aangeland, raakt hij nauwelijks meer uitgepraat. „Een groot percentage van ons christelijk volksdeel is meer geïn teresseerd bij het algemene nieuws, sport en zakelijkheid, dan bij de geestelijke worsteling van onze da gen" zegt hij. „Ik acht het daarom van groot be lang, dat ons blad nog veel nieuws brengt van kerk, school, zending, evangelisatie, christelijke politieke organisaties in de ruimste zin van het woord". Wanneer we ons weer tot het on derwerp bepalen en de veertig lange jaren memoreren, terwijl toch de meeste bezorgers met maanden reke nen, zegt hij bijzonder dankbaar te zijn voor hetgeen hij voor de krant heeft mogen doen. „Elke dag ging ik hem op de Grote Markt in Gorinchem halen en dan via Laag Dalem tot aan de uiterste grens van de Waaldijk te Vuren bezorgen", zegt hij laconiek alle zwaarwichtig heid rond zijn jubileum wegwuivend. In die afgelopen periode is de heer Den Andel vrijwel nooit door ziekte verhinderd geweest om de krant rond te brengen. „Ik hb, geloof, maar één keer de krant niet kunnen bezorgen. Dat was in die enorme storm bij de waters nood van '53. Toen was het écht té gek, meneer". f OM TE GEVEN EN TE VRAGEN Worsteling Vooral wanneer Frans den Adel bij het geestelijk leven in onze dagen is ZOETERMEER Neuriënd en zwaaiend werkt 39-jarige J. G. van Eek de partituur door van zijn symfonie in a, die 15 decem ber de wereldpremière moet be leven, gespeeld door leerlingen van de Zoetermeerse muziek school in de jaaruitvoering. Van Eek, nauwelijks herkenbaar als directeur ener muziekschool, langzaam ontdooiend, bekend de symfonie speciaal voor dit doel te hebben gecomponeerd. Ge makkelijk in het gehoor, niet moeilijk uit te voeren. Eventueel later te gebruiken in het Zoeter meerse amateur symfonie-orkest, dat mogelijk dit jaar nog wordt opgericht. De muziekschool begon drie jaar aarzelend met 13 leerlingen. Dit jaar zijn het er 600, volgend jaar 800 en dan moet men zich wél vóór 1 de cember hebben opgegeven. „An ders loopt het lesrooster in de soep". Met de uitbreiding stroomt Zoe- termeer ook vol met jongere en oudere inwoners die „iets aan mu ziek willen doen.' Dat kan zijn in de immense flatgebouwen; zij wo nen ook in de gemakkelijkere hele huizen. Of een flat de muziekbe oefening in de weg staat? Van Eek: „Dal is flauwekul. Als je op een flat niet na acht uur 's avonds speelt, heeft er geen hond last van. Het zal in een andere flat hoor baar zjjn. misschien ja. Maar is dat zo erg, bü alle keukengeruis en an dere geluiden? Directeur Van Eek heeft in de af gelopen drie jaar nog niemand bij zich gehad die met de lessen op hield omdat het niet ging, in de flats. „Integendeel. Je merkt dat de invloed van de TV minder wordt; men wordt TV moe, ze gaan weer' eens een instrument pakken." De beat-rage wordt op Zoeter meerse muziekschool voornamelijk als steun gezien. „Dit is de eeuw van het ritme. Alles komt terug; de lange haren, de lange rokken en het ritme ook. Ritme, waaruit de mu ziek is ontstaan. En wat nu als 17- of 20-jarige achter de elektrische gitaar zit, wil op iets oudere leef tijd méér en beter. Er zijn er nu bij, die een klassieke piano-opleiding krijgen maar voor zichzelf jazzmu ziek spelen. Dat komt wel goed." Overigens heeft Van Eek wél een persoonlijke bepaling toegevoegd aan de toelatingseisen. Leerlingen bene den de 21 jaar die piano willen stu deren, daarvoor nog niets aan mu ziek hebben gedaan, worden verplicht ook een uur theorie te doen. „Dat werkt als een rem op de toestroom. Zo hou je de gouden over, de leer lingen die werkelijk komen om iets te leren voor later." De Zoetermeerse muziekschool be schikt over 19 leerkrachten, die les kunnen geven voor elk instrument. Akkoord, er zijn nog geen leerlin gen voor, maar wanneer iemand zich voor fagot opgeeft, heeft hij morgen les. Het probleem van de instrumen ten wordt langzamerhand steeds be ter opgelost. Met steun van de ge meente worden de financiële lasten lichter. Het ligt voorts in de bedoeling, om begin volgend jaar de Zoetermeerse muziekschool te vergroten tot een streekmuziekschool. Dan zullen, behalve Zoetermeer, deelnemen de gemeenten Berkel-Rodenrijs, Moer- kapelle-Benthuizen en Bleiswijk. Nu reeds komen uit deze gemeenten leerlingen naar Zoetermeer; die ge meenten zullen volgend jaar ook meedragen in de kosten. Dan is ook een verbouwing moge lijk. De zes grote lokalen worden ver bouwd tot twaalf kleinere, een klein lokaal blijft behouden, een belendend gymlokaal kan worden gebruikt als permanente balletzaal. De tandarts verhuist naar een torenflat en laat derhalve ruimte achter. Mot deze ontwikkeling, die moge lijk dependances zal opleveren in de buitenwijken, wordt beantwoord aan de behoefte die in en rond Zoeter meer steeds sterker gaat leven aan muzikale vorming. Negentig procent van de aanmeldingen bestaat uit leerlingen onder de 21 jaar. De overige tien procent zo'n 80 zijn ouderen die vroeger eens iets hebben gespeeld of nu de kans schoon zien. Van Eek: „Niemand is te oud om nog iets te leren. Natuurlek heeft dat dan zyn consequenties en daarvoor waarschuwen wjj ook. Maar niets is echt onmogelijk. Óf je moet doof zyn of zo." Dit is de reden, waarom directeur Van Eek er zeker van is, dat Zoe termeer binnenkort zijn eigen sym fonie-orkest krijgt, met een eigen bestuur en onafhankelijk van de muziekschool. „Wel moet het steeds mogelijk zijn, dat leerlingen van de school in het orkest worden opgeno men." Men zal er van horen op de avond van de jaaruitvoering, waaraan de leerlingen nu hard werken. Aan veel is gedacht, de avond zal vooral dui delijk moeten maken, waarvoor de school opleidt en wat de resultaten zün. Dit ..kan niet gering zijn. Drom men kinderen bevolken 's middags JOS VAN MANEN-PIETERS DRIELUIK gebonden 17,90 ANNIE OOSTERBROEK DUTSCHUN DAGERAAD TRILOGIE gebonden 17,90 Verkrijgbaar bij de boekhandel KOK KAMPEND de schdol, met Orff-instrumenten, gemaakt voor de kinderhand. Of ze zingen en niet eens zo vals. Van Eek, ook solo-trombonist van de Kon. Militaire Kapel, dirigent, componist, zegt 24 uur per dag te besteden aan de school, bemand met 19 leerkrachten die allen „iets meer doen dan waarvoor ze worden be- Het klinkend resultaat wordt ge leverd woensdag 15 december om zeven uur in het bad- cn sport centrum aan de Van Stolberglaan, toegaig gratis. Kinderen van 4 tot 12 jaar werken voor de pauze aan het programma mee, getuigschriften het bewijs worden uitgereikt; tct slot van de avond wordt, voor het eerst, een uitvoering gegeven door een volledig symfonieorkest. Dat straks hét Zoetermeerse sym fonie-orkest moet zjjn. Er is belang stelling voldoende, Zoetermeer groeit en groeit groeit met de muziek méé.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5