Nog geen besluit inzake de bezwaarschriften Hartkliniek gaat geen twee jaar «po Sociale uitkering hoge| KWARTET- TROUW Prof. Pen verwacht aanhoudende inflatie BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE SYNODE: Moeilijk lerend kind niet altijd naar blo Eeii woord voor vandaag Fievet: Ons een rad voor ogen gedraa Prijsstijging zelfs 10 procent COMMENTAREN Amateurisme ZATERDAG 27 NOVEMBER NED. HERV. KERK: Beroepen: te Deil en Enspijk: J. F Hoekstra, laatstelijk pred. Reformed Church te Canada, wonende te Zie- rikzee: te Utrecht: B. E. T. Rutgers te Wijdenes c.a. Aangenomen: naar Waarde (toez.) W. B. v. d. Woord, kand. te Beesd. Bedankt: voor Putten en voor Wa penveld: W. van Gorsel te Oude Ton- ge. Bedankt: voor Zetten-AndelstC. den Boer te Zeist. GEREF. KERKEN 28 november 1971 Afschud: van Oostkapelle: L. Hart- holt. ber. te Urk. Intrede: te Veenen- daal: K. J. Arwert uit Balk. Met ingang is emeritaat verleend aan G. Koenekoop te Rotterdam voor de arbeid in de gemeenteziekenhui zen. GEREF. KERKEN' (VRIJG.) Bedankt: voor Hamilton (Can.): W Wierenga te Berkel-Rodenrijs. CHR. GEREF. KERKEN 3 december 1971 Intrede: te Drachten: C. Bos uit Zuidland en Spijkenisse. Beroepen: te Murmerwoude en te Rijnsburg: P. den Butter te Bunscho ten - Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Borsselen: C. de Rid der te Nunspeet; te Clifton (USA): P. Honkoop te Kampen. NED. HERV. KERK 28 november 1971 Afscheid: van Nieuw Vossemeer en Halsteren als vicaris: mej. H. Valk. kand. te Halsteren, ber. als predikan te te Aardenburg en St. Kruis. Met ingang van 1 december is om gezondheidsredenen vervroegd emeri taat verleend aan A. J. Jörg te Den Haag en aan J. L. Maris te Zuidland. Zij zullen niet in een kerkdienst offi cieel afscheid nemen. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De generale synode der gereformeerde kerken is gisteren tot 10 januari uiteengegaan: na een discussie van een dag lang over de bezwaarschriften, welke bij baar waren binnengekomen, en de daarover ingediende rapporten (waarover we gisteren al bericht heb ben). Tot een besluit is het niet gekomen: een commissie ad hoe gaat zich buigen over het stapel tje ingediende amendementen, om straks een nieuw geformuleerd voorstel aan de synode voor te leggen. v sie stelde de voorzitter voor nu niet haastje-repje een beslissing te force- ren en ook niet zoiets als een handreiking aan de commissie in de trant van: die kant willen we in elk geval op. Commissie Gauw genoeg kwam naar voren dat er synodeleden waren die voelden voor een „afgezwakt" voorstel-Riet- veld en anderen voor een wat minder rigoureus voorstel-Van Til. Diegenen namelijk die de weg op wilden gaan van een verder gesprek, wensten niet allen (misschien wel geen van allen) zo nadrukkelijk de juridische leer- tucht opzij te schuiven als dr. Riet veld had gedaan. en de spanningen komen daarvan daan dat zelfs die dingen in discussie komen. En moeten we dan maar blij ven afwachten? Tolerantie De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Om één hunner het woord te ge ven: prof. dr. N. H. Ridderbos uit Amsterdam vond dat er zeker een moment kan komen dat het al te gor tig wordt. Maar, zo voegde hij er na drukkelijk aan toe, er is thans een grotere mate van tolerantie nodig. Prof. Ridderbos dacht dat het voor stel-Van Til, waar je het wellicht louter theoretisch mee eens zou kun nen zijn, voorbij gaat aan de inge wikkeldheid van de tegenwoordige si tuatie. Ds. Van Til wil „van stonde aan" toetsing, daarmee voor de januarizit- ting klaar zijn en dan ook voorstellen op tafel hebben, „hoe verder te han delen". Op welke manier? Door „de oude manier" toe te passen? Dan zou hijzelf ook in moeilijkheden kunnen komen! Eerder had de Kamper prof. dr. J. T. Bakker opgemerkt dat je 'toch niet op een bepaald ogenblik de belijdenis als een meetlat uit de kast kunt halen. Ds. Van Til was weinig gesticht door die opmerking. Deze zelfde sy node, zo betoogde hij, heeft met zo veel woorden uitgesproken dat er dingen zijn die onder ons vaststaan, (Van onze ónderw(jsredactie) AMSTERDAM Niet alle kinderen, die door de samenleving als zwakzinnig bestempeld worden, zijn dat ook inderdaad. Een deel van de kinderen dat op een BLO-school zit, hoort daar niet thuis. Tot de ze conclusie komt mej. K. Geensen in een proefschrift „Prestaties van moeilijk lerende kinderen", waarop ze gisteren aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Mej. Geensen heeft als onderdeel van het Amsterdamse Onderzoek Geestelijk Gehandicapten (uitgevoerd door het instituut voor arbeidsvraag stukken van de Tilburgse hogeschool, samen met de gezondheidsorganisatie TNO) een psychologisch onderzoek beschreven onder kinderen van 10 tot 13 jaar. Als zwakzinnig werden'in dit onderzoek die mensen beschouwd die "niet voldoen aan de verwachtingen die de samenleving van haar leden heeft"; mensen die een IQ halen van ten hoogste 79. Voor de kinderen uit mej. Geensens onderzoek zou men kunnen zeggen, dat de samenleving vooral verwachtingen heeft dat die ouders de opvoedingsproblemen van hun kinderen zelf kunnen oplossen. Het doel van het Amsterdamse on derzoek was vast te stellen hoeveel zwakzinnigen er zijn, en hoe vaak de verschillende graden ervan voorko men. Ook zijn de vormen van bege leiding onderzocht die voor de zwak zinnigen en voor de gezinnen waarin ze leven gewenst zijn. Prestaties Een niet onaanzienlijk deel van de 487 onderzochte kinderen bleek niet te "voldoen" aan het zwakzinnig heidscriterium dat was aangelegd. Er werden zelfs IQ's van normaal be gaafd niveau in de groep aangetrof fen. Wel houdt mej. Geensen reke ning met de mogelijkheid, dat de on derzoekers een beetje subjectief ge weest zijn; bij het zien van zeer slechte prestaties is het mogelijk dat wat betere prestaties hoger aangesla gen worden dan ze waard zijn. Men wordt waarschijnlijk wat toleranter ten aanzien van tekorten in antwoor den als men zo zelden goede ant woorden krijgt. Ondanks deze niet ondenkbare sub jectiviteit is mej. Geensen ervan overtuigd, dat er kinderen bij waren, die volkomen terecht een IQ van 80 of meer scoorden. Zodat vermoed kan worden, dat die kinderen ten onrech te op een BLO-school zitten. Verder viel op dat de scores van de jongens opvallend verschilden van die van de meisjes. De jongens scoorden gemid deld hoger. Mej. Geensen doet tenslotte de aan beveling het rijke materiaal, dat uit het onderzoek verkregen werd. ver der te bewerken. Het zou jammer zijn het bij de vrij oppervlakkige be werking in het proefschrift te laten. Amper aangeraakt De problemen waar het om gaat worden eigenlijk maar amper aange raakt in de bezwaarschriften, zei dr. F. L. Bos uit Vlaardingen. Ze zijn er ook vaak te ingewikkeld voor (tevo ren had dr. Rietveld er op geatten deerd dat ze ook waarlijk niet alleen in de gereformeerde kerken leven), en je kunt ook niet meteen de band aan de belijdenis in het geding bren gen, want de meeste vragen van nu worden niet in de belijdenis beant woord. En als 't wel gebeurt, is de pro bleemstelling toch anders, zodat een constatering van afwijking van de belijdenis aan het gewraakte stand punt geen recht doet. Dr. Bos stelde voor een brede raad voor kerk en theologie in te stellen, teneinde „daarin de tegenwoordige vragen en moeilijkheden door te spreken, om zo in de weg van ernstig overleg tot be vestiging van de eenheid van het ge loof in Christus te komen". Deputaatschap Ds. J. L. van Apeldoorn uit Biltho- ven kwam met een, door tien andere synodeleden mee ondertekend, voor stel: laat een deputaatschap studie maken van de vragen die samenhan gen met de aard van het Schriftge zag en met het verstaan van de Heili ge Schrift als Gods openbaring en leg de resultaten van de studie neer in een voorlichtingsgeschrift voor de gemeente. Hij wilde de weg op van een gere formeerde pendant van de hervormde „Klare wijn". Er wordt vaker gepraat vanuit een bepaalde Schriftbeschou wing dan vanuit de Schrift zelf, zei ds. Van Apeldoorn. De Wassenaarse mr. R. J. Mulder, het vqorstel van ds. Van Apeldoorn steunend, vond aan leiding te attenderen op het onver draagzame geschrijf van zowel „rechts" (Waarheid en Eenheid) als „Links" (Voorlopig). Geen vrije discussie Ds. L. H. Kwast uit Sneek had eerst zes en later negen mede-onder tekenaars voor zijn amendering van het voorstel-Van Til. Hij had er o.m. de datum in januari uitgehaald en sprak over rapportage van het resul taat der toetsing aan Schrift en be lijdenis „nog tijdens de zitting van deze synode" (die ook nog in februa rimaart bijeen denkt te komen). Ds. Kwast dacht dat de ingekomen bezwaarschriften nog maar een stuk je van de ijsberg van bezwaren lieten zien en hij zei verder dat je, de weg- Rietveld gaande, terecht komt bij de institutionalisering van de modalitei- tenkerk. De belijdenis ter discussie stellen? Best, maar dan nooit in vrije discussie, maar met de Heilige Schrift als norm. Prof. dr. J. van den Berg uit Am sterdam was niet erg te spreken over het voorstel-Kwast, vooral niet omdat daarin al een oordeel stond: „Ver schillende in bezwaarschriften bestre den beschouwingen dragen in sterke mate bij tot onderlinge kerkelijke en persoonlijke vervreemding". Je kunt hetzelfde zeggen van ver scheidene bezwaarschriften zélf, dacht prof. Van den Berg, die verder vond dat je niet alleen maar over crisis en malaise moet praten: we kunnen ook dankbaar vaststellen dat er mensen zijn die de geestelijke moed opbrengen aan de problemen van vandaag te gaan staan, zei hij met nadruk. Dat dienen we positief te begeleiden en die positieve begelei ding kan rustig kritiek insluiten, al dus prof. Van den Berg. Zwijgen Deze hoogleraar ontried voorts ten sterkste aanvaarding van het amen dement van de Soester ds. D. H. Bor- gers dat in gewijzigde vorm overeind was gebleven (dit ter correctie van een gisteren gepubliceerde medede ling onzerzijds) en beoogde, „aan de theologen wier zaak sub judice is, dringend te verzoeken aan hun in be spreking zijnde standpunten, geen publiciteit te geven in woord en ge schrift". Mogen zij, die „toevallig" geen zaak hebben lopen, wel schrij ven? Dit bezwaar had later ds. L. A. van Nood uit Velsen ook. Zo leg je toch de hele discussie stil?, zei prof. Van den Berg, die overigens met mr. Mulder een zekere terughoudendheid Wel zou toejuichen. Prof. dr. D. Nauta uit Amsterdam zou een amendement la ds. Borgers willen richten op de prediking en de catechese. Daar moet de kerk op let ten, daar mogen kwesties die in be handeling zijn, niet ingedragen wor den. Ds. Van Nood viel hem daarin bij. Laten we, stelde dr. Kruyswijk voor. alle amendementen bij elkaar harken en ze in handen geven van een commissie ad hoe. Deze commis sie kan dan in de zitting van januari wellicht met een nieuw geformuleerd voorstel komen, waarin denkbeelden tijdens het debat naar voren ge bracht, verwerkt zijn. De overgrote meerderheid van de synode ging hiermee akkoord. Ds. Kwast hoopte wel dat er in zat, dat deze Dordtse synode in 't begin van maart provisorisch gesloten zal wor den, opdat op een later tijdstip „Dor drecht" alsnog antwoord zal kunnen geven aan de bezwaarden, want die hebben daar recht op. Ds. Van Til waarschuwde nog: als je leerkwesties uit de weg wil. krijgen wij straks op onze beurt zoiets als afscheiding, do leantie en ..lege kerken. Marcus 8 27 9:1 eindigt met de woorden van Christus: :zijn sommigen onder degenen, die hier staan, die de dood voc ker niet zullen smaken, voordat zij zien dat het Koninkrijk G gekomen is met kracht.Is het Koninkrijk al gekomen? We den nog steeds: „Uw Koninkrijk kome!" Daarom is dit een moeilijke tekst, waar sommigen niet goed mee weten. De discipelen en de andere mensen hebben immer lang de dood gesmaakt Beter is het echter het eerste vers van hoofdstuk 9 te trekken Marcus 9 2-13. Daar zien we hoe Christus Zijn discipelen ®h0 neemt op de berg, althans drie van hen. „En Zijn gedaante hac anderde voor hun ogen.Ze zien de Heer die gesproken h kir van Zijn komend lijden en sterven, verheerlijkt worden. Vergeet niet dat in het oosten de Koning en zijn rijk één n De heerlijkheid van het rijk, moet weerspiegeld zijn in zijn ning. En omgekeerd, de heerlijkheid van de Koning is de ht ipse lijkheid van het rijk. Als de discipelen hun Heer verheerlijkt zien, aanschouwen zij heerlijkheid van het Rijk Gods. Het is een rijk waarin Mozes Elia een plaats hebben, dat dus de aardse grenzen doorbrei itst een Rijk waarin God Zelf zegt dat Hij door Zijn Zoon spreisch „Hoort Hem", zegt God, ook als Hij spreekt over lijden kruis. We lezen vandaag: Openbaringen 21:1—8. We lezen morgen: Genesis 1:1—5. Geen uitstel DR tzol nd de i kon raai el 1 drei me Tot (Pv Ds. Van Nood zei verder: over af wachten gesproken, ook de leugen beschikt graag over veel tijd! Deze predikant wenste geen uitstel, maar duidelijke taal van déze synode, ook om eventueel sommigen van onver diende blaam te zuiveren, want die kant is er ook. Aan het eind gekomen van de lan ge sprekerslijst (die praeses dr. A. Kruyswijk wat door elkaar gehutseld had, wat de levendigheid van het de bat zéér ten goede kwam, want nu eens kon een indiener van een amen dement zijn woordje doen en dan weer kon iemand er op ingaan en zeggen dat-ie het niks of wel wat 'vond), aan het eind van de discus- Van een onzer verslaggevers UTRECHT „De Nederlandse hartpatiënt wordt in Utrecht door het bestuur van het acade misch ziekenhuis een rad voor ogen gedraaid. Er wordt steeds gedaan alsof wij maar wat klet sen en onzin uitkramen. Tijdens de twee protestacties die wij in Utrecht hebben gehouden te gen het nog steeds dicht zijn van de open hartkliniek in het stads en aca demische ziekenhuis in Utrecht heeft men ons op alle mogelijke manier om de tuin geleid. Iedereen die een be langrijke naam heeft kwam opdraven Het is al dikwijls geconstateerd: het werk van de gekozen leden van de vertegenwoordigende en be sturende lichamen neemt steeds meer toe als gevolg van de uitbreiding en het steeds gecompliceerder worden van de overheidstaken. De vergoeding voor dit werk staat niet (of niet voldoende) in verhou ding tot de hoeveelheid tijd, die eraan moet wor den besteed en daarom komen niet voldoende ge schikte mannen en vrouwen naar voren, en dat komt dan weer de democratie niet ten goede, en zovoort. Het verhaal is wel bekend: De besturen van de vier grote gemeenten (Am sterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht) willen daar iets aan doen door de leden van de gemeente raden een wat ruimere financiële tegemoetkoming te geven een soort basisbedrag, waar boven dan het nu geldende systeem van presentiegelden kan worden gehandhaafd. De gedachte heeft, als men uitgaat van het in de aanhef beknopt weergegeven verhaal, iets aantrek kelijks. De vraag is alleen, of de in de aanhef ge schetste moeilijkheden de waarheid, de gehele waarheid en niets dan de waarheid zijn over de moeilijkheden van de democratie. De oplossing van het probleem van de democratische controle en democratische besluitvorming wordt zo wel heel erg in de richting van een professionalisering van de politiek en de politici gezocht. Dat woord „professionalisering" klinkt erg aan trekkelijk in een tijd waarin het begrip amateur en vooral het woord „amateurisme" steeds meer in opspraak komen. Ten onrechte, lijkt ons, want ze ker een goede democratie en een goed democratisch functioneren van de overheid zullen het nooit kun nen stellen zonder een enthousiaste en door gezond verstand geleide controle van zo breed mogelijk samengestelde groepen uit de burgerij. Daarom lijkt het ons zaak, bij het speuren naar een oplossing voor het in de aanhef gegeven pro bleem het vooral niet alleen te zoeken in de fi nanciële vergoeding, maar veeleer in pogingen om dat enthousiasme en dat gezond verstand van zo veel mogelijk groepen te stimuleren. Dat zou bijvoorbeeld op het niveau van de gro tere gemeenten kunnen gebeuren door de gemeen telijke diensten en de colleges van B. en W. op dracht te geven voor alle werkelijk belangrijke pro jecten niet één afgerond plan in te dienen, maar tegelijk een of twee alternatieven. Dan wordt voor komen, dat de voorstellen van B. en W. met de hele deskundigheid van het ambtenarenapparaat erach ter een absolute geldigheid suggereren, die ze im mers zelden hebben, maar alleen krijgen door het ontberen, het moeten ontberen, van deskundig voorbereide en begeleide alternatieven. Dat dan ook de positie van de wethouders in grote gemeenten anders zal worden (minder een verlengstuk van het apparaat, meer „amateuris tisch", veel meer echte bestuurders) is misschien een bijkomend voordeel. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Prof. dr. J. Pen heeft een forse schep boven op de toch al zeer zorgwekkende sociaal-economische prognoses voor volgend jaar gedaan. De prijzen zullen volgens hem in 1972 bij een aanhoudende infla tie, met acht, misschien zelfs met tien procent stijgen, de lonen gaan met vijftien procent om hoog, terwijl de werkloosheid zal oplopen tot 120.000 man. De Groninger hoogleraar, die overi gens van studentenzijde te horen kreeg dat hij elitaire en cabareteske neigingen heeft, deed zijn voorspel lingen op het congres van de Vereni ging van economische studenten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Behalve een vorm van hypocrisie noemde prof. Pen de inflatie een vol strekt democratisch verschijnsel. Het wordt volgens hem veroorzaakt door gerechtvaardigde wensen van de be langengroepen. die opkomen voor meer overheidsuitgaven en minder belastingen, hogere lonen en.betere sociale voorzieningen, meer werkge legenheid, aantrekkelijke winsten, op de toekomst gerichte investeringen, meer cultuur, beter onderwijs. „De overheid die naar de burgers luistert kan zich onvoldoende verzetten tegen 'net inflatieproces" In zijn stellingen poneerde prof. Pen verder dat de politici de inflatie in de hand werken door de concurre rende partijen de schuld te geven, vooral als deze laatste in de regering zitten. Zij verzwakken daarmee de positie van de overheid. Bij regelma tige wisselingen in de samenstelling van de regeringen verliest gaandeweg iedereen het vertrouwen in de over heid. omdat iedereen het gevoel krijgt dat het zittende kabinet er een potje van maakt. De gaten van Vondeling, Witteveen en Nelissen zijn volgens de hoogle raar slechts 't begin van een lange reeks; kibbelen over de precieze gang van zaken bij het ontstaan van deze tekorten is onvermijdelijk, en zeer democratisch, maar versluiert volgens hem het feit dat er funda mentele krachten werkzaam zijn die deze tekorten zullen doen groeien. „Deze versluiering belemmert de op lossing: een inkomenspolitiek. Tot nu toe hebben wij volgens prof. Pen de inkomeenspolitick de nek om gedraaid, en door polarisatie zijn wij bezig een milieupolitiek in de kiem te smoren. „Wil de democratie niet vast lopen in de grote economische proble men, dan zal zij met de grootste te rughoudendheid moeten worden beoefend. De politiek moet saai en vervelend worden dat is de enige manier om de economie uit het slop te halen", aldus prof. Pen. Over de actuele loon- en prijspoli tiek merkte de hoogleraar op, dat de 12 procent loonsverhoging, die voor 1972 door de vakbonden wordt ge vraagd, geen enkele matiging in houdt. „Als Lanser zegt dat de infla tie langzaam moet worden terugge drongen, mag je '73 doorschrappen en vervangen door St. Juttemis. Deze matigingsvoorstellen komen néér op een loeiende inflatie", aldus prof. Pen, die hieraan toe voegde dat werkgevers-voorzitter Bakkenist zich te slap en als een onhandig tacticus opstelt. Hij wil negen procent loons verhoging geven, maar zelfs acht procent zou al inflatie veroorzaken", aldus prof. Pen. tot professor Diepenhorst, de voorzit ter van het ziekenhuisbestuur toe, om ons te verzekeren dat het allemaal niet zo erg was als wij zeiden. .Wij zijn rondgeleid, maar juist de afde lingen waar het om gaat en die leeg staan kregen wij niet te zien. Op al lerlei manieren wordt geprobeerd het wanbeleid in de doofpot te stoppen. Allerlei mensen zijn yan dit beleid al de dupe geworden. Deze felle ractie gaf de heer H. S. Fievet in,Breda voorzitter van de Ne derlandse, vereniging van hartpatiën ten gisteravond op het openbaar wór den van een brief die dr. R. S. Rene- man, hoofd van het experimenteel la boratorium van de hart- en vaatkli- niek in het academisch ziekenhuis in Utrecht heeft geschreven aan minis ter De Braauw. Specialisten weg Dr. Reneman gaat in zijn schrijven uitvoerig in op de kwestie- Wieber- dink en alles wat daarop is gevolgd. Vele gespecialiseerde medewerkers van de kliniek en van het experimen tele laboratorium zijn al vertrokken of staan op het punt te vertrekken omdat zij na het stopzetten van open hartoperaties en na de onslagname van professor Wieberdink vrijwel niets meer te doen hebben. 'Dit perso neelsverloop had mogelijk voorkomen kunnen worden indien het aanbod van collega dr. P. van der Schaar uit Eindhoven was aanvaard, om han gende de opvolgingsprocedure, de hartchirurgie in het academisch zie kenhuis te continueren. Bovendien zou de moderne kliniek, die daarvoor in het *AZU is ingericht dan ge deeltelijk gebruikt zijn geworden, waardoor tenminste een aantal pa- tienten was geholpen, aldus dr. Rene man in zijn brief die 13 oktober al is verstuurd, de dag voordat de Neder landse hartpatiënten hun tweede ac tie bij het AZU hielden. Dr. Reneman zegt verder dat be noeming van een hartchirurg nu geen oplossing betekent omdat deze man bij gebrek aan gespecialiseerde mede werkers weinig zal kunnen uitrich ten. Dr. van der Schaar is door pro fessor Wieberdink genoemd als een geschikte opvolger. In een formeel bi tol ld, ieri ard chi cl DE Ri 'kw contact heeft dr Van der Schi diensten aan het bestuur AZU aangeboden. Men is et niet op ingegaan om onduidel denen. De heer Fievet van de NedAfn vereniging van hartpatiënten! zonder blij met het bekend van de brief van dr Reneman een stafmedewerker uit het huis aan het woord. Eindelij k'ng iemand uit dat ziekenhuis i-vai het beroepsgeheim waaracl ere: medici zich zo graag verschuil v broken. Dat. is terecht gebeure'. ègei onjuist het argument van pi roepggeheim te gebruiken in eadat waar openheid is geboden al pge heer Fievet. 0f lsti Geen zegsman Hij voegt er meteen aan toe ,arv Reneman niet degene is gewe iCid de Nederlandse vereniging vafyoa patiënten de afgelopen tijd aaiionc maties heeft geholpen. Dat wc mand anders. Zijn naam kan iifDe lijk noemen, omdat wij ander zujj maal niets meer aan de weet komen. Als vereniging hebben pEI elke universiteitskliniek onze tingenbronnen. Soms zijn het ens soren, in andere gevallen is h er£ plegend personeel. Het is za; jsc, namen geheim te houden om pp6 anders ook in korte tijd op K( zouden staan. em De praktijk heeft uitgewez iedereen, die een mond open zijn mond voorbijpraat in or valt en tot heengaan wordt ?«ai gen. Voor dr Reneman vrees opzicht ook het ergste. Zo ga deskundigen weg, meent de he^il vet. Hij is het roerend eens met 'Hl nemans uitlating dat de hart n i in het AZU de eerste twee j« hj niet open zal gaan. Hetzelfde K tijdens onze jongste demonstra rat gezegd. Ik durf nu zelfs zover t j dat ik dis mijn mening uitspr hc de hartkliniek in het AZU noo 1<? zal opengaan. Misschien komt van de grond als over een jaar het nieuwe academisch zieken is. De hartpatiënten worden er ;err pe van en dat is bijzonder tri(j°P de heer Fievet. rlai het De vóór 1 september 1971 in gegane arbeidsongeschiktheids uitkeringen zijn per 1 november in het algemeen met 3,88 pro cent verhoogd. Aangezien in de arbeidsongeschiktheidsuitke ringen, die na 31 augustus 1971 zijn ingegaan, reeds een deel van de loonstijging is verwerkt, zullen deze uitkeringen niet vol ledig met 3,68% worden ver hoogd. De verhogingen van deze nieuwe uitkeringen bedragen, indien zij zijn ingegaan in de maand september 1971 3,02 procent; oktober 1971 1,9 procent. Voorts zal het minimumdagloon voor de berekening van de uitkerin gen ingevolge de WAO worden -ver hoogd tot 45,65. Het maximum dag loon, waarnaar de uitkeringen inge volge de WAO, de ziektewet (ZW) en de werkloosheidswet (WW) worden berekend, is per 1 november gestegen van 108,20 tot 112,40. Ook voor de berekening van de uitkeringen inge volge de wet werkloosheidsvoorzie ning is het maximum dagloon ingaan de 1 november verhoogd tot 112,40. Voor de berekening van de premies ingevolge de WAO, de ZW en de WW zal het maximum dagloon voor 1972 gehandhaafd blijven op ƒ108, I a De sociale verzekeringsuitkeringen zijn als volgt verhoogd: AOW' PER JAAR PER MAAND Gehuwde bejaarden van 6.840 tot 7.110, van 570,—tot 59 J Ongehuwde bejaarden van 4.824 tot 5.016, van 402,tot 41 n, AWW Weduwen met kinderen van j 6.840 tot 7.110, van 570,tot 59 Weduwen zonder kinderen van 4.824 tot 5.016, van 402,tot 41 Wezen tot 10 jaar van 1.548 tot 1.614, van 129,tot 13 -| Wezen van 10 tot 16 jaar van 2.292 tot 2.382. van 191,- Wezen van 16 tot 27 jaar van 2.982 tot 3.102. van 248,50 tot 25 De kinderbijslagen per kwartaal zjjn als volgt verhoogd: tJDl Eerste kind van 148,98 tot 15 e Tweede en derde kind van 167,70 tot 17 Vierde en vjjfde kind van 223,86 tot Zesde en zevende kind van 248,04 tot Achtste en elk daaropvolgend kind van 274,56 tot 28 Door de verhoging van de AOW- pensioenen zijn per 1 november 1971 ook de toelatingsgrens en de premie inkomensgrenzen voor de verschillen de klassen en de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden opgetrokken. De verhoging van deze grenzen is nodig om te voorkomen dat bejaarden als gevolg van de verhoging van hun AOW-pensioen de hejaardenverzeke- ring moeten verlaten dan wel een hogere premie moeten gaan betalen. De toelatingsgrens is per 1 november vastgesteld op ƒ12.147,en zijn de premie-inkomensgrenzen verhoogd tot 7.422,—, 8.432,— en 10.290,—. Van november 1971 af zal de voor 1971 vastgestelde, hieronder vei weekpremie verschuldigd zijn: Inkomen op jaarbasis week 7.422,- 7.422,i 8.432,- 8.432,10.290,- 10.290,12.147,- (voor ongehuwdent"* Er wordt naar gestreefd d£,„ hoogde uitkeringen ingevol AOW, de AWW en de WAO gang van de uitbetaling maand december 1971, zonoi wijze van voorschot, te betalt vens zal daarbij zoveel mogel de achterstallige verhoging c maand november worden uitb he 1 aal

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2