Oorlogsvraagstuk brengt polarisatie op synode KERI Jonkvrouwe v. Asch v. Wij door CJVF herdacht Geen apart beleidsorgaan voor ontwikkelingssamenwerking JVelkwapen kiest de gereformeerde synode Puzzelhoek ffl -r~ ii Verdeeld over handhaving belijdenis Een woord voor vandaag Baanbrekend werk voor man-vrouw verhoudin KWARTET- TROUW m COMMENTAREN Rhodesië VRIJDAG 26 NOVEMBEI Teleic Kruiswoord-Puzzel Horizontaal: 1. schoenvorm, 4. verdie ping, 7. specerij, 9. loon, 11. zwak, 13. deel. 15. Europeaan, 16. rivier, 17. berg weide. 18. alvorens, 20. vruchtje, 22. ver voermiddel, 24. overschot, 25. verzoek schrift; 28. leefregel, 29. houten klepper, 30. krijgsmacht. Verticaal: 1. een der jaargetijden, 2. boom, 3. ogenblik, 4. lof, 5. uitstapje, 6. muze van het minnedicht, 8. dwaling, 9. tennisterm, 10. plaaggeest, 12. organi sche verbinding, 14. Amer. sierheester. 18. wondvocht, 19. vlug. 20. verzoek, 21. oogziekte. 23. honingdrank, 24. kerkge bruik, 26. duivenhok, 27. achting. Oplossing vorige puzzel Hor.: kariatide, 8. ma, 9. ieder, 10. e.p. 12. Eem. 13. ral, 15. Son, 17. Epe. 19. Ans, 21. ergo, 23. Amos, 24. Kg. 25. dolik, 26. pa, 27. aise, 29 stag, 31. bek. 32. sip, 34. Eli. 35. m, 37. oor, 39. la, 4L Aaron, 43. er, 44. kastelein. Vert.: L ka, 2. Rie, 3. ieme, 4. ad, 5. tere, 6. Ira, 7. Ee, 8. miserabel, 11. passagier, 12. eng. 14. lam, 16. orgie, 18. polei, 20. nopal, 22. ode. 23. aks, 28.*ski, 30. ter, 32. slat, 33. Pool, 36. las, 3a one, 40. A.K., 42. re, 43. en. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode kwam gisteren bij de bespreking van het oorlogsvraagstuk al spoedig in een duidelijke po larisatie terecht. Deze spitste zich toe op de zinsnede „dat de mens heid door het in voorraad hebben van massavernietigingswapens en de bereidheid die te gebruiken grenzen heeft overschreden die nim mer overschreden mogen worden". Deze zin stond in de aanbevelingen van de synodale rapporteurs naar aanleiding van het deputatenrapport, maar de deputaten waren zélf niet zover gegaan. Die constateerden met spijt dat het in de gereformeerde kerken nog niet mogelijk is gebleken tot een gezamenlijk inzicht inzake belangrijke aspekten van het oorlogs vraagstuk te geraken. Wél waren de deputaten en de rap porteurs het erover eens dat er be hoefte is aan een wijziging van de wet gewetensbezwaarden militaire dienst, „in die zin dat inzonderheid rekening moet worden gehouden met de gewetensnood van hen die weige ren aan het gebruik van wapenen voor massale vernietiging mee te wer ken". Daarmee was men in de koers die ook reeds is ingeslagen door de rooms-katholieke bisschoppen en de hervormde synode. Het verzet tegen de voorgestelde uitspraak over de „grensoverschrij ding" nam al spoedig duidelijk vor men aan. Toen te voorzien was dat zich dezelfde discussie als in eerdere zittingen zou gaan herhalen, met als polarisatiepunten het deputatenrap port en de aanbevelingen van de sy noderapporteurs, deed dr. F. L. Bos uit Vlaardingen het voorstel om beide rapporten voorlopig maar van tafel te halen en een „opiniepeiling" te hou den over de conclusies van een der gespreksgroepen in de vorige synode, waarover wel een grote consensus zou kunnen worden gehaald. Dat werd echter noch door deputaten. noch door rapporteurs geslikt. Namens de rapporteurs zei ds. A. T. Besselaar uit Eindhoven dat deze graag willen proberen om in de fe bruarizitting mét de deputaten tot gezamenlijke aanbevelingen aan de synode te komen. Daarmee verklaar de de synode zich zich in meerder heid akkoord. De verdere discussie zou dan alleen nog dienen om depu taten en rapporteurs voor hun her- Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode is vanmorgen begon nen met de bespreking van een aantal bezwaarschriften, die zowel bepaalde theologen (Kuitert, Hartvelt, Wiersinga, Baarda) en be paalde tendenzen in het kerkelijk leven (horizontalisme, verslap ping, normbesef, streven naar eenheid boven waarheid) betreffen. Men moest discussiëren aan de hand van twee rapporten, want de betrokken synodale commissie had geen eenstemming advies: er was een stuk van de Haagse dr. B. Rietveld met drie medestanders (prof. dr. G. P. Hartvelt uit Kampen, dr. O. C. Broek- Roelofs uit Zuidlaren en diaken G. van Galen uit Zwijndrecht) en een stuk van de Middelburgse ds. P. van Til (met als mede-indieners ds. W. Feenstra uit Leek, ouderling A. de Jong uit De Lier en ouderling N. J. de Koning uit Apeldoorn). Beide rapporten waren voorlopig: gezien de aard, de omvang en ook de ernst van wat allemaal aan de orde is, kwam het de commissie goed voor de synode eens te polsen in hoeverre deze mee zou kunnen gaan met wat de commissie in eerste aanleg voor ogen stond, alvorens een definitief advies op tafel te leggen. Er waren dus twee voorlopige adviezen. Eén punt Over één punt waren allen 'net eens: over de diepte van de (geestelij ke) crisis waarin de gereformeerde kerken op het ogenblik zitten. Maar terwijl dr. Rietveld en de zijnen af willen van ..de voortdurende dreiging van een juridisch proces", menen ds. Van Til en zijn medestanders dat het onmogelijk is voor de gereformeerde kerken „met zulk een kerkorde en met binding aan de belijdenis, om de ze vorm van tucht over ambtsdragers maar te vergeten". Dr. Rietveld zegt in zijn rapport: ..We capituleren niet voor de geest der eeuw en voor ontrouw" Het gaat niet om een stopzetten van de strijd, maar om de keuze van de wapenen. Het kerkjuridisch wapen is er één. maar heldere discussie, onderlinge tucht in broederlijk contact, gezond heid van een krachtig geloofsleven in individuen en gemeenten zijn een tweede". Ds. Van Til: „Wij kunnen als syno de onmogelijk bij voorbaat aan de leden en ambtsdragers de toezegging doen dat leringen die in door de sy node opgedragen gesprekken worden gehandhaafd, niet tot een tuchtzaak van schorsing en afzetting zullen lei den... Wij willen niet graag de bete kenis van de goede invloed van ge sprekspartners verkleinen, maar wie het daarbij wil laten, heeft het ka rakter en de identiteit van de gere formeerde kerken als belijdeniskeer- ken in de waagschaal geworpen". Helderheid We kunnen, zo betoogt dr. Rietveld, op „de oude manier" de belijdenis 'nandhaven en afwijzen wat op enig punt de belijdenis weerspreekt, maar dan wordt een werkelijk diepgaande discussie gefrustreerd. En helderheid is dringend nodig. Hoe zit het bij voorbeeld met mede-ambtsdragers die niet in staat van beschuldiging gesteld zijn? Stemmen die allen in hoofdzaken overeen en worden ze geacht louter toelaatbare meningsver schillen te hebben? Voor deze noodzakelijke helderheid is ruimte nodig, gaat dr. Rietveld ver der. De nood dwingt tot het scheppen van die ruimte Ruimte „voor de vlucht van de gedachten en voor de grondigheid van het onderzoek". En: er moet tijd zijn voor het vinden van een gemeenschappelijk antwoord op de indringende vragen van de eeuw. Dr. Rietveld is ervan overtuigd dat het hanteren van het kerkjuridisch wapen zal leiden tot het doorhakken van de gordiaanse knoop met als ge volg een groot aantal losse einden, zonder dat de- knoop ontward wordt. „De gereformeerde kerken moeten ruimte scheppen voor een helder in tern gesprek, voor een innerlijk gees telijk proces, voor de levende geloofs- worsteling om de waarheid. Daartoe zal men in dit tijdsgewricht de for mele handhaving van de geschreven waarheid in justitiële zin moeten la ten rusten", aldus dr. Rietveld in zijn rapport. Bij zijn keuze voor het tweede „wapen" (de discussie-enz.) gebruikt dr. Rietveld deze woorden: „De gerefor meerde kerken kunnen ook eigen be lijden zelf ter discussie stellen." Hier over merkt ds. Van Til het volgende op: „De vorige en ook deze synode hebben na brede discussies edhter na drukkelijk vastgesteld dat de belijde nis als norm voor de verkondiging overeind zal blijven staan. Als wij echter, nu de toepassing in het ge zichtsveld komt, de klok weer willen terugdraaien en de belijdenis weer ter discussie willen stellen, dan blijkt op hoe dunne beentjes onze besluiten over de binding aan de belijdenis staan". Ds. Van Til wenst dat „van stonde aan de leringen waartegen de oe- zwaarschrift zich richten", worden getoetst aan de belijdenis der kerk en dat bij constatering van afwijking voorstellen op tafel komen, hoe ver der gehandeld moet worden. Dr. Riet veld wil via een bestaand of nieuw deputaatschap komen tot analyse van de hedendaagse theologische inzich ten, tot formulering van eventuele ver schillen en controversen en tot over weging of en zo ja, hoe de eenheid kan worden bewaard, ook in die za ken waarin duidelijk verschil van mening openbaar werd. Afwachten Voor wat betreft de bezwaren tegen prof. Kuitert en de andere genoemde theologen stelt het rapport van dr. Rietveld vast: dat de zaak-Kuitert in behandeling is bij de deputaten voor het „voortgezet gesprek": dat de kwestie-Wiersinga (proefschrift over de verzoening) nog berust bij de Am sterdamse kerkeraad; dat het depu taatschap voor de oefening van het verband met de theologische faculteit der Vrije Universiteit doende is met het bezwaarschrift van ds. H. J. Heg- ger inzake drs. Baarda; en dat de klacht ten aanzien van Kamper hoog leraren bij de huidige stand van za ken in het gewone kader, nl. dat van het curatorium, kan worden behan deld. Het (voorlopige) advies van dr. Rietveld c.s.: rapporten van de be trokken instanties afwachten alvo rens tot verdere behandeling over te gaan. nieuwd overleg een aantal zaken op het hart te binden. Wat die discussie betreft: terwijl de straaljagers overgierden vroeg dr. H. B. Weijland uit Arnhem zich af of de wortels van de oorlog gezocht moeten worden „bij Eva of bij Kain". Met andere woorden: of oorlog een gege ven is dat zal blijven voortspruiten uit het „Ik zal vijandschap zetten" na de zondeval of uit de broederhaat van Kain. Wat betreft de bijbelse ge gevens hadden rapporteurs de synode volgens hem niet veel verder gehol pen. Dr. Weijland meende te weten dat er in de vroeg-christelijke ge meente nooit iemand is geëxcommu niceerd omdat hij soldaat was. Hiertegenover stelde echter depu- taat prof. mr. I. A. Diepenhorst dat in de geschriften van de oerkerk wel degelijk paragrafen voorkomen waar in men zich afvroeg of militairen rot de eucharistische viering konden worden toegelaten. Prof. Diepenhorst vestigde echter de aandacht op de veranderingen in de Schriftexegese door de wisselwerking van de histori sche omstandigheden. Zowel ouderling N. J. de Koning uit Apeldoorn en ds. S. Wiersma uit Rinsumageest waren zeer beducht dat een gelijke zorg voor dienstweige raars en dienstwilligen discrimine rend zou gaan uitwerken voor de dienstwilligen. Ouderling De Koning gewaagde van verschillende theologieën in de putaten- en het commissierapport, waarbij het laatstgenoemde zou aan sluiten bij een „pacifistische verzoe ningsideologie die slechts de onver zoenlijkheid aanmoedigt van de com munistische machthebbers". Volgens hem kan men met even veel recht spreken van de demorali serende werking van de vrede en van de overdreven welvaart als van de demoraliserende werking van de oor log. Prof. Diepenhorst wees op het op merkelijke verschil met de straf rechtspraak: men kan strafmiddelen als pijnbank, doodstraf en levenslang afschaffen en toch de rechtsorde handhaven, maar bij een afzien van zelfs het bezit van deze verschrikke lijke strijdmiddelen wordt de inter nationale rechtsorde voor zover in al zijn gebrekkigheid aanwezig wel de gelijk bedreigd. -Ook deputaat dr. B. Rietveld zat met de keus tussen kernbewapening en anarchie. Verdediger Tot de verdedigers van het com missierapport behoorde prof. dr. J. T. Bakker uit Kampen die vond dat de uitspraken daarin beter werden „ge radicaliseerd naar de kerk toe". Wel vroeg hij zich af of men de satan niet teveel eer bewees en de menselijke verantwoordelijkheid niet teveel re duceerde door de satanische oor sprong van de escalatie der bewape ning zozeer te benadrukken. Namens de rapporteurs antwoordde ds. A. T. Besselaar hierop met een citaat van de atoomgeleerde Oppen- heimer die na Hiroshima en Nagasaki tot de conslusie was gekomen: „Wij hebben voor de duivel gewerkt." Nog een uitspraak van een kernfysicus, Von Weiszacker, aangehaald door prof. dr. J. Verkuyl <uii Amsterdam: „Er komt te zijner tijd een atoomoor log en dat deel van de mensheid dat deze overleeft zal de diepste verach ting hebben voor die kerken en die politieke partijen die toen het nog kon niet hebben meegewerkt aan de afschaffing daarvan maar deze wa pens een plaats hebben gelaten in hun veiligheidssysteem." De kerk moet hier, naar prof. Ver kuyl zeide. een uitspraak doen in het besef dat zij allereerst gehoorzaam heid aan God verschuldigd is en dan wel licht zal krijgen op de weg van de consequenties. Evenveel licht als prof. Verkuyl verwachtte indien de synode in gehoorzaamheid een uit spraak doet. verwachtte deputate mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom uit Rotterdam van een boetedoening van dé hele kerk, omdat de kerk juist in haar geschiedenis niet heeft ge leefd in overeenstemming met haar hoge roeping en doordat Christus te weinig gestalte in haar heeft gekre gen. Zij verzette zich tegen ook in deze zitting gehoorde stemmen om een uitspraak van de synode niet ge paard te laten gaan met een schuld belijdenis. Hij begon hen te leren, dat de Zoon des mensen veel den.Maar Zijn discipelen begrijpen Hem niet. Petrus Heer te bestraffen. Dan zegt de Heiland: „Ga weg, a< satan; gij zijt niet bedacht op de dingen Gods, maar op mensen. Hel ene ogenblik legt Petrus belijdenis van zijn geloof1 andere is hij een instrument van de satan. Het ene ogenbï hij gehoor aan God, het andere aan de duivel. Het hot het laagste liggen dicht bij elkaar. Zeg niet te gauw: Zo was Petrus. Toen hij zei: „Giji Christus", sprak hij tevens voor zijn medediscipelen. Christus apart nam, vertolkte hij ook hun gedachten. Zeg ook niet: Zo waren de discipelen. Zij waren beslist geloviger dan wij. Als zij al zo gemakkelijk een instrunu den van de duisternis, geldt dat dan ook niet voor ons? Van Luther is bekend dat hij het ene ogenblik geloof loonde en het andere moment zich verslagen voelde. M liggen belijdenis en verloochening bij ons niet zo dicht bij maar ze zijn er beslist wel. We lezen vandaag: Openbaringen 7:13-17. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT De Christen Jonge Vrouwen Federatie (CJVF) heeft gisteren een van haar oprichtsters, jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck herdacht, die vrijdag jl. is overleden en maan dag in alle stilte werd begraven. ..Freule" Van Asch van Wijck, zoals ze bij velen bekend was, is 81 jaar geworden. Samen met mejuffrouw Mary W. Barger en mevrouw W. S. F. van Doorn- Snijders richtte zij in 1920 de CJVF op. In de jaren voor de Tweede Wereldoorlog en ook daarna bracht jonkvrouwe Van Asch van Wijck het zelfs tot presidente van de Christen Jonge Vrouwen Federatie in wereldwijd verband (WYWCA). De CJVF was gisteren in Utrecht bijeen voor een studiedag, die voor de laatste maal onder leiding stond van mevrouw M. C. Kloos- terman-Fortgens. Mevrouw Kloosterman schonk vooral aandacht aan het baanbrekende werk, dat jonkvrouwe Van Asch van Wijck heeft verricht op het gebied van dc man-vrouwverhouding in bijbels perspectief. f' op De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. In dit verband schreef zij de boe ken „Door God samengevoegd", dat in 1936 verscheen en „Tweezaam is de mens", dat in 1949 uitkwam en in 1961 werd herdrukt. Vooral het boek „Tweezaam is de mens" heeft veel theologen in binnen- en buitenland aangezet tot nadenken over de man vrouwverhouding in de kerk. „Het moet haar dan ook voldoening heb ben gegeven toen het ambt in de kerk werd opengesteld voor de vrouw", al dus mevrouw Kloosterman.' Een mening Zij bracht jonkvrouwe Van Asch van Wijck in de herinnering als een stuwende kracht in kerk, oecumene en maatschappij en als een vrouw- met een levendige interesse. „In dank herdenken wij haar vele arbeid, haar uitdaging tot het vormen van een mening en haar diepgaande studie van de bijbel." „Van de vrijheid be vrijd" was gisteren het onderwerp van de studiedag van de CJVF, waar in mr. dr. W. A. Kist als inleider datgene wat velen vandaag voor vrij heid houden en de bijbelse bevrijding tegenover elkaar stelde. Met'een geheel eigen beeldentaal schilderde mr. Kist de mens van van daag. Niemand bemoeit zich met de ander, we zijn vrij als een vogel. Over alles kunnen we lezen, alles kunnen we kopen, zoals populair-we- tenschappelijke anatomieboeken. Daar zijn de automaten met koffie en broodjes (om het leven te verlengen) en de automaten om het leven te voorkomen. Een dergelijke vrijheid vertroebelt alle sociale verantwoordelijkheid. „Ik heb het niet over sociale en politieke vrijheid, die kan niet genoeg bevor derd worden, maar over de gedachte van zelfbeschikking van ons mensen, de keuze van vrijheid. De mens moet beslissen." Bijbels wordt de mens daarvan bevrijd. De bijbel spreekt dan ook minder over vrijheid, dan over bevrijd worden en bevrijding. Volgens Hegel moet het woord „vrij heid" geschrapt worden. Het is te statisch. Na de bevrijding krijg je vol macht. Dan is er een aanlt».^. Gods liefde, die zo krachtig, it'l tisch en zo bezig met de V( Naties is. Door de vrijheid Heer ben je opgenomen in de tigheid. De nieuwe mens is van de vrijheid. Tot zover deelte uit de lezing van mr. baza ordt een )e d Afscheid Gisteren werd afscheid van mevrouw M. C. Klooslf Fortgens, die nadat zij in 1969 re afgetreden als presidente, de dagen is blijven leiden cn hoofdredactrice van het blad tiecontact is gebleven. Zij h e he twaalf en een half jaar prei m; en twintig studiedagen gele tuurlijk betekent haar aftreden Si definitief afscheid. Mevrouw terman blijft CJVF-lid. te: 1 Zij wordt opgevolgd do noo. vrouw D. van der Heide van - - die hoofdredactrice van Feder tact wordt, en mevrouw J. C u\' 't Hooft, die als voorzitster redactie-commissie ook de st(r, gen zal gaan leiden. he n di it L prijs r; 3 De voornaamste vraag die het Brits-Rhodesische ontwerp-akkoord doet rijzen, is niet, welke poli tieke beloften dat akkooord behelst voor de Afri kaanse meerderheid in Rhodesië. De hoofdvraag is, of de heersende blanke minderheid in dat land bereid is, die beloften na te komen. En dat is. zeer voorzichtig uitgedrukt, voor enige twijfel vatbaar. Zal de heersende klasse van 250.000 blanken het risico willen lopen, dat ze op den duur in politiek en dus ook in economisch en sociaal opzicht gedomineerd wordt door de twintig maal zo tal rijke zwarte bevolking? Wie dat gelooft, moet wel aannemen, dat Ian Smith en diens supporters in de afgelopen dagen een totale bekering hebben doorgemaakt. Dat hebben Ian Smith en zijn sup porters dan goed verborgen weten te houden. Want het zeer recente antwoord van Smith op de vraag van een verslaggever, wanneer Rhodesië een meerderheidsbewind zal krijgen ('We hebben al een verantwoorde meerderheidsregering') en het honend gelach dat die vraag bij blanke om standers uitlokte, wekten bepaald niet de indruk, dat de Rhodesische heersers zich tot het uiterste zullen inspannen, om hun ideaal van een apart heidsmaatschappij te verloochenen. Als die bekering van Smith en de zijnen zich niét heeft voltrokken en daar houden we het voorlopig maar op mag dat overigens de En gelse regering nauwelijks worden verweten. Zij mist de macht om een principiële koerswijziging in Rhodesië af te dwingen. Als ze dat had willen proberen, had ze zes jaar eerder moeten opstaan, toen de regering-Smith eenzijdig de onafhanke lijkheid uitriep. Door te weigeren, bij die gele genheid de blanke rebellen desnoods met geweld tot andere gedachten te brengen, ontnam Engeland zich praktisch de mogelijkheid, een beslissende in vloed uit te oefenen op de politiek van Rhodesië. De Engelse regering zou het ontwerp-akkoord kunnen verdedigen met het argument, dat het in elk geval beter is dan niets, omdat het de Afrika nen toch een wat betere positie garandeert dan Smith hun eigener beweging zou hebben toege staan. Daar zit wat in. Maar het is een argument dat vooral geldingskracht heeft voor wie niet al te ver vooruit wil zien. Of de Brits-Rhodesische regeling er ook toe bijdraagt, dat op de wat lan gere duur de bijna onvermijdelijke botsing tussen zwart en blank in zuidelijk Afrika Rhodesië in begrepen wordt vermeden, moet helaas worden betwijfeld. (Van een onzer verslaggevers) LUNTEREN De gereformeerde synode heeft besloten geen ge volg te geven aan een verzoek om voor de gereformeerde kerken een afzonderlijk beleidsorgaan voor ontwikkelingssamenwerking in het leven te roepen naast de organen voor zending en werelddiako- naat. Daarmee heeft zij een voorstel verworpen dat via de kerke raad van Amstelveen-Buitenveldert binnenkwam van de heer- N. van Gelderen en 52 anderen. aan de deputaten zending en diako- naat, die zich toch nog aan het bera den zijn over de plaats van de ont wikkelingssamenwerking als kerke lijke taak van de gereformeerden, kreeg slechts tien stemmen. Een dergelijk orgaan zou zich voor al moeten richten op de politieke aspecten van het ontwikkelings vraagstuk, op de opinievorming en op de programma's, die bijdragen tot de bewustwording van de massa's in de arme landen. Het orgaan zou bemand moeten worden door representanten van „die sectoren uit de samenleving, die het meest direkt met deze facet ten te maken hebben". Negatief rapport De synodale rapporteurs adviseer den negatief over dit voorstel, omdat naar hun oordeel niet is aangetoond dat de deputaten voor diakonale ar beid en zending tekort geschoten zou den zijn in de behartiging van hun opdracht inzake de ontwikkelingssa menwerking. Bovendien overschrij den de taken die men aan zo'n or gaan wil toekennen, volgens de rap porteurs, de grenzen van de kerkelij ke verantwoordelijkheid. Een voorstel van prof. dr. C. Augus tijn om deze gedachte mee te geven Gezamenlijk orgaan Het was vooral de afzonderlijkheid van het beleidsorgaan, waar de be zwaren tegen gingen. Uit het beraad van de deputaten dat nog niet is af gerond zal waarschijnlijk wel een ge zamenlijk beleidsorgaan voor zen ding, werelddiakonaat en ontwikke lingssamenwerking voortkomen, waaronder ook een sectie ontwikke lingssamenwerking gaat functioneren. Bovendien ligt er nog een eerder besluit van de synode om ook deel te nemen in een eventuele sectie ont wikkelingssamenwerking van de raad van kerken. „Horizontalisten" Tegenover een zekere tevredenheid in dp s^nnrle over de toenemende aandacht voor het ontwikkelings vraagstuk in de gereformeerde ker ken, stond het bewogen beroep dat diaken M. van den Heuvel uit Kam pen in zijn maiden-speech op de sy node deed om deze zaak de gemeen ten nog meer op het hart tc binden. De ervaring was, dat kerkleden die zich voor deze zaak het vuur uit de sloffen lopen, al gauw voor horizon talisten worden uitgemaakt, en dat er in themadiensten met nabespreking over dit belangrijke onderwerp slechts één kerkeraadslid aanwezig is. Mevr. C. van der Sijs-Meulink uit Enschede viel hem daarin krachtig bij. „Concentratiebeleid" Prof. dr. J. Verkuyl, die de synode kwam voorlichten over de medefi nanciering (door de overheid van particuliere projecten in ontwikke lingslanden), betreurde het dat de rapporteurs geen gewag hebben ge maakt van de ICCO, de interkerkelij ke coördinatiecommissie voor ontwik kelingssamenwerking, die sinds 1965 deze zaken behartigt. Sedert dat jaar zijn er 101 projec ten in 35 ontwikkelingslanden via de ze commissie gerealiseerd, voor een totaal van 56 miljoen gulden. Prof. Verkuyl meende in de Tweede Kamer ccn tendens waar te nemen om ook dp medefinancieringSDrojecten meer aan te passen aan het znepnaom^ h t „concentratiebeleid" van de jqj landse regering, nl. om het v gas zoeken in bepaalde landen. Verruiming norrm De kerken moeten hier teg ken, zei hij, want van de lijst 25 minst-ontwikkelde landen, UNO heeft opgesteld, zijn twee „concentratielanden" Nederlandse ontwikkelingsbei via die medefinanciering wc van die minst-ontwikkelde bereikt met een totaal bedrag miljoen. Ook wordt vanuit de ICCO beerd de normen voor de med^ ciering te verruimen, die nog W( den zijn aan kapitaalsinvest r zoals ziekenhuizen, schoolge In_( e.d., terwijl „investeringen it,;, sen via opleidingen é.d. nog doende mogelijk zijn. dsc Geen voorwaard^ De synode reageerde positie cell medefinanciering, maar maaktfr bij wel de kanttekening dat feke voorwaarden aan verbonden die de kerk in haar eigen zouden belemmeren. Bovendien moet rekening worden met reacties binnen vangende land en met een ei verstarring van het besteding! vr>v» "Pldmiddelen van de

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2