gereed zijn voor oorlog Amsterdamse politie legt beslag op partij valse pondbiljetten SMITH STELT BLANKEN IN RHODESIË GERUST Meir: HUIS gas - haarden r - n Schoten vallen in Haagse har: man (24) gedood Verscherpte controle op alcohol in verkeer Het Kwartet Svnode herziet „Sneek" niet Britse demonstratie tegen werkloosheid FAKTBRISTE MET WEER Zacht weer Erkenning van Hanoi door Oslo Recordhoogte voor yen UTRECHTSE T00GKAST BULTHUIS MEUBELSHOWROOM W. J. ZIRKZEE N.V. ieuwe Leidlse Coiiraiit Vrijdag 26 november 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" cantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur L AYIV (AP) Pre- Golda Meir van Israël gisteren liaar volk ge schuwd voorbereid te op een oorlog, gezien de raak van president A11- Sadat dat Egypte voor atting van de strijd heeft 'ij moeten ons voorbereiden, moeten leven met de mo- ;heid van een hernieuwde g," zei ze op eèn vergade- van haar Labour-partij. partij nam een resolutie aan n de joodse staat aangespoord "de rijen te sluiten gezien de menten van Sadat". Politieke lemers wijzen erop dat een der- officiële uitspraak niet meer •d is sinds voor de juni-oorlog nier Meir betreurde dat onder aëli's niet het gevoel leeft van p handen zijnde oorlog. „Niets mstiger zijn dan ons neer te leg- de mening dat alles normaal hield haar rede zeven dagen at zij in Washington een ont- ig met president Nixon zal heb- m te proberen de Amerikanen te bewegen de levering van svliegtuigen aan Israël te her- Dit is het voornaamste me- erschil tussen Washington en lem. een oorlog mocht uitbreken, Jllen wij winnen. Maar wij zul- iarvoor een prijs moeten betalen zege zal veel meer aan mensen- eisen dan wanneer wij de vlieg- hadden. Hoe is het mogelijk vrienden van Israël een derge- VRIENDELIJK VERZOEK het abonnementsgeld uitsluitend als volgt te gireren: 1. per automatische giro als men een machtiging daartoe heeft afgegeven (zo'n machtiging sturen wij op verzoek gaarne toe); 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toe zenden aan alle maand- en kwar taalabonnees, die niet automatisch gireren. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De afdeling Bijzondere Zaken van de Amster damse recherche heeft beslag gelegd op twintigduizend valse vijf pond-biljetten (ongeveer 850.000 gulden). Met deze vangst heeft de Amsterdamse recherche Scotland Yard op het spoor gebracht van wat een grote affaire kan zijn. Scotland Yard arresteerde de afge lopen weken 32 personen in Londen op verdenking van vervalsing van vijf pond-biljetten. De Amsterdamse recherche arresteerde de afgelopen dagen vijf personen. Bij de Amsterdamse recherche kwam de zaak aan het rollen, toen vrijdagmiddag twee opgewonden An golese diamantairs het Amsterdamse bureau van politie aan de Warmoes- straat binnenstapten. Zij konden zich niet verstaanbaar maken, maar toon den de politie vijf valse bankbiljet ten. Samen met enkele rechercheurs gingeji zij naar het Victoria-hotel, waar de politie 67.500 pond in valse bankbiljetten aantrof. De recherche bestelde direct een Portugese tolk. De Angolezen vertelden, dat zij enkele weken geleden in de Angolese hoofd stad Luanda een pond ruwe diaman ten aan twee Zuidafrikanen hadden aangeboden. Deze voelden wel voor een dergelij ke transactie, en spraken af op 19 november in Amsterdam de partij diamanten tegen contante betaling te ontvangen. In die tussentijd zouden zij de zaak financieel rondmaken in Londen. Afgelopen vrijdagmorgen vond de transactie plaats. De Angolezen waren goed gestemd over deze handel, ze telden het geld nog eens na, en bleken drieduizend pond te veel te hebben ontvangen. Zij vertrokken direkt naar het Memphis- hotel. om de Zuidafrikanen het teveel betaalde geld terug te geven. De Zuidafrikanen waren toen echter al uitgeboekt. De Angolezen, die toen nog niets in de gaten hadden, besloten daarop wat inkopen te gaan doen in Amsterdam. Toen zij een paar vijf pond-biljetten in Hollands geld wilden wisselen, constateerde een bankbediende dat de biljetten vals waren. Zie verder pagina gy rye ij m toonzaal hoge rijndijk 25 leiden openingstijden dogelijks van; 9.00-17.00 uur donderdags van 19.00-21.00 uur zaterdags van 9.30-13.30 uur lijke verschrikkelijke verantwoorde lijkheid op zich nemen? De hoofdredacteur van het gezag hebbende Egyptische Al Achram, Hey- kal, heeft uiteengezet dat alvorens Egypte een actie tegen Israël onder neemt, de wereld duidelijk moet wor den gemaakt dat Israël de oorzaak is van het uitblijven van een oplossing voor de conflicten. „Anders lopen wij het risico dat er een kloof tussen ons en de wereldopi nie ontstaat, evenals dat in 1967 het geval was", aldus Heykal. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gerefor meerde synode heeft „geen af doende gronden" gevonden om de besluiten van de Sneker sy node inzake de bezwaarschriften tegen prof. dr. H. M. Kuitert te herzien. Zoals bekend, waren bij de huidige synode veel brieven binnengekomen om herziening van „Sneek". met na me omdat de Sneker synode nagela ten had maatregelen te treffen jegens prof. Kuitert. Maar de adressanten hebben nul op rekest gekregen, want de synode overwoog: dat in Sneek vastgesteld is dat Kuiterts ontkenning van de historiciteit van de zondeval in strijd is met de uit spraak, gedaan door de Amsterdamse synode bij het intrekken van de bin ding aan Assen-1926; dat de Sneker synode toch afzag van nadere beslis singen op dat moment omdat bij alle verschil van inzicht ook duidelijk eenheid van geloof bleek: dat er tot een voortgezet gesprek met prof. Kui tert besloten is; dat „Sneek" niet voor leervrijheid heeft gekozen; en dat in' het herderlijk schrijven „Geen ander fundament" duidelijk de beleidslijn van „Sneek" in het licht is gesteld. De synode is dus niet ingegaan op het amendement van de Soester ds. D. H. Borgers. die zou willen dat aan prof. Kuitert verzocht werd. in woord en geschrift geen publiciteit te geven aan zijn standpunt met betrekking ♦nt de historiciteit van de zondeval. Ook eins men niet mee met o.a. prof. dr. X. H. Ridderbos uit Amsterdam, die eestipuleerd wilde zien, dat in Sneek toch wel een voor de gerefor meerde kerken nieuwe beleidslijn is gevolgd. LONDEN (ÜPI) De Britse poli tie heeft 17 personen aangeklaagd wegen rumoerig gedrag tijdens een massale demonstratie in Londen te gen de groeiende werkloosheid. Woensdagavond is in de Britse hoofdstad een grootscheepse betoging gehouden tegen het feit dat Engeland nu bijna een miljoen werklozen telt. Ongeveer 15.000 demonstranten hiel den een mars door het centrum van Londen. Elders in Engeland werden proteststakingen georganiseerd. Toen de Londense politie een po ging deed de stroom betogers te ver wijderen van de St. Stephenspoort, de hoofdingang van de parlementsge bouwen .braken heftige tonelen los. Terwijl de politiemannen, van wie sommigen te paard, werden aange vallen, kreet de menigte: „Weg met Heath". Een politieman werd bewus teloos geslagen, terwijl een andere agent met paard en al ondersteboven werd gegooid. De manifestatie had verder tot bevolg dat diverse auto's van parlementsleden ernstige blik schade opliepen, banden werden doorgesneden en ruiten kapotgesla gen. Wij zoeken een Ik citeer mijzelf dikwijls; dat geeft pit aan mijn conversatie. GEORGE BERNARD SHAW Er is wat gepofte maïs voor U over gebleven, mijnheerl SYALOAA NADI (Oost-PakistanGuerrilla's van „Bangla Desh", behorende tot de „Mukti Bahini" (bevrijdingsleger) vuren een op de Pakistani buitgemaakt kanon af vanuit een positie op ongeveer 30 km van de grens tussen India en Oost-Pakistan. WV.V.VXVXFX»>.C<*X<*:VXWX'X"X*>X»}& DE BILT Zachte lucht drong donderdagavond van het noord westen uit ons land binnen. Het ziet er naar uit dat ons land het komende etmaal nog geruime tijd in deze zachte en vochtige lucht zal vertoeven. Over de oceaan trekt weliswaar een koufront snel in de richting van de Britse ei landen, maar het ziet er naar uit dat zich in dit front een golfvor- mige storing zal ontwikkelen. Hierdoor zal het front de ko mende nacht vertragen en eerst in de loop van zaterdag ons land bereiken. Op grond van deze ont wikkeling wordt voor zaterdag zacht weer met nu en dan regen verwacht. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stabiel. Zon en maan 27 november: zon op 8.17, onder 16.36; maan op 13.51, onder 1.41; 2 dec. V.M. 1 Hoog water Hoog water. 27 november: Rot terdam le getij 11.09. 2e getij Scheveningen 9.4622.22; Vlissin- gen 8.4221.28: Haringvliet aan de Zeezijde 10.13—22.51. Imet kennis van de franse en I engelse taal. Bel, schrijf of kom even langs IN.V. MECAN0RA-P0LYVR00M Hoofdstraat 91-93, Sassenheim Telefoon 02522 - 10046 KOPENHAGEN (UPI, Reuter, AP) Denemarken en Noorwegen heb ben gisteren gelijktijdig en als eerste NAVO-leden bekendgemaakt, dat zij diplomatieke - betrekkingen met Noord-Vietnam zullen aanknopen op ambassadeursniveau. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft gisteren meegedeeld, dat Amerikaanse toestellen aanvallen hebben uitgevoerd op radarinstalla ties „diep in Noord-Vietnam gelegen TOKIO - De koers van de yen is als gevolg van ht feit dat de wissel banken grote hoeveelheden Ameri kaanse dollars hebben verkocht, sterk gestegen. Op de wisselmarkt in Tokio bereikte de koérs vrijdag aan het slat een recordhoogte van 327,84 yen ten opzichte van de Amerikaanse dollar en dat is 9.81 procent hoger dan zijn officiële pariteit. De wisselbanken hebben naar schatting 89.950.000 dol lar verkocht. LONDEN/SALISBURY (Reuter, DPA) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de blanke minderheid in zijn land gerustgesteld als die bevreesd mocht zijn dat een Afri kaans bewind plotseling aanstaande zou zijn. Hij deed dit donderdag nadat hij in een toespraak tot het parlement, die in het hele land te beluisteren was het akkoord bekend maakte, dat Engeland met Rhodesië heeft gesloten. Ook Sir Alec Douglas Home heeft de regering in Londen over de inhoud van het rapport ingelicht. Kern van het akkoord is, dat de Afrikanen in Rhodesië geleidelijk aan en trapsgewijs hun meerderheidsrccht verkrijgen. Het tijdsstip waarop dit zal gebeuren ligt echter in een zeer verre toekomst. mening, zei hij, dat met het oog op de uitbreiding van de economie en de toename van de immigratie waar wij vol vertrouwen naar kunnen uitzien, geen Europeaan angst behoeft te koesteren over de veiligheid van zijn toekomst in Rhodesië". Hoewel de conservatieve regering in Londen het akkoord, dat een eind maakt aan de eenzijdige onafhanke- lijkshcidsverklaring van de vroegere Britse kolonie, als een diplomatieke overwinning voor de minister van buitenlandse zaken sir Alec Douglas- Home beschouwt, kreeg hij gisteren heftige kritiek van woedende labour- politici. met de hand gesneden massief eiken meubel 2350,— BOTERMARKT 23 exclusieve interieurs Smith liet uitkomen dat hij per soonlijk niet verder had willen gaan met zijn concessies dan het toestaan van gelijke parlementaire vertegen woordiging voor blank en zwart. „Maar in de loop van de onderhan delingen werd duidelijk dat we geen overeenstemming met de Britse rege ring konden bereiken tenzij we be reid waren hoger te gaan dan de ge lijke vertegenwoordiging". Smith vervolgde: „Rhodesiërs zul len ongetwijfeld proberen schattin gen te maken hoe lang hetzal duren voordat op basis van dit systeem de Afrikanen gelijke vertegenwoordiging met de Europeanen in het parlement zullen hebben bereikt. Dit, zou ik willen stelien, is een vruchteloze on derneming, want er zijn veel onzekere faktoren die de situatie kunnen ver anderen". „Het is onze zorgvuldig overwogen DORDRECHT In het trappen huis van een flat in de binnenstad vond de politie woensdagnacht twee jongens, de 16-jarige A.D. en de 15- jarige A.K. Ze verklaarden te zijn geweest in "wolkje blauw" J.K. ver keerde in een zodanige toestand dat met hem geen redelijk gesprek te voeren was. Beide jongens hadden nog een kleine hoeveelheid verdo vend middel, waarschijnlijk hasjish bij zich. Van een verslaggever DEN HAAG Met dc nadering van dc feestdagen en de jaarwisseling, zal in het gehele land een verscherpte politiecontrole zijn op het drankmisbruik in het verkeer. BU dc aeties zal het „verrassings"-element sterk worden toegepast. Tot maart 1972 zullen geregeld regionale controlcacties worden gehouden. Daarbij zullen andere overtredingen niet worden vergeten, aldus dc centrale politie verkecrscommissie. Aangenomen wordt dat van deze vorm van controle, die tevoren wordt aan gekondigd, een grote preventieve werking kan uitgaan. De actie wordt gehou den in het kader van de kernthema-actie. De actie „verkeerslichten en maximumsnelheid" leverde in de periode van 1325 september bijna 40.000 proeessen-verbaal op wegens het negeren van het rode verkeerslicht en het overschrijden van dc maximum-snelheid. DEN HAAG Rond midder nacht is in een koffiebar in de Boekhorststraat in Den Haag de 24-jarige boekbinder Jimmy Hothleuf doodgeschoten. De in Paramaribo geboren en in Den Haag wonende man was met en kele kennissen in de „Osibisabar", toen drie Nederlandse mannen bin nenkwamen en met stemverheffing wat tegen Hothleeuf zeiden. Direct daarop vielen er vier scho ten. Hotlove zakte ineen, terwijl de drie mannen zich uit de voeten maakten. Twee van Hothleuf's kennis sen brachten hem met een auto naar het nabijgelegen ziekenhuis Zuidwal, waar de dood werd geconstateerd. De politie vermoedt wie van de drie mannen de dader is. Hij heeft de schoten met een pistool of revol ver van zeer korte afstand afgevuurd. In de bar zijn twee hulzen gevonden, buiten voor de deur nog eens twee. Het motief is volgens de politie to taal onbekend. Hothleuf zou op drie plaatsen geraakt zijn: in het boven lichaam bij de schouder: in een dij been en in een hand. Geen van de zes barbezoekers die de politie bij haar komst aantrof, heeft precies ge hoord wat de drie mannén zeiden De kofiebar staat in de omgeving ongunstig bekend. Vorige week nog zou een bezoeker met een mes zijn nagezeten. Enkele caféhouders uit de Boek horststraat zijn bang dat de bar nu gesloten zal worden en dat zij het publiek uit deze gelegenheid op be zoek zullen krijgen. SFEERVOL^ INTERIEURVERZORGING ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 42627 Hoofdinspecteur G. J. Toorenaar toont het valse geld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1