nderwijsprotest: 't kan ongelukkige kant uitgaan Libelle =t Kansen op oplossing valutacrisis stijgen Erf-informatie koe op konijn overgedragen i 3 r Straks parkeerruimte te huur iu binnenstad igere winst bij L. van Beek P P R-Kamerlid wil einde straf Dona en Schul -- Messes 1 1 - - IHWH -Ra m 5: s ffira s - - ffJElf Êa :a sa aMÉÜ ttP.fi* PM OT "ft HjBjÉT Prijsmaatregel Vervoersbonden: accent op de medezeggenschap Kleurloze benen zijn taboe deze winter Zwarte Piet als getuige leS colorés van elfstandige oers nodig door prof. mr. I. A. diepenhorst UBEüi DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 RANKFURT De kansen en spoedige oplossing van de al maanden durende mone- e crisis nemen toe. Volgens I Klasen. president van de Ische Bundesbank, bestaat i goede kans dat de Groep frien het in Rome eens wordt. f-Duitsland zal in elk geval eraan doen om deze bijeen- |t tot een succes te maken. I vice-president van de Bundes- Otto Emminger, heeft gezegd Groep van Tien streeft naar .•ugkeer naar vaste pariteiten de diverse valuta's. Voorts naar «heffing van de extra import- pg van 10 pet. door de VS. ïctionarissen van het Japanse J perie van financiën hebben mee- j eld dat de VS de sleutel in han- lebben om de monetaire proble- snel uit de wereld te helpen. ian heeft, zo werd hier aan toe- gd, reeds zijn bereidheid ge- om met belangrijke opwaar- g van de yen (12,5 pet.) een ;je bij te dragen en ook in West- ia heeft de wens om tot een op- ig te komen vaste vorm gekre- Zo wil Frankrijk meewerken als 5 bereid zijn om de dollar te de- eren. Japanse ministerie van finan- aarschuwde ervoor dat de we- inomie ernstig verstoord zal i als men geen overeenstem- kan bereiken over de weg die gd moet worden om de monetai- TTERDAM A. L. van Beek csgroothandel) heeft tot nu toe 71 enige omzetstijging weten te .n. Anderzijds is de kostenstij- zodanig geweest, dat de winst de eerste maanden enigszins is rgebleven bij 1970, zodat moet en aangenomen, dat het eindre- lat over 1971 lager zal zijn dan t jaar. Over 1970 bedroeg de winst belasting 1,5 mil. tegenover min. het jaar daarvoor. het raam van een diversificatie n de afgelopen maanden in Am- am, Haarlem en Leiden winkels ;nd voor grammofoonplaten en ïassettes onder de naam MIC. In ïinige maanden, die sinds de ope- zijn verstreken, heeft de verkoop woord aan de prognose. re problemen op te lossen. Men acht het niet waarschijnlijk dat de VS door een devaluatie van de dollar te weigeren de verantwoording voor de gevolgen daarvan op hun schou ders zullen durven nemen. John Connally, de Amerikaanse mi nister van financiën, heeft de waar schuwing gekregen, dat de voornaam ste handelspartners van de VS zullen blijven aandringen op een devaluatie van de dollar. Rinaldo Ossola, gou verneur van de Bank van Italië, die deze waarschuwing gaf, heeft in Wash ington ook gesproken met Pierre Paul Schweitzer, directeur van det In ternationale Monetaire Fonds (IMF). Volgens Europese financiële des kundigen is een bescheiden devaluatie van de dollar, tezamen met een selec tieve opwaardering van enkele andere valuta's, de snelste manier om uit de huidige impasse te komen. Binnen de EEG wordt momenteel hard gewerkt aan de voorbereiding van een ge meenschappelijk standpunt voor de komende confrontatie met de VS in Rome. DEN HAAG Het Kamerlid mr. dr. De Gaay Fortman (PPR) gaat vol gende week bij zijn interpellatie van de ministers De Koster van defensie en mr. Van Agt van justitie over de vrijheid van meningsuiting in de krijgsmacht, vragen om de VVDM- redacteuren Dona en Schul niet lan ger in de strafklasse te Nieuwersluis te laten verblijven. Het Kamerlid vindt de huidige si tuatie onbillijk. Minister de Koster heeft eind vorige week de bevelheb bers opgedragen alle zaken, de vrij heid van meningsuiting betreffende, niet langer zelf af te handelen, maar over te dragen aan de krijgsraad. Het is onwaarschijnlijk, aldus De Gaay Fortman, dat gedragingen zoals door de soldaten Dona en Schul gepleegd nog krijgstuchtelijk zullen worden gestraft. Daarom moet aan de drie maanden strafklasse van het tweetal daartoe veroordeeld door het hoger militair gerechtshof, een einde ko men. V-'r: ïr-rij wi'--1 "r Pfföi I Zaterdag zendt de AVRO-televisie in kleur het stuk "Dat lawaai- moet dat?" uit, een blijspel van H. P. de Boer. Een speelscene toont hier Ton Lensink in de rol van Bart van Oos ten en Marille Fiolet als Martlie, zijn dochter. Parijs ondergaat op sommige pun ten een spectaculaire gezichtsveran dering. Zoals bij de Quai de Javel, waar moderne hoogbouw oudere en typisch Parijse gebouwen in de schaduw stelt. (Vervolg van pag. 1) De heer M. W. J. M. Peijnenburg twijfelde aan het effect van een prijsmaatregel als op de andere ter reinen van het economische leven ook niet zou worden bijgestuurd. Door een eenzijdige maatregel worden vooral de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf getroffen. Verder zou een prijsmaatregel vol gens de woordvoerder van de rege ringspartijen het overleg tussen de regering en het bedrijfsleven in de war sturen. Wel vroeg de heer Peij nenburg met nadruk dat de Tweede Kamer zo snel mogelijk schriftelijk wordt ingelicht over het verloop van het overleg met het bedrijfsleven vol gende week. De fractieleider van de PvdA drs. J. M. Den Uyl vond het beroep op het komende overleg slechts een argu ment voor de overheid om zich achter te verschuilen. Het GPV wenste niet alleen een prijs- maar ook een loonmaatregel nu. Dr. A. J. Verbrugh betoogde dat de overheid alles te veel op haar be loop laat. Minister Langman wees de inter pellate mevrouw Brautig^m er tot slot op dat in het bedrijfsleven de winstmarges te ver zijn teruggelopen. Enig herstel is beslist nodig. Later voegde de bewindsman er nog aan toe dat de hoogconjunctuur op haar laatste benen loopt. Hij betwijfelde of als de prijsmaat regel van kracht was gebleven deze zomer, de prijzen toch niet waren ge stegen. We hadden immers toestem ming tot prijsverhogingen moeten ge ven om bepaalde bedrijven uit de ge varenzone te halen, aldus de minister. De heer Langman was evenals de heer Terlouw verontrust over het feit dat de overheid onvoldoende instru menten heeft om in te grijpen. De bewindsman kondigde nogmaals een verscherpt concurrentiebeleid aan. Hij hoopte op een wat rustiger ver loop van de prijzen. De Tweede Kamer zal volgende week stemmen over de motie van Van onze Haagse redactie DEN HAAG Volgend jaar zullen de grote gemeenten, naar verwacht wordt, in de binnen steden speciale zones instellen, waar parkeerruimte gehuurd kan worden. Bewoners en leveranciers in de binnensteden zien zich nu met grote parkeerproblemen geconfronteerd omdat alle beschikbare ruimte wordt opgeslokt door bezoekers van de stad. Voor een bepaald bedrag per jaar zullen deze belanghebbenden zich straks kunnen verzekeren van par keerruimte in de zones, die door spe ciale borden worden aangegeven. De gebruikers zullen ook speciale vignet ten op hun auto krijgen om de con trole te vergemakkelijken. WERKGROEP Een speciale werkgroep, besfaande uit deskundigen van verkeer en wa terstaat en van de Vefeniging van Nederlandse Gemeenten, beraadt zich nu over de parkeerproblemen in de binnenstad. Binnen afzienbare tijd zal hierover een adviesrapport, waar in de zoneregeling is opgenomen, naar de gemeenten worden gestuurd. Door bijvoeging van een modelver ordening zal de werkgroep ernaar streven dat gemeenten bij instelling van de zones, zoveel mogelijk dezelf de regelingen treffen. mevrouw Brautigam, welke motie al leen wordt gesteund door de opposi tiepartijen. De fractie van de KVP in de Twee de Kamer zou het betreuren als door gezamenlijke verklaring van Den Uyl. Van Mierlo en De Gaay Fortman de indruk zou worden gevestigd dat er verschillen van inzicht zouden be staan ten aanzien van de matiging van de schadeloosstelling 1972. Zoals bekend is dit een voorstel van de KVP-fractie. De fractie is van oordeel dat de schadeloosstelling voor 1972 op het peil van eind 1971 wordt bevroren. Vervolgens blijft de KVP-fractie van mening dat deze aangelegenheid zich minder leent voor een politieke dis cussie. Het buitenland, met name Enge land, kent al enige tijd speciale par- keerzones voor belanghebbenden. Af gaande op de tarieven die daar bere kend worden, zou de jaarhuur van een parkeerplaats in Nederland tus sen de 250 en 300 gaan liggen. De werkgroep zal de gemeenten ook hierover adviseren maar heeft zich hierover nog niet beraden. WETSWIJZIGING De verhuur van parkeerruimte is mogelijk geworden na een recente wijziging vaq de wet op de motorrij tuigenbelasting. Deze wet geeft nu ook de ruimte om bij speciale gebou wen, zoals congrescentra, parkeerme- ters te zetten waarbij voor vier uur of langer geparkeerd kan worden. De werkgroep, die op 16 november voor het eerst vergaderde, zal zich ook beraden over de vraag of de ta rieven voor de normale parkeerme- ters omhoog moeten. POSITIEVE REACTIE De grote .gemeenten zullen, naar verwachting, positief reageren op de adviezen van de werkgroep, gezien de grote parkeerproblemen waarmee zij al jaren zitten. Al geruime tijd werd er op de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten aandrang uitgeoefend om mogelijke oplossingen voor deze problemen te bekijken. Verschillende gemeenten waren zelf al bezig de mogelijkheden van verhuur van parkeerruimte te onderzoeken, zoals bijvoorbeeld Am sterdam, waar de meningen in de ge meenteraad over deze zaak momen teel nogal verdeeld zijn. NIJMEGEN Het systeem dat de erfelijke eigenschappen van een koe „vertaalt" in stoffen die zijn lichaam vormen en zijn levensfuncties regelen, kan worden ingebouwd in lichaams cellen van een konijn en daar op de zelfde manier zijn werk doen. Dat is brutaler geformuleerd dan de Nijmeegse biochemicus prof. dr. H. Bloemendal het zelf ooit zou doen de stelling waarvoor een groep on derzoekers onder zijn leiding argu menten heeft gevonden. Wat men in Nijmegen gedaan heeft is het isoleren van een stof (m-RNA) die in celkernen van de ooglens van kalveren wordt gevormd, en die el ders in die cellen dient om een be paald soort eiwit te maken volgens een „ontwerp" dat in het m-RNA in code is vastgelegd en dat direct ont leend is aan de stof waarin deze erfe lijke informatie is vastgelegd. Dit m-RNA van het kalf werd toe gevoegd aan een oplossing van be standdelen van rode bloedcellen van een konijn, en bleek daarin de vor ming van hetzelfde kalver-ooglens- eiwit te veroorzaken. Dat eiwit werd dus gemaakt door het eiwitvormende systeem van de konijnecellen, maar naar het ontwerp dat door het over gebrachte m-RNA van het kalf was gegeven. Dat zoiets moest kunnen dachten biochemici al jaren. Dat iemand het Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Medezeggenschap, de dienst- en rusttijden, de pensioenen en het personeelsbeleid zijn zaken die bijzondere nadruk hebben gekregen in de voorstellen, die de drie ver voersbonden bij de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Transport ondernemingen (KNVTO) hebben in gediend voor een nieuwe tweejarige cao voor de autobusdienstonderne- mingen. Bij het streekvervoer werken ongeveer 15.000 mensen. Uitgangspunt van de bonden is dat de autobusdienstondernemingen een maatschappelijke functie vervullen en dat ze door de overheid worden gesubsidieerd. In het streekvervoer volgt men globaal de loonontwikke ling van het personeel van de ge meentelijke vervoersbedrijven. De bonden menen dat in de nieuwe cao ook de salarissen van het hoger en leidinggevend personeel moeten wor den opgenomen. De aanpassing aan de arbeidsvoor waarden in de gemeentelijke ver voersbedrijven zal overigens een ver laging van de vergoeding voor het overwerk tot gevolg hebben. De bon den vragen onder andere een pen sioenvoorziening die de regeling van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds benadert (uitgaande van een pensioenpremie van 20 procent), een flexibele pensioneringsleeftijd vanaf 60 jaar, voor volgend jaar 25 en het jaar daarop 50 gulden per werknemer als vakbondsbijdrage van de werkge ver en afschaffing van de financiële strafregelingen. Verder willen de bonden in de cao opnemen dat dienst- en werkroosters eerst door de ondernemingsraad moeten worden goedgekeurd voordat ze van kracht worden. echt gedaan heeft is voor de vakmen sen wereldnieuws. De Nijmeegse prestatie krijgt dan ook de gebruike lijke behandeling voor dit soort op zienbarende onderzoekresultaten: de ze week wordt in het internationale wetenschappelijke tijdschrift Nature in enkele regeltjes aangekondigd dat in het blad over enkele weken een uitvoerig verslag verschijnt. De volgende stap in het onderzoek zal zijn het overbrengen van m-RNA van kalveren in complete levende bloedcellen van een konijn die dan naar verwachting ook „kalver-eiwit" zullen gaan maken. Het Nijmeegse laboratorium gaat hiervoor samenwerken met het labo ratorium van de Britse medische on derzoekraad in Cambridge, een van de leidende centra voor erfelijkheids- onderzoek in de wereld. Moeilijk Medische toepassingen van zijn techniek, het laten maken van be paalde eiwitten in lichaamscellen die daartoe zelf niet in staat zijn, lijken prof. Bloemendal erg onwaarschijn lijk. Het isoleren van specifiek m-RNA is uiterst moeilijk (het labo ratorium gebruikte tijdens zes jaar onderzoek ruim een half miljoen kalfsogen), en men zou zo'n behande ling continue moeten voortzetten. Inspuiten van geslachte kip en konijn verboden Van een verslaggever ZEIST Geslacht pluimvee en ge slachte wilde en tamme konijnen mo gen niet worden ingespoten met stof fen die misschien gevaarlijk kunnen zijn voor de volksgezondheid of die concurrentievervalsing in de hand kunnen werken. Dit geldt ook in die gevallen waarin men deze stoffen zou willen gebruiken om het uiterlijk of de smaak van de producten Je verbe teren. Dit heeft het bestuur van het produktschap van pluimvee en eieren besloten. Van een correspondent LEEUWARDEN In vol ornaat heeft Zwarte Piet gisteren als getuige voor de Leeuwarder rechtbank terechtgestaan. Piet (in het dagelijks leven een 18-jarige kantoorbediende) had even tevoren meegewerkt aan de opening van een winkel in Heerenveen en om op tijd (in een verkeerszaak) voor de rechter in Leeuwarden te kunnen verschijnen was verkleden en afschminken onmogelijk. Er was alleen maar tijd voor een snelle rit; met een roetzwart maar doodernstig gezicht legde Piet zijn verklaring af. Libelle bezocht voor u de laatste Parijse modeshows. En stemde daar de nieuwe panty-collectie op af. LesColorés. Als u ze ziet draagt u deze winter alleen maar collection: 'ot dusver deden wij het ns land met 14 ministers 11 staatssecretarissen, zullen het de eerstvol- de jaren moeten bolwer- met 16 ministers en 13 tssecretarissen. Dit zal wel zijn oorzaak vin- in het tussen de onder- iden regeringspartijen ochte evenwicht. Het is in de lijn der commissie Veen, welke zich nszins in de richting van getals-uitbreiding der artementen of departe- itale voormannen be- is nog minder in overeenstem- met het bezuinigingsstreven, al Snen natuurlijk uitbreidingen iet ..bewindslieden- en onderbe- Bliedenkoppel" geldelijk heel lg. Toch wordt iemand herinnerd sen bekend verhaal, dat ook in bij het optreden van het tweede iet Colijn werd verteld. Een stu- verklaarde hard te werken. Op at argwanende vraag: sinds hoe lang, zei hij maandag te zullen begin nen. Het kabinet is bezig te bezuini gen maar met een vergrote ploeg; er is wel een ambtenarenstop, geen mi nistersstop; de minister van onder wijs met portefeuille werd van een minister zonder portefeuille voorzien. In de nabije toekomst zal een moei lijk en tegelijk principieel punt, dat nog slechts door weinigen in zijn be tekenis wordt onderkend, de aan dacht vragen. Het onderwijs over de gehele breedte gaat men van onder scheiden zijde krachtig in de politiek betrekken. Dit is gedeeltelijk juist. In de eerste plaats leven wij in ons land bij de vrijheid van onderwijs. Deze moet worden gehandhaafd met de grootste zorgvuldigheid en indien no dig onverzettelijkheid. Wanneer men om een voorbeeld te noemen, hoogle raren zou willen dwingen zich bij on derwijs en onderzoek naar het inzicht van anderen te richten, dan kan een conflict van grote draagwijdte ont staan. In de tweede plaats is onder wijs kostbaar; het wordt betaald uit de publieke middelen; dus is het bil lijk, dat in de vergaderingen van de over deze publieke middelen beslis sende staatkundige lichamen de be slissingen vallen. Maar er zijn nog andere verbindin gen tussen onderwijs en politiek te leggen. Heden wordt de mening ver dedigd dat het onderwijs zich aanpast bij de gevestigde maatschappelijke orde, uitdrukking geeft aan de gevoe lens van de heersende klasse, ongelij ke kansen biedt, niet of te weinig betrokken is op de grote problemen van deze tijd, en in plaats van kriti sche zin een gemakzuchtig autori teitsgeloof aanmoedigt. Dan zijn er die voor alles zich in spannen voor de verbetering van de positie en de verruiming van de in vloed van diegenen, die het onderwijs dienen. Onderwijzers stellen eisen. Leraren komen op voor wat zij als hun rechten beschouwen. Leden van wetenschappelijke staven wensen meer zekerheid, groter zeggenschap, een gelijk over de dijk steken met de hoogleraren, het terug brengen van zoveel mogelijk inkomensverschillen. In alle takken van onderwijs is men gebrand op nieuwe methoden, snelle wisseling van de voortgezette stof een zoveel mogelijk uitwissen van de scheidslijnen tussen wie onderricht geeft en wie onderricht volgt. FANFARE En nu kan het een ongelukkige kant uitgaan. Met veel fanfare ~is aangekondigd een grote protestbij eenkomst tegen de plannen der rege ring op 27 november in Utrecht te beleggen, zij het dat niet ieder deel neemt: Het protestants onderwijs onthoudt zich van deelneming. Op die vergadering zal uitdrukking gegeven worden aan diepe ontevredenheid van de kant van de onderscheiden sectoren van het onderwijs alsook van de zijde der vakverenigingen. Opvallend zijn echter twee dingen. Dadelijk springt in het oog: onder de voortreffelijke sprekers is niet uit genodigd iemand die namens de be lastingbetalers het woord zal voeren. Zij die protesteren behoren voor een aanmerkelijk deel tot staatkundige organisaties of maatschappelijke groepen, die van verhoogde publieke uitgaven afkerig zijn. Vervolgens valt op hoe de studenten op de grote dag afzonderlijk demonstreren. Organisa torisch zou hun deelneming aan de algemene demonstratie afbreuk doen. De verklaring is deze. dat men meer geld voor de universiteiten en hoge scholen wenst, het met de prioriteiten van de regering ten behoeve van ba- sis-onderwijs en van werkende jon geren niet geheel eens is en heel goed weet dat er velen op de algemene bijeenkomst aanwezig zijn. die het wetenschappelijk onderwijs voor be voorrecht houden. Wie het goed met het onderwijs meent en uit eigen ogen wil blijven kijken, ziet het nu gebeuren dat er, omdat de middelen ter bekostiging niet worden aangegeven, veel onver vulbare verlangens zullen worden geuit. Ook is het zeker, dat het front op de protestvergadering zelf alles behalve gesloten is; men wil finan- ciëel niet hetzelfde; er zijn er die el ke verzwaring van lasten afwijzen met handhaving van de globale ver deling der gelden. Anderen willen van defensie het geld naar onderwijs doen overbrengen. Derden oordelen het zal niet luid worden uitgespro ken, omdat men moreel toch moeite heeft met deze opvatting dat er op ontwikkelingshulp moet worden be zuinigd. Het beeld is overigens geva rieerd; vooral zij, die nooit zelf een ontwikkelingsland zagen, uiten soms in een gedachtenwisseling de mening, dat Nederland onderwijskundig met zulk een ontwikkelingsland gelijkenis vertoont. MENINGSVERSCHIL Bovendien is er de grote menings verscheidenheid over wat er nu wel bij een eventueel wassen van de geldstroom gebeuren moet. Onlangs nog viel Ph. J. Idenburg de mening af als zou een verdere verlaging van de leerlingenschaal bij verschillende onderwijstakken uitzicht beloven bo ven andere maatregelen. Over de middenschool lopen de opinies uiteen en wil men in ieder geval eerst een uitvoerige ervaring met „experimen ten" zich verwerven. Met betrekking tot de ordening van het tertiair on derwijs bestaan er tal van opinies. Wie denkt dat de voorstellen Posthu mus ook hun oorsprong natuurlijk niet alleen in drang tot bezuini ging vinden, staat anders tegenover ingrijpende wijzigingen in ons uni versitair bestel dan zij die op noodza kelijke verbetering van de opbouw van het academisch onderwijs de na druk leggen. Persoonlijk zou ik niet afkerig zijn van enige lastenverzwaring ten be hoeve van het onderwijs. Echter ik zou tegelijk op bepaalde punten door de tijd geboden versobering aanbeve len. Zonder van een buitenlands or ganisatie-bureau alle heil te ver wachten, zou ik op groter doeltref fendheid en zakelijkheid bij met na me kostbare experimenten willen aandringen. Helaas wordt tot dusver de Onderwijsraad die krachtig vanuit zijn jammer genoeg te grote hem opgedrongen beslotenheid voor verantwoorde vernieuwing zich in spant, heeft er meer dan eens op ge wezen een zijn voordeel doen met bij experimenten gewonnen ervaring te zelden aangetroffen. Verder zou ik trachten de ouders sterker bij het on derwijs te betrekken. Daarnaast zou ik ter beslissing brengen, of alléén op leerlingenaanbod, alléén op maat schappelijk behoefte, dan wel op bei de hetzij gelijkelijk hetzij met voor rang voor het aanbod wat mij juist lijkt gelet zou moeten worden. En eindelijk zou ik de betekenis van het onderwijs in deze tijd voor ons land meer reliëf willen geven door voor het krachtig hedendaags streven om de school aan buiten het onderwijs gelegen sociale en staatkundige be doelingen geheel en al dienstbaar te maken, aandacht te vragen en er te gen te waarschuwen. KOERS Ter verhoeding van misverstand: Maatschappijvernieuwing is iets goeds, maatschappijverstarring iets kwaads. Maar hier en ginds is men bezig bepaalde lievelingsdenkbeelden van politiek-sociale aard te verbrei den door ons bestaand onderwijs voor onbruikbaar en onrechtvaardig in de huidige tijd te verklaren om daarna eigen uiterst kostbare lievelingsdenk beelden eenzijdig te willen verwezen lijken. Het zou zeer te betreuren zijn, indien de op handen zijnde onder- wijs-betoging in haar schijnbare een heid wezenlijke tegenstellingen ver doezelde. Velen onderkennen niet wat in werkelijkheid zich voltrekt. Het onderwijs loopt de tot dusver nauwst betrokkenen uit handen. Onbedoeld werkt het Departement van Onder wijs men gelooft teveel aan orde ning van bovenaf vervlakkend en zelfs in sommige opzichten vrijheid aantastend. Het onderwijs bleek on machtig van onder op zich aan tc passen en te vernieuwen; het ont vangt dientengevolge te rijkelijk van hogerhand voorschriften en ordenmg. Van dat onderwijs dreigt de politiek zich meester te maken op punten, die voor zulk een zeggenschap zich niet lenen. Het varen van een zelfstandige koers, nu in feite hoofdzakelijk een natuurlijk met goede bedoelingen op gezet pragmatisch beleid wordt ge voerd, is eis. Die koers wordt niet op protest-bijeenkomsten temidden van rumoer uitgezet. Wij hebben nodig misschien meer geld, zeker ook groter verantwoorde lijkheidsbesef voor bestedingen waarbij universiteiten dikwijls zuini ger zijn dan men denkt en in ieder geval onderscheidend vermogen om de vrijheid en de eigenstandigheid voor het onderwijs met een krach tig bevorderen van in onderling orga nisatorisch overleg geboren plannen te handhaven. Het is een pijnlijke omstandigheid, dat thans en ge deeltelijk terecht de overheid reeds heel wat doet van hetgeen door hen die onderwijsinstellingen en on derwijsorganisaties behoren te dra gen, werd verzuimd. I. A. Diepenhorst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9