Wettelijke maatregelen voor bescherming van milieu Arbeiders: Zelfbestuur bij CNV in discussie PLEIDOOI IN TWEEDE KAMER: Ministersconferentie zal moeten beslissen over zont in Rijn Mr. Hartsuiker: Specialisatie in strafrechtspraak Rijncommissie kwam niet veel verder ondsdolheid is te genezen Dr. Van Gorkum: Ondernemer geen baas in eigen bedrijf DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 Van onze parlementsredactie EN HAAG Er moet een internationale organisatie komen voor de bescherming van het "eu, zei gisteravond mej. J. van Leeuwen (ARP) in de Tweede Kamer. Nog belangrijker d zij de instelling van een Europees boven-na tionaal orgaan met bevoegdheden op het terrein de milieubescherming. De regering zou het initiatief kunnen nemen om binnen de EEG een issaris voor het milieubeheer te benoemen. onderzoek naar smogvorming, veroor zaakt door nitreuze dampen en auto motoren (500.000 gulden). AMSTERDAM „Ik zie hierin een eerste aanzet naar de gespecialiseerde strafrechter. Deze specialisatie acht ik in deze tijd onontkoombaar, zei de Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het panket Mr. J. F. Hart suiker, gisteren bij de installatie van mr. G. H. Nomes als vice-president van de Amsterdamse rechtbank. Mr. Hartsuiker zei dat voor de va cature gezocht was naar een vice- president die grote belangstelling heeft voor het strafrecht en bereid is eni gen jaren achtereen als voorzitter van de strafkamer te fungeren. Dit was een novum, aldus mr. Hartsui ker. Van een onzer verslaggevers BAZEL De Nederlandse regering zal stappen ondernemen om een ministersconferentie te beleggen om een oplossing te vinden voor het zoutprobleem van de Rijn. Zij heeft dit besluit Tilanus (CHU) pleitte in dit -nd voor een apart lid van de pese commissie te belasten met ilieubeleid. j. Van Leeuwen vond het argu- van volksgezondheid te beperkt het voeren van een effectief mi eheer. Het milieubeheer mag als secondair worden gezien. L,t beleid in de andere sectoren echt worden getoetst aan het ud van het milieu. Mej. Van en dacht hierbij in de eerste aan de economische beslissin- die worden genomen. was bang dat het departement volksgezondheid onvoldoende ge- t zou krijgen in dit verband. Ook de heer A. J. Hutschemaekers (KVP) pleitte voor een zwaardere stem voor de minister van volksgezondheid. De heer A. P. Oele die dit bezwaar ook had, formuleerde het anders: De ze regering neemt haar taak ten aan zien van het milieubeheer veel te licht. Zijn bezwaar was, dat minister Stuyt coördinator is voor de milieu hygiëne en niet voor het milieube heer. De PvdA kwam daarom met een motie, waarin wordt gevraagd een minister aan te wijzen, die ver- derreikende bevoegdheden heeft op het terrein van het milieubeheer. De voorstellen van de heer Tilanus in dit verband waren: -termiddag was liet een hoogtijdag voor de kinderen en hun troetel- want in de RAI in Amsterdam werd de traditionele presentatie Kind vriend gehouden. Uiteraard heel goed ingepakt tegen de kou kwamen diertjes met hun hazen. Deze parkiet schijnt zich opperbest ie TERDAM De zesjari- tthew Winkler uit Lima in erikaanse staat Ohia is de e mens die een aanval van sdolheid heeft overleefd. ïische handboeken vermelden ziekte twee tot vier dagen en onvermijdelijk eindigt met oerlijden van de patiënt. Dat is waar meer, meent dr. Michael dek van het Amerikaanse Na- centrum voor ziektebeheer- De behandelingsmethode waar lij het leven van Matthew heeft kan volgens hem ook andere iten genezen. dsdolheid is een virusziekte die overgebracht door de beet van die eraan lijden. Na de be ing duurt het minstens vier we- ïn soms maanden voordat de bij de mens uitbreekt. Tijdens riode kan het slachtoffer alsnog 'in ingeënt, en in bijna alle ge- breekt de ziekte dan niet uit. Matthew Winkler werd gevac- d nadat hij op 10 oktober 1970 een vleermuis werd gebeten, er ging kennelijk iets fout, hij werd toch ziek. Dr. Hatt- „Wij pasten een aantal medi- •hnieken toe die geen van alle ebruikelijk waren, maar de tie was nog nooit geprobeerd, den daarmee het ziekteproces lijven, en de ziekte gaf het eer- dan wij." Een verslag van het Winkler zal binnenkort in een ans medisch tijdschrift wor- ubliceerd, meldt het persbu- I. De therapie van Hattwick uit het inbrengen van een in de luchtpijp om verstikking komen, aftappen van schedel om druk op de hersenen te bewaking van de hart- en medicijnen die stuiptrek en infecties tegengaan. de instelling van een raad voor het milieubeheer, de inrichting van een nationaal informatiecentrum een rijksdienst voor het milieube heer. Algemeen werd gepleit voor meer wettelijke maatregelen voor de be scherming van het milieu. Maar de slagen moeten niet alleen aan de kant van de industrie vallen, merkte mej. Van Leeuwen op. Ook in de publici- teitssector moet worden ingegrepen. En, moeten wij doorgaan met onze wegwerpconsumptie en met de recla me, die dit gebruik stimuleert? Ons consumptiepakket moet kritisch op de korrel worden genomen. De heer J. C. Terlouw van D'66 kwam wat de schadelijke consumptie betreft met concrete voorstellen: een heffing van een gulden per kilo op fosfaathoudende wasmiddelen. De opbrengst is bestemd voor water zuiveringsinstallaties. Een vervuilingsaccijns van 5 cent per liter op loodhoudende benzine; opbrengst voor verbetering van het leefmilieu. Vaststellen van een datum, waarop het gebruik van alle gechloreerde koolwaterstoffen in Nederland wordt verboden. Een actief vervolgingsbeleid tegen milieuvervuilers. De heer Oele drong aan op een planmatige sanering van de automo tor. In het algemeen wilde rnij graag wat meer weten van het milieu-ur gentieprogram, dat de regering met veel omhaal in de troonrede heeft aangekondigd. Belangrijk voor zo'n program is een kaart met bronnen van de verontreiniging. Verder drong de heer Oele aan op de instelling van een milieudienst. De commissarissen der Koningin hebben nu wel de wettelijke bevoegdheden om tijdelijk in te grijpen, maar ze hebben geen instrumentarium om de industrie te controleren. De beheers- dienst moet er snel komen. De PvdA D'66 en PPR hebben daarom een amendement ingediend om voor dit doel 3,25 miljoen uit te trekken. Over de geluidshinder en het ver keerslawaai, „dat het leven vergalt", sprak vooral mevrouw Veder-Smit (VVD). Aan het lawaai van het ver keer is veel te doen door een betere planning van wegen en woonwijken, de verlaging van de geluidsnormen en een controle van de lawaaimakers (bijvoorbeeld bromfietsers). Voor het constateren van het la waai bestaat eenvoudige, weinig kost bare apparatuur. Ze had zelfs een in strument bij zich, (om de minister te laten zien), dat ze van TNO had mee gekregen. Amendementen Minister Stuyt zal volgende week de vele milieu-opmerkingen beant woorden. Dan komen ook de amende menten van PvdA, D'66 en PPR aan de orde. Voorgesteld wordt de op bouw van een semi-overheidsonder- neming voor het verwerken van af valolie en andere moeilijk afbreekba re afvalstoffen (vier miljoen), ontwik keling van processen voor eliminering van nitreuze dampen, koolwaterstof fen, koolmonoxyde (18 miljoen gul den), subsidies en bijdragen voor mi- lieuresearch (3,5 miljoen), uitbreiding van de bevoegdheden van de interna tionale Rijncommissie (500.000 gul den), sanering van de meest veront reinigende bedrijven in Rijnmond (10 miljoen) en bijdrage aan TNO voor De vrolijke kant van de hevige sneeuwval in de Taunus. Een gezin op de slee en twee Shetland ponnies ervoor, die sterk genoeg zijn om het stelletje te trekken. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op een studie conferentie van het CNV over een maatschappij-kritische vak beweging is voorzitter Lanser gisteren van leer getrokken tegen opmerkingen van dr. P. H. van Gorkum, voorzitter van de werkgroep voor maatschappij kritische vakbeweging. Deze had o.m. gezegd dat de vakbe weging de zaak van de mede zeggenschap en het zelfbeschik kingsrecht van de werknemer lelijk had laten zitten. ,.A1 voor 1945 hebben wij gepleit voor medezeggenschap. Het CNV heeft iets anders gewild dan nu be staat, maar de idee van de medezeg genschap is bij de leden niet overge komen; het heeft de massa van de werknemers niet aangesproken. Bij de resultaten van het sociolo gisch onderzoek is de vraag aan het CNV gesteld waarom de medezeggen schap moet worden opgelegd, wan neer de leden deze niet willen. Waar om moeten werknemers bevoogd en gemanipuleerd worden?" De heer Lanser voegde hieraan toe dat de me dezeggenschap in Nederland zo groot Er is een boek verschenen Bles voor de kop. Achter deze wat won derlijke titel wordt 282 bladzijden dik de geschiedenis beschreven van IJmuiden. Dat is misschien een beetje vreemd want die geschiedenis is nog jong. IJmuiden bestaat nog geen honderd jaar, om precies te zijn net 95 jaar. Er zijn geen Romeinse opgravin- geweest, er zijn geen oude ridder goederen. Daarvoor moet men meer de kant van Santpoort uit. IJmuiden voor de tweede wereld oorlog was ronduit een lelijke plaats. Er .waren straten en huizen, maar aan verfraaiing was nooit iets ge daan. Trouwens het was al een hele kunst een tuin een bloemetje te ge ven en planten hielden het nauwe lijks langer dan een seizoen uit om dat het duinzand en het zilt van de zee de altijd bezige vijanden van het groen waren. Alle IJmuidenaren waren import, kanaalgravers, wat vissers uit Eg- mond, Katwijk en Scheveningen en langzamerhand de elite van geld of intellect, die brood in de ontwikke lende plaats zagen. Maar wonderlijk genoeg boeide en bond IJmuiden de nieuwkomers zo dat ze hartstochtelijke fans werden. Ontelbaar veel mensen hebben voor IJmuiden wonderen verricht in nooit aflatende toewijding. Namen noemen betekent even zo- velen, die het verdienen, niet noe men. Een euvel waar het boek dan ook aan lijdt. Er.staan ook een paar pertinente onwaarheden in, terwijl de twijfelachtige toppositie die IJmuiden gehad heeft in de N.S.B. en het Zwart Front van Arnold Meyer liefderijk verdoezeld is. De. schrijver, C. van Es, heeft dan «ok veel van horen zeggen. Bles En toch... Bles voor de kop zal elke oud-IJmuidenaar met graagte lezen. Omdat dat van vroeger hem nog altijd zo lief is, omdat het ook gezien in onze huidige leeftrant zo uniek was. Neem Stormvogels, de voetbalclub. Speelde zondags op het veld voor het Herenbos. In de Ken- nemerlaan kon je het geloei horen als er een goal gemaakt werd... Wij mochten niet naar dat voetballen toe. Maar in de week..dan kon je een taartje voor acht cent kopen bij Thijsen en dat was er een van de kampioensploeg! Betaald voetbal was een nog onbekend beroep, maar een sigarenwinkeltje, melkslijterij of banketbakkerij waren voetbalver bonden achtergronden. Zo inconsequent mocht een mens zijn. Zoals onze gereformeerde buren van twee huizen ver. Op zondag wa ren de winkels open, Maar een rechtgeaarde kerkganger zou zich daar niet vertonen. Nu wilde het geval, dat de familie op zondag bloemkool at en de huis vrouw ontdekte de onontbeerlijke nootmuscaat niet in huis te hebben. Bij ons rinkelde de telefoon. Die werkte nog via een telefoonjuf frouw. Ze moest op zondag op haar post zijn, maar kon ondertussen rus tig aan haar kous breien. Een lichte paniek bij de telefoonbei in onze huiskamer. Wie stoorde daar? We keken wat angstig naar vader, zou die weggeroepen worden? Dan ging de zondagswandeling er aan.... Vader met een ernstig gezicht riep moeder: „Het is voor jou". Wij in nog groter verbazing.... moeder was onverbrekelijk verbon den met het theeblad met het lichtje er op, gezelligheid.... Wat kon die op zondag met een telefoon te maken hebben? We vermoedden een ramp, een af schuwelijk onheil- Maar het was de buurvrouw die een nootje vroeg.... en of een van oni het dan achterom wilde brengen.... Ik moest het doen en kreeg een pepermuntje uit het kerkdoosje. Zoete pleister op de zonde... zal zijn als de arbeiders dat zelf wil len. De heer Van Gorkum had sterk ge pleit voor invoering van een arbei ders zelfbestuur. Hij was bereid dit te verwezenlijken door de bevoegdheden van de ondernemingsraden op korte termijn etappegewijze sterk uit te breiden. De vakbeweging zou een bevrij dingsbeweging moeten worden, die de werknemers uit het diensthuis van de afhankelijkheid, de onmondigheid en de loonslaverij uitleidt. Vleespotten van Egypte en het ongeloof houden op het ogenblik de arbeiders nog te veel gevangen. „Ons maatschappelijk stelsel waar bij de overheid een budget heeft van 30 miljard gulden per jaar en een maatschappij als de Koninklijke Shell die jaarlijks vrijwel ongecon troleerd het dubbele uitgeeft, moet radicaal veranderen." Nationale raad Bijvoorbeeld zal een nationale raad moeten gaan beslissen over alle in vesteringen om zo een einde te ma ken aan 'net huidige neo-kapitalisti- sche stelsel. De ondernemer moet geen baas meer zijn in eigen huis. CNV-secretaris A. Hordijk, de tweede referent op deze conferentie, wilde ook wel naar meer medezeg genschap voor de werknemers maar hij vreesde dat de werkgroep voor een maatschappij-kritische vakbewe ging teveel onder invloed staat van anareho-syndicalistische tendenzen. Niet alles moet verwacht worden van nieuwe strukturen hoe nodig de ze ook zijn. Ook dit is werk van men sen die in wezen niet goed zijn maar egoïstisch. De heer Hordijk geloofde dat er een band is tussen arbeiders zelfbestuur en neo-marxistisch den ken, dat het particuliere eigendom af wijst. Volgens de heer G. Jens, voorzitter van de christelijke grafische bedrijfs- bond, zijn niet alle bazen slecht om dat ze geld 'hebben en zijn niet alle arbeiders goed omdat ze geen geld hebben. Er zal nooit een systeem te beden ken zijn waarbij alle onrechtvaardig heid is uitgebannen. Hij vroeg zich af hoe arbeiders het zouden doen wan neer dezen de 60 miljard van de Shell zouden moeten beheren. Hij wilde liever nieuwe strukturen binnen de bestaande inbouwen om zo tot een betere controle te geraken. In de soms fel oplaaiende discussie probeerde de heer Van Gorkum de gemoederen wat te kalmeren met de verklaring dat hij tegen kabouterpo- litiek was en dat hij zich geen anar chist voelde. Hij wilde zich blijven opstellen binnen de bestaande vakbe weging en wijst een eigen subcultuur zonder regels duidelijk af. Conclusies Aan het slot van de conferentie waagde voorzitter Lanser zich aan een aantal conclusies, waarin hij de vakbeweging een duidelijke maat schappij-kritische functie toekende. De verantwoordelijkheid hiervoor zal de vakbeweging moeten aanvaarden maar in het horizontale vlak zag hij tevens een belangrijke taak voor de kerken en het onderwijs. De kerk zal moeten spreken waar de mens als schepsel Gods wordt vertrapt. Het past in het christelijk-sociaal denken dat mensen in de onderne ming zelf bepalen wat en hoe er ge produceerd zal worden en hoe het in komen wordt verdeeld. Zowel struk turen als mensen zijn verantwoorde lijk voor de kwaliteit van de samen leving. Niet alleen de struktuurwijzi- ging is alles. De vakbeweging heeft de plicht de mensen op de verantwoordelijkheden binnen de strukturen te wijzen. No dig is een opstaan tot verantwoorde lijkheid; niet hoogmoedig maar ge bruik makend van de kansen die ieder krijgt. Wat er binnen een convent van christelijk-sociale organisaties dan nog met werkgevers kan worden overeengekomen moet ook in de toe komst positief worden geduid. genomen onmiddellijk nadat gis teren gebleken was dat het over leg over dit probleem in de in ternationale Rijncommissie niet tot een snelle oplossing heeft geleid. De impasse over het zoutprobleem sprak duidelijk uit een resolutie die de Rijncommissie aan het eind van haar driedaagse conferentie in Bazel aannam. Daarin spreekt Frankrijk zijn voorkeur uit voor een opslag van het Franse kalizout op het Rijnei landje Fessenheim, Duitsland her haalt zijn bezwaren tegen deze oplos sing en Nederland wijst nog eens na drukkelijk op de urgentie van het probleem. Aan de resolutie is toege voegd dat Nederland diplomatieke stappen zal ondernemen om het zout probleem op regeringsniveau op te lossen. NIET ONTEVREDEN De Nederlandse delegatie betoonde zich na afloop van de conferentie niet geheel ontevreden met het bereikte resultaat. „Hoewel een snelle oplos sing niet van de grond is gekomen hebben de Fransen toch hun princi piële bereidheid uitgesproken om het nodige researchwerk te verrichten voor een opslag van het kalizout in de onmiddellijke omgeving van de kalimijnen zelf. Een oplossing die door alle landen ondersteund wordt", zei ir. De Graaf, plaatsvervangend se cretaris-generaal van de directie van rijkswaterstaat. VEEL TIJD Overigens tekende dr. J. Gabbarat, voorzitter van de Rijncommissie en lid van de Franse delegatie, hierbij aan dat een opslag bij de kalimijnen ernstige bezwaren met zich mee brengt. Het grondwater in de Elzas zou er door worden aangetast en het zou bo vendien moeizame onteigeningsproce dures met zich mee brengen. „Zo'n oplossing vergt nog veel tijd en stu die," zei hij. WEL AKKOORD Overeenstemming bereikte de Rijn commissie wel over de volgende pun ten: De lozing van bestrijdingsmidde len en zware metalen moet zo volle dig mogelijk worden geregistreerd zo dat het secretariaat van de Rijncom missie een inzicht krijgt in de vraag hoeveel en door wie er wordt geloosd. De regering van de Rijnoeversta- ten zullen zodanige maatregelen moe ten treffen dat nieuw te bouwen kern energiecentrales geen verslechteren de invloed zullen uitoefenen op het Rijnwater. RICHTLIJNEN De gevraagde registratie van be strijdingsmiddelen en zware metalen betekent nog niet dat de industrieën verplicht zullen worden tot melding. Van Nederlandse zijde verwacht men echter dat de registratie wel zal kun nen uitmonden in het geven van richtlijnen. De Nederlandse delegatie bracht de kwestie in verband met de in Oslo gehouden conferentie waar landen als Duitsland, Frankrijk en Nederland besloten dat geen zware metalen en bes tri j dings mid delen ongecont roleerd in de Noordzee mogen worden ge dumpt. Via de Rijn gebeurt dit echter weL Misschien door invloed van de Chinese positie in de Verenigde Naties doet ook mode, geïnspireerd op de gedachten van Maointrede in het Westen. In Londen toont de 22-jarige Lau Gnoek Gang een gebreid broékpak. voorzien van de gedachten van de grote leider. De creatie is overigens uit de nieuwe collectie van John Carr Doughty

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7