WATER MET WATER KEREN m ulgaarse kikkers evolken de Waal Geen bebouwing in Delftse Wallertuin „Oppompbare waterkering samen met verke n Bijna éénderde van autobezitters sluit voertuig niet af ail PTT-er Acid van der Toorn kreeg het voor elkaar Controle Delftse politie: dreigde kolonie krijgt injectie Protest tegen vernietiging van uniek stuk'e natuur 606e 4 Staatsloterij K Huygensprijs voor F. C. Terborgh Dit jaar miljard sigaretten méér 5 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 'rot. artS' mH t bei -Vei DEN HAAG Het is wel gek. ranneer je per telefoon te ho- i krijgt dat jaren geleden een weer bijna vergeten artikel rer het toen nog geenszins op- •loste probleem van een be- eegbare stormvloedkering in Nieuwe Waterweg ertoe >eft geleid dat een buiten- aander werkzaam bij de IT er is over blijven pie- >ren met als resultaat: een •ooi op „een oppompbare aterkering in combinatie met onder water gelegen ver- irstunnel". >jTlDe man die het klaar speelde, de "li 50 l C. »uw 50-jarige Aad van der Toorn, nct-inspecteur bij de PTT met i wonderlijke aaneenrijging van benJfdin^en °P z'ïn naam zegt: ..Bij tvindingen is een goede pro- n eemstelling het halve werk. Toen indertijd las dat de Nieuwe Wa- ■weg en Westerschelde in ver- id met de grote scheepvaartbe- „jen niet in het kader van het itaplan zouden worden afgesloten vroeger of later toch een zekere b'veiliging zouden moeten krijgen, iaar dat niet gedacht kon worden an sluizen of andere permanente 1 bstakels voor de scheepvaart, ver- ,U6 iepte ik mij in het probleem. Gesteld werd dat een eventuele ,ana, ormvloedkering beweegbaar zou elan loeten z^n en en Passant werd de aag opgeworpen of misschien een voo ilossing ware te vinden, gebaseerd aanp het principe van een luchtbellen- :vat ïrdijn. dclrt Bellengordijn In Amerika was in het Ontario- leer, toen daar wat rotsen moesten orden opgeblazen met succes een bellengordijn gemaakt om de te ver wachten vloedgolf waardoor een centrale gevaar liep te breken. Met deze gegevens ben ik aan het piekeren gegaan, samen met een in Noorwegen werkzaam familielid die daar in het hoge Noorden in bergen boort, tunnels maakt en in extreme omstandigheden spoorwegen aanlegt Na vier jaar hadden we het voor elkaar". De heer Van der Toorn toont Octrooi no. 106607 ten name van hemzelf en ir. Tom Degenaars, wonend in het Noordse Asker. „De uitvinding heeft betrekking op een waterkering, die bestaat uit een op- pompbaar flexibel, omhulsel dat is aangebracht op een onder water ge legen onderbouw, welke is voorzien van leidingen voor het vullen en le digen van het omhulsel". Kunststoffen De heer Van der Toorn vervolgt: Er is een enorme ontwikkeling ge weest van kunststoffen en men maakt tegenwoordig daarvan dingen die de sterkte hebben van staal. Op blaasbare waterkeringen een soort slang waarmee door haar op te blazen smalle vaarten kunnen worden afgeklemd waren bekend, maar niet iets dergelijks voor brede rivieren in combinatie met een tun nel. We gingen er van uit dat vroeg of laat onder de Waterweg en Wester schelde tunnels komen waarbij er een neiging is ze zó westwaarts mo gelijk te maken. Die nu zouden kun nen dienen als basis voor een flexi ble omhulsel verdeeld in honderden deelcompartimenten, dat door het te vullen met water omhoog komt en een muur vormt van water. Een der gelijke beweegbare stormvloedke ring kan tevens dienen als zoutwe- ring. Het principe is water met water te keren. De uitvinder ziet het voor zich. Er zal op een gegeven ogenblik behoefte zijn aan een tunnel. Als die gebouwd wordt dan kan meteen de flexibele stormvloedkering worden aangebracht Zo'n tunnel moet ge ventileerd worden met pompen die een dusdanige capaciteit moeten hebben dat zij op verschillende wij zen kunnen worden gebruikt: 1) voor het ventileren op orthodoxe wijze; 2) voor de vorming van een luchtbellengordijn; 3) voor het vul len van de flexibele stormvloedke ring. In de strijd tegen de verzilting is Rijkswaterstaat er toe overgegaan de vaarweg voorbij Rotterdam min der diep te maken om het over de bodem opdringende zout een halt toe te roepen. Terwijl in het verleden bij het leven gebaggerd werd om de rivier, Rotterdams levensader uit te baggeren, werpt men nu als het wa re een drempel op tegen de van zee opkruipende zouttong. De heer Van der Toorn: „Het zou de moeite waard zijn na te gaan of men zou kunnen komen tot een variabele kunstmatige drempel om in com binatie met een bellengordijn het zout te weren". Carrière Onze gesprekspartner heeft een wonderlijke carrièrre achter de rug. Na zijn hbs-tijd begon hij met het verkopen van noodverlichtingslam pen, schreef daarna een handboek voor de Shell (over het gebruik van bitumen voor waterstaatsdoelein den), kwam bij een bank als hoofd van de economische afdeling en stapte toen over naar de PTT waar hij werkzaam was als secretaris van een werkgroep die zich bezig ging houden met automatisering en een belangrijk aandeel had in de ver werving van zo'n twintigtal oc trooien. Enkele vindingen zijn helemaal van hemzelf zoals de schrijfmachine voor blinden .geen cent mee te ver dienen") en het antwoordnummer waarmee hij en passant prijswin naar werd van een wedstrijd voor ambtenaren voor het beste adminis tratieve idee. Hij is steeds meer geïnteresseerd geraakt in verkeerstechniek en com municatie, hield zich in de werk groep van PTT intensief bezig met het automatisch lezen van kaarten en vond een methode waardoor let tertekens automatisch konden wor den opgepakt door de computer. Van waar die interesse voor een stormvloedkering? „Je moet bij een vinding emotio neel betrokken zijn. Van geboorte Scheveninger we woonden aan de kust wist je wat storm was. Wan neer vader dan op zee was, greep dat in in het hele gezinsleven. Hoe het met zijn octrooi is ge gaan? De gesprekspartner grinnikt. „Wonderlijk. Je begint natuurlijk het te sturen aan Rijkswaterstaat, maar ik heb er nooit iets van ge hoord. Daarna stuurde ik de hele zaak toe aan de Rijksideeënbus, denkend dat daarin ook waterstaat ideeën terecht kwamen. Na twee jaar kreeg ik te horen dat het niet gelukt was over onze vinding een oordeel te krijgen. Daartia probeerde ik een ar tikel, de vinding beschrijvend, ge plaatst te krijgen in De Ingenieur, maar ook dat lukte niet. Waar schijnlijk heeft een betondeskundige erover geoordeeld. Tenslotte hebben we octrooi aangevraagd. Dat was een heel werk want er moesten met zeker zo'n 20 varianten rekening worden gehouden, toen tenslotte de vooronderzoeker was overtuigd van de haalbaarheid kon worden vol staan met een vereenvoudigde con clusie. Het octrooi werd verleend. U weet het, onder No. 106607 van Oc- trooiraad Nederland. Daarna heb ik van jaar tot jaar de nodige rechten betaald, maar dat kan ik niet vol houden. Ik ben gestopt en daarmee is het idee nu vrij. Dat is jammer, maar je moet afstand kunnen nemen van je prestaties". DELFT Vier gerichte controles van de politie hebben aan het licht gebracht, dat ongeveer dertig procent van de autobezitters hun voertuig gedurende de nacht onafgesloten laat staan. De steek proeven werden op verschillende dagen in oktober van dit jaar genomen. „Een ontstellende ontdekking", aldus adjudant G. W. Kok, die ondermeer belast is met de zogenaamde „crime-prevention". Omspoeld door huppelende peuters worden de kikkers naar de Waal toegedragen. lS anlei bes- g en IePjL laaps het ;renj n een onzer verslaggevers waJSOÓRD Het uitzetten >nste kikkers in de al of niet aan hologisch verontreinigde terru ^°^an(^se wateren is bezig er^usance te worden. Na de ïrdamse taxichauffeur Teun e op haar heeft nu de in Rijsoord >nde zakenman Henk de w (39) de achteruitlopende weer wat op peil ge- de li til door 2000 Bulgaarse kik- 1 in het water van de rivier 'aal uit te zetten. De beestjes door langemoedigd werden door olveijdeine honderd kinderen van ilaatselijke school, namen aezit van hun nieuwe opera- trein en verdwenen zonder IQpcik" te zeggen. idee is eigenlijk geboren uit ontact dat wij hebben met de arse handelsattaché in Neder- zo vertelt Henk de Leeuw, ter- lij een teil kikkers behoedzaam Waal omkeert. „We raakten zo e praat over milieuvervuiling en Barmee samenhangende proble- waarbij ook het ontbreken van ikwaak van kikkers over de ta lm". i het een kwam het ander en het gevolg was dat er dinsdagmiddag van het vliegveld bij Sofia in Bulga rije een vliegtuig opsteeg met aan boord een lading springlevende kik kers. De diertjes, die gebukt gaan on der de naam Rana Esculenta hetgeen ze overigens nauwelijks aan te zien is, worden in Plovdiv gekweekt voor namelijk voor de consumptie, waarbij Frankrijk een van de grootste afne mers is. In verband met de soms lan ge reizen en de grote temperatuurs wisselingen tijdens de transporten heeft men een zeer sterke soort ge kweekt die bestand is tegen zeker twintig graden vorst. In de Waal zullen de kikkers meer te maken krijgen met de kwaliteit van het water. Onze man in Bulgarije heeft ons echter verzekerd dat zijn kikkers die overgang wel zullen over leven. Henk de Leeuw, die de kosten van de kikkerproef als niet belangrijk be schouwt, wil het uitzetten van Bul gaarse kikkers duidelijk als eenmalig zien. Als alles volgens natuurlijke weg verloopt, zal de kolonie gemak kelijk in staat zijn, uit te groeien zo dat de kleuters die de kolonie in 1971 te water hebben gelaten, over enige jaren het geluid van kikkergekwaak niet behoeven te missen. Voor wat de biologische kant van de zaak betreft vertelt Henk dc Leeuw opgebeld te zijn door enkele deskundigen die hem milieuverval- sing in de schoenen willen schuiven. „Ze doen maar", zo reageert Henk de Leeuw, „heeft u wel eens Hollandse kikkers horen kwaken?" Nederlander kri jgt in België levenslang dwangarbeid BRUSSEL De 57-jarige Neder lander J. van D. uit Herentals (Bel gië) die terecht stond voor het Assi senhof in Antwerpen is gisteren tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Tegen hem was de doodstraf geëist. Een, twee hup daar gaan de Bul gaarse Rana Esculenta's. De jury achtte Van D. schuldig aan moord op zijn 33-jarige pleegdochter, met wie hij een verhouding had en die hem een kind had geschonken Hij doodde vorig jaar de vrouw met een vuurwapen nadat ze gedreigd had hem te verlaten. Dat sluiten van de auto's beperkt zich niet tot het op slot doen van de deuren. Ook het open laten staan van raampjes en schuifdaken behoren er toe. Op zichzelf is het feit, dat één derde van de autobezitters hun voer tuig niet voldoende afsluit al erg ge noeg. Daar komt echter nog bij, dat men bij de controles in de voertuigen waardevolle voorwerpen aantrof, die in het handschoenenkastje of op de achterbank zo voor het grijpen lagen (radio's, portefeuilles, fototoestellen en gereedschap). Vaak laat men alle bescheiden in de wagen achter, zich niet realiserend dat het een dure ge schiedenis is om aan een duplicaat rijbewijs of een nieuw paspoort te komen. In oktober van dit jaar werd er 42 maal b(j dc Delftse politie aangifte gedaan van diefstal uit een auto. In oktober 1970 gebeurde dat „slechts" 14 keer. Adjudant Kok heeft geen verklaring voor deze verdrie dubbeling. „We zitten met het gege ven dat de criminaliteit stijgende is. Toch geloof ik, dat oktober een uit schieter geweest is, het is best moge lijk, dat het in november de helft zakt". Met enige nadruk voegt de ad judant eraan toe, dat de diefstal van en uit auto's lang niet altijd voertui gen betreffen, die niet afgesloten staan. „Er lopen lieden rond voor wie geen enkele (afgesloten) auto een pro bleem is". Wenken Hiertegen is natuurlijk nauwelijks kruid gewassen, maar in zijn alge meenheid kan men narigheid voorko men door: de buitenkant van de auto goed af te sluiten (deuren, ramen, schuif daken, etcetera). geen bescheiden achter te laten, ook niet in het dashboardkastje. Prinses Beatrix Fonds krijgt nieuwe directeur DEN HAAG Wegens zijn slech te gezondheid heeft de directeur van het Prinses Beatrix Fonds, de heer H. W. Pirang uit Voorburg zich ge noodzaakt gezien zijn ontslag te ne men. Het stichtingsbestuur heeft met ingang van 1 januari 1972 mevrouw mr. M. C. H. de JoncheereLijbering, tot op heden adjunct-directrice, be noemd tott directrice van het fonds. De huidige administrateur, de heer J. C. B. M. bak, werd met ingang van 1 januari 1972 tot economisch direc teur benoemd. DEN HAAG Verolme heeft van de Franse Compagnie Générale d'e- lectricité de produktie van hoogspan- ningsscheidingsschakelaars overgeno men. Deze apparaten werden tot nog toe gemaakt in de Nederlandse fa briek van CGE in Breda. De schake laars zullen nu worden geproduceerd in de fabriek van Verolme-Electra in Maassluis. geen waardevolle voorwerpen la ten liggen in de wagen, in ieder geval niet open en bloot („de gelegenheid maakt de dief"). In de afgelopen maand oktober werden in Delft 68 voertuigen ont vreemd. Dit betreft alleen de gevallen waarvan bij de politie aangifte werd gedaan. Het grootste contingent be staat uit bromfietsen (40). Verder werden er twaalf auto's, twee moto ren en veertien fietsen gestolen. Het aantal gestolen auto's, dat te ruggevonden wordt is ongeveer zestig procent. Als er sprake is van joy-ri- ding is dat meestal na één dag. Wan neer er bij de politie aangifte wordt gedaan krijgen direct alle surveillan ceauto's bericht, vervolgens de par keerwachters en tenslotte gaan de ge gevens (merk, kleur, kenteken-, chas sis- en motornummer) op het telex- net. De meeste auto's worden gestolen met het doel zich goedkoop te kunnen verplaatsen. Vaak gaat men bijvoor beeld met de gestolen auto naar Den Haag of Rotterdam, waar de wagen hier of daar onbeheerd wordt achter gelaten. Tegen de tijd, dat men weer naar huis wil, ontvreemdt men een andere auto. „Het verschil tussen het mijn en het dijn gaat steeds minder gelden", verzucht adjudant Kok. De vüver in de Wallertuin, een prachtig stukje natuur J (Van een onzer verslaggevers) DELFT Met het doel de ge meenteraad te adviseren over de toekomstige bestemming van de Wallertuin bij de Vrijenbanse- laan hebben de Vogelwacht Delft, de Commissie Natuur en Milieu en openbare werken (afdeling plantsoenen) van de gemeente een nota opgesteld, waarin ook opmerkingen van bewonersgroe- pen en de Stuurgroep van de Raad van Advies Stedebouw Delft zijn verwerkt. Is het onzeker dat Gist-Brocades N.V. in verband met de economische inzinking hier inderdaad haar nieuwe hoofdkantoor wil bouwen, in de nota is ervan uitgegaan dat dit wél het geval is. Een andere plaats voor het hoofd kantoor zou het gebied „In de Veste" kunnen zijn, voorts de Alg. Psychia trische Inrichting „Het St. Joris Gast huis" aan het Koningsplein, het In dustriegebied aan de Schieweg, de nieuwe wijk Tanthof en de aan de Delfgauwsevaart in aanbouw zijnde kantoorgebouwen, die zijn ontwikkeld door het architectenbureau Roy Chamberlain Ass. uit Amsterdam. Conclusie Biotopen gm 24 november 1971 tweede klasse Prijzen van f 15.zijn gevallen op nummers eindigende Op: 4 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende Op: 93 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 03 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 257 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 375 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 516 f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 247 f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende Op: 8768 Een prijs van f 2.000,is gevallen op het numnïer: 006351 f 2.000,is gevallen op het nummer: 057320 f 2.000,is gevallen op het nummer: 006344* f 2.000,is gevallen op het nummer: 083947 f 2.000,Is gevallen op het nummer: 004720 De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: 058526 f 50.000.is gevallen op het nummer: 037390 Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie B op het nummer: 081829 en een troostprijs van f 2.000 op nummer 081629 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie B op het nummer 017186 en een troostprijs van f 2.000 op nummer 017186 van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer is tevens een lagere prfja gevallen. heggemus, spotvogel, zwartkop, grau we vliegenvanger en boomkruiper. De aantasting van dit gebied komt volgens de Vogelwacht neer op vernie tiging van een waardevol stukje na tuur. Uit een onderzoek van de com missie natuur en milieu blijkt dat een natuurlijke selectie in de vegetatie gaande is, omdat de tuin niet wordt onderhouden. De elzen, wilgen en abelen vormen al een natuurlijke ge meenschap met vele vochtminnende kruiden. Op droge plaatsen is o.m. fluitekruid, kruisbes, kruipende bo terbloem en haagwinde te vinden. Stadspark In de nota wordt geconcludeerd dat bebouwing in de Wallertuin niet aan te bevelen is. Openbare werken heeft op een kaart drie gebiedjes aangege ven waar dit wel zou kunnen gebeu ren, nl. op ech terreintje tegen het Prov. Kanaal aan halverwege de brug en Klein Vrijenban op de hoek van de Vrijenbanselaan en de Nieuwe Plantage en in de omgeving van de Prins Hendrikstraat. De tuin dient zoveel mogelijk in zijn huidige waarde voor de Delftse gemeenschap behouden te blijven; uitbreiding van de gebruiksmogelijk heden is wenselijk. Een bebouwing door Gist-Brocades ondervindt geen instemming van de commissie Natuur en Milieu, de Vo gelwacht en de Raad van Advies Ste debouw Delft, vanwege een te ver wachten schadelijke invloed op de biotopen. Bovendien vreest men dat op den duur de gehele tuin aan nieuwbouw zal moeten worden opge offerd. Een doelgerichte begeleiding zal tot gevolg hebben, dat de tuin uitgroeit tot een heel bijzonder oud stadspark met een unieke flora zoals er nog maar enkele in ons land, o.a. in Den Haag voorkomen. Van een gezond milieu getuigen de aanwezige kikkers. Hoogstens zou het gebied door een onopvallende toegang en door middel van natuurlijke smal le paadjes uitsluitend voor belang stellenden en voor educatieve doel einden toegankelijk dienen te zijn. Volgens de afd. plantsoenen van openbare werken komen in de Wal lertuin bomen voor die onder gustige omstandigheden een leeftijd van 150-200 jaar kunnen bereiken. De groeiomstandigheden zouden nog ver beterd kunnen worden door de grondwaterstand te verlagen, het do de hout uit te kappen of boomchirur- gisch te behandelen. Volgens de Vogelwacht kan de Wallertuin biotopen bieden voor in- sekteneters, zaadeters, roofvogels, watervogels, moerasvogels en snip pen. Dit is uit een onderzoek geble ken. Soorten die hier voorkomen zijn o.m. de waterral, ransuil, steenuil, De Wallertuin is dicht begroeid, voorlopig nog een stukje ongerept na tuurgebied DEN HAAG De Constantijn Huy gensprijs groot van 6.000 is toege kend aan F. C. Terborgh (dr, R. Flaes), voor zijn gehele oeuvre. De andere prijzen van elk 3.000 heeft het bestuur van de Jan £am- pertstichting toegekend aan: Paul Snoek (Jan Campertprijs) voor zijn bundel .gedichten", Bert Schierbeek (Vijverbergprijs) voor zijn boek „in spraak", Willy Roggeman (bijzondere prijs) voor zijn bundel „De ringen van de kinkhoorn" en Tonke Dragt Nienke van Hichtumprijs) voor haar boek „Torenhoog en mijlen breed". DEN HAAG Het sigarettenver- bruik in Nederland is de afgelopen Iwaalf maanden met ongeveer een miljard stuks toegenomen: van 18.269 miljard tot 19.233 miljoen. Dit on danks alle acties tegen het roken. De ze cijfers zijn afkomstig van het Cen traal Bureau voor de Statistiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5