WDM zet het overleg met defensie (toch) voort Rechter moet oordelen ovÉ ruzie in Middenstandspari Overleg over zoutprobleem Rijn liep vast Oud-generaal is verontrust over besluit herv. synode s! aeefiets van de slijter... Philips ziet op langeg termijn perspectief Agenda beperkt tot eisen zijn ingewilligd De Jong eist veroordeling ex-partijgenoten Verruiming dienstweigeringswet ^BÊKÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊEÊÊÊM de zevendei heer geranu DINSDAG 23 NOVEMBE Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) zal het overleg met het ministerie van defensie voortzet ten. Wel zal het overleg, anders dan tot nog toe, uitsluitend wor den gevoerd over zaken die de dienstplichtigen essentieel ach ten. Een daartoe strekkende mo tie is gisteren op de algemene le denvergadering van de vereni ging met grote meerderheid van stemmen aangenomen. De leden droegen het bestuur op bij het overleg uitsluitend te spreken over drie agendapunten, totdat de eisen terzake zijn ingewilligd. De eisen houden in dat de minister van defensie duidelijke uitspraken doet over de vrijheid van meningsuiting, dat het informele overleg wordt ver vangen door een formeel georgani seerd overleg en dat het tuchtrecht spoedig wordt hervormd, met als hoogste prioriteit de afschaffing van de tuchtklasse Nieuwersluis. Deze motie werd door het bestuur gesteund. Twee andere, waarbij dat niet het geval was, werden verwor pen. In de ene motie werd geëist dat het bestuur het overleg zou opschor ten tot de vrijheid van meningsuiting gewaarborgd en het overleg wettelijk geregeld is en in de andere dat het overleg zou worden opgeschort tot de behandeling van de defensiebegroting in december. Het WDM-bestuur was zelf terug gekomen op het voorstel het overleg op te schorten. Na de veroordeling door het hoog militair gerechtshof van Wim Schul en Hans Dona tot drie maanden Nieuwersluis, verklaar de het bestuur vorige week verder overleg met het ministerie weinig zinvol meer te achten. Maar nu minis ter De Koster commandanten schrif telijk de opdracht heeft gegeven de licten die met de vrijheid van me ningsuiting hebben te maken, niet meer zelf te berechten, ziet het be stuur de zin van het overleg weer in. Geschokt Traditiegetrouw zal tegenover het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam een Noorse kerstboom geplaatst worden. Het geschenk van de stad Trondheim is gisteren op de trein gezet. De ommezwaai van het VVDM-be- stuur ontmoette nogal wat kritiek bij de leden. Voorstanders van opschor ting van het overleg voerden aan dat de brief van de minister inzake de vrijheid van meningsuiting geen en kele garantie biedt. Zij zeiden te vre zen dat de krijgsraad, zeker na het vorige week door het HMG gevelde vonnis, even zware straffen zal opleg gen als nu in de zaken tegen Schul en Dona is gebeurd. WDM-voorzitter mr. Jan Reijntjes wees erop dat die vrees ongegrond is. Tot nu toe is gebleken, zei hij, dat de krijgsraad in zaken die met de vrij heid van meningsuiting te maken hebben, geen vrijheidsstraffen, maar betrekkelijk lage geldboetes oplegt, of zelfs tot vrijspraak besluit. „Zelfs als de krijgsraad zou willen", aldus Reijntjes, „zou ze geen straffen kun nen opleggen als nu het HMG heeft gedaan." Reijntjes hield de leden voor dat de minister met zijn brief aan de com mandanten de garantie heeft gegeven dat er geen herhaling optreedt van wat nu met Schul en Dona is ge beurd. Mr. Huub Dijstelbloem, lid van het algemeen bestuur, zei van mening te zijn dat de minister alles heeft gedaan wat hij wettelijk en staatsrechtelijk kon doen. Omdat de leden toch tot uitdruk king wilden brengen dat zij diep ge schokt zijn door de Schul en Dona opgelegde straffen, werd besloten aan de voortzetting van het overleg voor- waarden te verbinden. Aan de be zwaren van verscheidene leden dat het informele overleg weinig voor stelt, wordt tegemoetgekomen met de eis dat het formeel en daarmee bin dend wordt. Kritieke fase De dienstplichtigen gingen verder akkoord met de inhoud van een door het bestuur opgestelde nota onder de titel: "WDM, wat nu?". Daarin wordt gezegd dat de vijf jaar oude, 30.000 leden tellende vereniging in "een kritieke fase van haar bestaan" is aangeland. Behoudende groepen, aldus de nota, komen meer dan voor heen in het geweer tegen de WDM. Met de vrijlating van de haardracht zette "een duidelijk reaktie" in. Om aan de kritiek het hoofd te kunnen bieden, zal het bestuur onder meer de vereniging zodanig reorga niseren dat een actie op grote schaal (gedacht wordt aan een stiptheids actie of een landelijke demonstratie) mogelijk wordt. Aan de reorganisatie zal vorm wor den gegeven door een ten dele ver nieuwd bestuur. Als opvolger van Jan Reijntjes werd gisteren de 23-jarige maatschappelijk werker Jan van Ber gen als voorzitter gekozen. Secretaris werd de 24-jarige jurist Bart Poiesz; perszaken en publiciteit zullen wor den behartigd door Rob Ramaekers. Wegens tijdgebrek kwam de verga dering nauwelijks meer toe aan een bespreking van plannen om Schul en Dona moreel te steunen. Te elfder ure werd besloten een actie-comité in het leven te roepen, ter vervanging van het inmiddels weer opgeheven Solda- tencomité. Het comité zal vermoede lijk een mars van Utrecht naar Nieu wersluis organiseren. Ook werd het idee geopperd bij het overleg met het ministerie rouwban den te dragen. Iemand stelde verder voor op 5 december een grote schoen, gevuld met een ijzervijl, aan Schul en Dona aan te bieden. Bij hun activiteiten zullen de dienstplichtigen worden gesteund door Jan Nagel, eindredacteur van het Vara-radioprogramma "Dit is het begin", die aan het begin van de ver gadering zei graag zendtijd ter be schikking te willen stellen ter bevor dering van het contact tussen bestuur en leden van de WDM. Namens het hoofdbestuur van de PvdA zegde Nagel ook morele steun van deze partij toe. De PvdA, aldus Nagel, vindt de Schul en Dona opge legde straffen "volstrekt onaanvaard baar". De brief van minister De Kos ter noemde het hoofdbestuurslid "een doekje voor het bloeden". Van een verslaggever AMSTERDAM Voor de president van de Amsterdamse recht bank diends gisteren het kort geding dat het voormalig Tweede- Kamerlid Jac de Jong uit Vorden, nu optredend voor de Democra tische Middenstandspartij (DMP), had aangespannen tegen zijn oud-fractiegenoot van de Nederlandse Middenstandspartij (NMP) Tweede-Kamerlid A. W. te Pas uit Amsterdam en diens fractiemede werker P. W. M. Dessing te Zaandam. hij maakt er een fijn cadeau van! Onfraaie ^eschenkrorpakk^ (Vervolg van pag. 1) Opslag bij de kalimijnen betekent namelijk eerst een grondig en tijdro vend onderzoek, moeizame onteige ningsprocedures en wat dies meer zij. „Ik zie dit probleem nog niet onmid dellijk opgelost", zo zei de heer Gab- barat. De Duitse delegatie van haar kant toonde zich tijdens het overleg nogal verbolgen over het feit dat Duitsland in dit probleem nu met de zwarte piet wordt opgescheept. Zij wijzen een snelle oplossing van de hand en moeten accepteren dat Frankrijk zich ook voor de tweede oplossing verklaart maar er alleen voor waarschuwt dat zo'n oplossing jaren kan duren. Vandaag zullen de delegaties zich bij de Franse kalimijnen oriënteren. Dan zal onder meer moeten blijken of Frankrijk de zaak niet al te veel heeft gecamoufleerd. Onhaalbaar Nu het overleg op zo'n punt als de opslag van het kalizout dreigt te mis lukken lijkt een overeenkomst tus sen de landen over het zoutprubleem nauwelijks meer haalbaar. In zo'n overeenkomst zou Nederland aller eerst de opslag vastgelegd willen zien. Ons land tekent hierbij echter aan dat dit slechts een eerste stap is. Opslag van het Franse kalizout voor ongeveer de helft betekent dat er dan bij Lobith altijd nog zo'n 280 kg zout per sekonde ons land binnen komt. De vermindering van de kali- zouten komt neer op 60 kg. per se konde. Ook van de zijde van de Duitse Industrie wordt een beperking ver wacht. Maar ook dan zal de zoutbe- lasting bij lage afvoer van de Rijn te hoog zijn. Vandaar dat Nederland bijzondere beperkingen vraagt wan neer de afvoer laag is. Nu het overleg op ambtelijk niveau is mislukt is een ministeriële confe rentie over deze kwestie zoals door Nederland is gesuggereerd de aange wezen weg om uit de impasse te ko- DEN HAAG De secretaris van de sectie Kerk en Krijgsmacht van de hervormde kerk, generaal-majoor b.d. J. B. Ludwig, heeft in een artikel in Woord en Dienst, het veertiendaagse blad voor ambts dragers van deze kerk, zijn verontrusting geuit over de adhesie die de hervormde synode gegeven heeft aan een voorstel tot verruiming van de wet gewetensbezwaren militaire dienst. hoorzaamheid" wordt volgen de oud- generaal ondergraven als de kerk de ze weg opgaat: „De politieke kijk op het staatsbestel is dan een reden, waarom de een vrijstelling zou krij gen en de ander de last van dienst plicht (ook voor de ander!) moet dra gen", aldus de heer Ludwig. (Hierbij moet overigens worden aangetekend, dat de erkende gewe tensbezwaarde langer vervangende dienst doet dan de dienstplichtige mi litair red.) Bisschoppen Ook de Nederlandse bisschoppen hebben de uitspraak van de hervorm de synode in beginsel ondersteund. Het voorstel van het Interkerkelijk Vredesberaad is uitgewerkt in zijn juridische commissie, nadat de r.k. vredesbeweging Pax Christi deze zaak aanhangig had gemaakt. De secretaris van Pax Christi, de heer C. ter Maat, gaf als commentaar op de bezwaren van de heer Lud wig, dat deze ethiek en politiek met alle geweld uit elkaar tracht te hou den. „Maar als het geweten spreekt gebeurt dat altijd in een concrete si tuatie en dat is ook een politieke si tuatie. De heer Ludwig meent dat de kerk vuile handen krijgt door zich met de politiek in te laten, maar hij moet niet vergeten, dat de kerk anders mensen in de kou laat staan die in geweten het geweld in bepaalde si tuaties en mot bepaalde wapens niet kunnen aanvaarden. Ik neem aan dat hij tevens schrijft vanuit de vrees dat het hele leger wordt ondermijnd omdat iedere opge roepen jongen die zegt dat hij het niet met de regeringspolitiek eens is erkend zou moeten worden als gewe tensbezwaarde. Ik wijs er echter op dat in het In haar zitting van 15 juni jongst leden besloot de synode het voorstel van het Interkerkelijk Vredesberaad aan de regering te ondersteunen, waarin de mogelijkheid wordt bepleit van erkenning van „selectieve gewe tensbezwaarden", dat zijn diegenen die niet ieder oorlogsgeweld in gewe ten afwijzen, maar bijvoorbeeld on derscheid maken tussen oorlogvoering met kernwapens en met conventione le wapens en tussen interventie-oor logen als in Vietnam en verdedigings oorlogen. Politieke bezwaren Hiermee heeft de hervormde kerk niet de gewetensbezwaren maar de politieke bezwaren op de voorgrond gesteld, aldus de heer Ludwig, „en zal hoe beschamend het 't ook is de overheid de kerk moeten bewa ren voor de consequentie van haar adhesiebetuiging aan een voorstel dat niet gegrond is op het geweten, zoals dat in de bijbel tot ons komt maar op een politieke voorkeur". De houding ten opzichte van mili taire dienstplicht is hiermee volgens hem ver verwijderd geraakt van de erkenning van de gewetensbeslissing zoals die tot dusverre in Nederland bestaat. V oorzicht i gheid „Het is de overheid die de dienst- plicst oplegt. Indien hiertegen gewe tensbezwaren bestaan bij de dienst plichtigen kent de Nederlandse wet mogelijkheden, royaler en ruimer dan praktisch overal ter wereld. Zij die zich hierop beroepen kunnen vrijstel ling van dienstplicht krijgen. Nu ech ter politieke bezwaren in het geding worden gebracht dient ieder, maar zeker de Kerk, grote voorzichtigheid aan de dag te leggen. „Het geheel van geweten en ge- voorstel van het IKV wel degelijk wordt gepleit voor handhaving van de toetsingscommissie voor gewetens bezwaarden die we nu ook hebben. Die houdt óók bij nieuwe criteria tot taak om te onderzoeken of het be zwaar het gewicht van een gewetens bezwaar heeft", aldus de Pax Christi- secretaris. De heer De Jong achtte zich door aantijgingen in het orgaan „NMP- nieuws", aangetast in zijn eer en goe de naam. Volgens de raadsman van het DMP-Kamerlid, mr. K. B. Meyer Swantee, wordt daarin de suggestie gedaan dat zijn cliënt strafbare feiten zou hebben gepleegd. Het ging om de passages: „Nadat De Jong uit Vorden zich op onoirbare wijze op 25 mei in de Tweede Kamer had gewrongen, en en passant zich ook nog even in strijd met de kies wet de 18.000 gulden waarborgsom van de verkiezingen had toegeëigend welke door Te Pas waren gestort." En: „Wist u dat De Jong en zijn clubje tot op heden de geïncasseerde NMP-lidmaatschapsgelden nog niet afdroegen, maar deze gebruikten om hun eigen DM P-blad te financieren en zo gemakkelijk hun aanhangers op onze kosten gratis het lidmaatschap 1971 van hun clubje konden aanbie den." De raadsman merkte op dat het on derzoek, dat in opdracht van de pro cureur-generaal bij de Hoge Raad door de Haagse officier van justitie naar zijn cliënt is ingesteld, afgeslo ten schijnt te zijn. Over de waar borgsom merkte hij op dat de heer De Jong de waarborgsom (16.000 gul den) aan de geldschieters terugbe taalde. Ten aanzien van de andere be schuldiging merkte hij op, dat 4.628 gulden aan lidmaatschapgelden werd ontvangen en toen de kas werd over gedragen er een tekort was- van 3.933 gulden. De raadsman stelde vast dat er geen sprake was van het financie-. ren van het DMP-blad. Hij vroeg de heren Te Pas en Des sing te veroordelen en onmiddellijk de verspreiding van het bewuste blad te staken. Voorts zich in het alge meen te onthouden van handelingen en publicaties, die de strekking heb ben De Jong in zijn eer en goede naam aan te tasten, dan wel schade te berokkenen. De raadsman van Te Pas en Des sing, mr. L. Hartkamp, zei dat zijn cliënten betwisten zich schuldig te hebben gemaakt aan smaad of een onrechtmatige daad te hebben ge pleegd. Volgens hem wordt van de president gevraagd ordenend op te treden op het politieke vlak. „U maakt de indruk of u daar bang voor bent", zei de president van de rechtbank mr. U. W. H. Stheeman. „U zou op een glibberig en ongewenst terrein komen", reageerde mr. Hart kamp. Hij zei voorts dat Te Pas en Des sing de bewuste tekst („misschien is de woordkeus te onzorgvuldig ge weest") niet schreven, maar dat Te Pas zijn verantwoordelijkheid daar voor wel erkende. Mr. Hartkamp stelde vast, dat de president de vor dering niet ontvankelijk diende te verklaren. De uitspraak is 30 november. Tweede-Kamerlid Jac. EINDHOVEN De ontwikkeling van de markten voor Philips-produk- ten biedt op langere termijn zeker gunstige perspectieven, zowel in als buiten West-Europa. Naast een grotere nadruk op de professionele produkten, zoals tele communicatie en apparatuur voor medische, wetenschappelijke en in dustriële toepassingen, ziet het con cern een gestadige groei voor consu mentenartikelen, waarbij in het bij zonder wordt gewezen op kleurente levisie en videorecording. Dit schrijft het Philips-bestuur in het prospectus inzake de vorige week aangekondigde emisse van de 8 pet., 15-jarige obligatielening van 100 min. Deze wordt a pari uitgegeven. In antwoord op de slechte gang van zaken in dit boekjaar de winst was in het derde kwartaal 1971, vergele ken met dezelfde periode in 1970, 46 pet. lager wordt op korte termijn door typebeperking de afbouw van verliesgevende artikelen voortgezet. Andere maatregel* kostenbeperking, rationalisering produktie en verkoop en stri ,r,' ning van de organisatie zullen verbetering van de rentabilitei ten leiden. de, De winkel is maar klein en in die kleinheid staat een enorme stellage, waarop de zelfbediener een totale kruideniersuitrusting vindt. Langs de wanden is de melkzaak gevestigd en in een hoek stapelt de groenten- voorraad. Dan is er nog een reusachtige diepvriesbak en een kleine toon bank, waar broden grijpklaar liggeh. In totaal de meest miniatuur su permarkt, die men zich denken kan. Toch is dat nog niet alles. In de achterwand is een doorgeefluik ge maakt en daar wordt een drukke eethandel bedreven, variërend van een broodje lever tot zakken patat, hamburgers en warme worst. Het is er tussen de middag on voorstelbaar druk. Alle omringende, kantoren stromen dan leeg en ieder koerst naar de voedselvoorziening. De kantoormeisjes pikken hun zakje patat, de mannen eisen ham burger en de werkende vrouwen be stellen croquet om dan in de wacht tijd een bos prei en het halve gesne den in te slaan Het boeiende is dat de bediening een familieaffaire is, waarbij nau welijks aan enige taakverdeling wordt gedaan. Behalve achter het luik. Daar is een soort alleenheersers- rijk van de man, die precies weet hoe dik de kaas gesneden en het pekelvlees gelegd moet worden. Het is een lust hem aan de slag te zien. Met één hand belegt hij de broodjes, terwijl hij met de andere de frituurmand schudt; enorme tu bes mayonaise en mosterd hanteert hij, want ieder krijgt het naar eigen smaak. Lef Sommigen vinden, vooral bij slecht weer, het wachten een uit komst en daardoor gonst het er op gewekt van de vertrouwelijke mede delingen, de kantoorkrakeeltjes en wordt zelfs weieens een schuchtere flirtpartij opgezet. Wie haast heeft, komt echter ook aan zijn trekken, want dan is er een apart systeem. De bestelling wordt door een zijdeur, achterom doorge geven, je betaalt aan wie toevallig bij de kassa staat en de man-van- het-luik schuiftgauw een extra broodje tussen een andere bestelling, zodat niemand het idee heeft, dat er aan de beurten gesleuteld wordt. Kortom het is er knus, ongeorga niseerd vlot en dorps goedig met, zo men wil, nog tijd voor een praatje ook. Toen ik er zaterdag dan ook in de buurt was bedacht ik me, dat het reuze slim zou zijn daar wat cro- quetten te halen. Het was wel even om, maar toch niet te veel. Gebogen in de storm stapte ik op de deur af. Maar hoe ik wrikte en duwde die bleef potdicht! Naar binnenglurend ontdekte ik niets dan koopwaar, geen mens...... Dan pas zag ik het karton met de geschreven woorden: Zaterdags ge slotenMet mijn teleurstelling groeide mijn bewondering voor deze bedrijfvoering. Om hun heerlijke lef van deze eetwinkel-van-Sinkel en de moed er een echte vrije dag van te maken als de vaste klandizie het toch ook af laat weten! De opbrengst van de nieuwe gp waarop op 30 november de in a£ ving openstaat, dient ter consc jca van kortlopende schulden. Een van het voorraadniveau zal on opwegen tegen de met de ver w. omzetstijging gepaard gaande n, voorraadbehoefte. del Huis voor Van onze correspondent* RIJSBERGEN „In ruchte „Rijsbergense heeft een Belgische vrachtü met oplegger die richting reed, gisterochtend de vooi van twee winkelpanden g< Het was de zevende keer auto uit deze bocht raakte de beide huizen inreed. D* pen voor vele tienduizend* dens schade op. Het ongeval gebeurde om in de ochtend. De vrachtwagei den met 23 ton vezelplaten, I waarschijnlijk in een slip, v» de tocht, schoot tegen de twer den en kantelde. Nagenoeg al zeiplaten vielen van de wagenl kwamen in de huizen en op ha dek terecht. De bestuurder, F.lJ een paar gebroken ribben op. De „Rijsbergense bocht" is y van een groot aantal waarschii borden, geleidehekken en eenj persignaal. Niettemin werden f voor de zevende keer de huizei bocht geramd. Het zijn de wol richter Th. Rombouts en de m handel P. van de Corpot. De I woont sinds één jaar in het paj vorige bewoners de kruidenier! tjens, is naar Breda verhuisd! was gebleken dat hij na eenwir ongevallen tevergeefs zijn h« eindje naar achteren had latei wen. Et heer Rombouts is nog l verzekering in onderhandeling het vorige ongeluk dat op 27 o| 1970 gebeurde, waarbij hij I chade opliep Deze keer schat 1 schade op 30.000 en die vi buurman op 10.000 tot 20.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6