Binnenstad niet volproppen met grote kantoorgebouwen „Kruideniers hebben e genoeg, daar worden we niet groter van! in Overlegorgaan wil ieder geval vliegveld in Zuid-West Nederland KlPO-direkteur W. B. Knoops op naar miljoen leden door spektakulaire benzine-aktie Wereldhandelscentrum ligt verkeerd Zeehospitium Ook al zou tweede nationale luchthaven in Markerwaard komen Imtnofuiid verkoopt Rijswijkse In de Bogaard DINSDAG 23 NOVEMBER 1971 (Van een onzer verslaggevers) 1 ROTTERDAM „Als ik iets in mijn gedachten heb, clan wil ik het gelyk flikken ook. Dan hoeft ir my geen vergadering meer gehouden te worden, geen aktiekomité of hoe doen ze dat allemaal, gewoon, pats, aan het werk. Je moet niet zéuren, kruideniers hebben we genoeg in Nederland, 'e worden we niet groter van. Gewoon doen wat je in je hoofd hebt, gewoon doordouwen!" n pagina-grote advertenties in letterlijk alle vaderlandse dag-, week- en maandbladen laat W. B. is, 55 jaar, direkteur van de NV. KIPO, afkorting van Knoops Inkoopsprijzen Organisatie, vorig ,et een omzet van 50 miljoen gulden en dit jaar waarschijnlijk meer dan zestig miljoen, het Neder- volk zien wat hij nu weer in zijn gedachten heeft: vanaf 1 januari volgend jaar geeft KIPO aan n leden vijf cent korting op elke liter benzine, ongeacht het merk en ongeacht in welk land ge- rrp< J_mi >ain 'at Drees neemt, geeft KIPO te- roept de advertentie krantele- "ïederland tegemoet. „Dat is het net, hè," glundert de heer is. „Dat is nou zakendoen. Ge- inhaken op de aktualiteit. Nou, nou aktueler dan die Drees? ven zo langzamerhand weer in 2*fcjd waarin de dubbeltjes weer n worden omgedraaid. Daar je inspringen, dat moet je aan- 3«h. Wat? Of er geen addertjes het gras zitten? Nee, moet dat Laten we mekaar goed begrij- rejk ben geen sinterklaas, er moet Guj eld verdiend worden ook, maar een gemenigheidjes, hoor...!" Fn enig navragen blijkt dan, dat ZZ( aad alle KIPO-leden kosten .tujjet lidmaatschap een tientje (ce liter benzine die ze in 1972 waar dan ook en van welk dan ook, vijf cent terugkrijgen er ze eind 1972 alle dan inmid- jgespaarde bonnen naar de KI- isturen. „Wat ze dat kost? Al- laar inschrijven op ons benzi- ëment, ddt kost ze voor één even gulden plus de .BTW, dat zegge en schrijve éénmaal ze eluiden negenentachtig cent, en aar tanken, mijnheer!" yn T Sa Vuist we%eer Knoops sr. die toevoe- h noodzakelijk omdat ook junior zit is inderdaad geen „Nee, want wat wil ik stunt bereiken: ik heb nou ifnonderdduizend leden. Met :tie hoop ik er nog eens zoveel bij te trekken, dus nog voor het eind van het jaar zo'n dikke miljoen leden. Reken maar uit: een miljoen keer een tientje lidmaatschap is tien miljoen gulden, plus dan nogeens minstens vijfhonderdduizend keer, maar ik re ken op meer, die deelname aan het benzinereglement. Reken maar uit. Dan bén je wat, hè, dan kun je als zakenman nogeens een vuist maken!" Er zit ondanks alles echter toch nog een aap iri de mouw van de met een opvallend groot gevoel voor humor begiftigde heer Knoops: „Nee, ik ben niet gek! Natuurlijk wil straks ieder een lid worden, en dan alleen aan het eind van het volgend jaar al zijn benzinebonnen inleveren zonder ver der ooit maar zijn neus hier in mijn showrooms te hebben laten zien. Nee, daar beginnen we niet aan, hoor! Als ze nou volgend jaar bijvoorbeeld met een tweeduizend liter aan bonnen bij ine komen, dan verwacht ik toch wel van, ze, dat ze zo ongeveer voor even veel gulden bij mij hebben besteed als ze liters benzine hebben getankt, dus zo'n tweeduizend gulden. Veel? Lijkt maar zo! Kijk maar eens bij me rond, en zeg dan r.og dat het veel is. Je kan bij mij bijna letterlijk alles kopen, van een flesje jenever, ja goeie hoor, dubbel gestookt, geen wit te. tot een superdeluxe stereo-instal latie. Nou, is tweeduizend gulden dan nog veel? Nee toch zeker?" Voorzover krantenlezend Nederland daar nog niet van op de hoogte was door verrichtingen van de heer Knoops „WB" voor zijn ongeveer Het .wereldhandelscentrum zoals het in het Leuvehavenbekken is geprojecteerd. er W. B. Knoops gaat er eens „makkelijk" bij zitten, in een voor hem teristieke, non-conformistische houding waarop een ervaren yoga wel- licht nog jaloers zou zijn. 300 man sterke personeel is na het lanceren van de aandachttrekkende advertentie die hij nu heeft laten plaatsen wel duidelijk, dat hem enig gevoel voor publiciteit nauwelijks kan worden ontzegd. Ketting Een kleine vier jaar geleden, in fe bruari 1968, kwam hij in het nieuws door 'de bemanning van het Philip- pijnse schip Mindanao Logger, dat in Rotterdam aan de ketting was gelegd tot de eigenaren hun huizenhoge schulden zouden hebben betaald, te voorzien van degelijke winterkleding en het schip van tanks vol stookolie, zodat in ieder geval de ketels weer konden worden gestookt en de be manning niet zou doodvriezen. „Wat me dat heeft gekost?" Hij doet of het een paar dubbeltjes wa ren: „Nou, iets van een mille of tach tig. Maar," lacht hij zijn aanstekelij ke lach, „een paar weken later had ik er negentigduizend nieuwe leden bij dus..." Ruim vijf ton besteedde hij, over tuigd rooms-katholiek, aan de restau ratie van de Noorse Lutherse zee- manskerk aan de Westzeedijk. „Ze hebben weieens aan me gevraagd, hoe ik dat nou kon doen, ik, als ka tholiek, zo'n Lutherse kerk. Nou, zeg ik dan. ze hebben hun mond allemaal zo vol over oecumene, en ik doé er wat aan. Ja toch? Trouwens," schiet hij opeens in de lach," die dominee van die Noorse kerk heeft mijn stam boom laten uitpluizen, en nou is ge bleken dat ik een afstammeling van Luther ben. Zit je wel even van te kijken hè? Nou. ik ook, maar wel leuk, hoor!" Evenveel geld, ook een ton of vijf, heeft hij nu gestoken in zijn jongste projekt: de restauratie van Huize Giovanni, een tehuis voor geestelijk gehandicapten aar. het Eendrachts- plein 16. „Ja, zo ben ik nou eenmaal, een klein hartje, hè? Goed, het klinkt wel gek, alsof je zonodig moet bewij zen hoe goed je bent, en dan kunnen ze zeggen, ja hij wel, als ik zijn cen ten had deed ik het ook maar ach, laat ze maar kletsen, als ik er nou toch lol in heb?" Uitbuiten Evenveel lol, maar dan als zaken man, heeft hij in zijn jongste aanval op Drees. „Reken maar dat je straks haat en nijd krijgt hoor, met de con sumentenbond op je dak en de televi sie en weet ik veel wie allemaal. Dat moet je allemaal uitbuiten hè, alle maal goed voor je reklame. Maar in tussen zit de KIPO straks toch mooi op meer dan een miljoen leden, en dan ben je een organisatie, dan kun je nogeens een deur opentrappen, en dat is nou net waar ik naar toe wil." Met deze benzine-aktie rekent de heer Knoops overigens tegelijk defi nitief af met het idee dat de KIPO alleen voor ambtenaren zou zijn. „Nee, die tijd is geweest, hoor. Ieder een kan bij ons terecht, iedereen die er een tientje voor overheeft om hon derden guldens te besparen. Nee. dat is nou geen reklame. hoor. dat is'ge- woon zo. echt waar." lacht hij veront schuldigend. In 1924 is vader Knoops wel zo ge start: het heette toen nog de Gemeen te Personeel Inkoop Vereniging, met 25.000 leden in Rotterdam. In 1951, na de dood van de oude heer Knoops, breidde de huidige direkteur be gonnen als loopjongen bij zün vader het werkterrein van de firma uit tot heel Nederland. Vanaf die tijd is de KIPO. zoals de naam toen werd, razendsnel omhoog geschoten, nog steeds als inkoopvereniging voor ambtenaren. Die restrictie is er enke le jaren geleden afgegaan, en nu kan iedere Nederlander er zijn voordeel komen zoeken: reis- en verblijfkos ten worden vergoed, en ieder lid mag gratis komen eten, of hij nu wat koopt of niet. „Of de Nederlandse bcnzinc-maat- schappijcn erg blij zijn met mijn ini tiatief? Nou nee," geeft dc heer Knoops toe. „Maar wacht maar, als wc een jaar verder zijn komen ze wel. Ik heb nou kontakten gelegd met buitenlandse benzine-maatschappijen, waarmee ik fijne overeenkomsten heb geregeld. Kijk nou alleen al eens wat voor een machtig brok vergelij kingsmateriaal we straks met die benzinebonnen in handen krijgen, bonnen waarop het merk van de ge tankte benzine staat! Reken maar dat ze er wat voor over zullen hebben, om alleen die vergelijkende gegevens al in handen te krijgen...." Gejaagd staat hij op. „$orry, maar ik heb het krankzinnig druk. Kij4c maar eens om je heen, wat een rom- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De binnen stad van Rotterdam is niet zo geschikt om er nieuwe dienst verlenende bedrijven zoals grote kantoren neer te zetten voor zover deze tenminste niet samenhangen met de woonfunc tie van het centrum. Vanuit het oogpunt van de vervoersproble- matiek is het zelfs onverstandig een dergelijk beleid na te stre ven. Het overbelaste woon-werk verkeer wordt hierdoor in elk geval niet beter. Dit is de mening van verkeerseconoom drs. J. A. M. Heijke (28). De heer Heijke gaat met deze filo sofie lijnrecht in tegen de door wet houder drs. H. J. Viersen gehuldigde opvatting dat er meer dienstenverle nende bedrijven in de binnenstad aangetrokken moeten worden. Als mogelijke vestigingsplaatsen komen o.a. Pompenburg, Weena, Heliport en Hofdijk in aanmerking. Vanuit economisch oogpunt is deze politiek wel te verdedigen, aldus de heer Heijke, maar vervoersweten- schappelijk is een dergelijk streven nagenoeg onaanvaardbaar. Als de Rotterdammer zich 's mor gens en 's avonds in de startblokken begeeft om zich naar huis cq. naar het werk te spoeden ziet men een vol strekt onvoldoende bezettingsgraad van de infrastructuur. Eén grote ver keersstroom met allemaal dezelfde ric'nting: tegenovergesteld rijverkeer is er vrijwel nauwelijks. Om hierin wat verademing te brengen zal men moeten streven naar een meer even wichtiger gebruik van de wegen, al dus drs. Heijk. Die krijgt men niet door nog meer werk in de binnenstad te creëren. PLAATS In dit licht bezien is ook het plan om in het Leuvehavenbekken een wereldhandelscentrum te plaatsen een minder goede zaak. De heer Heij ke vraagt zich overigens in alle ernst af of Rotterdam wel de beste plaats is voor een dergelijk centrum. Vanuit BOSKOOP Ook dit jaar wordt een aktie gevoerd om de patiëntjes van het Zeehospitum in Katwijk met Sint Nicolaas met een surprise te ver rassen. Iedereen, die sympathie koestert met deze aktie, wordt verzocht om een geldelijke bijdrage te storten op de rekening van de Raiffeisenbank, burgemeester Colinstraat, Boskoop, giro 210824 onder vermelding speel- goedaktie Zeehospitum. nationaal oogpunt bezien is er wel een betere plaats aan te wijzen, zo steli de heer Heijke. Een wereldhandelscentrum moet in de buurt van een knooppunt van in ternationale verbindingen liggen. Een goede verbinding van daaruit naar het centrum is eveneens een nood zaak. Tenslotte en dat niet in de laatste plaats is een recreatief ach terland gewenst waar het na gedane zaken goed verpozen is. Zet men deze eisen op een rij dan is duidelijk dat een centraal gelegen punt in de randstad als beste plaats uit de bus komt. Een plaats in de omgeving van Amsterdam (Schiphol - verbinding -recreatie) lijkt deriialve nationaal bezien dé plaats. Dat wil uiteraard niet zeggen dat bij Rotterdam geen wereldhandels centrum mag verrijzen maar het is de second best place. De realiteit is nu zo dat er particulier interesse is ge toond om het centrum bij Rotterdam te plaatsen. Het Rijk neemt in deze geen initiatief, hetgeen met de huidi ge financiële stand van zaken overi gens niet zo verwonderlijk is. Blijft echter wel het probleem van de loka- tie. SLAAPSTEDEN Het Leuvehavenbekken past duide lijk niet in de spitsfilosofie van de heer Heijke. Volgens hem komen de „slaapsteden", zoals Alexanderpolder, Ommoord e.n Capelle veel meer in aanmerking voor kantoorgebouwen cq een wereldhandelscentrum. Voor de „open" plaatsen die bij het volgen van deze lijn in het centrum van Rotterdam blij ven kan gedacht worden aan het bevorderen van de woonfunctie en ook aan het bouwen van re creatiecentra zoals bijvoorbeeld een bowlingcentrum. Het economisch aspect dat aan het kantorenbeleid ten grond slag ligt wordt daardoor geen geweld aan gedaan, aldus de heer Heijke. Drs. J. A. M. HEIJKE niet volproppen mei overal. Dat mogt allemaal nog klaar voor de opening straks, 6 de cember. Hoe? Het zal wel moeten!" Op die datum komt, zoals in de ad vertentie staat vermeld, de ambassa deur van de Philippijnen „Ja, door dat schip, goed geraden!" zijne ex cellentie mr. De la Rosa, het nieuwe pand van de KIPO aan de Coolhaven openen. Met zijn 12.000 vierkante me ter is het bijna vijfmaal zo groot als het oude KIPO-pand aan de Glasha ven. De verbouwing van het pand aan de Coolhaven heeft alleen al een miljoen gulden gekost, en dan heb ik nog alles door mijn eigen mensen laten doen. Moet je eens kijken wat je daar alleen al mee bespaart!" Tussen neus en lippen door wil hij aan de deur nog wel even een nieuw tje kwijt: de KIPO gaat binnenkort wéér een stunt uithalen: samen met een van Nederlands grootste kruide niers „nee, niet Albert, want dat is nou echt wat je noemt een kruide nier" gaat de heer Knoops zijn KIPO-leden komplete levensmidde lenpakketten aanbieden tegen zeer scherpe prijzen. „Ja. dat misten we gewoon nog in onze folder. Wacht maar, je zal wel zien. Laat mij maar schuiven...." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het overleg orgaan zeehavenontwikkeling Zuid-West Nederland zal contact opnemen met de minister van verkeer en waterstaat ten einde een beter contact te krijgen met de commissie Falkenhage die studeert op de plaats van de tweede nationale luchthaven. Verder zal de door het orgaan ingestelde commissie-Polak door gaan met studeren. Ook al zou de regering de Markerwaard uitkiezen. Bij dc mogelijke plaatsen in Zuid- West Nederland is naast de vergrote Maasvlakte en Dinteloord-Steenber- gen nu ook dc kust voor de kop van Goeree genoemd. Ook zal de minister worden gevraagd België vooral te be trekken over het zoeken naar de plaats. Verder krijgt de commissie Polak opdracht bij haar studies ande re grenzen voor geluidsoverlast te ge bruiken. Een en ander werd maandagmor gen besloten tijdens een vergadering van het overlegorgaan in het stadhuis van Rotterdam. Tegen het vliegveldplan bij Goeree ageerde vooral het Zeeuwse statenlid mr. J. M. Broersma. Hij zag de aan leg daar als een bedreiging van het open gebied. Niet alleen door de luchthaven zelf, maar vooral door de wegen die van en naar de luchthaven zouden lopen. Hij vond studie zelfs niet nodig. Hij zei: ,.U mag studeren, maar wij blij ven in ieder geval tegen..." Mr. J. Klaasesz. commissaris van de Koningin in Zuid-Holland zei dat er wel np Goeree moest worden gestu deerd. Volgens hem was het niet on denkbaar dat dc commissie-Falken- hage met Goeree zou komen opdra ven. En in dat geval zou het vreemd zijn als het overlegorgaan het niet op zijn programma had staan. Diverse leden drongen aan op een kosten en baten analyse. Tenslot te kwam men overeen dat in ieder geval getracht moet worden een kos ten en baten analyse van een vlieg- ROTTERDAM Het vastgoedbe leggingsfonds Immofund 1964 is erin geslaagd het object In de Bogaard in Rijswijk te verkopen voor de in het jaarverslag vermelde taxatieprijs van f 3,7 min. Na aflosing van hypothe caire schulden zal ongeveer 1,25 min. ter beschikking komen van par ticipanten. Hel zal onder andere van de fiscale positie van de deelnemers afhangen, of zal worden overgegaan tot terugbe taling op de participaties of tot in koop. In het laatste geval gaat de voorkeur uit naar het houden van een tender, aldus een mededeling van het fonds. veld in Zuid-West Nederland op de zelfde gronden uit te voeren als een dergelijke analyse die de commissie- Falkenhage wil laten verrichten voor het vliegveld van haar keuze. Duidelijk werd ook gesteld dat als de Markerwaard wordt gekozen de commissie Polak toch moet doorgaan naar het zoeken van de plaats voor een secundaire luchthaven in Zuid West-Nederland, zeker ter vervan ging van Zestienhoven. Gesteld werd dat Zuid-West Nederland niet zozeer be hoefte heeft aan een internationale luchthaven maar aan een secundaire. Drs H. J. Viersen zei dat echter samen met de commissie-Falkenhage gestudeerd moet worden op de voor Zuid-West Nederland meest gunstige, ook gezien de kosten baten analyse op zowel economische als sociale en recreatieve gronden, plaats voor de tweede nationale luchthaven. Mr. Klaasesz waarschuwde nog over de eindeloze tot niets leidende discussies. Hij zag graag dat de hele luchthavenzaak nationaal bekeken en bestudeerd zal worden. ZAANDAM De 27-jarige Zaandammer M. R. T. is gister nacht gearresteerd m een van de lokalen van het gebouw van de belastingdienst. Hij was bezig dossiers te besprenkelen met het hoogst brandbare tinner. De man zei naderhand brand te hebben willen stichten omdat hij 200 gul den van de belasting moest krij gen, maar betaling bleef te lang uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5