JOODTOESTAND IN HEFT PAKISTAN Rijn liep vast Overleg over zoutprobleem Regering India: ,Nog geen staat van oorlog 1ARV0 akistaanse straaljagers neergehaald Van autorijders ziet 6,5 petonvoldoende Het Kwartet HET WCift Koud Meer (B'TA) 3000 Spaanse mijnwerkers staken door Protest tegen ifinaderij op Maasoever oestand Rijn ruien 3 weken eer normaal u ..toch wel duidelijk naluurproduhl IARVÖ Hieiiwe leidse Gmraint Dinsdag 23 november 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. j 1,63, p. m. f 6,95, p. kw. 20,65 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De deugd heeft vele predikers en weinig martelaren. CLAUDE ADRIEN HELVETIUS. DE BILT Een depressie die maandag boven Noord- Duitsland lag verplaatste zich het afgelopen etmaal vrijwel niet. Wel nam deze in betekenis af waardoor destorm die aan onze kust woedde in de loop van de dag'ging liggen. Om deze sto ring heen werd koude onstabie le lucht aangevoerd. De aanvoer van de koude lucht zal ook het komende etmaal voortduren. De buiigheid wordt minder waardoor er flinke op klaringen zullen voorkomen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 75 cm (1000 millibar) stij gend. Zon en maan 24 november: zon op 8.14, onder 16.39; maan op 13.06, onder 22.55; 25 nov. E.K. Hoog water Hoog water, 24 november: Rot terdam le getij 8.05, 2e getij 20.46; Scheveningen 6.3919.01; Vlissingen 5.3518.08; Haring vliet aan de Zeezijde 7.1119.32. Wat een afschuwelijke verjaars- partij. De moeder nam mijn ca deautje aan. zette me een papieren hoed op mijn hoofd, gaf me een fluit en een koek en stuurde me naar huis! SEW DELHI (AP) President Yahya Klian van Pakistan heeft vanmorgen voor zijn land de noodtoestand afgekondigd in verband met de „dreiging van buiten- ie agressie", aldus heeft radio-Pakistan meegedeeld. In de uitzending van radio stan werd gesproken over een „uiterst kritieke toestand", als gevolg van „de be- ;iitg van buiten-af". -KENBURG/MAASTRICHT omité Schone Maasvallei heeft ïlegram gestuurd aan premier uvel waarin de vrees wordt >roken dat de Nederlandse re- door de beslissing van het Bel- ministerscomité voor economi- n sociale coördinatie tot de ves- van een raffinaderij annex pe- mie-complex in Ternaaien op dgische Maasoever tegenover n (onder Maastricht) voor een compli wordt gesteld, actiecomité zegt de vestiging e raffinaderij onaanvaardbaar den en vraagt de premier met logelijke middelen te proberen ïstiging van de raffinaderij te omen, desnoods door met eco- che sancties te dreigen. Inmid- bekend geworden dat de Ame- se maatschappij Amoco in 1 duidelijk haar kandidatuur de vestiging heeft gesteld. Op uropese hoofdkwartier van de :happij, Amoco-Duitsland in Idorf, weigert men om commen- >P de onderhandelingen te ge- lok weigert men commentaar te op de ongerustheid die er in de rallei is ontstaan en op de vraag maatregelen het bedrijf bij iele vestiging tegen de lucht- Ireiniging denkt te nemen. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. [TERDAM Binnen drie we al de toestand van het Rijnwa- i het zoutgehalte daarvan nor- zijn. Dit verwacht ir. C. Lugt- directeur van het Rotterdamse leidingbedrijf. Hij baseert dit hevige regenval in het stroom- van de Rijn. Als gevolg hier- i de stand van de Rijn bij Lo- iu één meter hoger dan drie we eleden. toen de rivier de laagste bereikt had. dit moment is er in Rotterdam reinig te merken van het verbe- van de situatie van het Rijnwa- laar ir. Lugthart verwacht dat n drie weken de smaak van het aanzienlijk beter zal zijn. Ik geef op als nieuw» abonnee: naam: adres: woonpl I betaling per Mijn naam is: adres: kwartaal maand wr>nnplr Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Benoemd: Drs. G. Brouwers, secretaris generaal op het ministerie van economi sche zaken. Is benoemd tot grootkruis ln de orde van Leopold II van België Burge meester mr. K. Staab van Wassenaar heelt aftn mevrouw C. A. Hoogendljk-Mercler. ex-presidente van de Alliance Francaise in Nederland, de versierselen uitgereikt, be- behorende bij de haar verleende onder- ding van ridder in de orde van Oranje Nassau. OV'IEDO (Reuter) Bewapende Spaanse politiemannen hebben giste ren posities ingenomen langs wegen naar de schachten van de Hunosa- staatskolenmijnen in Oviedo, nadat stakende mijnwerkers een ultimatum van de maatschappij om het werk te hervatten, hadden verworpen. De politie, die al enkele weken pa raat is, kwam vrijdag voor het eerst in actie, toen militante stakers ge weld gebruikten om een groep arbei ders te beletten de mijn binnen te gaan om herstelwerkzaamheden uit te voeren. Drieduizend mijnwerkers zijn in het weekeinde in Oviedo bijeen ge weest ter bespreking van het ultima tum, waarin werd gesteld, dat zij op staande voet zouden worden ontsla gen als zij hun staking, die begin ok tober al uitbrak, niet beëindigen. De arbeiders spraken zich echter uit voor voortzetting van de staking. Zij eisen hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden. De staking heeft de maat schappij tot dusver twintig miljoen gulden gekost. BAZEL Het overleg van de Rijnoeverstaten in Bazel om althans een begin van een oplossing te vinden voor het zoutprobleem van de Rijn is gisteren op de eerste dag al vrijwel geheel vastgelopen. Morgen zullen de delegaties verenigd in de Rijncommissie na een oriënterend bezoek aan de Franse kalimijnen elkaar nog voor de laatste keer treffen maar de kans dat de knoop dan doorgehakt zal worden is miniem. De impasse tekende zich gisteren af toen de Duitse delegatie een snelle en door de overige staten ondersteunde oplossing voor het zoutprobleem van de hand wees. Deze bestond hieruit dat het Franse zout uit de kalimijnen dat nu afhankelijk van de waterstand ongebreideld in de Rijn wordt geloosd voor de helft wordt opgeslagen op het Franse eilandje Fessenheim, dat in de Rijn ligt. Duitsland tegen van de zaak een rol speelt, namelijk hoe speelt Frankrijk het klaar zout zo snel mogelijk op te slaan als Duits land de oplossing van het eiland in de Rijn van de hand wijst. (voor vervolg zie pag. 6) pak het, dat gulle goede De Duitse delegatie wees deze op lossing echter van de hand. De opslag op het eiland zou gevaar opleveren voor het Duitse bodemwater en bo vendien zouden de zoutbergen die zullen ontstaan een sta-in-de-weg be tekenen voor de aanvliegroute van het Duitse vliegveld. Van Duitse zijde werd ook nog gezegd dat het opgesla gen zout gemakkelijk kan gaan stui ven, waarvan Duitsland dan de nare gevolgen zou ondervinden. Een andere oplossing is dat het zout wordt opgeslagen in de directe omge ving van de Franse kalimijnen. De Nederlandse delegatie was echter bij zonder teleurgesteld over deze oplos sing. Ir De Graaf, plaatsvervangend di recteur-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, verklaar de dat het nog jaren zal duren voor het zout daar kan worden opgeslagen. Dit betekent dat het drinkwater in ons land, met name in Rotterdam, voorlopig slecht zou blijven en de tuinbouw in het Westland voortdu rend bedreigd zou worden. Helft kosten De Nederlandse delegatie beschikte voor het welslagen van het overleg over verregaande, door de Nederland se regering ondersteunde, bevoegdhe den. Zo kon zij de Rijnoeverstaten meedelen dat Nederland bereid is de helft van de opslagkosten voor zijn rekening te nemen. Hiermee is naar schatting jaarlijks een bedrag ge moeid van ongevper 5 miljoen gulden. Op basis van deze formule zouden Duitsland en Frankrijk elk ongeveer een kwart voor hun rekening moeten nemen. Luxemburg en Zwitserland zouden slechts voor minieme percen tages deel behoeven te nemen. In het overleg nu blijkt de finan ciële kant van de zaak slechts een ondergeschikte rol te spelen. De voor zitter. van de Franse delegatie, de heer J. Gabbarat, verklaarde na af loop dat vooral de technische kant Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van de Nederlandse rijbewijshouders en -houdsters ziet 6,5 procent in hoge mate onvoldoende om aan het verkeer te kunnen deel nemen. Dat is een van de uit slagen van een onderzoek dat de stichting Oog en Bril (een belangengemeenschap van op ticiens) heeft laten instellen onder 620 mannen en 380 vrou wen. Voorzitter D. H. Greving noemde dit cijfer gisteren op een persconfe rentie een griezelige bijzonderheid uit het rapport. „Het betekent", zei hiij, „dat één op de zestien gemoto riseerde verkeersdeelnemers als een potentiële moordenaar kan worden beschouwd". Cijfers Het rapport, dat gisteren is aan geboden aan de secretaris-generaal van verkeer en waterstaat, mr. C. J. G. J. Vinkesteijn, vermeldt voorts dat van 12,4 procent het ge zichtsvermogen van één oog onvol doende is, dat van 4,8 procent de gezichtsscherpte van beide ogen twijfelachtig is en er onvoldoende dieptewaarneming is en dat van 4 procent de dieptewaarneming wel iswaar voldoende is. maar de ge zichtsscherpte van beide ogen twij felachtig. Totaal genomen blijkt, dat van 27,7 procent der rijbewijshouders het gezichtsvermogen niet in orde is (vrouwen 30,8 procent; mannen 26,8 procent). De stichting pleit in het rapport voor een betere methode om het gezichtsvermogen van de examen kandidaat te testen. Het invullen van een eigen geneeskundige ver klaring en de minieme test, die de examinator afneemt, noemt zij vol strekt onvoldoende. De stichting vindt dit een zaak, die in handen van een testcommis sie van de overheid moet worden gelegd. De Nederlandse opticiens lijn bereid de kandidaten op ver toon van hun examenoproep gratis de ogen te testen. Ogentest Een tussenoplossing noemt dc stichting de aanschaf door rijscho len van een zogenaamde screeno- scope (de kosten daarvan liggen on der de 100 gulden), zodat de rij schoolhouder mede de verantwoor ding kan dragen voor de test. Andere wensen van de stichting: het verplicht stellen van een ogen- test bij aanvraag voor verlenging van het rijbewijs voor kandidaten ouder dan 40 jaar en de verplich ting van het dragen van een bril of kontaktlenzen tijdens het autorij den (op het rijbewijs zou dan moe ten worden aangetekend, dat de rijder of rijdster correctiemiddelen gebruikt). Deze regelingen zouden voor de verzekeringsmaatschappijen de mo gelijkheid moeten kunnen bieden geen uitkering te doen als de ver zekerde bij het ongeluk deze cor rectiemiddelen niet droeg. Voorbereid Rechtse extremisten hebben giste ren gepoogd het „Pablo Picasso-ate- lier" in Barcelona, waar de oude meester eens werkte, in brand te ste ken. Het atelier werd beschadigd. Er bevonden zich geen werken van Pi casso. waarom juist moutbrood? strijden voor een onafhankelijk Oost- Pakistan. De Indische minister van oorlog, Sjoekla, deelde vanmorgen in het parlement mee „dat men nog niet kon spreken van een staat van oor log met Pakistan." In het Indiase parlement werd van morgen gejuicht toen de regering be kendmaakte, dat drie of vier Paki staanse straaljagers, die maandag by Calcutta vlogen, zyn neergehaald door Indiase vliegtuigen. Volgens de Pakistaanse regering worden de gevechten, die zondag be gonnen, zijn voortgezet. Er zou ge streden worden bij Jessore, in het ge bied avn Sylhet en in de heuvels bij Chittagong. Er zouden meer dan 18 Indische tanks vernietigd zijn. ize nieuwe ontwikkeling op de Pakistaanse berich- at India een groot offensief tost-Pakistan zou zijn be en. Deze berichten worden door India tegengesproken. Volgens de regering in India gaan de gevechteen tussen de militair» machthebbers in West-Pakistan en de Oostpakistaanse Bengalis, die Een hevige sneeuwstorm trof in de nacht van zondag op maandag Scandinavië. Op de foto een inge sneeuwde boerderij. INDIA Spoorweg Belangrijke weg km 100 De voornaamste concentratie van troepen zou zich voordoen in het ge bied van Jessore. Een woordvoerder van het Pakistaanse leger deelde mee dat de „niet-verklaarde Indiase oor log" was voorafgegaan, maanden lang, door kleine aanvallen en „spel- deprikken" en een opbouw van strijd krachten langs geheel Oost-Pakistan. Daar zouden nu meer dan 12 Indiase divisies zijn samengetrokken. Het militaire bestuur in Oost-Pa- kistan heeft voorbereidingen aange kondigd voor het verduisteren in het gehele land en het beoefenen van wat de burgerbevolking moet doen ingeval van luchtaanvallen. De verduistering wordt het eerst ingevoerd in Dacca en de in de buurt liggende industrie gebieden. Het Russische partijblad Prawda schrijft vandaag dat de stroom vluch telingen uit Oost-Pakistan naar India weliswaar een ernstig probleem vormt, maar geen aanleiding mag zijn voor het uitbreken van een militair conflict tussen beide landen. De Pa kistaanse regering wordt voorgesteld een einde te maken aan de onder drukking van de Oostpakistaanse be volking en maatregelen te nemen voor de terugkeer van miljoenen mensen naar hun woonplaatsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1