WERKGEVERS STAAN ALLEEN Strakke normen voor overleg met Rijnstaten W olters -N oordhof f en Samsom samen Visie op loonmatigingsplan verdeeld: Vakbeweging en Kroonleden in SER trekken één lijn Lichte dooi tussen India en Pakistan Het Kwartet -MERCEDES? L.I.A.M.! Drie doden hij auto-ongeluk in Breda Auto van het jaar CITROËN RITA j Vieowe Leidse Cowaiit Jkantoor Leiden Zaterdag 20 november 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur leb 't U zo vaak verteld! 't Is met deze pen te schrij- zonder er een troep van te ma- afgelopen nacht was zeer met in De Bilt 10 en in 6 graden vorst, depressie nadert zondag en doet de kans op of regen toenemen. Daar- tijdelijk iets zachter. Maar wordt op de meeste •lacii tijdelijk sneeuw, moge- [overgaand in regen verwacht. tot krachtige, aan de en toe harde wind tussen en zuidwest. Jmumtemparaturen van nul ïin 5 graden, maxima in het van nul tot plus 5 gra- Zon en maan t november: zon op 8.09, onder S; maan op 11.46, onder 18.58; iov. EK november; zon op 8.11, onder maan op 12.21, onder 20.1.3; I.E.K. water jog water, 21 november: Rot- am le getij 5.13, 2e getij Scheveningen 4.4416.58; iingen 3.3015.49; Haring- aan de Zeezijde 5.1217.23 >og water, 22 november: Rot- le getij 6.45, 2e getij Scheveningen 5.2017.34; lingen 4.10—16.31; Haring- aan de Zeezijde 5.4918.01. Uit de discussies kwamen tenslotte twee concrete matigingsplannen te voorschijn: IEen berekening van het kroonlid prof. dr. D. B. J. Schouten, neer komend op een totale loonkostenstij ging van gemiddeld 11,7 procent, sa mengesteld als volgt: 7,4 pet. reeds vaststaande loonkosten (3,6 pet. zoge naamde overloop uit 1971, 1,4 pet. van de meerjarige contracten, 2 pet. inci dentele loonstijgingen als promoties, extra toeslagen en dergelijke, 0,4 pet. sociale lasten), 0,75 pet. als gevolg van looncompensaties voor prijsstij gingen in 1971, 3 pet. loonsverhoging bij ingangsdatum contract (gemiddeld op jaarbasis 2,15 pet.), 3 pet. prijs compensatie na half jaar van in gangsdatum contract (op jaarbasis 0,9 pet.) en 0,5 pet. marge voor bijzonde re gevallen. 2 Een voorstel van werkgevers- voorzitter drs. S. C. Bakkenist om de loonsverhogingen volgend jaar te beperken tot de compensatie der prijsstijgingen, waarbij werd aange tekend, dat er als gevolg van „over loop" en incidentele loonstijgingen voor grote groepen werknemers toch sprake zal zijn van een reële inko mensverbetering. Het eerste voorstel kreeg 22 stem men (werknemers plus kroonleden), het tweede 14 stemmen (werkgevers plus één kroonlid). Voorwaarden Daarbij spraken de stemmers voor het eerste voorstel zich tevens uit voor een étappegewijze terugdringing tclija Khan stelt goed nabuurschap voor van de inflatie door een geleidelijke beperking van de loonkostenstijging tot 8 procent en van de prijsstijgin gen tot 3 a 4 procent. De vakbewe ging koppelde haar bereidheid tot matiging aan drie voorwaarden: a. De afzwakking der loonstijging moet enerzijds leiden tot relatieve prijsdalingen bij de ondernemingen Circustheater blijft toch open Van een onzer verslaggevers Het circustheater in Scheveningen wordt niet gesloten. Met de Neder landse Operastichting heeft de EMS een contract getekend waarin is be paald dat de operastichting tot augustus 1977 het circustheater mag_ bespelen. Het contract werd gister-" avond getekend, vijf minuten voordat het Operakoor en het Amsterdams Philharmonisch orkest met de voor stelling van II Barbiere'di Siviglia begon. Het verheugde publiek ont ving de mededeling van Hans de Roo, intendant van de stichting met luid applaus. Gezien dit contract dat dank zij me dewerking van erm tot stand kon ko men, heeft president-direkteur R. Zwolsman definitief besloten het Cir custheater niet te sluiten. Door het toenemende exploitatieverlies, was hiertoe aanvankelijk besloten. De verkoop van het theater aan de gemeente Den Haag sprong op het laatste moment af. Zwolsman spande een kort geding tegen de gemeente aan om B en W alsnog door de rech ter te laten verplichten het theater te kopen. Het hoger beroep van dit kort geding loopt nog. en derhalve niet tot verruiming der winstmarges en anderzijds tot betere mogelijkheden voor de financiering van collectieve voorzieningen. b. De regering moet de principiële bereidheid tonen een selectief inves teringsbeleid te voeren. c. Een rechtvaardige lastenverde ling, waarbij de hogere inkomens een relatief grotere bijdrage aan de mati ging leveren dan de lagere inkomens. Verrassingen Tijdens debatten deden zich twee sensationele verrassingen voor. De eerste kwam toen kroonlid dr. J. Zijlstra, president van de Nederland- sche Bank, verklaarde dat het onmo gelijk moet worden geacht de loon kostenstijging in twee jaar terug te brengen tot 8 procent (zoals de werk gevers willën). Daarvoor is drie jaar nodig. Daar bij verklaarde dr. Zijlstra. dat het zijns inziens tevens onmogelijk is de loonkostenstijging volgend jaar veel verder terug te brengen dan 12 pro cent, zich daarmee duidelijk achter het standpunt van de vakbeweging scharend. Voor vervolg zie pag. 2 Superbenzine iets goedkoper ROTTERDAM De prijs van su perbenzine gaat maandag met 0.3 cent per liter omlaag. De gezamenlij ke oliemaatschappijen hebben dit gis termiddag meegedeeld. ■v DELHI, DACCA. RAWALPINDI, NEW YORK (Reuter, AFP) Ondanks een zeer scherpe rede van de Indiase ^^ent' Giri, dat India aan het eind van zijn geduld en hulpbron- i, lijkt het erop, dat er een heel minieme dooi te bespeuren de Indiaas-Pakistaanse crisis, nu beide landen opnieuw am- leurs in eikaars hoofdsteden hebben gevestigd en hun diplo- ke staf hebben aangevuld. i\ZÏ) 'LIET* pril legden India en Pakistan diplomatieke missies allerlei de tingen op. Deze zijn nu opgehe- B dat de diplomatieke staven te- a. in nden keren. Maar India'p nieu- commissaris in Pakistan binnen 24 uur, nadat hij zijn brieven aan president Jachja had aangeboden, weer terug lew Delhi, om verslag uit te i over de huidige stemming in in tegenover India. sen werd er ophieuw melding ;t van allerlei grensincidenten ir vijf plaatsen, die echter in de verte niet zo ernstig waren, gevechten, die zich eind afge- naand aan de Oostpakistaanse lebben afgespeeld. ias is bekend geworden, dat troepen eind vorige maand akistan binnentrokken, nadat Kamalpoer gedurende twee constant onder artillerievuur Pakistani's geweest was. In- functionarissen, die niet ge- wensten te worden, zeiden te- n correspondent van het pers- Reuter: „We hadden geen an- ;uze met de hevige beschieting andere kant". De Indiase zouden op 27 oktober Oost- in zijn binnengetrokken om de ne daar het zwijgen op te leg gen. Volgens de Indiase woordvoer ders zouden bij dë gevechten minstens 450 Pakistaanse militairen om het le ven zijn gekomen en 75 Indiase sol daten syjn gesneuveld. Hulpbronnen De Pakistaanse president Jachja Khan heeft India gisteren voorgesteld een nieuw tijdperk van „goede na buurschap" in te luiden, omdat de twee landen „te lang hun energie en hun hulpbronnen verspild hebben aan het zich tegen elkaar bewapenen". Deze hulpbronnen zouden moeten worden benut om de vruchten van de onafhankelijkheid van onze landen tot rijpheid te bregen, aldus Khan, die tevens de Oostpakistaanse vluchtelin gen opriep om naar hun land terug te keren, „waar zij hun woningen in pa niek hadden verlaten, maar hun hart hadden achtergelaten". 'ONDELLAAN 45 - LEIDEN TELEFOON 01710-44545 Ilk geef op als nieuwe abonnee: wonden zijn gevallen bij auto-ongeluk - n in de nacht van vrijdag op zaterdag I r Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. naam:_ ln Breda. adres:. Door een aanrijding is om ongeveer I WoonpJ. een uur een auto met vier inzittenden de Wilhelminasingel in Breda inge reden. De hulpverleningsdienst van de brandweer had om twee uur 's nachts de omgekomenen uit het water gehaald. Een van de inzitten den is naar het ziekenhuis vervoerd. Van de andere auto werden twee inzittenden gewond. I betaling per U Mijn naam is: adres: woonpl: kwartaal maand Stuur mij de dikke kaars met kandelaar ols tegenprestatie Het heeft gisteren, vooral in de gro te steden, storm gelopen om pas poorten omdat ze die dag nog voor de oude prijs konden worden verkre gen. De topdrukte was groter dan in het hoogseizoen. Alleen in Rotterdam konden de liefhebbers, die hun pa pieren „op een koopje" wilden heb ben niet allemaal worden geholpen. Er werden volgnummers uitgereikt. Tot donderdag volgende week kun nen daarmee nog paspoorten volgens het oude tarief worden verkregen. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van onze parlementsredactic DEN HAAG Nederland wil volgende week in het overleg met de overige Rijnoever-staten een begin van een regeling tref fen voor de zoutafvallozing van de Franse kalimijnen. Lukt dit niet, dan zal een ministersconfe rentie worden voorgesteld over deze problematiek. Ook wordt overwogen de zaak aan hangig te maken bij het Internatio nale Hof van Justitie. Minister-presi dent Biesheuvel heeft dit gisteravond na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad meegedeeld. De kwestie van de Rijn komt vol gende week op ambtelijk niveau ter sprake op een vergadering van de Rijncommissie in Bazel. De Neder landse delegatie heeft voor deze bij eenkomst „zeer strakke instructies" gekregen van de regering. Onze be zorgdheid is dan ook groot, aldus de premier. Eerste stap Overigens noemde de heer Biesheu vel een regeling voor de zoutafvoer van de kalimijnen slechts een eerste stap. Volgens berekeningen van het ministerie van verkeer en waterstaat zijn de kalimijnen slechts voor een derde gedeelte verantwoordelijk voor de huidige zoutbelasting. Er zal daar om, aldus de heer Biesheuvel, ook een regeling moeten komen over de maximaal toelaatbare zoutbelasting van dé Rijn. De meningen over de haalbaarheid van een regeling voor de afvallozing van de kalimijnen zijn op dit moment nog sterk verdeeld. Frankrijk bij voorbeeld meent dat zij zich tot nu toe strikt aan de huidige regeling houdt, namelijk dat er alleen geloosd wordt wanneer de waterafvoer van de Rijn dit toelaat. Wanneer de grens toch wordt overschreden zo vindt dit land, dan komt dat doordat andere landen (Duitsland en Zwitserland) zichzelf geen enkele beperking opleg gen. Deze twee landen nu zijn ge neigd elkaar de schuld te geven. Zo verklaarde de Duitse minister voor milieubescherming dr. Werner Best, dat alle moeite van de Bondsrepu bliek de Rijn zuiver fe houden weinig uithaalt, zolang de grootste vervuilers Zwitserland en Frankrijk het hunne niet doen. Hij wees er in dit verband op dat Bazel met zijn grote chemi sche fabrieken nog geen enkele zui veringsinstallatie heeft. Een oplossing voor de lozing van de Franse kalizouten moet vooral wor den gezicht in een opslag ervan. Ne derland heeft al aangeboden dat het wil meebetalen aan de extra-kosten die dit met zich meebrengt. Voor Frankrijk is deze regeling echter wei nig aantrekkelijk, omdat deze opslag weer andere, zoals milieuhygiënische, bezwaren oplevert. Te vele tonnen zout zouden namelijk grote bergen vormen. Overigens heeft Frankrijk al toegezegd ongeveer de helft van het zout te willen opslaan. WIESBADEN (DPA) Vol gens de Westduitse werkge meenschap tot het schoonhouden van de Rün is de hoevelheid zout die Duitsland uit (en dus Neder land in) stroomt, voor 41 procent afkomstig uit de Franse kalimij nen en uit Zwitserland, en voor 46 procent van overige (in het al gemeen Westduitse) fabrieken die op de Ryn of zijrivieren lo zen. I 1/BJid.uj/n ME.UBE.LE.NI [RUNSBURGD VEILIG GEKOCHT 1 JBL/DE VAKMAN Op de bijeenkomst van de Rijn commissie zal ook gesproken worden over lozingen van giftige organische afvalstoffen, zware metalen en zuur- stofaantrekkende stoffen en de ther mische en chemische verontreiniging van Europa's grootste rivier. Ver wacht wordt dat Nederland zijn standpunt met meer kracht zal kun nen verdedigen omdat een bevredi gende regeling is getroffen voor de Groningse smeerpijp. Duitsland zal ons land moreel niet meer kunnen verwijten dat wij zelf niets doen aan deze problematiek. v. d. VELDE - CITROËN Maak een afspraak voor een proefrit. ZoeterWoudseweg 23 LEIDEN Van Zuylen van Nyeveltstraat 372 WASSENAAR, Telef. 01751—3031 Vandaag in ZO: Zettie Leeuwenburgh: Psychia trische observatie voor een ver dachte vaak uitzichtloos Jeanne de Vlieger: Ons lichaam seint tekens J- J- M. Kiggen: Picasso en de fi latelie -#■ Dialoog: Rust en levensvreugde door verdraagzaamheid Ferry Versteeg: Ontwikkelingsbe leid (Brazilië) meedogenloos hard ■)(- Dr. C. Rijnsdorp: Dr. Puchingers schip-en-zee -#■ Ger Kruis: Kunst kost krats J. van Doorne: Teleurstellende ro man van Hella S. Haasse ■)(- Dr. J. L. Klink over: „Dromen van vrede" Kees de Leeuw: Rien van Nunen is er bijna bovenop GRONINGEN In de uitgeverswereld staat opnieuw een grote concentra tie voor de deur. Wolters-Noordhoff te Groningen en de ICU te. Alphen aan de Rijn onderzoeken nl. de mogelijkheid om tot een samenwerking tussen bei de ondernemingen te komen. De ICU is een samenwerking van Samsom en A. W. Sijthoff te Leiden. Het onderzoek verkeert nog in een zodanig stadium, dat niet gezegd kan worden wat de uitkomst zal zijn. Zodra dit mogelijk is zullen verdere infor maties worden verstrekt. Als deze samenwerking tot stand komt, ontstaat een uitgeversconcern dat een zeer belangrijke positie inneemt in de educatieve sector. Wolters-Noord hoff is al een grote uitgever van schoolboeken. Samsom heeft zich de laatste tijd op het terrein van schoolboeken en audio-visuele leermiddelen begeven. Door een samenwerking tussen Wolters-Noordhoff en de ICU zal een on derneming ontstaan met 2000 personeelsleden. Bij Wolters-Noordhof werken 800 mensen, bij Samsom 1000 en bij Sijthof 200. Samsom houdt zich. behalve met de uitgeverij, ook bezig met de dienst verlening aan overheidsinstellingen op het gebied van administraties. Ver der geeft het bedrijf een aantal vakbladen uit. Sijthof ontwikkelt en verkoopt o.m. uitgaven op wetenschappelijk, populair-wetenschappelijk en belletris- tisch gebied en drukt tijdschriften. de deugd slaapt, droomt de VICTOR HUGO Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Na een langdurig en sensatio nele vergadering van de Sociaal-Economische Raad zijn de centrale werkgeversorganisaties alleen blijven staan in hun visie op de gewenste loon matiging iir 1972. Bij de uiteindelijke stemming bleek, dat de vakbeweging en alle aanwezige kroonleden op professor Van Esveld na) het eens waren over een matiging van de loonkosten tot 11,7 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1