GRIEPEPIDEMIE KOMT OOK NAAR ONS LAND Regering duurdere ontraadt benzine 50 Haagse ilT-ers naar Kjnerstoort Vrouwenhandel m Limburg. Thomassen: Rotterdams milieu psychologisch verontreinigd Het Kwartet MET WEER Buiig weer (R'TA) _7 1 1 T 1 om cac^eau te geven. JVoors drinkwater kopen waanzin Mr. Andriessen betreurt woorden over verlies KVP Simonis doet beroep op jongeren ienwe Leidse Courant Donderdag 18 november 1971 - 52ste Jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Een geheim wordt soms het hest bewaard door geheim, te houden dat het een geheim is. HENRY TAYLOR DEN BILT Een aktieve storing bereikte in de nacht van gisteren op vandaag de Noord zee. Het bijbehorende regengebied bereikte in de avond ons land. Dit regengebied trok vanmor gen ons land voorbij, waarna met een noordelijke stroming van de Poolzee afkomstige lucht naar ons land werd getransporteerd. Voor morgen moet men dan ook met buiig weer rekenen, waarbij nu en dan hagelbuien kunnen voorkomen. De temperaturen zul len hierbij aan de lage kant zijn. Barometerstand: heden 10 uur 74.6 cm (994 millibar), dalend. Zon en maan 19 november: zon op 8.06, onder 16.44; maan op 10.03, onder 17.00; 25 nov; E.K. Hoog water Hoog water. 19 november: Rot terdam le getij 5.08, 2e getij 17.15; Scheveningen 3.3815.49 Vlissingen 2.1414.31; Harigvliet aan de Zeezijde 4.0116.17. antoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wie volgt om me in slaap te le zen? Van een onzer verslaggevers «ROTTERDAM De griepepide- ^Pfne, die officieel is gemeld uit ongarije, Roemenië en Spanje zal Tl in ons land niet voorbijgaan. Te envachten is dat deze goedaardige orm van influenza, aangeduid als KR bomamelijk van het type Hong- ong-A-2, ook in ons land zal ko men en zijn top zal hebben begin januari 1972. Echter lang niet in die- omvang als in 1968, toen 15 procent van de Nederlandse bevolking er door werd getroffen. Dr. N. Mazurel, viroloog, hoofd van het regionaal influenza-cen trum van de Wereld Gezondheids organisatie, die sinds mei van dit jaar bij de Rotterdamse medische faculteit werkzaam is, verwacht ruw genomen, dat ditmaal ongeveer vijf procent van de Nederlanders dat is dus altijd nog ruim een half miljoen mensen griep zal krij gen. Deze mindere omvang wordt ver oorzaakt doordat velen, ook al is het nu twee jaar later, nog vol doende anti-stoffen hebben overge houden om tegen infectie bestand te zijn Op het ogenblik wordt griep nog maar incidenteel geconstateerd en is er nog geen sprake van een epidemisch karakter. In de ziekte- meldingscijfers komen de gevallen nog niet tot uiting; deze vertonen het normale beeld. Het thans voorkomen van griep in ons land moet op rekening van het internationale verkeer worden gebracht. De symptomen zijn: plot seling hoge koorts, gevoel van be hoorlijk ziek-zijn, hoofd- en spier pijn. Na drie tot vier dagen daalt de temperatuur, waarna men nog een week nodig heeft om weer he lemaal op te knappen. Een bijzon derheid is, dat de griep ditmaal al zo vroeg in ons land wordt gecon stateerd. Dat is nooit eerder voor gekomen. Voor wie helemaal zeker wil zijn de griep niet te krijgen zijn er hoopvolle perspectieven. Er is voldoende uitstekend vaccin voorhanden, waarmee men zich kan laten inenten. ter Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering heeft de Kamer ontraden de ben- zine-accijns verder te verhogen ten gunste van een geringere verhoging (voorstel regerings partijen) of helemaal geen ver hoging (voorstel oppositie) van de motorrijtuigenbelasting. Minister Drees (verkeer en water staat) en staatssecretaris Scholten (fi nanciën) voerden gisteravond de vol gende argumenten aan om 'het rege ringsvoorstel te handhaven: Zowel het voorstel van de opposi tie als dat van de regeringspar tijen betekent dat de automobilist er onvoordeliger af komt. Alleen voor de vrachtwagens boven de 5 ton die meestal dieselolie gebrui ken betekent het een verlichting. Op het ogenblik bestaan er al ver schillen tussen de benzineprijs in Duitsland en in Nederland. Wan- Ik geef op als nieuwe abonnee: MAASTRICHT De recherche in de Limburgse plaatsen Geleen en Heerlen is in samenwerking met de Duitse organisatie op het spoor gekomen, met de Duitse politie een organisatie op het spoor gekomen, die jonge minderjarige Westduitse meis jes vermoedelijk onder valse voorwendsels naar Nederland heeft gelokt. In een bar met sléchte naam in Geleen werden deze meisjes tewerk ge steld, waar sommigen tot prostitutie werden ge dwongen. In opdracht van de officier van justitie in Maastricht, mr. J. H. Fransen zijn vier Nederlanders in de leeftijd adres: van 20 tot 40 jaar aangehouden, die als de hoofdschul digen worden beschouwd. Volgens mr. Fransen is er geen sprake van blanke slavinnenhandel, maar van vrouwenhandel. De zaak kwam kort geleden aan het licht toen de Duitse politie lwoonni te Siegen (bij Koblenz) twee jongens van 19 en 21 jaar 00 p arresteerde die hasjiesj in hun bezit hadden. Tijdens het verhoor vielen de namen van vier Duitse meisjes, die van huis waren weggelopen. Toen beide jonge Duitsers ook door de Nederlandse recherche aan de tand werden gevoeld kwam aan het licht, dat zij *op verzoek van een barhouder in Geleen vier Duitse meisjes hadden „geleverd". (voor vervolg zie pag. 7) I betaling per L* kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl - Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267. leiden een onzer verslaggevers) •8 IN HAAG De ontvolking rz® )en Haag ieder jaar ver- r zo ongeveer 13.000 Hage- de residentie zal de tomende jaren nog eens ex- irorden versneld door toe van de PTT. FES, ifdeling telefonie is namelijk zo ïpot roeid dat reorganisatie en ver van een belangrijk deel van Vi li trale afdeling transmissie on- IMBdelijk is. Het gevolg is dat de jam ïg ontwikkeling aan de Turf- IEN zal blijven zitten, maar dat 350 gr'an de afdeling uitvoering zul- peten verhuizen naar Amers- ligt het zwaartepunt van de geiten reeds en daar zijn nog ngsmogelijkheden voor deze af- 'n' die nu als „directoraat kabels sterkers" door het leven gaat. s de PTT-directie in juli 1970 sluit nam is, aldus ir. D. C. directeur van hét nieuwe di- w lat, hard gewerkt aan de ver van het personeel. „Er werd tuurgroep Personeelsaspecten >N zing Amersfoort opgericht om gen van het personeel te be- en. Dat varieerde van overleg en W van Amersfoort en om- de^ gemeenten over huisvesting rplaatsing van de mensen die lar Amersfoort wilden, rerd een informatiecentrum in- waar het personeel alle mo- inlichtingen kon krijgen over iventuele nieuwe woonplaats, erd een enquête gehouden over 0| eidheid om te verhuizen. Het at was 25 procent ja, 50 pro- irist het nog niet en 25 procent it gesprekken met de neestem- inmiddels gebleken dat hun ren wel gegrond zijn. hen zal naar plaatsing bij an- liensten in Den Haag gekeken De problemen bij de groep iten het nog niet" bleken mee len, temeer daar die verhuizing stel en sprong hoeft te gebeu- [en heeft tot januari 1975 de tijd verhuizen", aldus ir. Broks. verwachting zullen eind dit personeelsleden al in of rond- lersfoort wonen. Het hoogste iscijfer zal echter rondom 1974 erd kunnen worden. Ir. Broks ie 56 man, die thans over zijn, et werk te kunnen zetten heeft T in Amersfoort dependances [Qrd. Het definitieve kantoren- ex waar wij zullen intrekken .namelijk eerst op 1 januari 1974 IABON In het hoofdkwartier Portugese leger in Lissabon teren brand uitgebroken. Alle spuiten zijn naar de brand ge- erd om het vuur te bestrijden, irzaak van de brand is niet be- Sabotage door verzetsbewegin- vordt echter niet uitgesloten Prinses Beatrix opende gistermorgen officieel het nieuwe Rijkskuststation Scheveningen Radio te IJmuiden. Op de foto luistert de Prinses een gesprek met een schip mee. Prot. Chr. Schoolraad doet niet mee aan onderwijsprotest *71 HILVERSUM Het dagelijks be stuur van de Nederlandse Protes tants-Christelijke Schoolraad heeft besloten niet deel te nemen aan „on derwijsprotest '71" op 29 november in Utrecht. De protestants-christelijke school= raad heeft wel bedenkingen tegen be paalde beleidsvoornemens die uit de begroting van onderwijs en weten schappen voor 1972 blijken, maar vindt dat er op korte termijn overleg moet komen over een algemeen be leidsplan voor het onderwijs op mid dellange en lange termijn. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk in ons land de elfjarigen uitkijken naar het ko- Sint Nicolaasfeest zitten deze Cambodjaantjes met een wapen en een stalen rijksweg 6 "op wacht", veranderde deze kinderen tot schande van de mens- neer dit verschil nog groter wordt zullen een aanzienlijk aantal auto mobilisten in de grensstreek in de Bondsrepubliek gaan tanken wat zowel voor de schatkist als voor de detailhahdel onvoordelig is. Harmonisatie van de benzine-ac- cijns binnen de Benelux wordt er door bemoeilijkt. Op basis van het regeringsvoorstel zal de benzine-accijns per 1 ja nuari met 2,75 cent per liter wor den verhoogd. Hierover zal nog BTW en wiebeltax worden bere kend zodat de totaalsom uitkomt op rond 4 cent per liter. De motorrijtuigenbelasting gaat met 60 opcenten omhoog wat voor de gemiddelde automobilist neer komt op 45 gulden per jaar. De regeringspartijen willen de opcen ten verhoging terugbrengen tot 50 -en deze binden aan een maximum van 630 gulden. Daartegenover willen zij de benzine-accijns ver der verhogen met 1 cent. Gevoegd bij 'het regeringsvoorstel komt dit neer op ruim 5 cent per liter. De oppositie stelt voor de opcenten- verhoging geheel achterwege te laten en de benzine-accijns verder te verhogen met 4 cent per liter; gevoegd bij het regeringsvoorstel dus rond de 9 cent per liter. Minister Drees bleek ook groot be- 5 aar te hebben tegen het aanbren- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De waar nemend KVP-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. Andriessen, betreurt de uitlatingen van de kandidaat-voorzitter van de KVP, dr. D. de Zeeuw, dat de KVP bij de vorming van een christelijke volkspartij een derde van haar aanhang zou kunnen verliezen. Als je werkelijk naar iets streeft, zei mr. Andriessen, loop je het risico van v'erlies. Maar het offer van onge veer 30 procent is mij te groot. De leider van de KVP-fractie drong daarom aan op vormen van samen werking tussen KVP, ARP en CHU, waardoor het verlies zo klein moge lijk zou zijn. Hij vond het te vroeg om reeds de finitief te zeggen of de nieuwe chris telijke volkspartij wel of niet een open karakter moest hebben. In ieder geval moet de toekomstige samen werking een christelijke democrati sche grondslag hebben. Intussen wordt de samenwerking tussen de fracties van KVP, ARP en CHU hechter. De fractiebesturen zul len binnenkort voor de derde keer gezamenlijk vergaderen. gen van een plafond in de opcenten. Volgens de minister is het alleszins redelijk dat de bezitters van grote vrachtwagens veel meer motorrijtui genbelasting betalen. Zij rijden ge middeld meer kilometers en maken bepaalde voorzieningen aan de wegen noodzakelijk. Stilstaande auto's Binnen afzienbare tijd zullen ook stilstaande auto's motorrijtuigenbe lasting moéten gaan betalen Staats secretaris Scholten (financiën) heeft gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld dat een wetswijziging in die zin wordt voorbereid. Wanneer ook stilstaande auto's on der de motorrijtuigenbelasting vallen is een effectievere controle mogelijk. Op het ogenblik is een lichte stijging merkbaar van belastingontduiking op dit gebied. Op zich is dit niet zo ver bazend omdat ook het aantal auto's toeneemt, zo meende de staatssecreta ris. Om een indruk te geven van de omvang van de fraude verstrekte hij de volgende gegevens: In de eerste tien maanden van dit jaar werden 165.884 naheffingsaansla gen opgelegd. Dit betekent dat 6 pro cent van de automobilisten in eerste instantie 'neeft verzuimd of geweigerd motorrijtuigenbelasting te betalen. In heel 1970, 1969 en 1968 bedroegen de ze aantallen resp. 170.090, 167.936 en 176.072, of 5,8, 5 en 5,2 procent. Met deze naheffingen waren bedragen ge moeid van rond de 35 miljoen gulden per jaar. In die jaren werden gemid deld 3 miljoen controlefoto's gemaakt of aanhoudingen verricht. In de tweede termijn van de zijde van de amer bleek dat zowel de regeringspartijen als de oppositie hun amendementen zullen handhaven. De heer Pors (DS'70) merkte op dat de regeringspartijen in overleg met el kaar zo „barmhartig mogelijk de pijn hebben willen verdelen. Het is een reëel voorstel", zo zei hij. Volgende week dinsdag is de stem ming. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemees ter Thomassen heeft zich bij de verdediging van zijn beleidsnota algemeen beheer, die behoort bij de Rotterdamse ontwerp-begro- ting, fel afgezet tegen de „psy chologische milieuverontreiniging van de ergste soort", die vooral bedreven wordt door mensen bui ten Rotterdam die ongehinderd door kennis de meest verschrik- kelke dingen over het Rotter damse leefklimaat rondbazuinen. Burgemeester Thomassen nam als voorbeeld professor Heertje, die in een interview in de Volks krant het gehele Rijnmondgebied min of meer als een onleefbare hel afschilderde waar men nau welijks iets' ten goede onder neemt. De felle aanval op dit soort onge nuanceerde kritikasters van de bur gemeester werd uitgelokt do0r het communistische raadslid mevrouw De Vos-Krul, die het als schandalig om schreef. dat Rotterdammers nu al twee liter water moeten kopen tegen de prijs van een gulden twaalf. Burgemeester Thomassen was het eens met haar dat dit te gek was, maar zjjn benadering was in zoverre geheel anders, dat hij het te dwaas vond dat mensen voor twee liter uit Noorwegen geïmporteerd water evenveel betalen als duizend liter van het Rotterdamse eigen drinkwater kost, nota bene drinkwater waarvan de slechte smaak bijzonder overdre ven wordt, zoals indertijd ook de me dische gevolgen van de Rotterdamse smogperiode in september en oktober verschrikkelijk zyn overdreven. Mevrouw De Vos won het debat met de opmerking, dat burgemeester Thomassen verschrikkelijk veel van zijn stad houdt, maar wel met zijn oren, ogen en neus dicht. „Ach", zei de burgemeester, „liefde maakt blind", waarop de fractievoorzitter van de Partij van* de Arbeid, drs. Lems, zich in het debat mengde met de opmerking, dat vooral mensen met hogere inkomens zich niet graag in dit gebied vestigen en de raad er niet verstandig aan doet de problemen te ontkennen. De wereldberoemde zangeres Judy Collins is in Nederland. Zij presen teerde zich gisteren aan de pers in het Hilton-hotel in Amsterdam. Judy Collins geeft zaterdag in de hoofd stad een concert en zal bij die gele genheid enkele van haar geëngageer de songs ten gehore brengen. ROTTERDAM (KNP) Bisschop Simonis heeft de jongeren in zijn bis dom op het hart gebonden, zich inza ke geloof, kerkbezoek, sexualiteit en ongeboren leven niet op sleeptouw te laten nemen door wat „men" zegt. Hij vraagt de jongeren waarde te hechten aan onbaatzuchtigheid, eer lijkheid en eerbied voor het leven. De bisschop doet dit in een brief, die dezer dagen als kleine brochure via de parochies verspreid wordt. Hij vraagt de jongeren ook, de bijbel te lezen en de zondagse eucharistievie ring niet te verzuimen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1