Oppositie stemt massaal tegen begroting CRM Autopolissen bij ANWB lager Ingrijpen bepleit in lonen en prijzen Kom over de Brug II mikt op 50 miljoen Barbaars" planhersen operatie bij een gevaarlijke verpleegde Amerikaanse kritiek op Chinese aanval Nixon mag 15 procent op import heffen Actie onder jeugd: „Loopbaan op zee" S1~ Front zingt: Land van wanbeleid ubsidie Studio' 100.000 minder N.S.F. verontrust over de l.o. VVD: overheid moet bezuinigen Limieten voor 01. zwemploeg Toespraak in VN is retoriek Jolian Devrindt niet in Belgisch elftal WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 el- f|jt: •istfi «Iet Ik as, tk- m- >P- 3e- an onze parlementsredactie DEN HAAG De oppositie- irtijen hebben gisteren massaal en gen de begroting van cultuur, [creatie en maatschappelijk >rk gestemd. Dit in het parle- ent harde middel werd ge- nikt omdat, zoals fractieleider nu n de PvdA, drs. Den Uyl zei, bewindslieden niet in staat n een welzijnsbeleid te voeren de begroting niet voldoet aan minimumeisen. Wij wensen voor dit beleid geen ;ele verantwoordelijkheid te ne- zo lichtte drs. W. A. F. Wilbers D'66 toe. De laatste keer dat een partij tegen een begroting mde was in 1969. toen de PvdA stem niet wilde geven aan de [roting van volkshuisvesting. [adat de begroting slechts met de mmen van de regeringspartijen ir was aanvaard, deed zich in de gaderzaal een indrukwekkend in ent voor. Leden van het „anti-be- nigingsfront", die plaats hadden lomen op de tribune voor genodig- i. gingen staan en hieven het vol- ide gezang aan: „Land van hoop glorie: land van wanbeleid knijp af, potverdorie; met Vonhoffs jt; het profijtbeginsel is voor ereen; maar dit groot verzinsel; is ir Vonhoff alleen. leze protest-song van de welzijns- rkers gekleed in rouwgewaden was volkomen buiten de orde. ar men had zo positie gekozen, dat wijdering moeilijk was. Kamer- irzitter Van Thiel, onaangenaam rast door deze buiten-parlemen- •e actie,schorste de vergadering de Kamerleden (velen van de op- itie lachten) lieten de klanken ge in over zich heen gaan. Pas daarna een de Kamerleden van de rege- irdlgspartijen minister Engels en de itssecretarissen mevrouw Van inendaal en de heer Vonhoff feli- ren. UTRECHT (ANP) Namens' het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie hebben vice-voorzitter drs. Van der Ploeg en dr. W. van Zijll, se cretaris. een telegram gestuurd aan de minister van onderwijs en weten schappen mr. V. van Veen. De inhoud van het telegram is: „Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie in vergadering bijeen in Utrecht vestigt met grote verontrus ting uw aandacht op het resultaat van een onderzoek van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding. Hieruit blijkt dat het aan tal niet gegeven lessen in de lichame lijke opvoeding voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs zo groot is dat de situatie als zeer zorgwekkend dient te worden gekenmerkt. Ons be stuur dringt er dan ook op aan dat uwerzijds zodanige maatregelen wor den genomen dat het tekort aan ade quate gymnastiekaccommodaties zo snel als mogelijk wordt opgêheven. Het nalaten van dergelijke maatrege len betekent dat de wettelijke ver plichting tot lichamelijke opvoeding bij het voortgezet onderwijs niet wordt nagekomen." Van een medewerker AMSTERDAM In tegen stelling tot de grote verzeke ringsmaatschappijen, die een premieverhoging met circa 25% nodig achten, zal de ANWB per 1 januari de WA-premies voor autoverzekeringen met 10% ver hogen en die van all riskpremies met 18%. Verder zal de service voor wie bij de ANWB verze kerd is uitgebreid worden. De toeristenbond heeft samen met zijn verzekeringsmaatschappij London Lancashire besloten ook sleepkos- ten, kosten van vervoer en eventueel logies, en van rechtsbijstand en arbi trage te dekken. De samenwerking komt tot uiting in de oprichting van de NV Unie Garant. Tevens zal de ANWB van zijn faci liteiten gebruik maken om sneller hulp te bieden. Melding van schaden kan voor verzekerden na 1 januari via de ANWB-alarmcentrale geschie den. Medische hulp zal zo nodig wor den ingeroepen door de wegenwacht Bovendien komt er een „drive-in ex pertise" bij de ANWB-technostations. Service DEN HAAG De VVD heeft er gisteren bij de regering op aan gedrongen zelf verdere bezuinigingen door te voeren. Onaanvaardbaar zijn stemmotivering zei drs. Den dat de bevriezing van vele pos- op de begroting onaanvaardbaar Het tweede bezwaar was, dat de iródsüeden de wezenlijke beginse- van overleg met en inspraak van betrokkenen met de voeten had- getreden. Bovendien was door toelichting tijdens de behande- van de begroting de onzekerheid izienlijk vergroot. Een punt van rweging was ook de reactie van regering en de geringe bereidheid de inhoud van de amendementen e gaan. Polarisatie rs. Wilbers constateerde, dat zich ns de behandeling van de begro- een polarisatie had voltrokken, die eigenlijk van niemand het doel was. Maar de oorzaak is de kritieklo ze wijze, waarop de regeringspartijen het debat tegemoet traden. De rege ringspartijen, zei de heer Wilbers, zijn niet de gevangenen van hun pro gramma, maar zij zijn de gevangenen van elkaar. Dit is de aanzet van een brede middenpartij. De woordvoerder van D'66 wilde niet alleen spreken van beleidsombuigingen, maar ook van mentaliteitsombuigingen. Ds. Abma van de SGP deelde voor de stemming mee, dat zijn partij te gen een aantal posten stemde, die be trekking hebben op het cultureel, re creatief en voorlichtingsbeleid. De heer H. Koekoek, die ook tegen de begroting stemde, deelde de reden hiervan niet mee. Motie-Baruch Voor de eindstemming nam de Tweede Kamer met alleen de stem van de heer Koekoek tegen, de motie- Baruch aan. Hierin wordt de regering gevraagd de rijksgroepsregeling ver volgingsslachtoffers van de bijstands wet los te maken en er een zelfstan dige wettelijke regeling van te ma ken. De tweede motie betreffende de vervolgingsslachtoffers, die van drs. J. J. Voogd (PvdA), werd met de stemmen van de oppositie voor, ver worpen. Als bekend vraagt de heer Voogd in zijn motie, een aparte pen sioenregeling voor Joodse vervol gingsslachtoffers. In het voorjaar is een dergelijke motie, toen ook de •VVD-er voor stemde, door de Tweede Kamer aanvaard. De heer Voogd een onzer verslaggevers )RIEBERGEN De actie om over de Brug II" die in :ember 1972 zal worden ge lden mikt op vijftig miljoen den. Dit deelde ds. P. J. Mac- ly te Oegstgeest, voorzitter het actiecomité, "gisteren e in de hervormde synode. De ie wordt gevoerd door protes- itse kerken, samen met de ms-katholieke kerk en de oud- .holieke kerk ten bate van S3 icrete projecten van kerken de derde wereld. De eerste over de Brug in 1968 bracht miljoen op. Daar deed de r.k. 'k niet aan mee. en is de volgende verdeelsleutel ""eengekomen; vijf miljoen zal be id zijn voor gemeenschappelijke :ten van alle partners samen, •rbeeld bijbelverspreiding in In- isië. De rest wordt gelijk ver- ld: 22,5 miljoen voor rooms-katho- projecten en 22,5 miljoen voor itantse en oud-katholieke pro- De laatste categorie wordt onderverdeeld: tien miljoen gemeenschappelijke interprotes- projecten en 12,5 miljoen voor ;erken afzonderlijk. Voor de ver- ig van het laatste bedrag zal een leelsleutel worden gehanteerd op van de inkomsten van zending irelddiakonaat irt deze kerken in latste drie jaar. Mackaay liet er geen twijfel bestaan dat de hervormde zen- er niet over denkt ook maar één te accepteren uit de opbrengst de Memisa-actie. Van de kritiek de hervormde zending op deze ac- heeft geuit, nam hij geen woord ig. Hij ging ook in op de vraag die de synode gesteld werd waarom "esprekingen over de vorming van overkoepelend orgaan voor de ling en het werelddiakonaat van ^reformatorische kerken sinds vo- |jaar in een volslagen impasse ver- 1- De moeilijkheid zit hem voi ds. Mackaay bij het werelddia- at dat er niet in slaagt te komen ^en „raad voor het werelddiako- die in het te stichten overkoe- I orgaan als pendant van de •landse zendingsraad zou kun- P optreden. Tussen de drie voornaamste compo nenten van het werelddiakonaat. de stichting oecumenische hulpverlening, de sectie internationale hulpverlening van de hervormde kerk en het alge meen diakonaal bureau van de gere formeerde kerken bestaan fundamen tele meningsverschillen over het ka rakter van een te vormen raad voor het werelddiakonaat. De stichting oecumenische hulpverlening wil dat deze raad operationeel werkzaam zal zijn in de derde wereld. iHet gerefor meerd werelddiakonaat denkt er ech ter niet aan zijn aktiviteiten aan een koepelorgaan over te geven en ook het hervormd werelddiakonaat stelt prijs op zijn zelfstandigheid. Ds. Mackaay adviseerde de synode om eerst klaarheid te scheppen over de plaats van de sectie internationale hulpverlening in de hervormde kerk. Verder zal er ook aan gewerkt moe ten worden binnen de hervormde kerk zending en werelddiakonaat bij elkaar te brengen. De gemeenteleden zien ze steeds meer als één zaak, na melijk die van het evangelie in zijn gang door de wereld en zij begrijpen niet dat ze in de top nog zo streng gescheiden zijn, aldus ds. Mackaay. deelde mee voor de motie-Baruch te stemmen, omdat de PvdA iedere ver betering zou steunen. Tegen Studio Alle amendementen en moties van de oppositie werden verworpen. On danks de ernstige ontrading door mi nister Engels aanvaardde de Tweede Kamer met de meerderheid van de regeringspartijen het amendement van de VVD om méér uit te trekken voor de aankoop van kunstwerken voor musea. Het gevolg hiervan is dat, volgens het amendement, de sub sidie aan de experimentele toneel groep „Studio" wordt verlaagd met 300.000 gulden- Dit zou het einde be tekenen van Studio. Het verwijt van de oppositie was, dat de regerings partijen dit amendement hadden in gediend zonder Studio hierover te raadplegen. Verder wordt de bijdrage aan het toneelleven .met nog e?ns met 100.000 gulden verlaagd als gevolg van de verhoging van de bijdragen aan de sportorganisaties met 500.000 gulden. 's Morgens hadden de leden van Studio op het Binnenhof voor het Ka mergebouw een schetsje gespeeld, waarin zij tot uiting brachten, dat „meneer" Cultuur geen been had om op te staan, als het amendement-Van Dijk zou worden aangenomen. De Studio-leden waren verder de gehele dag actief bezig om de Kamerleden over Studio in te lichten en te bewe gen niet voor het amendement te stemmen. De leden van het anti-bezuinigings- front hebben gisteren niet .alleen een zanguitvoering gegeven op de tribune van de Tweede Kamer. Zij bestelden verder op het Binnenhof, datzij het kerkhof van Vonhoff noemden, de welzijnsontwikkeling van de jaren zestig ter aarde. De stoffelijke resten van ..Vrouwe Welzijn" lagen in een met bloemstukken getooide kist. Vragen over ontreden- van Haasje nolitie bii kraakactie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het PSP-Tweede- Kamerlid H. Wiebenga heeft de minis ter van binnenlandse zaken vragen gesteld over het politieoptreden, vrij dag, bij het demonstratief kraken van het pand in de iHaagse Van Speijk- straat. Volgens de vragen heeft een poli tieman zijn revolver getrokken toen hij zich bedreigd gevoelde door ie mand die zonder enige kwade bedoe ling met.een latje van vijftig bij twee en één centimeter liep. De agent die de revolver trok had zich tevoren als zodanig onherkenbaar gemaakt door zijn uniformjas, pet en koppel in de auto achter te laten. De heer Wieben ga vraagt of het zich bedreigd voelen in hét algemeen het gebruik van vuurwapens rechtvaardigt. Zou de norm 'direct levensgevaar' niet beter zijn? aldus de heer Wiebenga die een onderzoek wenst en vraagt of het ge beurde geen aanleiding te meer is het dragen van wapens door de politie nader te bezien en te beperken. Gelukwensen voor staatssecretaris Vonhoff (rechts) en minister Engels (achtergrond)nadat de CRM-hegro- ting door de Tweede Kamer was aanvaard. UTRECHT In nauw overleg met de Koninklijke Nederlandse zwem- bond (KNZB) heeft het Nederlands Olympisch Comité de scherpe limie ten vastgesteld, waaraan zwemmers en zwemsters moeten vodoen, willen zij in aanmerking komen voor uitzen ding naar de Olympische Spelen in München. Aan deze limieten zal moe ten worden voldaan tijdens de Neder landse winterkampioenschappen op 8 en 9 april in Den Haag. De limieten zijn: Vrije slag: 100 meter: dames 1.00.7 - heren 53,5; 200 m: 2.11.0 - 1.57.5; 400 m: 4.33.3 - 4.07.6; 800 m: 9.30.5 (da mes); 1500 m: 16.40.0 (heren); rugslag: 100 m: 1.08.0 - 1.00.8; 200 m: 2.26.7 - 2.12.0; schoolslag: 100 m: 1.17.2 - 1.08.0; 200 m; 2.46.3 - 2.28.0; vlinderslag: 100 m: 1.06.0 - 58.2; 200 m: 2.25.6 - 2.08.7; wisselslag pers.: 200 m: 2.29.2 -2.13.1; 400 m: 5.15.4 - 4.40.9; estafette 4 x 100 m vrije slag: 4.10.4 - 3.38.5; 4 x 200 m vrije slag heren: 8.05.7; 4 x 100 m wisselslag: 4.37.2 - 4.04.6. Bij de behandeling van de voor gestelde belastingmaatregelen zei mr. H. E. Koning: „Als de regering in de nabije toekomst geen mogelijkheid ziet in te grijpen in de lonen en prijzen dan rest, naast monetaire middelen, de beperking van de eigen uitgaven. Het uitgavenbeleid is ook een instrument voor de conjunctuur- beheersing. Over de achtergrond van de be lastingmaatregelen was tijdens de algemene politieke beschouwingen reeds uitvoerig gesproken. Alleen kwam gisteren het probleem van de sterk gestegen prijzen om de hoek kijken. Drs. M. W. J. M. Peijenburg (KVP), ook sprekend namens ARP en CHU, vroeg zich af of het „wiebel- tax"-instrument een wezenlijke ver ruiming is van de middelen om de conjunctuur te beheersen. Hij ver volgde: „De bijdrage van de overheid tot vermindering van de bestedings spanningen is niet zonder betekenis. De heer J. J. A. Berger (DS'70) drong aan op een ingrijpen in de sfeer van lonen en prijzen. Somber Mr. Koning hield een somber ver haal over de economische toestand. Hij waarschuwde dat het de Duitse investeringsgoederenindustrie slecht gaat. Als het in Duitsland slecht gaat, zullen vooral de Rotterdamse en Am sterdamse havens nadeel ondervinden met alle gevolgen voor de werkge legenheid. De stagnatie in de bedrijven doet zich/ nu, anders dan in vooraf gaande perioden, ook in het westen gelden. Dr. A. Vondeling (PvdA) betoogde, dat de regering een aantal belasting ontvangsten te laag heeft geraamd. Hij noemde als voorbeelden de winst uitkering door De Nederlandsche Bank, de opbrengsten van het kadas ter en' het openbaar register en de opbrengst van de Staatsloterij. Hij diende over deze kwestie een motie in. Dr. J. C. Terlouw (D'66) kwam met een motie om, zolang er geen meer jarenplanning is, de inflatiecorrectie voor 1972 ongedaan te maken, de be lastingvrije voet van loon- en inkom stenbelasting enigszins op te trekken en de wiebeltax voorlopig op drie procent te handhaven. Met de gunstige autopolis beoogt de ANWB! volgens directeub A. Blankert „een zo goed mogelijke service voor de leden te bieden". De bond telt 25.000 verzekerden, slecht 2% van het totale ledental dat rond anderhalf miljoen bedraagt. Voor de verzeke- i ringsmaatschappijen vormt de nieuwe polis een scherpe concurrentie, waar mee de ANWB zich daadwerkelijk verzet tegen „ongenuanceerde premie verhogingen". Dit jaar verhoogden alle verzekeringsmaatschappijen op één na hun premies met 10%. De ANWB beperkte de stijging van de premiekosten tot 6%. Voor de premie verhoging in verband met het optrek ken van de WA-limiet tot 1 miljoen gulden rekent de ANWB 10 gulden extra; de assuradeuren gemiddeld dertig gulden. Het z.g. „bijstand-servicecertificaat" van de ANWB-polis zal wel 25 gulden extra kosten. Hierin zijn nu alle diensten van de nationale hulpbrief begrepen: ook een bestuurder, die de auto naar huis brengt, voor wie dat na een ongeval zelf niet meer kan doen. Afzonderlijk bleven het lidmaat schap van de wegenwacht en de in ternationale reis- en kredietbrief, waarvan er dit jaqr 515.000 werden verkocht tegen 445.000 in 1970. Opvallend in de polisvoorwaarden is verder de molestclausule: er zal geen verhaal mogelijk zijn wanneer van molest sprake is bij rellen met het doel het bestaande gezag omver te werpen en waarbij vuurwapens worden gebruikt. De verzekerings maatschappijen verschuilen zich vol gens de ANWB nogal gauw achter hun molestclausule. Tijdens de personeelsconferentie, die de ANWB gisteren in Den Haag gehouden heeft, is verder nog gepleit voor complete afschaffing van kam- peervergunningen op kampeerplaat sen, de kampkaarten. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse senaat heeft gisteren met 53 tegen 29 stemmen besloten om president Nixon de bevoegdheid te geven de extra heffing pp de import, die op het ogenblik nog 10 pet. bedraagt, te ver hogen tot 15 procent. Bovendien besloot de senaat Nixon te machtigen over te gaan tot quotering van goederen die in de Verenigde Staten worden ingevoerd De president mag van de nieuwe bevoegdheid gebruik maken als hij van mening is dat dit door een noodsituatie in de Amerikaanse betalingsbalans noodzakelijk is. De senaat nam deze beslissing door het amendement van de senatoren Cranston en Javits op een wetsvoorstel tot verlaging van de belasting te verwerpen. In deze nieuwe wet wordt voorgesteld Nixon de bovengenoemde bevoegdheden te verlenen. Het amendement van Javits en Cranston wilde juist deze voorziening uit de wet schrappen. Cranston en Javits voerden aan dat de senaat uit zijn ervaringen met de oorlog in Indochina had moeten leren niet dergelijke uitgebreide bevoegd heden aan een president toe te staan. Cranston noemde het wetsvoorstel een „economische Tonkin-resolutie", die „niet alleen tot een handelsoorlog maar zelfs tot een echte oorlog zou kunnen leiden". NEW YORK (AP) De Ame rikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, George Bush, heeft dinsdagavond kritiek geleverd op de eerste toespraak die het hoofd van de Chinese de legatie bij de VN, Tsjiao Kwan Hwa, in de algemene vergadering heeft gehouden. Bush noemde de onverwacht felle redevoering van de Chinese onder minister „retoriek" en zei dat de in augurele toespraak van de afgevaar digde van de Volksrepubliek China een teleurstelling was voor al die genen die wensen dat de Verenigde Naties vrede en vooruitgang bevorde ren. „Er was niets nieuws in de onge matigde taal de frasen zijn ver trouwd voor degenen die dezelfde standaardpropaganda hebben als de Chinese Volksrepubliek", aldus Bush. „Wel verrassend en verontrustend was de Chinese beslissing om de deel- name aan de volkerenorganisatie te beginnen door deze lege kanonnen van retoriek af te vuren. Zonder we derzijds respect en een ernstig ge meend streven geschillen te overbrug gen kan er weinig worden gedaan ter vermindering van de onrust in de wereld." Bush legde zijn verklaring af nadat hij in New York was teruggekeerd van een bezoek aan Washington, waar hij de commissie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaar digden had toegesproken. Van een verslaggever DEN HAAG „Barbaars, een bewijs van beroepsdeformatie en gebrek aan ethisch besef". Dit noemde mevrouw mr. J. L. Bak ker-Weesing gisteren het plan van een groep geleerden een hersenoperatie uit te voeren op de 38-jarige Max K., die al jaren in de isoleercel van het rijksasiel dr. S. van Mesdagstichting in Groningen verblijft. In het kort geding, waarin zij na mens K. eiste dat hij onverwijld in vrijheid gesteld wordt omdat hij in strijd met het redht ter beschikking van de regering gehouden wordt, vroeg mevrouw Bakker dat de staat geen ,.dwangmedicatie" meer zou mo gen toepassen zonder de toestemming van de patiënt en, indien hij die geeft, dan nog niet zonder overleg met haar. Zij noemde het voornemen van de geleerden absoluut onaan vaardbaar. Moet het toch dan wilde zij dat door de uitspraak van de rechter de raadsvrouwe de gelegen heid krijgt een contra-advies uit te brengen Mevrouw Bakker noemde K. (die 'door haar tegenpleiter mr. E. Kort hals Altes gekenschetst was als een heel gevaarlijk mens met een onbere kenbaar gedrag) een heel intelligente man, maar ook een uiterst gevoelige. Ondergaat hij de operatie (lobotomie), dan is er iets onherstelbaars gebfeurd. Er komt dan zo'n vervlakking, zo'n verandering in 's mans geest tot stand, dat belangrijke eigenschap pen en vermogens aanzienlijk ver minderd zullen zijn. „We zijn niet in Rusland", zei de raadsvrouwe, kenne lijk bewogen. Vai onze correspondent ANTWERPEN De technische com missie van de Belgische Voetbalbond is er bij PSV niet in geslaagd Johan Devrindt los te praten voor het Bel gisch elftal. Devrindt speelt zondag met PSV tegen Vitesse. België heeft in de laatste wedstrijd van de voor ronde tegen Portugal de kans zich te plaatsen voor de kwartfinales. De Belgen moeten dan in Lissabon ge lijkspelen of met minimaal verschil verliezen. Goethals had voor dat moei lijke karwei graag gebruik gemaakt van de diensten van Devrindt, hij moet de geblesseerde Van Moer ook al missen, maar PSV dat het in de competitie toch al zo moeilijk heeft gaf hem geen vrij. België speelt te gen Portugal met het volgende elftal: Piot; Heilens. Dewalque, Stassart, Dol mans, Van den Daele; Dockx, Semme- ling; Lambert, Van Himst, Puis. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De koopvaardij heeft een nijpend tekort aan ar beidskrachten. De Stichting voor Maritieme Jeugdvoorlichting Ne- vas, gaat daarom ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een pro- paganda-actie voeren om aandacht te vragen voor „een loopbaan op zee". Begin 1972 komt er een natio nale jeugdprijsvraag, bestemd voor drie leeftijdsgroepen, met onder meer als prijzen: kustreizen. reizen met een ferryboot (Gothenburg) en een dag ie gast van de marine." Ter gelegenheid van dit initiatief, dat mede een antwoord is op de terugloop van de schooladoptie van koopvaardijschepen, werd op een door de Nevas belegde bijeenkomst verteld, dat het verloop in de sector van de officieren 10 a 15 procent per jaar bedraagt en dat dit bij het overige zeevarend personeel nog groter is. De directeur van de Hogere Zee vaartschool in Den Helder, de heer Sabelis klaagde over „een slechte pers", waardoor het imago van de zeeman is geschaad. Anderzijds gaf^ hij toe, dat er nog steeds geen geschikt klimaat aanwezig is om het varende beroep aantrekkelijk te maken. Het rapport-Ooyevaar (over fusies in de koopvaardijwereld) heeft het aantal aanmeldingen voor zeevaartscholen, waar nog steeds niet een zelfde leerprogramma aan wezig is, ongunstig beinvloed. Het aantal aanmeldingen was 40 pro cent minder dan normaal. Er is een ontstellend tekort aan stuurlieden en scheepswerktuigkundigen. Bij dienstneming bij de marine speelt het verzet tegen „het militaire" een rol. Voor de hogere zeevaartscholen wordt het tekort aan leerling- stuurlieden voor 1972 geraamd op 249, dit cijfer voor leerling-scheeps- werktuigkundigen zal dat jaar 214 zijn. Van de zijde van de werkne mersorganisaties werd verklaard, dat wanneer de rederijen niet spoe dig tot een modern personeelsbeleid overgaan, de toestand somber blijft. De Nederlandse koopvaardijvloot telt nu 5000 Portugezen en Span jaarden. eenzelfde aantal Aziaten en 5000 Nederlanders. De raadsman voor de staat der Ne derlanden, mr. E. Korthals Altes, zei dat over de operatie nog slechts was gedacht. Alleen de mogelij khedent; waren onderzocht en geen enkele be slissing is nog genomen. Een van de getuigen die mr. Korthals Altes had meegebracht zei dat de operatie nog niet kon worden uitgevoerd. „Het duurt nog een tijd voordat het kan", zei hij. Willekeur Mevrouw Bakker zei dat haar cliënt het slachtoffer is van bestuur lijke willekeur. Mr. Korthals Altes zei dat er weliswaar bij de verlening van .de terbeschikkingstelling een verzuim gepleegd was maar dat dat bij latere beslissingen over de verlen ging de vroegere fout hersteld zou zijn. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, voor wie het kort geding gisteren diende, zal op 30 november vonnis wijzen. Zestien jaar geleden was K. na een diefstal van 200 gulden ter beschik king van de regering gesteld. In 1961 werd deze tbr niet volgens de regels verlengd en ook later zou dat nog eens gebeurd zijn. Sinds 1964 zit K. in een isoleercel, de laatste drie jaar in een cel die speciaal voor hem inge richt is, onder meer met een wegge- bouwde w.c., een televisietoestel ach ter onbreekbaar glas, radio, een be tonnen t*;d en een betonnen bank. In de deur van de cel zit een klap- luik voor contacten naar buiten. Gaat de deur open, dan moeten ten minste zes bewakers, van wie drie met wapenstokken, aanwezig zijn. K. moet dan met de handen omhoog te gen een muur gaan staan en niets binnen zijn bereik hebben. In de boeien geslagen wordt hij gelucht. Volgens mr. Korthals Altes staat vast, dat het geval K. een uitzonder- lijke en dubbeltragische zaak is. K. is i' intellectueel begaafd, maar zeer ern stig gestoord. Hij heeft in vele inrich- tingen gezeten, maar geen behande- i; ling had effect. De raadsman meende, j! dat de staat met K. volledig in een impasse was geraakt. Teveel object Mevrouw Bakker zei dat het Mes- dagasiel geen enkel perspectief meer kan bieden en volgens haar ook nooit heeft geboden. Hei was voor haar t geen vraag of men K. in het Mesdag- asiel niet teveel als object ziet. Mevrouw Bakker merkte ook op, mede als verklaring voor diens pani sche angsten, dat K. wellicht onjuist was bejegend. Als de strikte isolatie van de man al nodig is. dan hoort hij volgens haar niet thuis in het asiel, maar in een krankzinnigeninrichting. Mr. Korthals Altes voerde aan, dat i' geen enkele inrichting K. wilde. Het Mesdag-asiel had hem genomen on- der bepaalde voorwaarden, toen de Rijks Psychiatrische Inrichting hem kwijt wilde en hiertoe te langen leste een ultimatum had gesteld. Hij meen- de, dat men alles doet om het lot van i de patiënt te verbeteren en om de 1 impasse te doorbreken. Voor dit laatste wees hij op een experiment, J dat deze zomer plaats had en waarbij K. twee weken met toepassing van 1 psychofarmaca niet geïsoleerd in een inrichting in Eindhoven verMeef. Mevrouw Bakker deelde op vragen van mr. Slotemaker nog mee, dat als K. zijn vrijheid terug krijgt, hij in een klooster kan worden onderge bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11