Peking stuurt India glimlach-telegram Egypte: economische blokkade van Israe Senatoren ongerust over Vietnambeleid van Nixon Gesprek over abortus protesterende artsen en bestuur KNMG Berlinguer roept op t nieuw type socialism Saigon gaat piaster drastisch devalueren VS houden zich liever buiten conflict India- Pakistan „Brigade" in actie tegen de VVDM Overval uit 1963 voor rechtbank Raadsvergadering in museum Niet alle Amerikanen worden teruggetrokken maandag 15 november WASHINGTON, MOSKOU, DACCA, ROME (Reuter, UPI, AP, DPA) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rogers heeft vrijdag verklaard, dat als er vijandelijkheden uit breken tussen India en Pakistan, de VS „hun uiterste besft zullen doen om zich er buiten te hou den". Hij zei tevens dat de VS „niet van plan zijn om nog eens in een oorlog te geraken." Hij zei dat zijn regering zeer bezorgd is dat de voortdurende schermutselingen aan de grens bin nenkort tot een oorlog zullen leiden. Premier Indira Gandhu is gisteren van haar drieweekse reis langs wets- telijke hoofdsteden naar New Delhi teruggekeerd. Zij verklaarde pessi mistisch te zijn. Terwijl zij in Bonn sprak over de „grimmige tragedie" aan de grens, kwam het bericht bin nen dat een Pakistaans vliegtuig dat over het luchtruim van Kasjir was gevlogen, door Indiaans luchtdoelge schut beschoten was. Zij sprak voort durend over „Oost-Bengalen" en zei zulks opzettelijk te doen. omdat de bewoners van dat land ook niet spre ken over „Oost-Pakistan". Op de vraag, of India Oost-Pakistan nu als een onafhankelijke staat zal erken nen, zei ze, dat „wij deze kwestie nu moeten overwegen. Het is de vraag of dat de situatie zal helpen oplossen of niet." De nieuwe Lord Mayor (burgemees ter) van Londen, Sir Edward Ho ward, kijkt hier vanuit zijn pompeu ze koets, waarmee hij zijn intocht in de 'City" zaterdagmiddag maakte. NEW DELHI (AP, Reuter, UPI) De minister van defen sie van India, Jagjivan Ram, heeft gisteren verklaard dat de concentratie van Pakistaanse troepen langs de Indiase grenzen elk ogenblik tot „een grote brand" kan leiden. Minister Ram omschreef de situatie als „grim mig". Het enige lichtpunt in de gespannen toestand werd gevormd door een vriendelijk telegram van de Chinese premier Tsjoe En-lai. Hij sprak de hoop uit dat de vriendschap tussen de volkeren van China en India 'met de dag zal groeien en zich ontwikkelen'. Het telegram, dat zondag in New Delhi werd ontvangen, was de eerste boodschap die de Indiase regering sinds vele jaren van een Chinese lei der heeft gekregen. De boodschap was gericht aan premier Indira Gandhi en Nog zes schrijvers over luui werk op tv HILVERSUM het AVRO-televi- sieprogramma „Boekje Open", waarin op maandagavond jongeren hun favo riete schrijver ontmoeten, duurt nog voort tot 20 december. Achtereenvol gens komen de schrijvers Remco Campert, Louis Paul-Boon, Jaap Har ten, Simon Vinkenoog, Hugo Raes en Cees Buddingh' over hun eigen werk praten. dankte haar voor het felicitatietele gram dat zij vorige maand aan pre mier Tsjoe had gezonden om hem ge luk te wensen met de toetreding van China tot de Verenigde Naties. „Uit de naam van de Chinese rege ring en het Chinese volk dank ik uwe excellentie, uw regering en het volk van uw land. Moge de vriendschap tussen de volkeren van China en India dagelijks groeien en zich ontwikke len", aldus Tsjoe in het telegram. Indiase functionarissen zeiden dat zij het telegram van de Chinese pre mier van groot belang achtten. De be trekkingen tussen China en India zijn tegen het einde van de vijftiger jaren aanzienlijk verslechterd door een grensincident dat in 1962 leidde tot een grensoorlog van drie weken. Door dat China bovendien steeds Pakistan steunde, leek enige toenadering tot In dia uitgesloten. Onlangs nog werd in Peking een Pakistaanse delegatie ont vangen en liet China weten dat het Pakistan in geval van een gewapend conflict met India zou steunen. Indira Gaudhi Premier Indira Gandhi is zaterdag van haar rondreis door zes Westerse Van een verslaggever UTRECHT Een stuurgroep, samengesteld uit twaalf van de tweehonderd artsen die een pro testbrief schreven naar aanlei ding van de abortus-richtlijnen van het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunst (KNMG), is er tevre den over, dat het hoofdbestuur heeft laten weten dat de proble matiek van de abortus-provoca- tus nog niet is uitgewerkt. De protesterende artsen, die inmid dels 1885 adhesiebetuigingen hebben gekregen op de protestbrief die op 4 november ter mede-ondertekening aan de bijna 15.000 medici in ons land werd toegezonden, zullen dan ook graag ingaan op de uitnodiging tot een nadere gedachtenwisseling. Dit werd zaterdag besloten in de vergadering van de stuurgroep in U- trecht. In een verklaring wordt ge steld dat iedereen, ongeacht leeftijd of aard van de ziekte, een beroep op de arts moet kunnen doen met de zekerheid dat zijn recht op leven onder alle omstandigheden zal wor den geëerbiedigd. „Dit geldt ook voor het ongeboren kind, al kan dat zelf nog geen hulp inroepen", zo wordt gesteld. BEDENKELIJK De ondertekenaars van het protest zien het invoeren van het beginsel dat ongewenst menselijk leven mag worden vernietigd, als een eerste stap op een zeer bedenkelijke weg. Ze be schouwen het als een grote winst, dat het vraagstuk van de ongewenste zwangerschap nu openlijk aan de or de is gesteld, „zodat nu kan worden gezocht naar mogelijkheden tot wer kelijke hulpverlening". De stuurgroep meent overigens dat een sociaal pro bleem door sociale maatregelen moet worden opgelost. „Abortus is echter een vorm van geweldpleging en ge weld in deze zin als oplossing van menselijke problemen, is een terugval op het recht van de sterkste", aldus de stuurgroep. De stuurgroep bertaat uit dr. A. E. M. van der Does de Wlllebois, zenuwarts in Utrecht, dr. M. A. van Dongen, chirurg in Leiden, dr. T. K. A. B. Eskes, gynaecoloog in Amsterdam. K. F Gunning, huisarts in Rotterdam, F. H. M. Jansen, huisarts in Vugnt, A. J. F. van der Kar. gyneacoloog in Maatstricht, A. M. J. Leyten, zenuwarts in Oegstgeest. proof, dr. G. A. Lindeboom, internist in Amsterdam, prof. dr. W. P. Plate, gynaecoloog in Dén Haag, F. E. Reitsma. arts in Zeist. dr. H. Rottinghuis, gynaecoloog in Amsterdam, en dr. B, P. M. Schulte. zenuwarts in Tilburg. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een brief aan minister De Koster heeft het bestuur van de Nationale Veiligheidsbrigade (NVB) niet klem verzocht niet te zwichten voor de dreigementen van de Vereniging van dienstplichtige mi litairen (WDM). Zoals bekend heeft de VVDM naar aanleiding van de vonnissen van de Alarm-redacteuren Hans Dona en Wim Schul gedreigd met harde acties te zullen komen en eventueel het overleg met het minis terie van defensie af te breken, wan neer 'naar eisen inzake de vrijheid van meningsuiting in het leger niet worden ingewilligd. De NVB, die op 30 oktober tijdens een besloten bijeenkomst werd opge richt, wil fungeren als een weerbaar heidskorps, waarin nu ook eens een keer de zwijgende meerderheid aan bod komt. De leden worden in de ge legenheid gesteld zich te oefenen in het schieten om zich zo vrijwillig op de krijgsdienst voor te bereiden. Het overgrote deel van de Neder landse bevolking verwerpt het „on dermijnend" optreden van de vereni ging van dienstplichtigen, aldus de brief aan de bewindsman. Het be stuur van de NVB zou een streng en afdoend optreden tegen de vereniging van harte toejuichen en is graag be reid om bij het bestrijden van de ac ties van de VVDM behulpzaam te zijn. Bij de WDM is men zeer verbaasd over deze brief. Ik vraag me af of ze weten, waar ze over praten, aldus een woordvoerder van de vereniging. Er zitten beslist fascistoïde trekjes in de ze brigade. Als ze trouwens inder daad van plan zouden zijn de VVDM te bestrijden of neer te slaan, gaat de weerbaarheid van leger nog meer achteruit. AMSTERDAM Vier jaar voor het verstrijken van de verjaringster mijn van twaalf jaar heeft de 35- jarige Amsterdamse vrachtwagen chauffeur Klaas L. vrijdagochtend voor de rechtbank in Amsterdam terechtgestaan voor een overval, die hij samen met een ander in 1963 heeft gepleegd. Daarbij beroofde de Amsterdammer een kasloper van het Algemeen Handelsblad van een geld tas met ruim 35.000 gulden. Zijn me dedader, Van der Z. werd gearres teerd en veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. L., tegen wie de officier van jus titie vrijdag twee jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek eiste, liep tegen de lamp, toen zijn vrouw, die in verband met een diefstal van een autoradio in juli van dit jaar door de politie werd ondervraagd, liet door schemeren dat haar man nog meer op zijn kerfstok had. Verdachte was zijn echtgenote daarvoor dankbaar. Hij verklaarde dat hij al die jaren onder grote druk had geleefd. Zijn arres tatie kwam als een opluchting, zei hij. De derde betrokkene bij de overval, de schoonvader van L., overleed enige tijd geleden. landen in New Delhi teruggekeerd. Opnieuw gaf zij uiting aan haar vrees voor een oorlog met Pakistan. Een buitengewone afgezant van pre sident Yahia Khan van Pakistan heeft gisteren in Tunis verklaard dat pre mier Indira Gandhi van India een voorstel voor een topconferentie van beide staatslieden ter regeling van het Oostpakistaanse geschil heeft afge slagen. In een vraaggesprek zei de afge zant dat Pakistan bereid is bespre kingen met India te beginnen. Hij zei niet van wie het mislukte voorstel voor een topconferentie afkomstig was. Nog geen betrekkingen West-Duitsland en Arabische landen KAIRO. (AP) De Arabische mi nisters van buitenlandse zaken heb ben gisteren besloten de bespreking over een hervatting van de diploma tieke betrekkingen met de Duitse Bondsrepubliek vier maanden op te schorten, aldus heeft de Syrische mi nister van buitenlandse zaken Abdel .Halim Khaddam verklaard. Khaddam zei, dat langdurig over de kwestie was gesproken en dat de ministers van buitenlandse zaken met algemene stemmen tot de conclusie waren gekomen dat de tijd nog niet -ijp was voor een hervatting van de betrekkingen met West-Duitsland. Hij zei, dat besloten was de kwestie te bespreken op de volgende confe rentie van ministers van buitenlandse zaken in maart 1972. De leider van de Chinese VN-delega- tie Tsjiao Kwan-Hwa en zijn plaats vervanger Hwang Hwa (rechts) heb ben gisteren hun geloofsbrieven aan geboden aan Oe Thant, die op het ogenblik in een ziekenhuis herstel lende is van een maagbloeding. SCHIEDAM De jaarlijkse be handeling van de gemeentebegroting van Schiedam dit jaar op maandag 22 november, vindt niet plaats in de raadszaal van het stadhuis. Aange zien de belangstelling bij raadsverga deringen in Schiedam altijd overwel digend is en de ruimte in het stad huis al jaren veel te klein is heeft men besloten uit te wijken naar de aula van het Stedelijke Museum op de Hoogstraat 1 rond. bot inder ROME (UPI) Enrico Ber linguer, de tweede leider van de communistische partij van Italië, heeft gezegd dat vrijheid en de mocratie wezenlijke kenmerken van het socialisme behoren te zijn. Hij heeft de communistische partijen van West-Europa opge roepen om gezamenlijk een nieuw type socialisme te ontwikkelen. Berlinguer sprak op een bijeen komst van het centrale comité van de Italiaanse partij, de belangrijkste communistische organisatie in wan Westen. Hij stond zeer sympi bocht tegenover het experiment va onge; Tsjechoslowaakse communisten in „een socialisme met een men gezicht" te scheppen en 'nij is d zetting van Tsjechoslowakije b veroordelen. Bij monde van b|011( guer en andere leiders heeft liaanse partij herhaaldelijk de van de Sowjet-Unie bekritiseerd Hoewel waarnemers in Romt nen dat de toespraak van Berli in de eerste plaats bedoeld is o jg^ Italiaanse communistische meer aanvaardbaar te makei deelgenote van een links-demo sche regering, is het toch wel 0[ Wgg»* barend dat het socialisme va ^„ga Sowjet-Unie en van de Cb 1{je Volksrepubliek als ongeschikt e£ het ontwikkelde Westen wordt e örc wezen. Berlinguer prees gewoontegeti one de rol van de Sowjet-Unie iris i strijd voor de vrede en de bevrilscha der volkeren, maar voegde er we: toe: „Een beslissende rol voor dl resge komst van het socialisme in de ïrs, r reld is vandaag de dag beschora de de arbeidersklasse van het kapi zond tische Westen, en in het bijzi van Europa." Hij riep de partijei het Westen op gezamenlijk een i WASHINGTON, PHNOM PENH (UPI, AP, Reuter) Het besluit van president Richard Nixon van Amerika voor 1 fe bruari volgend jaar nog eens 45.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam terug te trekken, is over het algemeen in Amerika goed ontvangen. Maar zijn opmerking dat een deel van de Amerikaanse troepen in In- do-China zal blijven totdat overeen stemming is bereikt over 'n vredes akkoord, heeft zowel bi] Democraten als Republikeinen ongerustheid ge wekt. Zowel Noord-Vietnam als de Sow jet-Unie hebben fel afwijzend gerea geerd op Nixons nieuwe rpaatregelen inzake Vietnam. Beide landen ver klaarden, dat uit alles wat Nixon heeft gezegd, blijkt dat hij de oorlog in Indo-China wil voortzetten en al leen maar het accent van de land strijdkrachten verplaatst naar de luchtmacht. Nixon liet namelijk we ten. dat de bombardementen op de infiltratierouten van de Noordvietna- mezen door Laos en Cambodja opge voerd zouden worden als de infiltra ties toenamen. Het afgelopen week einde hebben Amerikaanse B-52-bommenwerpers ongeveer 400 ton bommen uitgestrooid over doelen in Laos, Cambodja en het noorden van Zuid-Vietnam. Ook de gedemili- tairiseerde zone tussen de beide Viet- nams is bestookt. Als op 31 januari volgend jaar de aangekondigde 45 000 Amerikanen Vietnam zullen hpbben verlaten, zul len daar nog 139.000 Amerikanen over zijn. Dat ziin er 404.000 minder dan op het hoogtepunt van de oorlog. De versnelde terugtrekkins was mogelijk geworden doordat de Zuid-Vietname- zen zich beter tegen de Viet Cong verzetten dan gedacht was. Nixon hoopte eind januari in staat te zijn nieuwe terugtrekkingen te kunnen aankondigen. Betreurenswaardig De leider van de Democratische fraktie in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, was niet ers geluk kig met Nixons nieuwe maatregelen. Hij juichte de terugtrekking wel toe, maar de opmerking van* de president, dat er een Amerikaanse strijdmacht in Vietnam zal blijven tot er door onderhandelingen een vredesakkoord is gesloten, vond hij betreurenswaar dig. Nixon zou een datum moeten noemen waarop alle Amerikaanse mi litairen Vietnam zullen hebben verla ten, aldus Mansfield de leider van de Democraten probeert al geruime tijd een amendement door de Senaat te krijgen die het Nixon onmogelijk zou moeten maken na half 1972 de oorlog in Vietnam nog voort te zetten, door er geen geld meer voor beschikbaar te stellen. De Republikeinse senator Jacob K. Ja vita gaf als commentaar op Nixons maatregelen, dat de president de eer verdient, dat hij de Amerikaanse deelneming aan de strijd in Vietnam drastisch heeft teruggedraaid. Hij vreesde echter dat Nixon met zijn opmerking, dat er Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam zullen blij ven heeft bedoeld, dat Amerika nog tot in lengte van dagen bij de oorlog ih Indo-China bétrokken zal blijven. Nederlaag In Cambodja hebben regeringstroe pen zaterdag een zware nederlaag ge leden tegen de opstandige guerrilla- eenheden. In Phnom Penh is bekend gemaakt, dat het stadje Romlong, on geveer 100 kilometer ten noorden van de hoofdstad Phnom Penh, na een be legering van negentien dagen is ge vallen. Van de 400 regeringsmilitairen die Romlong verdedigden, zouden er maar dertig kans hebben gezien te ontkomen. De rest zou zijn gesneu veld of gevangen genomen. Door de val van Romlong zijn ongeveer 25.000 Cambodjaanse regeringstroepen afge sneden van hun bevoorradingscentVa. •ncha schai zater type socialisme te ontwikkelen liet er geen twijfel aan bestaa dit een beter soort socialisme worden dan in Rusland en Chj ontstaan. In een moderne soc: sche staat kunnen volgens Berli meerdere politieke partijen bi moeten de vakbonden autonooi moet er volledige vrijheid zijn gebied van de godsdienst, ki wetenschap en is er ook ruimti de vrije ondernemer. KEULEN (DPA) Op de autl Frankfurt Keulen heeft het f keer zaterdag enkele uren stilgeli mo omdat de weg spiegelglad was gerdag den door 20.000 liter chemicaliëi rergE uit een Nederlandse tankauto v gelopen. Het lek was ontstaan een personenauto in de buurt Montabaur bij mist op de tanl r botste. - Alvorens de politie de plaats i het ongeluk kon afzetten en het keer tot stilstand wist te brengen den zich een aantal kettingbotsi voor. Volgens de Westduitse politie ren de chemicaliën niet gevaarlij schadelijk voor het milieu. De bi weer en rampendienst werden schakeld om de vloeistof op te zu Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. SAIGON (Reuter) De Zuidvietnamese president Ngoe- jen Van Thieu is van plan maan dag aan te kondigen dat de Viet namese piaster met 35 procent wordt gedevalueerd. Thieu zal ook drastische maatregelen op economisch en fiscaal gebied gaan nemen. Dit is gisteren uit goed ingelichte bronnen in Saigon vernomen. Volgens de zegslieden wil Thieu nu ook de economie van het land „viet namiseren" en een eind maken aan de economische afhankelijkheid van de VS. Al eerder was gemeld dat de Zuid vietnamese regering ernstige econo mische moeilijkheden heeft. Vooral het besluit van de Amerikaanse Se naat de buitenlandse hulp te beknot ten is een zware slag voor Saigon, ook al wordt in het Congres hard ge werkt aan een terugschroeven een eerder veto van de Senaat. President Thieu heeft een a lS spoedbesprekingen gevoerd me Amerikaanse ambassadeur in Sa Ellsworth Bunker. Daarbij is ken over de gevolgen van verm :l van de Amerikaanse buiten se hulp en de verminderde inkoni^e 1 in de Zuidvietnamese bedrijven het wegtrekken van de Amerika PPe: militairen. In het centrale kustgebied Zuid-Vietnam hebben zwaarb pende Amerikaanse helikopters derdaa bii vergissing een Zuidvii mese kolonne bestookt met rak en machinegeweervuur. Er acht doden en 21 gewonden. Het vierde keer in zes weken dat een gelijke vergissing is gemaakt. In Parijs is gisteren de Noord namese onderhandelingsleider X Thoey teruggekeerd. Thoey wa sinds 6 september afwezig bi Vietnambesprekingen in Parijs. de pei e 8- :teu dat CAÏRO (AP, Reuter, UPI) Egypte zal de algemene verga dering van de Verenigde Naties verzoeken een economische blok kade en andere sancties tegen Is raël af te kondigen, indien de Joodse staat zich niet bereid ver klaard alle bezette Arabische ge bieden te ontruimen. Egypte heeft de algemene vergadering van de VN formeel verzocht het vraagstuk van het Midden-Oos ten niet later dan 1 december op de agenda te plaatsen. De Egyptische premier, Machmoed Fawzi. heeft er bij de Egyptische sol daten, die langs het Suezkanaal zijn gelegerd, op aangedrongen klaar te zijn voor het gevecht met Israël om dat de hoop op vrede vermindert. In gezelschap van de minister van oor log, generaal Mohammed Sadek, heeft Fawzi zaterdag een bezoek gebracht aan de Egyptische troepen langs het Suezkanaal. Volgens het semi-officië- le Egyptische dagblad Al Ahram zei de premier tot de soldaten: „Er be staat nu minder hoop op een vreedza me regeling in verttend met de Israë lische arrogantie en het feit, dat dit land er op staat het bezette Arabische gebied in bezit te houden. Met ver scheidene commandanten voerde Fawzi besprekingen. Volgens Al Ah ram bezocht hij tevens een aantal stellingen, „waarin nieuwe wapens zijn geïstalleerd". De Egyptische minister van buiten landse zaken, Machmoed Riad, zal in januari een bezoek brengen aan de Chinese Volksrepubliek. Hij gaat op uitnodiging van Peking, aldus Al Ah ram. Het doel van het bezoek is, al dus dit dagblad, om de standpunten van Egypte en China ten aanzien van het Midden-Oosten te coördineren. China toont een harde vijandigheid jegens Israël. De ministers van buitenlandse za ken van Egypte, Syrië, Koeweit, Li banon en Tunesië gaan gezamenlijk proberen om de meningsverschillen, die er in de Arabische wereld ten aanzien van het conflict in het Mid den-Oosten bestaan, op te heffen. De vijf ministers vormen een comité, dat ingesteld is op de zaterdag in Cairo begonnen conferentie van de AraUi- sdne Liga. Aan deze vergadering wordt deelgenomen door de ministers van buitenlandse zaken, of hun ver tegenwoordigers, van zeventien Ara bische landen. De bedoeling van de bijeenkomst is om tot een gezamen lijke Arabische strategie te komen in het Midden-Oosten. Egypte wil in de eerste plaats bereiken dat de Arabi sche landen in de algemene vergade ring van de VN zo eensgezind moge lijk optreden. De meningsverschillen in de Arabische wereld zijn overigens zo groot, dat waarnemers het betwij felen of een zekere mate van eensge zind bereikt kan worden. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft definitieve voorstellen uitgewerkt voor een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. De voor stellen zullen door een tweede vredes missie van de OAE in de tweede helft van november aan de leiders van Egypte en Israël worden voorge legd. Dit heeft de president van Nige ria generaal Gowon, zaterdag bekend gemaakt. Met de presidenten van Se negal, Zaire (Kongo-Kinsjasa) en Ka meroen heeft Gowon onlangs bespre kingen gevoerd in Israël en Egypte. Hij zei dat beide partijen vrede wil len. President Mobotoe van Zaire zei dat de eerste vredesmissie van de OAE bemoedigende resultaten had opgeleverd. De tweede vredesmissie zal bestaan uit president Gowon van Nigeria en president Senghor van Se negal, plus een persoonlijke verti woordiger van de presidenten Zaire en Kameroen. mee Een Jordaanse delegatie is zo naar Moskou vertrokken om „de sisch-Jordaanse vriendschap te vorderen", zo werd in Amman gedeeld De vroegere premier Jordanië, At«del Monem Al Rifaeijj" hoofd van de delegatie, verklaard zijn vertrek dat „Jordanië de So ieri Unie zeer dankbaar is voor de aan de Arabische zaak tegen Is' Jordaanse vliegtuigen mogen over Irak vliegen. Na de gevetpud tussen Palestijnse guerrilla's en daanse regeringstroepen sloot in 12 juli zijn luchtruim voor Joi vliegtuigen. clar Vi uiiic

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6