Figaro in en uit een luchtballon 5trawinsky's „Les Noces" meesterwerk van deze eeuw Residentie Orkest in een dolle avond Ernstig gewonde door schot van politieman Gesmoorde koren 111 b.™* Scliönbergs Gurrelieder hT Moord op matroos was verassing Uit de Haagse hof geplukt AMSTERDAM De „avon- turlijke" C-serie van het Con- ertgebouworkest is zondagmid- ag met een bijzonder aantrekke- k programma begonnen. In hoe- »rre het avontuurlijk was, hing iteraard mede af van de be- endheid van het publiek met de erken die op dat programma onden. Zeker is dat de kans op irrassingen in dit opzicht veel oter is dan bij de „normale" 'e« mcertseries, ook al komt op de- C-concerten wel een speciaal uurdere verzekering rbeiclsongeschiktheid 01» Wl KI ke rzekeringen per 1 januari ingaat. n er'- am kwj Rl ioel M< in onze soc.-economische redactie DEN HAAG De ongeveer zestig rzekeringsmaatschappijen, die zich ons land bezighouden met de ver tegen arbeidsongeschiktheid, bben besloten hun tarieven te ver- jen. De reden van deze verhoging __-Je sterk toegenomen kans van Ne- Vj irlanders om invalide te worden. Dit heeft de voorzitter van de con- :tcommissie arbeidsongeschiktheid-, 'kengeld- en ongevallenverzekering, J. J. van Rijn, medegedeeld. Een lere reden voor de verhoging is 1_xv feit dat de verzekering tegen ar- idsongesc'hiktheid altijd al verlies gevend is geweest in ons land. De riefsverhoging, die voor nieuwe niet over de gehele linie gelijk n, maar wordt groter naarmate de "J™ ftijd van de verzekerde hoger is. premieverhoging loopt voor nieuw te sluiten verzekeringen bij de po- airste soort arbeidsongeschikt- dsverzekering van 14 procent voor Jjarigen tot 44 procent voor de lS 'teste leeftijdsgroep (46- tot 50-jari- >enp). Deze tariefsverhogingen gelden 1 ac t voor de reeds lopende verzeke- gen. De premies daarvan worden pgepast aan de hogere tarieven en verhogingen kunnen hierbij dus van er uitvallen. Antilliaanse meisjes hier naar politieschool VILLEMSTAD Morgen komen Schiphol twaalf Antilliaanse "Tikjes aan, die op de politieschool „JjLeusden een opleiding tot agent en gaan volgen. óorts komt de hoofdcommissaris politie op de Nederlandse Antil- W. H. van Ballegooyen de Jong, n januari naar ons land voor de 1 rving van zo'n vijftig Nederlandse 7SB itietunctionarissen voor het corps de Antillen. De politiefunctionaris- agenten eerste klas, hoofdagen- onderinspecteurs en inspecteurs) eten het vacuüm opvangen dat op Antillen thans bestaat. geïnteresseerd en vaak al goed geïnformeerd publiek. Zelfs werken die bij bekende na men behoren, kunnen weinig of niet bekend zijn. Dat kon deze middag gelden voor het "Canticum" voor achtstemmig koor a cappella van Sweelinck, en voor het "Gloria" van Monteverdi voor 7-stemmig koor met strijkorkest en basso continuo. Zij werden uitgevoerd door het Neder lands Kamerkoor dat met zijn diri gent Felix de Nobel het grootstè aan deel in dit concert had. Goede uitvoe ringen, waaraan echter de laatste "puntjes op de i's" ontbraken, ver moedelijk vanwege de tijd die vooraf besteed moest worden aan de twee hoogtepunten van het programma: de Cantate no. 1 van Anton Webern voor sopraan, gemengd koor en orkest, en "Les noces" van Strawinsky. In We- berns Cantate, een lichte, ijle, aan het materiële ontstegen verklanking van gedichten van Hildegard Jone, was de Engelse sopraan Dorothy Dorow de ideale vertolkster van de solopartij. Zij was dat eveneens in de "scènes choreographiques russes avec chant et musique" oftewel "Les noces", dat geen enkele visualisering behoeft (en ook zelden krijgt) om met zijn ont roerend ruw-tedere, geordend-chaoti- sche verbeelding van een Russische boerenbruiloft een adembenemende gebeurtenis te worden. Het is een van de weinige werkelijke meesterwerken van deze eeuw. Je valt bij elke (he laas te zeldzame) uitvoering weer van de ene verbazing in de andere; bij voorbeeld over de wonderlijk doel treffende (en originele) instrumenta tie met vier piano's en slagwerk, over de kracht van de volkse poë,zie waar uit Strawinsky zelf de tekst samenr stelde, over de volmaakte muzikale or dening waarin koor, solisten en in strumenten dit woelige, boertige brui- Antillianen klagen over onvoldoende subsidie overheid Van een verslaggever DEN HAAG De landelijke stich ting Welzijn voor Antillianen meent, dat de in de stichting aangesloten or ganisaties het komende jaar onvol doende subsidie krijgen om de in ons land verblijvende 12.000 Antillianen een menswaardig bestaan te garande ren. Deze klacht staat in een uitvoerige ïJrief aan de leden van de Tweede Kamer, waarin voorts wordt opge merkt dat „wanneer men bewust de zo nodige begeleiding van Antillianen onmogelijk maakt, men toch kan spreken van een indirect racisme". Opgemerkt wordt dat, na onder handelingen met crm over subsidië ring, schriftelijk toezeggingen werden gedaan voor concrete plannen, waar aan het ministerie zijn fiat had gege ven. Maar nu de theorie overgaat in praktijk, doet het ministerie zonder voorafgaand overleg zijn toezeggin gen niet gestand. :T Een „waarschuwings- it" van een zich bedreigd voelen- ;ent in Weert, heeft vrijdag- de pasgehuwde 23-jarige uit Maarheze levensgevaarlijk id. De toestand van de man was jvond nog steeds kritiek. ™a5jet schot werd van minder dan een e meter afstand van M. afge- d. De kogel drong de hals van slachtoffer binnen en kwam er ,de rugzijde uit. Pas ongeveer een lirecrtier later werd duidelijk dat de geraakt was. Dat bleek op het nieiebureau, waar M. in elkaar zak- le e anvankelijk was hij na het schot :opt< ;erend en wist de politie hem na wilde achtervolging te grijpen, inderhaast door de politie ge- fschuwde arts constateerde op de i politiebureau dat M. levensge- lijk gewond was door een kogel. - vaa t slachtoffer maakte deel uit van groepje van vier mannen, die volgens de politie, luidruchtig ge- r Mlgen. Een van hen zou een ruit uit>en ingegooid bij een plaatselijk Bii een poging van een politie- 35< vo doel voojt>uille de mannen in te rekenen, een agent bedolven onder de mannen. De politieman, volgens een woordvoerder van de politie van Weert iemand die niet meer een van de jongsten is, greep daarop zijn pis tool met de bedoeling een waarschu wingsschot te lossen. De vier mannen stoven daarop uit elkaar. Later zijn de overige drie mannen uit Weert en Den Bosch gearresteerd. Een van hen is inmiddels vrijgelaten omdat bleek dat hij toevallig bij de zaak betrokken werd. De rijksre cherche stelt intussen samen met de gemeentepolitie van Weert een on derzoek in naar de omstandigheid waaronder het fatale schot werd af gevuurd. De betrokken agent blijft normaal in dienst, aldus de politie in Weert. Fgerr^adsman met ÏÏtt abudsbevoeydheid IVENTER Burgemeester en louders van Deventer willen f"e C ;aan tot het aanstellen van een erraadsman met ombudsbe- 1 Iheden. De PvdA had om een s idsman gevraagd, maar B en W 'n svan mening dat de beoogde ver- nog ig van jjg rechtszekerheid van de •ten er daarmee juridisch noch prak- Va4 is te realiseren. ar hun oordeel zal een burger- 1- iman met ombudsbevoegdheden arm1 ichtszekerheid kunnen stimuleren 'erdi de bestaande beroepsmogelijk- Tegeti op het terrein van het pu- rdia recht duidelijker te presenteren, na I "dien is op deze wijze subsidië- rste door het ministerie van CRM ni Mik op grond van de rijkssubsi- in| Seling voor werkzaamheden en deningen met betrekking tot de n'evingsopbouw. burgerraads'man zal ondermeer de «en belast met het verschaffen (informatie, het geven van advie- het bemiddelen op maatschap- cultureel en recreatief gebied, ^iwogen wordt deze functionaris ^jegdheid te geven naar aanleiding ontvangen klachten ze:fstandig onderzoek te doen instellen, zal worden nagegaan of hij (To«timere mate toegang kan krijgen ""•heidsdocumenten. loftsritueel fel van kleur en in een in niet te stuiten vaart in klank sugge reren, en over nog zoveel meer in dit uit 1923 daterende stuk. Behalve de reeds genoemde Doro thy Dorow waren er de vocalisten Sophia van Santé, Eric Tappy en Ju les Bastin (een formidabele bas) die met de pianisten Theo Bruins, Rein- bert de Leeuw, Daniël Wayenberg en Jan Wijn, plus leden van het Con certgebouworkest onder Felix de No bel dit meeslepende bruiloftsfeest voor een enthousiast publiek lieten klinken. Het was het hoogtepunt van deze middag; waarin overigens nog de twee-sporige versie (en niet zoals in het programma stond de vijf-spo- rige) van Stockhausens elektronische compositie „Gesang der Jünglinge" uit 1956 via een veel te luid afgestemde versterkerinstallatie werd afgespeeld. Op zichzelf wel een goede gedachte ook elektronische muziek in deze pro gramma's op te nemen; maar dan moet het (en kan het ook) wel hele maal technisch gaaf gebeuren. R. N. Degens Politie vindt voor ton aan kleding bij winkeldievegge DEN BOSCH De politie heeft voor een ton aan gestolen kleren ge vonden in de woning van een vrouw, de 39-jarige N. van E., die in een Tilburgs warenhuis bij diefstal van een jurk was betrapt. Het motief van de vrouw was gis teren nog niet duidelijk. Ze heeft de kleren, die volgens haar bekentenis de afgelopen vier jaar in warenhui zen te Eindhoven, Tilburg, Den Bosch en Utrecht waren gestolen, niet ver kocht of weggegeven. Zij is ingeslo ten. AMSTERDAM Met de Barbier van Rossini kun je alle kanten op, hebben regisseur en decorateur Frank-Bernd-Gottschalk en Wil- fried Sakowitz kennelijk gedacht. Dat is namelijk duidelijk te zien aan hun opvattingen over regie en aankleding zoals die te zien zijn in de voorstellingenreeks die de Nederlandse Operastichting nu van II barbiere di Siviglia geeft en waarvan vrijdagavond de eerste in de Stadsschouwburg in Amsterdam ging. Anne Howells (Rosina) en Vicente Sardinero (Figaro) met op de ach tergrond het mandje van Figaro's luchtballon. door R. N. Degens DEN HAAG Acht koren (ruim zeshonderd personen) twee symfonie-orkesten en zes solisten waren gerequireerd voor de uit voering van Arnold Schönbergs „Gurrelieder" zaterdagavond in het Circustheater in Schevenin- gen. Het was voor organisatoren (Fede ratie Ned. Zangersbonden en Belgische Radio en TV) en uitvoerenden wel sneu dat er in de zaal minder mensen zaten dan op het podium, maar de voldoening dat een zo grootscheepse onderneming tenslotte toch organisa torisch geslaagd was vergoedde weer veel. Het was voor het eerst sinds vijftig jaar dat dit werk van Schönberg in ons land uitgevoerd werd; Mengel berg had het in 1921 gedaan en daar na had niemand er zich meer aan gewaagd. En hoewel insiders wisten dat ook niemand zich daardoor tekort gedaan behoefde te voelen (wie het stuk beslist wilde horen kon sinds 1964 de toen verschenen grammofoon opname onder Kubelik kopen, of uit een discotheek lenen) was het mis schien juist voor die muzikale insi ders wel interessant hun mening in een live-uitvoering bevestigd te ho ren. Dat is dan, ten koste van veel in spanning van de zijde van de uitvoe renden, zaterdagavond voor een be- Op de Amsterdamse Noor der markt is zaterdag een beeldje onthuld van Woutertje Pieterse, een van de be kende scheppingen van Multatuli. Het beeld is vervaardigd door beeld houwer Frits Sieger, die hier na de onthulling bij zijn werkstuk staat. droevend klein beetje belangstellen den gebeurd. De podiumruimte in het Circustheater is beslist ongeschikt voor een massale bezetting als die van de Gurrelieder. Schönbergs ex- horbitante eisen (voor die tijd 1901 zeker ongehoord) kunnen alleen op een exorbitant groot podium gerea liseerd worden. De koren (die alleen in het derde deel aan de beurt komen en daar nog bijna een uur moeten staan wachten voordat ze mogen zin gen) waren nauwelijks te horen door dat het geluid in de gordijnen werd gesmoord. En van het uit twee orkes ten geformeerde instrumentale appa raat waren de blazers en het slag werk ook nauwelijks waarneembaar. Van de ijzeren ketting die Schön berg als noviteit toen al bij het slag werk voorschreef, heb ik bijvoorbeeld geen schakel horen rammelen. Het staat wel vast dat deze benarde en benauwde omstandigheden de kwali teit van de uitvoering nadelig hebben beïnvloed. Want van de zwoele, pa thetische lyriek waarmee Schönberg de tekst van Jens Peter Jocobsen (over koning Waldemar die op zijn kasteel Gurre de dood van zijn ge liefde Tove betreurt) in een nog vol komen Wagneriaans idioom (met soms regelrecht plagiaat) heeft ge toonzet, drong weinig tot de zaal door. Het leek dat de BRT-orkesten on der Léonce Gras maar wat plichtma tig (en uiterst vakkundig, dat wel) zaten te spelen, zonder enig besef van wat er in deze partituur toch nog aan expressiviteit te beleven valt. Het so listen-team, met Lode Devos en Lu- cienne van Deiick als uitblinkers was van goed gehalte, maar kon niet tot zijn recht komen in de dorre instru mentale en vocale entourage. Vanavond (maandag) wordt de uit voering herhaald in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel, waar de omstandigheden een beter klinkend resultaat mogelijk maken. En waar naar ik aanneem de bezoekers ook beter voorgelicht zullen worden dan Bij deze uitvoering waarbij in het programmaboekje in enkele regels proza van Jos Vranken Sr. de indruk wordt gewekt dat Schönbergs Gurre lieder in de eerste plaats belangrijk zijn om het saamhorigheidsgevoel tussen de Nederlandse koren te doen groeien, „wat ook de uitkomst van deze uitvoering zijn moge R. N. Degens Jezuietenbihliotheek voor universiteit MAASTRICHT De toekomstige universiteit van Maastricht krijgt de beschikking over een bibliotheek van ongeveer 450.000 banden uit de voor malige kloosters van de paters Jezuïe ten in Nijmegen, Warmond en Maas tricht. De integratie van de bibliothe ken geschiedt op advies van de rijks dienst voor het bibliotheekwezen. Alleen al de bibliotheek van het voormalige Jezuïetenkloosters in Maastricht bevat 250.000 banden, waaronder unieke theologische wer ken. De voorzitter van de voorberei dingscommissie achtste medische fa culteit, dr Tans, toonde zich op een personferentie in Maastricht zeer in genomen met het behoud van de bi- IViotheek voor Limburg die, zoals hij zei, een belangrijk cultuurbezit bete kent. ZIERIKZEE Zes kinderen zijn aan de dood ontsnapt toen brand uit brak op een zolderkamertje waar zij sliepen. Door snelle actie van buren en brandweer konden zij gered wor den; de ouders waren niet thuis. De oorzaak is vermoedelijk dat een straalkacheltje tegen de dekens stond, behalve een verbrand bed was er geen schade. BELFAST (EFE) De 18-jarige Nederlandse matroos René Heems kerk uit Reeuwijk is bij vergissing doodgeschoten. De daders hebben hem aangezien voor een Britse mili tair. Dit staat in een communiqué dat de politie van Belfast heeft gepubli ceerd. De Ierse ambassadeur in Neder land, dr. MacWhite, heeft de moord op de Nederlander „een uiterst immo rele daad" genoemd. „Er moet sprake zijn gèweest van een persoonverwis seling. Ik ben zeer geschokt", aldus de Ierse ambassadeur. René Heemskerk, matroos op het vrachtschip „Waardrecht", werd vrij dag in de wachtkamer van een tand arts in Belfast doodgeschoten door twee mannen, die bewapend waren met automatische geweren. Na de moord sloten de daders de tandarts en de wachtende patiënten op en na men de vlucht. De Nederlander is het eerste bui tenlandse slachtoffer van de onlusten in Noord-Ierland. De titelheld Figaro maakt zijn en tree in een levensgrote luchtballon die permanent boven de scène hangt, al dan niet met Figaro in het mandje opkomen en afgaan van Figaro ge- schieden steeds via deze ballon, en bij de voorgenomen schaking van Rosina moet dit vaartuig ook al ingeschakeld worden. Wat de nodige consequenties met zich brengt voor de totale regie, en waardoor zelfs de tekst niet meer klopt. Maar voor wie uitgaat van de nadrukkelijk in het programmaboek je aangehaalde opvatting van Rossini, dat „amusement het doel van de kunst was", is deze nogal van de „traditie" afwijkende opvatting geen beletsel voor een avondje muzikaal plezier. Want dat moet toch in hoofdzaak komen van de muziek en van de uit voering daarvan. Dat het bij deze voorstelling allemaal niet zo lekker zat was, dacht ik, niet zozeer te wij ten aan de soms nogal verwarrende gang van zaken op de scène, dan wel aan het gebrek aan spiritualiteit in de verklanking van Rossini's geniale partituur. Vergeten Anton Kersjes heeft bij deze voor stellingen de muzikale leiding, en zijn eigen Amsterdams Philharmonisch Orkest zit in de bak. en het speelt op zichzelf voortreffelijk, daar niet van. Maar die voortreffelijkheid wordt erg nadrukkelijk naar voren gebracht door Kersjes, die daardoor weieens lijkt te vergeten wat er op het toneel gebeurt en moet gebeuren. Dan klin ken de befaamde (en ook befaamd moeiMjke) ensembles niet zo spits en speels als behoort en dan is het con tact tussen s^ène en orkestbak meer op exactheid dan op souplesse en ba lans gericht. Wat echter allemaal wel ■bij volgende voorstellingen beter kan en zal gaan. Alleen met zo'n voortdurend onzui ver zingende Vittorio Terranova (als Almaviva) valt weinig te beginnen. Het was maar goed dat, ondanks de afwijkende regieopvattingen de ge woonte om Almaviva's laatste grote aria te couperen ook hier was ge volgd; er werd vermoedelijk een de bacle mee voorkomen. Met een kordate Figaro van Vicen te Sardinere, een charmante Rosina van Anne Howells en een goed gety peerde dokter Bartolo van Hubert Waber waren de hoofdrollen verder goed bezet. In de helft van het totaal aantal voorstellingen worden deze rollen eespeeld door achtereenvolgens Peter-Christooh Runge. Aenes Baltsa en Henk Smit. De Almaviva komt ''an "oor rekenin? van Juan Sabaté. Standvastig in voor- of tegensDoed bl'tft Koith Encen. in zrin komische rol van Don Basilio. en dat geldt ook voor Elsa Lioni (Berta). John Vier- kens (Fiorello) en Franklin Benito (Ambrosio). De nog volgende voorstellingen zijn op 15, 17, 26, 28 en 29 november en 1 december in de Amsterdamse Stads schouwburg, op 19 en 21 november in het Circustheater Scheveningen, op 23 november in de Stadsschouwburg U- trecht, en op 25 november in de Rot terdamse Schouwburg. R. N. Degens MOSKOU (AP) Vandaag is de oudste arts van de Oekraïne dr. Pjotr Beljaew 101 jaar geworden. Dr. Bel- jaew, die tot zijn 93ste jaar aan een ziekenhuis in Kiew was verbonden, vindt dat niet zo heel bijzonder. Zijn vader is 118 en zijn moeder 116 jaar geworden. Dr. Beljaew werkt elke dag in zijn tuin, behalve 's winters, rookt en drinkt niet en raakt geen medicijnen aan. Dr. Chris Barnard heeft zaterdag in het Groote Schuur-ziekenhuis in Kaapstad weer een hart overgeplant. De 62-jarige Lindsay Rich (foto) gaat goed vooruit, aldus is gisteren be kendgemaakt. Het is niet bekend wie de donor is geweest. door Adr. Hager DEN HAAG Programma tisch gezien maakt het Residen tie Orkest het zich niet gemak kelijk. In de zogenaamde keuze concerten zijn werken opgeno men die men nooit eerder speel de en enkele daarvan zullen waarschijnlijk nooit meer ge speeld worden. Maar de extra in spanningen hieraan verhonden, zijn niet voor niets: de jeugd is bijdit soort concerten opvallend vertegenwoordigd. Er viel veel te beleven zaterdag avond in het congresgebouw in Den Haag. Doch wat het hoogtepunt had moeten worden, namelijk het optre den van de Japanse slagwerker Sto- mu Yamashta viel door het ontbreken van een programmatoelichting enigs zins tegen. Yamashta werkte in een vaalblauw licht en men kon weinig of niets onderscheiden. Dat werkte het vermoeden in de hand, dat alle geluiden waren vastgelegd op ge luidsband. Doch Yamashta bedient zich van twee bandrecorders; het geproduceerde geluid op slagwerk, fluit en met de stem, wordt opgeno men en vijf seconden later uitgezon den. Hierdoor krijgt men een toevoe ring en vermenging van klanken. Meer een technisch experiment dan virtuoos vuurwerk. Dirigent Iwaki bracht in één adem de uit 1910 stammende drie kleine stukken van Schönberg, het twaalf jaar later geschreven Hyperprisma van Varèse en een herhaling van Schönberg. Hoezeer Varèse de compo sitorische geest van Schönberg ademt, werd duidelijk, toen men nauwelijks de grens tussen beide composities wist te trekken. En hoe dicht staan Schönbergs drie kleine stukken voor kamerorkest bij de orkeststukken vtn zijn leerling Anton Webern. Een van Strawinsky's successtuk ken is het ebony concerto, in 1945 geschreven voor de jazzklarinettist 'Woody Herman. Een op de jazzrit- miek geïnspireerd werk in een bij zonder sterke uitvoering, dank zij Ivaki's inspanningen. Het klapstuk van het programma kwam, met het enkele dagen voor het concert voltooide werk van de klari nettist Willem Breuker met de schone titel „Denk toch aan moeder". Een carnavalesk stuk voor welwillende orkestleden die bereid moeten zijn te blaffen, te spelen en te zingen! Een soort parafrase vol show en lachwek kende effecten, met gebruikmaking van een enorm orkestraal apparaat. Breuker heeft kennelijk de ernst in de concertzaal hartgrondig willen doorbreken en men kan niet anders zeggen, dan dat hij daarin op succes volle wijze in is geslaagd. Ze is uit de tijd toen de vrouw nog militant was wanneer ze zich be moeide met wat de maatschappij be roerde, anders dan via een pannetje soep voor een zieke en de bazar voor de kerk. En ze bemoeide zich er mee! Ze richtte comité's op tegen alles waar ze maar tegen was en dat was veel. En dan waren er nog de comité's, die iets nastreefden waar ze vöör was. Dat waren er ook veel. Ze bracht haar leven strijdend met het woord door. Ze kon in vergaderingen geestdrift en verguizing wekken. Beide prik kelden haar tot nog scherper for muleringen, stellingname. Met het klimmen der jaren werd ze niet milder, integendeel. Ze had de macht van haar wapen geleerd. Haar oog gescherpt om fou ten op te sporen. En aan verstand ontbrak het haar evenmin. Maar ach. Bij het ouder worden werd toch de afstand tussen haar en het publiek steeds groter. De jonge ren hadden allang van nature ont dekt. wat zij na lang denken en rondzien ervaren had. De behaalde successen de tot stand gebrachte ver beteringen, het waren geen overwin ningen meer. maar verworvenheden en zc verveelde de mensen met haar geschiedenissen. Comité's werden opgeheven, ver zandden in nietsdoen omdat de an deren zich terugtrokken. Nieuwe sterren kwamen op. De kring van eigen tijdgenoten, medestrijders en bewonderaars, werd steeds kleiner. De buitenwacht, vroeger vol eer bied luisterend trok zich helemaal terug, niet wetend hoe te reageren als ze nog eens fel uitschoot. Kal en hond Ze troostte zich door veel te lezen en vooral door het gezelschap van haar hondje, dat luisterle naar haar monologen, die ze soms in hét oude vuur geraakt nog kon afsteken. Maar één bleef een getrouwe. Haar grote tegenstandster van vele jaren her. Eigenlijk even eenzaam nu. Woonde ook alleen. Zelfs zonder hond, wel met een poes. Ze kwamen vrij geregeld bij el kaar. En altijd was er een gesprek. Over hoe het was en hoe het is en waar het naar toe ging. En altijd verschilden ze van me ning. Lieten ze de golven van maat schappelijke emotie hoog oplaaien. Vroeger hadden ze dat dikwijls la ten eindigen in een kwaad weglo pen, in het elkaar in maanden niet meer zien. Maar nu wisten ze daar de tijd en moed niet voor te hebben. Toch wilde geen van twee ooit het ongelijk bekennen, noch de ander toegeven. Maar de wijsheid van vele jaren had hun de oplossing gegeven. Op het felst van het woordge vecht. als de breuk onvermijdelijk scheen, viel het wachtwoord voor de vrede. Dan was er immers altijd de hond en dan was er altijd de poes, hun zwijgende metgezellen die op het goede ogenblik de aandacht af kon den leiden. Een simpele opmerking maar: „Wat slaapt hij lekker" of „wordt ie niet erg dik", afhankelijk van de ge prikkeldheid, was voldoende. Dan bogen ze zich over kat of hond en streelden de vacht, om er de strijdbijl in te begraven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5