AR houden christelijke het bij partij Uw probleem Lutherseiipolarisatie in hervormde kerk door Getuigenis is noodlottig Onrust onder Kamper woonwagenbewoners R.k. bisschoppen in Rhodesië gaan apartheid negeren onze Prins Bernhard RadiopastoraaLf! centraal adresÉ| kerstgastendagen Preken voor veel mensen te moeilijk Oppositie in Ts j echoslowakij e samen in actie BEROEPÏNGSWERK Boekenhoek f« Een ivoord voor vandaag ic nA<- IS Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Ge. heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder, lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Graag zou ik de volgende zomer als hostess in Italië willen werken. Welke eisen worden daaraan gesteld, wat betreft diploma's, talen kennis e.d.? Wat is het salaris? Antwoord: Er bestaat geen algeme ne opleiding voor dit beroep. De mees te reisbureaus hebben hun eigen op leiding en inwerkperiode. Het komt er in het algemeen op neer, dat de gastvrouwen een middelbare school opleiding hebben, of een opleiding die daaraan gelijk staat, wat betreft ken nis van moderne talen. Belangrijk zijn natuurlijk behalve Italiaans ook Engels, Duits, Frans en Spaans. Ver der een grote mate van nuchterheid en vindingrijkheid, want er kan van alles gebeuren en iedereen kan alles vragen. We spraken bij de A. N. W. B. verscheidene gewezen gastvrou wen. die het allen enig hadden ge vonden, maar ermee opgehouden wa ren, omdat het op der duur wel wat enerverend is. Als enige „school" noemde men die van dr. Egeraat te Van onze correspondent AMSTERDAM De wijze waarop in de Hervormde Kerk de polarisatie aan de orde werd ge steld in het bekende Getuigenis is noodlottig. Zo worden er din gen tegenover elkaar gesteld die niet tegenover elkaar behoren te staan. Dit werd opgemerkt in de discussie op de Lutherse synode die zaterdag in Amsterdam ver gaderde en ook sprak over de vandaag beginnende Hervormde synodevergadering. Dr. J. Kooiman meende dat er in het getuigenis elementen meespeelden die in de Lutherse kerk niet leefden. In de discussie werd verder nog ge zegd dat het misschien mogelijk zou noemde men uie van ar. i^geradi ie Breda. Verder is te noemen Eurotours hpynPL't ik OPTT1 ATI 1 op de Meent te Rotterdam die een ^CZiUCJkL IlUCIliClllC eigen cursus geven, zo ook Lissone Lindeman, het Hotelplan en Centou- ri-vliegreizen. Meestal is het seizoen werk en de betaling is iets. dat elke maatschappij zelf regelt. De K.L.M. heeft een eigen stewardessoplei ding. Vraag: Bij de borden met plaats- naamaanduiding bij het begin van de bebouwde kom heb ik ook dikwijls het bordje „Europese gemeente" ge zien. Ook in Frankrijk zag ik soortge lijke borden. Aan welke voorwaarden moet een dergelijke gemeente vol doen? Antwoord: U zult op dergelijke borden wel hebben gelezen: „Jumelée avec" of „Partnerschaftsgemeinde mit...", enz. Van de 865 Nederlandse gemeenten zijn er ongeveer 450 lid van de raad van Europese gemeenten. De functie van deze gemeenten in die raad is niet voor elk lid dezelfde. De opzet is het streven naar verbreiding van de Europese gedachte. Dit is op verse hillende. manieren te bevorde ren. Als bijvoorbeeld gemeentebestu ren van Antwerpen of Rotterdam, Amsterdam of Hamburg contact heb ben. is dit niet hetzelfde als Rijns- burg, dat verbonden is met een ge meente nabij Siegen. Als men deze Duitse stad nadert, leest men als gro te verassing de naam „Rijnsburg". Kerkrade heeft bijvoorbeeld contact met 18 buitenlandse steden en uit dit contact komt jaarlijks het muziek concours tot stand. De Nederlandse sectie van deze Europese Taad van gemeenten vindt u te Maastricht, Ka poensraat 19b. Daar wordt ook een maandblad uitgegeven waarin een aparte rubriek over de contacten die gelegd zlin en worden. De voorwaar de van lidmaatschap is dus in het kort: Het verlangen om door samen werking in een groot Europees geheel de Europese gedachte te verwerkelij ken. Vraag: Onlangs las ik in uw blad dat de A.O.W. is goedgekeurd voor een echtgenote, die langdurig is ge scheiden, maar niet van tafel en bed. Deze mensen krijgen uitbetaald als ongehuwden of alleenstaanden. Voor heen kregen ze de helft van gehuw den-A.O.W. Wanneer is dit ingegaan en wanneer wordt met uitbetaling begonnen. Antwoord: Het in juni door de toenmalige minister Roolvink opge stelde wetsontwerp, dat ook door het toenmalige kabinet werd goedgekeurd, houdt het volgende in: Duurzaam gescheiden bejaarde echt genoten kunnen voortaan aanspraak maken op de volle A.O.W. voor on gehuwden. Dit is dus een wetsontwerp, dat toen nog bij de Tweede Kamer inge diend, goedgekeurd en vervolgens door de Eerste Kamer behandeld en tenslotte door de Koningin getekend moest worden. Men mag aannemen, dat de definitieve wet binnen niet te lange tijd uit de ambtelijke molen zal rollen. Wend u, zo u voor een betere uitkering in aanmerking komt, alvast voor inlichtingen tot de Raad van Arbeid. (Van een onzer verslaggevers) BOEKAREST Prins Bernhard brengt op het ogenblik een bezoek aan Roemenië, op uitnodiging van president en partijleider Nicolae Ceausescu. Het is voor het eerst, dat de Prins een land bezoekt dat deel uitmaakt van het Pact van Warschau. Het bezoek valt op een moment, waarop president en partijleider Ceausescu de onderdrukkingsmaatre- gelen op cultureel gebied aanzien lijk heeft verscherpt en een campag ne is begonnen tegen westerse in vloeden. Het bezoek is als strikt privé aan gekondigd. AP meldt, dat het 'vriend- schapsbezoek' zaterdagmiddag begon met een ontvangst op de luchthaven Baneasa, waar vice-president Bodna- ras en andere hoge functionarissen van partij en regering in Roemenië aanwezig waren. Onmiddellijk daar na maakte de Prins zyn opwachting bij Ceausescu, met wie hij "in harte lijke sfeer' sprak. Onder meer waren daarbij aanwezig de Roemeense am bassadeur in Nederland, George Elian en de Nederlandse ambassadeur in Boekarest Pieter Veeken Putman- Cramer. Het ligt voor de hand aan te nemen dat het prinselijk bezoek in het verlengde ligt van een eerdere bezoe ken, die ex-minister Luns een en an dermaal aan Boekarest gebracht heeft en later ook de thans afgetreden mi nister-president De Jong. Werkgroep Pakistan voor nieuwe acties UTRECHT De werkgroep Pakis tan heeft zaterdag in Utrecht besloten door te gaan met het uitoefenen van politieke druk op de regering, met name ook om haar ertoe te bewegen, dit jaar nog de gevraagde 46.4 mil joen gulden voor de vluchtelingen ter beschikking te stellen. De werkgroep meende dat de bevolking van Oost- Pakistan de mogelijkheid moet krij gen, haar eigen politieke toekomst te kiezen. Ze besloot een dringend be roep te doen op het Comité Vluchte lingenhulp, zo snel mogelijk nieuwe acties op touw te zetten. In de werkgroep zijn onder meer vertegenwoordigd de Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluch telingen, Pax Christl, het Interkerke lijk Vredesberaad en de NOVIB. BOEKAREST (AP) Roemeense schrijvers die zich verzetten tegen de nieuwe koers van president Nicolae Ceaucescu, hebben een aantal manu scripten naar het Westen gestuurd. Volgens betrouwbare bronnen zouden de manuscripten van romans en es says voornamelijk naar Frankrijk en Duitsland zijn gezonden om daar te worden vertaald. De Roemeense schrijvers zouden van oordeel zijn, dat hun werk geen kans maakt om binnen afzienbare tijd in Roemenië te worden uitgegeven. Van onze correspondent KAMPEN Onder de woon wagenbewoners in Kampen is grote onrust ontstaan, omdat B en W van Kampen de bewoners van het woonwagenkamp in die stad opdracht heeft gegeven te vertrekken naar het nieuw regio naal woonwagencentrum in Zwolle dat begin volgende maand gereed komt. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. De woonwagenbewoners heb ben burgemeester en wethouders van Kampen al laten weten dat zij bij Gedeputeerde Staten van Overijssel in beroep zijn gegaan en dat zij zich beraden op even tueel verder te nemen stappen. TSK Terwijl het ministerie een milder beleid voert en de minister onlangs aankondigde dat de nieuwe woonwa- genwet ruimte laat voor kleinere kampen, voert het Kamper gemeente bestuur een „hard" beleid, zeggen de bewoners verbaasd. Ook de R.K. Stichting Woonwagenwerk in Zwolle is verbaasd over dat beleid. GEEN OVERLEG Bij de totstandkoming van het kamp in Zwolle is geen enkel overleg met de Kamper woonwagenbewoners gepleegd. Er was zelfs min of meer gesuggereerd, dat zij op hun eigen kamp (waar de meesten al meer dan vijf jaar wonen) zouden kunnen blij ven. De nu genomen beslissing betekent, dat velen hun handel moeten opgeven en de kinderen van de Kamper scho len moeten. De bewoners hebben in middels aangekondigd van geen wij ken te willen weten. zijn om aan de hervormde kerk te laten zien dat deze polarisatie zich zo niet behoeft te voltrekken, maar dat de Lutherse kerk dat dan wel heel goed voor moest bereiden. Verder besloot de synode (met op twee na algemene stemmen) het pro gramma van de Wereldraad van Ker ken ter bestrijding van het racisme te steunen. De synode stond voor de keus haar bijdrage te geven aan de Lutherse wereldfederatie of aan de Wereldraad. De Lutherse wereldfe deratie oefent controle uit op de ge geven bedragen. Stap terug Prof. dr. J. P. Beondermaker meen de dat men een stap terug zou doen wanneer men niet aan de Wereldraad van Kerken steun zou verlenen. Dr. Kooiman zei dat er geen tussenweg is. Men moet of aan de Wereldraad steun geven of men doet niets. Verder werd er opgemerkt, dat de hulp die de Utrechtse kerk had verleend aan het Mozambique-lnstituut door een leraar uit te zenden naar Mozambi que al betekende dat men stond aan de kant van de Wereldraad van Ker ken. Het ging in de gedachtenwisseling vooral ook om Zuid-Afrika, waar vrijheidsbewegingen zijn die geweld gebruiken. Opgemerkt werd dat in DEN HAAG Het oecumenisch ra- radiopastoraat onder leiding van ds. A. Klamer heeft aangeboden, ook dit jaar dienst te doen als centraal adres voor gegevens over conferentie-oor den, tehuizen enz. die „kerstgastenda gen" op hun programma hebben staan. Vorig jaar heeft het oecume nisch radiopastoraat een paar hon derd mensen wegwijs kunnen maken; bijna ieder tehuis dat vol was ver wees de mensen naar het radiopasto raat dat zoveel mogelijk bijhield waar nog ruimte was voor mensen die gastvrijheid zochten. Het radiopastoraat schreef in 1970 een dertigtal instellingen aan. Het aanbod voor de nu hernieuwde dienstverlening het zou een ener- gieverspillende zaak zijn wanneer ieder centrum de boekingen van alle andere ook in de gaten zou moeten gaan houden is dit jaar uitgebreid tot in totaal 66 adressen, over het hele land verspreid en van vererlei karakter, „kleur", (inter)kerkelijke of niet-kerkelijke „afkomst" enz. Alle is gevraagd hun gegevens door te sturen en het te melden wanneer hun huis vol is en zoekenden te verwijzen naar het radiopastoraat. Zuid-Afrika een Gestapo-regime heerst. Verder meende men dat ook aandacht moest worden geschonken aan de vervolgingen in Rusland, daar is rassendiscriminatie. Tenslotte besloot de synode dat men aan de leden van de Utrechtse kerk om een bijdrage zou vragen en dat men de opbrengst van deze actie zou aanvullen tot 5.000 gulden om steun te verlenen aan de Wereldraad. Pastoor slaat bisschop om «Igjpren SULMONaÈ(KNP) De bis schop van Sulmona in Jfolië, Mgr. Amadio is door één van zijn pastoors zo toegetakeld, dat hij zich onder doktersbehandeling heeft moqtó) stellen. Tien jaar geleden bSbaemde de bisschop Giulio Q>rfB755) tot pastoor van een pltffits buiten Rome, maar de pastodï wilde niet verhuizen van Rome tiaar zijn nieuwe parochie. Slechts af en toe Het hij zich daar zien. Na vermaningen is Mgr. Ama dio begonnen de pastoor geen geld meer te geven en heeft hem ontboden in het bisschoppelijk paleis. Daar wachtte de pastoor zolang, tot hij alleen met de bis schop in de kamer was: hij deed .de deur achter zich op slot en gaf zijn bisschop toen een paar flinke klappen om de oren. Na het incident werden de dokter en de politie geroepen, d.w.zde dokter voor de bisschop en de politie voor de pastoor. Het kerkelijke recht schrijft in derge lijke gevallen voor, dat de geeste lijke tot leek wordt gedegradeerd. Van een verslaggever AMSTERDAM De preken zijn in het algemeen te moeilijk. Dit blijkt uit een onderzoek dat het instituut voor praktische theologie aan de Vrije Universi teit heeft ingesteld naar enkele sociale en culturele vooronder stellingen in de preek. Het instituut heeft onder meer de tekst van 91 gepubliceerde ra dio-preken geanalyseerd en zegt nu in zijn rapport (dat als titel heeft „Voor wie is de preek?") onder meer: „De preken zijn eer der afgestemd op personen die behoren tot de hogere dan op hen die behoren tot de lagere sociale en culturele milieu's in de kerk. Men moet zich afvragen of dit symptomatisch is voor elke ker kelijke activiteit". Het instituut constateerde on der meer dat in op drie na alle preken een kennisniveau werd voorondersteld dat hoger is dan het niveau dat men heeft bereik! als men uitsluitend lager onder wijs gevolgd heeft. Het Instituut lette bij het on derzoek ook op het „beroepsni veau": in slechts vijf van de 91 preken werd over het algemeen een bepaald niveau vooronder steld en dat was dan steeds hoog. In 12 van de 91 preken werd een (eveneens hoog) inkomensniveau verondersteld. De grondvraag achter dit on derzoek was: ziet de kerk in haar activiteiten niet een bepaald so ciaal of cultureel milieu oVer het hoofd? Prisma-detectives, uitg. Het Spec trum. Utrecht, prijs 2,75 per stuk. Ttuee nieutoe delen in de reeks Pris ma-detectives, die nog steeds in hun goedkoop aandoend en onvoldoende in formatie gevend omslag zijn gesto ken. Van Douglas Enefer is er PIS TOLEN PAULA" en de kenners we ten dat ze privé-detective Dale Shand weer zullen tegenkomen. Inderdaad, en opnieuw in een weliswaar hardge kookt, maar toch intelligent en boeiend geschreven verhaal (m.a.w. hard-boiled hoeft niet synoniem te zijn met stompzinnig, al zou je 't soms denken). Graag aanbevolen. Van Elizabeth Ferrars „DE ZEVEN SLAAPSTERS" valt te vertellen dat het gegeven bijzonder oorspronkelijk is: een geëerd hoogleraar blijkt lang na zijn dood een nieuwe uitgave van Blauwbaard te zijn..„ Helemaal span- •nend is het niet, tegen 't eind ver slapte mijn aandacht. PRAAG (Reuter) Zes oppositie groepen in Tsjechoslowakije hebben opgeroepen de verkiezingen, die deze maand worden gehouden, te boycotten De actie is de eerste gecombineerde campagne van de huidige oppositie in Tsjechoslowakije tegen het bewind van Hoesak. De oproep werd gedaan op stencils die in brievenbus sen werden gedeponeerd. Begin september was een soortge lijke oproep gedaan door een afzon derlijke groep die zich de Socialisti sche Beweging van Tsjechoslowaakse burgers noemt. Deze groep stond nu naast de andere ondertekenaars, zoals de Tsjechoslowaakse Beweging voor democratisch socialisme, de Beweging van Volksverzet (uit Tsjechië), de Be weging van Volksverzet (uit Slowa kije), en de Revolutionaire Beweging Jan Palach, die genoemd is naar de student die zich verbrandde na de in vasie van 1968. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar: kand. J. M. G. Sijtsma te Schoonhoven. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Bedum, drs. A. N. Hendriks te Delft. De noodzaak van natuur- en mi lieubeheer, onder redactie van drs. J. Th. M. Willcnis, uitgave Bruna, 180 pag.. prijs f 12,50. Criteria voor milieubeheer, onder redactie van prof. dr. ir. A. P. A. Vink, uitgave Oosthoek, 180 pag., prijs f 18,50. Steeds meer mensen zijn de laatste jaren gaan inzien dat een goed mi lieubeheer van het grootste belang is. Hoe meer dit belang wordt ingezien, hoe meer ook doordringt dat luent-, water- en bodemverontreiniging ons milieu al fors hebben aangetast. De onder redactie van drs. Willems en prof. Vink samengestelde boekjes behandelen veel deelaspecten van het milieubeheer, en geven ook aanbeve lingen voor een beleid waarbij goed milieubeheer is ingebouwd. De beschouwingen over milieuhy giëne, milieubeheer en landschaps bouw, biologisch evenwicht, bodem beheer, botanische criteria, zoölogi sche criteria, psychohygiënische crite ria, planologische criteria, economi sche criteria en wat al niet, zijn niet nieuw. Op talloze congressen, studiedagen, conferenties en hoe het allemaal ook mag heten zijn deze en soortgelijke beschouwingen in gestencilde vorm uitgedeeld. „Criteria voor milieube heer" is zelfs het verslag van een vo rig jaar aan de Amsterdamse univer siteit gehouden studieconferentie. Maar het belang van deze boeken is ook niet het nieuws dat zij over- milieuverontreiniging en milieube heer brengen, maar de samenvatting die zij geven. Voor iedereen die zich wat dieper in deze problematiek wil verdiepen en die geen tijd heeft om congressen af te lopen, bevatten de boeken veel interessante informqtie. Zij maken duidelijk waarom er ac tiegroepen zijn die zich druk maken over weer een nieuwe raffinaderij, over Hoogovens op de Maasvlakte, over een Baalhoekkanaal door het Verdronken Land van Saeftinge, over het Noordzeekanaalgebied en de Gro ningse smeerpijp. Trouwens, mis schien zijn er ook actievoerders die deze samengevatte informatie er best nog bij kunnen gebruiken. BvdW Bij Van Holkema en Warendorf te Bussum verscheen een geestig boekje, „Je Pozzebokken", geschreven door Bouke Jagt en geïllustreerd door Pe ter Vos. Misschien is dat niet eens helemaal juist gezegd, want tekst en illustraties vormen zo'n eenheid, dat je je afvraagt wie wat verzorgd heeft. Eén opmerking: het eerste gedeelte van dit boekje is eerder verschenen onder de titel „Ted en Sylvie tekenen een pozzebok". O.i. was het eerlijker geweest dat even te vermelden. Niet temin: een enig boek voor kinderen van 5-8 jaar. Prijs 7,90. „Kaatje ben je boven?" heet de nieuwste verhalenbundel, die Lea Smulders schreef, Cantecleer te De Bilt uitgaf en Ton Hoogendoorn illus treerde. Voorlees-verhaaltjes (net niet te lang, mooi om voor het naar bed gaan voor te lezen), ook niet te grie zelig (zie boven) geestig en kleurig geïllustreerd. Ook heel geschikt voor plm. 7-jarige kinderen om zelf te lezen. Beide boeken van harte aan bevolen. C.G. van Zw. Ernest Tidyman: „John Shaft". El sevier 8,90), 189 blz. Er is een meisje zoek in New York. So what? Tja, maar het door alcohol, seks en niet te vergeten drugs ge derailleerde kind heeft als pa niemand minder dan Knock Pearson. De zwar te man die in Harlem de baas is over alle zaken die het daglicht niet kun nen verdragen. Hij huurt een ras genoot, die de dochter gaat zoeken en die daarbij in aanraking komt met de Maffia en de Brothers, organisaties die slechts op geweld stoelen. Geen nood en allerminst paniek. Shaft: Hij wordt enorm afgetuigd, blz. 155 geeft er een uiterst schilder achtige opsomming van. Met ergens dat ontroerende zinnetje midden in de bloederige tekst: het deed pijn. Kort om: James Bond is dood of afgevloeid, "Welzalig de matt die de Here vreest", zingt Psalm 112. stemmen er zo gemakkelijk mee in. Maar sluiten we ons aan bij het koor van de zangers als beschreven wordt wa. iemand doet? Hij "ontfermt zich en leent uit". Hij behandelt zaken recht. Hij deelt uit. Hij geeft de armen. Hij doet het dat hij God in Christus gevonden heeft; of beter: omdat hij Christus gevonden is. Wie God gevonden heeft, gaat op naar zijn naaste. Wie de Here vreest, vreest geen vijand maar maakt zich vrienden. En ineens zien we wat deze psalmrer zeggen. We kunnen in de daden van de mensen zien of zi|ge' Here vrezen. Ons geloof beïnvloedt onze werken. Waar de J ken ontbreken, mag en moet de vraag gesteld worden of heihtu loof wel aanwezig is. Geloven doe je niet in de kerk, maar ii wereld. Zonder geloof vaart niemand wel, zonder uw geloof het uw naast niet goed. We zijn gered om te redden. We lezen vandaag Mattheus 24:15 - 28. SALISBURY (KNP) De r.k. bisschoppen van Rhodesië heb ben een voorlopig compromis dat zij bereikt hadden met het blan ke regime van Ian Smith inzake het onderwijs, verbroken en ver klaard het rassenbeleid van het bewind te zullen negeren. In het begin van dit jaar hadden de bisschoppen naar verluidt onder druk van Rome onder protest in gestemd met een regeling, volgens welke de kerk aan de regering toe stemming zou vragen voor het toela ten van zwarte leerlingen op haar scholen. Volgens deze regeling zou het aantal zwarte leerlingen de zes procent niet mogen overschrijden. psc er Thans heeft echter Sean D -cu onderwijsgevolmachtigde van de schoppen, verklaard, dat dit con nde mis als tijdelijk bedoeld was - gende onderhandelingen tussen kerk en het regime. Nu voortaan weer zwarte leerlingen b der beperking op de r.k.-schob >uw die ook door veel blanken be 'ijf- worden worden toegelaten. de i ten beii 6C J ;ch °e beg „MASSADA" door Yigael Yadim. Uitgave: Fibula-van Dishoeck N.V. Bussum. Prijs 39,5,0. Er zijn niet zo veel boeken, die te gelijk een interessante stof brengen, door een volkomen deskundige zijn geschreven en op een verrassend fraaie wijze uitgevoerd en gebracht. Deze drie kwalificaties gelden zonder twijfel dit prachtige boek van Yadin. Massada, „Herodes burcht en het laatste bolwerk der joden" is een boek, dat dank zij de boeiende ge schiedenis en de spannende beschrij ving van de opgravingen al de moeite waard is, maar door de vele prachtige foto's helemaal een waardevol bezit is. Heus niet alleen wie deze vesting aan de Dode Zee zelf bezocht heeft, of op de tentoonstelling in Den Haag is geweest, zal van dit boek genieten. Nu straks met de feestdagen, menig een zich weer aftobt met de vraag: „wat moet ik hem geven?" lijkt me een aanbevelenswaardig antwoord: Geef hem als hij inderdaad iets moois waard is en belangstelling leve John Shaft! Hij komt weer en heeft voor oudheidkunde dit book nog eens èn op de film. Bikkelharde van Yadin over Massada. Hij zal er u avonturen van een negerdetective, ijs- dankbaar voor zijn en u zelf zult de kouwe kerel. Gaat dat zien, gaat dat voldoening hebben, iets van blijvende zien! waarde te hebben geschonken. G. L. C. B. B. Ideologie Het is volgens Dunne geblekei11". de ideologie van het regime-! rm onverenigbaar is met de leer va v?r r.k.-kerk. De vijf bisschoppen Rhodesië zien zich daarom ga zaakt om de regeringsvoorscl inzake de rassen te negeren. „De kerk heeft zich nooit doo con ge regering beperkingen laten jntt gen aan haar werk op rassenge^n aldus Dunne. De voorzitter van de Rhode bisschoppenconferentie, bis Raymond Lamont, sprak van „fd-E terrorisme" met het oog op de verdelingswet van het regime-J ng) omdat deze het overgrote deel het land aan de blanke mindi (222.000) heeft toegewezen zwarte meerderheid (14 miljoei een klein territorium heeft ter drongen. „Ik ben blij dat de RhodeCjl'^ bisschoppen hebben besloten on meer met de regering te onderh j len maar een eigen weg te gaan de gevolgen daarvan zijn, moete afwachten", aldus mgr. Lamont. AMSTERDAM De mr. H. G [tie: der Vliesprijs-1971 is door de V< 'ging van Letterkundigen toegi ;eit, aan de Amsterdamse schrijver l. Walda voor zijn toneelspel 'Dufer. geld'. De vereniging looft de (2000 gulden) eens per twee ja; voor een dramatisch werk, daf, schikt is voor opvoering schouwburg. Zaterdagmiddag prijs uitgereikt. Eervolle vermeldingen kregen t han Breedveld (A'dam) voor zijn >i 'Klaas komt', M. H. Bruin (Heeiimd, de) voor 'Karkassa' en silo Solo', M. A. Learbuck (Den Haag) voo JU inzending 'Spinario' en Marijn (Hilversum) voor haar spel 'Ond ,ien maat'. De jury werd gevormd jeni Hans Keuls, Carl Alphenaar, f,te van den Bergh, H. B. Fortium, 1 Verdenius en Manuel Straub. he ke: imti t v lital Van onze parlementsredactie ZWOLLE De ARP wenst een christelijke partij, die zich laat aanspreken door het Eeuwi ge Evangelie van onze Heer, Jezus Christus. Voorzitter A. Veerman zei dit in zijn openings woord voor de partijraad. Nie mand, noch de twee referenten, prof. dr. G. T. Rothuizen en prof. dr. B. Goudzwaard, noch de 20 partij raadsleden die aan de dis cussie deelnamen, die hem be streed. Het tegendeel was het geval, aan het slot van de ver gadering moest de ARP-voorzit- ter constateren: „Onze benade ring van de christelijke partij is toch anders dan die van De Zeeuw, de kandidaat-voorzitter van de KVP. Het samengaan heeft grotere consequenties dan we gedacht hebben". Er was ook niemand die zich uit sprak voor een open partijformatie. Prof. Goudzwaard geloofde dat bij het kiezen van de juiste strategie voor de toekomst, die samenvalt met de diepste religieuze positiekeuze, de open partij-formatie ten diepste zou falen. MEER BEZINNING De motie van de Arjos, vorige week aanvaard, dat de kiesverenigingen eerst het instellen van de contactraad met de KVP en CHU moesten goed keuren voor er verder wordt gespro ken, kwam in de partijraad niet ter sprake. Wel kwam de Arjos met het voorstel dat per kamercentrale bezin- ningsconferenties over het probleem zouden worden gehouden. Voorzitter Veerman beloofde dit aan de kamercentrales te vragen. Hij stelde nadrukkelijk dat het gesprek met KVP en CHU moet voortgaan maar de partij zal geregeld op de hoogte worden gesteld van het ver loop. De voorzitter was het met de Drentse leden van de partijraad eens dat in de contactraad eerst over de mogelijke samenwerkingsvormen mag worden gesproken, nadat binnen de contactraad overeenstemming is be reikt over de uitgangspunten en de conclusies daarvan door de partijor- ganèn zijn goedgekeurd. De hierover aangekondigde motie werd niet inge diend na deze toezegging. Het sterkste verzet tegen de KVP kwam uit Emmen. „Wij voelen er niets voor dat de ARP verdwijnt. Wij hebben weinig vertrouwen in de ach terban van de KVP met mensen als de Jong en Luns. Leeft het reforma torisch principe niet meer?". Arjos voorzitter Gerrit van Dongen zei over de KVP: „Wij hebben daar de religieuze diepte onvoldoende ont dekt." IDEOLOGIE Prof. Verkuyl: „In de KVP worden de evangelische uitgangspunten ver vangen door de ideologie." De heer H. Algra, hoofdredacteur van het Fries Dagblad: „We moeten het eens worden over een politiek, waar in de bijbel het laatste beslis sende woord spreekt". De hoogleraren Goudzwaard en A. Veerman Rothuizen riepen echter op tot be scheidenheid. Goudzwaard: „Het kie zen voor een christelijke partij is re den om te blozen". Rothuizen: „Het is een experiment dat nog moet begin nen." Eerste-Kamerlid prof. dr. W. Alba- da gaf nog deze aanvulling: „Vergeet niet dat wij met de andere partijen gezamenlijk in een crisis zitten. Dat is ook een uitgangspunt. Het is onjuist dat wij klaar zouden zijn met een christelijke politiek en zij niet. Wij moeten samen verder gaan of apart ten onder gaan." Kruiswoord-pi Horizon tul: 1. lengtemaat, 5. tooi nieuwe regel, 9. gelogen kwaad, welaan, 12. vreemde munt, 13 plaal België, 14. Europeaan, 15. internatioi p,, trein, 16. oude lengtemaat, 17. deel de bijbel, 18. insekteneter, 19. turks velhebber, 20. wreedaard, 21. oorli god, 22. landbouwwerktuig, 23. veter plaats in Frankrijk, 27. tweetal, plaatsje onder Eist Verticaal: 1. muzieknoot 2. gebi meisjesnaam, 4. tocht 5. reeks, 6 rengeluid, a plant, 9. slim, 10. soort mer. 11. boek met kaarten, 12. eer jaargetijden, 15. laten zien, 13 1 nekharen van dieren, 19. roofvo koraalrif, 24. soclété (afk.), 25. t lid, 23 voegwoord. Oplossing vorige puzzel dal 13 tel. 11. lor, 13 do. 13 er. 14. 13 bee, 16. Ada, 17. keer, 18. oele. 2f 21. rem, 22. raak, 24. ik. 25. vaal. 2. 27. bank, 28. mee, 29. valk, 30. keeL J Verticaal: 1. kategorie, 3 ader, J Era, 5. dar, 6. el, 8. dor. 9. boer, 11.1 13 deel, 14. ode, 15. beek, 16. e' kaal, 19. eek, 20. taak, 23 rank, 21 f 25. val, 26. pee, 27. ba, 28. me.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2