Excelsior in slotfase naar verlies SPARTA BENADEELD FC Den Haag stelt teleur Tommy Docherty bijn zeker van benoeming! Van Hanegeif geselecteerd Verrassende waarschuwing voor Keizer voor Oranje REE WIN! TWEEKAM Transol/RZ vlo langs Bona Star V, MAANDAG 15 NOVEMBER AMSTERDAM Het experiment met Bert Gerritsen, de 25-jarige amateur, als spits in de DWS-aanval tegen het de laatste weken zo opmerkelijk succesvolle Excelsior, was voor Piet Vrauwdeunt de prikkel die hem tot een bij de Amsterdamse vereniging nog niet eerder bereikte hoogte deed groeien. Vrauwdeunt, door Gerritsen tot de tiende minuut van de tweede helft op de spelersbank gedrukt, scoorde in zijn slechts vijfendertig minuten durend optreden niet alleen het enige doelpunt (10), maar liet in die periode ook zoveel goede acties zien, dat trainer Pim van der Meent na afloop stelde: „Eindelijk heeft hij bij DWS een voldoende behaald. Hij heeft laten zien, dat hij kwaliteiten heeft. Tot nog toe had hij mij daar nog nooit van kunnen overtuigen"-. Voor de tweede maal dit seizoen was de nog steeds in Slikkerveer woonachtige ex-Feijenoorder buiten de basis-opstelling gelaten. Een maat regel van Van der Meent, die ook financieel consequenties heeft. Van der Meent daarover: „DWS kent de regeling, dat wisselspelers indien zij niet worden ingezet vijftig procent van de premies krijgen. Je moet som mige jongens dan ook financieel pak ken. Aan hun poen komen. Dan wil len ze daarna wel". Piet Vrauwdeunt was over het experiment met ama teur Bert Gerritsen als vervanger in de spits van Genie Deijkers (tegen Sparta liep hij een hersenschudding op), verbitterd. „Ik snap niet waarom hij nu zo nodig een kans moest krij gen. Ik heb de laatste weken mis schien wel minder gespeeld. Maar dat kwam omdat ik als linkerspits moest spelen. Nu kon ik meer naar binnen komen, nu speelde ik eindelijk zoals ik ook zelf graag wil spelen". En over zijn doelpunt in de laatste minuut ingekopt na een voorzet van Van Slooten: „Ik had veel liever eerder gescoord. Toen ik drie mensen op een rij passeerde en vrij voor doelman Van der Roer kwam, maar over schoot. Dat had een doelpunt moeten worden". Vanaf het moment, dat Piet Vrauwdeunt de plaats van Bert Ger ritsen innam, speelde DWS tegen Ex celsior plotseling een opmerkelijke partij voetbal. DWS had zich in de eerste helft nauwelijks enige kansen kunnen scheppen tegen het goed van uit de verdediging spelende Excelsior. De Rotterdammers hadden in die eerste 45 minuten ook een voorsprong kunnen en moeten nemen. Excelsior- trainer Castemiller; „We kregen in het eerste half uur drie, vier goede kansen. DWS verdedigde toen niet best. Maar er werd met een bepaalde nonchalance gespeeld. Een gevolg wellicht van het feit, dat het de laatste weken steeds goed is gegaan. De spelers dachten dat doelpunt komt toch wel". En Van der Meent: „Excelsior had toen de wedstrijd kunnen beslissen. Want of je met een 0—2 achterstand in de tweede helft dan ook zo terug kunt komen als nu is gebeurd, weet ik niet". In het mis sen van de „opgelegde" kansen had ook Excelsiors topscorer Jan Coenen zijn aandeel, al was juist hij met een kopbal dicht bij een treffer. Coenen had in Niels Overweg een persoonlij ke bewaker. Overweg: „Coenen is eigenlijk een gekke spits. Een lieve jongen, zonder meer. Zo een heb ik er nog niet eerder meegemaakt. Er is niets gemeens aan deze jongen. Hij feliciteerde me zelfs. Hij is technisch lang geen Cruijff, maar verzet wel bergen werk". Aanvallend was DWS er bi de eerste 45 minuten nauwelijks aah te pas gekomen. Bert Gerritsen was on- Het doelpunt dat DWS kort voor tijd tegen Excelsior toch nog winst bracht: Piet Vrauwdeunt kopt langs doelman Van der Roer. Aanval van DWS op het doel van Excelsior danks alles niet de spits, die Van der Meent in hem, dacht te zien. Van der Meent: „Ongelooflijk hoe herveus die jongen was. Hij bleef hierdoor onder zijn niveau. Voor de toekomst is hij echter misschien wel wat. Dat is ook de reden dat ik hem een kans heb willen geven. Ik ben iemand, die een jongen nogal gauw naar het eerste elftal haalt Hij moet de sfeer proe ven. Anders kom je er nooit". En over het spelbeeld als totaliteit: „Er zitten natuurlijk nog veel tekortko mingen aan. Het team als geheel moet groeien. Dat zie je aan een Chris Dekker. Iedere week gaat hij wat omhoog. De overtuiging moet er komen". Aan die overtuiging werk Van der Meent op zijn wijze. Onom wonden vertelde hij in de rust waar het op stond. Dat er „wat" moest ver anderen. In de tweede helft was er ook wat veranderd. Zeker na de wis sel Gerritsen-Vrauwdeunt. Nuninga en Dekker voldeden méér aan de op dracht om te gaan. Van der Meent: „Het was de tweede keer in deze competitie dat zij het verdedigende werk aan Muller konden overlaten." Ook het duo Husers-Van Slooten vond elkaar beter en zag, met Vrauwdeunt, de gaten die er in de Excelsior-defensie vielen. De opgeleg de kansen werden evenwel niet be nut. Van Slooten ramde de paal, Flin- kevleugel (na een stilstand van bijna drie weken en met slechts twee trai ningen achter zijn naam weer terug; noodgedwongen ook omdat Kammin- ga met 'n vrij ernstige enkelblessure tobt) vergat na een schitterende door braak (inclusief het omspelen van doelman Van der Roer) zijn actie af te ronden („Ik weet niet waarom, maar ik schoot niet en toen kon die Escelsior-speler de bal wegtrappen") waardoor Gerrit den Butter er nog in slaagde op te ruimen, Vrauwdeunt miste vrij voor doelman Van der Roer gekomen en Van Slooten plaats te de bal juist achter in plaats van op de in scoringspositie staande Visser. Pas in de laatste minuut kopte Vrauwdeunt (Van der Meent: „Ik heb hem achteraf gezegd: vandaag krijg je van mij je eerste voldoende, een acht") raak. Castenmiller: „die bal was knap ingekopt. Maar die bal had nooit voorgezet mogen worden. Van der Vaart had met een sliding moeten ingrijpen". DEVENTER Go Ahead is PSV in het klein. De situaties van beide clubs op dit moment komen precies overeen. Vorig seizoen eindigde Go Ahead op de zevende plaats. Nu staat de ploeg met slechts negen punten vijfde van onderen. Tegen Sparta wa ren de eerste details van een licht herstel te ontdekken. Go Ahead vocht zich naar een 11. Reden voor trainer Barry Hughes om te zeggen: 'Dit was een nuttige wedstrijd voor ons. Een puur zakelijk resultaat. Eerst moeten we weer een paar punten pakken. Daarna gaan we verder bouwen'. Wel mocht Go Ahead beide handjes hard dichtknijpen met dit gelijke spel. Voor een deel had Go Ahead dit te danken aan scheidsrechter Koen Brouwer. Hij had een slechte dag en nam steeds dubieuze beslissingen. Vlak voor rust floot Brouwer zich in opspraak. Koudijzer en Kristensen tikten elkaar (Bosveld had al schitte rend 01 gemaakt) in het strafschop gebied een paar keer de bal toe. Uit eindelijk trok Koudijzer de bal langs de volledig uit positie gespeelde Go Aheadverdediging voor en Kristensen knalde vallend in de bovenhoek. Een gaaf doelpunt. Brouwer keurde het ten onrechte af wegens buitenspel. Alle Spartanen vlogen op Brouwer af om te vertellen dat de grensrech ter niet gevlagd had. Terwijl heel Sparta zo druk protesteerde tikte doelman Nico van Zoghei de bal naar Bartje Kolkxan, die direct hard op de sprintende Geels passte. Ruud Geels kwam alleen op Doesburg af en schoot beheerst in: 11. Geels liep echter meters buitenspel. Brouwer kende het doelpunt toe. Sparta bries te van woede. Trainer Elek Schwartz schreeuwde na afloop: „Dit is een schandaal. Ik loop al heel wat jaren mee in het voetbal, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. Een scheids rechter kan toch niet de uitslag bepa len. De twee handsballen in het strafschopgebied tel ik nog niet eens mee. Dit is een amateuristische scheidsrechter. Geef mij maar Van Ravens". De sensatie van deze wedstrijd sneelde zich binnen één minuut af. Jan Klijnjan: „Kijk, het is een groot verschil of je de rust ingaat met 20 of 11. Waarschijnlijk heeft ons dat toch genekt". De fouten van Brouwer kon Sparta niet als excuus aandra gen. Het maakte zelfs een vreselijke blunder. De ploeg was zo met Brou wer bezig dat niemand meer op Go Ahead lette. Venneker eerlijk: Dat was niet professioneel van ons. Je moet nie vergeten dat we naar zo'n wedstrijd toeleven. En als dan zo iets gebeurt, krijg je een ontlading van spanning en woede. In het vervolg is het natuurlijk beter dat alleen de aanval protesteert. De verdediging moet niet vergeten dat we naar zo'n een uitzonderlijk geval". Knap voetbal Sparta speelde knap voetbal met Charley Bosveld als uitblinker op het middenveld. Maar hoe erg Janusz Ko- walik in de spits gemist wordt werd opnieuw duidelijk. Klijnjan: „We schiepen ons steeds kansen. Een te ken dat we goed draaien. Als Gerd Müller bij ons in de spits stond dan maakten we doelpunten aan de lo pende band". En Schwartz: We kre gen zeker vijf kansen op een blaadje voorgeschoteld. Maar ja, niets benut". De naam werd niet genoemd, maar het was Arend Koudijzer. Ontelbare keren kreeg hij droomkansen, maar faalde hardnekkig in de afwerking. Soms was het pech, af en toe onkun de. Ook had Koudijzer het ongeluk dat Nico van Zoghei uitstekend op dreef was. Tien minuten voor tijd bracht Schwartz Kowalik in de ploeg voor de teleurstellende Kristensen. Voor Kowalik was echter die periode te kort om zich in te spelen. Go Ahead vocht. Waarschijnlijk is het de enige methode voor de ploeg om de inzinking te overwinnen. Blijft het feit, dat Go Ahead er nog lang niet is. Geels: „Hughes praat ontzet tend veel met ons. Dit is een moeilij ke tijd voor hem. In december wordt zijn contract herzien. Er moeten re sultaten komen. Maar ik zie die nog niet een, twee, drie komen. Hughes zoekt nog naar de juiste opstelling. Ik geloof dat we geen wedstrijd met de zelfde ploeg hebben gespeeld. Dat is funest. Ook vind ik dat we af en toe eens een ander systeem moeten spe len. Iedere keer is het weer spitsen, nu waren dat Van Marwijk en ik, en den opkomende middenvelders. Dat weten de' tegenstanders nu wel". Geels wil echter geen kritiek op Hug hes horen. „Hij is een schitterende trainer. Al komt Max Merkel hier dan nog verandert er niets aan de situatie bij Go Ahead". Bij Go Ahead werden afschuwelijk veel slechte passes afgegeven. Er werd weinig aangesloten door het middenveld, waardoor vooral Geels op een eiland kwam te staan. Goed lopende combinaties waren er even min. Tegen die achtergrond dwong de inzet respect af. Eerder deed Go A- head dat al bij FC Utrecht (van 31 naar 33). Geels: „Het kan veel beter dan nu. Dat oude ritme moeten we terugvinden. In ieder geval ben ik blij met dit punt. De laatste vier we ken hebben we verloren en niets ver diend. De bakker had al de neiging om mijn huis voorbij te rijden". HARRY VERMEEGEN Het is niet onaannemelijk, dat de bitterheid van Jezek mede veroor zaakt was door de gedachte aan de riante situatie welke uitgerekend voor de FC Den Haag zou zijn ont staan, indien, de Hagenaars zelf maar volgens plan in Maastricht hadden gewonnen, terwijl Feijenoord een le lijke steek liet vallen. Maar het zou onjuist zijn de neder laag uitsluitend toe te schrijven aan een falen van de FC Den Haag. Want daarmede zou men schromelijk tekort doen aan de zege welke MW behaal de, vooral op... zichzelf. Trainer Kno bel: „25.000 mensen hebben MW thuis tegen Ajax zien afgaan als een gieter. Daarna kregen we bij Twente al in de eerste minuten een doelpunt tegen. Maar daarna werd er toch al vast beter gevoetbald, zodat we van daag met een frisse neus een toch altijd nog respectabele tegenstander tegemoet konden treden. Nu ben ik dolblij en dat is al lang geleden. Niet alleen blij omdat we gewonnen heb ben, maar vooral omdat er zo goed gespeeld werd. We hebben zelfs een compliment gekregen van de mana ger van de FC Den Haag, de heer Hartman. Onze spelers hebben dus hun extraatje beslist verdiend. Er was de MW'ers namelijk een extra premie (hoeveel, daar heeft niemand wat mee te maken) in het vooruit zicht gesteld, als er werkelijk attrac tief zou worden gevoetbald, met an dere woorden als de wedstrijd ook als kijkspel een voldoende zou halen". Bij de rust was de stand weliswaar nog 00, maar MW was toch kenne lijk op de goede weg, gehoord het applaus waarmee de amper zesdui zend kijkers hun waardering uitten voor het feit, dat MW alle matheid van zich had afgegooid en met een ongewone zelfbewustheid de FC Den Haag over alle linies van repliek diende. Het publiek had echter één grote fout gemaakt: het floot scheidsrechter Frans Derks openlijk uit, toen deze na vele juiste bu'tenspelbeslissingen één keer er glad naast zat. Was het van de weeromstuit, dat de heer Derks kort na de hervatting Colom- bain een officiële waarschuwing gaf, toen Colombain, teleurgesteld door een nieuwe foutieve beslissing de bal weggooide? Hoe het zij: de onzekerheid heerste toen al in de Haagse gelederen. Trai ner Jezek trachtte de impasse te doorbreken door Roggeveen terug te trekken en te vervangen door Looije. Een fout van Kila zou uiteindelijk de nederlaag van FC Den Haag inleiden. In een poging terug te spelen op doelman Thie zag hij de bal corner gaan. De hoekschop werd de regel rechte aanleiding voor de treffer van Brokamp: 10 na achttien minuten. Kila ruimde meteen het veld voor Pas. Omdat Mraz vier minuten later een juweel van een kans verloren liet gaan, kon FC Den Haag blijven ho pen op een beter resultaat. Maar Mansveld en Berg faalden op beslis sende momenten. Pas vlak voor het einde kon Bennie Redel, de ex- RBC'er die zich bij MW steeds beter op zijn gemak begint te voelen aan de onzekerheid een einde maken: 2—0. AMSTERDAM Piet Keizer is, tot grote verwondering van iedereen die naar de topper FC Utrecht Ajax heeft zitten kijken door scheidsrechter Arie van Gemert offi cieel gewaarschuwd. Met de aante kening: „bemoeien met de leiding". Hoewel van Gemert na afloop ver telde, dat alles normaal verlopen was, ontkende Keizer: „De scheids rechter heeft voortdurend tegen vrijwel iedereen lopen roepen: „Je gaat op de bon hoor", of: „Je gaat eruit", maar ik heb daar verder geen aandacht aan geschonken, omdat vrijwel iedere scheidsrechter dat wel 's zegt tijdens een wedstrijd om de rust te handhaven. Hij heeft me trouwens ook niet opgeschreven". MAASTRICHT Trainer Vaclav Jezek van FC Den Haag draai de er geen doekjes om. 'Hier is gewoon geen verontschuldiging voor. Al tijdens de rust heb ik mijn spelers gewaarschuwd,.dat ze de bei de punten in Maastricht zouden moeten achterlaten, als ze bleven spelen zoals in de eerste helft. Ik ben ontzettend teluergesteld over de inzet van mijn spelers. Er was dopdgewoon geen beweeglijkheid, geen enkele goede combinatie. Er werd te stereotiep gespeeld, met uitsluitend hoge ballen. Kortom: dit was geen ADO noch FC Den Haag. We hadden hier veel beter met onze B-ploeg kunnen spelen. Maar misschien is de nederlaag hier wel gezond voor de spelers, met het oog op de wedstrijd tegen Feijenoord'. ZEIST Bondscoach Frant Fadrhonc heeft voor de weds Luxemburg - Nederland, die \w dag 17 november in Eindhoven gespeeld als laatste duel in groep ven van het toernooi om het Euit kampioenschap voor landenteam volgende zestien spelers geselect Johan Cruyff, Barry Hulshof, Keizer, Ruur Krol, Gerrie Muhren han Neeskens (allen Ajax), Wim Hanegem, Rinus Israël, Wim Jat Henk Wery (allen Feijenoord), van Beveren, Oeki Hoekema den PSV), Hans Venneker (Sp Epi Drost, Theo Pahlplatz en Schrijvers (allen FC Twente). Aanvankelijk was Jan Jeuring Twente) ook geselecteerd, maai overleg met trainer Kees Rij vei de geblesseerde Jeuring is bet deze speler uit de groep te Voor hem in de plaats kwam Hc ma. AMSTERDAM De Nederli schaakkampioen, meester Hans heeft de in Amsterdam geho tweekamp met grootmeester Jan Donner gewonnen. Ree besliste t dag de laatste partij in zijn vooi waardoor de eindstand van de acht partijen vastgestelde ontmo 41/»3'/» werd. Voor de slotpartij bestond een grote belangstelling. Ree opende gen zijn gewoonte in, met: 1. c4. maal is: e4, waarop Donner zich nelijk had geprepareerd. Er oni kelde zich een Konings-Indische tij, waarin Ree al spoedig voo nde verwierf. Halverwege behaalde iet materiaalwinst en wikkelde het spel feilloos af. De winnaar va yv tweekamp ontving 2000 gulden verliezer 1000. De consequentie van ziin neda asti is dat Donner in interlandwedstr zijn eerste bord-plaats vermoed - aan Ree zal afstaan. R( uid it?i! )hai ■pe jbbi erxe eelc t d< K I|°g Wit: Ree; zwart: Donner: KonlngsIndisch. 1. c2<M. PgS—f6: 2. Pgl—f3. g2—g3. Lf8g7; 4. Lil—g2. 0—0 d7—d6; 6. Pbl—c3, e7—e5; 7 Pb»-d7; 8. b2b3, Tf8—e8: 9. DAent c7—c6; 10. Tfl—dl. e5—€4; 11. e4—€3; 12. 12xe3, Pf6—g4; 13. e3—e4, n 14. Pg5f3. Dd8e7; 15. h2—h3, Pr4- n e2e3, Lg7—h6; 17. Dc2-e2 Pf6xe ins Pc3xe4. De7xe4; 19. Pf3—«5. De4— en" Tdlfl, Df5—e6; 21. Pe5xf7, Lh6xe3t: 22.Lclxe3, 23. De2xe3, Te6xe3; 24. Kgl—h2, Te3- ar d4d5, C6xd5; 26. C4xd5 b7—b6; 27. 1 ird Lc8a6; 28. Tfl—f2 Ta8—d8, Td8xd5, 30. Lg2xdS Td3xd5, Td5d7, 32. Pf7—h6t, Kg8—k7; Kg7xh6: 34. Te8xf8 Td5—dl. La6b5; 36. g3—g4 Lb5—c6; 37. h3—h4 38. Tf7—C7 Le6ds; 39. Kh2—g3 Tdd Kg3—f4 Ld5g8. 41. Kf4e4 Td3d8, 42. Tfl—f6 Td8— Ta7—a6 en zwart geeft het op. ROTTERDAM De wed! Transol RZ - Bona Stars begon' veertig minuten te laat, omdalSIT aangewezen scheidsrechters dooi°av misverstand niet aanwezig bleki U1S^ zijn. Nu deed men het maar met n arbiters uit het publiek. Zoals vr j altijd startten de Rotterdam traag. Daardoor stonden de L „sterren" na een kwartier zelfs jn met 24-25. Vooral Jaap Maassen Jarj; 37 punten zou scoren, was produ Vei Transol, dat voor het eerst wet idse beschikking had over de van end. armblessure herstelde Hugo H rak wijn (24 punten), zou na een stand van 51—36 met 108—75 aai langste eind trekken. In de eredivisie dames haalde het stoute stukje uit door AMVJ een 5544 nederlaag naar hui sturen. De Oudbeijerlandse d staan nu op een gedeelde tv plaats. In de tweede divisie een sl dag voor Frisol-Rowic. De d verloren met 4830 van het s nut Transol RZ, terwijl het Dordts s'®r renteam verrassend het ondimbf moest delven tegen Midland: 5:spe< 6.13 Berl pva AD 2942 Eredivisie: Heren: Levi's - I 121—«4. DED - Bona Stars 70—77, tum/Punch - Flat Stars 71—83, H. Car - Racing Agon 81—71, Levi's - DED I Donar - Landlust 74—69. Mars E Stars - Suvrlkrl 96—61, Transol/RZ - Stars 108—75, Racing Agon - Mars E Stars 49—90, Donar - Transol/RZ 71—71 De stand Is: Levi's 15—23, Trans 16—28. Flat Stars 14—26, Mars Energie 15—24. Factotum/Punch 15—20. H Car 1512, Bona Stars 15—10, Racing 15—10, DED 15—10, Donar 15—4. S 154, Landlust 154. Dames: Juventus - HOC 47—72, kracht - DED 60—62, BOB - AMVJ Flat Stars 94—46. Bosveld schiet Sp en voorsprong. Warnas (midden) is te laat om de bal te onderscheppen; links Arend Koudijzer. GLASGOW De Schotse voetbalbond zal maandag naar alle waarschip6 lykheid Tommy Docherty voor de termijn van vier jaar tot team-manai benoemen. Docherty zal vervolgens het Schotse elftal samenstellen, dal december in Amsterdam de vriendschappelijke interland tegen Ncderli speelt. Het nationale Schotse elftal is de laatste jaren voortdurend onderwi van kritiek geweest. Coach Bobby Brown had aan de ene kant te wel in], mogelijkheden het elftal samen te stellen, zoals hjj dat wilde. Aan de ani re kant waren vaak de Schotse spelers, die in de Engelse toptearas spel niet beschikbaar. Na het echee in de wedstrijden tegen België en Engeli oeki werd Brown ontslagen, conform de publieke mening in Schotland. Opvolgers waren bijzonder moeilijk te vinden, totdat de omstreden naticus Docherty het aandurfde. Docherty werd op 'proef voor twee w< r* strijden aangesteld. Hoewel de Schotten waren uitgeschakeld voor Zi kwartfinales van het tornooi om de Europese beker zette Docherty al op alles het prestige vin het Schotse team en zijn kandidatuur op te vijl len. Dat lukte wonderwel: de Schotten wonnen zowel van Portugal als B gië. Op slag is de belangstelling voor het Schotse elftal met sprongen J stegen. Bovendien zal Docherty de kans krijgen de Schotten naar het vi gende wereldtornooi te loodsen. Het Schotse elftal, dat op 1 december in het Olympisch Stadion k< spelen, zal bovendien over alle in Engeland spelende profs kunnen bescl ken. Met name het middenveld van de Schotten, met de Leeds-spelers Gi en Bremner en de kleine Gemmill (Derby County) wordt als zeer sterk schouwd. In Schotland wordt de wedstrijd tegen Nederland zeer sei opgevat. oeiti [n de jech rafu Voo n S pee d anl(

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10