ASTRO ENTHOUSIAST IN CHILI ONTVANGEN Brandt schrijft president Khan Peter Leoneff vijftig jaar danser en leraar Zweden gaat export van wapens beperken Gronings blad verhoogt abonnementsprijs niet IS Kruisinga: geen nachtvluchtverbod voor Schiphol Ned. Danstheater huldigt pionier Black out" van wisselloper Het weer in Europa Studentenopstand in Caracas Huwelijksmakelaars vaak op de rand van oplichting Brandstichters Rebecquekazerne Eindhoven gepakt Roemeense boeken naar het Westen Vrouwelijke minister voor kerkzaken w IIIQII II.. 4| -X., VRIJDAG 12 NOVEMBER 1971 )EN HAAG Staatssecretaris ruisinga (Verkeer en Waterstaat) ,]t vooralsnog weinig voor een fitvluchtverbod voor het vliegveld hiphol. Wel zal hij met de directie n de luchthaven contact opnemen eventueel beperkende maatregelen (gelijk zijn. Hij heeft dit gister- jnd in de Tweede Kamer meege- eld. Iet nachtvluchtverbod kwam aan orde bij een wijzigingswetsont- rp van de luchtvaartwet. In het tsontwerp is een kader gecreëerd tegen geluidshinder door vliegtui- i op te kunnen treden. Bij de be- ideling ervan had ir. Oele (PvdA) >leit voor de invoering van een htvluchtverbod in navolging van tele Duitse vliegvelden en het En- ..i je vliegveld Heathrow. )e staatssecretaris wees erop dat in e landen voor het luchtvaartver- >r alternatieven open staan. Zo telt iden nog twee vliegvelden waar dergelijk verbod niet geldt. Hij es ook een suggestie van de con- sionele partijen van de hand om urende de nachtelijke uren het lefdraaien te verbieden. )p het ogenblik worden op Schip maatregelen getroffen om het lefdraailawaai tot een minimum te lerken. Zowel de gezagvoerder als maatschappij van een vliegtuig de lawaaigrens onverschriidt zul- daarvan voortaan schriftelijk op hoogte worden gesteld. Sanctie is Iter nog niet mogelijk. ntlingen noorlvoedsel liet uit voorraad BB EN HAAG De regering denkt Piet aan voor bestrijding van Iseltekorten in noodsituaties die in de wereld kunnen optreden, gebruik te maken van oude rraden van de B.B. at zegt minister ir P. J. Lardinois ■Y/A dbouw en visserij) mede namens lister mr W. J. Geertsema (bin- zaken) in antwoord op ifte'iike vragen van het Tweede nerlid ir. H. Vredeling (PvdA). frèl wordt gedacht, als Nederlandse vojflrage aan de wereld-voedselbank, het gebruiken van levensmidde- - die in reserve worden gehouden r tijdelijk aan een stagnatie in de in ons land het te kunnen bieden. In het verle- 'k j zijn herhaalde malen voedings- ■uik uits uit deze voorraden verzonden r slachtoffers van rampen, hon- inoden e.d. Door Hans W. Ledeboer DEN HAAG De „grand old man" van de Nederlandse dans kunst, de man die in de loop van zijn leven nu al honderden meis jes en jongens heeft opgeleid, ge vormd tot vooraanstaande dan sers bij Nederlandse en buiten landse balletensembles, de grote pionier van de Nederlandse bal letkunst, Peter Leoneff viert een hëel bijzonder en ook zeldzaam jubileum: hij is vijftig jaar dan ser en balletpedagoog. Vandaag biedt het Nederlands Dans-The- ater hem als huldeblijk een aan hem opgedragen voorstelling in het Circus-Theater in Scheve- ningen. Peter Leoneff artiestennaam voor de heer C. Streng is 67 jaar en hij is nog altijd actief leider van de studio in Den Haag, die zijn naam draagt. Hij heeft niet alleen dag-in- dag-uit lessen en training, hij treedt nog altijd op in demonstraties. Iemand, die over zijn aktieve leven een opmerking maakt: „Ach, moet ik als aow-trekker stil blijven zitten kijken? Madame Preobajenska in Pa rijs is 91 jaar geworden en die gaf les tot zij stierf!" Met de naam Preobajenska belan den we meteen bij de héél groten, want bij haar trainden de solisten van de wereldpodia. Ook Leoneff •heeft van haar les gehad. Madame Preobajenska was een van de laat- sten van het oude Russische ballet in zijn bloeitijd. Zij is nog balietmeesteresse ge weest van het Keizerlijk Ballet van St. Petersburg en onder haar leerlin- Er kan van alles gebeuren op de Bra ziliaanse hoofdwegen, dat ondervond UITWIJKEN de student Rubens Adao onlangs ook. Een loslopend paard stak dwars de weg over en sloeg door de voorruit van zijn kleine auto. De heer Adao kwam met de schrik vrij, het paard niet. Het overleed ter plaatse. Peter Leoneff deed, wat anderen in die dagen deden: hij week uit naar Parijs, waar Leo Staats, balltemeester van de Parijse Opera, hem een streng klassieke opleiding gaf. Na Leo Staats kwam Peter Leoneff terecht bij Lubov Egorova, die onder anderen Hanny Bouwman, Janine Charat, Sonia Gaskell en David Li- chine heeft opgeleid. Dan volgde de periode bij Olga Preobajenska. Van Lartinez leerde Leoneff verder de Spaanse danstechniek en het castag- nettenspel. En tien jaar na Peter Leoneffs de buut in ..Carnaval" vari Schumann begon zijn pionierswerk in Neder land. Hij opende in Den Haag zijn eigen studio aan het Westeinde. Later verhuisde hij naar de Elandstraat, ten slotte werd een ruim pand aan de Prinsegracht betrokken. OMZWERVINGEN In rnet voor de academische dans kunst zo ongunstige klimaat van het Nederland van voor de oorlog kwam men Peter Leoneff tegen in omstan digheden, die een tegenwoordige bal letliefhebber hoogst merkwaardig zou vinden: in „La Revue de la Danse", in een mirakelspel van het Groot-Ne derlands Toneel, in de Bouwmeester Revue. Maar we vonden hem ook in het ballet van Igor Schwezoff en in de troupe van Madame Nina Kirsanova, waar hij grand sujet werd. Na de oorlog, toen alle krachten werden ingezet om Nederland aan een volwaardige danskunst te helpen, werd het anders. Peter Leoneff had korte tijd een eigen troupe, maar hij trad spoedig ttcr g ANTIAGO (Reuter, AFP, AP, UPI) Cuba's premier lel Castro is gisteren op de [ede dag van zijn staatsiebe- aan Chili bijna onder de gelopen door enthousiaste jnigten toen hij het paleis van mier Allende bezocht voor li eerste ronde van besprekin- i en toen hij een krans legde tr het standbeeld van Chili's ionale held, Bernardo O'Hig- Mizenden Chilenen verdrongen rond de Cubaanse leider en pre nt Allende, die na op het bal- I te zijn verschenen naar bene- I kwamen om zich onder de opge- menigte te mengen, der veel resultaat trachtten Chi- en Cubaanse veiligheidsagen- [het publiek tegen te houden om orkomen dat Castro door de op ende mensen verpletterd zou i. Televisieploegen, die de buitenlandse reis van Fidel Itro in bijna acht jaar stonden te ien, raakten in de mensenzee ver ft en zagen hun filmopnamen i eeuwig verdwijnen, aangezien filmapparatuur beschadigd werd. mensen verloren in het gedrang schoenen. eide leiders waren in het paleis hun besprekingen begonnen, ar kwamen op het geroep van „Fi- I Fidel, hij moet spreken" het bal- Daar Castro zich niet ver- 'nbaar kon maken, ging hij naar 'Pden om met de mensen te praten jt» ^andcu te schudden, ir! faensdag verklaarde hij in ant- ord op vragen of hij inderdaad een ^ige bronchiale aandoening had. dat hij voor het bezoek van president Kosygin aan Cuba verkouden was ge weest, maar dat hij indien nodig op een brancard naar Chili zou zijn gekomen. Hij deelde mee, dat hij „24 uur per dag wil werken" om zoveel mogelijk tijdens zijn bezoek te zien en te doen. Volgens de Chileense pers zijn er tot dusver 30 „preventieve" arresta ties geweest in de hoofdstad van rechtse extremisten omdat die een gevaar voor het leven van Castro zouden kunnen opleveren. De imperialisten Castro zelf toonde zich in een jui chende stemming. Bij zijn aankomst woensdagavond verklaarde hij, dat de revoluties op Cuba en in Chili hoewel verschillend van stijl de zelfde doeleinden hebben. „De impe rialisten" hadden alles gedaan om de volkeren van Cuba en Chili van el kaar gescheiden te houden. Ironisch sprak Castro over de gevaren, die hij met zijn reis zou lopen. „Als wij aan dacht hadden geschonken aan de dreigementen van de imperialisten, zouden president Allende en ik nu in een pantservoertuig moeten rijden". Zijn reis naar Chili was het beste bewijs ervoor, dat het imperialisme in Latijns-Amerilca gefaald heeft. „Iemand zou een film van de ont vangst van vandaag moeten maken en die vervolgens aan president Nixon cadeau moeten geven". Castro zei dit naar aanleiding van de en thousiaste ontvangst van bijna een miljoen Chilenen. die hem ononder broken toejuichten. Niets positiefs De rechtse Nationale Partij heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat Chili niets positiefs heeft te verwachten van het bezoek van Castro. „Men kan aannemen dat het bezoek verband houdt met een duistere situatie in de handelsbetrek kingen tussen beide landen, die on verklaarbare privileges verheelt. Dc Nationale Partij verwerpt het duide lijk politieke en propagandistische karakter, dat het internationale com munisme aan het bezoek van Castro wil geven, hetgeen een inmenging be tekent in de binnenlandse zaken van ons land. Wij wensen, dat de heer Castro voordeel trekt uit zijn contact met de Chileense democratie en dat de ervaringen die hij daarbij opdoet, aan het edele Cubaanse volk ten goe de zullen komen", aldus de verkla ring. Van regeringszijde in Cuba is offi cieel ontkend, dat Castro binnenkort naar Algerije en drie Oosteuropese landen zal gaan. Er werd slechts be vestigd dat uitnodigingen voor een bezoek aan die landen was binnenge komen, maar er was nog niets offi cieel geregeld. op in Het Nederlandse Ballet om la ter daarvan balletmeester te worden. In die tijd trainde hij dus ook de latere filmster Audrey Hepburn. Verder was hij trainer van 'net Bal let der Lage Landen en repetitor van het Ballet van de Nederlandse Opera, dat later een onderdeel werd van Het Nationale Ballet. Hij werd lid van de selectiecom missie van Het Nationale Ballet, ont wierp choreografieën voor door de Haagse Comedie opgevgerde stukken, waarin dans voorkwam, werkte mee aan de Residentie Operette en de Hof stad Operette. Leoneff is zoals de meeste dan sers niet groot van gestalte. Hij is kwiek, heel pittig en hij leidt zijn studio met vaste hand en strakke dis cipline. Hij kan terugzien op een rijk verleden en. ook naar een toekomst die nog heel wat beloften voor hem heeft. gen in Parijs vinden we namen als Tamara Toumanova, George Skibine en Audrey Hepburn, die immers so liste was hij Het Nederlands Ballet, lang voordat daaruit Het Nationale Ballet was gegroeid. Peter Leoneff is indertijd ontdekt door de Duitse danseres Maria Lee- ser, bij toeval op een atletiekwed strijd voor jongens. Zij zag een jon gen die erg soepel sprong en nodigde hem uit naar haar studio te komen. Later gaf zij hem over aan Lily Green. Toen werd het voor de jonge Leo neff heel moeilijk, want de belang stelling richtte zich vijftig jaar gele den in ons land helemaal op hetgeen men aanduidde als moderne dans en bewegingsexpressie, welke men als veel belangrijker zag dan het acade mische, klassieke ballet. Van een verslaggever DEN IHAAG De 52-jarige wissel loper A. den H. uit Rijswijk, die op 28 oktober verdween met 33.000 gul den van zijn werkgever, een Haagse handel in verwarmingsapparatuur, heeft zich bij de Haagse politie ge meld. De man, die het geld voor zijn werkgever naar een bank in Den Haag moest brengen, zegt vlak bij de bank een „black out" te hebben ge kregen. Hij reed met de auto van de zaak naar een station, pakte de trein naar Arnhem, overnachtte daar in een hotel en nam de volgende dag de trein naar Bazel in Zwitserland. Daar nam hij zijn intrek in een hotel en kocht een nieuwe auto voor 13.000 gulden. Na een tiental dagen keerde hij terug naar Nederland met zijn nieuwe auto. Een bedrag van 17.500 gulden bracht hij ook mee terug. 2.500 gulden heeft hij opgemaakt. Kort geding over uitwijzing gestaakt Van een verslaggever DEN HAAG Landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuyn heeft gister avond bekendgemaakt dat de Staat der Nederlanden zijn verweer intrekt in het korte geding dat de Marok kaan Mohammed Elaouad had aange spannen tegen zijn uitwijzing. De Marokkaan is half september naar ons land gekomen. Een maand later begon hij als toehoorder de les sen te volgen van de Amsterdamse theaterschool afdeling eigentijdse dans. Hij verdiende toen zijn brood als schoonmaker in het gebouw van de school. Toen hij verklaarde ook verder de opleiding te willen volgen werd hem van de zijde van de school geadviseerd een verblijfsvergunning aan te vragen. De vreemdelingenpoli tie heeft hem toen meteen aangehou den en hem aangezegd dat hij het land moest verlaten. De raadsman van de Marokkaan, mr. R. Polak betoogde dat dit geen manier van doen was. Elaouad, zo zei hij, moet alsnog de kans krijgen een verblijfsvergunning aan te vragen. In de afgelopen zomer zijn talloze bui tenlandse studenten ongemoeid gela ten en deze man wil men zonder vorm van proces het land uitzetten. Landsadvocaat mr. Droogleever Fortuyn meende dat de Marokkaan de regels heeft overtreden omdat hij niet meteen een verblijfsvergunning heeft aangevraagd toen hij zich voor nam om langer te blijven. Namens de theaterschool werd aan het eind van het geding bekend ge maakt dat de school zich garant stel de voor de verblijfskosten van de Marokkaan. De landsadvocaat zag hierin wel een nieuw element Hij meende echter toch dat de overtre ding van de Marokkaan zo zwaar is geweest dat hij moet worden uitge wezen. Maar hij liet later weten dat de staat zijn verweer intrekt. Dit be tekent dat Elaouad op vrije voeten wordt gesteld en normaal een ver blijfsvergunning kan aanvragen. STOCKHOLM (DPA) De Zweedse wapenfabrieken mogen in het ver- volg in beginsel geen wapens meer aan het buitenland leveren. Dit staat in een wetsontwerp dat gisteren bij het parlement is ingediend. Er worden alleen uitzonderingen gemaakt, als de export in het belang van de produk- tiecapaciteit van de wapenfabrieken of de Zweedse strijdkrachten is. Naar gebieden of landen waar een politieke crisis dreigt of bestaat, mogen onder geen enkele voorwaarde wapens worden gezonden. Krachtens de huidige, uit 1956 daterende wetgeving mogen geen wapens worden geleverd als deze bestemd zijn voor het onderdrukken van vrijheidsbewegingen. DACCA, KARATSJI, NEW DELHI, BONN (Reuter, AP, UPI) Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren aangekon digd, dat hij een brief zal schrij ven aan president Jachja Khan van Pakistan, die ten doel heeft een politieke oplossing te vinden voor het conflict tussen India en Pakistan. Ook de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Joseph Sisco heeft beide~Tanden opgeroepen hun kalmte te bewaren en zich te bedwin gen. Hij riep de ambassadeurs van beide landen bij zich en drong er bij hen aan om de situatie aan hun gren zen minder „heet" te maken. On danks al deze vrome bemoeienissen van de buitenwacht wordt er nog steeds aan de grenzen gevochten. Bei de landen maken om strijd melding van aanvallen door de tegenpartij, die zij afslaan. Daarbij vallen voort- CARACAS (Reuter) In de Vene zolaanse hoofdstad Caracas hebben woedende studenten gisteren autobus sen en auto's in brand gestoken, ter wijl de politie en militairen scholen omsingelden om demonstraties van militante groepen de kop in te druk ken. De jongelui waren woedend over het optreden van de politie en militairen van woensdag, waarbij zeker drie mensen kogelwonden opliepen. Gis terochtend raakten vijf studenten bij schermutselingen met de politie ge wond. weer max. min. neer- temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam zw. bew. 6-2 0 Brussel geh. bew. 5 -3 0 Frankfort geh. bew. 3-10 Genève motregen 7 4 1 Innsbruck geh. bew. 7 4 0 Kopenhagen 1. bew. 5 4 1 Londen mist 9 2 0 Luxemburg geh. bew. 2 -0 0 Madrid 1. bew. 10 -2 0 München motregen 5 12 Nice zw. bew. 17 9 5 Parijs onbew. 3 -1 Rome 1. bew. 19 11 23 Zürlch motregen 4 Van een verslaggever UTRECHT De Rotterdamse hoog leraar prof. mr. W. J. Slagter heeft ernstige bezwaren tegen de manier waarop een aantal huwelijksmake laars opereert Vele bureaus verlenen bemiddeling zonder voldoende psycho logische scholing, andere verrichten weinig of geen diensten bewegen zich op het grensterrein van de oplichting. Prof Slagter zegt dit naar aanlei ding van vijf vonnissen van kanton rechters inzake vorderingen van hu welijksbureaus op „cliënten", vorde ringen die in alle gevallen werden af gewezen of slechts ten dele toegewe zen. In alle geciteerde kantongerechtvon- nissen ging het om vorderingen van huwelijksbemiddelingsbureaus op „cliënten", die bijv. een bedrag van 260 gulden aan inschrijfgeld moes ten betalen nadat zij op huwelijks advertenties hadden geschreven. In een enkel geval werd alleen het ho- noraium voor het bezoek van een zgn. „enqueteur" toegewezen. In de von nissen werden termen gebruikt als „lokadvertenties", „bedriegelijke en onwaarachtige omstandigheden", „on behoorlijke kunstgrepen", „valstrik" e.d. Beneden de juridische maat noemt prof. Slagter het vonnis van de Haag se kantonrechter, die een vordering van een huwelijksmakelaar ontzegde met een beroep op de goede trouw. Een Leids vonnis (ontbreken van wils overeenstemming) noemt prof. Slag ter twijfelachtig, een Amsterdams vonnis acht hij onjuist (overeenkomst in strijd met de goede zeden, omdat de waarde van de prestatie van de huwelijksmakelaar niet wordt be paald door moeite en kosten, maar door financieel voordeel van een bij het huwelijk betrokkene) en een an der Amsterdams vonnis (geen geoor loofde oorzaak voor de overeenkomst wegens de buitensporige hoogte van inschrijfgeld en de volstrekt oncon troleerbare tegenprestatie) kreeg evenmin de instemming van prof. Slagter. Alleen het vonnis van de Utrechtse kantonrechter heeft zijn volle instemming. Van een onzer verslaggevers WINSCHOTEN De directie van de Winschoter Courant/ Oostgroninger Dagblad, die sinds drie jaar volgens een modern offsetprocedé wordt gedrukt en uitgegeven wordt door n.v. uit geverij en drukkerij J. D. van der Veen, heeft besloten om per 1 januari aanstaande geen abon nementsprijsverhoging door te voeren. Zulks in tegenstelling tot de andere dagbladen in ons land, die denken aan een verhoging van de abonne mentsprijs met 20 cent per week. In de vorige week gehouden ver gadering van de Vereniging Neder landse Dagbladpers heeft directeur R. de Graaf van de Winschoter Courant dit laten weten. Hij denkt er niet aan vrijwillig uit de Nederlandse Dag bladpers te stappen, maar acht het niet onmogelijk dat men de directie van de Winschoter Courant via een kort geding wil aanpakken en zo wil pro beren haar uit de Nederlandse Dagbladpers te werken. De directie van het ostgroningse blad zal zich daartegen verzetten. Een eventuele uitstoting uit de Vereniging Neder landse Dagbladpers zal geen conse quenties voor het personeel en de lezers hebben. Dit jaar ging de Win schoter Courant onder bedreiging van een kort geding mee met een verho ging in januari van 15 cent per week en naderhand nog eens 20 cent maar ook toen voelde de directie van het blad niet veel voor deze verhogingen. Het argument is dat de Winschoter Courant door de rationelere manier waarop de krant thans gemaakt wordt het tientje verhoging per iaar aan zijn lezers niet behoeft door te berekenen en het de lezers niet wil aandoen te moeten betalen voor „structurele ach terstanden" bij anderen. Wat het aan tal inwoners betreftloopt het gebied waar de krant verschijnt leeg. Abon nees die wegens de prijsverhoging de Confrontatie wil orthodoxe r.k. krant moeten opzeggen, kunnen niet worden teruggewonnen. Het peil van het inkomen ligt er tien tot vijftien procent achter bij elders in het land, zodat een nieuwe prijsverhoging er veel harder aankomt, aldus de direc tie, die het als zeer belangrijk ziet dat de krant voor de mensen niet on bereikbaar wordt maar dat zij voor zoveel mogelijk mensen communica tieorgaan kan zijn. In een commentaar „wij passen er voor" wijst de redactie van de Win schoter er op dat de krant structureel veel verder is dan menig groot lan delijk dagblad, iets wat in vakkrin gen alom erkend wordt. „Deze struc turele veranderingen hebben er voor gezorgd dat er op rendabele manier een dagblad gemaakt kan worden in een streek, die zo'n krant nodig heeft". „Dat andere kranten hier jaloers achteraanlopen, is hun goed recht", aldus dit redactioneel commentaar. „Maar ze hebben niet het recht ons te vertellen wat voor krant wij moe ten maken". Het is niet leuk, zo eindigt het blad, „om uit een club gegooid te worden, waar je meende iets zinnigs te kun nen doen. Het is niet leuk om als zwart schaap in de vaderlandse pers wereld geschiedenis te moeten ma ken. Het is hoogst vervelend om, wan neer je alles hebt gedaan en nog doet om een goede krant te maken, zoveel onbegrip te moeten incasseren. Al de ze dingen zijn echter best te verdra gen, want we zijn Oostgroningers en die kunnen zo langzamerhand wel te gen een stootje. durend vele doden bij de tegenpartij, terwijl aan eigen kant geen verliezen worden gemeld, behalve die van bur gers. In de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca neemt het geweld hand over hand toé. Zo werd woensdagavond een. hoofdingenieur van radio-Pakis tan door sluipschutters doodgeschoten en raakten twee anderen door de rondvliegende kogels gewond. Ook een rechtse politicus werd gedood. Steeds meer bomaanslagen worden door de vrijheidsstrijders in de stad verricht. Bommen ontploften in een meisjesinternaat en een meisjesschool in een dichtbevolkte wijk; hierbij vielen geen doden of gewonden. Het derde jute-pakhuis van deze maand ging in vlammen op, aangestoken door de opstandelingen. India's premier, mevrouw Indira Gandhi heeft voor de Westduitse te levisie verklaard, dat naar haar me ning de Sowjetunie en China abso luut geen oorlog met elkaar wensen. Maar de Westpakistaanse invloedrij ke politicus Zoelkikar Ali Bhoetto, die kortgeleden uit Peking terugkeer de, heeft verteld, dat Pakistan invloed rijke bondgenoten (dat wil zeggen China) heeft, die schouder aan schou der met de Pakistani's zullen vechten als dat land wordt aangevallen. Hij refereerde aan het bondgenootschap dat India onlangs met de Sowjetunie had gesloten om de gevaren van de huidige crisis aan te geven. EINDHOVEN Na intensief speurwerk in samenwerking met de Koninklijke Marechaussee hei ft de Eindhovense politie twee jongens aangehouden die inmiddels hebben bekend op 3 september brand te heb ben gesticht in de Constant Rebeque- kazerne in Eindhoven. Het zijn de 19-jarige J. J. en de 20-jarige A. T. beiden uit Eindhoven. Zij behoren niet tot een bepaalde politieke groe pering. Op 3 september staken zij in een loods van de kazerne een militaire truck in brand, nadat zij zich toegang tot het terrein hadden verschaft door een hek te vernielen. De brand werd echter snel ontdekt en richtte daarom weinig schade aan. De motieven die tot deze daad heb ben geleid zijn nog niet helemaal duidelijk. Het onderzoek wordt door politie en Koninklijke Marechaussee voortgezet. Vandaag zullen de knapen aan de officier van justitie in Den Bosch worden voorgeleid. BOEKAREST (AP) Roemeense schrijvers die zich verzetten tegen de nieuwe koers van president Nicolae Ceausescu, hebben een aantal ma nuscripten naar het Westen gestuurd. Volgens betrouwbare bronnen zou den de manuscripten van romans en essays voornamelijk naar Frankrijk en Duitsland zijn gezonden om daar te worden vertaald. De Roemeense schrijvers zouden van oordeel zyn, dat hun werk geen kans maakt om binnen afzienbare tijd in Roemenië te worden uitgegeven. In Wenen werd gezegd dat zich onder de manuscripten een werk van Paul Goma bevindt, de roman schrijver die wel de "Roemeense Soltjenitsin" genoemd wordt. Zijn boek over de stalinistische tijd met de titel Ostinato is in Frankrijk en in Duitsland gepubliceerd. DEN HAAG (ANP) De in Con frontatie verenigde orthodoxe rooms- katholieken in Nederland achten nu de tijd rijp, om een „nationaal ortho doxe priesterraad" te vormen en pa rallel daarmee een „orthodoxe natio nale lekenraad." Beide zouden dan de orthodoxie aan de basis dienen te versterken. Dit sohrijft de heer J. Bongaarts in het novembernummer van Confron tatie, dat nu aan zijn zevende jaar gang begint. Confrontatie is van me ning, dat de Nederlandse bisschoppen „in zeer veel gevallen hun orthodoxe plicht niet doen" en concludeert, dat zij alleen maar „legaal zijn. omdat ze nog niet zijn afgezet". De rond Con frontatie verenigde behoudsgezinde rooms-katholieken achten zich een „ëxil-kerkprovincie, dat is dus de of ficieuze, maar wel degelijk authentie ke kerkprovincie." KOPENHAGEN Denemarken heeft opnieuw een vrouwelijke minis ter voor kerkelijke zaken. In het nieuwe kabinet is benoemd de 33-ja- rige lutherse predikante Dorte Pen- nedsen. Zij is een dochter van me- vrouw Rodil Zoch, die tot voor enkele jaren deze ministerspost bekleedde. Deze'nachtmerrie van de automobilist is bewaarheid geworden op de testbaan van American Motors in Burlington (VS). Op deze testbaan, die officieel„Pot Hole Lane" heet, wordt de auto getest op rammelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9