egwijzer voor de werkende vrouw I brengt gaat eruit Afzonderlijke wet oorlogsvervolgden Artseiibestuur: seen onwaarachtige richtlijnen ahortus rrico GOED DAT ER POLITIE IS..? 'roef-meetnet in yy/ef optimistisch over resultaten van 1972 de Maas spoort itervervuiling op Jrhilipswat geen winst '21 Op initiatief van man- vrouw-maatschappij wz Pors (DS'70) wil migratieregeling voor rijksgenoten Fraude door smalle handen Kamerleden dubben over wijze van bevriezen salaris Minibar verkoost omzet in treinen Uit de Haagse hof geplukt (U^ niet vergeten~¥rico eten VRIJDAG 12 NOVEMBER 1971 'Syfi Ik ergerde me dóód: rijdt er eentje voor mij uit met maar één brandend achterlicht, po- litie-auto passeert ons - doet niks! Rijdt door! Tóch de volgende morgen eens de verkeerspolitie opge beld. Er was die avond een „bericht aan alle wagens" uit gegaan: kijk uit naar groene auto nummer-zoveel. Daar had den ze naar uitgekeken. Had een dodelijk ongeluk veroorzaakt. Van een verslaggever JILTHOVEN In de eerste ft van het komend jaar wordt de Maas tussen Eijsden en megen een proef-meetnet op- iet voor het opsporen van ervervuiling. De automati- e meetpunten worden gekop- aan de reeds bestaande itstations voor luchtveront- liging. heeft dr J. Spaander, directeur- raai van het Rijksinstituut voor ering van afvalwater (RIZA) gis- a meegedeeld. EINDHOVEN „Over de re sultaten van 1972 zijn wij niet geweldig optimistisch. Er zal veel van afhangen hoever de be stedingsbeperking zal doorgaan en of de stagnatie in onze eco nomie zal doorzetten. De eerste maand van het belangrijke vier- ontwikkeling van automatische apparatuur voor waterverontrei- ng is even ver als de S02-meter jaar geleden, die thans de rugge- it vormt van het landelijk lucht net in aanbouw. De coördinatie ;n deze meetnetten van de Bene en West-Duitsland en de uitwis- g van gegevens was gisteren en ndaag het onderwerp van inter- inale studiedagen in het RIV te oven. nister Stuyt (volksgezondheid en uhygiëne) opende gisteren deze nkomst. waar ongeveer veertig indigen vergaderen over allerlei )ische problemen bij de koppe- van nationale meetnetten voor trontreiniging en over de ver- opzet van de samenwerking, lio 1972 zullen de meetstations de regio Limburg zijn, :alleerd. Deze geautomatiseerde ffelpalen" geven hun S02-metin- en enkele meteorologische waar- ngen via een regionaal centrum aan de centrale computer van nationale meetnet Nederland in MV te Bilthoven. Deze zal om- is eind 1972 gereed zijn. Medio zullen alle circa 250 meetstations geplaatst in de andere provincies, osten hiervan bedragen ongeveer miljoen gulden. deze meetstations zullen te zij- tijd ook metingen worden ver van zwaveltrioxyde (ten behoe- zwavelzuurmetingen), stik ioxyde en koolmonoxyde STERDAM Op initïa- if van de actiegroep Man- iuw-maatschappij is een 'egwijzer voor de wer- ide vrouw" uitgegeven, it is een gids waarin ge- rde, ongehuwde, jongere oudere vrouwen, die wil- gaan werken of al wer- de nodige informatie innen vinden. lan-vrouw-maatschapplj heeft hier- beslist geen ideologisch pamflet en uitgeven, maar een boek waarin luitend zakelijk informatie wordt ge- "en. *an de orde worden onder meer ge- d de beroepskeuzemogelijkheden, opleidingen, arbeidsbemiddeling, ar- Isvoorwaarden. sociale voorzlenin- flnanciële aspecten, de gevolgen r de woning en het huisha^den, de angsmogelijkheden voor de kinde en de mogelijkheden voor oarttime- )e lezers wordt verder in een uitge- ide lijst met vragen een „zelfonder- k" aangeboden. De vrouw kan aan hand van deze vragen haar gedach- over een eventuele baan orde- i Verder wordt er aandacht ge- onken aan het zoeken van die baan de intrede in de maatschappij: het ijken van advertenties, het schrijven sollicitatiebrieven en de eerste n. Het boekje is uitgegeven door nsom NV en kost ƒ9,90, een prijs relatief laag Is door de financiële on van het ministerie van CRM. Uitzonderingspositie levrouw G. Enters-Geertsema. be- ikeuzeadviseur, heeft het boek sa- steld met medewerking van al- Ei andere deskundigen. Zij noemt de noodzakelijkheid van zo'n „Wegwij zer voor de werkende vrouw" een be wijs van de uitzonderingspositie waarin de werkende vrouw nog steeds ver keert. Liever zou zij gezien hebben dat een dergelijke gids helemaal niet nodig zou zijn. zodat de vrouw op precies dezelfde manier voorgelicht zou kun nen worden over haar positie op de arbeidsmarkt als de man. Die uitzonderingspositie komt vooral tot uiting in het loon. de sociale verze keringen. de belastingen, de werktijd regelingen en de pensioenvoorzienin gen. Doorgeven In oktober 1968 was het plan voor het boek bij Man-vrouw-maatschappij opgekomen. Het was oorspronkelijk de bedoeling om de gids zo eenvoudig mogelijk te schrijven, zodat iedereen, ongeacht de opleiding, het boek ge makkelijk zou kunnen hanteren. Al wer kende bleek dat de problemen zo inge wikkeld zijn, dat het niveau wel wat hoger is komen te liggen dan lagere school-opleiding. Daarom hoopt de ac tiegroep dat ook maatschappelijk wer kers, vormingsleiders, beroepskeuzead viseurs. personeelsfunctionarissen en dergelijken het boekje zullen lezen en de informatie die zij er in zullen vin den, doorgeven. Arbeidsverbod Het eerste exemplaar van „Wegwij zer voor de werkende vrouw" werd gisteren door mevrouw Enters uitge reikt aan mevrouw dr. W. H. Posthu- mus-Van der Goot die in 1938 een boekje schreef over de werkende ge huwde vrouw. Dit boekje werd geschreven naar aanleiding van het besluit van de toen malige minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, die in 1938 een arbeidsverbod uitvaardigde voor de ge huwde vrouw. Eén van zijn motieven was destijds dat de vrouw door bui tenshuis te werken haar gezinstaak zou verwaarlozen. De bewoners van de huisjes aan de Schans in Zaandam waren gister avond een dankbaar publiek van de kinderen die, uitgerust met lampion- netjes, de traditionele St.-Maartens- liedjes zongen. De goede gaven ont braken daarbij niet. Vakautiespreiding voor volgend jaar Van een verslaggever DEN HAAG Minister Geertsema (binnenlandse zaken) is akkoord ge gaan met het door de Stichting van de Arbeid voorgestelde schema voor de vakantiespreiding voor het be drijfsleven in 1972. Hij heeft dit de gemeentebesturen meegedeeld. De vakanties worden als volgt ge spreid: van 1 tot en met 15 juli het oosten en noorden van Nederland, plus de bouw- en nevenbedrijven en de textielindustrie, van 15 juli tot en met 29 juli het gedeelte van Neder land bezuiden de grote rivieren (Noord-Brabant, Limburg en Zeeland) en van 29 juli tot en met 12 augustus het westen van het land. (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, en Gelderland ten noorden en ten westen van de rivieren) plus de metaalindustrie. Minister Geertsema heeft de ge meentebesturen verzocht zoveel mo gelijk steun te verlenen aan de ver wezenlijking van het schéma. Hij heeft er verder op aangedrongen om het overheidspersoneel dat niet aan de schoolvakanties gebonden is zoveel mogelijk buiten het tijdvak van 1 juli tot en met 12 augustus met vakantie te laten gaan. DEN HAAG In schriftelijke vra gen heeft het Tweede-Kamerlid Pors (DS'70) aangedrongen op de zo spoe dig mogelijke totstandkoming van een migratieregeling voor Surinamers en Antillianen. Ook vraagt hij, of de ministers van erm en van sociale zaken bereid zijn gehoor te geven aan de verzoeken van de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht „om de kraan van de aanvoer van buitenlandse werknemers dicht te draaien". (Een maatregel die giste ren door de Utrechtse wethouder W. A. Kieboom .in de Utrechtse raad ten stelligste is ontkend) Het Kamerlid vraagt ook het oor deel van de bewindslieden over een drastische beperking, zo niet algehele stopzetting van het aantal buiten landse werknemers op zo kort moge lijke termijn. de kwartaal is wat de omzet betreft niet helemaal meegeval len". Aldus de heer D. van der Putten, vice-president van Phi lips' Gloeilampenfabrieken in een toelichting op de cijfers over het derde kwartaal. Teneinde de rentabiliteit weer op een beter niveau te brengen zal Phi lips drastisch het mes zetten in de verliesgevende artikelen. ,.Wat geen winst oplevert en geen uitzicht op verbetering biedt gaat eruit". In het kader hiervan zal Philips rigoreus een typebeperking doorvoeren. „Het zal dan niet meer kunnen voorkomen dat wij in één van onze grote afnemerlanden een 6000 ver schillende typen lampen maken. Een aantal dat overigens al met een 2000 is verminderd". Van deze stappen worden belang rijke besparingen verwacht. „We zit ten echter nog maar in het begin van dit proces. Het zal zeker nog wel en kele jaren vergen voor het is vol tooid". zo meent de heer Van der Put ten. „De „zwevende" gulden heeft ons in oktober zeker een 3 procent van onze omzet in guldens gekost. We zullen bijgevolg in oktober beslist niet de voor het gehele jaar geplande omzetstijging van ca. 9 procent halen. Voor geheel 1971 moeten wij dan ook eerder aan een omzettoeneming van 8 procent denken. In het derde kwartaal verloor het concern door de „zwevende gulden" en de omrekening in guldens van om zetten in vreemde valuta V/t pet. aan omzet. Voor het vierde kwartaal wordt een omzetverlies geraamd van 2 a 3 pet. Een en ander bij in kwanti tatief opzicht niet gedaalde omzetcij fers. Behalve de onzekere monetaire si tuatie „voor Philips zou het van groot belang zijn als de onrust op valutagebied nog voor het einde van het jaar tot het verleden zou beho ren" hebben ook een drietal arti- kelgroepen in het derde kwartaal roet in het eten gegooid omdat zij verlies gevend waren. Dat waren de groepen data systems (computers), integrated circuits, halfgeleiders en onderdelen en grote hüishoudeliike apparaten (wasmachines en koelkasten). „Onze positie met deze artikelen is moeilijk in de wereld", aldus de heer Van der Putten, UITKOMST Wat de integrated circuits e.d. aan gaat zullen mechanisatie en grotere series uitkomst moeten bieden. Phi lips gelooft dat er dan zeker nog kan sen liggen, al ziet het er wel naar uit, dat de situatie ook in 1972 nog moei lijk zal zijn. Philips wil echter door gaan en haar positie op dit terrein verbeteren. Oak ten aanzien van de koelkasten en de wasmachines, op welk terrein nauw wordt samengewerkt met de Italiaanse Ignis, acht het concern mo gelijkheden aanwezig. „Wij hebben er vertrouwen in en zullen op den duur zeker gebruik maken van de onge twijfeld nog toenemende vraag." KROMMENIE De 26-jarige C. R. S. uit Amsterdam is in Krommenie gearesteerd op verdenking van op lichting van een aantal banken. De jongeman heeft dermate smalle handen, dat hij door de gleuf heen in brievenbussen kon komen. Hij zocht dan afrekeningen uit, die de banken aan hun klanten hadden gestuurd. Zodra hij een afrekening had met een redelijk saldo, ging hij naar het sta tion en kocht een trajectkaart waarop hij een pasfoto van zichzelf liet zet ten, maar de naam liet invullen van de rekeninghouder. Daarna ging hij naar een kantoor van de desbetreffende bank; uiteraard niet het kantoor dat de afrekening had gegeven. Daar haalde hij het geld van „zijn" rekening af. Voor de legitimatie heeft hij kans gezien de trajectkaart te gebruiken, ofschoon deze kaarten officieel niet als legiti matiebewijzen geldig zijn. Een jaar lang heeft S. dit spelletje kunnen spelen. Hij wist ongeveer 25.000 gul den buit te maken. Dat geld is naar zijn zeggen totaal verbrast. In Krommenie liep hij tegen de lamp omdat een employé hem her kende van het bijkantoor te Wormer- veer, waar de employé eerder werk zaam was geweest. De man kon wor den aangehouden, terwijl hij nog in het bankgebouw aanwezig was. DEN HAAG De fractievoorzit ters in de Tweede Kamer zijn het gistermiddag nog niet eens geworden over een matiging van de schade loosstelling voor Kamerleden. Het voorstel zal nu in handen worden ge steld van een commissie, die het na der zal uitwerken. Na afloop van de vergadering zei waarnemend-fractievoorzitter van de KVP,. mr. Andriessen, dat de Kamer het erover eens is dat de schadeloos stelling op een of andere wijze moet worden bevroren. Alleen over de uitwerking bestaat nog verschil van mening. Besloten werd daarom een commis sie samen te stellen, uit een Kamerlid van de PvdA, een van de KVP en een van de CHU. Op 24 november komen de fractie leiders opnieuw bijeen. v_ UTRECHT De minibar die sinds 1 augustus in.de Nederlandse treinen naar de reizigers rolt, blijkt een groot succes te worden. Een eerste bewijs daarvoor is volgens de Nederlandse Spoorwegen dat de omzet in de bin nenlandse treinen met bijna 27 pro cent is toegenomen. Er was gerekend op een toeneming van 25 procent Modehuis Leeser toonde gisteren een driedelige set in zijden jersey met korte slipover blouse ën pantalon (links). Een wollen tricot gestreept jasje met pull-over en pantalon (rechts). Alles geïnspireerd op zeereizen op azuur blauwe wateren onder een stralende zon. DEN HAAG Staatssecretaris me vrouw S. van Veenendaal-van Meg- gelen van maatschappelijk werk is bereid de rijksgroepsregeling vervol gingsslachtoffers 1940-1945 om te zet ten in een afzonderlijke wettelijke regeling. Het bezwaar vooral van de joodse oorlogsslachtoffers is dat zij hun uitkeringen nu ontvangen op grond van de bijstandswet. Hiertegen bestaan vooral psychologische bezwa ren. ZD UTRECHT Het hoofdbe stuur heeft gemeend, niet met onwaarachtige richtlijnen over abortus provocatus te moeten komen die op papier stringent lijken maar die in de praktijk zeer ruim zijn. Het achtte het beter, de nadruk te leggen op de eigen verantwoordelijkheid van iedere medicus. Dit zegt prof. dr. Th. Vossenaar, voorzitter van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst, in een vandaag in "Medisch Contact" gepubliceerde open brief namens het hoofdbestuur van de KNMG. In deze brief reageert hij op het door 200 huisartsen, gy naecologen en andere specialisten on dertekende protest tegen de richtlij nen m.b t. de abortus provocatus zoals het hoofdbestuur van de KNMG die tijdens een hoorzitting over het wets ontwerp inzake de abortus naar vo ren heeft gebracht. De 200 ondertekenaars van het pro test, die volgens de initiatiefnemers inmiddels adhesiebetuigingen hebben ontvangen van 1649 andere artsen, hebben zowel bezwaar tegen de richt lijnen zelf, als tegen het feit dat ze niet vooraf zijn voorgelegd aan de ledenvergadering. In de protestbrief die op 4 november ter mede-onderte kening aan bijna alle ongeveer 15.000 Nederlandse medici is toegezonden, wordt gesteld dat veel artsen zich in geweten gedwongen kunnen voelen hun lidmaatschap te beëindigen als het bestuur zijn standpunt niet her ziet. Prof. Vossenaar ontkent, dat de richtlijnen een persoonlijke opvatting van het hoofdbestuur weergeven. Te genover het verwijt, dat het hoofdbe stuur onvoldoende terughoudendheid in acht heeft genomen m.b.t. de ont wikkeling van het abortusvraagstuk, stelt het hoofdbestuur, dat het juist bewust voor de artsen de mogelijk heid heeft willen open laten om zich persoonlijk te integreren in de maat schappij. De jongen stond fluitend voor mijn deur. Op hetzelfde ogenblik realiseerde ik me, dat het heel lang geleden is dat ik heb horen fluiten. Zo echt onbewust fluiten, wat tril lertjes in de lucht zonder andere be tekenis dan dat daar eert binnen pretje aan de gang is Hij kwam wat boodschappen brengen en terwijl ik naar binnen ging om geld te halen tierelierde hij vrolijk verder. Wat later ging hij de trappen af, zijn trillers kaatsten tegen het nurks beton, die het tot schrille klanken vervormde. Heel zonnig van binnen wilde ik terug de kamer in toen er weer ge beld werd. Een sombere figuur dook op. De onbekende keek geërgerd, want ik zat nog in de lach van de jongen en vroeg dus op uitermate vriendelijke toon. wat hij wenste. Hij wou mevrouw even spreken. Ik wist niet of hij mij daar mee bedoelde of vermoedde dat er in het binnenste van het huis een lastgeef- ster was. Maar hoe dan ook, ik antwoordde volkomen eerlijk, dat mevrouw wei nig tijd had en zonder opgave van geldige reden niet te spreken Was. „Daar heb ik dan al die trappen voor opgelopen", mineurde de man. Ik voelde me kriebel boos worden. Wie was hij, wat wilde hij, ik had hem toch niet gevraagd hier te ko men? Flniien Aarzelde de deur nijdig dicht te smijten. Zo onvriendelijk hoeft het ook niet, maar tochhet was er na aan toe. Hij echter opende een actetas en zette zich schrap voor het offensief. Ik voorzag en lang routineverhaal en wist dat er voor mij toch geen ander antwoord zou zijn dan „neen". Hoe vaak ik ook in mijn leven bedot mag zijn, deuraanbiedingen wantrouw ik bovenmatig en hoe aanlokkelijk ook, mijn principiële weigering is onveranderlijk. „Begin maar niet", zei ik. „Ik neem toch niets". „Dan doet u zich te kort, luister nou", dwong de man. Opeens werd ik flink kwaad. Stond ik daar mijn goede tijd te verdoen aan niets. Kort maar be- paald krachtig snoerde ik hem de mond. Zag zijn voet uitsteken naar dc dorpel en wist dat nu het ogenblik van drastisch optreden volkomen was aangebroken. Ziedend was ik bereid zijn tenen te vermorzelen.... „Afgelopen, uit, ga weg..." pats de deur was dicht. - Door de houten afscheiding hoorde ik de man stikgeluiden van woede ma kop en zelf stond ik raar beverig op de mat. Toen werd er weer gebeïd... Opendoen? Negeren? Die vent in het trappehuis moest er ook nog zijn- Maar ik liet me niet kisten... open doen..., dat wil zeggen de straat deur... de flatdeur nog even veilig dicht laten. Heel zacht en ver, steeds sterker wordend klonk er het ijl ge luid van een lustig deuntje... Met een ruk deed ik mijn eigen deur open, werkelijk de jongen weer.. Gemoedelijk kwam hij vertel len, dat hij daarnet vergeten was te zeggen, dat de baas morgen dicht was: „Ze gaan allemaal naar een bruiloft", zei hij glunder. Weg deun de hij. niet wetend hoe hij mij uit een enorme impasse gehaald had- De heer J. Z. Baruch van DS '70 diende over dit al jaren slepende pro bleem een motie in, waarin hij vroeg de regeling voor de vervolgings slachtoffers los te maken van de bij standswet. Mevr. Van Veenendaal merkte hierover op: „De bijstandswet biedt een voldoende rechtsbasis. Ook voorzieningen voor vervolgden". Niettemin had ze begrip voor de psychologische bezwaren. De staatsse cretaris nam de motie van de heer Baruch echter niet volledig over. Zij maakte een duidelijk voorbehoud te genover de in de motie voorgestelde centrale uitvoering van de afzonder lijke wettelijke regeling. Zij wilde op dit punt dan ook geen strak omlijnde toezegging doen. In de motie-Baruch wordt geen on derscheid gemaakt tussen de joodse vervolgingsslachtoffers en andere vervolgingsslachtoffers. Drs. J. J. Voogd van de PvdA die over deze kwestie eveneens een motie indiende, maakte dat onderscheid wel. De heer Voogd zag in het voorjaar reeds een dergelijke motie van hem door de Tweede Kamer aangenomen, met al leen de stemmen van de confessionele partijen tegen. De motie-Baruch wordt nu ge steund door de WD, ARP, KVP. DS'70 en CHU. Het aantal vervol gingsslachtoffers dat op het ogenblik een beroep heeft gedaan op de rege ling bedraagt 7.300. Staatssecretaris Van Veenendaal noemde dit aantal om aan te tonen dat de psychologi sche bezwaren tegen de regelins op grond van de bijstandswet niet be lemmerend werken op het claimen van aanspraken. Drs. Voogd deelde tijdens de replie ken mee, dat hij zijn motie voor een pensioenregeling voor de joodse oor logsslachtoffers handhaafde, omdat in de motie-Baruch niet over een pen sioen wordt gesproken. Verder geeft deze motie eeen enkele concrete aan kondiging. De heer Voogd legde aan de reeerinespartiien voor uit te ma ken wie deze delicate kwestie van de vervolgingsslachtoffers in het partij politieke vlak had getrokken. De VVD en KVP die de motie-Baruch ondertekenden Verder had niemand van de rege ringspartijen hem ingelicht dat over deze zaak een motie zou worden inge diend. Dr. K. van Dijk van de VVD verklaarde dat hij aan de motie- Voogd de voorkeur gaf boven de mo tie-Baruch, die hii zelf had mede-on dertekend. Dat de heer Voogd niet was ingelicht over het indienen van de motie-Baruch. weet de heer Van Dijk aan een communicatiestoornis. Zie ginds komt de kaasboot

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7