Cubanen zoré voor Spaanse protestanten 'rol. Buikhuisen wil aftreden Wegenplan biedt geen oplossing Gastvrijheid in christelijke scholen Vakcentrales libetle zes jaar geëist Katholieke bond heeft Misdrij ven in kritiek op cijfers verkeer liepen Centraal Planbureau iets teruS Kampeerkaart Militair doodde vriendiii J rordt afgeschaft Kleurloze benen zijn taboe deze winter Lücker weg bij De Tijd 9 DDNiDiBRiDAG 11 NOVEMBER 1971 door Jan Roelfs I MADRID Meer dan tienduizend Cubanen wachten in Spanje om te kunnen emigreren naar de Verenigde btaten. Cubaanse families, die het midden-Amerikaanse eiland verlaten, kunnen niet rechtstreeks naar de V.S. reizen. Dat moet via een ander land en omdat vele Cubanen lich verwant voelen met Spanje als 'het oude moederland' ktrijken ze daar in groten getale neer In Spanje vormen ze al enige tren een sociaal en economisch robleem. Daarbij komt dat het iet-voltallige gezinnen zijn, die ekelijks per vliegtuig arriveren. de regel gaan moeders met nderen vooruit; de vader moet eelal nog een jaar in een Cu- aans arbeidskamp werken, al- orens hij met achterlating van le bezittingen zich bij het azin in Spanje kan voegen. Het duidelijk, dat de ononderbro- en komst van Cubanen een vare belasting vormt voor de ich al niet zo rooskleurige )aanse arbeidsmarkt (niet voor ets zwermen Spaanse arbeiders t over Europese landen) ■fe Wachttijden Het was niet mogelijk een excact fer te krijgen van het aantal Cu- nen, dat in Spanje in afwachting rkeert. Wel is duidelijk, dat er eni- duizenden kinderen tot 16 jaar n. Het feit, dat de Amerikanen de piigratie-eisen onlangs hebben ver- ierpt geschoolde arbeiders en idemici hebben de voorkeur en rkloze Amerikanen in eigen land igen niet worden gepasseerd dt voor de Cubanen in Spanje tot ichttijden van één tot drie jaar. Waarom verlaten duizenden Cuba- n het land van Castro? De motieven n uiteenlopend. In het algemeen iter moet in aanmerking worden ïomen, dat veel Cubanen familie- en hebben in de Verenigde Sta- na Charlotta Gutierrez, „moeder de Cubaantjes": Stuur ons kleren en brillen ten, in Spanje of andere Spaans sprekende landen. De drang naar be tere levensomstandigheden, teleurstel ling ten aanzien van de verwach tingen van het regiem en zoveel an dere factoren zijn voor Cubanen aan leiding een uitreisvisum aan te vragen. Wie met Cubanen in Spanje spreekt via een tolk hoort uiteenlo pende verhalen, die moeilijk te con troleren zijn. De Spaanse Evangelische Kerk heeft ^zich niet onttrokken aan de problematiek, die het groeiende Cu baanse invasieleger in de grote centra als Madrid, Barcelona, Sevilla, ver oorzaakt. De moeders en dochters kunnen heel moeilijk werk vinden. Opgeschoten jongens komen het laat ste jaar spaarzaam uit de vliegtuigen, omdat Castro zuinig is met visa in die leeftijdsgroep. De Cubaanse moeders in Spanje leven in pensions, waarvan ze de huur betalen dank zij giften van familieleden in de V.S. Het is begrijpelijk, dat lang niet alle Cu baanse families onder deze omstan digheden in de overbevolkte Spaan se steden leven. Er is Veel sociale nood, er is grote behoefte aan on derwijs voor de Cubaanse kinderen, die een ander soort Spaans spreken. We kregen sterk de indruk, dat de aanwezigheid van de Cubanen, die de Spaanse regering onbeperkt toe laat. steeds meer moeilijkheden op levert. Vijftien procent van de in Spanje verblijvende Cubanen is pro testants, af-.omstig van verschillende kerken op Cuba. De Spaanse protestanten willen (on geacht hun beperkte mogelijkheden) voor de Cubanen (ongeacht hun ker kelijke gezindheid) doen wat mogelijk is. Dat betekent, dat ze voorzover plaats en financien het toelaten, Cu baantjes opnemen op de beide scholen met de bijbel, het Colegio Juan de Valdas en het school-internaat „El Porvenir", onder. Spaans-Duitse lei ding. Deze kinderen brengen nauwe lijks tien peseta's per dag (vijftig cent) mee. De protestantse instituten heb- ben zich een extra zware taak op de schouders geladen. Zij menen echter dat daadwerkelijke zorg voor Cubaan se kinderen behoort tot hun evange lische opdracht. Brillen Dona Carlotta Gutièrrez. zelf Cu baanse. echtgenote van een accoun tant, die met haar man al drie jaar de ziel is van de Cubaanse kolonie en als „moeder der Cubanen" een so ciale werkster van het eerste uur, troffen we in „De Valdes". Zij kent tientallen kinderen, kent hun jongste geschiedenissen, kent de maatschappelijke nood, fungeert als hulpcentrale en vroeg mij: „Kunnen de Nederlandse kerken kleren en brillen zenden? Alstublieft, doe uw best. Honderden Cubaanse kinderen verpauperen." Ze kan aangrijpend vertellen over de sociale nood, de verborgen armoe de en onvermijdelijk de morele gevaren, die de emigranten bedreigen. Ze wees mij kinderen aan, van wie de moeder in Madrid is gestorven, kin deren, die verweesd zijn achtergeble ven, kinderen, die niet weten wat hun toekomst wordt. De Australische ambassade maakt propaganda: gratis overtocht en een woning naar het laatst ontdekte we relddeel, een contract voor een paar jaar en dan naar de V.S. Een enkele Cubaanse familie doet dit, maar zij blijft uitkijken naar de Verenigde Staten als een land van belofte. Met enig kunst- en vliegwerk kan De Valdes in 1972 honderd Cubaantjes onderwijs geven, maar dat betekent dan honderd maal duizend gulden Directeur Poveda: „Kan dit geld er komen via uw Santa-Klaus-actie? (Slechts een heel enkele Spanjaard weet wie Sinterklaas is). Wereldraad Ds. Arvid 01eson,_een Amerikaan, is sinds een half jaar namens de we reldraad van kerken in Madrid aan wezig voor hulpverlening aan de Cu banen. Hij wordt allerminst een voudig geconfronteerd met een Cu baans-Spaanse mentaliteit. In zijn kantoor, boven een evan gelische kerk in het hartje van Ma drid, zegt hij onder meer: „In Spanje zijn thans volgens onze cijfers vierduizend Cubaanse kinderen in de schoolplichtige leeftijd. Hun aantal breidt zich maandelijks uit. De Cuba nen raken hier snel ontmoedigd: vrij wel geen werkgelegenheid, geen on derwijs voor hun kinderen. De evan gelische scholen doen wat mogelijk is, maar hun mogelijkheden zijn ui terst beperkt. Onderwijs (onder auspi ciën van de evangelische kerk )en sociale handreiking zijn afhankelijk van steun uit het buitenland: De we reldraad helpt Cubanen met admini stratieve faciliteiten, we onderhou den nauwe contacten met de Ameri kaanse ambassade en met Cubaanse predikanten. De wereldraad van ker ken heeft hier een bescheiden hulp organisatie in het leven geroepen: bij aankomende en vertrekkende vlieg tuigen met emigranten zijn we aan wezig. Voorop staat, dat de Cubanen Schoolklas in Juan de Valdes: Wie zijn var\ Cuba? Vingers omhoog. een enorm offer hebben gebracht door hun geboorteland te verlaten." José Antonio Marquéz (36), Cubaan, destijds werkzaam bij de waterstaat van Havanna, de (sociale) rechterhand van ds. Oleson, behoeft maar een wil lekeurige greep te doen: „Orlando Barquié arriveerde hier kortgeleden met zijn vrouw en in gezelschap van drie weeskinderen. Hun moeder, van Jamaicaanse af komst, was drie maanden geleden in Cuba overleden. De vader was drie jaar tevoren gevlucht via de Ameri kaanse marinebasis Guantanamo. De Barquié's wonen nu met Mario (5), Antonio (6) en Lucilda (7), in een pension. Het is tot nu toe niet mo gelijk gebleken de vader van de kin deren op te sporen. Zij ontvangen geen financiële hul^, ze leven 'van de ene dag in de andere. Marquéz vertelt, dat bij een begra fenis onder de Cubanen een collecte wordt gehouden ter bestrijding van de kosten. De Cubanen zijn bijzonder bang om ziek te worden, omdat er geen geld is voor arts en medicijnen. Dona Carlotta en Marquéz zouden een boek kunnen schrijven over de Cubaanse tragedie in Spanje, over een langdurig „tussenspel" waarvan de wereld geen weet heeft. Maar daarvoor hebben ze geen tijd. Dat doet Steve Feke, een jonge Amerikaanse schrijver van Hongaar se afkomst, die een maand had uit getrokken om het Cubaanse probleem in dit deel van Europa te bestuderen. Op de Plaza Mayor heeft hij mij een avond lang z'n ervaringen verteld. Verbijsterend en niet te plaatsen in de denkwereld van de West-Europe aan. De christelijke instituten hebben plaats ingeruimd voor de Pedro's uit Cuba en de Pedro's uit Madrid. An ders gezegd: ze delen hun armoede met Cubanen. Met dat alles vormen de Cubaanse kinderen een zware belasting voor het onderwijs van de scholen der evangelische kerk. N.V. De Christelijke Pers (Trouw en Kwartet: Amsterdam giro: 1.69.09.68. Bankrelatie: Ned. Middenstandsbank, Amsterdam, no. 69.73.60.768. Van onze parlementsredactie EN HAAG De kampeerkaart met ingang van 1 januari 1974 meer nodig zijn, zo heeft staats- relaris Vonhoff gisteravond in de eede Kamer meegedeeld, aast het in bezit hebben van een |peerkaart bestaat in Nederland de mogelijkheid een vergunning camperen te krijgen van de over- L De staatssecretaris zag in deze [unning een mogelijkheid om het ren bij de boer te regelen, besluit van de ANWB de kam- :aart af te schaffen vindt grote ming in kringen van de recrea- Het wordt als een dwaasheid be- iwd dat men voor een overnach- in een hotel geen speciale kaart heeft maar voor het kamperen Van een verslaggever DEN HAAG De advocaat fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof heeft gisteren een ge vangenisstraf van zes jaar geëist met aftrek van voorarrest en ontslag uit militaire dienst tegen de 48-jarige wachtmeester eerste klas C. W. H. B. uit Amersfoort. De man bekende op 3 juni in de Prins Bernhardkazerne in Amersfoort zijn 14-jarig vriendinnetje Gerrie van de Biezen om het leven te hebben gebracht door haar met een hamer op het hoofd te slaan en haar dafcrna de fan een onzer verslaggevers pRONINGEN Professor dr. Buikhuisen overweegt af te Ven als directeur en beheer- I van het Criminologisch In- tuut te Groningen. Oorzaak 1 de bezuinigingsmaatregelen J de regering, die doorwerken |de universitaire instellingen i de universiteiten. 1 een brief aan het dagelijks be- van de universiteit heeft prof. ""uisen meegedeeld niet langer de twoordelijkheid te kunnen dra- I onder de huidige financiële om- J>digheden. Er staat overigens nog P definitief vast omdat de hoogle- £nog in onderhandeling is met de Idlsche faculteit (waaronder zijn P'tuut valt), aan welke faculteit het universiteitsbestuur de zaak heeft gedelegeerd. De heer Buikhuisen ver wacht over een week een uitspraak. Professor Buikhuisen kreeg be kendheid door verschillende onder zoeken op het gebied van wegge bruik, drugs, misdaad en jongeren etc. Hij meent thans echter geen nieuwe projecten meer onder handen te kunnen nemen, omdat aan alle universitaire instellingen opdracht is gegeven de toegestane kredieten waarvoor eerder een potje bestond onder geen beding meer te over schrijden. Intussen is het Criminolo gisch Instituut nog een bedrag van 9.000,- schuldig aan de universiteit, wegens een overschrijding van de kredieten van vorig jaar. Prof. Buik huisen staat hiervoor ersoonlijk ga rant. Het budget voor dit jaar is niet eens voldoende om dit bed.'ag te dek ken. keel dicht te snoeren met een schoen veter. Het stoffelijk overschot had hij 's nachts in zijn kamer in de kazerne laten liggen en het de volgende dag in een schuttersputje op het kazerne terrein begraven. De krijgsraad in Den Haag had hem wegens doodslag tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld, een straf die B. te zwaar vindt. De wachtmeester kende de familie van het geestelijk niet geheel vol waardige meisje sinds enkele maan den. Het meisje kwam bij het gezin B. geregeld over de vloer. B. had sexuele omgang met het meisje. Na dat hij haar twee weken niet had gezien, ontmoette hij het meisje de avond van de derde juni weer. Zij reed met hem mee naar de kazerne en vertelde hem onderweg dat zij de dag daarop naar de dokter moest. Uit angst dat zij zwanger van hem zou zijn en dat hun verhouding daardoor wellicht bekend zou worden zou B. in paniek geraakt zijn. Na een mislukte poging tot sexueel contact in zijn ka mer in de kazerne sloeg hij het meis- fe met een Mj de gereedschappen op zijn kamer liggende hamer driemaal hard op het hoofd. Toen zij daarna nog teken van leven bleek te verto nen wurgde hij haar met een schoen veter. Het waarom van zijn handeier werd ter zitting toch niet helemaal duidelijk. „Ik was gespannen, ook door de ziekte van mijn echtgenote, maar ik snap hef z lf niet". In zijn requisitoir stelde de advo caat-fiscaal mr. G. de Lint dat B. het verschrikkelijke misdrijf, dat bestiale trekken vertoont, volledig moet wor den aangerekend". Hij acht hem schuldig aan doodslag. Het psychia trisch rapport maakt echter aller minst duidelijk welke drijfveren B. tot zijn fatale daad gebracht hebben. Het geeft daarover- geen uitsluitsel, aldus mr. De Lint. De raadsman, mr. G. Smelt vroeg primair clementie. Er was sprake van een incidentele ontoerekenbaarheid. Het HMG doet woensdag 24 no vember uitspraak. Libelle bezocht voor u de iaatste Parijse modeshows. En stemde daar de nieuwe panty-collectie op af. Les Colorés. Als u ze ziet draagt u deze winter alleen maar collection: les COloréS van WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren de behandeling uitgesteld van de resolutie waardoor president Nixon tijdelijke fondsen krijgt om het buitenlandse hulppro gramma voorlopig voort te zetten. Verwacht wordt dat de resolutie van daag of morgen in stemming zal wor den gebracht. (Vervolg van pag. 1) In de eisen, die metaalvakbonden inmiddels op tafel hebben gelegd voor de nieuwe cao's in de metaalin dustrie en bij Hoogovens, waren t.a.v. de gewenste beperking van de hogere inkomens nog geen concrete voorstel len gedaan in afwachting van de be slissing der vakcentrales. Aangeno men mag worden, dat bij de onder handelingen over deze en andere cao's, de bonden de voorkeur van hun centrales zullen volgen, al blijft in principe een andere keuze mogelijk, want de vakcentrales kunnen niet meer dan een advies geven. De agrarische en voedingsbedrijfs- bond van het NVV heeft zich vorige week donderdag uitgesproken voor het 450-gulden-plan, maar het is nog de vraag of de agrarische bonden van CNV en NKV dezelfde keuze zullen maken dan wel of de NVV-bond als nog een ander standpunt zal inne men. Nivellering De uitspraak van de vakcentrales houdt bij realisering in de cao-onder handelingen een duidelijke inkomens nivellering in. En het is juist daarte gen, dat diverse organisaties van ho ger personeel zich krachtig hebben uitgesproken. Zij zijn wel tot mati ging bereid, maar dan zonder inko men saf grenzing. Andere groepen van hogere inko mens hebben zich evenwel concreter over matiging uitgesproken. Sommige voor een tijdelijke algehele bevrie zing van de inkomens. Zo zullen de salarissen van minis ters en staatssecretarissen in 1972 niet omhoog gaan, aldus heeft het ministerie van binnenlandse zaken gisteravond meegedeeld. De bewinds lieden ontvangen over 1972 geen reële inkomensstijging en ook geen com pensatie voor prijsverhogingen. Het besluit van de regering bete kent dat de salarissen worden ge fixeerd op de situatie per 31 decem ber, nl. 9710 gulden per maand voor de ministers en 7.980 gulden per maand voor de staatssecretarissen. Deze salarissen zullen dus het gehele jaar 1972 gelden. Tegen het eind van 1972 zal wel worden bezien of en zo ja in hoeverre de prijsontwikkeling in dat jaar een rol zal spelen bij het vaststellen van de salarissen voor 1973 Van een na betaling over 1972 zal echter geen sprake zijn. Sarah Armstrong-Jones (links) laat haar uniform goedkeuren door haar moeder, prinses Margaret (midden). Zij werd geïnstalleerd als lid van de plaatselijke padvindersclub, een onderafdeling van de „Girl Guide Move- ment", de Engelse tegenhanger van onze padvindersvereniging. Prinses Margaret is presidente van de „Girl Guide Movement". (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid heeft kritiek op de berekeningen van het Centraal Planbureau en op het werk van de commissie economische des kundigen, bestaande uit vijf kroonleden van de SER, onder wie de directeur van het Cen traal Planbureau, prof. C. A. van den Beid. „Men behoeft er het Planbureau niet van te verdenken veel oog te hebben voor de belangen van de werknemers. De werkgevers daaren tegen konden zich geen betere hulp wensen", schrijft de voorzitter van de katholieke bouwbonden, de heer L. Brouwer in zijn bondsorgaan „Op de steiger". Volgens de heer Brouwer schat het Centraal Planbureau de te verwach ten produktiviteitsstijging altijd te laag. Uit een tabel van schattingen over vijf jaar trekt hij de conclusie, dat het planbureau sinds 1967 gemid deld 2,2 procent later schatte dan de werkelijke produktiviteitstijging. De ze „miskleun" heeft er toe bijgedra gen dat over de jaren 1967-1970 de reële verhoging van de lonen achter bleef bij de stijging van de produkti- viteit. Onredelijk De heer Brouwer vindt het onre delijk en in het nadeel van de werk- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De heer J. M. Lüc ker, een van de twee hoofdredacteu ren van het dagblad De Tijd, is op zijn verzoek tijdelijk van zijn hoofd redactionele werkzaamheden onfne- ven. De directie van De Tijd heeft de redactie daarvan afgelopen maandag in kennis gesteld. Officieel is daarbij meegedeeld dat de heer Lücker zich tot 1 januari zal wijden aan een studieopdracht van de VNU, de uitgeefster van De Tijd. Over de inhoud van die opdracht wil de de heer Lücker gisteravond geen mededelingen doen. Op de redactie van De Tijd wordt er rekening mee ge houden dat hoofdredacteur Lücker ook na 1 januari niet zal terugkern. De directie van de VNU zou de heer Lücker in overweging hebben gege ven ontslag te nemen. Tussen de re dactie van De Tijd en de heer Lüo ker, met drs. A. J. Cuppen hoofdre dacteur van De Tijd, bestonden al lange tijd grote spanningen. De heer Lücker (57) was van 1945 tot 1964 hoofdredacteur van De Volks krant. In laatstgenoemd jaar bood 'nij, na een conflict met de directie, zijn ontslag aan. Per 1 januari 1966 trad hij in dienst als hoofdredacteur van De Tijd. Voordat hij bij De Volks krant kwam, was de heer Lücker van 1938 tot 1943 redacteur kunst en let teren van De Telegraaf. nemer nu van de vakbeweging te verlangen de prognose van het Cen traal Planbureau over te verwachten produktiviteitsstijging als uitgangs punt te nemen bij de loononderhan- lingen. De instelling van de commissie economische deskundigen lijkt de heer Brouwer ook geen gelukkige greep, vooral niet nu hij kennis heeft genomen van haar adviezen. Hij vindt het optreden van het Planbu reau en van de commissie vooral ge vaarlijk in een situatie waarin er weinig tijd voor onderhandelingen is. De beleidsorganen van de vakcentra les werden onverwacht tegenover nieuwe cijfers geplaatst. De bondsvoorzitter heeft de indruk dat men zich zo langzamerhand moet afvragen wat er van de veelgenoemde democratisering overblijft als de meer dan 1 miljoen leden van de drie vakcentrales geen enkele kans krij gen zich uit te spreken over een zaak waar ze het grootste belang bij heb ben. Hij noemt het daarom „eigenlijk een gelukkige omstandigheid" dat de vakbondsleden dit in de bedrijfstak ken alsnog kunnen doen. Tenslotte zegt de heer Brouwer dat er nu concessies genoeg zijn gedaan. Het gesprek met de regering zal daarom zeker niet mogen leiden tot verdere offers van de werknemers. DEN HAAG Volgens voorlopige tellingen is het aantal onherroepelijke veroordelingen wegens verkeersmis- drijven in de eerste helft van dit jaar rond 7100, tegen 7400 in de eerste helft van 1970. Wegens rijden onder drankinvloed met een motorrijtuig werden rond 2800 (2600) veroordelingen onherroe pelijk. Voor bromfietsers en fietsers samen liep het cijfer terug tot 660 (870). Doorrijden na een ongeval leidde tot ca. 2140 veroordelingen (2250) en veroorzaken van dood of zwaar li chamelijk letsel door schuld tot 484 (600) veroordelingen. Van de laatste gevallen waren er 58 (56) waarbij de veroordeelde onder drankinvloed was. Het aantal veroordelingen wegens joy-riding liep iets terug: 430. tegen vorig jaar 460. Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 6 kg ƒ29.95 bij winkels inhobby-endhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAGMinister Drees (Verkeer en Waterstaat) voelt weinig voor het plan van de op positie om de aanleg van wegen in de Randstad verder te tempo riseren ten gunste van de aanleg van wegen naar het noorden, oosten en zuiden van ons land. De randstad is zo dicht bevolkt en heeft op allerlei gebieden zoveel ach terstand dat een verdergaande tem porisering niet mogelijk is, zei de mi nister gisteren op een vergadering van de vaste Tweede-Kamercommis sie van Verkeer en Waterstaat. Hij voorzag vooral moeilijkheden wan neer de uitbouw van de rijksweg Rotterdam-Dordrecht en rijksweg 12 Den Haag-Utrecht zou worden ver traagd. Een van zijn ambtenaren, ir. Tops verklaarde dat het rijkswegenplan in de randstad de daar voorkomende knelpunten terugdringt. „Het opposi tieplan betekent in feite dat we rijks wegen gaan aanleggen waar nog geen knelpunten zijn en dat we de knel punten in de randstad handhaven", zo zei hij. Drs Ed van Thljn (PvdA) verde digde het plan met te zeggen dat knelpunten ook op andere wijze be streden kunnen worden dan door de aanleg van tal van kunstwerken. Overigens kreeg het plan inzoverre de steun van de regeringspartijen dat ook zij zeer beducht bleken te zijn voor een temporisering van de wegen naar de regio's. Naar de mening van deze partijen is de aanleg van wegen naar de regio's van essentiële beteke nis voor de economische groei van deze gebieden. Vereniging: dood door hartziekten ligt veel hoger Van een verslaggever UTRECHT In een brief aan de Gezondheidsraad vecht de Neder landse hartpatiëntenvereniging een aantal cijfers, zoals die vermeld staan in het dinsdag gepubliceerde rapport over hart- en vaatziekten van de raad, aan. Volgens de hartpatiëntenvereniging staat in het rapport dat jaarlijks 24.000 mensen overlijden aan hart- cn vaatziekten, waarvan 15.000 mannen en 9.000 vrouwen. Volgens de vereni ging, die zich daarbij baseert op cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn In 1969 in totaal 44.754 mensen overleden aan hart- en vaat ziekten Van dit aantal stierven 14.000 mannen en 8.095 vrouwen aan de zo genaamde coronaire hartziekten (hartinfarct). In 1970 zijn, aldus de brief, in totaal 46.672 mensen overle den aan hart- en vaatziekten, van wie 15.048 "mannen en 8.615 vrouwen- aan coronaire hartziekten. De vereni ging vreest dat deze cijfers voor 1971 nog hoger zullen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9