nïïrm ENGELS WIJST ALLE AMENDEMENTEN AF ÖJ^- Oppositie: inperking welzijnswerk moet ongedaan gemaakt Solidariteit meer dan eigen zelfstandigheid Grensgeschil tussen Suriname en Guyana uit ijskast gehaald Regering wil overzicht van chemisch afval Onderzoek naar kwik in de Rijn rosheide: Rapport )stand Groningen fomt in Kamer A. F. Jentjes kritiseert (W Nog meer vragen over interview van Prins -/cse/ce/xpe^s Uit de Haagse hof geplukt Fryslan Kamer: contact met Frans parlement over zoutlozingen Aanvankelijk discussie geweigerd 7 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1971 Zutphense discjockey Tago Koopman leidde gisteren zijn bruid Ida lerselman uit Eefde op een kameel naar het stadhuis, een speciale zo- naamde „trouwkameel". De bruidegom was, na een bezoek aan Israël, onder de indruk van de Drussen, dat hij met de bruid besloot de huwelijksdag dit oriëntaalse tintje te geven. an onze parlementsredactie EN HAAG Gisteravond t hebben de oppositiepartijen de Tweede Kamer een motie iend met het verzoek de rgestelde bevriezing en in king van het welzijnswerk daan te maken en een meer- programma voor het wel- swerk op te stellen. >it programma, dat voor september 2 aan het parlement moet worden irgelegd, moet vooral letten op de est kwetsbare groepen in de sa- nleving. >rs. W. A. F. Wilbers (D'66) wees het onvoldoende overleg tussen departement en de instellingen en anisaties die subsidie ontvangen, een motie vraagt hij aan de rege- voor de begroting 1973 in alle allen, waarin min of meer ingrij- de beleidsbeslissingen worden irbereid, met de betrokkenen tijdig rleg te plegen. >e heer W. Meijer (PvdA) vraagt in een motie dat reeds in dit begrotings jaar de leerplichtige jeugd wordt vrijgesteld van contributie aan bi bliotheken. De verhoging van de maximum-contributie moet ongedaan gemaakt worden. Van de kant van de KVP is een amendement ingediend om 250.000 gulden meer uit te trekken voor het club- en buurthuiswerk dat in de oude wijken met sluiting wordt be dreigd. Drs. Van Leijenhorst kwam met een amendement om 200.000 gul den meer uit te geven voor de nieuw bouw van de vormingscentra Den Alerdinck in Laag Zuthem en Klein Vredeveld in Assen. Drs. Verwoert (DS'70) stelde via een amendement voor 50.000 gulden meer te bestemmen voor de federatie van de Nederlandse zangersbonden alsmede harmonie en fanfare. Mr. J. N. Scholten, niet tevreden over het antwoord van minister En gels, diende een amendement in om mogelijk te maken dat voor de mu ziekscholen 274.000 gulden meer wordt uitgetrokken. DEN HAAG De ministers Stuyt (volksgezondheid en milieuhygiëne) en Langman (economische zaken) hebben een dringend beroep gedaan op alle industrieën en instellingen die problemen hebben met moeilijk ver werkbare (chemische) afvalstoffen om mee te werken aan een onderzoek ter inventarisatie van de hoeveelheid en de samenstelling van het chemische afval. De inventarisatie wordt noodzake lijk geacht om de omvang van het probleem te kunnen vaststellen en aan afdoende oplossingen ervan te kunnen werken. In de toekomst wil len de bewindslieden beschikken over een blijvende stroom van informaties om alle veranderingen in hoeveelheid en samenstelling van het afval tijdig te kunnen signaleren en opvangen. DEN HAAG De Europese Com missie stelt een onderzoek in naar de kwikverontreiniging van de rivieren in Europa, en in het bijzonder in de Rijn. Dit antwoordt de Commissie op vragen van dr. ir. A. Oele, die na mens de PvdA zitting heeft in het Europese parlement. In zijn vragen had de heer Oele er op aangedrongen maatregelen te ne men tegen het lozen van zo'n honderd tien ton kwik per jaar in de Rijn. De Commissie zal nu een onderzoek laten instellen naar de schadelijkheid en de bijwerkingen van kwik in rivierwa ter. Jeugdorganisaties: dit beleid leidt tot onze opheffing DEN HAAG De consequenties van het tegenwoordige regeringsbe leid zijn dat het voortbestaan van de in „De Drieburg" te Driebergen gevestigde instellingen niet meer mogelijk zal zijn. Het gaat hier om de Christelijke Jeugdraad, het Chris telijk Jongeren Verbond, het Lande lijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk en de Hervormde Jeugd raad. Op deze ernstige ontwikkeling in het jeugdwerk is gewezen in een brief aan de fractievoorzitters in de Tweede Kamer bij het begin van de behandeling van de begroting van C.R.M. Van onze parlementsredactie •EN HAAG Staatssecretaris >sheide van justitie heeft de moei- heden in het gevangeniswezen en name de opstand in Groningen vorige week in een besloten ver ering van de vaste commissie voor ütie van de Tweede Kamer be oken. De staatssecretaris wees erop de Kamer nadere inlichtingen de opstand zal krijgen als het Port van de onderzoekcommissie «d is. e staatssecretaris zei verder van üng te zijn dat het niet juist is parallellen te trekken tussen de ningse opstand en de onrust in inrichtingen in Veenhuizen en da. Ongeregeldheden, aldus de •tssecretaris, hebben zich alleen in itingen voorgedaan. De staatsse- ■aris zei bij zijn bezoek aan Gro- gen alleen met autoriteiten ge- oken te hebben en niet met gede- •erden, omdat de leiders van de tand op het politiebureau ver- Ird werden toen hij in Groningen L e Nederlandse Christelijke Bond Overheidspersoneel heeft er in r blad „Orgaan" op gewezen dat lens de bond de voorlichting in de en door de VPRO in zoverre nijdig is geweest dat alleen de eilijke positie van de gedetineer- 1 is behandeld en dat de moeilijk en van het personeel onbesproken (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT „Het beleven van de solidariteit met alle werknemers lijkt mii een hogere evangelische norm dan het ver sterken van het van het eigen gelijk door voorrang te geven aan de eigen zelfstandigheid". Dit verklaarde de voorzitter van de katholieke bond van vervoerperso neel, de heer A. F. Jentjes, gisteren tijdens de bondsraadsvergadering van de KVB in Utrecht, toen hij aandacht besteedde aan de plannen van de vervoersvakbonden om tot nauwere samenwerking te komen. „Ik blijf het betreuren," aldus de heer Jentjes, „dat de christelijke bon den zich tegenover verdere integratie LEEUWARDEN De gladheid heeft in ons land een (waarschijnlijk het eerste) slachtoffer geëist. De 38-jarige J. Boonstra uit Drachten raakte bij Wartena bij een door be vriezing glad geworden oprit van een brug in een slip en sloeg met zijn auto tegen een brugleuning. Op weg naar het ziekenhuis in Leeuwarden, waar hij zwaargewond heen ge bracht werd, is hij overleden. van de vervoersvakbeweging negatief opstellen. Zich steeds maar weer be reid verklaren tot samenwerking is geen bijdrage tot die samenwerking, zeker niet wanneer telkens in dezelf de zin het behoud van de eigen zelf standigheid worjlt benadrukt." Volgens de heer Jentjes 1s de KVB ervan overtuigd dat een verdeelde vakbeweging onvoldoende mogelijk heden heeft de fouten van de maat schappij bij de wortel aan te pakken. In een discussie over de samenwer king tussen de bonden en vakcentra les verklaarde de heer Jentjes: „Per soonlijk denk ik niet dat het zal luk ken het CNV ervan te overtuigen dat een stuk eigen autonomie moet wor den losgelaten om via samenbunde ling tot een sterke vakbeweging te komen. Het CNV zal waarschijnlijk zijn eigen gang blijven gaan." Over de vraag of het NW en NKV dan samen verder moeten gaan, wordt binnen het NKV nog verschillend ge dacht, onder meer omdat dan de po larisatie binnen de vakbeweging wordt verstrekt", aldus de heer Jentjes. De KVB heeft zelf besloten nog een jaar af te wachten hoe de meningen over dit vraagstuk binnen het NKV zich zullen ontwikkelen. Inmiddels heeft de KVB met de vervoersbond van het NW afgesproken een geza menlijk dienstencentrum on te zetten. De bewindsman geloofde dat de ho gere leesgelden de groei van de bi bliotheken niet zou belemmeren. Mi nister Engels denkt het volgend jaar een voorontwerp voor een raamwet voor maatschappelijk en cultureel welzijn te komen. Het definitieve voorstel kan dan in 1973 worden in gediend bij de Tweede Kamer. Beleid toekomst Als belangrijkste punten voor het beleid in de toekomst noemde mini ster Engels: 1. Het betrekken van de burgerij bij de voorbereiding van beleidsbe slissingen. 2. Betere behartiging van de belan gen van de jongere generatie, de be jaarden en van de mindervaliden. 3. Aandacht voor het directe woon- en leefmilieu en met name de verbe tering van het maatschappelijk en cultureel klimaat in de oude stads wijken. EEG stelt gesprek visserij-kwestie uit BRUSSEL "(ANP, Reuter) De EEG-landen en de vier kandidaten (Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken) zijn er niet in geslaagd de visserij-kwestie op te lossen. De vier kandidaten blijven de voorstel len van de Zes afwijzen. Op 29 no vember zal opnieuw worden onder handeld. Van een correspondent DEN HAAG De GPV-Kamerle- den Jongeling en Verbrugh hebben minister-president Biesheuvel nadere vragen gesteld over het interview waarin prins Bernhard uitlatingen deed over een „nieuw democratisch stelsel". Op eerdere Kamervragen heeft mr. Biesheuvel geantwoord dat het gebeurde onder de ministeriële verantwoordelijkheid valt maar in de memorie van toelichting op het wets ontwerp „ministeriële verantwoorde lijkheid inzake het koninklijk huis" geeft de regering als haar oordeel dat er „geen speciale ministeriële verant woordelijkheid bestaat ten aanzien van andere leden van het koninklijk huis dan de Koning zelf". De Kamer leden vragen nu of het koninklijk be sluit van 13 december 1965 uitsluitend de noodzaak tot coördinatie van pu- bliciteitsaangelegenheden betreffende het koninklijk huis betreft, of beslist dit K.B. bovendien dat niet-on- schendbare leden van het koninklijk huis privémeningen slechts in samen werking met de directeur van de rijksvoorlichtingsdienst kenbaar mo gen maken, bijvoorbeeld in een inter view, aldus de Kamerleden. (Van een medewerker in Paramaribo) PARAMARIBO Het grensgeschil tussen Suriname en zijn wet telijk buurland Guyana, dat in rustiger vaarwater leek te zijn ge komen, is nu weer actueel geworden. Dit als gevolg van het plan van Suriname om ter ontsluiting van westelijk Suriname een aantal waterkrachtwerken te bouwen langs de tachtig kilometer lange Corantijnrivier de grensrivier tussen beide landen. Het afgelopen jaar hadden de pre miers van Suriname en Guyana on der het wakend oog van „arbiter" dr. Eric Williams, de premier van Trini dad, in vriendschappelijke besprekin gen besloten dit geschil voorlopig in de ijskast te zetten. Gedacht werd aan minstens tien jaar. Deze afspraak dreigt nu af te springen op de Surinaamse plannen ten aanzien van West-Suriname. Want de voorgenomen waterstaats werken kunnen alleen worden uitge voerd als er definitieve overeenstem ming is bereikt over de rechtsmacht van het stroomgebied in kwestie. En daarvoor is de medewerking van Guyana broodnodig. Surinames minister van opbouw, dr. Frank Essed, is vorige week spoorslags naar Guyana gereisd om deze zaak te bespreken. Geen plezie rige en ook geen gemakkelijke missie, met Suriname duidelijk in een on voordelige onderhandelingspositie onvoordelig voor Suriname niet al leen omdat Guyana geen haast heeft en bovendien het betwiste gebied niet als betwist maar als Guynees grond gebied beschouwt, maar ook (en dat is belangrijker) de Wereldbank de gevraagde financiering van deze wa terkrachtwerken afhankelijk stelt van een definitieve overeenstemming tussen Suriname en Guyana. En dat weet Guyana's premier Forbes Burn- ham, uiteraard ook. Het zal er dus op neer moeten ko men dat Suriname vergaande conces sies toestaat aan Guyana om de zo fel begeerde „overeenstemming" te kun nen krijgen en daarmee de financie ring van Esseds ontwikkelingsplan voor West-Suriname veilig te stellen. Samenwerking Bij de „ijskast-overeenstemming" van vorig jaar hadden beide premiers ook besloten tot nauwe samenwer king tussen Suriname en Guyana, zo wel op economisch als op cultureel gebied. De stemming was er zo goed, dat besloten werd op zo kort mogelij ke termijn een directe rad io-telefoon- verbinding tussen de twee landen tot stand te brengen. Typerend misschien voor het gerin ge contact tussen Suriname en zijn naaste buren is het feit dat deze di recte radio-telefoonverbinding reeds de eerste de beste dag van haar in werkingtreding niet functioneerde, omdat een relais-station bij de Cap- pename (in Suriname) het liet afwe ten. Hierdoor kon de voorgenomen uitwisseling van gelukwensen tussen Surinames premier Sedney en zijn Guyanese collega geen voorrang vin den. Een troost mag het evenwel zijn dat het voor wat betreft de communi catie de goede kant uitgaat (een rechtstreekse radio-telefoonverbin ding SurinameFrans-Guyana is een maand of drie geleden tot stand ge komen) en dat er gewerkt wordt aan een doorbreking van het funeste iso lement (en dat zeker niet alleen wat het verkeer betreft) waarin Suriname verkeert. Als beloning voor hun opstel „Wat ik later wil worden" dat in het boekje „Later" werd opgenomen in een uitgave van de Bijenkorf ter ge legenheid van de Kinderboeken week vlogen Desiree Neymann, Jos Jansen en Wopke Sijtsema als be manning naar Alicante per Martinair. Stewardess Desiree brengt op de foto Wopke (links) en Jos koffie in de cockpit. [advertentie) •mag kleurenbrochura dealerlljd aan bij Rlha Harderwijk Hoewel ik er de helft niet ge makkelijk van kan lezen heb ik toch genoten van DIF, waarschijnlijk ons nieuwste Nederlandse tijdschrift. Niet Hollandse, want DIF staat voor Dit Is Friesland en daar moet je met het woord Hollander niet aan komen. Wij, Hollanders, willen nog wel eens lachen om die Friese nationale trots, maar ondertussen Voelen een Hagenaar en een Gor- kumer zich aan elkaar verwant om dat ze in dezelfde provincie wonen? Nou die van Ljouwert en Snits wel. DIF heeft een duidelijk doel. Kernachtig uitgedrukt op de titel pagina ,,'t Giet om üs takomst Nou daar is geen vertaling bij no dig, want twee bolle kleuters kijken ons aan. Het gaat om de toekomst. Al die leuke boerderijtjes waar de Hollan ders op af vliegen hebben een ver leden, waar geen toekomst bij was. Daarom werden het tweede hui zen van mensen, die het idyllische van het landelijk leven verkiezen, maar van de keiharde zorgen der agrariërs niets weten. Ze zeggen, dat Friezen een beetje afwerend staan tegenover de niet- Fries, maar dat Is beslist niet waar. Misschien juist niet, omdat de Friezen nuchtere mensen zijn. Friesland-recreatieland kan ook een bron van bestaan zijn. Daarom is DIF een blad, dat de Hollanders ook best mogen lezen. Het is een uitgave van de stichting Friesland (postbus 1050, Leeuwar den.) Zelfs op een terp woont men in Friesland nog niet op een eilandje. De weekend-bewoner kan ook best contact hebben of maken met de permanente bevolking, de zorgen en geneugten die er leven. Geneugten meer dan men wellicht denkt. Reken alleen eens even: de 526.000 Friezen hebben niet minder dan 185 harmonie- en fanfarekorpsen en ruim 200 zangkoren Dan wordt dus al meer dan één uitvoering per dag, als ze allemaal één keer in het jaar zich laten horen. De agenda bewijst wel, dat men voor kunstgenot niet in de stad be hoeft te blijven. In Akrum en Anjum, in Ferwerd en Vinkega, in Lauwersoog en Mo lenend zijn alle mogelijke evene menten. In Ruigahuizen kan men met een huifkar toeren! Maar wat mij bepaald nieuws gierig maakt is de aankondiging voor De Kink in Koudum: Tryater met Geskaei om 'e Kaei Kortom DIF is een ontdekking. Om het in het Fries te zeggen: Min- sken, minsken, ek dit is fryslan fan tolf siden mei nijs en nysgjirrich- heden Voor het eerst sinds het bestaan van Artis zijn er krokodillen geboren. Deze gebeurtenis heeft in vrijwel geen andere dierentuin ter wereld plaatsgevonden, zodat deze twee baby brilkaaimannetjes, bij de eieren waar ze uitgekomen zijn, een uniek tafereeltje vormen. Nu zijn ze nog aardig om te zien, maar pas op, over enige tijd zijn ze meer dan twee meter lang! Van onze parlementsredactie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Alle amende menten van de oppositie in de Tweede Kamer om in het totaal 120 miljoen gulden uit te geven voor het welzijnsbeleid zijn door CRM-minister P. J. Engels van de hand gewezen. Reden: hij is gebonden aan het af gesproken financiële beleid van het kabinet. Hij ging dan ook, evenals de staatssecretarissen Vonhoff en me vrouw Van Veenendaal, nauwelijks of helemaal niet in op de inhoud van de amendementen. Aanvankelijk weigerde de be windsman zelfs elke discussie over de inhoud van de voorstellen van PvdA, D'66 en PPR. Mr. M. Vrolijk Was ver ontwaardigd over deze merkwaardige houding. „De minister miskent de de woordvoerder van de PvdA op. Hij herinnerde minister Engels eraan, dat premier Biesheuvel juist het ini tiatief van de alternatieve begroting op prijs heeft gesteld. Op deze wijze kan de Kamer als geheel meedenken voor het uitstippelen van het beleid. Mr. Vrolijk vroeg met klem: „Geef de staatssecretarissen ook de gelegen heid op de amendementen in te gaan. Anders zijn we verplicht tot honder den interrupties. Het merkwaardige in dit debat was, dat minister Engels zonder veel argumentatie zei de amendementen niet te bespreken en een tekst over deze zaak, die reeds in Kamer was verspreid, niet uitsprak. Tenslotte bleek minister Engels van gedachten te zijn veranderd en ver klaarde hij niet uitgesloten te achten, dat hij en de staatssecretarissen toch op de amendementen zouden ingaan en het niet zouden laten bij een sim pel „nee". Om het kapotlopen van de landelij ke jeugdorganisaties te voorkomen wilde staatssecretaris Vonhoff binnen de bestaande subsidies 500.000 extra uittrekken. Zoals bekend heeft de NJG alarmerende cijfers overlegd, waaruit blijkt, dat instanties als het Christelijk Jongeren Verbond en het Landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk in de loop van de volgende jaren moeten liquideren. De staatssecretaris heeft het half miljoen gulden gevonden in de post van ruim 56 miljoen gulden, die voor jeugdza ken is uitgetrokken. Het verwijt van de heer W. Meijer van de PvdA waS onmiddellijk, dat de ƒ500.000 weer ten koste gaat van ander jeugdwerk. Cultuur duurder Een ander knelpunt was de moeilij ke positie van de muziekscholen. Mi nister Klompé heeft in het verleden een hogere bijdrage beloofd. Op de begroting 1972 is echter een lager be drag voor dit doel uitgetrokken. Mi nister Engels deed een belofte in deze zin, dat hij bij de subsidiëring moge lijk voorrang wil geven aan het groepsonderwijs boven het particulier profijt. Verder bleek uit het betoog van de minister dat het bezoek aan concerten duurder zal worden. Hij dacht er ten minste over de prijzen te laten aan passen aan de hogere prijzen in het buitenland. Een mededeling van staatssecretaris Vonhoff was, dat de toegangsprijzen van de musea wor den verdubbeld. De toegang tot het Rijksmuseum gaat nu bijvoorbeeld twee gulden kosten. Een bezoek van het gehele gezin aan een museum blijft „voordelig". Men betaalt name lijk 2,5 keer de prijs van een volwas sene. DEN HAAG In de Tweede 'Ka mer bestaat het plan om als volks vertegenwoordiging de Franse Natio nale Vergadering en de Franse Se naat te vragen om ervoor te zorgen dat de zoutlozingen in de Rijn door Je Franse kalimijnen in de Elzas on middellijk worden gestaakt. Zoals bekend is het zoutgehalte van e Rijn bij de lage waterstand on- ustbarend gestegen. Door zich recht sreeks te wenden tot het Franse par ement zou aan deze toestand mis- chien een eind kunnen worden ge naakt. Zestien kamerleden van haast alle lartijen stellen in een brief aan de amervoorzitter Van Thiel voor een ergelijke stap te doen. De brief vordt wegens het spoedeisende ka- akter vandaag reeds door de kamer n behandeling genomen. De kalimijnen houden zich niet aan Ie afspraak om bij laag water de lo- ingen tijdelijk te staken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7