Provincie zet aanval in op luchtverontreiniging Delft daagt bewoners uit: maak straten leefbaar! Bijzondere staten-vergadering EMK-tanks opgeruimd Mevrouw prof. v. cl. Werf wil ziekenhuizen voor opgegeven patiënten Noors water te koop krakers hadden het koud: pand in as Een boompje hier, een struikje daar Rijnmond maakt vergunningen openbaar Protest tegen Brabants provinciehuis Efteling had recordbezoek 5 PONiDftROAG 11 NOVEMBER 197 ROTTERDAM Van der Waal Zuivelproducten N.V., Willem, van Hillegaersbergstraat, gaat, nu de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater steeds verder terug loopt, verpakt „Norwater" in de handel brengen tegen de prijs van fl,12 per pak van twee liter. Dit „Norwater" is, zo zegt Van der Waal N.V., Noors water, dat zonder enige chemische ingreep iirekt is verpakt onder controle van het Noorse instituut voor water-research. Het heeft geen calorieën, in te genstelling tot frisdranken of li monades, die ongeveer vijfhon derd k-cal per liter beVatten, het bevat 7 mg. natrium per liter in plaats van normaal leidingwater dat ten minste 165 mg. natrium per liter bevat. Het heeft, aldus Van der Waal N.V., een volmaakt biologisch evenwicht, smaakt lekker en is uitermate geschikt voor degenen die een zoutarm dieet moeten volgen. De biologische zuiverheid is zo danig dat het in gesloten verpak king ten minste drie maanden houdbaar is. Leidingwater is niet houdbaar. De prijs, aldus Van der Waal N.V., is lager dan die van elke bekende frisdrank. Vanzelfsprekend is Norwater, zo deelt Van der Waal N.V. mee, onderzocht door de keurings dienst van waren. Norwater is zacht, maar door het goede biologische evenwicht levert het, aldus Van der Waal N.V. niet het gevaar voor Vaat ziekten en dergelijke, dat che misch gereinigd zacht water heeft. Het is niet de eerste keer dat Van der Waal N.V. Noors water levert. Ook in 1963 toen de kwa liteit van het Rotterdamse drink water eveneens slecht was, heeft Van der Waal N.V. geïmporteerd water in de handel gebracht. Ook de frisdrankenindustrie Winters (Sunkist) in het Brabant se Maarheeze gaat, zodra het bot telprobleem is opgelost, drinkwa ter op de markt brenegn. Directeur van Engelen ver wacht, dat de eerste literflessen drinkwater binnen zes weken op de markt uzllen verschijnen. „Gezien de situatie Van het lei dingwater in bepaalde delen van ons land verwachten wij dat dit project goed gaat lopen", aldus de tot heer van Engelen. De literflessen kte e va 1 an. e het rtoon ampe vifaui hijsen ■oe kei '■-Pun moeten 49 cent per stuk gaan kosten. Nutricia in Zoetermeer over weegt ook in de naaste toekomst drinkwater te gaan leveren. ,Maar dat zal niet op korte ter mijn zijn", zegt directeur Schip pers. Intussen loopt de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater nog steeds achteruit. Het water in de spaarbekkens van het Rotter damse waterleidingbedrijf heeft de smaakgrens van 500 mg., zout per liter overschreden tot 550 mg. [AMSTERDAM Een felle uit bande brand heeft in de nacht van Isteren op vandaag in korte tijd een bor de sloop bestemd pand in de bisterdamse Nieuwmarktbuurt in de i gelegd. In korte tijd brandde het buwvallige huis, dat was gekraakt bor „hippies", geheel uit. Er deden fch geen ersoonlijke ongevallen voor. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De wet inzake de luchtverontreiniging geeft Ged. Staten de mogelijkheid zonodig een stringenter beleid te voeren ten opzichte van de industrie in Rijnmond dan tot dusverre op grond van de hinderwet is gedaan. Dit constateren Ged. Staten in een nota aan Provinciale Staten van Zuid-Holland met het oog op een bij zondere staten-vergadering over de milieu-problematiek in Zuid- Holland. Deze vergadering wordt donderdag 18 november gehouden op verzoek van de fracties van socialisten- radicalen en pacifistisch- socialisten. De provincie zal op grond van de wet inzake de luchtverontreiniging bij haar vergunningenbeleid voor het Rijnmondgebied rekening dienen te houden met het programma van maatregelen, dat de minister voor Rijnmond zal vaststellen. Dit zal kunnen inhouden dat aan de bestaande industriële vestigingen in Rijnmond strengere beperkingen worden opgelegd dan elders in Zuid- Holland nodig zou zijn. Ook zal het mogelijk en misschien noodzakelijk zijn aan te verlenen vergunningen voorschriften te ver binden, die worden afgestemd op piektoestanden en niet op normale omstandigheden. Omdat de ernstige situatie in Rijn mond eind september en begin okto ber de beruchte smog-periode direkte aanleiding was tot het ver zoek om een extra staten-vergadering hebben GS hun nota beperkt tot de problemen rond de luchtverontreini ging en niet de volledige milieu-pro blematiek in beschouwing genomen, waarbij GS opmerken dat in de be grotingsparagraaf over het milieube heer uitvoerig aandacht is geschon ken aan het oppervlaktewater. ONVOLDOENDE De hinderwet, aldus GS beperkt zich tot gevaar, schade en hinder door afzonderlijke bedrijven en biedt daarom onvoldoende basis om lucht verontreiniging afdoende te bestrij den. Zij heeft bovendien geen betrek king op twee belangrijke bronnen van luchtverontreiniging: de huisver warming en het gemotoriseerd ver keer. Bovendien is de hinderwet onvol doende afgestemd op technisch zeer ingewikkelde bedrijven en op bedrij ven die hun luchtverontreinigende invloed over een veel groter gebied doen gelden dan het territoir van de gemeente van vestiging. De hinderwet schiet volkomen te kort wanneer de luchtverontreiniging Van een bepaald gebied wordt be paald door een groot aantal indivi dueel minder belangrijke oorzaken dan bijvoorbeeld enkele grote indus trievestigingen. VERBINDINGEN Dat geldt ook voor het geval ver ontreinigende stoffen in de buiten lucht chemische verbindingen vor men, die hinderlijker zijn dan de oor spronkelijk uitgeworpen stoffen en die zelfs wellicht meer gevaar voor de gezondheid opleveren. Bovendien is er het bezwaar dat een ingesteld beroep op de Kroon geen schorsende werking kan hebben. ADVIES De minister heeft de colleges van GS over een aantal punten advies ge vraagd. Over het ontwerp van een vergun- ningenbesluit in de vorm van een al gemene maatregel van bestuur is overeenstemming bereikt met de mi nisters van buitenlandse zaken, socia le zaken, defensie, economische zaken en landbouw en visserij. Dit ontwerp is thans bij de raad inzake de lucht verontreiniging voor advies. Verder is een algemene maatregel van bestuur in voorbereiding betref fende typekeuring yan automobielen DELFT Bij K.B. is a'an mr. D. G. Sap op zijn verzoek met ingang van 1 april 1972 eervol ontslat verleend uit zijn ambt van notaris ter standplaats de gemeente Delft. op grond van de richtlijn van de Raad van de Europese Gemeenschap. Dit kan leiden tot vervroegde inwer kingtreding. Met betrekking tot de uitvoering van de wet inzake de luchtverontrei niging stellen GS van Zuid-Holland zich voor dat technische adviezen worden voorbereid door een samen spel van de inspecteur voor de volks gezondheid belast met de hygiëne van het milieu, het desbetreffende dis trictshoofd van de arbeidsinspectie, de desbetreffende gemeentelijke des kundige en een functionaris van de afdeling milieu van de provinciale waterstaat. In een dergelijke commissie is de gemeentelijke deskundige een wisse lende figuur, al naar gelang de ge meente, die direkt bij een bepaald geval is betrokken. Het is de bedoeling dat deze groep regelmatig bijeenkomt en met inscha keling van de betrokken diensten poogt te komen tot een eensluidend technisch advies inzake een vergun ningsaanvraag. GS stellen de eigen provinciale dienst daarna in de gelegenheid het advies te voorzien van een onafhan kelijk commentaar, waarin ook be leidsaspecten ter sprake kunnen ko men. GS achten het duidelijk, dat een structureel meerjarenplan zoals de saneringscommissie Rijnmondgebied voorstelt, op langere termijn betere resultaten boekt dan incidentele piek- bestrijding. Waarbij komt dat er be paalde industrieën zijn die bij direkte stopzetting en later opnieuw in wer king brengen juist extra-luchtvervui ling veroorzaken. Ook is het geen uit gemaakte zaak dat stilleggen van autoverkeer in een smogsituatie di rekt tot verbetering leidt. Uitvoerig gaan GS in hun nota in op het werk van de saneringscommis sie Rijnmond en op de resultaten van het Rijnmond-meetnet, waarbij zij constateren dat er voor de provincie Zuid-Holland nog geen meetnet be staat, dat voldoet. Het Rijnmond meetnet beslaat een te klein gebied en meet slechts zwaveldioxyde. Een provinciaal en zelfs landelijk meetnet zien zij als hoogst noodzakelijk. Daarbij menen GS dat het mogelijk is niet te werken met een wisselende deskundige uit één gemeente maar steeds met alle gemeentelijke des kundigen uit een bepaalde regio. MEERJARENPLAN Inleidende besprekingen zijn al be gonnen met Gouda, Dordrecht, Leiden en Delft. Interessant is de situatie in Rijn mond, waar een aantal zaken functio neert en waar men poogt te komen tot een dienst milieubeheer Rijn mond. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Woensdagmiddag is een eind geko men aan de spannende tankhistorie van de EMK N.V. Exploitatiemaat schappij. Dit bedrijf heeft voor haar terrein in de Stormpolder vier tanks van ieder 150 ton en een tank van 500 ton besteld, zonder dat voor de plaatsing van deze tanks een bouwvergunning en een hinderwetvergunning waren verleend. Van de zijde van het gemeentebe stuur werd dan ook de EMK gewaar schuwd. Tegen deze waarschuwing in heeft het bedrijf dat toch al zoveel klachten van omwonenden over de enorme hoeveelheden afgewerkte olie Een speelgebiedje dat de gemeente heeft gecreëerd voor een flat aan de Herculesweg. en de stank had te verwerken deze tanks toch besteld en twee dagen ge leden aangesloten. Onder hevig protest van de direktie heeft het gemeentebestuur woensdag middag vier van de vijf tanks voor opslag van olie-afval laten verwijde ren. De tanks werden vakkundig los gekoppeld en met kraanwagens weg gesleept. De vijfde tank was te groot. Een ambtenaar, die bij het verwij deren van de tanks aanwezig was, vertelde ons, dat woensdagmorgen nog, toen een directievertegenwoordi ger op het gemeentehuis een gesprek had over de omstreden tanks, het EMK-bedrijf een voorraad afgewerk te olie in de Hollandse IJssel loosde. ROTTERDAM In hun antwoord op den brief van de Vereniging tegen Luchtverontreiniging in en om het Nieuwe-Waterweggebied heeft het dagelijks bestuur van Rijnmond be loofd, dat het de besturen van de Rijnmondgemeenten zal verzoeken melding te doen aan Rijnmond betref fende vergunningsaanvragen tot vesti ging of uitbreiding van grote bedrij ven, opdat Rijnmond daarvan publi citeit kan geven. De vereniging had het dagelijks be stuur van Rijnmond gevraagd, afkon digingen voor afgifte van hinderwet vergunningen centraal openbaar te maken. De Rijnmondbewoners, zo schreef de vereniging, moeten daadwerkelijk gebruik kunnen maken van hun rechten ingevolge de hinderwet. Als voorbeeld memoreerde de vereniging de bewoners van Hoek van Holland, die, indien zij op de hoogte willen blijven van industriële ontwikkelin gen op de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg en van hun recht op het indienen van bezwaar schriften gebruik willen maken, ver plicht zijn ten minste eenmaal per tien dagen het mededelingenbord van het stadhuis in Rotterdam te bekij ken. DELFT „Een straat is meer dan een voetpad of een rijweg. Je woont er, je loopt er, je speelt er. Je rijdt erop, je zit erop, je staat erop". Matthijs de Jong, werkzaam op de afdeling stedebouw van de gemeente Delft, probeert deze praktische filosofie al geruime tijd aan de man te brengen. Prettige, zinvolle contacten met bewoners- groepen uit enkele wijken zijn hiervan reeds het resultaat. Tijdens een rondleiding door enkele straten en pleinen in de binnenstad en in de nieuwe wijken wijst hij in gezelschap van functionarissen van zijn afdeling en van de plantsoenen dienst op voorbeelden die dit jaar van de grond zijn gekomen. „We staan zeer welwillend tegen over initiatieven van de bevolking die de wijk of straat waar ze willen wo nen door bepaalde veranderingen meer leefbaar willen maken", zegt hij. De gemeente is uiteraard bereid adviezen te geven en daadwerkelijk te helpen. De ontwerpen die de afdeling ste debouw zelf maakte kunnen min of meer als voorbeeld worden be schouwd teneinde het gevarieerde ge bruik van de openbare weg die niet alleen voor de automobilist be staat te stimuleren. In de vernieuwde Paxlaan en Olofsstraat bij het station is duidelijk te zien waar de gemeente op doelt. De rijstroken zijn aanmerkelijk ver smald en op een aantal plaatsen is de stoep verbreed, waardoor het door gaande verkeer wel rustig MOET rij den. Tevens zijn dertig bomen geplant die deze omgeving ten goede komen. In de Paxlaan heeft men een uit kei en bestaande bult opgeworpen ten einde te voorkomen dat de wegge bruikers de bocht te snel nemen. Op deze wijze is de veiligheid voor het spelende kind verbeterd. Eigendom In smalle steegjes zoals de Hop straat heeft men getracht de ge bruiksmogelijkheden van de straat voor de bevolking te „etaleren". Door gebruik van gevarieerde soorten straatsteen is een aantrekkelijk ge heel ontstaan. „De bewoners gaan de straat nu als een stukje eigendom be schouwen. Dat houdt in dat ze ook voor het schoonhouden daarvan zor gen", vertelt De Jong. Origineel is de houten pergola die over de straat heen gebouwd is. Volgend jaar zullen de eerste bloemen, struiken en plan ten hiervan een oase in de dichtbe bouwde wijk maken. Joost Vahl van dezelfde afdeling heeft zich met name ingezet voor de verandering van enkele straten in de nieuwe wijken Voorhof en Buitenhof. Voor een flatgebouw aan de Hercu- De Hopstraat heeft door de ver beteringen een gezellig aanzien gekregen. DEN BOSCH Een actiegroep in Den Bosch heeft demonstratie aange- kondigd bij de opening van het nieu we provinciehuis in Den Bosch op vrijdag door koningin Juliana. De bezwaren van de actiegroep, ge vormd door vertegenwoordigers van progressieve groeperingen in Den Bosch, richten zich vooral tegen de 52 miljoen, die het provinciehuis ge kost heeft en de 200.000 die het ope ningsfeestje gaat kosten. De actiegroep vindt het nieuwe provinciehuis een extra bewijs voor de regentenmentaliteit van het Bra bantse provinciale bestuur. De actie groep heeft „elke zinnige Brabander" opgeroepen om mee te protesteren. KAATSHEUVEL Het natuurpark De Efteling trok dit jaar 1.254.812 be zoekers, het grootste aantal dat het nu twintig jaar bestaande park ooit in één jaar had. Vorig jaar had De Efteling 1.110.000 bezoekers, in 1966 waren er 1.145.000 bezoekers. De directie meent, dat het grote be zoekersaantal van dit laatste seizoen te danken is aan het fraaie weer, de publiciteit in ons land en daar buiten en aan de feestelijkheden ter gele genheid van het twintigjarig be staan. Aan de teken-, knip- en plak- jubileumwedstrijd namen bijna drie duizend kinderen deel. Er waren ech ter niet minder dan twintigduizend formuleren voor deze wedstrijd aan gevraagd. In het nu tot Pasen gesloten park wordt gewerkt aan de bouw van een theater met plaats voor 350 personen en aan een vergroting van de par keergelegenheid. lesweg creëerde hij een uniek plan met speelheuvels, uit spoorbiels ge bouwde hekken en stukken rioolbuis. De kinderen uit de wijk spelen hier graag. Het groen op de heuvels dat uit onkruid bestaat kan er tegen. De bewoners hebben onlangs nog een schoonmaakactie in dit stukje natuur voor hun flat gehouden. Bewoners van de nabijgelegen Vul- canusweg vonden dit plan zo aan trekkelijk, dat zij de gemeente vroe gen of „zo iets" ook voor hun deuren kon worden gemaakt. Vele zaterda gen en avonden hebben de wijkbewo ners zélf aan deze verandering ge werkt. De gemeente leverde de mate rialen en voor zover nodig tech nische hulp. „We proberen de bewoners aan het verstand te brengen dat er veel mo gelijk is. Is het niet aantrekkelijk dat zo iets kan gebeuren? Een boompje hier, een rozestruik daar, dat zijn dingen die een grauwe straat gewoon op kunnen fleuren. Uiteraard moet over plannetjes die men heeft contact met onze dienst opgenomen worden. Er moet ook rekening gehouden war den met bewoners die de veranderin gen niet zo graag zien aangebracht", aldus Matthijs de Jong. Als hoe langer hoe meer straten en pleinen verlevendigd worden hoeft men niet zo bezorgd te zijn over al dat verkeer. De Jong. „Dan kun je, in een nieuwe wijk en in een oudere wijk, heel geweldig wonen." Mej. Van Leeuwen voor A.R. Kamercentrale ROTTERDAM Op de jaarverga dering van de A.R. Kamercentrale „Dordrecht", die maandagavond in Atrium wordt gehouden (aanvang kwart voor acht), zal mej. J. van Leeuwei), lid van de Tweede Kamer, spreken over het onderwerp: „Wat is er in de politiek aan de hand?" Ver der staan op het programma: jaar verslagen van secretaris en penning meester en bestuursverkiezingen. Dr. C. Hilvering hoogleraar ROTTERDAM Tot gewoon hoog leraar in de longziekten aan de me dische faculteit in Rotterdam is dr. C. Hilvering (41) benoemd. De Hilvering is sinds 1963 als wetenschappelijk hoofdmedewerker verbonden geweest aan de afdeling longziekten van de interne kliniek van het academisch ziekenhuis in groningen. ROTTERDAM In Nederland zijn ziekenhuizen, waar ten dode gedoem de patiënten liefderijk worden opge vangen en waar deskundige spcia- listen de problematiek van onder meer pijnbehandeling en euthanasie bestuderen, onontbeerlijk. Het zou een onderdeel moeten zijn van de medische zorg voor kankerpatiënten. Dit heeft mevrouw prof. dr. B. H. P. van der Werf-Messing woensdag ge zegd bij de aanvaarding 'van haar ambt van buitengewoon hoogleraar in de klinische radiotherapie aan de Me dische Faculteit Rotterdam. Vooral ten gevolge van onvoldoen de voorlichting beschikt Nederland over nog geen 25 radiotherapeuten op ruim 13 miljoen inwoners, aldus me vrouw prof. Van der Werf. In de Verenigde Staten is bijvoorbeeld het streven gericht op één radiotherapeut per 100.000 inwoners. Men mag echter verwachten dat in de toekomst onder medici meer belangstelling voor dit vakgebied kan worden gewekt, aan gezien sinds enkele jaren in alle Nederlandse universiteiten een leer stoel in de radiotherapie is ingesteld. Prof. Van der Werf is van mening dat het noodzakelijk is in ons kleine land het aantal radiotherapiecentra tot enkele te beperken, aangezien aan een dergelijk centrum de hoogste eisen worden gesteld aan staf, appa ratuur en laboratoria. Slechts door concentratie van zeldzame gezwellen in enkele centra kan ervaring worden opgebouwd zodat niet alleen een uit stekende medische behandeling aan de enkeling kan worden geboden, maar ook betere behandelingsmetho dieken kunnen worden ontwikkeld, aldus mevrouw prof Van der Werf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5