Landbouwschool kan tot alles leiden Anders dan andere filters van goeden huize Uit de VEENSTREEK OPHEFFINGS UITVERKOOP weggooi prigzei Uit de DUINSTREEK Chr. streekschool in de Haarlemmermeer 50 jaar BEJAARDENSOCIËTEIT TWINTIG JAAR 251175 NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DONDERDAG 11 NOVEMBER 19ï| Ds. Van de Kamp doet intrede in Hillegom HILLEGOM Kandidaat G. C. van de Kamp zal donderdag 18 no vember zijn intrede doen als predi kant van de Chr. Geref. Kerk. Om half acht zal prof. dr B. J. Oosterhoff hem eerst bevestigen. De dienst wordt gehouden in de her vormde kerk. Tuinders stappen over naar de bloementeelt HILLEGOM Tijdens een verga dering van de vakbond bloemenkwe- kers van de Land- en Tuinbouwbond merkte voorzitter C. Grootscholten op dat veel tuinders naar de bloemis terij-sector uitwijken. Dit verschijnsel zou een gevolg zijn van de verzadiging van de west- europese groentenmarkt. De explosie ve ontwikkeling van de bloemenpro- duktie is aanleiding geweest te waar schuwen vooral voorzichtig te zijn met de uitbreiding van de teelt. Het proces waarbij de tuinders zich op de bloemensector werpen is al ja ren gaande maar heeft zich in de af gelopen twee jaar duidelijk versneld. De veilingomzetten namen vroege met gemiddeld twintig procent toe. In 1970 en 1971 echter met 25 procent. Uit de BOLLENSTR EEK HILLEGOM Onder voorzitter schap van de heer Roeland werd de ledenvergadering gehouden van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen. Uit het jaarverslag van mevr. Mos-v. d. Baars bleek dat het leden tal stijgt. Penningmeester D. Ter- haak noemde de financiële toestand redelijk. De contributie wordt toch verhoogd. Onderafdeling: ..Alliance", de to neelgroep, bestaat in april een kwart eeuw. Er is een feestcommissie be noemd. De Nutsbibliotheek heeft veel be langstelling. Contact met de beide andere bibliotheken is opgenomen. Het bestuur wil avonden beleggen in de O.L.S. Elsbroek. OUDE WETERING Reeds eer der besloot de raad als proef in 7 van de 52 betonwoningen te Oude Wetering de h-outen kozijnen te doen vervangen door stalen, alsmede het betegelen van de vloeren in de dou cheruimten. Volgens B. en W. is de ze proef een succes geworden. Zij stellen voor deze voorzieningen ook te doen aanbrengen in de overige betonwoningen waarvoor een krediet van. f 182.180.- nodig is. ALKEMADE Raadsvergadering. Op maandag 15 november komt de raad bijeen. De agenda vermeldt o.a. het voorstel tot benoeming en be ëdiging van de heer J. W. van Wee- nen tot waarnemend gemeentesecre taris; benoeming leden woonruimte adviescommissie; verlenen van ga ranties tjb.v. particuliere woning bouw; voorstel tot onbewoonbaarver- klaren van de woningen Noordeinde 98, 138 en 140; krediet voor het ver beteren van de z.g.n. 'betonwoningen' te Oude Wetering; voorstel tot on gegrond verklaren van een door Th. J. Heemskerk te Oud-Ade tegen de weigering van een bouwvergunning ingesteld beroep; krediet voor het aanleggen van een trottoir langs een gedeelte van de Kerkweg te Roelof- arendsveen, alsmede voor het uit breiden van het rioleringsnet te Kaag. De KAAG Riolering. Door het ontbreken van openbare riole ring in de Julianalaan te Kaag lo zen o.a. de daaraan gelegen restau rants „Het Kompas" en „De Bonte Koe", en de nabijgelegen zomer huisjes nog steeds op het opper vlaktewater. Een gedeelte van de rio lering in de Prins Bernhardlaan is verzakt. B en W stellen aanleg voor van een riolering door de Wilhelmi- minalaan tot aan de Julianalaan. NIEUW-VENNEP Sinterklaas- aktie De winkeliersvereniging „Nieuw-Vennep" organiseert een Sinterklaasactie in de vorm van een gratis loterij. De opbrengst is be stemd voor het midwinterfeest voor de jeugd in de sporthal. DE KAAG Verkoping. Zater dag 13 november om 3 uur wordt een grote verkoopmiddag gehouda in de jeugdherberg. De opbrengst jj bestemd voor de kerkvoogdij va] de Hervormde Gemeente. Er word» o.a. antiek, planten, speelgoed J textiel te koop aangeboden. De kii] deren kunnen hun geluk beproevd bij het rad van avontuur of het er-r veloppe-trekken. 's Avonds om 8 uur begint kien-avond, ook in de jeugdherbèr met veel mooie prijzen, waarondè een geheel verzorgd weekend vc twee personen in een hotel op Veluwe. Na afloop van de kienavond de trekking van de verloting plaat vinden. OUDE EN NIEUWE WETERIN Pastorie. De pastorie van de gi reformeerde kerk, die enkele jan geleden gedeeltelijk afbrandde e vervolgens helemaal werd gesloop is uit de as herrezen. De bouw vu in handen van de fa. Van Berkel Rijpwetering. Zaterdag tussen 15 en 17 uur kj een ieder de nieuwe pastorie k men bezichtigen. bij SCHOENHANDEL BOESAARD Annastraat 3, Katwijk a. Zee U kunt nu wat verdienen alles gaat weg voor RIJNSBURG Chinees-Indisch. Zaterdag 13 november opent de heer W. L. Chan het Chinees-Indisch res taurant Ko-Sing aan de Brouwer straat 138. Het is 'teerste Chinese restaurant in Rijnsburg. llit de liljySTREEK HAZERSWOUDE Afscheid re gisseur. Hoe dankbaar de leden van het Plattelands Jongeren Kontakt zijn voor de vele jaren dat de heer Kromhout hen als toneelregisseur had bijgestaan, bleek op de af scheidsavond, die hem werd aange boden. De leden zorgden voor een afwisselend programma. Aan het eind van de avond kreeg de heer Kromhout een cadeau. De heer Verheul volgt de heer Kromhout als regisseur op. ALPHEN Bij een gisteren op de Lijsterlaan gehouden snelheids controle zijn negen automobilisten geverbaliseerd wegens overschrij ding van de maximumsnelheid. RIJNSBURG Dankstond. Vrij dagavond om 8 udr spreekt ds J. Wijnmalen uit Maartensdijk voor de hervormde evangelisatie in de zaal van de christ. geref. kerk. Het is een dankstond voor gewas en arbeid. KATWIJK Expositie. Vrijdag 12 november om 20 uur wordt in galerie Grote Steeg, in Katwijk a. d. Rijn, een expositie geopend van collages van Van Rijn. De tentoon stelling duurt tot 3 december. NOORDWIJK De Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout en bouwnijverheid, afd. Noordwijk, houdt op vrijdag 26 november a.s. van 7.30 tot 9 uur in „De Rank" aan de Golfbaan zitting voor het inne men van vakantiezegels bouw- en schildersbedrijf voor loonderving over het tijdvak tussen kerstmis en nieuwjaar. NOORDWIJK Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Openbare School wordt op vrijdag 19 november in hotel „Dijk en Burg" aan het Westeinde. een jubileum bridge-drive georganiseerd. Men kan zich melden bij mevrouw Crama, Beatrixstraat 10, tel. 2293; J. Michels, Leon Senfstraat 29, tel. 4010 of aan de Openbare School, Van Panhuys- straat, tel. 4725. NOORDWIJK De Oranjevereni ging Noordwijk aan Zee bestaat bin nenkort 60 jaar. Dit jubileum zal worden gevierd met een receptie in hotel „Waikiki" aan de Katenblank- weg, op donderdag 16 december van 4,30 tot 6 uur. De jubileumviering vormde het voornaamste punt van bespreking op de algemene leden vergadering van de O.V., die onder leiding van de voorzitter, de heer C. van Rooyen in „De Rank" werd ge houden. De leden zullen op 21 en 28 januari in de feestvreugde delen. De Oranjevereniging telt momenteel on geveer 610 leden. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 12 november: hoog water 11.17 en 23.52 uur, laag water 6.49 en 19.11 uur. ABBENES Auto te water. Bij een aanrijding op de kruising Hoofd weg Westzijde/Lisserweg raakte de auto van de 60-jarige mevrouw G. K. uit Amsterdam te water. De vrouw verleende, komende uit Lisse, geen voorrang aan de 23-jarige M. van het R. uit Abbenes die op de Hoofdweg reed. Door de klap raakte de auto van de vrouw te water. Zij kon zelf op het droge komen maar werd met hoofdletsel naar het Eli- sabethziekenhuis te Haarlem ver voerd. Faillissementen Opgegeven door Van der Graaf en Co. NV, Amsterdam Uitgesproken: P A. v. d. Ent, h/o In genieurs- en Tekenbureau Deltatechniek, Pr. Wesselinkstraat 89. Maassluis, zk. Gon delstraat 57. 's-Gravenhage. Cur. mr. H. L. Verweel, Mathenesserlaan 472, Rotter dam. filter roken Caballero HAARLEMMERMEER „Het blükt wel uit de beroepen, dat een op leiding aan onze landbouwschool tot véél kan leiden; dat de afge studeerden lang niet allemaal in de landbouw terechtkomen. De af gelopen vijftig jaar verlieten 1304 leerlingen met een diploma onze school. Daarvan kwamen er b03 (46 pet) in de landbouw. Een ober van ..Treslong" blijkt ook oud leerling te zijn. verder hoteliers, hoogleraren, sigarenwinkeliers, een directeur van een sigarenfabriek, twee latere theologen, mcikhan- delaren en een eigenaar van een grote supermarkt". Dat vertelt ir. E. Vecnstra, directeur van de chr. middelbare landbouwschool in Hoofddorp, die vijftig jaar bestaat. In totaal zijn zo'n 120 oud-leer lingen geëmigreerd en ook zy kwamen niet allen in de land bouwsector terecht. „Onze leerlin gen zijn verspreid over de gehele wereld. Op 26 november vieren wy ons jubileum en dan komen ze overal vandaan. Zelfs uit Ca nada, Argentinië en Afrika", zegt de heer Veenstra. Op 5 oktober 1921 opende de toen malige minister van landbouw, nijverheid en handel (zo heette dat), H. A. van IJsselstein, de nieuwe school. De school in Hoofd dorp was de tweede „christelijke" in ons land. Een dag eerder open de namelijk de eerste christelijke landbouwschool in Hardenbcrg. Op 1 november begonnen de lessen onder leiding van J. Woidendorp in twee lokalen van de openbare lagere school in Nieuw Vennep. De heer Woldendorp reisde stand en land af om leerlingen aan te trekken, die zelfs uit Groningen en Zeeland kwamen. He-' begin was moeilijk. Het was de C B.T.B., zuidelijk deel Noordholland, die tot de stichting overging. Dank zij de school in Hardenberg en Hoofd dorp kreeg de C.B.T.B. „polen om pp te staan", zo zegt de heer C. Bos Jzn, uit Nieuw-Vennep, die al zo'n twintig jaar bestuurslid is van de schoolvereniging, waar van de laatste jaren voorzitter. In december 1922 verhuisde de school van Nieuw-Vennep naar de Julianalaan in Hoofddorp, waar een nieuw gebouw in gebruik werd genomen. Het heette toen landbouwwinterschool. Alleen in de wintermaanden werd les ge geven. Samenwerking In 1926 kreeg de school het pre dikaat „middelbaar". Op het ogenblik zijn er 63 leerlingen. „De laatste jaren is er sprake van een stabilisatie, met een lichte neiging tot dalen", aldus de heer Veen stra. Dat de school geen land bouwwinterschool ineer is, maar een „middelbare landbouwschool", zonder winter, is sinds 1964 het geval. De school in Hoofddorp is ook een streekschool geworden, met leerlingen uit wijde omgeving. Slechts een derde deel -komt uit Haarlemmermeer zélf. Daarnaast komt een derde deel uit de naaste omgeving, vooral uit Alphen en omstreken en een derde deel komt van verder en is in Hoofddorp in dc kost. De heer Veenstra over de toekomst van de landbouwschool: „Het is niet uitgesloten dat wij tot een samenwerking overgaan. Dat zou misschien kunnen met de tuin bouwschool in Aalsmeer, waar van ik sinds kort waarnemend directeur beh. .Er zyn echter veel problemen. Allereerst geldt het daar vooral een school gericht op de bloementeelt en is het hier in Hoofddorp een weide- en akker- bouwschool. Dan is de school in Aalsmeer een ryksschool en onze school een christelijke". Veel hangt af van de lagere land bouwscholen die voor de „toevoer" moeten zorgen. Van deze schoen zijn er veel opgeheven. Volgens de heer Bos zijn er de laatste tien jaar zeker honderd landbouwscho len ter ziele gegaan. De school in Hoofddorp wordt niet alleen door protestanten bezocht. Door het karakter van streekschool komen er ook anderen, onder wie katho lieken. Dank zij de Bond van Oud-Leer lingen, die ook een krant uit geeft, is er een nauwe band tus sen hen die de opleiding in Hoofd dorp volgden. Zelfs in het buiten land kent de krant haar lezers. Biesheuvel Zij ten slotte nog dit vermeld: De school werd in 1965 uitgebreid met een kantine en een werktui genlokaal. Arie Biesheuvel, de va der van premie Barend, is 25 jaar lang voorzitter van het schoolbe stuur geweest. Daarom is het zelfs niet ondenkbaar dat de minister president aanwezig zal zijn bij het jubileumfeest; hij 'heeft in ieder geval een uitnodiging ontvangen. Tijdens deze bijeenkomst zal de voorzitter van de C.B.T.B., drs. R. Zijlstra, een feestrede houden. Het feest vindt plaats op 26 no vember in „Treslong" te Hillegom. HENK KAMIES ALPHEN Op feestelijke wijze heeft de bejaarden sociëteit voorheen IJsclubgebouw in de zaal van de Opstandingskerk herdacht, dat 20 jaar geleden tot de oprichting van een sociëteit werd besloten. Als vaste plaats werd het IJsclubgebouw gekozen, vandaar, dat bij de afsplitsing vdn een groep bejaarden werd gesproken van de bejaarden „IJsclubgebouw" en van de anderen als de groep van Martens. De presidente van de Vrouwelijke Hulpverlening, mevrouw E. A. van der Vaart-van Beek, sprak een wel komstwoord. Zij vertelde, dat de sociëteit meer 86- en 87-jarigen onder de vaste bezoekersf'sters) heeft. De 81-jarige mevrouw E. de Jong-Peter gaf een op rijm gesteld overzicht van de afgelopen 20 jaar, waarbij Ed. Laurens Continental de krasse dame niet eens een spiekbriefje gebruikte e alles geheel uit het hoofd voordroeg. Mevrouw B. G. va dii Eijk-IJdo, als oudste (87), bood namens de bejaard* r~ de dames van het bestuur van de WH bloemen aan. - Na het officiële gedeelte vermaakte men zich tot d lunch met een spelletje kaart. 's-Middags heeft de hei P. van Heijningen het Alphens journaal 1970 vertoon alsmede de film vervaardigd tijdens alle Zeskampe waaraan Alphen heeft deelgenomen. 's-Avonds begaf het gezelschap zich naar Avifaui waar een diner alle eer werd aangedaan. Op de foto de bestuursleden: v.l.n.r. M D. Veenhijsen Wardenier, H. Annaars-Vedder, G. C. Hogeweg-Foekei E. A. van der Vaart-van Beek en G. van der Veer-Pun

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4