Narigheid met kinderen Gods! Bluyssen en Ernst voor overleg naar Vaticaan TOiM Minder activiteiten van zending en missie in Israël Onder wij zer sopleiding meer gericht op sociale vaardigheden Puzzelhoek 1 COMMENTAREN Dunnetjes Castro Vc Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERI DE KER DE WERELD 2 DONDERDAG TT NOVEMBER l9Wuv Vaticaan in zorgen over godsdienstcursus Bisschop Ernst Meer religieuze boeken in Oost-Duitsland DEN HAAG Het vorig jaar zijn in Oost-Duitsland 292 nieuwe boek werken op het gebied van de religie en de theologie verschenen. Dat is meer dan in de jaren daarvoor. De nieuwe religieuze en theologische werken maakten vorig jaar vijf pro cent uit van het totaal aantal in Oost-Duitsland verschenen boeken. Het aantal religieuze boekwerken heeft in Oost-Duitsland gemiddeld nooit meer bedragen dan 3Vt procent van de totale lectuur. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De bisschoppen van Den Bosch en Breda. Bluyssen en Ernst, gaan 21 november naar Rome om de bezwaren te bespreken die gerezen zijn tegen een godsdienstcursus, die sinds 1969 gebruikt wordt in de hoogste klassen van de r.k. middelbare scholen in Noord- Brabant. De bisschoppen hebben een brief ontvangen van de curiekardinalen Seper (congregatie voor de geloofs leer en Wright (congregatie voor de priesters), waarin zij opheldering vragen. De kardinalen schrijven, dat gewichtige bezwaren, die in Neder land tegen de cursus geuit zijn, aan leiding vormden voor een „ernstig onderzoek" in Rome. Naast veel waardering hebben de congregaties ook bezwaren. Zij menen, dat deze niet weg te nemen zijn met het ver anderen van details. De cursus strijdt in verschillende opzichten met de ge loofsleer. (Van een medewerker) JERUZALEM In Haifa, Jaffa en Jeruzalem zijn scholen van de missie en zending al ge ruime tijd gesloten. Niet meer dan een paar honderd kinderen van joodse afkomst volgen nog onderwijs op de christelijke scholen in Israël, die een capa citeit hebben voor een veelvoud van het huidige leerlingental. Vijftien jaar geleden waren nog tweeduizend joodse kinderen op de scholen van zending en missie. Ook kwartet i trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester. G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. op de christelijke kostscholen in Is raël is het aantal leerlingen terugge lopen, sinds de regering heeft* bepaald dat op deze scholen alleen kinderen mogen worden opgevoed van gelijke religie als op deze internaten wordt aangehangen. Op het Israëlische ministerie van godsdienstzaken stelt men vast, dat zending en msisie tot de overtuiging zijn gekomen dat activiteiten in Is raël nauwelijks resultaten opleveren. Dat zou een reden zijn waarom de werkzaamheden vrijwel tot stilstand zijn gekomen. Een andere oorzaak zou zijn. dat men zich in christelijke kringen bewust werd dat de weer standen in Israël zo groot werden dat de regering gedwongen zou worden maatregelen te nemen. Nog geen tien joden per jaar gaan in Israël over tot het christendom en geven hun verandering van religie op aan de autoriteiten. Een naar schat ting nog kleiner getal doet dat zonder daar ruchtbaarheid aan te geven. Voornamelijk zijn missie en zen ding nog werkzaam bij gemengde hu welijken. Het gaat hier om immi granten uit Oosteuropese landen die met hun niet-joodse echtgenote naar Israël zijn gekomen. Vaak poogt men te beletten dat deze vrouwen in Is raël tot het jodendom overgaan en streeft men er naar de kinderen uit deze huwelijken bekend te maken met het christendom. Aangenomen wordt, dat Rome ge alarmeerd is door publikaties in de conservatieve rooms-katholieke maandbladen Confrontatie en Waar heid en Leven. Het maartnummer van Confrontatie bevatte een artikel van 32 pagina's, waarin de cursus be titeld werd als „modemisme in Rein- kultur, zonder veel omhulling of mis leidende verpakking, zonder poging om de katechese in een nog wat tra ditioneel gewaad te steken." De ..experimentele uitgave van een cursus katechese voor de drie hoogste klassen van het HAVO en VWO is tot stand gèkomen in opdracht van „Ons Middelbaar Onderwijs", een stichting die in Noord-Brabant 26 r.k. scholen voor VWO en HAVO beheert. De cur sus wordt uitgegeven als losbladig- werkschrift door de Bossche uitgever Malmberg. Een kleine dertig auteurs, die bijna allemaal zelf in het gods dienstonderwijs werkzaam zijn, wer ken eraan mee. Zij worden weten- schappelijk bijgestaan door een team van deskundigen van de Nijmeegse universiteit, onder wie de theologen prof. dr. B. van Iersel en prof. dr. Luc Grollenberg. Prof. dr. P. van der Ploeg, ook van de Nijmeegse theologische faculteit en vaste medewerker van Confron tatie. noemt de cursus „humanistisch gericht en in dat opzicht nog verder gaand dan de Nieuwe Katechismus". Enkele van de bezwaren, zoals die in Confrontatie en Waarheid en Leven naar voren zijn gekomen: de godde lijke oorsprong van de bijbel wordt verworpen en alle nadruk wordt ge legd op de tijdgebondenheid van de bijbel; leerstukken als over de godde lijkheid van Christus, de Drieëenheid en de erfzonde worden onder de tafel gewerkt of tegengesproken; wonderen worden als onhistorisch afgewezen; het unieke karakter van de rooms- katholieke kerk komt niet uit. Uit eigen beweging De bisschoppen zijn niet naar Rome ontboden. Wel hebben zij na de ont vangst van de brieven een vergade ring gehad met een aantal medewer kers aan de cursus. Nu hebben zij besloten, uit eigen beweging naar Ro me te 'gaan om' de kwestie uit de wereld te helpen. Bisschop Bluyssen zei na afloop, dat hij nog te slecht op de hoogte is van de inhoud van de cursue, om nu al een gefundeerd antwoord te geven op de vraag, of ze in conflict is met de geloofsleer. Maar hij heeft alle vertrouwen in de werkgroep. De groep verdient alle aanmoediging, omdat er grote behoefte bestaat aan goed katechetisch materiaal. Overi gens zei bisschop Bluyssen wel, dat de zaak niet vergeleken mag worden met de Nieuwe Katechismus. omdat de cursus waarom het nu gaat. niet in opdracht van de bisschoppen ge schreven is en ook niet door hen is geautoriseerd. Volgens de voorzitter van „Ons Middelbaar Onderwijs" mr. J. F. M. Molkenboer gebruiken tal van scho len elders in het land de Brabantse cursus ook reeds. „Wij kunnen er niet genoeg van laten drukken Met grote zorg is dit project opgezet. £r is twee ton aan ten koste gelegd." Bisschop Éluyssen 1 2 3 6 5 b 7 8 9 10 li 12 13 16 15 16 17 18 19 20 21 22 23 26 25 27 28 30 ll 32 33 36 35 35 38 39 60 uu ,5 De regering heeft wel bijzonder dunnetjes ge reageerd op het doorwrochte rapport van de com- missie-Rooij waarin na een in verbluffend tem po verrichte studie voorstellen zijn geformu leerd voor het verlenen van steun aan de noodlij dende kranten. Die voorstellen kwamen hierop neer dat de overheid eerst een noodvoorziening zal moeten instellen om de kranten bij wie de nood tot aan de lippen was gestegen, overleving van de onmiddellijke crisis mogelijk te maken, en vervol gens een bedrijfsfonds in te stellen. Vijf volle maanden later, op 9 november, heeft minister Engels eindelijk tijd gevonden voor een briefje ter beantwoording van de commissie-Rooij. Er staat in dat het bedrijfsfonds er komt en zal worden gericht op herstructurering om in de toe komst rendabele exploitatie mogelijk te maken maar dat de noodvoorziening niet doorgaat. Met welke argumenten heeft de regering de noodvoorziening afgewezen? In de voorstellen van de commissie-Rooij liggen die voorziening en het bedrijfsfonds in eikaars verlengde omdat voor veel kranten de onmiddellijke hulp inmiddels evenzeer als het bedrijfsfonds nodig is geworden om een redelijk uitzicht op rentabiliteit te kunnen krij gen. Wat zijn voorts precies „de maatregelen van krediet-facilitaire aard" die in het kader van het De communicatie staat momenteel hoog geno teerd op het terrein van de internationale politiek. De wereldleiders werken opzienbarende reispro gramma's af, terwijl uit koude oorlog-sferen ont sproten blokkades, boycotten en muren een zekere neiging tot ontbinding vertonen. Dat dit proces ook aan Latijns-Amerika niet voorbijgaat, mag blijken uit het huidige bezoek van de Cubaanse leider Fidel Castro aan Chili. De isolering van Castro's regime begon in 1960, nadat Cuba Amerikaans bezit onteigende, wat weer Amerikaanse represailles uitlokte en in 1962 leid de tot de uitstoting van Cuba uit de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Twee jaar later besloten alle Latijnsamerikaanse staten met uit zondering van Mexico vaak onder zware Ame rikaanse druk alle diplomatieke en commerciële relaties met Cuba te verbreken. Castro bevorderde zijn isolement in niet geringe mate door de guerrilla-beweging in Latijns-Ame rika op ruime schaal te steunen. Zonder veel suc ces, want het castristische guerrilla-model bleek niet erg te gedijen. De dood van Che Guevara in 1967 leverde wel een internationale martelaar op, maar bezegelde niettemin het faillissement van Castro's revolutie-export naar het vasteland. De Cubaanse leider trok zijn conclusies en beperkte zich in toenemende mate tot zijn suikereiland, wat bedrijfsfonds worden genomen? Hoever zal de her structurering moeten gaan voordat het fonds kan gaan werken? Wat blijft er nog over van de di versiteit van meningsuiting na al dat herstructu reren? Wat wil de regering in het fonds stoppen en wat komt eruit? Het zijn vragen die de minister bij de behande ling van de CRM-begroting in de Tweede Kamer van veel kanten zijn voorgehouden. Op geen ervan heeft hij een duidelijk antwoord gegeven. Dat is ook wel zo makkelijk, want een antwoord op elk van die vragen zal overtuigend aantonen dat de noodvoorziening niet voor niets noodvoorziening heet, dat de commissie-Rooij niet zonder goede gronden tot een dergelijke maatregel heeft gead viseerd. En dan zou de minister misschien wel moeten zeggen: Ja, het is wel waar, eigenlijk zou de noodvoorziening moeten worden verstrekt, maar helaas vinden VVD en DS'70 het niet goed dat we het doen. En zodra de lieve vrede en de goede samenwerking in het geding zijn, dan staan dierbaarheden over de verscheidenheid van me ningsuiting tegenover een andere dierbaarheid, na melijk de regeerbaarheid van het land waarmee we ook voorzichtig moeten zijn. Nu, één dïng is wel zeker: hoe verder er wordt herstructureert, des te gemakkelijker zal het re geren worden. weer leidde tot een zekere ontspanning met het vasteland. Dit proces werd bevorderd door de groeiende afkeer bij veel Latijnsamerikaanse landen tegen de benauwende Noordamerikaanse invloed in hun regio's. De fel-nationalistische stemming die hier uit voortvloeide, het toenemende besef, dat de OAS in het verleden niet zelden fungeerde als een Amerikaans „ministerie van koloniën", de geslaag de staatsgreep van links-nationalistische militai ren in Peru (1968) en vooral de verkiezingsover winning van de socialist Allende vorig jaar be tekenden evenvele slagen voor het streven van Washington Cuba te isoleren. Chili heeft inmiddels de banden met Cuba vol ledig hersteld, terwijl landen als Peru, Ecuador, Colombia, Argentinië. Venezuela, Jamaica, Trini dad en Panama steeds meer neiging vertonen dit voorbeeld te volgen. Trouwens ook in de VS zijn verwante geluiden te vernemen. Zo adviseerde senator Fulbright Nixon onlangs de Cuba-politiek te herzien. Tegelijk wees senator Kennedy er op, dat Nixon dringend een kwartier in een vliegtuig moet gaan zitten om Havanna te bezoeken, als hij het ook nuttig vindt om naar de andere kant van de wereld te reizen ter beëindi ging van Mao's isolement. Als Nixon deze logica honoreert, zal er opnieuw een fossiel uit de koude oorlog-tijd bezwijken. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. geslacht, 10. mand, 11. soort gebakje, 12. landbouwwerktuig, 14. geit, 16. badplaats in Duitsland, 17. peulvrucht, 19. kleverige stof. 21. water in Friesland, 22. min, 24. duikereend, 26. gemalen graan, 28 jong schaap, 31. vers, 33. tussenzetsel, 35. oude lengtemaat, 37. water in Limburg, 39. scheik. element, 40. water in Utrecht, 42. rood in de wa penkunde. 44. voorlichting, 45. snoer om papieren aan te rijgen. Vertioaal: 2. afnemend getij, 3 plaats op Ameland, 4. leuk, 5 spil van een wiel, 6. gesloten, 7. honingbij, 8. plaats in Duitsland, 9. streek op de grens van N.-B. en Limburg, 13. gewicht, 15 heks, 18. vreemde munt, 20. insekteneter, 23. pret. 25. dwaas, 27. oningewijde, 29. dof, 30. vrucht, 32. part, 34. vruchtenat, 36. meisjesnaam, 38. koor van zangers, 4L familielid, 43. muzieknoot Oplossing vorige puzzel Horizontaal: L ar. 2. karos, 7. do, 9. si nopel, 12. spa, 13. Est, 15. ets, 17. Aa, 18. meter, 20. re, 2L treil, 22. galon, 23. eg, 24. adres, 26. Po, 27. rem, 28. eel, 29. eer, 33. naderen, 37. ik, 38. patat 39. de. Verticaal: 1. as, 2. kin, 3. An, 4. roest, 5. op, 6. set, 8. os, 10. spargel. 11. stroper, 12. sater, 13. Eelde, 14. tegel, 16. senor, 18. Mia. 19. ras, 25. renet 30. map, 31. net, 32. pi, 34. da, 35. ra, 36. Ee. Mooie vriendjes Volgens het kamerverslag maakt afgevaardigde ir. Cornelisse© er be zwaar tegen de auto een „beminde vijand" te noemen. Hij voelt meer voor de uitdrukking „mijn onstuimige vriend". Mooie vriendjes houdt ir. Cornelis- sen er op na! Elke dag. vooral 's maandags, kan hij in zijn krant lezen hoeveel slachtoffers ziin vriendjes nu weer hebben gemaakt. Overal in de stad. maar vooral in de buurt van stoolichten en viaducten kan hii hun giftiee dagioen inademen en hun er gerlijk lawaai ondergaan. In rapoor- ten kan h'i lezen hoezeer zbn vrien den het milieu helpen verpesten: hoe- vpel Irod en hoev^l koolmonoxvde ze uitbraken, hoeveel bomen er om hun nentwil aoVa_T)t rpr.P4pn wnr-ton. hoe veel vrucht-ha^o crond er vonr hun nipz'crroe* worden herschapen. Heeft na- cv»^vol- paandp on'" hJi davoiiii-cp qptrct: weer heelhujd.c thuiskomen9" H®+ Ijpzigep van het gntSesd'e Vertel rrhi wi® uw vrienden ziin en ik z3l zeepen w'e gij züt", zou hier een zware bel°diginc ziin. die ik een kamerlid niet wil aandoen. Laat ik daarom besluiten met een andere soreuk: Eén fiets ''s beter dan een onstuimige vriend. Dordrecht P. A. Hoogendoorn „O God, Die ik loof, zwijg niet." Zo begint Psalm 109. Hiet vinden we iets terug van wat in onze tijd de radicale jongeren van de theologie ook uitroepen, of uitschreeuwen. Ook zij con fronteren ons met de zwijgende God Die ze eerst zo hoog boven de natuur en deze wereld verheven hebben dat ze Hem nu in dezi wereld niet meer kunnen terugvinden. En toch is er een verschil De radicale jongeren schreeuwen het. De psalmist zingt hetooi al is het in een klaaglied, het blijft een lied. Achter de schreeuw komt hoogstens nog de echo van de hoi ruimte van het niets. Want al spreken de jonge theologen no\ met een zekere mate van toekomstverwachting, hun vermeteh uitspraak God is dood" heeft men buiten de kerk vooral ver staan zonder die hoop. Maar de psalm staat altijd in het kaqe van de kerkdienst en iedere dienst eindigt met de zegen, ook dienst waarin Psalm 109 wordt gezongen. Bij de psalmist is het dan ook niet God die verdwenen is. H is en blijft de Verbondsgod, Die altijd weer tot Zijn kinderen wi JJ i iei..;uit a,?hrpii •-"'JJ* O-•r i J1CI zeggen: „Ik ben", dat door Christus herhaald en uitgebreu daal wordt met: „Ik ben met u alle We lezen vandaag: Mattheus 13:36—43. LEIDl buri enki het geer bou' ik d ontr schc Ha :r begi der riep Toen burj dich verc gel ij den gen< Rijn het gen. et b taui schi een |wor laat stok moe meE Gerefvredesberaai over synoderappor brei hou den Van een verslaggever (Van onze onderwysredactie) LOCHEM Bij de onderwij zersopleiding zal 'meer accent moeten komen te liggen op de traning in sociale vaardigheden, zoals het werken in en met groe pen, gesprekstechnieken en der gelijke. Tijdens de opleiding zal speciale aandacht besteed moe ten worden aan een cultureel- maatschappelijk programma. Dit staat in een voorlopig rapport over de nieuwe onderwijzer en zijn opleiding, dat vandaag en morgen in Lochem (bij het on derwijsoverleg tussen departe ment en onderwijsorganisaties) aan de orde komt. Het rapport is opgesteld door een werkgroep, samengesteld uit verte genwoordigers van pedagogische aca demies, pedagogische studiecentra, inspectie en onderwijzersbonden. Ook werkten een paar studenten mee. Volgens de plannen zal in Lochem ook gepraat worden over de reacties van „de achterban" op dit rapport. De conclusies van de besprekingen worden dan in een definitief rapport aan staatssecretaris Schelfhout ge stuurd. Het rapport gaat uit van een nieuw type onderwijzer. De werkgroep stelt vast, dat de exclusieve rol van de onderwijzer uitgespeeld raakt. Het aureool van de alwetende meester binnen de beperkte gemeenschap van stadswijk of dorp is, tegelijk met het verloren gaan van het culturele isole ment-van deze gemeenschappen, ver dwenen. De onderwijzer van morgen (de term heeft iets van een reclame- term voor modemagazijnen) zal zijn taak alleen in samenwerking met zijn collega's en, in mindere mate, ook met medewerkers van buiten de school kunnen vervullen. Voor de opleiding betekent deze opvatting dat studenten énkele vak ken kunnen laten rusten en dat ze persoonlijke varianten kunnen aan brengen in het studieprogramma, bij voorbeeld naar aanleiding van de vraag of ze zich vooral met het on derwijs aan vier- tot achtjarigen, of met oudere kinderen willen gaan be zighouden. Studenten aan pedagogi sche academies zullen een combinatie van verplichte vakken, verplichte keuzevakken en vrijblijvende keuze vakken. moeten maken. De structuur van de driejarige op leiding zal er dan volgens de werk groep als volgt moeten uitzien. Er zijn drie soorten programma's, het al gemene dat voor iedere student ge volgd moet worden (het theoretisch gedeelte van de pedagogisch-didacti- sche vorming, Nederlands, rekenen, de cultureel-maatschappelijke vor ming plus een keuze uit korte cursus sen Engels, schrijven, spraakverbete- ring etc.), het differentiatieprogram ma waaruit de student een bepaalde keus moet maken (geschiedenis, aard rijkskunde natuurkunde, biologie en expressievakken zoals muziek en te kenen) en het keuzevakkenprogram- ma waaruit de student vrij mag kie zen. Die keus zou dan bepaald kun nen zijn door hobby's omdat hij voor later verdere plannen heeft, of om dat hij tijdens zijn studie graag (re)- creatief bezig is. Daarnaast met een pedagogische academie het recht hou den godsdienstige of humanistisch vormingsonderwijs te geven. Wat de opleiding verder betreft: de werkgtoep stelt voor te streven naar „academisering", naar een meer vol wassen studiesituatie voor de studen ten, die in kleinere groepen of zelf standig moeten kunnen werken (col leges. niet meer dan 20 uur per week, praktika, stages). HEEMSTEDE Het gereformee vredesberaad zegt in een verklarl onder de indruk te zijn van de en waarmee de deputaten van de gei formeerde synode voor het oorlog vraagstuk hebben gewezen op de de tructieve kracht der modeme milifc re middelen en op dè ontoereiken heid van het zgn. machtsevenwic als instrument tot handhaving van internationale orde. Met zijn verkl ring wil het gereformeerd vredesb raad terwille van de duidelijkhe zijn mening geven over het rapp van de gereformeerde synodedeputi over het oorlogsvraagstuk. Het beraad constateert allerei met dankbaarheid dat de deputaj in verschillende opzichten verder gekomen in de richting waarin denken over de moderne oorlog zi zal hebben te ontwikkelen. f Het vredesberaad stelt zich ech ,ef, afwijzend op tegenover de deputat ^j,' wanneer dezen uitgaande van een port sitieve houding tegenover dehuidCn overheden" zich beroepen op „alle f Ne zond denken en handelen, dat da^,, zij Gods genade in deze wereld gevonden wordt". In een stuk oi het oorlogsvraagstuk is naar de ning van het vredesberaad zo'n roep misplaatst, omdat o.m. in ontwikkeling der moderne wapi bepaalde normen overschreden LEI coli est b wal Ls dND 'Ing NED. HERV. KERK Benoemd: tot medewerker bij 1 secr. van de synode: D. J. Karnden directeur Nieuw Ruimzicht te Dr£ei<! tergen. Aangenomen: naar Herveld-Slijt^ Ewijk: K. de Ruiter te Herveld. GEREF. KERKEN (VRIJG.) NP Bedankt: vodr Ermelo: M. Brand 1 te Hengelo. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Bennekom: P. Biji veld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Herkingen: A. Ho gerland te Werkendam; te Drachtig L. Blok te Beekbergen. srkl door H. Biersteker Prof. Schulte Nordholt maakte in zijn laatste boek over de geschiedenis van de Amerikaanse neger terloops de opmerking dat Amerika een onrustige jeugd heeft, steeds weer op zoek naar nieuwe zingeving. Men is geneigd daaraan toe te voegen dat het land ook een onrustige weekbladpers heeft, steeds weer op zoek naar nieuwe omslag-verhalen. Alle twee, die jeugd en weekbladpers, krach tige stimulansen voor de opkomst en de uit groei van de veelbesproken „Jesus-revolu- tion". Wanneer men de verhalen hoorde leek het een soort happy end te gaan worden van het hele avonturenboek dat de Amerikaanse jongeren de laatste jaren hebben doorleefd: politiek protest, oproepkaarten voor militaire dienst verbranden, bloemenkinderen, hippies, drugs en wat niet al. En nu, via de Jesus-movement krijgen de veront ruste ouders hun verloren zonen en dochters weer op een presenteerblaadje in de kerk terug en dan is het meteen uit met al dat enge en ondermijnende protestgedoe. Zo leek het. Massadopen in zee, nach ten vol geloofsvreugde in daartoe ijlings van ban ken ontdane kerken, kortom een nieuwe hoogcon junctuur van de „Oldtime religion". Maar zó gesmeerd gaat het helemaal niet, inte gendeel. In hetzelfde „Christianity Today" dat Billy Grahams toespraak in Amsterdam (voor het evange lisatiecongres in augustus) nog afdrukt waarin Bil ly er het begin van de grootste opwekking van deze eeuw in meende te zien, staat een pijnlijke re portage onder de titel: „Waar zijn al de kinderen gebleven?" Het gaat over de plotselinge en myste rieuze groei van een sektarische beweging onder de titel „Kinderen van God" die zich uit het geheel der Jesus-beweging begint af te zonderen. Voor velen is het een gevaarlijk gedrocht dat telkens krachtig in de hand bijt die het voedt, voor anderen is het de eigenlijke kern van de Jezus-revolutie die nu eenmaal onpopulair is omdat zij de totale over gave van haar leden vraagt: alle bezittingen ter beschikking stellen, niet roken, drinken, trippen of andere boeken dan de Schrift lezen, vader en moe der verlaten en „het stelsel" haten. Kortom, een grimmig stel dat echter in het verleden juist zo reusachtig veel vertrouwen kreeg omdat tot veler verbazing de meest ontredderde gevallen van versla ving en verpaupering op orde bracht. Maar nu schrijft Edward Plowman erover in Christianity Today: „Gezinnen liggen door de war. de hele be weging wankelt, kerken zijn in moeilijkheden, zelfs de mensen van Billy Grahams organisatie zijn op drie manieren verdeeld over de Kinderen van God". Het begon in 1968 al met David Berg, een vroegere dominee van de Christian and Missionary Alliance die zijn kinderen en aangetrouwde kinderen alle maal oudtestamentische namen gegeven heeft en Cm een campagne begon voor „honderd procent disci pelschap". Vooral de meer pinksterachtige kerken vonden het prachtig en nodigden hen uit, maar probeerden weer zo gauw mogelijk van hen af te komen na het horen van hun bekeringsoproep: laat U behouden uit het systeem, verkoop uw bezit tingen en kom in onze gemeenschap levenHier en daar werden zij zelfs door sterke ouderlingen lij felijk de kerk uitgeworpen. De Californische tele visie-dagsluiter Fred Jordan, tevens leider van een soort inwendige zending „Zielekliniek" geheten, haalde de uitdijende gemeenschap der Kinderen Gods naar zijn landgoed en stak er veel geld in, ongeveer een half miljoen dollar! Maar al spoedig betreurde hij die investering. De Kinderen hadden ichi op hem tegen dat hij zijn levenswandel niet veri: e: derde: hij zat in een kast van een huis toe te z hoe zij zelf hun evangelische armoede beleefder &nt Jordan hield zich wat hen betreft meer met 1 leer bezig en vond die bij nader inzien zó kett dat hij voorstelde er enige ouderlingen uit te i a ten. Maar de Kinderen waren meer dan ooit v enigd en lieten zich samen van zijn erf zeti Inmiddels hebben zij grote stukken van de Jez j;A: beweging in hun messiaanse ijver meegesleept. Atlanta ging een bekend evangelist, David Hoyt, een heel boek geschreven had om de beweging waarschuwen tegen verkeerde uitwassen, (onder dere die van de Kinderen Gods!) plotseling met hele aanhang naar de kinderen over. Ondertussen vermenigvuldigen zich verhalen o hekserij, hypnose en hersenspoeling bij de Kindei Lni maar bewijzén zijn er niet. Alleen vallen er no wat Kinderen af omdat zij het gezamenlijk hari j<j uit het hoofd leren van reeksen bijbelhoofdstuk^ niet meer aankunnen. De Kinderen doen dat een soort hamsteren. Zij verwachten spoedig communistisch regime in Amerika dat alle biji zal verbieden en hebben daarom zo'n haast om uit het hoofd te leren. Tegelijk worden ze echter communisme beschuldigd omdat ze alles geme schappelijk hebben. „Die tekst uit Handelingen is een beschrijvilvor, niet een bevel", vermaant een begeleidend hoo .15 artikel in Christianity Today. „De Heilige Ge leert de gelovige om als discipelen te leven in van verschillende beroepen en omgevingen en een houding ten opzichte van bezittingen beroep aan te nemen die God tot eer strekt, bekrompen inzichten van de Kinderen dienaangat^ de, tesamen met hun geestelijke eerzucht zijn zig de Jezusbeweging te splijten en brengen jongeren in verwarring die door God missch tot een ander leven geroepen worden. Als de Kim ren alleen maar gehoorzaamheid aan deze leve wijze vragen dan missen ze iedere zin voor schiedenis", aldus het hoofdartikel. Hieruit blijkt ook de voornaamste kopzorg de Kinderen Gods in hun maatschappij verooi ken: niet zozeer hun puriteinse, uiterst fundam talistische instelling, maar hun aanval op een de meest geheiligde instellingen van het Wesi het bezit. te i schi it

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2