Werkgelegenheid in R'damse haven kritiek KAMERLEDEN: STEUN SNEL DE PERS Oppositie opent aanval op begroting CRM IsSsl BakkenistLoon- en prijs maatregelen invoeren is onverstandig Het Kwartet Overval op bank in Groningen buit: f8000 Moeilijkheden bij Limburgs bedrijf: 100 man ontslag 'k 9'",, op ols obonnee Man vermoordde drie meisjes Ontslagen in Bussnm en Valkenburg Bij brand 93 varkens gedood (RITA) Jongens vinden geraamten HIT WEER iiMN| Hoofdkantoor Leiden Nieuwe Leidis e Courant Woensdag 10 november 1971 52ste jaarganc vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuw* u- CKRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Minister Stuyt heeft gisterochtend in Bilthoven als eerste de kinderpostzegels hij de verkoopster van deze eerste dag, mejuffrouw Bahs van Wely, de ontwerpster van de zegels gekocht. In Amsterdam verkocht mevrouw Samkalden de eerste kinderpostzegels aan hoofdinspecteur Adema van de politieverkeersdienst. Zij stond hij deze ceremonie op een door dertig klaarovers in elkaar gezette legpuzzel op de Dam in Amsterdam. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ingeluid door 2.500 welzijnswerkers, die gister middag op het Haagse Binnenhof demonstreerden hebben de oppo sitiepartijen in de Tweede Kamer een vernietigende kritiek laten horen op de begroting van crm. Wat hier voor ons ligt. sneerde de heer C. Egas (PvdA), is een afbraak- politiek. Drs. W. A. F. Wilbers van D'66 voegde hieraan toe: „Indien er gens een mentaliteit kan blijken in een regeringsbeleid of een ontbreken van een werkelijke visie, dan is dat het geval bij CRM en bij Onderwijs." De oppositiepartijen, PvdA, D'66 en PPR. lieten het niet bij deze veront waardigde uitlatingen, maar dienden 21 amendementen en twee moties in (voor steun aan de pers en voor een pensioenvoorziening voor de joodse oorlogsslachtoffers) om het beleid om te buigen. In het totaal wil de oppo sitie aan CRM 120 miljoen gulden meer uitgeven. Voor de joodse oorlogsslachtoffers vraagt de oppositie twintig miljoen extra en voor de cultuur, volksont wikkeling en samenlevingsopbouw in het algemeen 100 miljoen gulden ex tra. De heer W. du Chatinier (KVP) wenste waarborgen voor het club- en buurthuiswerk, zodat de buurt- en clubhuizen niet als gevolg van de huidige financiële problemen verdwij nen. De kritiek van de oppositie en met name van de PvdA richtte zich in hoofdlijnen op de volgende punten: 1. De toepassing van het profijtbe ginsel in de maatschappelijke en cul turele sector werkt bevriezend en in perkend. De mensen met de laagste inkomens worden gestraft. Op deze wijze wordt een elitecultuur gestimu leerd. 2. De bezuinigingen zijn tot stand gebracht zonder inspraak van de be trokkenen. Men deelde simpel de be slissingen mee. Er was geen inspraak. 3. Juist nu het probleem van de be scherming van het milieu zo groot is, worden de mogelijkheden van de re creatie en van de leefbaarheid van de steden aangetast. (voor vervolg zie pag. Het blijft een moeilijke zaak als fabrikant om de bij de produktie toch noodzakelijk overblijvende afval op de een of andere manier kwijt te raken. Ondanks alle bezwaren en verzoeken van overheidswege blijkt toch dat er nog bedrijven zijn die en dit bij de steeds lagere waterstanden min of meer illegaal hun overtolligheden in de rivieren deponeren. Op de foto een unieke lozing-op-heterdaad: een groot-industrie vlak bij de splitsing van Rijn en IJssel. die op de reeds half-lege IJssel een stroom van een witte substantie de rivieren in spuit. Op ruim driehonderd meter hoogte was het weinig welriekende aroma in het vliegtuig van waaruit deze luchtfoto werd gemaakt nog duidelijk merkbaar. ROTTERDAM De werkgelegenheid in de Rotterdamse haven wordt op het ogenblik ernstig bedreigd door een teruglopen van de aanvoer en overslag van stukgoed in de haven. De voorzitter van de Scheepvaart Vereeniging Zuid (werkgevers in de haven), dr. J. Ph. Backx, zei dinsdagmorgen dat ontslagen onder de 13.000 havenarbei ders onvermydelyk zijn als er niet snel een verbetering optreedt in de situatie en als de komende cao-onderhandelingen tot een te sterke loonkostenstijging zullen leiden. Volgens dr. Backx is in de Rotterdamse haven tot dusver ongeveer tien procent minder stukgoed verwerkt, en duurt de verslechtering van de situ- ifie nog voort. De voorzitter van de SVZ zei dat de bedrijven in de Rotter- ia???se haven ook voor het volgend jaar verbetering in de situatie verwachten. De afgelopen maanden hebben de totterdamse havenbedrijven ontsla gen kunnen voorkomen door via na tuurlijk verloop het personeelsbe stand aan de ongunstig wordende situatie aan te passen. Volgens de lieer Backx kan deze taktiek niet eeuwig worden toegepast en zullen er n de haven zeker gedwongen ontsla gen vallen als de toestand niet verbe ert. Politiek tiek De Scheepvaart Vereeniging Zuid is ~t van plan geweest dezelfde poli tiek te volgen als enkele jaren gele- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Twee mannen, die gistermiddag tegen drie uur in Gro ningen een bijkantoor van de Alge- men Bank Nederland aan de Korre- *eg hebben overvallen, waarbij een Pistool werd gebruikt, waren gister- Wond nog steeds voortvluchtig. Dit. ondanks het feit dat de politie reeds Jeht minuten na de overval een ring rond Groningen op een straal van 60 kilometer had „vergrendeld." Men weet dat de daders zijn ge ducht in een rode Ford Cortina, ken teken HN 99-45. De daders hebben Khtduizend gulden weten te bemach tigen. De politie was zo snel gewaar schuwd dat ze meent in de verte de r°de Cortina nog te hebben gezien verdwijnen over de Korreweg. rich- 'ing Bedum. Dat de politie er zo snel P') was, is te danken aan het indruk ken van een ..snel alarm" door de "?er Lindemulder, de beheerder van °.e bank. waardoor het gehele poli- trannaraat in het noorden in acht Minuten was gewaarschuwd. den. toen in de Rotterdamse haven massa-ontslagen vielen in verband met teruglopende activiteit. Enkele maanden iater echter kregen de ha venbedrijven weer te kampen met personeelgebrek, en moest het meren deel van de ontslagen arbeiders weer worden aangenomen. Volgens de heer Backx heeft het teruglopen van de bedrijvigheid in de Rotterdamse haven een conjuncturele en een structurele oorzaak. Even als in andere havens is in Rotterdam ook de verflauwing van de wereld handel met als gevolg een vrij sterk verminderd scheepvaartverkeer te merken. Bovendien is er sprake van een versnelling in de verschuiving van het conventionele stukgoed ver keer naar het containervervoer en buiktransport. Wanneer binnenkort de regelmatige containerdiensten op het Verre Oos ten zullen worden geopend zal ook dit in Rotterdam voor wat de werkgele genheid betreft te merken zijn. aldus dr. Backx. Zoals bekend vergt de overslag van stukgoed per container aanzienlijk minder arbeidskrachten dan overslag op de conventionele ma nier. (voor vervolg zie pag. 5) Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Van een correspondent VALKENBURG Het in liquidi teitsmoeilijkheden verkerende elec- tro-technisch bedrijf Electron N.V. in Valkenburg (Z-Limburg) heeft alle honderd personeelsleden ontslag aan gezegd. Voor vijfenzeventig van hen is inmiddels via het arbeidsbureau weer ander werk gevonden bij be drijven in Valkenburg en omgeving. Voor de resterende vijfentwintig man hoopt men op korte termijn nog werk elders te vinden. naam: adres: woonpl I betaling per L. Mijn naam is-. adres: kwartaal maand Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De regering zou er bijzonder onverstandig aan doen nieuwe maatregelen op MARSALA De 30-jarige Michele Vinei uit Marsala op Sicilië heeft gis teravond bekend op 21 oktober drie meisjes, onder wie zijn 9-jarige nichtje Antonella Valenti, te hebben ontvoerd en later vermoord. Antonella en de zusjes Ninfa en Virginia Marchese (zeven en negen jaar) waren door Vinei na schooltijd in zijn auto meegenomen. Het ver minkte lijkje van Antonella werd vijf dagen later gevonden in een oud schoolgebouw, maar van de twee an dere meisjes ontbrak elk spoor. Vinei heeft gezegd dat hij de twee in een diepe put heeft gegooid voor hij zijn nichtje vermoordde. De poli tie is op zoek gegaan naar hun stoffe lijke overschotten. Van een onzer verslaggevers BUSSUM Bij Ideal Standard Holland NV ln Bussum komen onge veer 100 mensen op straat te staan, omdat het bedrijf de produktie van radiatoren onderbrengt bij de Vries Robbé NV in Gorinchem (een doch teronderneming van de Koninklijke- Shell). Het Bussumse bedrijf heeft 164 werknemers, waarvan er ongeveer 60 door De Vries Robbé kunnen worden overgenomen. De overdracht van de produktie zal eind maart volgend jaar plaats hebben. Ideal Standard moti veert de beslissing door te wijzen op de toenemende concentratie van de produktie van cv-radiatoren in Euro pa, die het wenselijk maakt ook in Nederland een dergelijke samenwer king te realiseren. In overleg met de vakbonden zullen voor het gehele personeel begeleidingsmaatregelen worden opgesteld. Voorts heeft het in liquiditeitsmoei- lijkheden verkerende electro-tech- nigch bedrijf Electron N.V. in Val kenburg (Z. Limburg) alle honderd personeelsleden ontslag aangezegd. Voor vijfenzeventig van hen is in middels via het arbeidsbureau weer ander werk gevonden bij bedrijven in Valkenburg en omgeving. Voor de resterende vijfentwintig man hoopt men op korte termijn nog werk el ders te vinden. het gebied van lonen en prijzen te treffen. Dit verklaarde de voorzitter van het Verbond van ITederlandse Ondernemingen, drs. S. C. Bakkenist, gistermid dag op de maandelijkse perscon ferentie van het VNO. Hij voegde daaraan toe dat „steeds meer mensen de regering ten onrech te in deze richting willen sturen." De ervaring van de achter ons liggende, jaren heeft duidelijk aangetoond, al dus drs. Bakkenist, dat Nederland het er met ingrepen van de overheid op loon- en prijsbeleid zeker niet be ter heeft afgebracht dan landen, waar men de loon- en prijsvorming heeft vrijgelaten. „Degenen die op ingrij pen aandringen, beoordelen de situa tie onjuist. We hebben bewust ge kozen voor een vrij loon- en prijsbe leid, en een door de overheid opge legd loonbeleid wordt beslist niet meer aanvaard," aldus de VNO-voor- zitter. Hij merkte nog op dat het mis lukken van het centrale overleg op zichzelf niets zegt over de vraag of het bedrijfsleven zijn verantwoorde lijkheid wel of niet aankan. „De bij het V.N.O. aangesloten bedrijfstakken zijn van mening dat er in de bedrijfs tak-onderhandelingen meer kans op matiging bestaat zonder een centrale afspraak, dan met een centrale af spraak op basis van het uitgangspunt der vakbeweging voor 3 procent reële inkomensverbetering. Zie ook pagina 7. Van een correspondent EIBERGEN Bij een brand in een stenen varkensschuur van de land bouwer J. F. A. Voortman zijn giste ren 93 varkens omgekomen. Slechts acht van de zich in de schuur bevin dende varkens konden gered worden De schuur brandde geheel af. de oor zaak was gisteren nog onbekend. Perzische tapijten kopen bij de IMPORTEUR wil zeggen: Grootste keuze Laagste prijzen Recht van ruilen Geopend: Ma. t/m zat. 106 uur PARKEREN VOOR DE DEUR Niemand wil beklaagd worden om zijn dwalingen. VAUVENARGUES DEN BOSCH Twee jongens van dertien en veertien jaar hebben bij het graven van een kuil in de buurt van een tennispark aan de Hekellaan in Den Bosch een aantal skeletten gevonden. Behalve een geraamte vonden ze onder meer vijf schedels. Er wordt Rita! Wat hèb je met mijn vita- mientjes gedaan? Vandaag is een hogedrukgebied waarvan het centrum boven de Oceaan ligt nog steeds het be langrijkste druksysteem voor het weer in ons land. Een uitloper hiervan strekt zich over ons land uit zodat er weinig wind zal zijn. Bovendien zullen de buien zich in hoofdzaak tot het kustgebied beperken. Met uitzondering van de kustgebieden zal men in de nacht van woensdag op donder dag opnieuw met vorst moeten rekenen. Overdag lopen de tem peraturen weer op tot dezelfde waarden als de voorafgaande dagen. Barometerstand: heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar), stijgend. Zon en maan 11 november: zon op 7.52, onder 16.56; maan op 0.41, onder 14.26; 18 nov. N.M. Hoog water Hiog water, 11 november: Rot terdam le getij 11.04, 2e getij Scheveningen 9.4022.18; Vlissin- gen 8.4221.14; Haringvliet aan de Zeezijde 10.08—22.47. thans een onderzoek ingesteld naar de herkomst. Volgens de gemeente archivaris zijn er geen historische redenen aan te wijzen, zodat de zaak nu in handen van de gemeenterecher che is gegeven. DEN HAAG Woordvoerders van de oppositie, maar ook de antirevolutionair mr. J. N. Scholten hebben gisteren bij de behandeling van de CRM-begro- ting in de Tweede Kamer gepleit voor een directe noodvoorziening voor dagbladen, zoals was voor gesteld door de commissie Rooij. Zoals gemeld heeft de regering al leen het voorstel tot dé stichting van een bedrijfsfonds voor de dagbladpers uit het rapport van de commissie- den", waarschuwde de heer Scholten. Rooij overgenomen. Mr. Scholten herinnerde er gister avond in de Tweede Kamer aan dat het kabinet-de Jong op de Valreep nog 5 miljoen beschikbaar heeft ge steld over de maanden juli, augustus en september, een regeling die met de noodvoorziening-Rooij klopte. „Deze regeling zou moeten worden voortgezet wil het bedrijfsfonds nog op tijd komen om de pluriformiteit en verscheidenheid van menings uiting in de krantenwereld tc red- Overigens had hij het plan van de regering voor het bedrijfsfonds on duidelijk, genoemd omdat niemand nog weet hoeveel de regering erin wil stoppen, wanneer de uitkeringen zul len beginnen en aan welke voorwaar den de uitkeringen zullen worden ge bonden. Gezien het feit dat het bedrijfs fonds zal worden toegespitst op de herstructurering van de kranten, vroeg mr. Scholten hoe bij de wer king van het fonds de diversiteit van meningsuiting gewaarborgd zal wor den. „Het mag niet zo gaan dat er zolang wordt geherstructureerd dat er per stad of streek uiteindelijk slechts één krant overblijft", aldus mr. Scholten. De heren Voogd (PvdA) en Wilbers (D'66) kondigden een motie aan waar in wordt gevraagd ƒ20 miljoen als directe noodvoorziening aan de dag bladen uit te keren. „Wij zouden het rampzalig vinden als. om enkele voorbeelden te noemen, bladen als Trouw, de Volkskrant. Het Vrije Volk. De Tijd en NRC zouden ver dwijnen. Dat moet in elk geval in 1972 worden voorkomen", aldus drs. Voogd. De KVP-woordvoerder de heer Van der Sanden drong er mede namens de CH-fractie op aan het bedrijfsfonds voor de dagbladpers zo spoedig moge- "lijk aan het werk te zetten. „In 1973 hoeft dat voor mij niet meer", aldus de heer Van der Sanden die, evenals mr. Schol ten had gedaan, eraan herinnerde dat de situatie in de dagbladwereld snel kritiek wordt nu de advertentie-inkomsten teruglopen en de kosten belangrijk stijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1