GEEN WAPENS UIT VS S ANO ceL leuk, Grensincidenten met India Venezolaanse aanspraken op Ned. Antillen Suriname in 1975 onafhankelijk Vergunningen voor Pakistan ingetrokken de postgiro TARVO TARVO Crita) Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet zwaar is, neem danlichtverteerbaar TABV0! Weer explosie het weer Koude nacht Negen kinderen gedood bij ontploffing Vijf Perzische saboteurs" terechtgesteld Bomaanslag op auto handelaar Doodstraf tegen p lid Manson-clan commissie: snel praten a^ dab makkelijk! Nieuwe leidse Courant Dinsdag 9 november 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In deze tijd van allerhande spectaculaire missverkiezingen is het een weldaad dat er in Coe- vorden nog een idyllisch plaatsje voorhanden is voor de lieftal- ligste ganzenhoedster. Hier wordt namelijk als hoogtepunt van de jaarlijkse ganzenmarkt miss- Ganzenhoedster gekozen en deze eer viel, na zorgvuldig wikken en wegen van de uiteraard heel deskundige jury, Grietje Mep- veling ten deel. Natuurlijk was zij graag bereid na haar bekro ning tot ganzenkoningin te poseren WASHINGTON, NEW DELHI, ISLAMABAD (Reuter, UPI, AFP) Terwijl de Indiase regering zich momenteel beraadt over maatregelen om de benzine in bet land te rantsoeneren en burger-auto's voor bet leger te vorderen, in verband met de steeds dreigender wordende oorlog met Pakistan, heeft de Amerikaanse regering besloten om alle wapen-exportvergunningen naar Pakistan in te trekken. Bij de stormvloed in de Indiase staat Orissa kwamen op de Jamboe-eilanden voor de kust vijfduizend mensen om het leven. Een vrouw, die het wel overleefd heeft, zit hier voor haar „tent", die ze van bamboestokken en overblijfselen van vernielde huizen heeft gemaakt. Haar man is omgekomen. Voor haar kinde ren bestaat nauwelijks enige toekomst, aangezien de hulpver lening ernstig wordt belemmerd door de spanningen die in dit gebied heersen CAruba Het Amerikaanse besluit heeft betrekking op de export van wapens ter waarde van 3.6 mil joen dollar. Volgens Charles Bray, de woordvoerder van het State Department zou deze be slissing genomen zijn met goed keuring van de Pakistaanse re gering. Niettemin zullen nog wapenonderdelen ter waarde van 160.000 dollar, die al door de Amerikaanse douane heen zijn, naar Pakistan verscheept worden. De Amerikaanse regering zette in april van dit jaar alle wapenleveran ties aan Pakistan stop, maar maakte een uitzondering voor die wapens, die reeds door Pakistan besteld waren. Sindsdien werd er vanuit het Congres voortdurend kritiek op de regering geuit, omdat deze met haar wapen zendingen de Westpakistani's zou hel pen bij het neerslaan van de Oostpa- kistaanse onafhankelijkheidsbewe ging, waardoor tevens de v*ptr*,-kin- gen met India onnodig verslechter den. Bray zei nu dat de beslissing „een week tot tien dagen geleden" geno men was en dat de Indiase premier Indira Gandhi ervan op de hoogte gesteld was, voordat ,zij een officieel bezoek aan Washington bracht. De Indiase regering kan volgens politieke waarnemers ieder ogenblik de nationale noodtoestand uitroepen, in verband met de voortdurende grensincidenten met Pakistan. Dit leidt men af naar aanleiding van de berichten dat een groep ministers die het land in afwezigheid van premier Gandhi bestuurt maatregelen bestu deert om de benzine op de bon te waarom juist moutbrood? Van een verslaggever WILLEMSTAD Venezuela is al een eind op dreef met het legaliseren van aanspraken op het Antilleneiland Aruba en het heeft tevens in de grondwet de weg geopend voor het uit vrije Wil toetreden van Curasao en Bonaire tot de republiek Vene zuela. Dit heeft de Antilliaan dr. W. C. J. (Boelie) van Leeuwen gezegd in een toespraak tijdens een discussieweek „onafhankelijkheid ja of nee?". Van Leeuwen zéi onder meer dat de Venezolaanse regering al in de ja ren vijfig een buitenlandse politiek gevoerd heeft die erop is gericht het hele continentaal plat in de Caribi sche zee en de Golf van Venezuela tot Venezolaans grondgebied te maken. Dat zou inhouden dat Aruba zich op Venezolaans grondgebied bevindt. Een commissie van de adviesraad van de A R. Dr. Kuyperstichting in Den Haag schrijft in een rapport over de verhouding tot de rijksdelen in de West dat de datum waarop Suriname onafhankelijk zal moeten worden niet later dan 1975 mag worden gesteld. De commissie acht veel meer onze kerheid aanwezig over het in eenheid en onafhankelijkheid voortbestaan van de Nederlandse Antillen. De mo gelijkheid van aansluiting bij andere soevereine staten (waarbij onder meer Venezuela genoemd wordt) sluit de commissie niet bij voorbaat uit. (Zie ook elders.) pakhet, dat gulle goede 9T- LISSABON. (AFP) In militaire installaties van de NAVO in de Por tugese plaats Caparica heeft zich in ue nacht van zondag op maandag een zware explosie voorgedaan, die een schade heeft aangericht die veel groter is dan de ontploffing van 27 oktober in het nieuwe NAVO-hoofd- kwartier. Dit heeft het Franse pers bureau AFP uit betrouwbare bron nen in Lissabon vernomen. Een ziel zonder fantasie is als een sterrenwacht zonder te lescoop. HENRY WARD BEECHER Een gelukkige trouwdag, papal Zon en maan 10 november: zon op 7.50, oiider 16.58; maan op onder 14.13; 18 nov. N.M. In de nacht daalde de tempe ratuur aan de kust tot 7 graden maar in het binnenland zakte het kwik tot 3 graden. Na het voorbij trekken van de storing ruimde de wind naar het noorden, en werd iets koudere lucht naar ons land getransporteerd. Ook dins dag blijft de aanvoer van deze koude lucht voortduren. De wind neemt af waardoor in de nacht de temperatuur op enkele plaat sen tot dicht bij het vriespunt kan dalen. Woensdag overdag zullen de temperaturen niet veel van die van dinsdag verschillen waarbij ook nu en dan nog een bui kan vallen. Hoog water Hoog water, 10 november: Rot terdam le getij 9.56, 2e getij 22.51; Scheveningen 8.2620.58; Vlissingen 7.31—20.03; Haring vliet aan de Zeezijde 8.5821.32. plaatsen en auto's voor het leger te requireren. De auto's zouden gebruikt moeten worden om ammunitie en an dere voorraden voor het leger naar de grens over te brengen. Men neemt echter aan, dat er geen definitieve beslissingen genomen zullen worden, voordat premier Gandhi van haar reis naar Amerika en Europa terug keert. Ook in de afgelopen twee dagen hebben op diverse punten aan de In- diaas-Pakistaanse grens gevechten plaatsgevonden tussen de troepen van de twee landen. De New York Times meldde gisteren „uit absoluut be trouwbare Indiase bron" te hebben vernomen, dat Indiase troepen op 31 oktober en op 1 november de grens van Oost-Pakistan waren overgesto ken. Zij vielen Pakistaanse artillerie stellingen aan voornamelijk mortie ren die elf dagen lang de Indiase grensplaats Kamalpoer hadden be schoten. Voor vervolg zie pag. 2 DJAKARTA (Antara) Ne gen kinderen zijn om het leven gekomen en zeven anderen zwaar gewond toen twee kg bus kruit ontplofte, die door de kin deren bijeengebracht was om voetzoekers te maken. Het on geluk is gebeurd in het district Salatiga op Midden-Java. TEHERAN (AFP) De Iraakse pers heeft vandaag melding gemaakt van de terechtstelling van vijf „sabo teurs. Zij waren door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Een zesde verdachte is door dezelf de rechtbank tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. De veroordeelden zijn beschuldigd van het vormen van gewapende ben den, sabotage gepaard met moord, ge wapende overvallen, diefstal van aut o's en van gewapend verzet tegen van de veiligheidsdienst. MAARHEEZE Gistermiddag is een bom-aanslag gepleegd op de heer Moors, handelaar in tweedehands auto's in Maarheeze. De man bleef ongedeerd, maar zijn knecht de 23-jarige Rinie Louwers, werd ernstig gewond. Hij moest worden overge bracht naar het Eindhovense Binnen- ziekenhuis. Omstreeks drie uur 's middags be zorgde de PTT een pakketje bij de autohandelaar die op dat moment niet thuis was. Zijn vrouw nam het in ontvangst en overhandigde het een paar uur later aan haar man. Deze werd wantrouwig door de bijzondere verpakking en ging samen met Lou wers naar buiten. Op ongeveer 100 meter van de woning wilde Moors het pakje openen, maar bij nader inzien vond hij het toch te gevaarlijk. Hij ging terug naar het huis, maar Lou wers bleef ondanks een waarschu wing van de autohandelaar toch aan het pakje peuteren dat daarop ont plofte. De politie is begonnen met een on derzoek naar de aard van de bom die in het pakje moet hebben gezeten. Gisteravond was nog niet bekend of Moors tevoren is bedreigd of iets van dien aard. De man kon nog niet wor den gehoord. LOS ANGELES (AP) Een jury het hoc"t;e'-rchishof in Los An geles heen na 1». uur beraad gisteren verklaard dat Steve Grogan, die zij eerder schuldig had bevonden aan de moord op stuntman Donald .Shorty' Shea, de doodstraf dient te krijgen. Rechter James G. Kolts zal op 29 november het officiële vonnis uit spreken. Hij kan de doodstraf in le venslang omzetten. Grogan, 20, was lid van de Charles Manson Clan. 4&1 de enige matras met de juiste celbalans VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemond een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op ais nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door: Hokje naar keuze Invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres: Plaats: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Lelden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een gesprek tussen Nederland en Suriname over de onafhankelijkheid van Suriname moet zo snel mogelijk op gang komen. Het eerste doel van dit gesprek zou moeten zijn het vaststellen van een datum voor de onafhankelijkheid, wel ke datum niet later dan 1975 mag worden gesteld; tenzij op aanne melijke gronden Suriname kan aantonen dat een zo snelle onaf hankelijkheid onmogelijk is. Ook tussen Nederland en de Antil len zal over onafhankelijkheid moe ten worden gesproken, maar omdat de gevolgen van onafhankelijkheid voor de Antillen aanmerkelijk ver schillen met die voor Suriname, is het noemen van een datum nog niet mo gelijk. Er is veel meer onzekerheid over een in eenheid en onafhanke lijkheid voortbestaan van de Antillen in vergelijking met Suriname. Maar het is verwerpelijk om vanwege deze onzekerheid over de resultaten van het overleg het overleg zelf overbodig te noemen. Tot deze conclusies komt een com missie van de adviesraad van de an ti-revolutionaire Doctor Abraham Kuyper-stichting in een gisteren ge publiceerd rapport „Naar nieuwe ver houdingen". (voor vervolg zie pag. 7) dat de postgiro al uw regelmatige betalingen gratis kan regelen, zoals abonnementen, huur gas, licht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1