Kernproef bracht geen ramp teweeg Vakbonden: 2,5% reële loonstijging Extremisten boeken succes in België CHJO en KVP/JG nu in federatie 1 1 Het Kwartet Zwaarste aardschok door mensen gemaakt Politici spraken met noordelijk vakbondskader Eisenpakket voor Hoogovens: Exclusief secundaire voorwaarden Portier bij vechtpartij neergestoken Arjos doet niet mee Ontsporing na dodelijk treinongeluk Alfrink was tegen celibaatsdoeument (RITA) HET WEER Onstuimig Vijfvoudige moord in Canada I IS Hoofdkantoor Leiden Nieuwe leidse Coraramt Maandag 8 november 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebteven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ANCHORAGE (UPI, Reuter, AFP- DPA) Het is weer goed gegaan. Amerikaanse atoomdeskundigen hebben met tevredenheid geconstateerd dat de door milieubeschermers gevreesde gevolgen van de ondergrondse Amerikaanse kernexplosie sterk verhoogde radio-activiteit, hevige aardbevingen en vloedgolven zijn uit gebleven. Maar het feit dat de Verenigde Sta- - - ten wereldwijde protesten tegen de kernexplosie van vijf megaton onder het verlaten eiland Amsjitka negeer den, bracht boze reacties van enkele van Amerika's beste vrienden Canada en Japan. De kernbom, 4,5 meter lang, werd zaterdagavond 11 uur (on ze tijd) op 1790 meter onder de gror.d tot ontploffing gebracht. De explosie veroorzaakte de gnootste ooit door mensen geproduceerde aardbeving en zond schokken uit, die door seismo- grafen in de gehele wereld tussen 6.75 en 7,5 op de schaal van Richter werden gemeten. Als een schok van dergelijke sterkte een bewoond gebied had getroffen was het rampzalig ge- geweest. De grond van Amsjitka, een kaal ei land 2250 km. ten westen van Ancho rage. beefde, toen de explosie plaats vond, maar gebouwen op het 'nul punt' (loodrecht boven de bom) ston den, bleven overeind staan. Wel werd er 'aanzienlijke schade' aangericht in deze gebouwen. Trailers, die op 1 km. afstand van het nulpunt stonden met meetapparatuur, dansten. Een weg, op 2,5 km afstand van de kernexplosie, werd zwaar beschadigd. James Schle- singer, de voorzitter van de Ame rikaanse atoomcommissie, die zich met vrouw en kinderen op een af stand van 37 km. van het nulpunt bevond, zei dat de gevolgen ongeveer met zijn verwachtingen overeenstem- jen. Tijdens de kernexplosie bevonden zich 241 mensen op het eiland, de meesten in hetzelfde gebouw, als waarin de Schlesingers waren. Technici en specialisten keerden gisteren terug naar het eiland om de opgenomen metingen te bestuderen. Twintig uur na de explosie hadden de De advocaat David Sive, die de op posanten tegen de kernproef verte genwoordigde, verlaat onverrichter- zake het Hooggerechtshof. Met 43 stemmen werd zijn verzoek verwor pen. verwachte seismografische na-schok ken en de formatie van een krater van tien meter middellijn nog niet plaats gevonden. De na-schokken en het verzakken van de grond moeten gebeuren als de gassen en gesmolten steen afgekoeld zijn in de ondergrond se ruimte, die in de solide rotsgrond is uitgesmolten door temperaturen die gelijk zijn aan die aan de oppervlakte van de zon. In Upsala, Zweden, zei prof. Marcus Baath dat hij de schok had gere gistreerd als 7,4 op de schaal van Richter, 'waarmee het de zwaarste door mensen gemaakte aardschok is'. De Russische ondergrondse kernproef van verleden jaar, die naar schatting zes megaton was. werd als 6.9 gere gistreerd in Upsala. LEEUWARDEN Afvaardigingen van de vakorganisaties in het noor den hebben zaterdagmiddag in Leeuwarden met Tweede-Kamerle den gesproken over de komende be handelingen van de begrotingen van economische zaken, van sociale zaken en van financiën. Ruim 80 kaderle den van NW, NKV en CNV hebben elf fractievertegenwoordigers de pro blematiek van het noorden voorge legd. Ze hebben gevraagd uitvoering te geven aan het rapport „Het Plan voor het Noorden" van de vakcentra les, waarin onder meer om 50 miljoen gulden gevraagd wordt voor directe hulp aan het noorden. De Kamerleden van de oppositie, Vondeling, Vellenga (PvdA), Fré Meis (CPN), Dijkstra (D'66), Wiebenga (psp) hadden geen enkele moeite met het rapport en de 50 miljoen, maar de andere Kamerleden. Hermsen (KVP), Keuning (DS'70), Schouten (WD), Aantjes (AR) en Kikkert (C-HU) dach ten er „iets genuanceerder" over. Van onze soc.-econ. redactie IJMUIDEN De vakbonden in de metaalindustrie willen voor de ongeveer 20.000 werk nemers van Hoogovens in 1972 een gemiddelde reële loonstijging bereiken van 2,5 alsmede een onbegrensde looncompensatie voor de prijsstijgingen, te be ginnen met een „voorschot" daarop van 3 Dit houdt per 1 januari, de ingangs datum van de nieuwe CAO, een loonsverhoging in van 5,5%, gevolgd door aanvullende looncompensaties op 30 juni en 31 december 1972. Even als in de loonvoorstellen voor de nieuwe CAO's in de metaalindustrie hebben de bonden zich ook in het hoogoven-pakket bereidt verklaart in de toepassing van de prijsindexclau- tule per 1 juli een Vè% compensatie te laten vallen, indien regering en Vakcentrales overeenstemming berei ken over een aantal algemene verlan gens van de vakbeweging, waaronder een selectief investeringsbeleid. Andere opstelling Zoals bekend wordt voor de nieu we CAO's-metaalindustrie een reële verbetering van de arbeidsvoorwaar den geëist van 3 °/o en wordt niet ge sproken over de hoogte van de reële loonsverbetering. Verwacht wordt evenwel dat bij inwilliging van de eisen voor verbetering van secundai re arbeidsvoorwaarden' en een bijdra ge van een En de financiering van vakbondswerk circa 1.7/10%. voor reéle inkomensverbetering zal over blijven. Bij Hoogovens daarentegen eisen de vakbonden een (gemiddelde reële loonsverbetering van 2%% en los «laarvan verbetering van een aantal •ecundaire arbeidsvoorwaarden waar onder: een bijdrage aan de vakbon den van een verhoging van de 'akantietoeslag tot 7% met een mi nimum van 1000,verhoging van de ploegentoeslagen en de overwerk- percentages. Er wordt gestreeft naar een „ge middelde" loonstijging om te bereiken dat aan de positie van de laagstbe taalden extra aandacht wordt ge schonken (op welke wijze de vakbon den dit willen bereiken wordt niet gezegd). De Christelijke Metaalbedrijfsbond verklaarde ons desgevraagd van me ning te zijn dat ook bij Hoogovens ingediende voorstellen volledig passen binnen het streven van de vakcen trales om de loonkostenstijging vol gend jaar te beperken tot 12%. Dat een wat andere opstelling is geko zen dan in de metaalindustrie is vol gens de CMB gelegen in het feit dat men daar te maken heeft met een ge hele bedrijfstak terwijl de CAO- Hoogovens op één bedrijf van toepas sing is. „De voorstellen van de vak centrales moeten worden vtrtaald naar de eigen situatie in de onder neming", aldus de CMB. (voor vervolg zie pag. 5) IJMUIDEN Uit het pakket nieuwe loon- en arbeidsvoor waarden, dat vanmorgen bij Hoogovens is ingediend, blijkt dat de betrokken vakbonden binnen 3 jaar willen komen tot een afnemende arbeidsduur voor oudere werknemers. Voorgesteld wordt om met gelijktijdige Vermindering van de zogenaamde leeftijdsvakantie voor 62-jarige werknemers een 4-daagse werkweek in te voeren, voor 63-jarigen een drie daagse werkweek en voor 64- jarigen een 2-daagse^werkweek. Voorts willen de vakbonden dat werknemers van 55 jaar en ouder niet meer kunnen worden verplicht tot het verrichten van overwerk en ploegendiensten. James Schlesinger, voorzitter van de Amerikaanse atoomcommissie (rechts) en generaal Edward Giller bekijken de scheuren in de bodem van het eiland Am- sjitka, een xiur na de onder grondse kernexplosie. ROTTERDAM In de nacht van zondag op maandag heeft zich in een Rotterdamse bar een ernstige steek partij voorgedaan. De portier van de bar .Het Praathuis" aan de 's-Gra- vendijkwal, de heer P. Visser, is door een onbekende neergestoken. Hij moest met een ernstige steekwond in de borststreek naar een ziekenhuis worden overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Het drama speelde zich omstreeks twee uur af. In „Het Praathuis", waar gewoonlijk geen kleurlingen worden toegelaten, hadden twee kleurlingen zich bij een groepje be zoekers gevoegd, waarna zij er in ge slaagd waren binnen te komen. De heer Visser verkeerde in de veron derstelling, dat zij bij het groepje hoorden en liet hen binnen. Later trachtte hij hen echter de deur uit te zetten. Tijdens de vechtpartij die daarop ontstond, is de portier neerge stoken. De politie heeft naar aanleiding van een getuigenyerklaring een man aangehouden. Het is echter niet zeker of deze iets met de steekpartij te ma ken heeft. BRUSSEL (ANP, AP, UPI, Reuter) Volgens de voorlopige uitslagen hebben de gisteren in België gehouden algemene ver kiezingen winst opgeleverd voor de extremistische groeperingen in de taalstrijd. Tegelijkertijd heeft de aan de macht zjjnde coalitie van socialisten en de Christelijke Volkspartij zich redelijk staande kun nen houden. Als grote verliezer wordt de liberale partij genoemd. Omdat de verhouding tussen de huidige coalitie (christenen en socia listen en de oppositie (liberalen, Volksunie, communisten en Rassem- blement Wallon) niet veel wijzigingen heeft ondergaan en de verschuivingen zich vooral binnen het blok van dc oppositie voordeden, wordt de kans groot geacht, dat de huidige coalitie zal worden voortgezet. Wel is het mo gelijk dat een drie-partijenregering in België gaat ontstaan. De Christelij ke Volkspartij en de socialisten zou den dan samen met de Liberalen een regering vormen. De winst aan extremistische zijde ging vooral naar de Rassemblement Wallon, die federalisering van België in haar programma heeft geschreven en op sommige plaatsen in Wallonië haar aanhang zelfs verdubbelde. In Brussel behaalde het extremistische Front Democratique des Francopho nes ook aanzienlijke winst. De Volks unie, die eveneens de federalistische gedachte nastreeft, maar dan in het belang van de Vlamingen, boekte ook winst, maar in mindere mate dan de Waalse extremisten. De volledige en gedetailleerde uit slagen zijn pas vanmorgen vroeg be kend geworden. In het aftredende parlement zaten 69 afgevaardigden van de Christelijke Volkspartij, 59 socialisten, 47 liberalen, 20 leden van de Volksunie, 12 van de Rassemble ment Wallon en 5 communisten. groeperingen moet worden gezien als een verwerping van de hervormingen op taalgebied van de huidige rege ring, antwoordde Eyskens, dat dit waarschijnlijk het geval is in Brussel, maar dat aan de ontevredenheid in Wallonië meerdere oorzaken ten grondslag liggen Minister van binnenlandse zaken, Lucien Harmegnies, zei, dat de winst van de op de taalstrijd gebaseerde federalistische partijen voor de toe komstige regering een aansporing moet zijn om de macht van de regio's verder te versterken. „Maar het be langrijkst is, dat de grote meerder heid van het electoraat zijn vertrou wen in de regering heeft uitgespro ken", aldus de minister. (voor vervolg zie pag. 6) UTRECHT Op een met automa tische kipperlichten beveiligde over weg tussen Groningen en Zuidhorn is vanochtend een vrachtauto tegen een personentrein onderweg van Leeuwar den naar Groningen, gebotst. De be stuurder van de vrachtauto kwam om het leven. Het voorste treinstel ont spoorde, waardoor treinverkeer over beide sporen voorlopig niet mogelijk is. De passagiers worden tussen Gro ningen en Zuidhorn en omgekeerd voorlopig met bussen vervoerd. Het slachtoffer is de 27-jarige in- lader A. Buiter uit Hoogkerk. Twee andere inzittenden van de vrachtwa gen, een huisvuilauto van het ge meentelijk reinigingsbedrijf te Gro ningen, werden zwaar gewond. Het zijn de 46-jarige chauffeur M. Tolner uit Hoogkerk en de 51-jarige inlader L. de Haan uit Den Andel. Drie trein- passagiers werd licht gewond. De bestuurder van de vuilnisauto was ter plaatse goed bekend. Vermoe delijk heeft hij doordat hij tegen de fel schijnende laagstaande winterzon in keek, de lichtseinen van de knipper- bollen waarmee de spoorwegovergang was beveiligd, niet gezien. De auto, die 30 meter werd meege sleurd, is volledig verwoest. Een deel van de vuilniswagen, de zogenaamde achterlader, kwam naast de spoorlijn in een woning terecht. Het huis werd daardoor gedeeltelijk vernield. De trein is tamelijk zwaar bescha digd. Het voorste treinstel is met één as ontspoord. De schroeven waarmee de rails aan de bielzen zijn bevestigd werden door het treinstel, dat op 600 meter voorbij de overweg tot stilstand kwam, kapot gemaakt. Er bestonden bij de omwonenden al geruime tijd klachten over de bevei liging van de overweg. De gemeente Groningen heeft al eens bij de NS erop aangedrongen een AHOB-installatie aan te brengen. ROME Naar eerst thans bekend wordt heeft kardinaal Alfrink, voor de definitieve redactie van het docu ment over de priester in de synode in stemming kwam, samen met de vier Canadese bisschoppen en met mgr. Gran van Oslo te kennen gegeven, dat het voorgestelde document niet beantwoordde aan de verlangens van vele bisschoppen in de synode en nog minder aan de verwachting van de priesters. Zoals de tekst daar lag, gaf hij re den tot wantrouwen en bood geen en kele aansporing tot inzet en hoop. De manier waarop over het celibaat gepraat werd, noopte tot terughou dendheid en de argumenten voor het celibaat waren van dien aard, dat ge huwde mannen wel priesters van mindere kwaliteit moeten schijnen. Eyskens In een eerste commentaar op de uitslagen verklaarde premier Eyskens Lid van de Christelijke Volkspartij voor de Vlaamse televisie, dat zij ..een duidelijke tendens naar regiona lisering van het land aangeven". Hij voegde daar aan toe, dat de Belgen de huidige regeringspartijen de rug niet hebben toegekeerd. Gevraagd of de stemmenwinst van extremistische DRIEBERGEN/ZWOLLE De christelijk historische jonge ren (CHJO) en de katholieke Sommige mensen komen nooit vooruit door hun tverstand, ande ren door hun domheid. WILLIAM MOORE Wat ik doe? Ik ruim de boel op nu mijn gasten vertrokken zijn! Zon en maan 9 november: zon op 7.48; onder 16.59; maan op 23.28; onder 13.58; Laatste Kwartier. DEN BILT Een aktieve de pressie voor de Noorse kust trekt naar het zuidoosten weg, maar een randstoring zal morgen het weer in ons land bepalen. Op de nadering hiervan neemt de wind toe en wordt de buienaktiviteit groter. Plaatselijk kunnen de buien van hagel vergezeld zijn. Later op de dag ruimt de wind naar noordelijke richtingen waar bij de middagtemperaturen in het algemeen lager zullen zijn dan vandaag. Barometerstand: heden 10 uur 74,8 cm (997 millibar) stabiel. Hoog water Hoog water, 9 november Rot terdam le getij 8.59, 2e getij 21.45; Scheveningen 7.2219.50; Vlissingen 6.2418.52; Haring vliet aan de Zeezijde 7.5920.24. jongerenpartij (KVPJG) hebben het afgelopen weekend in Drie bergen besloten een federatie aan te gaan. De anti-revolutio naire jongeren (ARJOS) wees daarentegen zaterdag op een ver gadering in Zwolle iedere orga nisatorische binding niet beide jongerenpartij en af, omdat er geen overeenstemming bestaat over een gezamenlijk uitgangs punt. Wat dat uitgangspunt betreft staat de Arjos lijnrecht tegenover de CHJO en KVPJG. De federatie van CHJO en KVPJG heeft volgens de statuten tot doel dat de CHU en KVP, zo mo gelijk met de ARP en andere over gaan tot de vorming van één christe lijke volkspartij. Deze partij zou voor uitstrevend en christendemocratisch van karakter zijn. De pasgevormde federatie zal het politieke geweten van de moederpartijen moeten zijn. De 22-jarige Leidse student Loek Visser, vice-voorzitter van de CHJO is voorzitter geworden van de nieuwe federatie. Hij noemde als basis van de federatie het politieke handelen van uit een bepaalde visie op mens en maatschappij, zoals deze tot uitdruk king komt in universele solidariteit, menselijke gelijkwaardigheid, demo cratie, sociale gerechtigheid en vrede. Voor vervolg zie pag. 2 Uitslag: percentages 1971 1968 Christen-democraten 30.27 31.7 Socialisten 27.52 28.0 Liberalen 16.75 20.9 Volksunie 11.27 9.8 Waalse Beweging 10.56 5.9 Communisten 3.19 3.3 Overige partijen 0.44 0.4 OSHAWA (AFP) In Oshawa. 60 km ten noord-oosten van Toronto, is een vijfvoudige moord ontdekt. Nit het eerste onderzoek blijkt, dat een vader van 33 jaar zich van het leven beroofd heeft na zijn vruow te hebben gewurgd en zijn drie zoon tjes van 4, 7 en 13 jaar te hebben ge dood. Een dochtertje van 6 jaar wist te ontsnappen. Zij vluchtte naar fa milie. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 24-jarige F. G. Hoek in Rotter dam omgekomen, toe de auto. waar van hij passagier was, tegen een licht mast botste. De overige inzittenden liepen verwondingen op. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: m naam:. adres: woonpl I betaling per lm kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267. Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1