Eigen scholen: een zware last voor Spaanse protestanten riTTTTTl a Het ontbreekt Drees' anti-autoplan aan oplossing gevolgen rrico Kamer niet tevreden over maatregelen tegen geluidshinder Neushoorns voor safari -/csc/t&bpe^s Cfi/uatifc/ta' iiïmtaw/ett i Uit de Haagse hof geplu-kt Sinterklaasactie van Trouw en Kwartetf] GIRO VOOR PEDRO Linkse oppositie en VVD: 7 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 niet vergeten-frico eten DEN HAAG De linkse oppositie en de VVD hebben minister Drees (Verkeer en waterstaat) gisteren verweten onvoldoenae consequenties te hebben verbonden aan zijn vervoersfilosofie. MADRID De zwartogige José, Pedro, Mario en Ritella stoppen hun schrift met Engelse woordjes onder de lessenaar van de ouder wetse schoolbank. Het is half twee: tijd voor de warme maaltijd in de klas. De borden worden doorgegeven. Op het tafeltje van meester Alberto is de pan met dampende bonensoep neergezet. Francisca (13) gaat al met brood rond, kannen met water volgen. Het school- maal in „Colegio Evangelico Juan de Valdes" past móet passen in de sfeer van eenvoud en beperking, van het woekeren met de mogelijkheden, waarmee generaties van Spaanse protestanten ver trouwd zijn geworden. De bijna honderd leerlingen van „Juan de Valdes", in het vervallen herenhuis in het oostelijke deel van de Spaanse hoofdstad, eten en drin ken ditmaal minder luidruchtig, van wege het bezoek, dat ook de bonen soep met brokstukken rundervlees krijgt voorgezet en zich daarna de kaas van de hoogvlakte van Castilië laat smaken. Fnuikend tekort De kinderen van Valdes, die, of door hun ouders over grote afstanden dagelijks worden gebracht en ge haald. of met de schoolbus komen, eten en leren van het tekort.... Zij 'nebben geen weet van de ontstellende financiële zorgen. Wellicht later zullen zij weten, dat Giro voor Pedro! Er zijn vele Pedros op de twee Madrileense bijbelscholen. Hun favoriet is de Spaanse Pipo van de televisie. 'kerken en organisaties buiten Spanje de Spaanse scholen met de bijbel me de in stand houden, dat de Spaanse staat geen peseta verstrekt, dat de ongeveer dertigduizend Spaanse pro testanten blijven aangewezen op in ternationale steun. Het pand, waarin de leerlingen ook de Cubaanse vluchtelingenkinderen, maar dat is een hoofdstuk apart zijn samenge propt, kost het bestuur van het „Co- legio" meer dan duizend gulden huur per maand. Directeur Luis Poveda van „de Valdes": „Wij zouden zo graag een huis kopen, nog liever een school bouwen. Maar daaraan valt niet te denken. Die weerkerende huur is een zware belasting". Verspreid vertelt ds. Poveda van z'n wachtlijst: tientallen ouders hebben hun kinde ren aangemeld voor protestants on derwijs, maar „de Valdes" puilt al uit... De staat heeft .nu gezegd, dat er gymzalen moeten komen, maar die zullen de protestanten dan uit eigen middelen moeten bouwen. Aan dit soort reuzenzwaaien is.men echter in de verste verte niet toe. „De Valdes" behoort tot de vele particuliere scholen, die er naast de staatsscholen zijn. In Madrid is de situatie van dien aard, dat een groot aantal kinderen moet thuisblijven, omdat de scholen vol zijn. Een cijfer is niet te geven, omdat we nergens hetzèlfde aantal hoorden. Duizend gulden Een leerling van wie de ouders in behoeftige omstandigheden verkeren, dus niet of nauwelijks financieel kunnen bijdragen dat geldt voor de Cubanen kost „de Valdes" ruim duizend gulden per jaar. „We weige ren als er plaats is nooit. We beschouwen ons als een onderdeel van de evangelische kerk, we vervul len een taak, een opdracht." Luis Poveda is een hardwerkende man. Naast zijn school geeft hij lei ding aan een gemeente in Madrid, en bovendien is hij samen met Julian Garcia Hernandez secretaris van de oecumenische beweging in Spanje. Hij is ook een echte Spanjaard. Zijn leefpatroon verschilt niet wezenlijk van zijn ongeveer dertig miljoen landgenoten tussen de Pyreneeën en Gibraltar. Benadering van de proble men en werkwijzen zijn in Spanje niet West-Europees. Wie ernstig poogt het Spaanse protestantisme or ganisatorisch te beoordelen, mag geen Nederlandse maatstaven aanleggen. Tijdens de lessen godsdienstge schiedenis van Spanje hoofdstuk ken met veel schaduw leren de kinderen van „De Valdes" wie Juan de Valdes was: een Spaanse edelman in de tijd van Karei de Vijfde, één van de niet weinigen in de hoogste kringen van zijn land, die openlijk sympathie toonde voor de jonge re formatie. Onder hen was zelfs de pri maat van Spanje, de aartsbisschop van Toledo, Bartolomé de Carranza. De inquisitie heeft destijds de her vorming in dit land volledig verstikt. Eerst na het tweede Vaticaans Conci- Ds. Luis Ruiz Poveda is een van die dertigduizend Spaanse protestanten (die met elkaar dus maar de helft van het Feijenoord- of Olympisch Stadion zouden vullen), die inclusief hun predikanten als een soort „Ek- klesia's" verspreid zij,n over. heel Spanje. Ds. Poveda en zijn ruim veertig collega's in de Spaanse Evan gelische kerk genieten een uiterst mager traktement, dat met moeite en ten dele door hun gemeenten wordt opgebracht. De Nederlandse Vereni ging „Het Evangelie in Spanje", die in januari 1972 honderd jaar bestaat, neemt de noodzakelijke aanvulling van drie predikantssalarissen al enige jaren voor haar rekening. Gloeiende plaat Kinderen uit gezinnen van de paanse evangelische kerk, van me thodisten, baptisten, presbyterianen en roomskatholieken bevolken „de Valdes". Er wordt schoolgeld naar draagkracht betaald, maar dat is een druppel op een gloeiende plaat. De leerkrachten, de leermiddelen, de bus en de maaltijden vergen veel méér geld, dan het totaal aan bijdragen, dat de kinderen niet immer regel matig bij ds. Poveda inleveren. Tot op de zolderverdieping toe zit ten de kinderen, van de kleuterleef tijd tot MAVO-leerlingen. Mét het onderwijzend personeel hebben ze die blijmoedigheid gemeen, die we overal in kringen van de Spaanse evangeli se kerk aantroffen: aanvaarding von omstandigheden, waarvan welva rend West-Europa zich nauwelijks «en voorstelling kan vormen. Wanneer de kinderen rumoeren in de kleine tuin rondom het „Colegio", Kinderen voor de ingang van de school "Juan de Valdes", waar de middag maaltijd bij het schaars binnenkomende schoolgeld is begrepen. lie, in de jaren zestig van deze eeuw, is de godsdienstvrijheid officieel af gekondigd. Wat dit voor de Spaanse protestanten betekent en in de toe komst kan betekenen, hopen we later aan de orde te stellen. Het huidige geslacht De Valdes in Spanje heeft nimmer aandacht geschonken aan het instituut van protestantse onderwijs pioniers aan de Matias Montèro 18 - Madrid-16. Daar wordt onderwijs en voeding verstrekt zonder aanzien des geloofs, beperkt, primitief, maar in een hartverwarmend vertrouwen. De school draait mede dankzij giften van de Unie-collecte in Nederland, waarvoor ook de weldra honderdjari ge Nederlandse vereniging ijvert. Dit centrum mag ten volle aanspraak maken op daadwerkelijke steun van het protestantisme in Nederland, dat in het algemeen geen notie heeft van de zorg en strijd van de Gideonsben de, die zich onderdeel weet van de kleine, maar levende en optimistische „Iglesia Evangelica Espanola". Ons doel dus: Nederlandse valuta voor de Valdes, opdat deze protes tants-christelijke school armslag krijgt en haar opdracht beter waar kan maken. De Synode van de Spaanse Evange lische Kerk is bijzonder verheugd over het bezoek en de aandacht van Trouw en het Kwartet aan de protes tantse centra in Madrid. De Spaanse protestantse leiders willen niet be voogd, maar wel graag geholpen wor den. Eén Valdes-kind kost duizend gul den per jaar. Vernieuwing van het schoolmeubilair, aanschaf van meer en betere leermiddelen kost veel meer. Er is niet alleen dit Colegium, dat in zorgen rond gaat. Er is ook „El Porvenir", de al eeuwenoude vesti ging van 'net geslacht der Fliedners (deze Duitse naam is verbonden aan het Diakonessenwerk, dat vanuit Kai- serswerth over een deel van Europa is verspreid), een internaat-annex school in een negentiende-eeuwse ac commodatie. Don Francisco Garcia, de „oude, wijze penningmeester" van de I.E.E., een zakenman, zal het eindbedrag ontvangen, van de nu begonnen Trouw-Kwartet-Sinterklaasactie voor geloofsgenoten in het land van de Sint. Onder zijn leiding zullen in ja nuari de giften worden verdeeld, waarbij het leeuwedeel bestemd ,zal zijn voor Colegio Evangelico Juan de Valdes Solidariteit Op de beide christelijke scholen in Madrid zijn de materiële omstandigheden uiterst primitief. Voor het volgen van middelbaar onderwijs zitten de leer lingen in banken, die nauwelijks geschikt zijn voor kinderen van és lagere school. „Wij zien uit naar bewijzen van solidariteit van de broeders en zus ters in Nederland, ook naar die van de christelijke scholen en verenigin gen in uw land. Wij groeten in evan gelische verbondenheid allen in uw land, waar de reformatie zo duidelijk tot bloei en zegen mocht komen", al dus Don Francisco Garcia. „Adios", riepen de donkere kinde ren van „De Valdes", extra rumoerig na de fotografische operaties in hun klassen. DEN HAAG Eer bestaat geen plan voor het rooien van bomen langs rijkswegen. Het ligt ook niet in de bedoeling dat een dergelijk plan wordt uitgewerkt. Dit heeft minister Drees (verkeer en waterstaat) meegedeeld aan het Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66). De minister zegt dat voor zover bo men gekapt zijn, dit alleen in uiterst noodzakelijke en gemotiveerde geval len gebeurd is. Plan voor nationaal grafisch centrum Van een onzer verslaggevers ARNHEM In de stuwgroep Ste dendriehoek Apeldoorn-Deventer- Zutphen is een plan in de maak om binnen dit gebied te komen tot de oprichting van een nationaal grafisch centrum. Tot dit centrum zou een museum voor de grafische kunst gaan behoren. Ook zou het in de bedoeling liggen in het centrum ruimte te scheppen voor industriële grafische kunst, voor cursussen en zelfwerk zaamheid. Mevrouw Smit-Kroes (VVD) bleek het betoog van de minister zelfs als een „anti-climax" te hebben ervaren. Teleurgesteld was zij vooral door het uitblijven van maatregelen en plan nen om de kwaliteit van het stedelijk openbaar vervoer verder op te voe ren. Daarvoor is onder meer nodig een integratie van het stedelijk en streekvervoer. „De minister durft echter niet het mes te zetten in histo risch gegroeide situaties", aldus me vrouw Smit-Kroes. Het was haar ook niet duidelijk geworden wat er op langere termijn met de „zo krijgshaftig voor het voet licht gekomen filosofie van dr. Drees" gaat gebeuren. „Aan de ene kant gaan wij het autogebruik niet zo erg bevorderen, zo niet gedeeltelijk on mogelijk maken, terwijl aan de kwa liteit van het openbaar vervoer ken nelijk weinig gebeurt", zei zij. De mi- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Ka mer wil een algeheel proefdraai verbod voor Schiphol van 10 uur 's avonds tot 7uur 's ochtends. Er zullen voorts krachtiger maat regelen moeten worden getrof fen om de nachtvluchten te be perken en supersoon vliegen van straalvliegtuigen tot een mini mum te reduceren. De Tweede kamer heeft dit gisteren gevraagd Dij de behandeling van een wijziging van de luchtvaartwet op grond waarvan Algemene maatrege- len van bestuur genomen kunnen worden tegen de geluidshinder, De PvdA pleitte bij monde van Oele zelfs voor een algeheel nacht vluchtverbod, zoals ook voor sommige Duitse vliegvelden geldt, Mevrouw Groensmit-Van der Kallen (KVP) vroeg de nachtvluchten op Schiphol te beperken tot één baan. Op het ogenblik geldt voor Schip hol de regeling dat er van 11 tot 12 uur 's avonds met ontheffing mag worden proefgedraaid- Daarna geldt er een algeheel verbod tot zes uur 's morgens waarna er weer tot zeven uur met ontheffing mag worden proefgedraaid. In de praktijk worden deze ontheffingen echter ongelimi teerd verleend. De kritiek op deze re geling was algemeen in de Tweede Kamer. Mevrouw Groensmit-Van der Kal len die namens de confessionele par tijen sprak was niet mals in haar kritiek. Zij constateerde dat het wets ontwerp „geen zoden aan de dijk heeft gezet" in de bestrijding van de geluidshinder die voortvloeit uit het proefdraaien. Zij vroeg zich af welke maatregelen hiertegen getroffen zul len worden. Top van ijsberg De VVD-er De Beer karakteriseer de het wetsontwerp als het topje van een ijsberg. De zaken waarom het gaat zullen hij algemene maatregel van bestuur worden geregeld. Met de stichting tegen geluidshinder sprak hij van een zoethoudertje. Indringend vroeg hij daarom de minister wan neer de rest komt. Hij bleek ook zijn twijfels te hebben over de controle en naleving van het wetsontwerp. Ook het publiek zou bij de bepaling van wat geluidshinder is nauwelijks een rol kunnen spelen. „Zijn we bezig aan wetgeving die een dode letter dreigt te worden" zo vroeg hij zich af. Klakkeloos De kritiek van de Kamerleden mondde naast indringende vragen aan minister Drees (Verkeer en Wa terstaat) uit in een tweetal amende menten. In een amendement De Beer wordt gevraagd een algemene maat regel van bestuur in het kader van dit wetsontwerp eerst na twee maan den van kracht te doen zijn. In een amendement Oele wordt voorgesteld de eisen die door een algemene maat regel van bestuur worden voorgesteld in de loop van een periode te verzwa ren. Dit zou dan moeten geschieden door een toezichthoudende hoofdamb tenaar die zodoende de gestelde eisen aan de tijd kan aanpassen. In Ameri ka bestaan verschillende voorbeelden van deze wijze van normstelling ten aanzien Van de geluidshinder die vliegtuigen en auto's veroorzaken al dus de heer Oele. Het proefdraaien en het supersoon vliegen zal naar de mening van de Kamer door het nieuwe wetsontwerp onvoldoende worden geregeld. Zo geldt voor het proefdraaien de for mulering dat niet meer geluid mag worden veroorzaakt dan normaal is. „Klakkeloos wordt hier aangesloten ■bij de ontwikkeling van de lucht vaart. Maar wie moet uiteindelijk be palen wat normaal is", aldus de heer Oele. Het supersoon vliegen boven Nederland is op grond van het wets ontwerp met ontheffing toegelaten. De heer Oele voelde in dit berband veel meer voor een algemeen verbod. De andere sprekers verkeerden in het onzekere in hoeverre de minister te gen supersoon vliegen zal optreden. ARNHEM In het safaripark te Arnhem zijn tien neushoorns uit een Afrikaans reservaat aangekomen. Het zal nog geruime tijd duren voordat men ze in Arnhem naast leeuwen, antilopen, giraffen, zebra's en struisvogels in het „wild" kan zien. De neushoorns zullen in elk ge val tot voorjaar '72 in de winterver blijven logeren om langzaam aan te wennen. nister had volgens het Kamerlid zijn principiële betoog daarom beter ach terwege kunnen laten. Vraagtekens Ook bij de linkse oppositie bleek het betoog van minister Drees. niet in goede aarde te zijn gevallen. In eerste instantie hadden deze partijen de fi losofie van Drees ondersteund. Alleen achter de uitwerking hadden zij de nodige vraagtekens gezet en ter aan vulling enkele amendementen inge diend. Deze werden echter door de minister ontraden. De confessionele partijen onderstreepten in tweede termijn nog eens dat het openbaar vervoer niet mag worden opgevoerd ten koste van de automobilist. De linkse combinatie diende voorts twee moties in waarin de regering wordt uitgenodigd volgend jaar reeds een beslissing te nemen over de aan leg van een tweede nationale lucht haven en de Schiphollijn. Dr. Drees meende dat met beide projecten grote belangen op het spel staan. Er is nog veel studie nodig, zodat beslissingen niet eerder dan in 1973 genomen kunnen worden. Van oppositionele zijde werd ook kritiek geleverd op de voorgenomen sluiting van een groot aantal laad- en los plaatsen van de NS. In een motie vroeg de oppositie de regering deze plannen op te schorten zodat alsnog toetsing aan maatschappelijk-eco- nomische maatstaven kan plaatsvin den. Moties Ir. Oele (PvdA) diende een motie in waarin gevraagd wordt van de aan gekondigde verhoging van de postta- rieven voor periodieken af te zien, zolang voor deze categorie geen be vredigende steunregeling tot stand is gebracht. Minister Drees ontraadde deze motie. Het Kamerlid Koning (VVD) vroeg in een motie aandacht voor de onbillijke situatie dat de po litie op grond van een ongeschikt heidsverklaring iemands rijbewijs kan innemen. Hij vroeg om een be roepsmogelijkheid bij de commissaris der koningin voor de betrokkenen. De heer Dijkstra (D'66) ten slotte diende een motie in waarin wordt gevraagd de aanwijzingsprocedure voor een nieuwe landingsbaan van het vlieg veld Welschap bij Eindhoven op te schorten, totdat over deze baan meer gegevens bekend zijn gemaakt. AMSTERDAM Het Angola-co- mité is erg ongerust over de onder handelingen tussen Portugal en de EEG. Het comité heeft er bij minister Schmelzer op aangedrongen zijn veto uit te spreken over de voorstellen van de EEG-commissie. Die voorstellen, zo zegt het comité, maken de voort zetting van de koloniale oorlog moge lijk. (advertentie) vraag klaurenbrochura daalerlljsl aan bij Riha Harderwijk Zolang ik in het hart van Den Haag zwerf en dan het grote hart, is er voor mij nauwelijks meer een ge heim te ontdekken. De slopjes en steegjes, de hofjes en poortjes, ik ben ze allemaal wel eens door of langs geweest. Weet slinkse wegge tjes om de rcrute te bekorten en ook de grappige plekjes, die er zo menig vuldig zijn, waar achter de gewone straatpanden nog de achterhuizen zijn, vaak met een tuin om te water tanden. Pas als ik in de nieuwe wijken kom is het mis. De toch zo meetkun dig keurig gerangschikte blokken, de dwarse doorsneden, waar enorme flats oprijzen, het brengt me van de kook. Een of ander instinct leidt me altijd in de verkeerde richting en de befaamde uitspraak, dat bij een keuze van links en rechts de eerste impuls de beste is komt nooit uit. Het gekke is, wanneer ik dat logisch beredeneer en dus de eerste impuls negeer, ik ook falikant verkeerd ben. Dan ga je de weg vragen, maar meestal brengt dat niet meer dan wat extra gezwerf, want de bewo ners kennen hun wijk nOg niet. Ik kan ze nauwelijks laken door eigen weigeweten tekort. Het is allemaal nog zo kersvers- Maar nu heb ik toch wel ontdekt, dat de weg niet weten beslist geen nieuwwijkse kwaal is en ook geen typisch Haags verschijnsel. Laatst moest ik in Hilversum zijn. Wegwijs Een laan, oud al, pal aan het cen trum grenzend. Bij het station een keurige kaart, maar het was wel veel linksom en rechtsom. Dus prentte ik de route, voor zover ik het uit het hoofd leren-in-snel-tem- po nog niet heb verleerd, in het kop petje. Marcheerde derwaarts en wist, dat ik op een bepaald ogenblik een steenworp van het begeerde adres af was. Maar ik stond op een driesprong en wat daar nu het juiste pad van zou zijn leek me een raadsel. Geluk kig daar kwam een meneer met een hondje aan. Het hondje kenmerkte hem als buurtbewoner, althans dat dacht ik. Meneer wist echter niets, maar beduidde dat het „wel ergens daar.." zou zijn. Ik derwaarts tot ik een mevrouw met een boodschappentas tegen kwam. Mevrouw vertelde, dat ze een vriendin had, die er een kennis had wonen, maar waar het was? Onbe kend. Troostte mij, dat juist van daag een melkman de wijk deed. Als ik nou die melkman opspoorde... die zou het wel weten.... De melkman bleef echter een on zichtbare geest. Eindelijk heeft een kind met een stepje me lief op weg geholpen. Tot de hoek. Ik bedacht me. dat ik nog dropjes in mijn tas had en bood hem in dankbaarheid het rolletje aan. Het knaapje keek wel begerig, maar schudde het hoofd: „Ik mag niks aannemen van vreemde me vrouwen; ik zeg niet eens tegen me moeder dat ik u weggebracht heb..." Hij spurtte weg, een kleine ridder in gewetensnood.... Frico kaas steelt elke show De Trouw-Sinterklaasactic is een traditie, die nu haar twintigste jaar ingaat. In het raam van de samenwerking met de dagbladen van Het Kwartet, wordt deze actie thans uitgebreid over alle bladen die uitgegeven worden door de N.V. „De Christe lijke Pers". De opzet van deze financiële actie is steun te verlenen aan protestants-christelijke projecten in eigen land of buitenland. In de laatste jaren kon belangrijke steun worden gegeven aan Nes Am- mim. de Nederlandse oecumenische kibboets in Israël, het werk van de Hernhutters in Suriname en aan de arbeid van de Santi's (Casa Materna) in Napels. Voor de gezamenlijke actie 1971 in Trouw en in de bladen van het Kwartet vragen we aandacht voor hulpverlening aan de Spaanse Evangelische Kerk en dan speciaal voor het onderwijs, dat geen enkele vorm van overheidssteun kent. Onze redacteur Jan Roelfs heeft een bezoek ge bracht aan de evangelische gemeenschap in Madrid. Het resultaat is dat de Actie T-K (Trouw-Kwartet) zich richt op de adoptie van het „Colegio Evan gelico Juan de Valdes", een school met de bijbel. „T-k-actie onder de leuze: Giro voor Pedro". De Spaanse Evangelische kerk wil veel Pedro's onderwijs geven, maar ze kan dit niet. Ook al zou ze iedere peseta (vijf cent) twéémaal omkeren. Daarom: Giro voor Pedro. Centraal gironummer N.V. De Christelijke Pers Amsterdam: 1.690.968. Bankrelatie: Ned. Middenstandsbank Amsterdam: 6.97.360.768. Van onze parlementsredactie

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7