Twaalf plaatsen groeien naar één streekgewest hollanders op PTT- naar gehandicapten Brandweer en ambulance als éénheid Tevreden met huisje al moet het ook uit elkaar Rotterdams verder over drinkwater ,smaakgrens' „CENTRALE IN VOORSCHOTEN" ker Unieke samenwerking in Brabant Enige Westlandse bioscoop dicht Bouwnomadein Leidschendam: VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL In het zó prachtige bosrijke West-Brabant beginnen de contouren van een intensieve samenwerking tussen twaalf gemeenten, die samen de Regio Roosendaal vormen, zich steeds duidelijker af te tekenen. Tijdens een feestelijke radendag werd het eerste lustrum van deze unieke samenwerkingsvorm, die ook bij verschillende gemeenten elders in ons land nogal de aandacht heeft getrokken en in mooie letters het „Overlegorgaan Regio Roosendaal heet, met toespraken, gelukwensen en een goed glas, de zuiderling eigen, gevierd. Niet alleen Roosendaal, maar ook Bergen op Zoom, gestimuleerd door dit goede voorbeeld, kent sedert drie-en-een-half jaar een samen werkingsvorm met de omliggende gemeenten. Het ligt thans in de bedoeling om binnen afzienbare tijd te komen tot een Gewestelijke Raad, waarin de regio's Roosendaal en Bergen op Zoom in één samenwerkingsverband zijn ondergebracht. De idee om tot samenwerking in de regio te komen is vooral voortgespro ten uit de gedachte, dat men het geld maar één keer kan uitgeven en dat steel men met elkaar méér kan doen. Deze vorm van samenwerking vormt niet alleen een kostenbesparende factor, C| maar herbergt ook veel meer aan doelmatigheid. Vooral bij de practi- sche hulpverlening kan men in deze j samenwerkingsvorm goede resultaten l10| bereiken. Zo zou men willen komen tot één brandweerkorps, die de gehele agglo meratie gaat bestrijken. Ook wil men tot een regionale ambulancedienst en hulpverleningsdienst komen. Dit zijn slechts enkele voordelen, die een sa menwerkingsvorm opleveren. Dan is er het onderwijs, waarmee men grote plannen heeft. Zo wordt gedacht aan streekscholen, zoals een M.T.S. of een horecaschool. Voordelen Dit is nog maar een greep uit de grote serie mogelijkheden, die binnen regioverband mogelijk zijn. Men denkt bijvoorbeeld aan een zo moei lijk te hanteren object als de Hin derwet en de ambtenarencontrole I daarop. an K Een antler belangrijk onderwerp, ïede I ^at 'n de reB'° Roosendaal en Bergen Iers 1 °P Zoom speelt, vormt de tweede na ad eke tionale luchthaven. itiewj Men is van mening, dat binnen een zal I samenwerkingsverband, waarin zove- len hun „eigen inbreng" hebben en J specialisten op diverse terreinen bij oj de hand zijn, veel meer bereikt kan O6.0| worden. Overigens verwachten de colleges wel verschillende moeilijkheden, ruikpwant in onderling overlég zal uitge- maakt moeten worden, welke ge- />ti meente bijvoorbeeld de brandweer- erz 'korpschef gaat leveren of een hoofd van de hulpverleningsdienst creëert. Weliswaar zullen de grootste gemeen- (SE ten ongetwijfeld de grootste lasten op hun schouders te torsen krijgen. Overleg Om werkelijk aan de samenwer kingsvorm de juiste dimensie te ge ven is er een zeer intensief kontakt tussen de verschillende gemeentebe sturen. Een keer per maand komen de colleges van B en W bijeen en twee keer per jaar is er een raden- dag, waarop alle raadsleden van de gemeenten zich over de gemeen schappelijke problemen buigen. Geza menlijk is men ook beter in staat de juiste adviezen aan provincie en rijk te geven of op de juiste tijd de hulp in te roepen. Belangrijk is ook, dat de samenwerking geschiedt op vrijwilli ge basis. De gemeenten werden niet gedwongen om samen te werken, de vorm is op speelse en natuurlijke wijze gegroeid. Gemeenten In de regio Roosepdaalzijn de ge meenten Hoeven, Nieuw Vossemeer, Oudenbosch, Djnteloor,d en Prinsen land, Fijnaart en Heijningen, Willem stad, Roosendaal en Nispen Rucphen, Oud- en Nieuw Gastel, Standdaarbui- ten, Steenbergen en Wouw vertegen woordigd. Nu er na vijf jaar een ba lans opgemaakt kan worden, kan men stallati met >ak of en nie houden ippeliji ijk zijn dan uitoel besl bioscoop aan de Havenstraat in Naaldwijk werd zondagavond voor de laatste niet til direkt, lan de ied' NAALDWIJK Het Westland zit zonder bioscoop. In de concertzaal- maal „The End" op het doek geprojecteerd. De kassa is gesloten en de vitrine •mming naast de ingang is leeg. „Gebrek aan technisch personeel", is de verklaring dea van mevrouw A. Moser-Bijster, de exploitante van de enige bioscoop in het Westland, na de sluiting (in 1968) van bioscoop „Odeon" in Monster (toeval- rhuishfl ligerwijs ook gevestigd in de Havenstraat). stellen, dat het ontstaan van het overleg zeer vruchtbaar heeft ge werkt. „De eenheid van visie, in al die samenkomsten bereikt, leidt aldus tot uniformiteit in de per gemeente te nemen bestuursbeslissingen". Zo wordt in een fraai geïllustreerd boekje, dat ter gelegenheid van het eerste lustrum is uitgegeven duidelijk gesteld. Deze beslissingen bestrijken het gehele maatschappelijke leven, maar richten zich toch vooral op za ken als de ruimtelijke ordening, de werkgelegenheid, de verkeersverbin dingen, de woningbouw en de recrea tieve voorzieningen. Zetel Wanneer de samensmeltingsvorm tussen de regio's Roosendaal en Ber gen op Zoom resulteert in een Ge westelijke Raad, die bestaat uit 26 raadsleden en 18 burgemeesters met een dagelijks bestuur van zeven le den, is het niet geheel uitgesloten, dat het vriendelijke gemeentehuis in de schaduw, van een prachtige kathe draal in Wouw de zogenaamde grens gemeente gaat vormen, waar de ver schillende college's en raden regelma tig bijeen zullen komen. Burge meester P. A. M. Sanders van Wouw vertelde ons, dat hij bijzonder inge nomen zou zijn als het zover kwam. Ook beraadt men zich er nog over om de gemeenten St. Philipsland, Tholen en Remmerswaal, die zo nauw bij Brabant betrokken zijn, binnen dit samenwerkingsverband te betrek ken. Burgemeester J. P. Godwaldt van Roosendaal heeft bijzonder veel ver trouwen in de nieuwe regio. „Met el kaar kunnen we in deze snel veran derende tijd veel meer doen. Grote projecten zijn voor kleine gemeenten alleen niet meer uit te voeren". Hoewel de burgemeester ervan over tuigd is dat Roosendaal als grootste gemeente wel de zwaarste lasten zal gaan torsen, hechtte hij veel waarde aan de samenwerking. Belang Juist in deze situatie nu de ge meenten meer naar elkaar groeien en straks opgenomen worden in één re gio vormen voorlichting en documen tatie belangrijke pijlers voor een goed stuk openheid en inspraak. Zowel Bergèn op Zoom als Roosen daal hebben geen eigen voorlichtings apparaat en zelfs beide agglomeraties beschikken niet over een vaste voor lichtingsman. Dit in tegenstelling met gemeenten met veel minder inwoners, die wel over een eigen voorlichtings ambtenaar beschikken. Weliswaar 'verzorgt Jhr. Walter Trip, die op contractuele basis voor de gemeente werkt, op bijzonder goe de wijze de voorlichting, maar een vaste voorlichtingsman voor beide agglomeraties is niet aanwezig. VOORSCHOTEN Er is weer vraag naar vliegende Hollanders. Een actie van mevrouw Vlieland heeft het vooroorlogse speelgoed weer in de belangstelling ge bracht. Zij ontdekte dat het speelgoed, .de voorganger van de hoela-hoep en de klik-klak geschikt was voor gehandicapte kinderen. Een bericht in het personeelsblad van de PTT „Aangetekend" deed de rest. De aanleiding van de actie was de nood van een 4-jarig jongetje uit Amstelveen. Voor hem zocht me vrouw Vlieland een vliegende hollan- der, niet alleen als speelgoed maar meer als werktuig voor verschillende spieroefeningen. iHet bericht in het personeelblad had een onverwacht gevolg: de telefoon in de woning aan de Schaperlaan in Voorschoten stond roodgloeiend. „Ik wist niet wat me overkwam". Mensen uit het hele land belden. Een man in Groningen met vier gehandicapte kinderen vroeg er één als ik er over had. Hij had al jaren naar een dergelijke „trekstep" gezocht, nooit had hij een vliegende hollander kunnen vinden. Mensen uit Zeeland, Arnhem en Leidschendam belden om te zeggen, dat ze zo'n ouwetje op zolder hadden gevonden. De Centrale Magazijn dienst van de PTT zegde alle mede werking toe en zorgde voor het ver voer. Ik heb er nu nog vier in huis al zes mensen heb ik ermee gelukkig kunnen maken. En ik ben pas twee weken bezig". De overdracht van de eerste twee vliegende hollanders aan de vader in Groningen werd ongewild een kleine show. De chauffeur van de PTT kon het adres niet vinden. Een chauffeur van een brandweerauto werd om raad gevraagd. Toen de PTT-er vertelde waarvoor hij het stuk speelgoed weg moest brengen, zei de brandweerman „Rij maar achter me aan". Met de rode brandweerwagen voorop werden de twee „treksteppen" aangevoerd. Mevrouw D. Vlieland echtgenote van een verstokte PTT-er is eigenlijk wel een beetje geschrokken van de plotselinge belangstelling. „Ik ben ontzettend gelukkig, dat ik wat men sen en kinderen heb kunnen helpen, maar al die ruchtbaarheid hoeft van mij niet". „Ik wil zelf helemaal niet op de voorgrond treden, ik heb im mers alleen het idee voor dat bericht je gehad". „Er is nog zoveel ellende in Neder land. Op alle manieren zien we veel van problemen en zorgen in andere landen. Door grootse acties worden duizenden naar die andere landen overgemaakt. Ik gun het die mensen natuurlijk van harte, hoe meer hoe beter. Maar ook in ons eigen land is er nog veel ellende. Daar wordt nog zo weinig aan gedaan". „Ik zou die snoetjes van die gehan dicapte kinderen wel eens willen zien als ze voor het eerst op zo'n vliegende hollander rijden. Die dingen kennen ze helemaal niet. Ze worden voor zo ver ik heb kunnen nagaan niet meer in Nederland gemaakt. Het is speel goed uit mijn kinderjaren. Nu de actie veertien dagen oud is, heeft mevrouw Vlieland, een vriende lijke dame van middelbare leeftijd, een beetje angst voor de verdere toe komst. „Ik had er eigenlijk al een punt achter willen zetten. Ik heb kontakt opgenomen met dokter Van Swol. Als ik niet alle vliegende hol landers kan onderbrengen, dan wil hij de overige graag hebben. Hij was erg enthousiast. Voorlopig staan in de woning van Mevrouw Vlieland te midden van haar vliegende hollanders. het gezin Vlieland vier vliegende hol landers, houten plankjes met ieder vier wielen voortbewogen door een op de achtoras aangesloten heen en weer te bewegen stuur. Het sturen gebeurt met de voeten, de voortbeweging vergt armkracht. De woning is in middels gepromoveerd tot „De eerste Nederlandse Vliegende Hollander Centrale". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De directeuren van de drinkwaterleidingbedrij- ven in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam maken zich ernstig zorgen over de snel verminderde kwaliteit van het Rijnwater. Afge lopen maandag kwam hij Lobith 247 milligram zout per liter water de Rijn binnen. Woensdag was die hoeveelheid al 276 milligram. De slechte kwaliteit van het Rijn water wordt veroorzaakt door de ge ringe neerslag, die de waterstand op de Rijn bijzonder deed dalen. Op het LEIDSCHENDAM Volgend jaar december ga ik voor de 23e keer verhuizen. Waar naar toe weet ik nog niet, dat is eigenlijk ook niet zo belangrijk. Je ziet weer eens wat anders, je komt op een an dere plaats met een andere omgeving en andere mensen." Mevrouw C. Rookhuizen-Bos heeft geen bezwaren meer tegen hel verhuizen. Zij heeft zich dertig jaar geleden geschaard onder het kleine legioen van de bouwnomades, de echtgenotes van bedrijfsleiders en uit voerders van grote bouwcomplexen. Haar huisje verhuist mee de kleurige houten bungalow wordt in drie stukken gebroken op een vrachtwagen geladen en elders in het land weer opgetrokken. jn het begin heb ik wel eens op een paar verhuiskis en zitten huilen, ik stond er helemaal ai!een voor. Nu is het eigenlijk een routinekarwei geworden. Een paar weken in een ho tel en als de vloerbedekking er ligt, dan stap ik er weer in". Mevrouw Rookhuizen is echtgenote van de bedrijfsleider van de drie jaar durende bouw van het nieuwe zie kenhuis St. Antoniushove en heeft haar houten vierkamerwoning aan de rand van het bouwterrein. Een forse tuin rondom de woning, aan de ach terzijde een immense volière met veertig vogeltjes, de hond Katja en een fonkelnieuwe kleurentelevisie zijn de eerst in het oogspringende voorwerpen van de behuizing. bii bioscoop in. Naaldwijk heeft 31 jaar „gedraaid". De moeilijkheden be ng is 6°nnen vorig jaar, toen de toenmalige operateur getroffen werd door een harl- »el uitt aanval. De projectoren konden blijven draaien, dank zij de inzet van een ilp-operateur en de zoon van mevrouw Moser, Arnold. De laatste tijd echter ig Arnold Moser zich alleen voor de taak gesteld om drie films per week- oorzovtleindc op het witte doek te brengen. De kruik gaat net zolang te water tot zij inwt barst en de kruik is gebarsten, want op doktersadvies moet Arnold, die in het dagelijks leven in de filmstudio werkt, zijn extra-inspanningen in het week- doeld tinde staken. „Het is natuurlijk een absurde situatie, dat er in het gehele Westland geen Akele bioscoop meer is", zegt mevrouw Moser, „maar de situatie was voor ons al geruime tijd onhoudbaar en nu heb ik door de laatste ontwikkeling het arde vi besluit genomen om te stoppen. Het is een zware beslissing, maar hij was onafwendbaar". De drinkwaterleidingbedrjjven gaan desondanks door Rijnwater in hun reservoir binnen te laten. Rotter dam. dat voor de drinkwatervoorzie ning geheel afhankelijk is van rivier water. moet steeds slechter water gaan leveren. „De smaakgrens is reeds overschreden", zei een woord voerder van het drinkwaterleidingbe- drijf. „Maar wij hebben geen alterna tief". De spaarbekkens op de Bereplaat kunnen Rotterdam slechts voor twee weken van water voorzien. De veel grotere bekkens in de Biesbosoh, die Rotterdam maandenlang drinkwater kunnen leveren, zullen pas in begin 1973 gereed zijn. In Rotterdam spreekt men van een „bijzonder nare situatie". De waterstand van de Rijn is nog steeds aan het zakken, waar door in Rotterdam de smaakgrens nog verder zal moeten worden overschre den. Het drinkwaterleidingbedrijf in. Amsterdam zit veel gunstiger, omdat het zoute Rijnwater aangezuiverd kan worden met duinwater. Verder heeft Amsterdam reserves voor enke le maanden. Toch noemt een woord voerder van het hoofdstedelijke drinkwaterleidingbedrijf „de situatie steeds moeilijker". De situatie in Den Haag is relatief gezien het gunstigst. Niet alleen om dat Den Haag het rivierwater kan aanzuiveren met duinwater, maar ook omdat na de kanalisatie van Neder- rijn en Lek, Den Haag kwalitatief beter water ter beschikking krijgt. Mevrouw Rookhuizen: „Na een paar weken hotel, stap ik weer in mijn huisje". weerkundig station in Rheden mat men sinds 1 september een neerslag van twintig millimeter, terwijl 125 millimeter normaal is. Weerkundigen verwachten dë komende twee weken geen belangrijke neerslag in Zuid- Duitsland (belangrijk voor de water stand op de gehele Rijn), en na een behoorlijke depressie zal het dan toch nog een kleine week duren voordat de waterstand bij Lobith weer nor maal is. Toen haar man dertig jaar geleden als bedrijfsleider werd aangesteld be gon haar nomadenbestaan. Het zoon tje werd onder de arm genomen en met een tweede op komst vertrok ze naar een mobiel huis, houten keet op een bouwterrein in Noordwijk aan zee. Hier werd de eerste dochter ge boren, een tweede kwam in Den Hel der, de jongste zoon werd in Heerlen geboren. De opvoeding van dc kinderen heeft haar niet zoveel problemen op geleverd. „We zaten om het jaar in een andere plaats en telkens moesten de kinderen naar een andere school, maar ze konden goed leren en hadden geen moeite met het maken van nieu we vriendjes. Dc kinderen hadden niet teveel moeite met dc nieuwe scholen, ze pasten zich snel aan. Ze zijn dan ook alle vier goed terecht gekomen". Eigenlijk leeft mevrouw Rookhui zen, 62 jaar vitaliteit, temidden van een mannenmaatschappij. Regelmatig heeft zij de hei-installatie naast de voordeur gehad. Maar van de doffe dreunen heeft ze niet zoveel last on dervonden. „Ach de een is wat mak kelijker dan de ander, ik behoor tot de makkelijken, geloof ik". En dat leven in die mannenmaatschappij, daar heb ik nooit veel last van gehad. Ik leef mijn eigen leven. Ik kom nooit op de bouw, ik ben in mijn huis bezig en daarmee ben ik tevreden". Wat lachend merkt mevrouw Rook huizen op: „Ik ben nog een echte ouderwetse huisvrouw. Ik moet de deur niet uit. Je ziet het tegenwoor dig zoveel. De vrouw galt de deur uit om te werken en neemt een werkster. Dat huishouden vinden ze maar niets. Ik ben tevreden met mijn huisje, ook al gaat het regelmatig uit elkaar". Bouwfamilie Het is eigenlijk niet zo verwonder lijk, dat mevrouw Rookhuizen niet zoveel bezwaar heeft tegen de eeuwigdurende bouw in het achter tuintje. Zowel zij als haar echtgenoot komen uit een bouwfamilie. Haar va der begon als stratenmaker en klom spoedig op tot aannemer van heiwer ken. haar man is de zoon van een uitvoerder. Het nomadenbestaan bevalt haar eigenlijk best. „Een flatje aan een ga lerij is maar niets, een huisje op het land is veel beter. En dat heb ik hier een beetje". Toch zijn er ook voor haar soms wel problemen en moeilij ke situaties. „In Delft hadden we een keer brand in een bouwkeet, de mannen hadden weer eens de jassen om te drogen op dc kachel gelegd. Nog niet zo lang geleden kwam er een hijs kraan naar beneden. Die lange arm miste maar net ons huisje. Maar ja, het had veel erger kunnen zijn. Als onze kinderen nu eens niet zo'n knappe kop hadden gehad. Dan had den we een hoop ellende kunnen be leven in ons nomadenbestaan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5