Rijnlands huis hersteld AGENDA Kaas aan de top Films in Leiden N.V. L.I.A.M. H. Knigge opvolger J. Kooi j h [Wee doden Alphen NS wil meer huizen bij halte Voorschoten Unieke bloemenshow Aalsmeer (X)N- Dr. Cramer nam ATTENTIE ;k v. d. WATER Zondagmiddag naar Hooglandse Huys afscheid per brief Leiden krijgt raad voor milieu Kleuren-tvs gestolen Vond 4= IEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 (door Leo Verkaik) SIDEN Vrijdag 19 november wordt in aanwezigheid van onder anderen koningin Juliana en mi nister Drees het grondig geres taureerde Gemeenlandshuis aan de Breestraat van het hoogheem raadschap Rijnland officieel in gebruik genomen. Uit de belang stelling voor deze gebeurtenis (die zich voornamelijk 's morgens in de Stadsgehoorzaal afspeelt) blijkt wel, dat het Gemeenlandshuis met zijn drie topgevels niet alleen van regionale maar ook van landelijke betekenis is. einigen buiten de kring uan in siders echter weten iets af van dit gebouw en het werk, dat hier wordt verricht. In deze leemte hopen wij een beetje te voorzien door zowel over gebouw als hoogheemraad schap een beknopte schets te geven met als leidraad het door mr. P. J. Mi jksenaar, oud-voorlichter van Amsterdam, ter gelegenheid van de ingebruikneming geschreven boekje. zt ien Bedsteden iets over het gerestaureerde lebouw. 1578 kocht het toenmalige Rijn- ands bestuur het huis Breestraat ï9 aan, dat een tiental jaren tevo- en tot één pand was gevormd uit hie afzonderlijke middeleeuwse ooningen. Bestemming voor de be- uizing: een logeer- en vergader- mis. Rijnland beoogde een voor- lame behuizing, niet alleen voor echtszittingen en beraadslagingen naar ook voor het gebruiken van naaltijden en om er te logeren. bestuurders kregen in dit huis na restauratie en verbouwing er- :an) elk een kamer, voorzien van 'en rijk geornamenteerde bedste- Ie. Deze bedsteden (die verband delden met de toenmalige moei- a tjke en omslachtige manier van eizen) moesten herhaaldelijk wor- en vernieuwd en werden dus in- ensief gebruikt. n 1596 tot 1600 had een algehele 2dic; ,erbouwing plaats en in 1663 kreeg f e bekende architect Pieter Post ■tani pdracht het interieur aan de eisen an de tijd aan te passen. In de Tien jaar ubsu lanin ri. ;eergelegenheid heeft U bij ons •én minuut afstand v. d. Werf- it, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee iten Hooigr., (Ir. Driessenstraat), Vest en Langegracht (Lichtfa- :en). loont de moeite om onze grote dit; -fcetie en de beste merken in te ml Onze traditie is „altijd voordeli- geen valse leuze „van zoveel ,r zoveel" maar het gehele jaar zoveel". En toch vak-standing stellfccbte Juweliers en Horlogers. Onze dn ateliers onderstrepen dit, door raqe vakservice te bieden. Doet er ■den voordeel mee. Gouden sieraden, en v kpvingsringen, horloges, klokken, lettes, verzilverde geschenkartdke- I briljant. béste merken, de ruimste keuze Juwelier - Horloger HAARLEMMERSTRAAT 181 'HEN De 25-jarige heer G. ich uit Boskoop en de 15-jarige "lina Kom zyn resp. gisteren andaag in het verkeer om het gj gekomen. vieravond raakte de heer Ul- ikpun t met zijn auto van de weg. Hij n Est op de Prins Hendrikstraat, na- ndbat |e hefbrug, en raakte de macht Zw( het stuur kwijt. De auto ramde boom en vloog in brand. Een 27. 'ri omstanders probeerde de heer 3 ich uit de auto te halen maar de 4. alge en konden niet open. De vier yth.fi nen, te weten de heren A. van 4 p van G.jjs en va(ier en zoon 'tboek velcl' zijn toen °P de motorkap ommen en trapten de voorruit 2. gel De gewonde bestuurder werd vett ,jat he^ vuur hem kon bereiken, 5S ag,j zijn auto getild. Hij is daarna itel, i ^et AZ vervoerd en is daar in ekviie Q0P va nde nacht overleden. De vemvt brandde uit. 29. wi i de Steekterweg (Rijksweg 11) srhan de 15-jarige Barendina Kom i°ovet Borgen met haar fiets de weg dwooI naar het fietspad dat aan de kant van de ouderlijke woning Een bromfietser, komende uit mmerdarn, kwam met haar in 9. or ng. Het meisje was op slag dood. irak, l ingen, wiens naam nog niet kon - tel. 2 en vastgesteld, is met verwon- neg.: »n naar Rijnoord vervoerd. 40. de do<iafsfe helft van de 18de eeuw be- d on men Rijnlands huis ook te ge- ruiken als kantoor. .807 kreeg het gebouw het zwaar verduren door de ramp met het ruitschip. Daarna en in latere ja- en hadden allerlei incidentele ver- ouwingen en restauraties plaats, ie het eigenlijke karakter van et Gemeenlandshuis meer kwaad m goed deden. we vervangen. Het meest ingrij pend was het terugbrengen van de gevel aan de Breestraat in de toe stand van omstreeks 1600. De in de vorige eeuw aangebrachte gevel- I960 ten slotte werd begonnen let een grondige restauratie van et Gemeenlandshuis. Deze res- .luratie heeft ruim tien jaar ge- 'iuurd; zij was mogelijk dankzij 'isidies van gemeente, provincie rijk. een onvangnjke en minuti- restauratie geworden, waarbij verscheidene verdiepingen, van Je kelders tot de zolders, oude kimten zijn hersteld of door nieu- Vrijdag 5 november Vestestraat 40, 8.30 uur; Imperium met GRIMM-igheden. Den Burcht. 7.30 uur; uitvoering jeugdkoor Ex Animo. Den Burcht. 7.30 u.: uitvoering jeugd koor Ex Animo, zangspelen. Van poppen en kabouters en Het verlorentasje. Rapenburg 24, jazz-zolder Hot House, 14.30 uur nam.: nachtconcert Chris Hinze Combination (Chris Hinze, Wim Stolwijk, Roger Cooke en Jimm Shaaperoe). Antonius-clubhuis, 8 uur: uitvoering Leids Instrumentaal Muziekgezelschap Crescendo t.g.v. 20-jarig bestaan (dir. W. van Strien).' Zaterdag 6 november Vestestraat, 8.30 uur: Imnerium met GRIMM-igheden. Kreatief Sentrum, Bree- straa 66. 10 uur voorm. ot 2 uur 's nachts: Kreatief Slrkus door Cultureel Jongeren Paspoort. Zuiderkerk, 8 u.: donateursconcert Jeugdkamerorkest. Leiderdorpkinderspeelzaal Dennen schans (N 13), M18 u.: speelgoedtentoon stelling. Antonius-clubhuis. 8 uur: uitvoering Leids Instrumentaal Muziekgezelschap Crescendo t.g.v. 20-jarig bestaan (dir. W. van Strien), receptie 35 uur. Zondag 7 november LAK-theater, 2.30 u.: „Geheimzinnige uitvinding", poppenspel voor kinderen, door Henk Abbing. Leiderdorpkinderspeelzaal Dennen schans (N 13), 1118 u. speelgoedtentoon stelling. LEIDERDORP Hervormde kerk, 8.30 u.: afd. Leiderdorp K. en O., concert bij kaarslicht door het Amati-strijkkwartet en het Ardito-blaaskwintet, werken van Benj. Britten, Will Eisma, Maurice Ravel en Louis Spohr. LEIDEN Hooglandse Huys, 2.30—5.30 u.: Experimenteel kerkewerk Herv. Ge meente, bijeenkomst voor bejaarden, ge handicapten en eenzamen. FILMS Camera: wo, za en zo-middag 2.30 (zo 4.15 uur) „Winnetou in de dodenvallei"; overige middagen en avond 7 en 9.30 uur „The Arrangement" 18 jr; nachtv vr/ za 11.30 uur „Z" door Costa Gravas. Luxor: „Dit is uw man, 16 jr, een film van Oswalt Kolle; 2.30, 7 en 9.15 u; zo 2.30, 4.45. 7 en 9.15 u. Lido: „Wat zien ik", 2.30, 7 en 9.15 u (zo 4.45 ook). Studio: „They call me Mr Tibbs", 2.30, 7 en 9.15, zo ook 4.45 u. Trianon: Blue Movie, 18 j, 2.30, 7 en 9.15 u; zond 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Rex: Playboy, 18 j, 2.30, 7 en 915 u: zond 2.30. 4.30, 7 en 9.15 u. Apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807. De apotheken Voorschoten en Leiderdorp zijn ook geopend. Doktersdienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. steen is vervangen door oude bak steen van dezelfde afmetingen en kleur als de oorspronkelijk ge bruikte. Alle topgevels zijn gesloopt en opnieuw opgetrokken en de ou de zandsteenversieringen zijn ge restaureerd, evenals de natuur stenen lijsten. IJzeren Kantoor De uit de 19e eeuw daterende em- pire-ramen zijn vervangen door kruiskozijnen en de vensters wer den voorzien van glas in lood, waarin een aantal gebrandschil derde medaillons. De hal, de klei ne zaal, de kamer van de dijk graaf, de Blauwe Zaal, het onder huis, de Grote Zaal, het 'IJzeren kantooralles kreeg een grondige opknapbeurt. Resultaat: Rijnlands huis heeft met ere zijn plaats her kregen in de rij van historische, monumentale gebouwen in Ne derland. Driedelige taak En wat niet van ieder historisch ge bouw kan worden gezegd: er wordt ook in gewerkt, door zeer velen zelfs. Rijnland is immers een over heidslichaam met een drieledige taak: het instandhouden van wa terkeringen, de zorg voor een goede waterhuishouding boezem beheer) en het zo zuiver mogelijk houden van het water in dit gebied. Rijn land is nu dus zowel waterschap als zuiveringschap. £o worden we kelijks in het uitgestrekte gebied van Rijnland (ruim 100.000 ha één miljoen inwoners) vijftig wa termonsters genomen. Bestuur Waf de bestuurlijke en organisatori sche aspecten van Rijnland betreft: de dijkgraaf, zes hoogheemraden en 25 hoofdingelanden vormen te zamen de 'verenigde vergadering', waarvan de functie vergelijkbaar is met die van provinciale staten of gemeenteraad. Aan het hoofd van de technische dienst staat een ingenieur-directeur, die een staf van ruim honderd medewer kers op uiteenlopend gebied heeft. De kosten van Rijnland worden bestreden uit de opbrengst van de omslagvoor ongebouwde ei gendommen. LEIDEN Zondagmiddag is er een bijeenkomst voor bejaarden, ge handicapten en eenzamen van Expe rimenteel Kerkewerk in het Hoog landse Huys (Moriaansteeg bij de Hooglandse Kerk). Deze begint om half 3 en eindigt om half 6. Ds. W. J. Sijthoff uit IJmuiden zal iets vertel len over de Diaconessenarbied in Su riname en een film laten zien. Als men werkelijk gehaald moet wor den met een auto, kan men vandaag nog bellen naar mevrouw E. M. Chaudron-Bos, Fagelstraat. 31, Lei den, tel. 52032. Voor wie behoefte heeft dit werk met een geldelijke bijdrage te steu nen: GIRO 78 39 95 t.n.v. Experi menteel Kerkewerk. LEIDEN Zoals wij al hebben bericht, zal dr. A. W. Cramer het pastorale ambt (remonstrants predi kant) verwisselen voor een weten schappelijke betrekking aan de Leid- se universiteit. De kerkeraad heeft hem in de gelegenheid gesteld zijn werkzaamheden als predikant nu al neer te leggen, dit op uidrukkelijk verzoek 'van dr. Cramer. Hij had nog recht op enkele maanden stu dieverlof. Ten aanzien van de ver vulling van de vacature zal de ker keraad zich zeer binnenkort met de Gemeente verstaan. Dr. Cramer heeft zich nu terug getrokken en verzocht slechts schrif telijk contact met hem op te nemen. Hij heeft per brief afscheid van zijn gemeente genomen. „Wanneer ik probeer een balans op te maken van de periode van mijn predikantschap, rijst voor mij de vraag waarom ik deze taak ben blijven beleven als iets waaraan ik mij enerzijds liever dan aan wat ook ter wereld wilde wijden, maar wat anderzijds voor mij te vaak een onmogelijke opgave was. Een psalm woord: „Met mijn God spring ik over een muur". Dat is voor mijn gevoel toch nogal eens gebeurd. Te vaak liepen we ook (hard) tegen die muur aan. Daardoor ben ik, lijkt me, als predikant toch menigmaal tekort geschoten". Aldus de brief. „Met dat -al heb ik met velen van u ook heel goede uren gehad. Daar ben ik erg dankbaar voor. Het is dan ook met heel gemengde ge voelen dat ik nu afscheid van de gemeente neem. Nu? Bepaalde om standigheden maken het erg moei lijk om dit op de gebruikelijke wijze, in een dienst, te doen. En daarom toch maar een afscheid nu, met deze brief." KLASSIEKE KWALITEITSMEUBELEN DEALER VAN ELK BEKEND KAMERBREEDTAPJT LEIDEN, HERENSINGEL KMH2JEL. 260031 RUNSBURG. OEGSTGEESTERWEG 46. TEL 01718-16813 V LEIDERDORP By een inbraak in een huis werd gisteravond een geldkistje met een paar duizend gulden gestolen. De inbrekers kwa men binnen door een ruit te force ren. LEIDEN In verband met het bedanken als voorzitter en lid van de afd. Leiden der Nederlandse Vereni ging van Ex Politieke Gevangen uit de Bezettingstijd van de heer J. Th. Witte is op een ledenvergadering, op voordracht van het bestuur bij enke le kandidaatsstelling mevrouw C. H. Hendriksen-Snel, sinds 194$ lid van het Leidse bestuur, tot voorzitter ge kozen. Tevens besloot de afdeling het plaatselijke bestuur te laten bestaan uit 6 leden te weten: mevr. Hendrik- sen-Snel, voorzitter; H. Bol, 2de voorzitter; W. M. van den Burg, se cretaris; J. F. Beekman, 2de secreta ris; A. Plekkringa, penningmeester en Sj. Mazurel, 2de penningmeester. VOORSCHOTEN Het ontwerp besluit bestemmingsplan „Buiten gebied Dobbewatering" (ten westen van de spoorbaan tot aan de grens met Wassenaar) kreeg gisteravond de goedkeuring van de commissie open bare werken. Het behelst een ge deeltelijke herziening van het in 1975 vastgestelde en in 1958 goedgekeurde „uitbreidingsplan in hoofdzaak". B. en W. menen tot de vaststelling van het bestemmingsplan reeds nu. voordat het structuurplan is behan deld, te moeten komen om zowel de landschappelijke waarde van het ge bied zoveel mogelijk te beschermen als ongewenste ontwikkelingen in het gebied tegen te gaan. In het bestemmingsplan is het tracé van de secundaire weg 16 bis (Leidse Baan) opgenomen. Indien als nog zou worden besloten de Leidse Baan niet aan te leggen, dan moet op dit tracé het agrarische gebruik gehandhaafd worden. Tegen het ontwerp zijn vijf be zwaarschriften ingediend. Een van de reclamanten is de Nederlandse Spoorwegen. De NS wijst op een artikel van de ontwerp overeenkomst inzake de weder- indienststelling van de halte Voor- LEIDEN Blijkens een voorstel van B. en W. dat dinsdagavond in de commissie voor de geneeskun dige en gezondheidsdienst wordt be sproken, krijgt Leiden binnenkort een „raad voor milieuhygiëne". Vol gens de ontworpen verordening zal deze bestaan uit een lid van B. en W., twee leden van de gemeente raad en een aantal leden, door B. en W. te benoemen op voordracht van de raad. De vergaderingen van de raad zullen openbaar zijn. B. en W. zien in eerste instantie een adviestaak weggelegd voor de in te stellen raad. De Gruyter open op Bevrijdingsplein LEIDEN Vandaag opende De Gruyter de grote supermarkt op het Bevrijdingsplein. De winkelopper vlakte bedraagt 1100 rn2 en in deze supermarkt worden' niet alleen le vensmiddelen verkocht maar ook zgn. „non-foods", zoals huishoude lijke artikelen, lederwaren, auto-ac cessoires, textiel, grammofoonplaten en schrijfwaren. De zelfbedieningswinkel van De Gruyter op het 5 Meiplein (die slechts 180 m2 groot was) is nu ge sloten. Hoog en laag water i Katwijk aan Zee ■ven. 1 ATWIJK AAN ZEE Zaterdag kenn Member: hoog water 5.08 en 17.28 °°K' "laag water 1.03 en 13.20 uur. ZOETERWOUDE „Bij de kaaskeu ringen, die ik in de laatste 20 jaar heb meegemaakt, is de kwaliteit maar zelden zo goed geweest als nu hier in Zoeterwoude". Dat zei gister avond ir. D. Rozeboom aan het slot van de jaarlijkse keuring van de produkten van Zoeterwoudse zelf- kazers. Hun aantal is na 1945 sterk teruggelopen, maar de laatste jaren stabiel gebleven. Niet zo verwonder lijk als men weet hoe groot de vraag is naar echte boerenkaas. Vooral door voorlichting wordt getracht het peil van de kwaliteit te handhaven. De 13 jonge kazen waren alle van eerste kwaliteit en behaalden gemiddeld 92,3 punten tegen vorig jaar 89,5 pnt. De 12 belegen kazen kwamen tot een gemiddelde van 90,7 pnt tegen 85,6 vorig jaar. AALSMEER „De bloemenvak- tentoonstelling is een ouverture voor de ingebruikneming over enkele maanden van 's werelds grootste vei ling van snijbloemen, met kort daar op de opening van het Floriade Festival". Zo noemde mr N. Luitse, algemeen secretaris van de A.I.P.H. ('I Association Internationale des Producteurs de VHorticulture' een federatie van nationale bloemen - producentenverenigingen), de negen de bloemenvaktentoonstelling die tot en met zondag in de hallen van de Centrale Aalsmeerse Veiling wordt gehouden. Een overweldigende show met kleur en geur, die niet alleen voor de vakmensen interessant is, maar ook voor de „gewone" man die van bloe men houdt. Deze laatste groep wordt vooral zaterdagmiddag en zondag verwacht. Vorig jaar bezochten der tigduizend belangstellenden uit vele landen afkomstig, deze unieke ex positie. Tijdens de officiële opening gister ochtend was er al zo'n grote belang stelling, dat honderden aanwezigen geen zitplaats hadden. Uit alle delen van de wereld kwa men ze. Zelfs uit Canada. Maar er waren ook Finnen, Engelsen, Zwe den, Duitsers, Fransen. Na de bijeenkomst in het Aals- meerse raadhuis volgde een rond leiding door de veilinghallen. Nieu we soorten bloemen in ongekende Tal van fraaie arrangementen zyn er te bewonderen. Deze is van de Rynsburger Cor de Koning kleuren, fraai gerangschikt vielen er te bewonderen. Interessante ar rangementen, met karrewielen, fon teinen enz. Inzendingen zijn er uit Aalsmeer en de bollen- en de duinstreek. Overigens zei mr Luitse dat ter wijl overal elders de sierteelt nog wordt beschouwd als een integre rend onderdeel van de landbouw, gevangen in de landbouwstructuur, deze zich hier te lande heeft weten te ontplooien tot een belangrijke tak van nijverheid en alle kenmerken draagt, van de overgang naar de in dustriële maatschappij van morgen. Academische examens LEIDEN. 4 november Doet. ex. fis caal recht R. N. J. Kooiman (Haarlem I; doet. ex fiscaal recht C. J. Langereis (Aalsmeer). schoten, waarin o.m. staat, dat binnen een cirkel met een straal van 1000 meter uit het hart van de over weg in de Papelaan binnen afzien bare tyd een zo groot mogelyk aan tal inwoners zal worden gehuisvest en dat het ten westen van de spoorweg gelegen gedeelte van dat gebied in het ontwerp-strucluurplan in be ginsel wordt bestemd voor woning bouw. B. en W. menen, dat het bestem mingsplan alleen is opgezet om on gewenste ontwikkelingen in dat ge bied te voorkomen. LEIDEN De heer H. Knigge te Uden (Noordbr.) is benoemd tot di recteur van het bejaardentehuis aan de Kaarsenmakersstraat, als opvol ger van de heer J. Kooij die met pen sioen gaat. De nieuwe directeur, die 1 januari in dienst treedt, werd in 1920 geboren. Hij is gehuwd en heeft een dochter en twee zoons. LEIDEN Seks-zoekers kunnen deze week hun hart weer ophalen in de Leidse bioscopen: in TRIANON draait voor de zesde week de Nederlandse „pure" seks film Blue Movie; in LUXOR „nieuwe onthullingen van Oswalt Kolle: „Dit is uw man"; in LIDO: voor de negende week de van seks vervulde Nederlandse speelfilmkomedie „Wat zien ik"; in REX: Playboy, het verhaal van een man „die als een seksridder door een wereld van hunkerende vrouwen raast". ten slotte ook nog twee „gewone" films. In CAMERA: The Arrangement, een onmogelijk tranenrijk verhaal over de belevenissen van een Griekse immigrant in het zakelijke Amerika. De al vele jaren Amerikaans staats burger zijnde Elia Kazan heeft hierin zijn Griekse afkomst weer niet kun nen vergeten; waarom zou hij ook? De Angelsaksische mentaliteit ligt hem niet en hij is van de weerom stuit steeds melancholieker gewor den. Zijn werk draagt een onmiskenbaar melodramatisch karakter. In STUDIO (voor de tweede week) ook al een stukje Amerika: de poli tiefilm „They call me mister Tibbs". LEIDEN Koopochtend invaliden. Op verzoek van de Unie van de Vrouwelijke Vrijwilligers houdt Vroom en Dreesmann maandag 13 november weer een speciale koop ochtend ten behoeve van ongeveer driehonderd invaliden. LEIDEN Kinderpostzegels Volgende week begint weer de ver koop vankoop van kinderpostzegels. Burgemeester Vis kocht dinsdagoch tend in het hoofdkantoor aan de Gerestraat de eerste zegels. Verder worden in het bijkantoor Zuidwest kinderzegels verkocht. LEIDEN Zeven kleuren-tv's en 10 storio-installaties zijn in de nacht van woensdag op donderdag uit een opslagplaats aan de Hogewoerd ge stolen. De inbrekers kwamen binnen door een ruit in te slaan. Uit een kruiser, die in de Zijl ligt, is vannacht de buitenboordmotor gestolen. De waarde is 1400 gulden. Mercedesshow Drie dagen een fleurige show van Mercedes-Benz personenwagens en bestelwagens in ons bedrijf te Leiden. De Mercedesshow is geopend: vrijdag 5 november 14.00 - 22.00 uur zaterdag 6 november 10.00-22.00 uur zondag 7 november 12.00 - 22.00 uur Vondellaan 45, Leiden. 01710-44545

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3