GEPASSEERD! Bisschoppen verdeeld over wijding gehuwde priester Willibrord wil weer op gang brengen Boekenaanschaf per gezin loopt terug Uw probleem is het onze Na verwerping celibaat Tito komt naar Engeland COMMENTAAR Eigen weg Hervormde wereld kanij)t met gebrek aan communicatie Pax Christi schrijft ambassadeur over kernproeven BEROEPÏNGSWERK Meer christenen in Zuid-Soedan Een woord voor vandaag De aktie GEEF GEZONDHEID is de negentien miljoen gepasseerd! Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Ge. heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder, lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post. zegels te worden ingesloten. Vraag: Komt een kleine zelfstandige, van ongeveer zestig jaar, die in zijn bedrijfje enkele jaren geleden een ongeluk heeft gehad, ook in aanmer king voor een invalidititsuitkering? Antwoord: Uit uw brief maken we op, dat u werkelijk een kleine zelf standige is geweest en niet was aan gesloten bij een bedrijfsvereniging, die de wet arbeidsongeschiktheid uit voert Als u maatschappelijk gelijk ge steld kon worden met een verzekerde, zoudt u zeker aangesloten zijn geweest bij een bedrijfsvereniging. Het beste is een beroep te doen op de algemene bijstandswet bij de sociale dienst uwer gemeente, waar men tevens kan na gaan of er enige omstandigheid aan wezig zou zijn. die u recht geeft op een invaliditeitsuitkering. Vraag: Wat is de ziekte van Sohuler- Christian? Antwoord: Volgens onze medische zegslieden is deze ziekte een gevolg van chelestorol, een stoornis in de vetstofwissel Lng, die het meeste voor komt bij patiënten onder de tien jaar. U kunt hierover het meeste lezen in de medische encyclopaedic, onder het hoofd Xanctomatosis. Dit is wel het enige concrete antwoord dat een me dicus over deze zeer gecompliceerde ziekte kan geven aan een leek, voor wie de vaktermen de zaak niet be grijpelijker maken. ROME (KNP) Nadat iedere mogelijkheid van ontkoppeling van priesterwijding en celibaat door de derde bisschoppensynode te Rome met een overweldigende meerderheid was verworpen is de onzekerheid over haar houding ten opzichte van het wijden van gehuwde mannen gebleven. Er was een stelling geformuleerd, waarvan men kennelijk gehoopt had dat deze door zijn strekking een grote meerderheid zou halen, maar de va deren stemden daarover ook weer verdeeld. De stelling luidde: „Gehuwde man nen dienen niet tot het priesterschap te worden toegelaten, ook niet in uit zonderingsgevallen, tenzij de paus met het oog op het welzijn der uni versele kerk, naar zijn wijs oordeel de mening is toegedaan dat de kwes tie in overweging kan worden geno men". Hier stemden 95 bisschoppen voor, terwijl 91 bisschoppen hun goedkeu ring alleen konden geven indien de tekst zou worden veranderd in de door hen gewenste zin. Tien bisschop pen stemden tegen en zes onthielden zich. Kerkelijke grondwet Het wordt mogelijk geacht, dat de over twee jaar te houden volgende bisschoppensynode zich met de „Lex Fundamentalis" zal bezighouden een kerkelijke grondwet waarvan een ontwerp ook nog op deze synode aan de orde zou worden gesteld. Kardinaal Pericle Felici, voorzitter van de pauselijke commissie tot her- Van een verslaggever AMSTERDAM De boeken- consumptie per gezin is in de periode van 1963 tot en met 1970 teruggelopen met vijf pro cent. Toch hebben de gezinnen gemiddeld 60,5 procent meer aan boeken uitgegeven. Dit staat in het rapport „Boeken markt 1963-1970" over een consumen tenonderzoek dat het NIPO heeft uit gevoerd voor de stichting Speurwerk betreffende het boek. School- en kleurboeken en tijdschriften werden niet in dit onderzoek betrokken. In 1970 werden er door de particu liere consument in totaal 50.6 miljoen boeken gekocht voor totaal 380.4 mil joen gulden tegen in 1963 44,5 miljoen boeken voor 169,2 miljoen gulden. Bij de berekening van de consumptie en de uitgaven per gezin is rekening ge houden met de geldontwaarding en de bevolkingstoenenaing Alleen bij de hoogste welstandklas se is men in het onderzochte tijdvak meer (4 pet) gaan uitgeven aan boe ken. Minder gaven uit: de midden klasse (14 pet), de minder gesitueerde klasse (19 pet) en de minst gesitueer de klasse (8 pet). Volgens het rapport zou het voor barig zijn om te concluderen dat de belangstelling voor boeken in het al gemeen is afgenomen, alleen al uit de openbare bibliotheken werden in 1970 per gezin 80 procent meer boeken ge leend dan in 1963 (in '63 per gezin 8,7 en in '70 15,7 boeken per gezin). Kardinaal Willebrands ziening van het kerkelijk recht, gaf een overzicht over de ontvangst die het ontwerp in een meningspeiling onder de bisschoppen had gekregen. Van de 1313 antwoordende bisschop pen waren 539 het ermee eens, 462 stelden wijzigingen voor en 251 wil den van een dergelijke grondwet in het geheel niet weten. Deze koele ontvangst sluit wel on geveer aan bij de felle kritiek die reeds op het ontwerp is geuit door honderden theologen en kerkelijke deskundigen uit Europa en de VS. BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië zal op 7 en 8 november een „vriendschappelijk be zoek" aan Engeland brengen. Tito zal onder meer met de Britse premier Heath praten over internationale pro blemen en bilaterale betrekkingen tussen beide landen, zo is in Belgrado meegedeeld. Tito brengt op het ogerl- blik een bezoek aan Canada. Eén ding kan in elk geval gezegd worden van Drees junior, namelijk dat hij een opmerkelijke eigen weg gaat, die zowel het pad van de oppositie als dat van de regeringspartijen kruist. Dat blijkt uit de manier waarop hij in de Tweede Kamer de hartstochten tegemoettreedt, die zijn opgelaaid over de auto-mobiliteit van ons volk. Zowel de oppositie als de confessionele partijen vinden, dat hij te ver gaat door de motorrijtuigen belasting te verzwaren, ten einde enerzijds de aan schaf van particuliere auto's af te remmen en an derzijds steunmaatregelen voor het openbaar ver voer mogelijk te maken. Zijn tegenstanders zoeken het liever in een verhoging van de benzine-accijns, waardoor in elk geval het gebruik matiger zal 'wor den, maar waardoor de aanschaffing van auto's niet onmogelijk wordt gemaakt voor diegenen die daar net aan toe zijn. Dat betekent, dat het aantal auto's in Nederland nog zal groeien. Want al is het verzadigingspunt van één auto per gezin al bijna bereikt; in steeds meer gezinnen wordt al over de tweede auto ge sproken en dan zit de groei er nog wel even lekker in (met alle consequenties daarvan). Het is duidelijk, dat Drees met enige schrik juist daaraan denkt en zo iemand is niet erg gevoelig voor sociaal bewogen klinkende verhalen over de kleine man (wie is dat eigenlijk?), die er ook zo graag eens met zijn wagentje (let op het verklein woord) op uit wil. De discussie hierover zal zich nog wel snel voortplanten, want de automobiel is niet alleen een geliefde vijand, pardon, een onstuimige vriend, maar ook een gewijd gespreksonderwerp. Bij deze discussie schijnt Drees jr. uitermate helder voor zich te zien wat hij wil, maar de openbaring daar van zorgvuldig te doseren, omdat we kennelijk niet teveel ineens kunnen verdragen. Hij vindt het kennelijk ook niet erg om met zijn rug tegen de muuf te staan tegenover een oppo sitie van vele kanten als die muur maar uit logische argumenten is opgebouwd. In elk geval is Drees jr. een man die durft te kiezen en dat geeft de hele discussie een minder vrijblijvend karakter. Het kon wel eens zijn, dat het debat over de auto ons zal leren, hoe we con creet moeten worden, ook ten aanzien van de milieucrisis als geheel. Kardinaal Willebrands van het secre tariaat voor de eenheid verklaarde dat de basis voor het kerkelijk recht voortkomt uit de concilies. Taak van de commissie-Felici zou dan ook al leen moeten zijn de juridische nor men uit de concilies te verzamelen en van een inleiding te voorzien. DEN HAAG ..In de hervormde diakcnale wereld is een ontstellend gebrek aan communicatie. Het kan gebeuren dat ergens een hervormde stichting bezig is een bejaardenhotel op te richten, dat gelijktijdig een hervormde diakonie met eenzelfde project bezig is en een derde instel ling met een navenante zaak op eigen houtje haar gang moet gaan. Een te- tere communicatie zou tijd en geld besparen en u meer mogelijkheden geven om van elkaar te leren." Dit schrijft de heer W. A. de Wit, voor lichtingsman van de landelijke her vormde diakonale raad in het blad „Diakonia". Hij vindt het te gek dat er in deze tijd met alle mogelijkheden op het gebied van moderne communi catiemiddelen juist in de wereld van de diakonieën aan onderlinge voor lichting veel ontbreekt. Hij pleit er voor dat onder alle diakonieën van de hervormde kerk een onderzoek wordt gehouden naar de vraag met welke projecten men bezig is en met welke problemen men plaatselijk te maken heeft. DEN HAAG (ANP) De Neder landse afdeling van Pax Christi is ernstig verontrust over de onder grondse kernproef, die dezer dagen in een 1600 meter diepe schacht op het Amerikaanse eiland Amsjitka wordt gehouden. In een brief aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, J. W. Middendorf, schrijft Pax Christi in de eerste plaats zeer verontrust te zijn over de politieke consequenties van de kernproef. De vereniging is name lijk bevreesd, dat zulke proeven de „vooruitzichten op de totstandkoming van en verbod tot ondergrondse kern proeven bemoeilijken. „Door de voort gaande kernproeven van de Verenig de Staten en van de Sovjet Unie wordt bovendien de politieke beteke nis van het reeds bestaande verdrag tot stopzetting van de kernproeven verminderd", aldus Pax Christi in zijn brief. Pax Christi heeft ook een brief ge zonden aan de ambassadeur van de Wovjet Unie in Nederland, V. Lavrov. Daarin wordt de Russische regering verzocht, „om geen verdere kernproe ven te nemen en daartoe ook te be sluiten indien mocht blijken dat van Amerikaanse zijde hiermede nog zal worden doorgegaan". Pax Christi doet een beroep op de „positieve vredes- krachten" in het Russische volk en spreekt de hoop uit dat de Sovjet Unie de reeks kernproeven onder No va Zembla zal beëindigen. Beroepen: te Sprang (toez.): L. J. Geluk te Dirksland. Aangenomen: naar Haarlem: D. Groeneboer te Amsterdam; naar Her- veld - Slijk Ewijk: kand. K. K. dej Ruiter te Herveld; naar Aardenburg en St. Kruis: mej. H. Valk, vicaris te Halsteren. Bedankt: voor Waardenburg Neerrijnen: C. Waardenburg te Vrie zen veen: voor Ridderkerk-Slikker veer: M. K. Breugen te Barneveld; voor Ede: C. den Boer te Zeist. Kand. J. J. W. Mouthaan te Bles- kensgraaf is in tegenstelling tot een vorig bericht nog niet beroepbaar. GENEVE (EPS) Nergens in Afri ka groeit het aantal christenen zo snel, als in zuidelijk Soedan, volgens John Taylor, secretaris-generaal van de Engelse Church Missionary Socie ty. Een geestelijke in Equatoria, een zuidelijke provincie, meldde de doop van meer dan tienduizend leden van de Moroe-stam. Volgens Taylor is het onjuist de strijd in Soedan als een godsdienst oorlog te beschouwen. De moord op vijftig christenen, die verleden jaar gemeld werd, noemde hij een Mylai, ..een van die blinde wreedheden, die soldaten van elk ras kunnen bedrij ven. wanneer het verstand in elkaar klapt." ROME (KNP) In een brief aan het congres van de „Internationale unie voor moraal en sociale actie" in Bonn heeft Paus Paulus gewezen op het gevaar van pornografie. De paus verwijt de porno-industrie, die hij machtig en gewetenloos noemt, dat zij de oorzaak is van de bandeloze soxualiteit. Paus Paulus roept de re geringen op, de jongeren, de gezinnen en de hele maatschappij te bescher men door de verspreiding van porno grafie tegen te gaan. De paus schrijft dat het dringend noodzakelijk is de bestaande wetgeving tegen de por nografie te versterken. Minister Schmelzer, voor het eerst in Rome als minister van buitenland se zaken, neemt morgen deel aan het politiek overleg van de zes ministers van buitenlandse zaken van de Ge meenschappelijke Markt. Gisteroch tend werd hij door de paus in audiën tie ontvangen. Toen het bericht van de genezing van de bezetene bekend werdl stroomden de Gerasenen toe. "En zij kwamen bij Jezus en zagen de bezetene zitten, gekleed en goed bij zijn verstand, hem, die het legioen gehad had", vertelt Marcus. En dacht u, dat zij blij waren? Ze horen, dat hun zwijnen in de zee verdronken zijn. Was die vent maar zelf in zee gestort den ken ze. Ze worden bang van die vreemde Rabbi. "En zij begon nen er bij Hem op aan te dringen, dat Hij uit hun gebied weg zou gaan." (Marcus 5:17). Hel waren heidenen, ze wisten niet beter, zeggen we dan. Maar lijken wij eigenlijk niet op die men sen in het land der Gerasenen? Hel is gemakkelijker praten over sch zending en over evangelisatie, maar wat hebben wij er concreet voor over?Waarschijnlijk nog lang niet de prijs voor één zwijn. En de Gerasenen hebben waarschijnlijk intu 'lief begrepen, dat de kotnst van Jezus in je leven nog veel meer verandert, dan alleen het kwijtraken van een kudde. Hij vraagt alles van je, dat je je hele leven in Zijn dienst stelt. We lezen vandaag: Mattheus 10:23—31. Internationale Rode Kruis vraagt hulp voor India De Liga vocF GENEVE (AFP) Rode-Kruisorganisaties in Genét liei heeft een dringend beroep op de ni tionale Rode-Kruisverenigingen g< ,eiz daan hulp te verschaffen voor en slachtoffers van de cycloonramp ms India. n Er is vooral behoefte aan medici ,er\ menten, vitaminen, poedermelk, bi e by voeding en serums tegen tetani ,pd en cholera. Het juiste aantal doden an bij de Liga nog niet bekend, doi iat volgens de ontvangen meldingen zifon er vijf miljoen daklozen. 180 jeb KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman^ J. van Hofwegen. uur ubs: UTRECHT (KNP) De St Willibrordvereniging, die namens de roomskatholieke kerk in Nederland het oecumenische werk behartigt, heeft met het oog op de impasse waarin de oecumenische beweging in Nederland de laatste jaren kennelijk is geraakt, een aantal beleidsvragen opgesteld. In de beleidsvisie van de St. Willi brordvereniging, tespreekt prof. dr. P. van Leeuwen uit Nijmegen een aantal obstakels voor de oecumene: 1. De kerken in Nederland, die deel uitmaken van de raad van kerken, vertonen maar weinig bereidheid hun feitelijke identiteit in de waagschaal te stellen. 2. Het ontbreekt de raad van ker ken thans aan perspectief. 3. De kerken zijn minderheden aan het worden, zowel afzonderlijk als te zamen, terwijl ze kampen met een geloofscrisis, die zowel het geloof raakt, waarop de kerken bouwen, als hun geloofwaardigheid. 4. De oecumenische positie van de rooms-katholieke kerk in Nederland Dat is voor het Bestuur van Memisa reden aan allen dank te zeggen, die zich hebben ingezet om de aktie tot een groot succes te maken. De gedachten gaan dan eerst naar de leiding van AVRO-televisie en -radio, die twee jaar lang met de gehele staf aan de voorbereiding van deze aktie heeft gewerkt Wij danken Willem Duys, die met grote bezieling de TV-uitzending heeft geleid. Wij verheugen ons erover dat uit een opinie-onderzoek is gebleken dat meer dan 4 miljoen kijkers boven de 12 jaar de TV-uitzending hebben gevolgd en de uitzending van goed tot zeer goed hebben gekwalificeerd. Wij danken dé N.O.S., P.T.T„ gemeente-giro Amsterdam en die door een technisch perfekte organisatie de avond Van de 14e september tot een gebeurtenis hebben gemaakt. Wij danken de bioscopen voorde gratis reclame. Wij danken de kruideniers, drogisten, ziekenhuizen, bejaardencentra en gevangenis sen, die hun medewerking hebben gegeven de gelden in te zamelen. Wij danken alle hoofdredakties van dag-, week-, radio-, vak- en huis- aan-huis-bladen, die spontaan een journalist hebben uitgezonden om in de Derde Wereld een ooggetuige-verslag te maken van de hulp, die Memisa verleent Wij danken alle organisaties, omroepen en partikuliere personen, die zich op een of andere wijze hebben ingezet deze aktie te doen slagen. Wij danken het Koninklijk Huis, de Overheid en alle Nederlanders, die een gift hebben willen geven voorde lijdende medemens. Wij zijn verheugd, dat - na aanvankelijke kr itiek - zowel de Nederlandse Missieraad als de Nederlandse Zendingsraad in een gemeenschappelijk communiqué met waardering konstateren dat bij de besteding van de door Memisa ontvangen gelden door het Bestuur van Memisa ernstige aandacht zal worden gegeven aan aanvragen en gezichtspunten van andere instellingen, die betrokken zijn op medische arbeid in de Derde Wereld. Wij nodigen hierbij deze instel lingen uit, zo spoedig mogelijk, ons hun aanvragen op medisch gebied ten behoeve van gehandicapten kenbaar te maken. Memisa hoopt, dat ook andere organisaties steeds de aandacht van het Nederlandse Volk zullen blijven vestigen op de onrechtvaardigheid in de wereld, waardoor de gehandicapte mens lijdt en achterblijft in ontwikkeling. Memisa zal - zoveel in haar vermogen ligt - blijven werken voorde zieke en gehandicapte mens in de Derde Wereld, daarin gesterkt door de steun van U allen en geïnspireerd door het Evangelie. wordt bemoeilijkt, omdat zij vanuit Rome weinig ruimte krijgt voor oecu menische ontwikkeling. „Het doel staat ons wel voor ogen, aldus prof. Van Leeuwen, maar de weg waarlangs dit doel bereikt kan worden, is niet duidelijk. Men moet blijven streven naar de identiteit, de eenheid van het evangelie en niet zo zeer naar de identiteit van elke kerk afzonderlijk. Het in de oecumene vaak gebruikte begrip „uniformiteit" wenst prof. Van Leeuwen allereerst geïnterpreteerd te zien „als een grote wijheid om in de lokale kerken die vormen van kerkzijn te ontdekken, die werkelijk Christus en zijn evan gelie ter plaatse tonen en daadwerke lijk doen geloven." De Bredase oecümenedeskundige drs. A. W. J. Houtepen. geeft de St. Willibrordvereniging volmondig toe. dat „de werkelijke kansen die er op dit moment ook in de institutionele oecumene liggen, door allerlei oorza ken maar nauwelijks zijn uitgeko men." Onder deze institutionele oecu mene verstaat drs. Houtepen vooral het werk van de 150 plaatselijke ra den van kerken in Nederland. Dit werk valt als gevolg van communica tiestoornissen, gebrek aan begelei ding. gemis aan geld en mankracht en vanwege het ontbreken van een duidelijk beleidsplan, nogal eens po- Aartsbisschop Rava prijst Israël Van een medewerker JERUZALEM „De dag is niet meer veraf, dat ik mijn Amerikaans paspoort inruil voor het Israëlische. Ik heb nooit geaarzeld kritiek op Is raël te oefenen. Nu ben ik zover om Israël te prijzen. Ik ben er trots op in Israël te zijn." Dit zei Joseph Raya bij de'viering van de derde verjaar dag van zijn benoeming tot grieks-ka- tholiek aartsbisschop van Akko. De geestelijke leider van de groot ste ënristelijke gemeenschap in Israël, zei, dat hij zijn 35.000 (hoofdzakelijk Palestijnse) volgelingen heeft aange spoord, het verleden te vergeten en te vertrouwen op Israëls weg naar een toekomst van rijkdom en veiligheid. „Ik geloof, dat de tijd rijp is voor Israël, om de wereld recht en werke lijke vrede te onderwijzen." ver uit. Als oplossingen voor dit i brekkig functioneren bepleit hij i bestuurlijke bevoegdheden voor I raden van kerken, die hij tovendl aanraadt zich zeer open te stelijs „Dat betekent dan tevens", aldus t Houtepen, „dat de plaatselijke rad< van kerken gezien moeten worden een-soort centrale kerkraad van 1 ken ter plaatse." Kruiswoord-puzzel ',g< r Kter Horizontaal: 1, afdruksel, 4. mikpun t m 7. sprookjesfiguur. 8. eiland van Est op land. 10. voegwoord, 12. brandba; |e koord, 14. honingbij, 16. plaats in Zwi u„, den. 18. levenslucht. 20. meisjesnaan 21. teken dat in de psalmen voorkom 00 23. een weinig, 25. gekneed meel. 27. r 0 vier in Zwitserland, 29. alvorens, 3 ich droogoven. 32. scheik. element, 34. alg( en meen ruilmiddel. 36. regel, 38. Myth, f nen guur, 40. aansporing, 42. muzieknoot, 4 p' schaapkameel, 45. zangstem, 47. sno« om papieren aan te rijgen, 48. wetboek Verticaal: 1. pers. voornaamw. 2. gel De heid. 3. houten vat 4. lidwoord. 5. vett ge vloeistof, 6. duikereend. 7. misslag, dierenverblijf. 11. handeling, 1 £n vruchtbare '.plaats, 15. turkse titel. 1 manier van klederdracht. 19. stcekvlie N>P 22. insektenetend zoogdier. 24. zwemvc br< gel. 26. dus (Lat), 28. koraalrif, 29. wi I de zwijn, 31. plaats in N.H., 33. verhan de huid, 35. rivier in Spanje, 37. voorlid ting, 39. opstootje, 41. vernis, 44. ovci blijfsel bij verbranding, 46. lidwooi na' (Fr.). rani Eer Oplossing vorige puzzel ijm( Horizontaal: 1. terp, 4. parket, 9. or Hg. 1 10. tor, 11. eva, 12. mentor, 14. brak, 1 Dnge koe, 16. kok, 17. al. 19. psalter. 22. tel, 2 en 1 lai, 25. rok, 27. gelaten, 30. Be. 32. neg. 3 sn n ver, 35. naga, 37. meloen, 39. nat, 40. de 41. ore, 42. akelei, 43. akal. Verticaal: 1. tomaat, 2. ere. 3. rank, por. 5. ar, 6. kerker, 7. Eva, 8. taks, I toeslag, 13. top. 14. bot 16. klieven. 1 ATV leg, 20. aat, 21. rob, 23. lengte. 26. keniif |V(,„ 28. Lea. 29. nel, 31. anna, 34. rook. 3 aak, 37. Mei. 38. era, 40. de. iaa'

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2