AUTOBIOGRAFIE Turijn: Fiat 128 Coupé en Alfa Sud primeurs 2 moderne theeglazen Geneeskunst" verbaasd over protest artsen door Sicco de Jong alles goed en wel 41 I I I Ibona BOEKENHOEK Hulp Amerika in tweeën gesplitst Emancipatie van Russische vrouw Goedkope sigaret duurder Natuurmonumenten koopt misschien oud landgoed DDR stuurt groot gezin terug President Sadat opperbevelhebber strijdkrachten 13 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 Van onze auto-medewerker TURIJN De Italiaanse auto- fabrieken Fiat en Alfa Romeo in troduceren vandaag op de Tu- rijnse autosalon elk een nieuwe middenklasser met voorwielaan drijving. Voor Alfa is de primeur de langverbeide 1200 cc-Sud, een model dat uiterlijk nogal met de Citroen GS overeenkomt. Fiat breidt het 128-gamma uit met Coupé-versies van 1100 en 1300 cc. Tot de nieuwtjes van de ten toonstelling behoort verder de Colt van Mitsubishi, het enige Japanse merk waarvan nog nooit een auto in Europa was ge- exposeerd. Met de Sud doet Alfa Romeo zijn intrede bij de kleine middenklassers. De nieuwe 1200 cc boxer-motor heeft 73 SAE pk vermogen, goed voor een top van 150 km. per uur. De uitrus ting is zeer volledig met als bijzon derheid voor deze klasse een verstel baar stuurwiel. Het is een ruime wagen met vier schijfremmen en een conventionele wielophanging. De nieuwe fabriek in Zuid-Italië bij Napels vandaar de naam Sud zal eind fetfruari volop draaien, na moeilijkheden waar pre sident Giuseppe Luraghi liever niet meer over praat. Maandag zei hij in Turijn te verwachten over 3 jaar 1000 Suds per dag te bouwen. Nieuw bij Alfa is ook de automatische transmis sie voor de 2000. Fiat-president Giovanni Agnelli zei op zijn persconferentie in Turijn gis teren over de Alfa Sud: „Ik twijfel er niet aan, dat het kwalitatief een erg goede auto is, ontworpen door capa bele constructeurs. De prijs van de Sud zal concurre rend moeten zijn, maar of dat ook rendabel is, kan ik niet zeggen. Het is mijn baby niet" aldus Agnelli. Fiat heeft nogal bezwaren geuit tegen de optimistische prognoses van Alfa, dat Alfa Sud: 1200 cc, voorwielaandrij ving 3 ontwerp Ital Design. er ruimte is voor nog eens 250.000 Italiaanse auto's per jaar extra. TEGENZET De nieuwe 128 Coupé met 64 DIN pk en 150 km. per uur top voor de 1100 cc en 75 DIN pk met 160 km. per uur voor de 1300 cc, lijkt wel Fiats tegenzet contra Alfa. Overeenkom sten: watergekoelde motoren met bo venliggende nokkenassen, voorwiel- aandrijving, ongeveer gelijke inte rieur- en kofferruimte en de Turijnse stijl van de modellen. Toch zijn de Coupé's ook nog met S standaard en SL luxe versies meer een uitvloeisel van Fiat's strategie: een beperkt aantal basis modellen en veel varianten, aldus Agnelli, die overigens vrij pessimis- tisch was. „We praten niet langer over 4,5 pet. groei per jaar, maar 2 a 2,5 pet". Fiat zelf verloor dit jaar Fiat 128 Coupé: 1100 of 1300 cc, voorwielaandrijving, Fiat-ontwerp. door stakingen een produktie van 133.000 auto's, maar hoopt er alsnog in 1971 evenveel te maken als vorig jaar: 1.550.000. Fiat zal de samenwerking met Ci- troën verdiepen door samen motoren te gaan fabriceren. In Oost-Europa is Fiat nog steeds actief: een nieuw con tract met Polen en 700 Lada's (de Russische Fiats 124) per dag in de Sowjet-Unie. In deze export van La- da en van Joegoslavische Fiat-model len ziet Agnelli geen bezwaar: „Die landen hebben zelf nog zoveel auto's nodig". Voor Fiat's fifty-fifty-partner Fer rari verschijnt op de tentoonstelling een speciale Spyder 3.Z van Zagato, speciaal voor Amerika. Lombardi toont een experimentele 4-deurs Fiat 127 en Bertone een sportauto voor Lancia: de Stratos HF. Carrièremaker onder de carrossiers is Giugiaro. Zijn „Ital Design" ont wierp de Alfa Sud en werkte o.m. voor Maserati en de Japanse merken Colt, Isuzü en Suzuki. Op basis van de Sud ontwierp hij een droomauto, die nu op de salon staat. Turijn, stad van Fiat en Lancia, wordt voor dc styling als toonaange vend in de auto-industrie beschouwd. Daarom exposeert Mitsubishi hier de 1600 cc Colt Galant. De Japanners willen de opinie van de carrossiers en het Turijnse publiek peilen over dit model, dat Chrysler al in Amerika verkoopt. Chrysler, binnenkort 35 pet.-aandeelhouder van Mitsubishi, zal de Colt over een paar jaar in Europa gaan verkopen via de Simca- en Sunbeam-organisatie. De Alfa Sud komt pas over een jaar naar Nederland; de Fiat 128 Coupé zal er komend voorjaar zijn. Beide modellen zullen tegen die tijd wel bijna 10.000 gaan kosten. Want dat auto's steeds duurder worden was de ondertoon van Agnelli's persconfe rentie in Italië's auto-hoofdstad, die al één auto per drie inwoners telt. Getuigenis (10) Het getuigenis No. 8 van de heer Vink kan ik ten volle delen. Daarbij ben ik overtuigd dat ook de stellers van het „Getuigenis" het volkomen met hem eens zijn. Waar ligt nu het verschil? De heer Vink, gaat uit van het krantenbericht waar de Pers (hiertoe volkomen gerechtigd) juist die ene zin naar voren brengt „dat de liefde van God niet samenvalt met de liefde tot de naaste". Had de heer Vink de moeite genomen om voor 40 cent het officiële stuk op te vragen, dan had hij zich niet behoeven te ergeren, rant in het Getuigenis staat letter lijk: De liefde tot God en de liefde tot e naaste vallen niet samen, zodat ten het Evangelie niet in de mede- ienselijlcheid mag laten opgaan. In hoofdsom der wet (Mattheus 22: 40) wordt ons in twee geboden de efde tot God en de liefde tot de aaste opgedragen. Stellig is het waar at de liefde tot God onwaarachtig is, anneer men de naaste niet lief heeft Joh.), maar dat betekent niet, dat liefde tot God opgaat en samen- ralt met de liefde tot de naaste. Wij (lijden dat de liefde tot de naaste leen mogelijk is op grond van de efde tot God. Het eerste gebod blij- e het eerste gebod en het tweede ebod het tweede, enz. U ziet, waarde lezers, een geheel pder licht gaat op. Mijn advies: 40 cent op giro 1645764 n.v. C. Mackaaij, Utrecht, en U weet lies Idden C. dc Geus ^iscussie gesloten. Red). Ander gedragspatroon (7) „Een expresse ordinantie om niet meer op de zevende, maar op de eer- ite dag der week te rusten is niet [even, maar de apostelen hadden als een vanzelfsheid gevoeld, en kwamen samen op de Dag des Heren", zo schrijft de heer P. Bom >ls antwoord op mijn ingezonden •hikje. Een merkwaardige redenatie. 1) „Een expresse ordinantie niet ge- Even". Dat zou voldoende moeten om er dan ook niet aan te begin- 2) „De apostelen hadden dit als een izelfsheid gevoeld", let is gevaarlijk op belangrijke ge- fszaken alleen te steunen op je ge- Jl. Bovendien heb ik het hele boek fcr Handelingen oagesoeurd. maar er •tets van gemerkt. Altijd weer komt samen op Je sabbat, zelfs niet •Heen voor de Joden, maar ook voor te Grieken. In Hand. 19:8-10 blijkt tet wanneer het niet meer in de sy- fcgoge kan, hij een zaal huurt om de diensten op sabbat voort, te zetten. 3) De aangevoerde teksten: 1 Cor. 16:2 en Openbaring 1:10 spreken zelfs de bewijsvoering voor de zondag te gen! I Cor. 16:2 beveelt aan om elke eerste weekdag THUIS iets weg te leggen voor een bepaald doel. Kenne lijk gingen ze niet naar de kerk op die dag! Op de eerste dag van een week kun je nog iets wegleggen, op de laatste is het geld op! Paulus ken de de mensen daarvoor te goed. Openbaring 1:10 spreekt niet over de eerste dag der week (een dag die nergens in de Bijbel „Dag des Heren" wordt genoemd), maar over de dag van de wederkomst. Johannes ziet in visioenen de jongste dag, dezelfde dag, waarvan Petrus zegt: „Maar de dag des heren zal komen als een dief". II Petr. 3:10. De tekstexegese van de heer Bom is wel erg krampachtig! Verder spreekt hij over een „werk verbond". Alsof de Here God ooit de mens met iets minderwaardigs heeft afgescheept. De Bijbel kent geen werkverbond, (men denkt dan aan het verbond met Adam), maar alleen een genadeverbondDat verbond is telkens met nieuwe mensen gesloten en tenslotte met de kerk. Overigens heeft de Sabbat niets te 1 maken met het werkverbond, omdat zij gegeven werd aan de mens in het volmaakte paradijs! De rustdag komt ook niet aan het einde van het eerste menselijke bestaan, maar gaat daar aan vooraf. Eerst komt voor Adam de Sabbat, daarna de week van werken! Zo is het nog steeds. En gezien „De Zoon des mensen. Heer van de Sab bat is", gaat deze dag nog steeds vooraf aan de eerste (werk)dag van de week. Hoe men zich ook keert en draait om een historisch gegroeide instelling als de zondag een plaats te geven in het christelijk denken, de bijbel heeft men nooit aan zijn zijde! „Tevergeefs eren zij Mij, omdat zij leringen leren die geboden van mensen zijn", zegt Jezus in Matt. 15:9. TEVERGEEFS omdat er van een expresse ordinantie geen sprake is! Dordrecht (Discussie gesloten - Red.) Ds. H. J. Smit Vet-voorlichting Onder de kop "Vrees voor vet thans achterhaald" bracht uw ver slaggever rapport uit van het sympo sium "Het voeden van Nederland" of beter: van de rede van prof. dr. J. Boldingh. Deze pleegde een aardig staaltje van belangenvoorlichting, die in onze maatschappij meer en meer de plaats van objectieve voorlichting gaat innemen! Boldingh redeneerde als volgt: Als de diëtisten waarschu wen tegen een te groot vetverbruik zal de mens daaraan gevolg geven door het zichtbare vet (lees: margari ne) te verminderen. De portie on zichtbaar vet (d.i. het vet dat van nature in de voedingsmiddelen zit of daaraan tijdens de bereiding is toe gevoegd) blijft echter onaangetast. En juist via het zichtbare vet kan de mens de samenstelling van het con- sumptievet gunstig beïnvloeden, ni. door te zorgen voor voldoende onver zadigde vetzuren met name linolzuur. Voorzichtiglijk liet prof. Boldingh (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: Ik geef op als p,i"s; - betaalt: O per kwartaal par maand I A'.sbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertiendagengratis. Mijn naam g straat: g --- de stroom van rapporten onaange roerd, die thans uit vele landen los komen en die aantonen, dat de onver zadigde vetzuren helemaal geen in vloed hebben op het cholesterolgehal te in het bloed en verre van onschul dig zijn. Met name de vatbaarheid voor ziekten wordt erdoor vergroot en bepaalde klierfuncties verkleind. Opzettelijk aan het dieet toegevoegd linolzuur hoort dan ook in het vergif kastje thuis. Ik begrijp dat Boldingh, die chef is van het Unilever Research Laborato rium, moeilijk boter kon gaan verko pen. Met een door belangenvoorlich ting sterk gekleurd betoog laadt hij zich echter boter op het hoofd. De bedoelde rapporten (Franse, Duitse, Amerikaanse enz.) kunnen hem niet onbekend zijn. Hij zal ze dus opzette lijk onbehandeld hebben gelaten. Dat men belangenvoorlichting bedrijft in onze consumptiemaatschappij zal wel onvermijdelijk zijn, maar dat dit ten koste van de menselijke gezondheid gaat is wel heel erg. Juist omdat wij allemaal een hart en een stel bloed vaten hebben. Alphen aan den Rijn W. Geldof seer. Ned. Jersey Stamboek A.O. Exqucmelin, „De Americaensc zee-rovers", Uitgeverij Luitingh, La ren N.H. 15,90). Het is bijna driehonderd jaar geleden dat dit avonturenboek voor het eerst ver scheen. Het kwam toen uit bij Jan ten Hoorn „Boeck-verkoper, over 't Oude Heeren Logement" te Amsterdam. Er wa9 zoveel belangstelling voor het ooggetui ge-verslag van de gruweldaden der zee rovers in het Caribische zeegebied, dat het boek ook in het Frans, Duits, Engels en Spaans op de markt kwam. Van de Engelse, door andere schrijvers aange vulde bewerking, kwam in 1700 bij Van Hoorn weer een Nederlandse vertaling uit waarvan het nu bij Luitingh verschenen boek een heruitgave is. Alleen" werd het 17e eeuwse Nederlands in hedendaagse taal omgezet De Nederlands-Franse auteur heeft in Amsterdam gestudeerd en is in dienst geweest bii de Franse West-Indische Compagnie, toen deze onderneming fail liet ging kwam Exquemelin terecht bij de boekaniers, het ruige internationale pio niersvolkje. dat op zijn manier meesnoep- te van de rijke tafels welke het westen in de nieuwe wereld had ontdekt. Het had nog niet geleerd netjes met vork en mes te eten maar wist soortgelijk gereed schap wel meedogenloos bij het gevecht te hanteren De bloederige verovering van Panama (1670) is daarvan een adem benemend voorbeeld. Exquemelin, die als chirurgijn alles heeft meegemaakt, geeft van de gruweldaden een „waerachtiqe Beschrijvingh". Zijn relaas.maakt in te genstelling tot veel 18e eeuwse gruwel verhalen een zeer authentieke indruk en licht de lezer ook nauwkeurig in over landschappen, mensen, volksgebruiken, dieren en vogels waarmede hii op zijn avontuurlijke reizen kennis maakte G.J.B. WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen heeft besloten de buitenlandse hulp te splitsen in twee aparte wetsvoorstellen, die teza men ruim 2,3 miljard dollar bedra gen. Dit hebben leden van de com missie gemeld. In het verleden week vrijdag verworpen programma had de regering om 2,9 miljard dollar ge vraagd. De commissie kwam tot overeenstem- ming 1,14 miljard dollar uit te ge ven aan economische en humanitaire hulp en 1,18 miljard aan militaire hulp. Tevoren was al deze hulp ver vat in één wetsvoorstel. De voorzitter van de commissie, J. William Fulbright zou, zo werd ver nomen, hebben voorgesteld de hulp in drie mootjes te hakken: militair, economisch en humanitair. Voor deze drie programma's had hij niet meer dan 2 miljard dollar hebben willen uitgeven. In de nieuwe wetsvoorstellen zou 225 miljoen dollar uitgetrokken zijn voor Latijns Amerika, via de Allian tie voor de Vooruitgang. In het ver worpen wetsvoorstel voor de buiten landse hulp was 310 miljoen uitge trokken voor de Alliantie. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De belangrijke plaats welke de Russische vrouw heeft verworven in de Sowjet maat schappij. vormt het onderwerp van het programma Panoramiek, dat de NOS zondagavond op Ned II uitzendt. Niet minder dan 76 procent van de artsen, 58 procent van de technische specialisten, 62 procent van de eco nomen en de helft van de rechters in het land zijn vrouwen. De emancipatie van de vrouw in haar beroep is niet alleen gebeurd in de intellectuele sfeer, ook een kwart van de bouwvakkers bestaat uit vrouwelijke werknemers. De film hierover toont opnamen uit een vrachtwagenfabriek. waar 20.000 vrouwen hun brood verdienen. Het bedrijf beschikt over een aantal crè ches, waar de kleine kinderen ook de hele week kunnen verblijven indien dat nodig is. Er zijn voorts gesprekken met Rus sische vrouwen die bepaald niet al leen over haar beroep praten, maar ook over mode en tal van andere za ken waarin ,zij zijn geïnteresseerd. Nederlands gezin heeft 1400 op bank staan DEN HAAG Het Nederlandse ge zin (inclusief de bejaarden en de zelfstandigen) heeft gemiddeld 1400 gulden op de bank staan en daarnaast nog een 300 gulden op een termijn* deposito. In totaal wordt ongeveer 34 procent van de girale tegoeden bij banken door particulieren aangehou den. Dit is gebleken uit een onder zoek dat drs. G. M. Reekers, verbon den aan de Amsterdamse universi teit heeft uitgevoerd. De Chinese ambassadeur Huang Hua (links), die voor Peking de zetel in de Veiligheidsraad zal innemen, wordt door de Canadese gouverneur-generaal Roland Michener (midden) voorgesteld aan de Joegoslavische president Tito. 5? (Van een verslaggever) DEN HAAG Dure sigaretten worden goedkoper en „goedkope" duurder, maar de meest gangbare merken die 1,75 per 25 stuks kosten, blijven in prijs ongewijzigd. Dat is het effect als de voorgestelde accijnswijziging voor sigaretten door gaat. De prijsverhoging voor dè laagst geprijsde sigaretten blijft be perkt tot vijf of tien cent per pakje. Dit blijkt uit de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de voorgeno men accijnswijziging. De instelling van een accijns op frisdranken zal de omzet van deze dranken niet in belangrijke mate doen teruglopen, zo menen minister Nelissen en staatssecretaris Schol ten, de bewindslieden van financiën. Ook dat staat in de memorie van ant woord te lezen. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT De voorzitter van de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst prof. dr. Th. Vossenaar, is erg verbaasd over de protestactie van twee honderd Nederlandse artsen te gen het standpunt dat de maat schappij inneemt ten opzichte van het abortusvraagstuk. De tweehonderd artsen (huisartsen, gynaecologen en een aantal hooglera ren, onder wie de emeritus-hoogle raar prof. dr. W. Plate en de Nij meegse gynaecoloog prof. dr. J. L. Mastboom, die de prinsessen Irene en Margriet bij de bevalling geassisteerd heeft) hebben een uitvoerige protest brief opgesteld aan het hoofdbestuur van de maatschappij. De brief wordt aan alle Nederlandse artsen toege stuurd met het verzoek het protest te ondertekenen. Professor Vossenaar is zó verbaasd over het plotselinge protest, omdat op de afgelopen zaterdag gehouden (be sloten) ledenvergadering van de maatschappij niemand bezwaren uitte tegen het beleid van het hoofdbestuur inzake het abortusvraagstuk. Overi gens heeft men bij de maatschappij de brief nog niet ontvangen, zodat men alleen maar een voorlopig com mentaar wil geven. ARNHEM De vereniging tot be houd van natuurmonumenten z^l waarschijnlijk met subsidie van het Rijk en de provincie Gelderland tot aankoop besluiten van het ruim 400 hectare grote landgoed Oldenaller dat deels in de gemeente Putten en deels in de gemeente Nijkerk ligt. Het landgoed is onderdeel van een oud cultuur landschap op de overgang van de ho ge Veluwegronden en het lage land van de polder Arkenheem en herin nert wat structuur betreft aan de Gelderse Achterhoek. Flora en fauna hebben veel natuur wetenschappelijke betekenis. Op het terrein liggen elf boerderijen en een uit de 17e eeuw daterend klassicis- tisch landhuis, mogelijk naar een ontwerp van Jacob van Campen en sinds een verbouwing omstreeks 1850 niet meer puntgaaf. In dit noordelij ke deel van de Gelderse Vallei is vrijwel nog geen enkel natuurgebied door aankoop „veilig gesteld". FRANKFORT (DPA) De Oost- duitse grenswacht heeft gisteren een echtpaar met zeven kinderen in dé leeftijd van twee tot zeventien jaar als „ongewenst" naar de Bondsrepu bliek teruggestuurd. Het gezin was enkele dagen geleden naar de DDR uitgeweken. Het negental was afkomstig uit Beieren en wilde zich vestigen in Dresden. Na een kort oponthoud in het kamp Eisenach (Thüringen) zet ten de Oostduitsers het Westduitse gezin over de grens. „De richtlijnen, die door de maat schappij zijn opgesteld, moeten niet beschouwd worden als een menings uiting van het hoofdbestuur; zij zijn namelijk opgesteld op grond van uit gebreide gegevens, verkregen vanuit zowel de kring van beroepsgenoten als daarbuiten", aldus professor Vos senaar. Indicaties Een van de grootste bezwaren van de tweehonderd artsen heeft betrek king op hetgeen de maatschappij ge zegd heeft over de indicaties, die tot een abortus zouden kunnen en mogen leiden. Volgens de protesterende art sen zijn deze indicaties veel te ruim, waardoor er in veel te veel gevallen tot abortus zou kunnen worden beslo ten. (In de richtlijnen staat dat de arts bij een beslissing over een abortus alle factoren zorgvuldig moet afwe gen en dat daarbij de gezondheid van de mens als lichamelijk, geestelijk en maatschappelijk welzijn moet worden opgevat) De tweehonderd artsen zijn van mening, dat het onverantwoord is, het welzijn van de ene mens te laten prevaleren boven het recht op be staan van de andere mens. Volgens hen moet het medisch handelen wor den ingegeven door „absolute eerbied voor het menselijk leven, van de be vruchting af". „In extreme situaties kan deze norm misschien worden overschreden, maar aldus de brief het is geen goed gebruik, terwille van de uitzon dering de regel te veranderen". Geweten De ondertekenaars concluderen, dat het hoofdbestuur van de maatschap pij zonder de leden voldoende te raadplegen een standpunt heeft inge nomen. dat alle perken te buiten gaat. Zij zien het als een persoonlijk standpunt van het hoofdbestuur en stellen, dat zij zich in deze zaak niet door het hoofdbestuur vertegenwoor digd voelen. „Velen van ons zien ons in geweten gedwongen hun lidmaatschap van de maatschappij op te zeggen, wanneer het hoofdbestuur zijn standpunt niet voor 1 januari herzien heeft", aldus de brief. CAIRO (AP) De Egyptische pre sident Sadat heeft het rechtstreekse opperbevel over de Egyptische strijd krachten overgenomen en zijn hoofd kwartier verplaatst naar het gebouw waarin de hoogste legerleiding is ge vestigd. Een en ander is geschied „in ver band met de belangrijkheid der po litieke en militaire situatie waarin het land zich thans bevindt." Sadats opperbevelhebberschap is, aldus meldt het persburo van het Midden-Oosten, ingegaan op 1 no vember. Een Afrikaanse commissie brengt deze dagen een bezoek aan Israël. De vier Afrikaanse presidenten spra ken gisteren na een ontvangst in Je ruzalem met premier Golda Meir. Van links naar rechts Senghor van Senegal. Moboetoe van Zaire, me vrouw Meir, Ahidjo van Kameroen en Go won van Nigeria.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13