Kritiek op L. de Jong in boek over Grebbestrijd CIA vreest inval door Pakistani's Noordiers kabinet dreigt te vallen Negentig Spanjaarden weg bij Friki 11a conflict Nederlands leger werd in mei 40 in aantal door Duitsers overspoeld Staatssecretaris kwam liftend naar Nijmegen Voortzetting bepleit voor subsidie aan voet«;an«ersbond „Centen" in plaats van procenten voor voedingsbond NVV Extra verhoging benzine-accij ns schept bezwaren Werkgevers verbaasd VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 WASHINGTON, NEW DELHI (AP. Reuter) Pakistaanse schepen zijn uitgevaren om Chinese en Roemeense wapens en munitie op te halen, zo heeft de Amerikaanse inlichtingendienst, CIA, gemeld. De strijdvaardigheid van de Bengaalse vrijheids strijders is zodanig toegenomen, dat Pakistan overweegt een aanval te doen op de op India's grondgebied gelegen opleidingskampen van de rebellen, zo menen de politieke experts van de CIA. Naast militaire actie voeren de Pa kistaanse autoriteiten op een tweede manier strijd tegen de Bengaalse vrijheidstroepen, namelijk door uit hongering. In de streek van Barisal, waar de guerrilla's het sterkst zijn, moeten de inwoners de wortelgestellen van wa terhyacinten en de kern van bana nenbomen en palmen eten, omdat er geen rijst is. In de winkels in en rond de stad Barisal zijn de prijzen van rijst fantastisch omhoog geschoten. Ambtenaren van het VN-werk zeg gen tot dusverre nog geen korrel te hebben gezien van de 92.000 ton graan, die de regering in oktober heeft vrijgegeven voor gratis distri butie onder de hongerlijders. Eén van de moeilijkheden is dat de Pakistaanse autoriteiten erop staan dat de voedsel transporten geëscor teerd worden door leger en politie, omdat men plundering vreest. Maar de eigenaren van de wagens en sche pen weigeren de,ze escortes, omdat ze vrezen dat deze door de rebellen on der vuur genomen zullen worden. Officieren van het Bengaalse vrij- heidsleger, de Moekti Bahini, dat gro te gebieden ten zuiden en noord-wes ten van Barisal beheerst, hebben te gen een verslaggever van het persbu reau Associated Press gezegd geen bezwaar te hebben tegen VN-ploegen. die rechtstreeks in contact staan met de bevolking. Maar zij zijn wel tegen zendingen onder escorte van het Pa kistaanse leger. tr< dl Van een correspondent NIJMEGEN Totaal anders dan werd verwacht, namelijk liftend, is staatssecretaris Van Es gisteren in Nijmegen aangekomen voor een in spectie van de luchtmacht instructie en militaire opleidingen school. De helikopter, waarmee de staats secretaris van Ypenburg was ver trokken, kon Nijmegen wegens de dichte mist niet bereiken en landde buiten de stad op het voetbalveld van „Oranje Blauw1', waar vlaggen van dezelfde kleur wapperen als bij de kazerne. Een automobilist bood de staatsse- :retaris een lift aan naar het ka- ernecomplex, Verder wordt de voedselvoorziening bemoeilijkt, omdat de rebellen van wege strategische redenen alle wegen en waterwegen hebben geblokkeerd door het opblazen van bruggen en het tot zinken brengen van schepen. De voornaamste oorzaak van het feit dat de voedselvoorzieningen niet aankomen is echter, volgens een functionaris van het VN-hulpwerk, dat de Pakistaanse regering geen be langstelling heeft aan hulpwerk in die gebieden, wahr de rebellen sterk zijn. Bengaalse opstandelingen hebben woensdagavond een grote olietanker, die gemeerd lag in de haven van Sjittagong, tot zinken gebracht. Er deden zich drie ontploffingen voor en er brak brand uit op het schip. Ze ven bemanningsleden worden ver mist. Inmiddels keren de Pakistaanse troepen, die tijdelijk aan de grens met India hadden gelegen, terug naar de havenstad Barisal. Bij verscher ping van de confrontatie met India waren deze troepen teruggetrokken, waarbij de verdediging werd overge laten aan de politie en „razakers", Bengalen die de Pakistaanse regering trouw gebleven zijn. Maar kennelijk achten de Pakistaanse autoriteiten de dreiging van de guerrilla's groter dan die van India. De al eerder genoemde CIA-des- kundigen geloven niet dat India op zettelijk en op eigen initiatief een oorlog zal 'beginnen met Pakistan, maar juist omdat er zoveel troepen gelegerd zijn langs de grens is de kans op oorlog nog steeds levens groot. Naar de CIA meent te weten haalt een Pakistaans schip in China ge kochte artillerie, mortieren, militaire voertuigen op, terwijl een ander schip voornamelijk lichte wapens van Roemeense makelij aan het ophalen is. De CIA-woordvoerders weigerden gegevens te verstrekken over de Amerikaanse militaire hulp aan India en Pakistan, Inmiddels is de Indiase premier. In dira Gandhi, hoffelijk ontvangen door president Nixon, en heeft ze al tij dens de ceremoniële welkomstplech tigheid gepleit voor een beter Ameri kaans begrip van de situatie. In zijn welkomstwoord prees Nixon de kwaliteiten van mevrouw Gandhi, maar zweeg hij over haar wens voor een Amerikaanse veroordeling van het Pakistaanse optreden tegenover de Bengaalse opstandelingen en de ruim negen miljoen Pakistaanse vluchtelingen. Onderwijl bracht president Jahja Khan van Pakistan een inspectiebe zoek aan de aan de grens gelegerde troepen. BOXMEER Na een conflict hebben gisteren 90 Spanjaarden bij de kippenslachterij Friki in Boxmeer ontslag genomen: „met wederzijds goedvinden", aldus de directie. De moeilijkheden in het bedrijf die enige weken geleden ontstonden, kwamen dinsdagmiddag tot uitbar sting toen twaalf Spanjaarden het werk neerlegden uit protest tegen de indeling bij een, naar hun oordeel, onjuiste classificatiegroep. Daarop verzocht de directie van het bedrijf de heren Calle en Dik van de NW- bond te bemiddelen. Woensdag gin gen echter de overige 240 Spaanse werknemers uit solidariteit eveneens in staking. Woensdagavond bereikten de Friki- directie en de vakbonden overeen stemming, waarop gistermorgen 160 Spanjaarden het werk hervatten. Onder de 90 Spanjaarden die ont slag hebben genomen, bevinden zich vijf man van de groep van twaalf die dinsdag in staking ging. Met de bon den is overeengekomen dat, mochten de 90 op korte termijn geen ander werk kunnen vinden, zij desgewenst weer bij Friki in dienst kunnen ko men. 9 Bij het nationaal monument op de Dam in de hoofdstad heeft een kleine deputatie van de vereniging „Vrij Hongarije" gisteravond een krans ge legd en enkele kaarsjes ontstoken ter herdenking van de Hongaarse op stand? van 1956. De heer Lino Calle achtte de oplos sing een „zeer redelijke en aanvaard bare regeling. Gezien de Nederlandse verhoudingen had het slechter voor hen kunnen aflopen", zo zei hij. O O DEN HAAG Een aantal bekende Nederlanders heeft in een open brief aan regering en parlement zijn "grote verontrusting" kenbaar gemaakt over het beëindigen van de rijkssubsidie aan de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers. Zij verzoeken de financiële steun aan de vereniging alsnog voort te zetten omdat zij vin den dat de activiteiten van de VBV nu minder dan ooit kunnen worden gemist. In de brief wijzen zij erop, dat het aantal verkeersslachtoffers onder jonge voetgangers in Nederland hoger is dan in enig ander vergelijkbaar land in Europa. Ook onder de bejaar de voetgangers is het aantal slachtof fers onrustbarend groot. Tot de ondertekenaars behoren mr. ,M. A. van. Rhijn,vicepresident van de Högé Raad, mr, J. F. E. Hopman, hoofdcommissaris van politie in Arn hem, mr. D. van Setten, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transport Ondernemin gen (KNVTO) en jhr. W. van Andrin- ga de Kempenaer, voorzitter van de KNAC. Veel van de koddige ingevingen, die Swiebertje zo aantrekkelijk maken voor een groot kijkpubliek wordt opgewekt door aanwezigheid van zijn grootste fans bij de opname. Joop Doderer neemt graag dochtertje San dra (6 jaar) en evenoud vriendin netje Abbenarie van het Veer (links, op de schoot van Saartje) mee naar de studio's in Hilversum. Van een verslaggever UTRECHT De agrarische en voedingsbedrijfsbond NW gaat bij de komende cao-onderhandelingen een gelijke, reële inkomensverbete ring van 450 gulden per jaar vragen. Hiermee heeft deze bond de voor keur gegeven aan „centen" in plaats van „procenten". De donderdag in Utrecht gehouden algemene vergade ring van de bond heeft zich unaniem achter dit voorstel geplaatst. Vice-voorzitter A. Kuiper zei dat het bedrag van 450 gulden' precies drie procent loonsverhoging inhoudt voor het gemiddelde inkomen van de leden van de bond. „Ons voorstel stemt volledig overeen met de wen sen van het overlegorgaan van de drie vakcentrales", aldus de heer Kuiper, die er op wees dat alle finan ciële verbeteringen van die 450 gul den moet worden betaald, dus ook een eventuele verbetering van de va kantieuitkeringen. „Wij hebben geko zen voor „centen" omdat de bij onze bond aangesloten leden veelal tot de laagstbetaalden behoren", aldus de heer Kuiper. DUBLIN, BELFAST (AP. 'Reuter, UPI) Premier Jack Lynch van de Ierse Republiek heeft gisteren door het aftreden van een parlementslid van zijn partij de meerderheid in het parlement verloren. In Londen is het Britse kabinet bijeen geweest om over Ulster te pra ten. Waarnemers verwachten een wijziging in de Britse aanpak van de kwestie Ulster. Premier Jack Lynch van de Ierse Republiek is in ernstige moeilijkhe den gekomen nu een lid van zijn Fianna Fail-partij ontslag heeft geno men uit het parlement. Volgende week woensdag zal opnieuw de ver trouwenskwestie worden gesteld. In dien een motie van wantrouwen wordt aangenomen zullen ongetwij feld nieuwe verkiezingen worden uit geschreven. Omdat in de Ierse Repu bliek de tegenstand tegen de gema tigde prejier groeit wordt het niet on mogelijk geacht dat Lynch te zijner tijd van het politieke toneel ver dwijnt. Gevreesd wordt dat hij dan door een meer militante Ierse natio nalist opgevolgd zal worden, wat ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de situatie in Ulster. In Noord-Ierland is gisteren een van de zwaarste gevechten van het jaar uitgebroken tussen Engelse mili tairen en sluipschutters. Een strijd macht van 1400 man heeft rooms-ka tholieke wijken in Belfast en Lon donderry doorzocht en in totaal 51 verdachte personen opgepakt. Een aantal wapens is in beslag genomen. Opnieuw is in Ulster een dode geval len tijdens een vuurgevecht tussen soldaten en sluipschutters. Het Ierse republikeinse leger heeft gisteravond een bomaanslag gepleegd of) het huis van de Britse gezant bij Van een verslaggever DEN HAAG De praktische mo gelijkheden tot een nog verdere ver hoging van de benzineaccijns zijn op het ogenblik niet groot. Dat zeggen de bewindslieden van financiën, minister Nelissen en staatssecretaris Scholten in de memo rie van antwoord op het voorstel tot accijnsverhoging. Voorlopig zien de bewindslieden ook geen mogelijkheden om de" ac cijns zo te variëren dat „schone" ben zine minder zwaar wordt belast dan andere. Deze kwestie is overigens nog in studie. Ook acht men het niet mogelijk nu reeds in te gaan op de vraag of tot invoering van een belasting op ple- ziervoertuigen moet worden overge gaan." In elk geval is een invoering per 1 januari 1972 niet mogelijk. De eventuele heffing is in studie. Daarbij is gebleken dat vooral de controle een knelpunt zal worden. het Vaticaan. De gezant. Desmond Crawley, en zijn gezin, bleven onge deerd, maar een Italiaanse voorbij ganger liep ernstige verwondingen op. De bom was op de vensterbank van het woonhuis van de gekant, in een voorstad van Rome, gelegd. Op de muren waren de letters „IRA", de ini tialen van het Ierse republikeinse le ger, geschilderd. Na de explosie, die overigens weinig schade aanrichtte, zijn alle diploma tieke vertegenwoordigingen van En geland in Rome onder politie-bewa- king gesteld. Gisteravond is in Belfast een 20- jarige Brite soldaat overleden die twee weken geleden op straat door onbe kenden in de rug was geschoten. Een burger, die gewond was ge raakt toen terroristen dinsdag in een café een bom tot ontploffing brachten, is gisteravond ook overleden. Daarmee is het totale aantal slacht offers van gewelddadigheden in Noord-Ierland opgelopen tot 151. (Vervolg van pag. 1) Eerste overleg De werkgeversorganisaties en de vakbonden in de metaalindustrie hebben gisteren hun eerste bespre kingen gevoerd over de nieuwe me taal-cao per 1 januari en ook daarbij is van werkgeverszijde Mijk gegeven van ongenoegen over de onrust- zaaiende uitlatingen die gedaan zijn door een bestuurder van de Rotter damse metaalbedrijfsbond van het NVV. De besprekingen, die circa 6 uur duurden, hadden een oriënterend karakter, waarbij de vakbonden uit gebreide toelichting gaven op het eisenpakket dat de dag tevoren aan de werkgevers was voorgelegd. De eigenlijke onderhandelingen beginnen op vrijdag 12 november. Minister Intussen heeft de minister van so ciale zaken, drs. J. Boersma zich ook gisteren intensief met de situatie aan het loonfront bezig gehouden, adat hij zich woensdag naar het CNV-ge- bouw in Utrecht had begeven om zich door de voorzitters der drie vakcen trales uitvoerig te laten voorlichten over het standpunt van de vakbewe ging, had hij gistermiddag op zijn de partement een soortgelijk informatief gesprek met een delegatie van de centrale werkgeversorganisaties. Minister Boersma wenste ook na afloop van dit gesprek geen medede lingen te doen. De loonpolitieke situa tie komt vandaag ter sprake in het kabinet. AMSTERDAM „Een van de mensen in het paviljoen bij de ingang van Ouwe hands Dierenpark drong er echter op aan terug te trekken. Majoor Landzaat antwoord de hem: „Ik hen aangewezen om de Grebbeberg te verdedigen. We zullen dit doen tot de laatste man en de laatste kogel." Gezwollen taal, valse heroïek In 1971, ruim 31 jaar 11a de Meidagen van 1940, moet een generatie voor wie de strijd om de Grebbeberg sinds lang is verbleekt in het licht van Hirosjima en Nagasaki, en voor wie ook de militaire plichtsvervulling tot het uiterste een twijfelachtige zaak is geworden, deze vraag wel stellen. Ook of misschien juist wanneer het gaat om een officier, die 11a zijn manschappen tenslotte te hebben bevolen de onhoudbare stelling te verlaten, zelf blijft, de consequenties uit zijn woorden trekt en sneuvelt. Bovenstaand citaat, uit het gisteren gepresenteerde nieuwe boek „Grebbelinie 1940" van ma joor E. H. Brongers, is typerend voor zijn beschrijving van de verbetenheid, waarmee het Ne derlandse leger in 1940 vocht. Een verbetenheid en moed, die volgens de auteur tot nu toe te weinig erkenning hebben ge vonden. Niet misder dan acht keer oefent majoor Brongers in zijn boek kritiek uit op dr. L. de Jong; die in zijn derde deel van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog" in strijd met de feiten de kracht van het verzet van de Neder landse soldaten in mei '40 zou hebben onderschat. (In een brief heeft de auteur dr. De Jong op 50 onjuisthe den gewezen). Brongers komt zelfs tot de conclusie dat dr. De Jong ernstig laait door te beweren dat de Duitse Wehrmacht, die tegen de Nederlan ders opereerde ons weliswaar kwali tatief de baas was, maar niet kwanti tatief. Brongers toont in zijn gedetail leerde beschrijving van de gevechten 'n Grebbe- en IJssellinie aan dat de Nederlandse militairen ook in aantal Werden overspoeld. „Onze oostgrens is overschreden door 22 divisies en een regiment, alle 'n mankracht verre de meerderen fan de overeenkomstige Nederlandse genheden. Daarbij komt nog dat vele "Uitse onderdelen extra waren ver kerkt, terwijl de zeer machtige leger korpstroepen nogmaals een vuur kracht van enkele divisies vertegen woordigden. Daar tegenover hebben dan een tiental kleine, zwak bewa pende Nederlandse divisies gestaan." Dat de weergave van de gevechten in mei '40 van dr. De Jong vaak in strijd is met die van majoor Brongers is wellicht hieruit' te verklaren, dat de majoor gebruik heeft gemaakt van niet eerder gepubliceerde Duitse ge vechtsmeldingen- en rapporten en van ooggetuigenverslagen van solda ten die aan de Grebbe hebben ge vochten. Beslissend v Majoor E. H. Brongers In ieder geval blijkt uit de Duitse documenten weer overtuigend dat de klappen, die het handjevol deernis wekkend slecht bewapende Neder landse soldaten de Wehrmacl)t in mei '40 toebracht, van beslissende beteke nis zijn geweest voor het verloop van de verdere oorlog. Bij alle gevechten, aan Maas, IJssel. in de Peel, in Zuid- Limburg, in Brabant en in Holland, boden de Nederlanders zo hardnekkig weerstand, dat het Duitse aanvals plan volkomen in duigen viel. In het hart van de Vesting Holland werd de Duitse luchttransportvloot en de eni ge luchtlandingsdivisie van Duitsland een nederlaag toegebracht, die zij nooit meer te boven kwamen. Hier door werd de voorgenomen invasie op Engeland dusdanig belemmerd dat ze nimmer kon worden uitgevoerd, moest de luchtlanding op Gibraltar worden afgelast en het aanvalsplan voor Malta ingrijpend worden gewij zigd. Deze klap kon alleen worden uitgedeeld, omdat op de Grebbeberg ongeoefende soldaten, vaak van de oudste lichtingen, voorzien van 19dc- eeuwse wapens en communicatiemid delen, drie dagen lang overmachtige, fanatieke SS-eenheden tegenhielden. SS-eenheden, die bovendien wer den afgelost door een vers regiment van de Wehrmacht, dat oorlogserva- Duitse motorrijders in het verwoeste Wageningen. De verwoestingen zijn door Nederlands artillerievuur aan gericht. ring had in Polen; SS-ers ook die voortdurend half ontklede Neder landse krijgsgevangenen als dekking gebruikten of tegen het vuur injoe gen. Brongers spreekt er in zijn boek daarom zijn verwondering over uit, dat in Nederlandse publikaties zo vaak het gedrag van de uiterst gerin ge minderheid, die zijn plicht ver zaakte een falende commandant, een voortijdig terugtrekkende troep, een deserteur meer aandacht kreeg dan de meerderheid, die zijn plicht deed. Over het geval van desertie en de daarop volgende executie van ser geant Meyer (in 1970 door de publi katies van dr. De Jong in de open baarheid gekomen) zegt Brongers: „Het leek noodzakelijk om een emo tioneel geladen probleem met het ge ven van de juiste feiten tot de ware proporties terug te brengen. Vast staat dat de betrokken sergeant de verdedigers van de Grebbeberg zon der enige noodzaak in de steek liet. Generaal Harberts die het bevel voerde op de Grebbeberg, wilde als af schrikwekkend voorbeeld voor vluch telingen de terechtstelling van ser geant Meyer. Hij oefende daartoe druk uit op de krijgsraad: de audi teur-militair reageerde hier echter scherp op door generaal Harberts te wijzen op de eigen verantwoordelijk heid van de krijgsraad. Volgens ma joor Brongers werd het vonnis, de doodstraf, dan ook niet beïnvloed door generaal Harberts: „Noch de be klaagde, noch de getuigen hadden tij dens de verhoren enig steekhoudend argument voor de vlucht naar voren kunnen brengen." Harberts faalde Over de houding van generaal Har berts in het algemeen, tijdens de ge vechten, oordeelt de schrijver dat hij „op de duur niet meer in staat was de zaken helder te overzien" en dat hij faalde. Harberts, ook door het ge brek aan verbindingsmiddelen, ge loofde namelijk niet dat de Duitsers in de beruchte aanvalsspits van de Bli't2krieg al de eerste oorlogsdag tot Wageningen waren doorgebroken. Hij ging ujt van de aanval in de breedte, de Franse doctrine van de „levée en masse", van de. Eerste Wereldoorlog. De Duitsers voor de Grebbeberg wa ren volgens Harberts een handvol fa natiekelingen. die te ver naar voren waren gekomen. Daarom noemde hij de 120 Nederlandse soldaten, die zich uit de voorposten moesten terugtrek ken „vluchtelingen" en „weglopers." Brongers toont in zijn boek begrip te hebben voor deze „vluchtelingen", die tenslotte weken voor een over macht. Hij looft de houding van het Nederlandse leger in het algemeen, maar haalt meerdere keren uit tegen de verwaarlozing van de defensie in de jaren twintig en dertig. Hij komt dan tot vergelijkingen: „De overeen komst met on,ze-tijd is treffend: ook nu anti-militaire stromingen met de zelfde argumenten, demonstraties, diensttijdverkortingen enz." Het is inderdaad onthutsend om naast de overbekende feiten van ver waarlozing (de kanonnen van 1880, de 26 pantserwagens van ons leger, de paarden en de rijwielen en het grote aantal forten, dat nog in 19de-eeuwse staat verkeerde) te horen over de verbindingsmiddelen van 1940. De veldtelefoon om over radio maar niet te spreken was een uitzonder lijke luxe. Hoe in de Grebbelinie de verbindingsdienst met een wit laken werkte, laat de schrijver korporaal De Vries vertellen. Deze moest als verkenner de komst van de vijand tijdig signaleren: „Mijn opdracht luidde, om wanneer ik 'de vijand zag naderen een wit laken op de ver keersweg te leggen." Duitse toeristen Verbijsterend doet de wereld vreemde houding van de regering aan, die tot april 1940 weigerde de staat van beleg af te kondigen, waardoor men machteloos stond te gen openlijk bedreven spionage. Au teur Brongers: „Nadat er voldoende gegevens waren verzameld, gingen de Duitsers de plaatsen bepalen, waar ze de Grebbelinie zouden aanvallen. Dat behoefden ze niet aan de hand van hun kaarten te doen; ze konden zelf (als toerist vermomd, in het voorjaar van 1940) gaan kijken." De vijand kon toen het eenmaal zo ver was de Grebbeberg ook gemakke lijk naderen, omdat zij door bossen en boomgaarden aan het zicht wer den onttrokken. „Ondanks, alle aan drang van militaire zijde, weigerde men de toestemming om deze obsta kels op te ruimen. De schadevergoe dingen, die daarvoor betaald moesten worden, vond men te hoog." Brongers, die zijn boek niet alleen als een waarschuwing ziet. maar ook als een rehabilitatie van de Neder landse militairen, die in mei '40 voch ten, vermeldt dat in het betrekkelijk kleine gebied op en rond de Grebbe berg 380 Nederlandse-militairen vie len. „Dat is ongeveer 77 procent van de gesneuvelden in Grebbelinie en Betuwestelling en bijna 19 procent van het totale verliescijfer in Neder land. Dit laatste bedroeg 2032 man." Brongers oordeelt dat daarmee ons grondgebied het meest bloedige strijdtoneel van de „Blitzkrieg" in Europa was geworden. „De verliezen van de Franse en Belgische legers la gen verhoudingsgewijs lager." Historisch belang Tenslotte, welke waarde heeft dit boek? De nieuwe door Brongers aan gevoerde gegevens zijn van historisch belang, ook de ooggetuigeverslagen van officieren en manschappen die meevochten (die echter in de strafwer ken van de sectie krijgsgeschiedenis zijn te vinden). Toch biedt het boek veel uitgekauwde feiten, die in ande re publikaties voorkomen, niet in de laatste plaats in eerder verschenen boeken van de schrijver als: „De oor log in mei '40" en „De slag om de residentie 1940". Wat de compositie betreft: wie een verfijnde documen taire verwacht, een filmisch verslag van wat zich van uur tot uur afspeelt in de geest van „De langste dag" wordt teleurgesteld. Het verhaal is weliswaar boeiend maar hier en daar conventioneel verteld, met irritant vaak puntjes (beletseltekens) achter zinnen, die Brongers van belang acht. Hinderlijk zijn stijlbloempjes en ouderwetse houwdegentaai, als: „Op nieuw brak de hel los", „doldriest vielen ze aan". Majoor Brongers gebruikt ook een enkele maal het bijvoegelijk naam woord „avontuurlijk" in een verband, dat men zich afvraagt of de schrijver aan padvinderij inplaats van oorlog voering refereert. Lof is op zijn plaats voor de overzichtskaarten. Meer algemeen: wie uitvoerig wil worden geïnformeerd over de strijd op de Grebbeberg en de daaraan voorafgegane gevechtshandelingen aan de Nederlandse grens in mei 1940 is bij majoor Brongers aan het goede adres. (Majoor E. H. Brongers: Grebbelinie 1940. Geb. ƒ18,90: uitgeverij Hollan- dia NV. Baarn)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11