Rijnmond-bewoners: geen „georganiseerde klagers** Kort bij kas? Vernevelen: nieuwe methode bestrijding in komkommers Niemand geeft nog wat voor „De Sa Acht dagen smog in nieuw Rijnmond-rapport Minder kosten; minder arbeid Algemene Bank Nederland Sluit bij de ABN een lening-naar-maat GG en GD's kregen maar ldein aantal smogpatiënten Waterschap geeft geld voor milieubehoud Psychiater mag voorlopig blijven Veerse Molen op instorten 5 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 NAALDWIJK Ter bestrij ding van ziekten en ongedierte in komkommers is een nieuw appa raat ontwikkeld. In het algemeen wordt voor bestrijding door mid del van bespuitingen bij tuin bouwbedrijven gebruik gemaakt van een vaste spuitleiding. De tank waarin zich de spuitvloei- stof bevindt, de pomp en de mo tor, staan dan vaak in het ketel huis. De vloeistof wordt dan naar het warenhuis getransporteerd door middel van een (vaste) spuitleiding. Aan deze leiding zitten dan een paar aftakkranen waaraan de slang en de spuitkop bevestigd worden en waarmee de tuinder dan plagen en ziekten te lijf kan goan. Een tweede methode die wel ge bruikt wordt is er een. waarbij de pomp, motor en vloeistoftank op een verrijdbaar onderstel zijn gemon teerd. Ook dit onderstel blijft op het hoofdpad staan en de bestrijdingen worden lopend door het pad uitge voerd. Wanneer een aantal paden be spoten zijn wordt het geheel ver plaatst. VERNEVELEN De Solo-fabrieken hebben nu een apparaat ontwikkeld dat vooral uit oogpunt van arbeidsbesparing veelbe lovend lijkt. Vloeistoftank, motor en pomp zijn op een verrijdbaar onder stel geconstrueerd en wel zodanig dat dit geheel zonder problemen door de paden getrokken kan worden. De compacte vorm maakt dat het appa raat geen schade oplevert voor de ge wassen. Het is ook gemakkelijk ver plaatsbaar. Het gezwoeg met de zich door het afdruipen van de bladeren behoort met dit apparaat ook tot het verleden. Doordat de bestrijdingsvloeistof niet verspoten maar verneveld wordt geeft deze nevelinstallatie nog een paar belangrijke besparingen. Met vernevelen verkrijgt men een betere verdeling van de vloeistof op het ge was. De verliezen van bestrijdings vloeistof die ontstaan bij bespuitingen door het afdruipen van de balderen zijn ook minder. Door de bestrij dingsvloeistof te vernevelen kan men met een hogere concentratie volstaan met 5 pet. van de hoeveelheid water en 50 pet. van de hoeveelheid bestrij dingsmiddel die nodig is voor bespui tingen. VEILIG Het instituut voor Tuinttouwtech niek heeft een aantal proeven geno men met de SOLO-minor, zoals het apparaat gedoopt is. Uit deze proeven is gebleken dat het werken met de Solo-minor eenvoudiger is dan de tot nu toe gehanteerde methoden. Het trekken van slangen en het verplaat sen van slangenrollen zijn overbodig geworden. Het eventuele gevaar voor degene die de bestrijding uitvoert is ook minder, omdat men niet meer te rug hoeft te gaan naar de plaats waar de bestrijding uitgevoerd is. Omdat de bestrijding met betrekkelijk weinig arbeid kan worden uitgevoerd is het mogelijk slagvaardiger op te treden. Maar al te vaak worden bestrijdingen uitgesteld, omdat op een bepaald voor de bestrijding gunstig moment de be nodigde arbeid niet beschikbaar is. Juist bij de uitvoeringen van bestrij dingen kan het tijdstip bepalend zijn voor het resultaat. IN PRAKTIJK Naast de proeven die het I.T.T. de afgelopen twee jaar heeft genomen met de Solo-minor zijn ook proeven genomen bij het Proefstation in Naaldwijk en een aantal bedrijven. Over het algemeen Wijkt uit deze proeven dat de bestrijding door mid del van de Solo-minor minder kost dan een bestrijding via een vaste spuitleiding. De bestrijdingsresultaten verschillen nogal van proef tot proef. Er zijn met succes spint- en witbe- strijdingen uitgevoerd met de Solo minor. Pogingen om met de Solo-mi nor ook de witte vlieg onder de knie te krijgen waren minder succesvol. Dit wil overigens niet zeggen dat de Solo-minor hieraan debet zou zijn. Gezien de hardnekkigheid waarmee de witte vlieg zich handhaaft is het ook mogelijk dat het bestrijdingsmid del heeft gefaald. MOGELIJKHEDEN Wanneer alle voor- en nadelen te genover elkaar worden gezet blijkt dat de Solo-minor, die oorspronkelijk was ontworpen voor bestrijdingen in de duiventeelt, mogelijkheden biedt voor een vereenvoudigde bestrij- dingsmethode m komkommers. Er wordt overigens gewerkt aan een verdere aanpassing van het ap paraat, waardoor het mogelijk moet worden de Solo-minor ook te gebrui ken voor andere teelten. Naast een vereenvoudigde werkwijze lijken ook slagvaardig optreden, gebruik van minder vloeistof en bestrijdingsmid delen goede perspectieven te bieden voor de Solo-minor. Dat deze nieuwe methode ook minder, kost is in ieder geval meegenomen. U bent welkom bij de U wilt duizend gulden lenen. En u wilt in twee jaar aflossen. Dan betaalt u 24 maal f 51,69. Zo zijn er nog tientallen andere mogelijkheden, tot 10.000,- toe. Stap eens binnen bij één van onze kantoren. Men zal u er graag voorlichten over de leningsvorm, die het beste past bij uw wensen en mogelijkheden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het „smog-rapport" van het Open baar Lichaam Rijnmond blijft niet bjjster veel over van be richten als zouden talloze be woners van het Rijnmondge bied in het ziekenhuis moeten zijn opgenomen als gevolg van de luchtverontreiniging, of zich ten minste onder dokters behandeling zouden hebben moeten stellen. Vit de rapporten van de GG en GD's Ivan Vlaardingen en Rotter dam. en het consultatiebureau voor longziekten te Schiedam im mers blijkt dat er in Rotterdam en omgeving tijdens de smog-pe- riode zich geen gevallen hebben voorgedaan van acute ernstige aandoeningen van de luchtwegen. Wel tekenen de samenstellers van het rapport hierbij aan, dat al leen deze GG en GD-rapporten Igeen voldoende representatief beeld geven van de overlast bij bronchitis- en andere patiënten. Uit de aanvragen voor zieken huisopneming door bemiddeling van de Rotterdamse GG en GD blijkt, dat er in de week van 20 tot 26 september een geringe toe neming is waar te nemen van het aantal aanvragen in verband met asthma en emfyseem, vergeleken met de twee voorgaande weken. Volgens de GG en GD van Vlaai- dingen zijn daar tot en met 22 september geen spontane klach ten binnengekomen. Bij aktief onderzoek van Rijn mond door het peilen bij hoofden van scholen en andere leerkrach ten bleken de schoolkinderen vrijwel nergens geklaagd te heb ben. Enkele leerkrachten klaag den wel over prikkelingen en hoofdpijn. Op 23 september kwa men van acht scholen uit de IVlaardingse Westwijk en het centrum spontane klachten bin nen zowel van leerlingen als leerkrachten over misselijkheid en hoofdpijn. Verschijnselen als rode ogen werden niet waargeno men. Bij Verolme stuurde op 21 sep tember de bedrijfsarts een bron- chitispatiënt naar huis. Er hing toen een bruinachtige nevel over het gebied van de Botlek. Het districtsconsultatiebureau te Schiedam meldde, dat het daar drukker was geweest dan nor maal met bekende asthma-, bronchitis- en emphyseem-pa- tiënten, veelal oudere mensen. -Veel patiënten bleven echter thuis, omdat zij toch wel wisten waardoor ze het benauwd had den. BREDA Het waterschap West- Brabant heeft besloten om een aantal kredieten beschikbaar te stellen voor het milieubehoud. Er is een krediet van 25.000 gulden voor het nemen van noodmaatregelen tegen de stankhinder van de Roode Vaart. Er zullen tevens bestrijdingsmiddelen aangeschaft wor den tegen olieverontreiniging in de Mark. de Roode Vaart, de Amer en de Biesbos. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De klachten van de bewoners van het Rijn mondgebied over de luchtver ontreiniging zijn beslist niet te herleiden tot „massahysterie" of „georganiseerd klagen", zoals wel werd verondersteld. De fak- tor „ergernis" zal misschien- wel hebben geleid tot een verhoging van het aantal klachten, maar er is toch overduidelijk een oorzake lijk verband te leggen tussen het klachtenpat-roon en het niveau van de luchtverontreiniging. Dit is een van de konklusies die getrokken kunnen worden uit een vandaag verschenen rapport dat het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft samengesteld over de luchtverontrei nigingsperiode van 16 tot 24 septem- tter j.l. In dit rapport wordt een po ging gedaan de veelheid van waarne mingen die zijn verricht door ver schillende instanties, zodanig te rang schikken dat uit het verkregen over zicht konclusies kunnen worden ge trokken die worden gesteund door de rapporterende instanties als TNO, Keuringsdienst van Waren, Bouw- en Woningtoezicht, Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, de gezondheids diensten van Rotterdam, Amsterdam. Den Haag en Vlaardingen, het KNMI, Rijnmond en het Proefstation, voor groenten- en fruitteelt onder Glas. Duidelijk blijkt uit het rapport dat Rijnmondbewoners zich zullen moe ten voorbereiden op een herhaling van de problemen: een weerssituatie die gunstig is voor de vorming van fotochemische smog zoals tijdens de. onderzochte periode, blijkt zich ge middeld tweemaar in de drie jaar voor te kunnen doen. Opvallend is overigens, dat het per soneel van de Centrale Meld- en Re- gelkamer van Rijnmond tijdens het aannemen van de vele klachten dui delijk de route, soms van wijk tot wijk, kon volgen die de vuile lucht aflegde. De omschrijving die de kla gers gaven was dan zó eensluidend, dat geconcludeerd kon worden dat de bevolking tijdens de periode dat een pakket vuile lucht aan hen voorbij trok, werkelijk klaagde over eenzelf de soort luchtverontreiniging. Zodra de vuile lucht was gepasseerd, hield het klagen op. De hoogte van de waargenomen ozon-cöncentraties achten de samen stellers van het „smog-rapport" geen verklaring voor de aard en de mate van de overlast voor de bevolking, onder andere misselijkheid en hoofd pijn. Er was in de gemeten periode immers sprake van een vermenging van verschillende verontreinigingen, zoals ozon, zwaveldioxyden, stikstof- dioxydep, stankstoffen en koolwater stoffen. Gelet op de vele klachten over prikkelende lucht, denkt men aan de mogelijke oxydatie van- S02 tot S03 onder vorming van een zwa velzure nevel. De overlast wordt ech ter waarschijnlijk grotendeels veroor zaakt door het grote komplex indus trieën en met name door die rondom Pernis. Vraagtekens staan er dan echter nog altijd bij de zwavelzuur-vorming. Eens te meer betreurt Rijnmond het nu, dat voor zwavelzuur nog altijd geen meetnet is aangelegd. Hoewel immers in september in het kassen- gebied van het Westland weinig wordt gestookt in hooguit 15pct. van de kassen kunnen hoge S02- concentraties alleen maar uit dit kas- sengebied afkomstig zijn. „Ontwikke ling van een meter voor zwavelzuur- concentraties in de buitenlucht moet dan ook een hoge prioriteit krijgen," aldus de samenstellers van het rap port. Op grond van metingen in Delft, Amsterdam, Badhoevedorp, Naald wijk, Vlaardingen en De Bilt kan worden gesteld, dat mede de uitlaat gassen van het verkeer oorzaak zijn van de ozon-vorming. De ozon-con- centraties die echter in Delft zijn ge meten, kunnen geen verklaring zijn voor de vooral uit Delft en Den Haag gemelde overlast. „Dit klemt des te meer," aldus het rapport, „omdat op enkele dagen uit Den Haag en Delft bij een verhoogd ozon-niveau geen klachten zijn gemeld." Veel lijn zit er trouwens niet in het geheel van klachten. De overlast ge vende factor heeft op de verschillen de dagen en verschillende plaatsen een nogal verschillend karakter, maar in het algemeen kan toch wel worden vastgesteld dat de voornaamste bron van overlast het industriegebied was, met daarnaast op enkele nachten een aanvoer van S02 uit de kassengebie- den van het Westland. „Pas nadat een sanering van de industrje en de glastuinbouw heeft plaatsgehad," al dus het rapport, „mag men verwach ten dat overlast in de mate en om vang als thans is opgetreden, tot het verleden ttehoórt." Opvallend tevreden is men wel over de medewerking die het be drijfsleven heeft getoond tijdens de smog-periode. Zesentwintig bedrijven is verzocht een overzicht tegeven van de door hen genomen maatrege lfin. Deze lijst van 26 pretendeert overigens beslist niet volledig of se- lektief te zijn. Wel is er duidelijk uit gebleken, dat gezien de grote diversi teit in installaties en de te nemen maatregelen het veelal ondoenlijk zal zijn algemene maatregelen op te leg gen aan de bedrijven. Integendeel zal voor ieder bedrijf afzonderlijk een aan dat bedrijf aangepast pakket van maatregelen moeten worden sa mengesteld, in overeenstemming met de verschillende waarschuwingsfasen. Voorlopig kan daarom nog geen oordeel worden gegeven over de maatregelen die de industrie tot nu toe heeft genomen. Wel konkludcren de samenstellers van het rapport, dat verdergaande maatregelen dan tot op heden zeer zeker mogelijk zijn. „Ge- konstateerd is" aldus het rapport, „dat bij de bedrijven een duidelijke verandering gaande is in die zin, dat de bedrijven tijdens de waarschu wingsfasen zich meer en meer in spannen om de gemaakte afspraken zo goed mogelijk uit te voeren." Intussen is al met de Stichting Europoort Botlek Belangen afgespro ken, dat in het vervolg de waarschu wingsfase 3 zal worden uitgegeven op de avond voor de dag waarop op grond van meteorologische 'gegevens smogvorming kan worden verwacht. LEIDEN De staf van de kin derpsychiater dr. J. Teuns, die per 1 november is ontslagen bij het me- disch-opvoedkundig bureau te Lei den, mag tot 1 januari blijven door werken in het pand Rijnsburgerweg 163. Deze nieuwe toezegging heeft het bestuur aan de staf-Teuns gedaan, nadat eerder vier maanden respijt was gegeven. Het bestuur wil niet meer de ver antwoordelijkheid voor de patiënten van dr. Teuns dragen. Deze laatste heeft verklaard daar niet akkoord mee te gaan, omdat de gevolgen op het gebied van wettelijke aansprake lijkheid, medische verantwoordelijk heid en de subsidieregeling niet zijn te overzien. Intussen heeft mr. R. J. Kroes van het NW het ontslag van de staf- Teuns aanhangig gemaakt bij de Leidse kantonrechter. Verder moeten dr. Teuns en zijn staf binnen een week rapport uitbrengen aan de mi nister van volksgezondheid over de opzet van een nieuw, door de staf- Teuns te bemannen instituut, naast het bestaande MOB te Leiden. met de afbraak te wachten, toen er ineens allerlei jammerklachten opste gen en menigeen de molen wilde be houden. De gemeentearchitect kwam met het voorbeeld het hele geval te laten opknappen en vervolgens ergens langs de Vliet een mooi plaatsje te geven, waar hij beter tot zijn recht zou komen. De ƒ200.000 zou hij uit particuliere bron proberen los te peu teren. Helaas bleef het bij dat voor nemen. Ook een suggestie van de he ren Koerts om de molen te verplaat? sen haar het merengebied ten oosten van de Vliet en er een museum of zoiets van te maken, kwam niet ver der dan het gemeentelijke bakje „Goede ideeën". Voorkeur Er is zelfs nog even .sprake van geweest De Salamander te demonte ren en ergens in het Caralbische ge bied weer op te bouwen, maar de initiatiefnemers gaven uiteindelijk de voorkeur aan een Friese molen. Was waarschijnlijk minder riskant. Altijd maar weer het geld. Iedereen vindt het jammer dat zo'n molen moet ver dwijnen, zeggen ze daar aan de Vliet, maar hoeveel van die mensen hebben er werkelijk iets voor over? Hoeveel zijn er bijvoorbeeld lid van De Hol- landsche Molen? Gedesillusioneerd hebben de Koert- sen hun hoop op behoud van De Sa lamander laten varen. Zij geloven er niet meer in. Geld is er toch niet en met al dat praten schieten ze niet op. De ambtelijke molens draaien nog veel langzamer dan hun eigen molen, hebben ze gemerkt, en dat zou wel eens kunnen betekenen, dat de beslis sing om het monument alsnog met overheidsgeld te restaureren, nét te laat valt. DELFT Voor de zesde achtereen volgende maal gaat Cameretten '71 een serie studentcn-cabaret-avonden verzorgen in de aula van de Techni sche Hogeschool. Wegens dreigende moeilijkheden by de studenten vere niging „SSR" is begin dit jaar beslo ten tot een stichting zodat bjj een eventueel opheffen van de studenten vereniging het voortbestaan van dit jaarlykse gebeuren verzekerd zou zyn. Overigens zetelt de organisatie nog steeds in de Koornbeurs en ook het gebruikelijke festival zal nauwelijks veranderen. Nieuw is dit jaar het instellen van een extra publiekprijs. Het publiek zal door middel van een stembiljet zijn mening kenbaar kunnen maken en de resultaten hiervan zullen worden verzameld. Los hiervan is er een jurv samengesteld bestaande uit Maya Bouma, Jaap van de Merwe, Rob Tou- ber, Hemmo Drexhage als voorzitter en Ernst van Altena. Voor de beste prestaties zijn een drietal prijzen be schikbaar, bestaande uit een bandre corder en een tweetal sets grammo foonplaten. De cabaret-avonden zijn vastgesteld op 4, 5 en 6 november telkens om half acht in de aula van de Techni sche Hogeschool. De avonden zijn voor iedereen toegankelijk die belang stelt in het. door studerenden uit geheel Nederland, verzorgde cabaret. Zelfs is er dit jaar een groep uit Brussel bij. Men kan een gecombineerd toegangs bewijs kopen vobr drie avonden a 6,—. Per avond zijn de kosten 2,50. Op de laatste avond treden twee gasten op, Cababime en Peter de Jong. Doordat de leiding van de Tech nische Hogeschool alle medewerking heeft verleend is het mogelijk deze avonden te organiseren. Naast het be schikbaar stellen van de aula staat de TH ook financieel garant. LEIDSCHENDAM De houten molen De Salamander, sinds 1643 het beeld van Veur (later Leidschendam) bepalend, heeft zijn lang ste tijd gehad. Eigenaar Koerts N.V., die er sinds 1954 geen enkel zakelijk belang meer bij heeft, vindt het onverantwo.ord de bouwval nog langer te laten staan en wil het ding slopen voor het te laat is. Voor er ongelukken gebeuren. Het probleem is alleen, dat de molen op de lijst van Monumentenzorg staat met andere woorden: af blijven en restaureren en dat de sloopvergunning inmiddels niet meer geldig is. De heren Koerts drie generaties dreven de houthandel-zagerij lie ten die vergunning verlopen, omdat er met het verstrijken der jaren tel kens weer nieuwe kansen op behoudi verschenen. Van alles is er geprakke- zeerd om de historische molen te red den, maar als puntje bij paaltje kwam was er nooit geld. De stichting De Hollandsche Molen kon met veel pijn en moeite achttien mille beschik baar stellen, maar dat was nog geen kwart van de restauratiekosten en bovendien moesten de heren Koerts voor dat geld nog zo ongeveer hun hele ziel en zaligheid verkopen. Ging dus niet door. Aan het lijntje Achteraf voelen ze zich aan het lijntje gehouden en hebben er spijt van niet direct hun eigen zin te heb ben gedaan. De nieuwe machine, die in 1954 zijn intrede deed, maakte de molen tot AOW-er. Tot bedrijfshal zonder-meer. Het ding stond eigenlijk nog in de weg ook en de heren Koerts hadden net zo lief direct een moderne loods gebouwd, maar ze hadden nog zoveel gevoel voor de historische waarde van De Salaman der, dat ze het ongerief op de koop toe namen en de molen lieten staan. Van onderhoud de laatste grote beurt dateert uit de oorlogsjaren kwam echter niets meer toen er aan het Damplein een flatgebouw moest verrijzen. Omdat de skyline van Leidschendam daarmee toch verknald zou worden vroegen de heren Koerts direct een sloopvergunning aan. Ze kregen die, maar waren graag bereid

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5