I Geref. kerken verliezen aan onkerkelijkheid 1 Hervormden schrijven kerken in Zuid-Afrika Felle kritiek op vonnis van ffrench-Beytagh Tussentijdse statistiek toont: COMMENTAREN Zelfbeperking (1) Zelfbeperking (2) Loon politiek Hoefoier prefect geloofsleer Een noord voor vandaag Reacties op proces tegen deken „Niet levend uit gevangenis" REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1, bloeiwijze, 4. drukte, 8. rund, 10. muzieknoot, 12. kweekgras (Z.N.), 15. organische ver binding. 17. slappe koffie, 19. onderricht, 20. lied, 22. hevig, 23. lofspraak, 24. wa terplant. 26. tijdrekening. 27. meisjes naam, 29. plaats in Drente, 30. wind richting. 31. voorzetsel, 33. voorvoeg sel, 37. pers. voornaamw. 38. pookljzer, 39. Myth, figuur. Verticaal: 1. vorm, 2. spil van een wiel, 3. volksnaam van de kauw, 5. voegwoord, 6. en dergelijke (alk.), 7. edel, 9. lidwoord, 11. wandversiering, 12. /.eer onbeschaafd iemand. 13. sierlijk, 14. grond die bij een hoeve behoort, 16. reeks, 18. elk, 21. droog, 24. bereide die renhuid, 25. groente 27. plomp, 28. gif slangetje, 32. rivier in Rusland, 34. rondhout, 35. muzieknoot, 36. rivier in Italië, 37. bevel. Oplossing vorige puzzel Hor.: 2. dadel, 7. patat, 8. galon, 9. slaap, 10. eer, 12. aar, 13. ree, 15. kluis, 17. deels, 19. id. 20. ra, 21. Annet, 24. spa de. 26. toe, 27. Ada, 29. lor, 30. snood, 32. dieet, 33. nadir, 34. tegel. Vert.: 1. label, 2. das, 3. atlas, 4. egard, 5. lap, 6. morel, 10. eklat, 11. ruïne, 13. reaal. 14. ester, 16. Ide, 18. Erp, 22. notie, 23. tante. 24. Saóne, 25. dosis. 28. do, 30. set. 31. dal Van een onzer redacteuren UTRECHT De gereformeerde kerken verliezen de laatste jaren steeds meer leden aan de onkerkelijkheid. Tien jaar geleden, in 1961, was het nog zo dat tegenover 516 leden die de kerk vaarwel zegden, er 782 stonden die de weg naar de kerk gevonden hadden. Een ver schil van 266 personen ten gunste van de gereformeerde kerken. In 1967 was dit 'overschot' gedaald tot 19 en in 1968 waren de rollen vol strekt omgekeerd en overtroffen zij die de kerk verlieten in getal degenen die tot de kerk toetraden; nadenge verschil 144. In 1969 was dit negatieve cijfer al meer dan verdubbeld: 309 en voor 1970 stonden tegenover 531 per sonen die kerklid werden er 979 die afscheid van de kerk namen. Nade lig verschil: 448. Deze cijfers zijn uit het dezer da gen verschijnende nieuwe nummer van het officiële gereformeerde blad 'Kerkinformatie', dat mededelingen geeft over de tussentijdse statistiek over 1970, afkomstig van het alge meen kerkelijk bureau van de gere formeerde kerken. Op een totaal zie lental van 870.000 is de gesignaleerde verschuiving relatief klein, maar de getallen geven wel een indicatie. Grensverkeer Dal doen trouwens ook de cijfers over het 'grensverkeer' van de gere formeerde kerken met de hervormde kerk en de christelijke gereformeer de kerken. Om met de laatste te beginnen, tot 1968 gingen er altijd méér christelijke gereformeerden over tot de gereformeerde kerken dan om gekeerd (al was het voor de gerefor meerde voordelige getal van 185 in 1968 inmiddels gedaald tot 10). Maar in 1969 lag het andersom: tegen 227 christelijke gereformeerden die gere formeerd werden, stonden 364 gere formeerden die overgingen naar de christelijke gereformeerde kerken; het verschil ten gunste van laatstgenoem de kerken is: 137. Verleden jaar wa ren deze getallen: 214 naar en 3Jo uit de gereformeerde kerken, hetgeen een voor de christelijke gereformeer de kerken voordelig verschil van 169 oplevert. 'Kerkinformatie' verbindt aan de cijfers geen conclusies, maar men kan o.i. veilig aannemen dat het met name verontruste gerefor meerden zijn die besloten ovei te gaan naar de christelijke gerefor meerde kerken. In 1970 hebben de gereformeerde kerken voor het eerst aan de her vormde kerk verloren. Tot dusver was het aantal dergenen die van her vormd gereformeerd werden altijd Sinds een paar jaar heeft Nederland de be schikking over twee prinsen, leden van het Ko ninklijk Huis, die tot de jaren van het onder scheid zijn gekomen geen eigen kweek, maar twee mannen die alleen al door het feit van hun snelle aanpassing aan Nederlandse tradities en verhoudingen blijk hebben gegeven van intelli gentie en inlevingsvermogen. Dat „intelligent" zetten wij er even bij, want al is het lidmaatschap van het Koninklijk Huis so wie so niet altijd even aantrekkelijk (een enkele keer ook wel); voor een wat intelligente man of vrouw moet het toch soms wel dubbel moeilijk zijn. Immers: wij leven onder een constitutionele monarchie waarin het staatshoofd een ingewik kelde, maar allerminst zinledige symbool-functie heeft en in de staatsrechtelijke praktijk wordt die symbool-functie ook uitgebreid tot de leden van het Koninklijk Huis. Dat legt de leden van het Koninklijk Huis heel wat beperkingen op beperkingen waarvan de leden van het Koninklijk Huis in de praktijk zich meestal wel bewust blijken te zijn. Maar het blijft kennelijk toch wel knellen. Als prins Bernhard eens een keertje op Schiphol een onbekende amb tenaar van buitenlandse zaken aanduidt als „ken nelijk een of andere idioot van buitenlandse zaken" is er toch eigenlijk niets meer aan de' hand dan Nu dan prins Bernhard, die zich de wijze be perking van zijn schoonzoon kennelijk allerminst bewust is geweest en in een interview met de NRC/Handelsblad zich met veel dédain over de hele Nederlandse binnenlandse politiek heeft uit gelaten en met een paar krachtige formuleringen een heel stuk van het functioneren van ons staats bestel op losse schroeven heeft gezet. Wie zich op het standpunt van de efficiency stelt, Zal het misschien aardig met de prins kunnen vinden maar dat is natuurlijk een heel verkeerd uitgangspunt. Want ons staatsbestel staat op een democratische basis (waarbij door evenwicht van krachten wordt gestreefd naar een subtiele ver deling van de machten; niet omwille van efficien cy maar om zoveel mogelijk mensen gelukkig te maken en machtssursupators te breidelen) en de democratie is niét uitgevonden omwille van de efficiency net zomin trouwens als de functie van prinsen. Om in- en uitpraten te voorkomen: het zal dui delijk zijn dat de uitlating van prins Bernhard als lid van het koninklijk huis allerminst gelukkig is. Terecht hebben dan ook de voorzitters van de zeven grootste fracties uit de Tweede Kamer premier Biesheuvel opheldering gevraagd, want uiteinde lijk is hij verantwoordelijk ook al ziet iedereen dat een lid van het Koninklijk Huis bewijst ook erg menselijk te kunnen reageren. Een ander, toch ook nog wel onschuldig voor beeld, wordt al iets bedenkelijker. Prinses Irene, toen nog helemaal in de sfeer van Soestdijk, zette als Utrechts studente haar handtekening onder een protest tegen de singeldemping een hand tekening waarmee het uit louter notabelen samen gestelde actie-comité geurend rondliep omdat het wel degelijk de symbolische waarde van die ene handtekening besefte. Prins Claus heeft nog niet zo lang geleden (in een interview met het NKV-blad „Ruim Zicht") op een voorzichtige wijze naar voren gebracht dat hij zich in zijn functie wel eens wat erg mond dood voelt, wat ook wel te begrijpen is want Claus had voor hij naar Nederland kwam een alleraar digste baan waarin hij van inzichten blijk kon geven en misschien ook wel wat invloed kon laten gelden. Hij zou nu hier in Nederland ook zo nu en dan wat willen zeggen, „doodgewoon omdat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen brengen -dat een bijdrage kan zijn in de meningsvorming", maar hij was wel zo realistisch die wens te beperken: „het gaat om meer mogelijkheden om volwaardig deel te nemen aan normale werk zaamheden die geheel los staan van staatkundige activiteiten". onmiddellijk in dat de premier deze verantwoor delijkheid niet altijd en zeker niet om een mooie herfstzondagmiddag kan effectueren. Dat heeft ook iets te maken met het paradoxale van een koninklijk huis in een staatsbestel als het Nederlandse. Aan één kant is er de ministeriële verantwoordelijkheid voor niet altijd te contro leren optreden in het openbaar en aan de andere kant de behoefte, de noodzaak ook om leden van het koninklijk huis bij dat optreden in het open baar niet al te houterig te presenteren. Daarbij moet ook het Nederlandse volk beden ken dat men niet het ene ogenblik kan gaan stei geren als een lid van het koninklijk huis iets doet of zegt (al dan niet onder ministeriële goedkeu ring) waar men het niet mee eens, terwijl de vorige dag nog luidruchtig of in stilte is toege juicht waar men het zo hartroerend mee eens, kon zijn. De richtlijn is niet te geven. Dat zullen zich hopelijk ook de zeven vragenstellers (en de man die moet antwoorden) zich bewust zijn. Maar mis schien kunnen zij nog eens opslaan wat prins Claus er indertijd over heeft gezegd (NKV-blad Ruim Zicht, 29 december 1970). Dat had tenminste de verdienste niet naïef te zijn. De mislukking van het centrale loonoverleg moet voor de regering-Biesheuvel een bittere te leurstelling zijn. Het kan niet anders, of haar ver trouwen in de bereidheid van het georganiseerde bedrijfsleven, krachtig mee te werken aan het te rugdringen van de inflatie, heeft een flinke schok gekregen. Die schok moet bij de regering te pijn lijker zijn aangekomen, omdat haar vertrouwen in de werknemers- en werkgeversbonden een pijler is van haar sociaal-economisch beleid. Nu het cen trale loonberaad op niets is uitgelopen, heeft de heer Aantjes gezegd, dat „de geloofwaardigheid van het bedrijfsleven in het geding is". Akkoord, maar het kan geen kwaad eraan toe te voegen, dat dan helaas hetzelfde geldt voor een stuk overheids beleid dat op die geloofwaardigheid is gebaseerd. Wat nu? Minister Boersma zal nog een poging wagen om de zeven voorzitters van de centrale werknemers- en werkgeversorganisaties alsnog tot een vergelijk te bewegen. Men behoeft de bemid delingscapaciteiten van de minister niet te onder schatten om te vrezen, dat de heren, gezien hun verwachting van het gesprek met de minister, zich niet zullen laten bepraten. En dan? Dan is het woord aan de onderhandelaars in de bedrijfstak- hoger dan dat van gereformeerdt-u die overgingen naar de hervormde kerk (ook hier geldt dat het verschil daalde: van 372 in 1961 tot 99 in 1969). Verleden jaar echter stonden tegenover 1668 ex-hervormden 1759 ex-gereformeerden: een voor de ge reformeerden nadelig vérschil van 91. Wie de totaalcijfers van het 'grens verkeer' bekijkt merkt op dat het voor de gereformeerden voordelige verschil daalde van 1264 in 1961 tot 934 in 1968. In 1969 werd het verschil nadelig: 316 ril., want toen stonden tegenover 3616 personen die 'van el ders' overkwamen er 3932 die de gereformeerde kerken verlieten. In 1970 is dit nadelige cijfer meer dan verdubbeld: het werd 687; er waren 4117 personen die afscheid namen van de gereformeerde kerken tegen 3430 die tot de gereformeerde kerken toetraden. Nog eens. de verschuivingen zijn relatief klein, maar opvallender nog dan de 'winst' voor de christelijke ge reformeerde kerken is het verlies van de gereformeerde kerken aan de on kerkelijkheid. IKOR zendt kerkdienst voor gehandicapten uit HILVERSUM De tweemaande lijkse kerkdienst met geestelijk .ge handicapte kinderen en hun ouders, te houden op 14 november in de U- trechtse Geertekerk, zal door delkor- tv in kleur worden uitgezonden. Het wordt een rechtstreekse uitzending via Ned. I om 17.10 uur. In de dienst, welke zeer eenvoudig behoort te zijn en waarin het woord zich moet aanpassen bij het leven van alledag, zullen de drie theologen die optreden gedwongen zijn, alle in tellectualistische franje achterwege te laten. De predikanten die dat gaarne willen doen, zijn de hervormde dr. J. van der Werf. de remonstrante ds. W. Knoppers en de gereformeerde ds. K. Sierink, allen uit Utrecht. Reja Mat ter leidt de instrumentale kantorij. Faciliteitenregeling Zuidmolukkers DEN HAAG Er komt een wets ontwerp voor een faciliteitenregeling voor Molukkers, aldus minister En gels van CRM. Hij zei dit in ant woord op schriftelijke vragen van de Kamerleden drs. H. M. Franssen en dr. ir. J. P. Oele (beiden PvdA) over rellen in Roermond, waarbij Moluk kers waren betrokken. Dit wetsontwerp, dat de Tweede Kamer binnen afzienbare tijd kan verwachten, zal tegemoetkomen aan een aantal punten, waarop nu nog ongelijkheid bestaat tussen Nederlan ders en de in ons land verblijvende Molukkers. Met name betreft dit pas poortfaciliteiten, uitkeringen volgens de Bijstandswet en vaste aanstellin gen bij de overheid. Documentaire over eredienst HILVERSUM In Kenmerk wordt vanavond om 22.10 u op Ned. II een dokumentaire van Joop Reinboud uit gezonden onder de titel „Wie maakt de dienst uit". De film beziet de dis cussies binnen de kerk, en over de eredienst die vervreemd lijkt te zijn van werk en vrije tijdsbesteding. Er zijn gesprekken opgenomen op de Theologische Hogeschool in Kam- I pen, op een studieweekend in het vormingscentrum Den Alerdinck in Heino en met studenten van de chris telijke pedagogische academie in Zwolle. Prof. dr. J. Firet van de Vrije Universiteit commentarieert de re acties van kerkleden. De vraag rijst of de eredienst niet totaal moet ver anderen om mensen van deze tijd aan te spreken en of de tegenwoordige dienst nog wel als een bijdrage van de kerk aan de ontwikkeling kan gel den. ROME (KNP) Kardinaal Joseph Hoeffner, aartsbisschop van Keulen, zal waarschijnlijk kardinaal Seper opvolgen als prefect van de congrega tie voor de geloofsleer. Dit meldt het Duitse persbureau KNA na onofficië le bevestiging door Vaticaanse en Duitse autoriteiten. Kardinaal Hoeff ner is 64 jaar. Hij behoort tot de con servatieve vleugel van het Duitse episcopaat. ■Hooft tic Here, roept Zijn naam aan, maakt onder de volken Zijn daden bekend", :ingt de psalmist in Psalm 105. Wat ver staan wij onder Zijn daden? Wat Hij deed in Christus? Wal Hij deed in het Oude Testament? Wat Hij deed in hel boek Hande lingen der apostelen? Waarom houden we bij Handeling 28 eigenlijk op.' Handelingen is het enige boek dal niet uit is. Heeft God daarna niet meer gehandeld, of gaat Zijn werk door? De I 'sahnisl roept ons op ook in onze tijd de daden Gods te herken nen en te publiceren. God werkt ook nu nog. Iedere gelovige zal dat erkennen in zijn persoonlijk leven. Maar als God in ons le ven werkt, dan werkt Hij ook in onze wereld! Want anders heeft het geen zin om God te belijden als Heer van hemel en van aar de. Iels van dat werken Gods willen wij steeds weer laten zien op deze pagina. Daarom treden we ver buiten onze grenzen. We hebben niet het recht te klagen over verschraling en geeste lijk verval als we niet tegelijkertijd oog hebben voor wat God doet in onze tijd. Bezinning op Gods daden brengt ons tot de uitroep „Hij, de Here, is onze God", en die uitroep is weer de uiting van het geloof dat wat Hij elders doet, ook bij ons wil doen. We lezen vandaag: Mattheus 10:1-15 linf mie ont ger geli doo een KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. Paus Paulus VI ontving tijdens een audiëntie inwoners van Samoa-eiland, die op pelgrimstocht in Rome zijn. Foto: Paus Paulus met een Samoa. Sjenoeda leidt Koptische Kerk KAIRO (AP) De 48-jarige bis schop Sjenoeda is gekozen tot pa triarch van de koptische kerk. Hij is daarmee de geestelijke leider gewor den van zes miljoen christenen in Egypte en een miljoen daarbuiten. De verkiezing verliep aldus: papie ren met de namen van de drie kandi daten werden gelegd in een zilveren schaal. Een geblinddoekte jongen van zes jaar oud pakte er toen één van de papieren uit. Degene, wiens naam daarop voorkwam- werd de nieuwe patriarch. nas ivat kop ken, die van NW-voorzitter Ter Heide al te horen hebben gekregen, dat ze vermoedelijk „hier en daar" een forsere loonstijging in de wacht zullen slepen dan de vakbeweging in het overleg van maandag verantwoord vond. Zo holt de inflatie door. Totdat er, ten slotte, zoveel ondernemingen onder de kostenstijgingen zijn bezweken, dat Ne derland, geschrokken van de groeiende werkloos heid, eindelijk wakker wordt. Het zou onbillijk zijn, alleen het georganiseerde bedrijfsleven verantwoordelijk te stellen voor de sociaal-economische ellende die ons dan te wach ten staat. De heer Ter Heide heeft gelijk met zijn opmerking, dat de invloed van het buitenland op onze economie van meer betekenis is dan wat hij betitelde als „de show die wij (het georganiseerde bedrijfsleven) hier aan het opvoeren zijn". Maar dat betekent niet, dat de deelnemers aan die show zich niet behoeven in te spannen (bij voorbeeld om de geïmporteerde inflatie niet te verergeren). Dan kunnen ze hun voorstelling beter voorgoed staken, en het nummer „vrije loonpolitiek" van het programma afvoeren, om ruimte te maken voor een reprise (op veler verzoek) van de geleide loonvorming. JOHANNESBURG (Reuter, UPI. AP) De regering van pre mier John Vorster is onder ster ke druk gekomen over haar strenge wet op het terrorisme, waaronder de deken van Johan nesburg tot vijf jaar gevangenis straf is veroordeeld. Het proces tegen Gonville ffrench- Beytagh legde nog eens sterk de na druk op de verregaande volmachten, die de regering aan de politie gege ven heeft. Vooral door geestelijken is er heftige kritiek geleverd op het vonnis van de deken. ONSCHULDIG Gonville ffrench-Beytagh was gis teren weer op zijn kantoor, dat tien maanden geleden door de politie was binnengevallen. Hoe voelt u zich nu, vroeg een verslaggever van het pers bureau Reuter. „Mijn eerste reactie was woede", antwoordde de 59-jarige geestelijke. „Ik was razend. Ik ben onschuldig. Als er een samenzwering was. dan heb ik er nooit van gewe ten". Na zijn ontbijt was hij naar het plaatselijke politiebureau gegaan om zich te melden. Het is een voorwaar de voor zijn borgtocht, dat hij zich iedere dinsdagmorgen tussen 8 en 10 uur meldt op het politiebureau. ISIET LEVEND „Het is werkelijk wat onhandig", zei ffrench-Beytagh, „dat melden iedere week. Ik zou graag vakantie nemen. Ik voel me moe, maar ik kan niet lang weg gaan als ik fne iedere week moet melden". Hij zag er moe en bleek uit. „Ik zou graag een vakantie nemen en door het land reizen en dag zeggen tegen al mijn vrienden, voor het ge val het beroep mislukt. Ik zal in ja nuari 60 jaar zijn en ik zal ni-at le vend uit de gevangenis komen". VN-COMMISSIE De speciale commissie voor apart heid van de algemene vergadering van de VN heeft inmiddels stelling genomen tegen de veroordeling van de anglicaanse deken en aangedron gen op een internationaal gerechtelijk onderzoek naar de „slechte behande ling en marteling van gevangenen in Zuid-Afrika." De commissie zei in een verklaring, dat de veroordeling laat zien hoe ver de Zuidafrikaanse regering wel wil gaan om „het verzet tegen haar racis tische politiek te breken". NIEUW PROCES De presbyteriaanse geestelijke lan Thompson, die tijdens het vonnis te gen de deken door de rechtszaal schreeuwde, dat hij zich eveneens schuldig voelde, is gisteren voor de rechtbank van Pretoria verschenen op beschuldiging van belediging van de rechtbank. Na een kort verhoor is zijn zaak verdaagd tot 16 november en werd hij op erewoord vrijgelaten. Thomp son had geroepen: „Ik heb ook geld ontvangen. God heeft ons gezegd de nooddruftigen te helpen", voordat hij door de politie werd weggevoerd. An dere geestelijken hebben zich gisteren fel gekeerd tegen de veroordeling van ffrench-Beytagh. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het modera- men van de hervormde synode is verontrust over het vonnis, dat werd uitgesproken tegen de an glicaanse deken Gonville French- Beyfagh en zal daaraan uiting geven in een brief aan de twee aan haar verwante kerken in Zuid-Afrika, namelijk de Neder duits-gereformeerde en de Ne- derduits-hervormde kerk. Dit deelde gisteren ds. F. H. Lands man mee, toen zijn reactie ge vraagd werd op het nieuws over dit vonnis. In de brief zal om nadere informa tie over het proces tegen de deken worden verzocht en voorts zal aan deze kerken worden gevraagd of zij zich niet gedwongen voelen op dit proces te reageren. De secretaris van de raad van ker ken in Nederland, prof. dr. H. M. Fio- let, zei ons nog niet te weten wat de raad naar aanleiding van het proces zal doen. „Ik heb het proces zelf nauwkeurig gevolgd en ik ben ver bijsterd dat een land een dergelijke rechtsgang, waarbij de bewijstlast op de beklaagde wordt gelegd, lijdelijk kan laten passeren. Zover kun je blijkbaar komen zelfs als land met een westers stem pel wanneer je je zo blind door een ideologie laat leiden. Ik vraag me Predikant protesteert legen vervolging van volkstellingweigeraars Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/ODIJK De Amster damse predikant" ds. A. A. Leenhouts heeft een door 193 personen onderte kende petitie aan de Tweede Kamer aangeboden, waarin van de Kamer af of Zuid-Afrika zich bewust is welk gezicht het door dit proces, maar ook door eerdere gebeurtenissen, in de wereld vertoont". De praeses van de synode der gere formeerde kerken, dr. A. Kruyswijk, zei in een persoonlijke reactie bijzon der bedroefd te zijn over de uit spraak. De aanklacht was bekend en het viel te vrezen dat binnen het raam van de Zuidafrikaanse wetge ving bepaalde elementen daarvan bewezen beschouwd zouden worden. „Maar ik had vurig gehoopt dat het bewogen rechtvaardigheidsgevoel dat de deken tot zijn optreden heeft ge bracht. zou zijn doorzien als een waarachtig christelijk beroep op het geweten van de Zuidafrikaanse natie. Ik had zo graag gezien dat deze zaak voor de staat en voor de rechter aanleiding Was geweest tot een zeer kritische beoordeling van het rassen- beleid in zijn geheel en dat dit in het proces royaal tot uiting was gekomen. De uitspraak van de rechter is binnen het systeem begrijpelijk. Niettemin gaat hier iemand om Chris tus' wil de gevangenis in. Ik zie twee lichtpunten: het optre den van de verdediger dat wellicht! tot positieve meningsvorming in Zuid- Afrika zal mogen bijdragen en het hoger beroep dat de rechter heeft toegestaan: er is nog een kans op een uitsprak die ook in het licht van de bijbel als rechtvaardig beschouwd zal kunnen worden. Ik geloof dat wij als gereformeerde kerken deze zaait ook in on,ze corres pondentie met ae Nederduits-gere- formeerde kerken en de gereformeer de kerken in Zuid-Afrika aan de orde moeten stellen". ten kwt (nr. lew Üf hier Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten "Deumatischc pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen: gevraagd wordt zich uit te spreken -niets werkt sneller, niets werkt anngenamcr|^0, tegen het standpunt van minister van ter verlichting van pijn dan Algesal-balscrn.] zullen wor- Stïgcsai aiep op ue wceiseis m tot ann aei den. Ds. Leenhouts is van mening dat J»"* P'J" °PP.«v'ak;ig 1,1 warmtesensatie of irritatie van de huid te bij de vragen van de volkstelling in- veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend breuk is gemaakt op de privacy. Hi] weefsels cn spieren tot in de gewrichten meent dat de „overheid de veiligheid Reumatische pijnen cn stijfheid makeb van haar onderdanen vermindert spoedig plaats voor een durend gevoel van K door een uiterste centralisatie van de verlichting en welbehagen. *en administratie der gegevens". Ds. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt «lot 1T thiiSc nltiM 11-„I Kjj de iJo, Leenhouts ziet hierin een symptoon ?at T. ee? *ul)e Algesal bij voor hot ctoedc nnohricteliiker wor- hand hebt om zodra het nodig is de pijn t« den van onsfsnVnSS —erlichten. ALGESAL bij alle apoth. d-.« ilej

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2