Bakkenist: wij krijgen het loon van de angst tjonge Confessionelen nemen Drees onder vuur Kritiek Kamer op Prins Loonkostenstijging van 10,5 procent de postgiro Veel diplomaten van Pakistan lopen over C RITA) Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet Voorzitterschap van KVP: twee kandidaten HET WEER Onveranderlijk Eisen metaalhonden ingediend: Meisje van dertien al half jaar zoek dab makkelijk! Nieuwe Leiclse Courant Woensdag 3 november 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CKRISTÏLIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze parlcinentsredaetie DEN HAAG De filosofie van minister Drees (Verkeer en Waterstaat), om een selectief gebruik van de auto te bewerk stelligen en een goed openbaar vervoer krachtig te bevorderen is door de confessionele partijen scherp bekritiseerd. Bij de be handeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat kreeg de minister gisteren van deze par tijen te horen dat het openbaar vervoer niet bevorderd mag worden ten koste van het ge bruik van de automobiel. In politiek Den Haag houdt men er rekening mee dat deze kritiek zich op langere termijn vooral gaat richten tegen de vorming van een algemeen verkeersfonds, naar -de ideeën van minister Drees. In zijn be groting spreekt hi] er zich nl. voor uit dat de automobilisten via dit fonds ook het openbaar vervoer moeten gaan financieren. Over enkele weken al zal deze kritiek merkbaar worden bij de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van het rijkswegenfonds. Daarin wordt voorgesteld de motor rijtuigenbelasting te verhogen om zodoende uit de meeropbrengst dit fonds te voeden. Wat dit voorstel betreft vindt minister Drees ook de linkse combinatie en de VVD tegen zich. Al deze partijen leggen er de nadruk op dat je niet het bezit van een auto verder moet belasten maar het gebruik van de auto. Dit bete kent dat de oenzineaccijns verder verhoogd moet worden. Een amendement van de linkse combinatie waarin een verschuiving naar een verdere verhoging van de benzine-accijns wordt voorgesteld lijkt in dit verband goede kansen te maken. Alleen de VVD wil dat de verhoging in Europees verband moet worden bekeken, en de confessionele partijen zijn ook zeer geporteerd van de invoering van een autokcs- tenfictie, waarvan de Qpbrengst op 30 miljoen gulden wordt geraamd. VVD en de confessionele partijen zijn ook voorstander van de invoe ring van een bromfietsenbelastirig. De linkse combinatie bleek een der gelijke belasting echter scherp te veroordelen. De filosofie van minister Drees verwierf de instemming van zijn geestverwante partij DS '70, de VVD »n de linkse combinatie. Deze par tijen gaven de minister, het compli ment een goede visie te hebben uit gestippeld. Zij bleken alleen kritisch ten aanzien van de verwerkelijking van deze visie. „Als de minister zijn mooie woorden waar wil maken zal hij nu een stroomversnelling in de openbare vervoersplannen tot stand moeten brengen" aldus Ed van Thijn (PvdA). In dit verband stelde hij de minister indringende vragen over de Leidse Baan en met name over de alternatieven die het openbaar ver voer daartegenover kan stellen. - De linkse combinatie meende dat er nog te weinig aan het openbaar vervoer wordt gedaan. Ed van Thijn (PvdA) diende daarom een amende ment in waarin wordt gevraagd de bijdrage aan het lokale openbaar vervoer met 17" miljoen te verho gen tot ƒ60 miljoen. Hij diende ook een amendement in waarin wordt voorgesteld taxicentrales in ons land te populariseren. Vooralsnog zal deze wijziging over de begroting-1972 geen financiële consequenties heb ben. De linkse combinatie vroeg in een amendement van de heer Roels 'PvdA) ook om een verhoging van 3 miljoen van de bijdrage aan de exploitatiekosten van de Wester- scheldeveren. Dit om te bewerkstel ligen dat de economische ontwikke ling van Zeeuws-Vlaanderen nift ten achter raakt. (Zie verder pag. 11 (Van onze sosiaal-economische redactie) AMSTERDAM Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft opdracht gegeven tot een opinie-onderzoek onder de werk nemers om na te gaan wat z(j van de economische situatie vin den en in hoeverre zij tot een bijdrage aan de strjjd tegen de inflatie bereid zjjn. Dit heeft VNO-voorzitter, drs. S. C. Bakkenist vanmiddag meegedeeld in zijn jaarrede in de algemene leden vergadering van deze grootste Neder landse werkgeversorganisatie. De re- ;ultaten van het onderzoek zullen eind deze maand beschikbaai komen, maar er is al een proefenquête ver richt, waaruit blijkt dat zeer vele werknemers tot matiging bereid zijn en dat niet of nauwelijks onder de door de vakbeweging gestelde voor waarden (verdere inkomensnivelle ring, meer woningbouw, meer sociale oorzieningen), maar veeleer om het erugdringen van de prijsstijgingen n het vermijden van werkloosheid. e -£' Drs. bakkenist zei dat het VNO tot eze enquête heeft besloten omdat elen over de zienswijze van de on dernemers zeggen: „jullie hebben eigenlijk wel gelijk, maar er is ook een sociale werkelijkheid en dit ver zet zich tegen jullie plan. Jullie mati gingsplan zit wel goed in elkaar, maar het is onverkoopbaar en daar om is het fout. Jullie vragen het on mogelijke". Maar", aldus de VNO-voorzitter, „op wiens gezag neemt men eigenlijk klakkeloos aan dat de werknemers geen reëlere kijk op de situatie zou den hebben? Geen oog zoudqn hebben voor de consequenties daarvan? Is het na tien jaren, waarin de reële onen met 40 pet. gestegen zijn, zó absurd om één jaar te volstaan met een garantie en dat is onder de huidige omstandigheden geen gering aanbod van behoud van de verkre- ;en welvaart en koopkracht? Wij ge- oven in de overtuigingskracht van iet reële argument. Bet heeft te lang ontbroken aan duidelijke taal, aan het appelleren aan het gezonde ver stand van de Nederlandse kiezer, werknemer en consument De oorzaak is angst. Angst bij poli tici, angst bij vakbondsbestuurders, angst ook bij werkgevers. Men is bang om te zeggen waar het op staat. Men is bang voor verlies van aan hang, men is bang voor elkaar, bang voor de achterban, bang voor de lei ders, bang voor iedereen. (Zie ook pagina 11) Overlevenden van de wervelstorm die in de nacht van 29 op 30 oktober de Indiase staat. Orissa heeft getrof fen halen hier het lichaam van een bedolven slachtoffer onder een in gestort huis uit. Van een verslaggever DEN HAAG Het uitgebreid da gelijks bestuur van de KVP heeft de heer Th. Laan, vice-voorzitter van de partij en gedeputeerde van de pro vincie Noord-Holland, kandidaat ge steld voor het voorzitterschap van de KVP. .De kringen Gelderland, Utrecht en Den haag, de afdeling Leidschendam, de KVPJG (de jongerenorganisatie), het overlegorgaan Heerlen en het De mocratisch Centrum Nederland even wel hebben dr ir. D. de Zeeuw, lid van de Eerste Kamer, voor het voor zitterschap voorgedragen. Het partijbestuur van de KVP zal vrijdag aan de hand van deze kandi daatstellingen de definitieve voor dracht opmaken voor de partijraad, die op zaterdag 27 november de nieu we voorzitter kiest als opvolger van mr. A. P. J. M. M. van der Stee. die wegens zijn benoeming tot staatsse cretaris van binnenlandse zaken het voorzitterschap neerlegde. Biesheuvel elke vrijdag op TV HILVERSUM Premier Biesheu vel zal binnenkort waarschijnlijk el ke vrijdag op het scherm zijn te zien Hij zal in de verschillende actualitei tenrubrieken, die op die dag uitzen den, verslag doen van wat er ter sprake is geweest in het kabinetsbe raad. Het idee om de premier te laten „rouleren" langs de rubrieken van de verschillende omroepen komt van Ed van Westerloo chef van Brandbunt. Elk van de actlaliteitenrubrieken zal volgens dat plan de premier eens per maand in de uitzending hebben. Oe Thant iu het ziekenhuis NEW YORK (Reuier) De secre- taris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, is dinsdag in een zie kenhuis opgenomen. Hij klaagde over duizeligheid en zwakte. GENEVE, NEW DELHI (UPI, AP, Reuter) Walliur Rachman, tweede secretaris van de Pakistaanse ambas sade in Zwitserland, heeft gisteren aangekondigd dat hij afgetreden is en asiel heeft aangevraagd in Zwitser land. Hij beschuldigde de Pakistaanse regering van moord op 1.500.000 men sen in Oost-Pakistan. Waarschijnlijk zal de diplomaat in Genève een informatiecentrum opzet ten voor Bangla Desj. Op een pers conferentie verklaarde Rachman „Dit is geen strijd .tussen India en Pakistan. Het is een oorlog tussen de patriotten van Bangla Desj en de Westpakistani's, tussen goed en kwaad, tussen morele en immorele troepen. Het is een oorlog tussen democratie en dictatuur, tussen een onderdrukte Wie zich overschat, wordt licht onderschat. FLIEGENDE BLTTER Ik heb ze verteld dat we visfilet zouden eten, met roomijs als toet je Zon en maan 4 november: zon op 7.39, onder 17.08; maan op 17.33, onder 10.13; 9 nov L.K. DEN BILT Het hogedruk- gebied boven Europa houdt on verminderd stand. Vanochtend waren twee centra aanwezig, één boven noordoost-Frankrijk en een tweede zuid van München. Depressie-aktiviteit speelt zich af op ruime afstand van West- Europa. West van Ierland langs trekt een nieuwe storing naar het noordoosten. Deze zal op de Noordzee voor een toename van wind zorgen, maar het alge hele weerbeeld hier te lande weinig wijzigen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77.2 cm (1029 millibar), stabiel. Hoog water Hoog water. 4 november: Rot terdam le getij 5.07, 2e getij 17.20: Scheveningen 3.2815.47; Vlissingen 2.1714.29: Haring vliet aan de Zeezijde 3.5716.19 meerderheid en een minderheid die grootheidswaanzin heeft en met alle geweld de meerderheid wil exploite ren". Rachman, die in Bern sinds februa ri 1970 is en verscheidene malen als zaakgelastigde is opgetreden bij af wezigheid van de ambassadeur, zei dat hij asiel heeft aangevraagd voor hemzelf, zijn vrouw en zijn twee schoonzusters. Hij zei dat zijn schoonzuster „de bloedige nachten van 25 en 26 maart in Dacca over leefd heeft en naar Zwitserland is ge vlucht om te ontkomen aan verdere onderdrukking door het leger van Jahja Khan. In New Delhi vond ook desertie plaats in het Pakistaanse diplomatie ke front. Tien Oostpakistaanse func tionarissen en hun gezinnen verlieten gisteren, kennelijk na een handge meen, de Pakistaanse hoge commissie in New Delhi om zich te voegen bij de Bangla-Desjbeweging. Twee van hen hadden bloedende verwondingen, anderen hadden hoofdwonden en ge scheurde kleren. De functionarissen deelden mee dat één lid van de staf met zijn gezin in het gebouw werd vastgehouden. Van een ander perso neelslid mochten de vrouw, twee dochters en een zoon het pand niet verlaten. Oiivertlragelijk Ook in Tokio is een Pakistaanse di plomaat overgelopen. S. M. Maswood, persattaché, vertelde dat hij, zijn fa milie en de derde secretaris van de ambassade „naar Bangla Desj zijn overgelopen". De in Oost-Pakistan geboren Maswood en Rachim zeiden te zijn overgelopen, omdat „zij de verschrikkelijke verdrukking van Oost-Pakistan door de Westpakis- taanse regering niet langer konden verdragen." De situatie aan de grens tussen In dia en Pakistan blijft bijzonder ge spannen. na de schermutselingen van het afgelopen weekeinde. De Indiase regering heeft besloten de staat Tri- poera voor vier maanden onder rechtstreeks bestuur van de president te plaatsen. Het gebied had grond wettelijk al minder zelfbestuur dan andere Indiase staten. Er verblijven op het ogenblik naar schatting ander half miljoen Oostpakistaanse vluchte lingen. VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invbllen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per maand per kwartaal O Het abonnementsgeld wordt betaald door; de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Hokje naar keuze invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres: Plaats: Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden Gisteren kreeg minister Drees het wat zwaar te verduren. Hier luistert hij naar de kritiek van de Kamer op zijn „verkeersftlosnfie" achter de rege ringstafel, naast hem staatssecretaris dr. Kruisinga. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De werkne mersorganisaties in de metaal industrie hebben de werkgevers vandaag een pakket eisen voor gelegd, die volgens hun bereke ning in 1972 zullen neerkomen op een totale loonkostenstijging van 10,5 procent. Dat is drie pro cent lager dan de door het Cen traal Planbureau verwachte ge middelde loonkostenstijging van 13,5 procent. De vakbonden willen een reële ver betering van de arbeidsvoorwaarden Van onze parlenientsredactie. DEN HAAG Op initiatief van drs. J. M. den Uyl, fractieleider van de PvdA, hebben zeven fractievoor zitters in de Tweede Kamer gisteren gezamenlijk schriftelijke vragen ge steld aan minister-president Biesheu vel over de uitlatingen van prins Bernhard in zijn interview met het NRC-Handelsblad over onze parle mentaire democratie. Gisterochtend had de P.S.P.-fractic ai schriftelijke vragen ingediend. Het stuk van drs. Den Uyl. mede namens de heren Andriessen (KVP). Wiegel (VVD). Aantjes (ARP). Van Mierlo (D'66), Mellema (CH) en Ber ger (DS'70) opgesteld, begint met de vraag of de uitsprakên van de Prins juist zijn weergegeven. Zoals gemeld had prins Bernhard in het interview ..een nieuw demo cratisch stelsel" bepleit, volgens wel ke de regering voor één of twee jaar volmacht van de kiezers zou moeten vragen voor alles, behalve mogelijk een buitenlands verdrag, dat moet worden geratificeerd. Na die periode zou de regering haar aftreden of aan blijven ter discussie moeten stellen. „In zo'n systeem kan een regering echt werken en hoeft zij niet de helft van de tijd te besteden aan het ant woorden op vragen van kamerleden", aldus prins Bernhard in zijn inter view. De vragenstellers informeren nu of de minister-president van mening is dal zo'n nieuw democratisch stelsel afwijkt van de grondslag van onze parlementaire democratie. De derde vraag is of de minister-president wil zeggen dat hij de uitspraken van de Prins betreurt. In de vragen van de PSP-fractie wordt vastgesteld dat "suggesties als deze in strijd zijn met letter en geest van onze grondwet en met de door het geldend staatsrecht vastgelegde bevoegdheden en bevoegdheidsver houdingen ,van koning en staten-ge- peraal". De PSP-fractie vraagt de premier om de Prins te wijzen op het onaanvaardbare karakter van de uit latingen. Bovendien wordt de premier gevraagd wat hij zich voorstelt te doen om hechaling van zulke uitspra ken te voorkomen. met drie procent, inclusief een bij drage uit de ondernemingen aan de financiering van vakbondswerk vhn ca. lz procent, verhoging van de va kantietoeslag van 6.4 tot 7 procent en optrekking van de vakantietoeslag voor de laagstbetaalden. Voor de reële loonsverbetering zal dan 1 lVz procent overblijven. Eventuele ar- beidsverkorting en vakantieverlen ging vallen buiten deze „aftrek", om dat het Centraal Planbureau die reeds heeft vercalculeerd in de berekening 'van de verwachte produktiviteitsstij- ging van 3 procent. De berekening van de loonkosten stijging van 10.5 procent is volgens de metaalvakbonden als volgt opge bouwd: 1.5 procent voor uit 1971 over lopende loonkosten. 2 procent voor zogenaamde incidentele loonstijgingen (bij promotie, extra toeslagen, perio dieke verhogingen e.d.), 3 procent voor verbetering van de arbeidsvoor waarden, samen 6.2 procent. Daarbij komt dan nog 4.5 procent looncom- pensatie voor prijsstijgingen, die door de vakbonden worden geschat op 6 procent, doch omdat zij geleidelijk aan zullen plaatsvinden op jaarbasis worden berekend op ca. 4.5 procent. Bovendien willen de vakbonden per 1 juli een compensatie-drempel in bouwen van een 0.5 procent, hetgeen op jaarbasis neerkomt op 0.25 pro cent, in totaal dus 10.5 procent. Voor de prijscompensatie willen de vakbonden opnieuw een indexerings clausule hanteren, doch de thans be staande beperking tot 6 procent moet huns inziens vervallen. (voor vervolg zie pag. 9) KLUNDERT Sinds woensdag 19" mei wordt de 13-jarige Pauline An- sems uit het Noordbrabantse Klun- dert vermist. Die dag ging ze om 8 uur van huis weg om naar school te gaan, maar daar is zij niet aangeko men. Wel is zij in de loop van de dag nog in twee winkels in haar woon plaats gesignaleerd het laatst 's middags rond half vier maar sindsdien ontbreekt elk spoor. Pauline is ongeveer 1.55 meter lang, heeft een flink postuur en lang don kerblond haar. Zij wordt ook wel Pauline Müllenberg genoemd bijna de helft van alle Nederlandse gezinnen heeftal postgiro!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1