Veel fouten gemaakt bij innemen van medicijnen n r FFRENCH - BE YT AGH TOT VIJF JAAR VEROORDEELD Japan wil vredesverdrag met Formosa opzeggen Europees gesprek in verschiet 2 moderne theeglazen t Apotheker kan veel n' corrigeren Breznjew in Oost-Berlijn Wereldraad van kerken diep geschokt Londen extra bewaakt tegen acties IRA Brandt wil top met Pommdon Profiel burgemeester van Dronten voor Geertsema geschetst Ibona I I DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 Vergeetachtigheid - verkeerde dosering - verkeerde combinaties Van een onzer verslaggevers TILBURG Het thuis innemen of toedienen van per dokters recept voorgeschreven medicijnen gebeurt zéér vaak verkeerd: het foutenpercentage ligt tussen de 45 en de 90. In ziekenhuizen ligt dat percentage belangrijk lager, maar het is toch nog fors genoeg om er in dat vakkundige milieu van te schrikken: het bedraagt daar ongeveer zestien procent. Dit zijn resultaten van in Engeland en in Amerika ingestelde onderzoeken. Ook in Nederland zouden zulke onderzoeken op zijn plaats zijn maar voorlopig kan aangenomen worden dat de cijfers hier niet veel van die in de twee andere landen zullen afwijken. Een fout die bij patiënten thuis aan orde van de dag is heeft betrek- iter King op het niet-goed-doseren (de pa ste- tiënt neemt bijvoorbeeld niet drie- Ta-naai daags met de juiste tussenpozen ne- n, of neemt zelfs de dagelijkse dosis het in één keer. Een andere veel voorkomende fout kens, dat het innemen enkele keren elinhomweg wordt vergeten, of dat men D e vroeg met innemen stopt (bijvoor- ïitiajjeeld als bepaalde klachten wegblij- 'en). Ook komt het vrij veel voor, dat n d latiënten die méér medicijnen kregen voorgeschreven, bijvoorbeeld pil a, b c, wel eens aac, abb of bcc tegelijk Om het lijstje fouten nog vollediger jejle maken: de patiënt is onder behan- -lykaeijng van zijn dokter en een specia- y^er—list, of van enkele specialisten, die op *an"jiun beurt ieder recepten uitschrijven, veeiLggj. 7nnf)pr van alWaar.s hphandplinir iff 16 «fee) dcze[ weten. Daardoor kan de wer- onjuist versterkt, dan wel (ten ongedaan gemaakt worden. Meer voorlichting Dr. A. van der Kuy, hoofd van de lentrale apotheek van Tilburgse zie kenhuizen, die deze zaak op een sym- losium voor klinische farmacie te Nijmegen aan de orde stelde en ons |aar een nadere toelichting op gaf. meent dat het verkeerd uitvoeren van recepten bij patiënten thuis voor een belangrijk deel kan worden onder vangen, indien de apotheker veel meer voorlichtend gaat optreden, zo wel naar de kant van de arts als naar die van de patiënt. Om te beginnen zou het heel nuttig zijn, als de apotheker erop aan ging dringen dat een patiënt, zo góed als hij één huisarts kiest, zich ook in zijn eigen belang tot één apotheek zou be perken, waardoor een „eenheidsleve- ringssysteem" zou kunnen ontstaan. Zo is het namelijk mogelijk dat de (vaste) apotheker een kaartsysteem van alle bij hem ondergebrachte pa tiënten kan aanleggen, waarop is aangegeven welke geneesmiddelen »en. BERLIJN (AP, Reuter, UPI) )- Binnenkort zullen wellicht de I nderhandelingen over een ver- I lindering van de bewapening en Ie troepensterkte in Europa kun- len beginnen. Het streven naar I en algemene Europese Veilig- :eidsconferentie begint vaste orm aan te nemen. Dit heeft de Russische partij- ;ider Leonid Breznjew gisteren '_t Oost-Berlijn verklaard. Breznjew is zaterdag na zijn zes- aags bezoek aan Frankrijk in de 0R aangekomen. Hij zou eerst zon- &g al naar Moskou terugkeren, reznjew bleef echter onverwacht dag langer in de DDR. Aangeno- wordt dat de Russische partijlei- menig hartig woord heeft gewis- lid met de Oostduitse leiders, die VN-commissie wil inderzoek gevangenen in Zuid-Afrika nog steeds snelle vorderingen blokke ren in besprekingen met de Bondsre publiek over uitwerking van het Viermogendheden-akkoord over Ber lijn. Een regeling van de kwestie Berlijn is voorwaarde voor het spoe dig houden van een Europese Veilig heidsconferentie, waar Moskóu naar streeft. Tijdens een lunch met de Oostduit se leiders in Oost-Berlijn heeft Breznjew verklaard dat „gunstige en goede veranderingen in Europa" met recht beschouwd kunnen worden als het werk van de handen van de par tijen in de landen van het Pa# van Warschau. In zijn rede drong Brezn jew er bij Bonn op aan een „duidelij ke en ondubbelzinnige politiek" te voeren. „Het principe van de onschend baarheid van de naoorlogse grenzen in Europa is in feite algemeen aan vaard", aldus Breznjew. Ook het be grip voor de doelgerichtheid van poli tieke en maatschappelijke verande ringen is erkend, zo vervolgde hij. deze patiënten gebruiken. Dan komen tegenstrijdige of elkaar onnodig ver sterkende geneesmiddelen (indien de patiënt onder behandeling van meer doktoren is) er onmiddellijk uit en kan voorts worden geregistreerd wat patiënten bij ziekenhuisopname toe gediend hebben gekregen. De apothe ker kan hier dan dus regelend en coördinerend optreden. Mondige patiënt Hij zou voorts niet de louter me chanische receptenbereider of (bij merkgeneesmiddelen) -offreerder moeten zijn, maar méér moeten we ten over de diagnose van de arts(en), zodat hij zowel voorlichting tot een zo optimaal mogelijk gebruik van medicamenten zou kunnen stimule ren. Anderzijds kan de arts hem weer informeren over het effect van ge neesmiddelen, iets wat voor de apo theker doorgaans verborgen blijft. Wat de patiënt betreft, deze mag toch mondig genoeg worden geacht, aldus dr. Van der Kuy, om iets meer over zijn geneesmiddel te weten dan „zo vaak per dag een pil, of een eet- of theelepel", wat hij inneemt blijft voor de patiënt volkomen in nevelen gehuld. Weet de patiënt er meer van, dan zal dat het juiste innemen alleen maar bevorderen. Veel doublures Een ander punt. De gemiddelde chirurg en internist gebruiken re spectievelijk maar 120 en 180 van de ongeveer 3400 geregistreerde merkge neesmiddelen, de huisarts 60. Nu ko men er onder die 3400 stuks vele dou blures voor (geneesmiddelen van ver schillende fabrikanten met dezelfde samenstelling, maar met andere na men). Minder dan de helft (dus zeg: onge veer 1500 merkgeneesmiddelen) is fundamenteèl verschillend. Maar dat betekent nog altijd, dat van hetgeen de farmacie aan medicamenten aan biedt, maar een fractie wordt ge bruikt. Steunende op de ervaring, die verschillende artsen ermee hebben, zou de apotheker, een coördinerende rol kunnen spelen om van het totale medicamentenpakket een veel nutti ger gettfuik te maken Dat probeert dr. Van der Kuy te verwezenlijken door intensief contact met „zijn" Tilburgse artsen te hou den. Binnenkort gaat hij met onge veer de helft van de plaatselijke art sen vier dagen in „conclaaf" om er varingen uit te wisselen en tot een beter samenspel te komen. Ziekenhuisfouten Blijven nog de fouten die in zie kenhuizen met het toedienen van ge neesmiddelen worden gemaakt. Dat percentage is, zoals gezegd, 16 in an- gelsaksische landen. Dr. Van der Kuy: In ziekenhuizen heb je met het volgende raadseltje te maken. In een kamer liggen patiënt A, die geneesmiddel a moet hebben en patiënt B, die medicament b moet worden toegediend. De zuster geeft a aan B en b aan A. Hoeveel fouten worden gemaakt? Vier, want patiënt A wordt a onthouden en krijgt b (twee fouten), waarbij dan ook twee soortgelijke fouten met betrekking tot patiënt B moeten worden geteld- De fouten in ziekenhuizen zijn vaak het gevolg van communicatie stoornissen, onder meer door het mon deling verkeerd overkomen van een recept (in verscheidene ziekenhuizen is het regel, dat de dokter aan de zuster mondeling doorgeeft welk me dicijn de patiënt moet hebben). Alleen schriftelijk In het Nijmeegse St. Radboudzie- kenhuis is men na een aantal experi menten tot een veelbelovend systeem gekomen, waarbij recepten uitslui tend schriftelijk worden voorgeschre ven, in de centrale apotheek worden gereedgemaakt, apart per patiënt worden verpakt, terwijl op de ver pakking duidelijk is aangegeven wat de samenstelling van het medicijn is en voor welke patiënt het is bedoeld. Opwekkender eindopmerking van dr. Van der Kuy: bij alle stoornissen die bij het voorschrijven en het gé bruik van medicijnen optreden is er slechts in incidentele gevallen sprake van ernstige nadelige gevolgen voor de patiënt. Gevallen als dat in Ben- nebroek, waarbij iemand acuut na toediening van een verkeerd medicijn overlijdt, behoren gelukkig tot de ho ge uitzonderingen. Solliciteren naar commissaris der koningin en de- ilitie! di1 :1e kri nkelijl lerlani vai Viet- elf ge- he| t regi toegi ei mi» neme: t (zoal is), di vraagl eschou- in dif het oi e meei Vmeril „onwel meei esertei mil tenslol het Vmeril Wa ter >n risl iling ei ogen IEW YORK, Reuter De sociale imissie voor apartheid van de al- lene vergadering der VN heeft tandagavond stelling genomen te- jn de veroordeling van de Angli- nse deken van Johannesburg en tgedrongen op een internationaal :htelijk onderzoek naar de lechte behandeling en marteling van angenen in Zuid-Afrika." commissie zegt in een verklaring, de veroordeling van deken :nch-Beytag laat zien hoe ver de idafrikaanse regering wel wil gaan „het verzet tegen haar racistische tiek te breken." ie commissie bracht hulde aan de :en en deed een beroep op alle re- 'ingen en de publieke opinie in de •eld om diens veroordeling aan de ik te stellen. ito wil Amerikaanse vliegtuigen kopen 'ALM SPRINGS (Reutel) Presi- it Tito is niet naar California ge in om daar grapjes aan miljonairs [verkopen of recepties bij te wonen, tr om straalvliegtuigen te kopen, 'el militaire als niet-militaire. Dit :t één van Tito's topadviseurs, die naam niet gepubliceerd wilde meegedeeld. president, zo zei hij. wil graag ■gtuigen bekijken in de McDon- 1-Douglasfabrieken in Long Beach. Joegoslaviërs .zijn bezig de onder- lelingen af te ronden over de oop „op zeer gunstige voorwaar- i" van transporttoestellen van het DC-9 ter waarde van ruim 40 n dollar, maar president Tito, de adviseur, is ook erg iteresseerd in andere vliegtuigen, McDonnell-Douglas bouwt, zoals 10. (Vervolg van pag. 1) Christenstrijders" 11 Een schok van ontzetting voer door de volgepakte tribune, toen de rech ter zijn oordeel voorlas. Een presby teriaanse geestelijke, Ian Thompson, sprong woedend op en schreeuwde: „Ik wil ook met de deken schuldig verklaard worden. Ik heb ook geld ontvangen. God heeft ons gevraagd de nooddruftigen te helpen". Een politie-agent legde hem onmid dellijk de hand op zijn mond en leid de hem weg uit de rechtszaal. Onge veer honderd mensen, van wie de meesten Afrikanen waren, wachtten buiten de kleine rechtszaal en om spoelden de deken, toen deze de rechtszaal uitkwam en naar een na bijgelegen kerk liep om daar een mis op te dragen. Enkele mensen zongen „Voorwaarts christen-strijders", toen de deken de trappen afdaalde. Rechter Cillie achtte ook bewezen dat Ffrench-Beytag lectuur, afkom stig van een verboden Afrikaanse na tionalistische organisatie, in zijn bezit had. Hierin werd opgeroepen' tot ge welddadige omverwerping van de blanke Zuidafrikaanse regering. „De staat heeft echter niet bewezen dat hij, door het in be,zit hebben van deze pamfletten, deelgenomen heeft aan terroristische activiteiten", meende de rechter. „Misdrijven" De drie misdrijven, die hij wel be wezen achtte, waren: 1. het aansporen van leden van de Black Sash-beweging, een vrouwen vereniging voor gelijke burgerrech ten, tot het overtreden van wetten en tot het voorbereiden en steunen van een gewelddadige revolutie; 2. het aanzetten van Louis Henry Jordaan, een agent van de Zuidafri- kaanse veiligheidspolitie, die zich twee jaar lang voordeed als Ffrench- Beytagh's vriend, tot daden van ge weld en het voorbereiden van een ge welddadige opstand tegen de staat; 3. het doorgeven van 'gelden van het Britse „Defense and Aid Fund". Dit is een organisatie voor juridische en humanitaire hulpverlening aan slachtoffers van de apartheid, die in Zuid-Afrika verboden is. De deken achtte zich onschuldig aan alle tien punten van de aan klacht. Het proces heeft ongeveer drie maanden geduurd. Tevoren had zijn verdediger, Sydney Kentridge, gezegd: „Wat ook de bron mag zijn, wat ook het motief mag zijn van zul ke daden van medemenselijkheid, het Van een verslaggever DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis kan men nu solliciteren naar het ambt van commissaris der Koningin. De staatscourant vermeldt de mogelijkheid tot solliciteren in verband met het aftreden van mr. J. Klaassesz als commissaris der Konin gin in Zuid-JHolland. Zoals bekend gaat mr. Klaasesz op 1 maart met pensioen. De sollicitatietermijn sluit op 15 november. Op 21 oktober had minister Geert- sema in een openbare vergadering met provinciale staten van Zuid-Hol land gesproken over de opvolging van mr. Klaasesz. Op «en suggestie uit de staten om de sollicitatie naar de functie van commissaris open te stel len, heeft de minister toen geant woord daar in beginsel geen bezwaar tegen te hebben, maar er niet veel in te zien. „Er komen kwalitatief zo weinig mensen voor in aanmerking, dat we die eigenlijk wel kennen", zei mr. Geertsema toen. De voorzitster van de „International Social Service" lady Wheeler nam gisteren in het Vredespaleis de aan de ISS toegekende Wateier Vredes prijs voor 1970 in ontvangst uit han den van mr. C. R. C. Wyckerhéld Bisdom namens de Carnegie-stichting. LONDEN (AP, Reuter, UPI) De Britse politie houdt rekening met de mogelijkheid dat het Ierse Republi keinse Leger (IRA) begonnen is een eerder dreigement uit te voeren zijn acties tot Engeland uit te breiden nu opnieuw in Londen een bom is ont ploft bij de ingang van een militair hoofdkwartier in de buurt van de parlementsgebouwen. Scotland Yard, de Britse recherche, heeft een noodalarm uitgevaardigd en politiebewaking ingesteld voor be langrijke openbare gebouwen in En geland. BOZE BRIGADE Het Ierse Republikeinse Leger, dat in Ulster en de Ierse Republiek maar niet in Engeland verboden is. heeft ontkend de aanslagen te hebben ge pleegd. De Britse persvereniging heeft een anoniem telefoontje ont vangen waarin is gezegd dat de aan slagen het werk zijn van de „Angry Brigade", de boze brigade, die ge vormd wordt door een anarchistische splintergroep, in navolging van de Amerikaanse „Weathermen". ULSTER In Ulster zijn gisteren opnieuw twee politiemannen gedood. De man nen, twee rechercheurs, waren naar een winkel gegaan om een inbraak te onderzoeken. Plotseling kwamen twee onbekenden de winkel binnen, die de rechercheurs met een machinepistool doorzeefden. Er zijn nu in Ulster binnen dertig dagen 29 doden gevallen, onder wie acht militairen, acht leden van de po litie en voor de rest burgers en leden van de IRA. In totaal zijn er nu 146 personen in Ulster gedood. PARIJS De Westduitse bonds kanselier Willy Brandt heeft aange- b9den nog dit jaar topbesprekingen te voeren met de Franse president Pom pidou. Dit overleg zou moeten dienen om de groeiende Westduits-Franse kloof te dichten, die onder meer is ontstaan door meningsverschillen over een oplossing van de monetaire crisis in Europa. Brandt deed zijn voorstel in een interview voor de Franse televisie. De Westduitse minister van buiten landse zaken Walter Scheel heeft verklaard dat voorkomen moet wor den dat tussen Europa en de VS een verwijdering ontstaat door niet-opge- loste economische moeilijkheden. Scheel zei dit in een vraaggesprek met het Britse dagblad The Times. DRONTEN Hoewel het woord zelf niet werd gebruikt, had men gisteren in Dronten (Oostelijk Flevoland) de in druk, dat minister Geertsema van binnenlandse zaken de wij?e, waarop hij de raad hoor de over de eisen, waaraan de toekomstige burgemeester van deze poldergemeente zal moe ten voldoen, wilde zien als een procedure-model voor derge lijke benoemingen. Hij benadrukte krachtig dat hij daar ,zat, omdat er geen commissa ris der Koningin was, die dat kon doen (Oostelijk Flevoland is pro vinciaal nog niet ingedeeld). Het profiel, dat de raad van de burgemeester die men zich wenst, tekende, kwam in grove trekken hierop neer: een man met bestuurs- ervaring in een dergelijke ambts functie, tussen de 35 en 50 jaar en politiek gebonden. PERSOONLIJKHEID De schets wsrd wat duidelijker toen men vroeg om iemand, die er zich van bewust is dat Dronten voorlopig nog niet tot een provincie behoort, zodat hij de weg in Den Haag zal moeten weten te vinden, hetgeen een krachtige persoonlijk heid vereist; bovendien een man die zich realiseert dat 50 procent van de bevolking jonger is dan 25 jaar, een situatie die specifieke problemen schept ten aanzien van werkgelegenheid, sport en recreatie. Elke fractie voegde er voorts wat coloriet aan toe naar eigen kleur: de Combinatie van Christelijke Partijen (AR, CHU, KVP) Vroeg om een burgemeester uit deze kring; het PAK wilde er een uit deze club, desnoods uit de WD de Gerefor meerde Concentratie verzocht om iemand van orthodox-protestantse huize de VVD hield het op een man uit eigen gelederen. De raad van Dronten, gekozen op 29 sep tember jï., is als volgt samenge steld: CCP 7 zetels, PAK 5, WD 2, Gereformeerde Concentratie 1. Minister Geertsema had zelf ook enkele vraagjes, bij voorbeeld: mag het ook een figuur zijn met erva ring als wethouder, of als gedepu teerde? Mag het ook een vrijgezel zijn? En: mag het ook een vrouw zijn? De teneur was dat dat eventueel allemaal mocht, want men wilde primair het accent blijven leggen op kwaliteit alleen de Gerefor meerde Concentratie liet merken toch wel duidelijk voorkeur te heb ben voor een man. BEETJE SPOED De bewindsman deelde desge vraagd mede over een zeer rede lijk aantal sollicitanten" te beschik ken voor het ambt van burgemee ster in Dronten. Bij de commissa rissen der Koningin wordt over hen informaties ingewonnen. Aangedrongen werd op een beet je spoed, omdat de nieuwe gemeen te (behalve Dronten bestaande uit Biddinghuizen en Swifterband. sa men 12.000 inwoners) per 1 januari a.s. officieel van start gaat De heer Geertsema dacht, hoewel hij de zit ting van gisteren nog maar als het begin van de procedure beschouw de, dat de naam half december wel bekend zal zijn. TOKIO (Reuter) Japan zal het in 1952 gesloten vredesver drag met Taiwan opzeggen in de loop van de normalisering van de betrekkingen tussen China en Japan. Dit hebben de Japanse premier Eisakoe Sato en zijn minister van buitenlandse zaken Takeo Foekoeda bevestigd op vragen van een Japanse feit dat dit moet leiden tot een ge vangenisstraf, moet een schok geven." De rechter meende echter: „De po sitie van de deken van Johannesburg is geen sinecure. Ondanks het druk ke leven van de deken, vond hij tijd voor enig politiek werk en hij geloof de dat godsdienst en politiek niet ge scheiden konden worden. Hij had in derdaad een uitgesproken mening over politieke zaken, maar de be- klaagde staat niet terecht voor zijn politieke opvattingen". Diepe schok De wereldraad van kerken heeft verklaard dat de veroordeling van de deken „een diepe schok was voor christenen in de gehele wereld". „Het dient als een verdere illustratie van uiterst omstreden wetten die legale procedures oplegt, die het onmogelijk maken voor zwarte en blanke mensen vrijelijk hun geweten te uiten." Als zo weinig bewijsmateriaal als datgene wat naar voren werd ge bracht in dit proces voldoende is om iemand vijf jaar naar de cel te zen den, staat niet de beklaagde maar het gehele juridische systeem terecht". Het vonnis tegen de deken is het ernstigste dat een Zuidafrikaanse geestelijke wegens zijn oppositie te gen de apartheid overkomt. Anderen werden of gedeporteerd of onder huisarrest geplaatst. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: naam: I betsalt: Cl.per kwartaal par maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit Alsbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2tbeeglazen. De nieuwe abonnee krijgtonze fcrant veertiendagengratis. Mijn naam parlementaire commissie. Sato heeft verklaard dat de beslissing daarover nog niet is gehomen. Volgens de premier betekent het wegvallen van de basis van het vre desverdrag (nu Taiwan uit de VN is gestoten) niet onmiddellijk het vervallen van het verdrag. Voor het gebouw van de Verenigde Naties is gisteren voor het eerst de vlag van China gehesen. De vlag, een grote gouden ster met vier kleinere in een boog tegen een rode achtergrond, is in de plaats van die van Taiwan gekomen en hangt nu tussen die van Chili en Columbia in strikte alfabeti sche volgorde. Het hijsen van de vlag gebeurde zonder ceremonieel, omdat China niet als een nieuw lid van de VN wordt beschouwd. In Peking start vandaag een ping pong competitie, waaraan 51 Aziati sche en Afrikaanse landen en gewes ten deelnemen. In de Chinese hoofd stad zijn vele Arabische an Afrikaan se pingpongers aangekomen voor een rol in wat een nieuwe fase van Chi nese ping-pongdiplomatie wordt ge noemd. Kwo Mo-Jo, de voorzitter van de Chinese academie van wetenschappen en een vooraanstaand dichter zei in een lyrisch produkt: China laat met de ping-pongbal de wereld draaien in •t heelal". Indonesië heeft de Chinese uitnodi ging om ook pingpongers te sturen afgeslagen. Als reden werd opgege ven dat het toernooi niet op de kalen der van activiteiten voorkwam, de spelers niet waren voorbereid en dat er financiële problemen waren bij de Indonesische tafeltennisvereniging. PERSONALIO Benoeming: tot voorzitter van de hogeschoolraad van de T.H. Eindho ven is bennoemd: prof. ir. J. G. Hoog land. Promotie: Aan de universiteit van Amsterdam is gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde: Tj. de Boorder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7