NEDERLANDER WIL NIET VAN AUTO AF LOONOVERLEG IN HET SLOP INTERJECT" Advocaat Waver: asielbeleid in Nederland niet zo ruimhartig Versnelde studie over zuivering van afvalwater Drinkwaterbedrij ven uit 3 landen: verklaar Rijn tot saiieringsgebied fi Amerikaanse senaat wil VN hervormen Prachttapijt! j- Proces tegen Angela Davis weer uitgesteld Geen interesse voor binnenlandse politiek 6 OI NS DAG 2 NOVEMBSft 1971 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse bevolking is allerminst bereid de auto te laten staan en voortaan gebruik te maken van het open baar vervoer. Dit blijkt uit een gisteren door de Stichting Weg gepubliceerde enquête die de Nederlandse stichting voor statistiek onder 1200 automobilisten en niet-automobilisten heeft gehouden. Van de ondervraagden bleek maar vijf procent bereid te zijn de auto te laten staan, hoewel 34 procent van hen meenden dat anderen dit wél zouden doen. De Stichting Weg (waar in zitting hebben ANWB, BOVAG, RAI, wegenbouwers en benzinemaat schappijen) leidt uit deze enquête af dat het kabinet-Biesheuvel ten on rechte een beleidsombuiging ten gunste van het openbaar vervoer tot stand heeft gebracht. De Stichting Weg verwijt de rege ring bovendien, dat voor deze ombui ging is gekozen nog voordat drie be langrijke rapporten over de verkeers- ontwikkeling in ons land zijn gepu bliceerd. Incasseringsvermogen De stichting wijst ook de hogere lasten voor het wegverkeer af. Een vertegenwoordiger van de RAI meen de dat met de nieuwe belastingen de grens van het „incasseringsvermogen" van de automobilist, maar vooral ook van de beroepsgoederen vervoerders over de weg bereikt is. De samenwer kende organisaties zouden er ditmaal in gijn geslaagd harde acties te voor- I ff w -• k Vakantie bumper aan bumper, maar de auto willen we niet missen. (Vervolg van pag. 1) Voorts zou het volgens de vakcen trales voor de werkgevers mogelijk zijn de post incidentele loonsverho gingen (door het centraal planbureau geraamd op 2 procent) te verlagen met 1 procent, zodat een loonsomstij ging van circa 11 procent zou worden verkregen, „en dat is 1 procent bene den het advies van de kroonleden van de SER", aldus werknemers- woordvoerder drs. H. ter iHeide. Vol gens de werkgevers evenwel is het heel moeilijk om aan de post „inci denteel" iets te doen. Van vakbewegingszijde is onlangs verklaard dat het ontbreken van een centraal matigingsakkoord wel eens tot chaos aan het loonfront zou kun nen leiden. Drs. Bakkenist gister avond: „Ik geloof niet in chaos. Er is sprake van een duidelijke ontspan ning op de arbeidsmarkt, tot uiting komend bijvoorbeeld in de bouwnij verheid en in de havens. Dat zal niet alleen de werkgevers, maar ook de vakbonden nopen tot voorzichtigheid. Ik geloof dat we ook zonder een centraal akkoord tot een duidelijke matiging zullen kunnen komen, al zou een afspraak op cen traal niveau beter zijn geweest." Drs. Ter Heide: „Chaos is een groot woord, maar ik acht het niet uitgeslo ten dat de loonstijgingen hier en daar komen. Wel zullen de organisaties het deze week te houden debat over de begroting van Verkeer en Waterstaat begeleiden. Daarvoor zal in het pers centrum Nieuwspoort een informatie centrum worden ingericht: „We gelo ven niet dat de zaak met harde acties is gediend," aldus de heer Frank von Haaren van de RAI. Zoals te verwachten viel bleek ook uit de gehouden enquête dat de on dervraagden de voorgenomen verho ging van de benzineaccijns en motor rijtuigenbelasting massaal zouden af wijzen: 42 procent bleek van mening dat de verkeersbelastingen omhoog moeten worden verhoogd dan de ove rige belastingen, 38 procent meende evenveel en 9 procent vond het billijk dat de verkeersbelastingen minder gaan. De niet-autobezitters kwamen met overeenkomstige percentages uit de bus. Metro forser zullen zijn dan wanneer er een centraal matigingsakkoord zou zijn geweest. We moeten bedenken dat de economische omstandigheden niet in alle bedrijfstakken gelijk zijn". De heer Ter Heide had liever een centrale overeenkomst gehad, „maar de invloed van het buitenland op on ze economie is van veel meer beteke nis dan de snow die we hier aan het opvoeren zijn." Drs. Ter Heide deelde mee dat van werkgeverszijde nog voorgesteld is het voorzittersoverleg tot het eind van deze week te schorsen, maar dit voorstel werd door de vakbeweging afgewezen toen de werkgevers een duidelijk nee op het 12 procents-plan van de vakbeweging hadden laten horen. „Want we waren echt niet van plan daar veel onder te blijven", aldus drs. Ter Heide die verder verklaarde dat de vakcentrales bovendien niet bereid waren de uit 1971 naar 1972 overlo pende loonkosten voor alle bedrijfs takken in aanmerking te nemen, maar alleen voor die contracten waarbij deze' post inderdaad speelt. Dat zou volgens de vakbeweging niet alleen een verdere verfijning van de loonontwikkeling, maar (makro- economisch gezien) ook een verdere matiging hebtfcn betekend. Blijkens d-s enquête vindt tweeder de het onjuist dat automobilisten, via de instelling van een verkeersfonds aan het openbaar vervoer gaan mee betalen. Het meebetalen aan nieuwe voorzieningen van het openbaar ver voer, zoals de aanleg van een metro, vond een gunstiger onthaal. Vijftig procent kon daarmee instemmen; hoewel vijf procent zegt de auto to willen laten staan, meent 54 procent van de ondervraagden dat de hogere verkeersbelastingen ertoe zullen lei den dat meer mensen van het open baar vervoer gebruik zullen maken. Wat het overstappen van het rijden in de auto op het rijden op de fiets of bromfiets betreft reageerde twintig procent positief en ruim 70 procent negatief. Vooral onder de onder vraagden in de lagere welstands- en inkomensgroepen waren mensen te vinden, die de auto wel voor een tweewieler dachten te verwisselen. Boodschappen Opvallend is ook dat weinigen bij een eventuele beperking van het ge bruik van de auto, hun wagen willen laten staan voor het naar hun werk gaan. De 24 procent die het gebruik van hun auto willen beperken, doen dit bij voorkeur voor het boodschap pen doen, daarna volgt het gebruik voor recreatie, daarna het bezoek aan vrienden en kennissen. Meneba koopt twee Nijmeegse bakkerijen DEN HAAG De Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerijen (Meneba) zullen de Levensmiddelenmij. Gel derland Lemage overnemen. Lemage is houdster van het uitstaande aande lenkapitaal van Rodings Bakkerijen en van Van Eldonks Bakkerijen, bei de in Nijmegen gevestigd. De overne ming geschiedt in contanten. De gang van zaken in de twee bak kerijen, waar ruim 200 personen werkzaam zijn, noemt Meneba bevre digend. De omzet bedroeg vorig jaar ongeveer 12 min. Meneba's omzet was in 1970 bijna 373 min. De over te nemen bakkerijen zullen op de huidige voet, als werkmaatèchappijen van de brooddivisie van Meneba, worden voortgezet. In de positie van het personeel zal volgens Meneba geen verandering komen. Strafklacht tegen NMP-er Te Pas VORDEN Het Tweede-Kamerlid Jac. de Jong heeft zijn advocaat op dracht gegeven een strafklacht we gens smaad in te dienen tegen zijn voormalige fractiegenoot A. W. te Pas en diens medewerker M. Dessing. De heer De Jong voelt zich beledigd door publikaties in het jongste nummer van de Middenstandspartij, waarin verklaard wordt dat hij zich acht tienduizend gulden, die voor de partij als waarborgsom werden gestort, heeft toegeëigend. De heer De Jong, die zich kort na zijn verkiezing als Kamerlid afscheidde van de Midden standspartij en sindsdien een een mansfractie vormt, zegt dat hij het geld na de verkiezingen heeft gere tourneerd aan degenen, die het ter beschikking hadden gesteld en dat hij daarvan kwitanties in zijn bezit heeft. Van een verslaggever DEN HAAG Vijftig Zwitserse, Westduitse en Nederlandse waterleidingbedrijven, die hun water uit de Rijn betrekken en die verantwoordelijk zijn voor de drinkwatervoorziening van twintig miljoen mensen, hebben de raad van Europa per brief gevraagd de Rijn tot saneringsgebied te verklaren. In. de brief wordt aan de raad ge- vraagd een uitvoerend orgaan in het leven te roepen dat over concrete volmachten moet beschikken om bij verdere verontreiniging van "de Rijn meteen in te grijpen. De leden van •het congres van waterleidingbedrij ven; dat in Rotterdam is gehouden, stelden hun brief aan het einde van het congres op. De besturen van enkele gemeenten langs de Rijn in Duitsland hebben een schoonmaakactie op touw gezet van de door de lage waterstand drooggevallen gedeelten van de ri vier. In Dusseldorf werd heel wat rommel afgevoerd. WASHINGTON (DPA) Het pro ces tegen Angela Davis, dat maandag in San Rafaël zou beginnen, is op nieuw uitgesteld. Haar advocaten verzochten maandag persoonlijke do cumenten van hun cliënt niet als bewijsmateriaal te gebruiken. Ze doelen onder andere op de briefwis seling tussen Angela Davis en George Jackson. Jackson werd in augustus in de San Quentin gevangenis neerge schoten, volgens de gevangenisdirectie tijdens een vluchtpoging. Rechter Richard Arnason moet zich ook nog uitspreken over het verzoek van de verdediging het proces van San Rafaël naar San Francisco te verplaatsen. Angela Davis wordt beschuldigd van het verschaffen van wapens die zijn gebruikt voor de overval op liet gerechtsgebouw van San Rafaël vorig jaar. Tijdens deze mislukte bevrij dingspoging werden de 17-jarige Jonathan Jackson, broer van George, rechter Harold Haley, beklaagde McClain en getuige Christmas gedood. Billiton-dochter iii Engelse handen LONDEN De chemische fabriek v/h Dr. A. Haagen te Roermond, een dochteronderneming -van de Billiton Mij, zal een fusie aangaan met Harri son en Crosfield te Londen. Durham Chemicals, een dochtermaatschappij van het Engelse bedrijf, zal Haagen overnemen. Het Nederlandse bedrijf behoudt zijn eigen karakter. Billiton verwacht, dat de fusie het Roermondse bedrijf betere kansen zal bieden voor een voortdurende groei. Met de overname is een bedrag van 1 min. gemoeid. In de brief wordt een opsomming gegeven van de verschillende ver ontreinigende stoffen, die in het afgelopen jaar in de Rijn geloosd werden. Dat waren: 85.000 kg kwik, 1.000.000 kg. arsenicum, 200.000 kg cadmium, 1.500.000 kg lood. 2.900.000 kg koper, 9.000.000 kg zink, 200.000 kg chroom, waar bij dan nog een gemiddelde dage lijkse lozing komt van 30 ton chlo riden. KOELWATER Verder wordt de aandacht gevestigd op de lozing van olie, phenol, detergen- ten, biociden, fosfaten, kwik en derge lijke. Ook wordt gewezen op de toene mende thermische verontreiniging als gevolg van het gebruik van het water van de rivier als koelwater door vooral elektrische centrales. Tengevolge hiervan, maar ook vaak ten gevolge van de genoemde lozingen wordt o.a. het zuurstofgehalte van het water bedreigd, terwijl de meeste van de genoemde stoffen giftig zijn, dan wel een schadelijke werking hebben op het biologisch milieu van de rivier. De Rijn is volgens de water leidingbedrijven door al deze lo zingen zodanig verziekt, dat in grijpen op korte termijn drin gend nodig is, wil de drink-' watervoorziening en daarmee de volksgezondheid niet in gevaar komen. CALI (KNP) De politie van het Columbiaanse stadje Piendamo bij Cali kan de pelgrimsstroom niet meer verwerken, die elke dag komt bidden op de plaats, waar Maria kort gele den zou zijn verschenen aan het tien jarige meisje Dora Munez. Na de ver schijning zouden verschillende zieken op een wonderbaarlijke wijze zijn ge nezen door water uit beekjes, waar Maria zou zijn gezien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Organisaties en in stanties die direct of indirect belast zijl met de zuivering van het afvalwate hebben de handen ineengeslagen om d vervuiling van het oppervlaktewate versneld tegen te gaan. j Opgericht is de Stichting Toegepaspe Onderzoek Reiniging Afvalwater-Ring (STORA), waarvan het bestuur giste-tien ren voor het eerst vergaderd heeft. Ta-fnaa ken van de stichting zijn het coördine- fin, ren van het toegepast onderzoek en hetjin éi verzamelen en registreren van bestaan Ee de en in de toekomst te verkrijgen ken|Si nis op het gebied van de behandelingom van afvalwater en zuiveringsslib. DU vi vorming van de stichting is een initiafceeli tief van de unie van waterschappen. pen) De deelnemende organisaties zijn dbatit rijksoverheid, de gemeenten, de induspoor trie en de waterschappen. Na aflooptn c, van de vergadering lichtte de voorzittejnne: van het dagelijks bestuur mr. Th. Vos| Qn terg, voorzitter van de unie .van watene m schappen toe, dat het wetenschappelijk^^ onderzoek op dit terrein nogal ver-E^ snipperd is. Vaak werken de instan-j~2 ties lan^s elkaar heen, waardoor veel-aak dubbel werk wordt verricht. Met dezef. nieuwe stichting hoopt men te berei-u- ken dat doublures zullen wordens voorkomen. r Dr. :entn tenhi iosiu: Vijmi Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie ÉL WASHINGTON Zestig Ameri kaanse senatoren hebben zich voor stander verklaard van een resolutie waarin wordt voorgesteld het hand vest van de Verenigde Naties te wij zigen, in het bijzonder het systeem op grond waarvan iedere lidstaat een stem uitbrengt in de algemene ver gadering. Dit heeft tot doel de VN te ver sterken. Het principe dat iedere lid staat een stem uitbrengt zou grote landen verhinderen vertrouwen te stellen in de VN, aldus senator Allan Cranston, die de resolutie heeft in gediend. Hij benadrukte, dat landen die slechts vier procent van de wereld bevolking vertegenwoordigen, een stemmenmeerderheid in de algemene vergadering van de VN hebben. In de resolutie wordt er bij de Amerikaanse regering op aangedron gen het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een conferentie om het handvest te herzien. I orm Dit (Wyers staat er achter) ;ider 1 Oo: Brezi Ter bruiloft geweest. Het is merkwaardig dat elke bruiloft zijn eigen charme, zijn eigen regiefout en zijn eigen grapje heeft. De charme is de bruid, die of ze nu in sluiers gehuld of in het be scheiden nette pakje is, altijd er liever, knapper uitziet dan ooit. De regiefout komt meestal voor rekening van de bruidegom en des- zelfs kledij. Onvoorstelbaar hoeveel mannen in te krappe, te wijde, te korte of te lange pakken trouwen. Ik heb er eens een gezien, die een bruine en een zwarte schoen aanhad. De bruid zag het net voor ze het ja-woord moest uitspreken en er was een griezelig lange pauze voor ze verward en. naar men meende diepgeroerd. het langverwachte woord stamelde. Het grapje is minder paniekerig. Het kan verschrikkelijk vervelend zijn als het van een leuke oom komt en enorm geslaagd wanneer het zo maar per ongeluk geprodu ceerd wordt. Het grapje van deze bruiloft was verrukkelijk. Ze waren al vertederend geweest, de twee kleine bruidsjonkers, een paar turven hoog. Heel braaf en schoongewassen in mooie pakjes en in de knuistjes een mandje geklemd, waaruit ze het pad van het jonge paar bestrooien mochten. Indianen Zc waren niet uitbundig, integen deel, hevig geïmponeerd door al het ongewone. Alle ooms en tantes, die hen aaiden en lieve woordjes zeiden. Tante-bruid zo helemaal in het wit. De auto waar ze in moesten klimmen en de rit naar het stad huis waar ze muisstil bij waren, met grote ogen kijkend naar het paar op de achterbank, dat ook al niets zei. Ze dribbelden voorop in de stoet, lieten zich schikken in de trouw zaal. Luisterden naar het plechtig noe men van de mooie namen, die oom en tante bleken te bezitten. Wer den onrustig bij het gedoe met de handtekeningen en snapten niet, dat ze nou nog niet hun bloemetjes mochten strooien. Toen kwam de speech van de ambtenaar van de burgerlijke stand. „Goed luisteren", fluisterde een bezorgde oma ze toe. En gehoor zaam deden ze dat. Een vloed van onbegrijpelijke woorden stroomde over de hoofdjes. De ambtenaar sprak zeer duidelijk en zeer gedragen. Zijn stem klonk: „En dan komen in het huwelijk de idealen In de aandachtige stilte klonk toen een verrukt kinderstemmetje: „Komen ze echt de Indianen Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Toen de Duitse keizer Wilhelm II na de eerste wereldoorlog in ons land zijn toe vlucht zocht, werd hij ondanks sterke druk van de geallieerden niet uitgeleverd. De moed waar van die weigering getuigde wenste mr. W. J. van Bennekom, advocaat van de Amerikaan Ralnh Waver, toe aan de Raad van State bij de voorbereiding van zijn advies aan de Kroon over het al dart niet gerechtvaar digde verzoek van Waver om als politiek vluchteling in ons land aangemerkt te worden. Tot twee keer toe is, .eerst door mi nister Polak en later door staatssecre taris Grosheide, dit verzoek van Wa ver ongegrond verklaard. Voor een commissie uit de Raad van State (on der voorzitterschap van prof. Beel) bepleitte Waver gisteren in laatste instantie zijn verzoek. Als de Raad hem inderdaad als po litiek vluchteling aanmerkt, zal de minister van justitie hem niet overle veren aan Amerika, zo deelde de landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuyn mee. Mocht de Raad van State afwijzend adviseren, dan moet Waver het via het hoger beroep van zijn kort geding verder proberen. nister Schmelzer) betoogd is, maar dat in de praktijk van die theorie niet veel terecht komt. Van de mensen die zichzelf als vluchteling beschouwen en als zoda nig beschouwd willen worden (en asiel vragen) krijgt in de praktijk een grote groep wel een verblijfsvergun ning, maar niemand asiel. Waver moet in ieder geval wel als vluchteling beschouwd worden, meende mr. Van Bennekom, en wel omdat zijn desertie vorig jaar uit po litieke motieven verklaard kan wor den en omdat hem als hij in Amerika zou komen, een discriminerende be handeling te wachten staat. Indertijd heeft minister Polak ge zegd dat Waver als vluchteling be schouwd kon worden als gebleken zou zijn dat hem bij terugkomst in de Verenigde Staten een onmenselijk zware straf te wachtpn zou staan, en wanneer hij gediscrimineerd zou worden. Maar wat is onmenselijk zwaar? vroeg mr. Van Bennekom zich af. En hoe valt dat te rijmen met minister Schmelzers uitspraken over ruimere asielopvattingen in de Ver enigde Naties? Politiek Theorie Mr. Van Bennekom toonde in zijn pleidooi aan dat ons land in theorie dan wel een ruimhartig vreemdelin genbeleid mag voeren, zoals ook ver schillende malen in de Verenigde Na ties (een maand geleden nog door mi- Met voorbeelden uit de ons omrin gende landen toonde Wavers advo caat aan, dat politieke motivatie daar wèl als grond1 voor vluchtelingschap geaccepteerd werd. Dat iemand zeker wel als vluchteling te beschouwen is, als hij deserteert omdat hij vindt dat zijn overheid een onderdrukkend re gime voert. En afgezien van deze op vattingen is zeer wel te verdedigen dat als iemand zichzelf op politieke gronden als vluchteling beschouwt, hij ook als zodanig behandeld dient te worden. Dat houdt niet ln dat elke deser teur dan in ons land moet worden toegelaten. Bij elk geval zal de poli tieke motivatie onderzocht moeten worden. Wordt toch het argument van de „onmenselijk zware straf" in Amerika gehanteerd, dan voldoet Waver ook aan die norm, van mini ster Polak. Uit recente literatuur, tijdschriften en boeken over het militaire straf recht in Amerika, blijkt dat er in de Amerikaanse rechtspraak fundamen tele oneerlijkheden zijn, dat de straf fen erg uiteen kunnen lopen, dat er soms naar zondebokken gezocht wordt, dat het wat de rechtsspraak betreft, vaak erger is dan we hier denken. Waver zal zeker om zijn overtuiging zwaar* gestraft worden, en ook daarom moet hij als politiek vluchteling in ons land toegelaten worden. Tenslotte heeft minister Polak ooit eens gezegd dat hij een soepel beleid zou voeren ten aanzien van Vietnam- deserteurs. Maar het beleid1 is tot nu toe allesbehalve soepel geweest. Onvoldoende De landsadvocaat mr. Droogleever Fortuyn meende dat Waver niet als politiek vluchteling beschouwd kan worden, omdat hij tot het ongenblik waarop hij deserteerde niet bang voor vervolging hoefde te zijn. Er was toen niets aan de hand. De argumenten die Waver voor zijn asielaanvrage inbracht: de agressieve Amerikaanse politiek, de rassendis criminatie en het feit dat hij zich vervreemd voelde van de Amerikaan se „way of life", vond mr. Drooglee ver Fortuyn niet voldoende om hem als*vluchteling te accepteren. Daarvoor was bovendien het ele ment „vervolging" nodig. Volgens hem was er in het geval-Waver geen spoor van onderdrukking en vervol ging. Bij terugkeer in Amerika zou VI tide Waver vervolgd worden voor een dcjNEW liet dat op zichzelf geen politiekd^rniss kleur heeft. lmene Het enkele feit van de politiek#anda| overtuiging van Waver maakte diln de geval nog niet tot een geval waarbignse Waver extra last van zijn overtuigini ^gedn zou krijgen. rechte Waver had geen fundamentele kri' 1?ahte tiek op zijn land, ging aanvankelijl 'angei wel in dienst, wil nu in Nederlant wonen dat fundamenteel niet var J?® Amerika verschilt, hij is geen Viet- nam-derserteur (is er nooit zelf ge vr" weest), komt uit een land waar he mogelijk is oppositie tegen het rege ringsbeleid te voeren. t|n Zou Waver als vluchteling toege jngen laten worden, dan zou Nederland eei rei^ 0 vergaarbak worden, overstroom< te worden door vreemdelingen. Een mi litair die gedwongen is deel te nemer aan een volkenrechtelijk delict (zoal misschien de Vietnamoorlog is), dty wel als vluchteling kunnen beschou wen. Maar Waver verkeert niet in di< positie, aldus de landsadvocaat. ALM it Titc Deserteur San* Overigens was mr. Fortuyn het on ar OITj eens met minister Van Agt, die meen P"- dat Waver bij terugkeer in Ameriki p een veroordeeld zal worden voor „onwet11 naar t.ige afwezigheid". Mr. Fortuyn meen n- mee! de dat hij wel degelijk als deserteu >e pre; gezocht werd. „Hierin val ik de mini :gtuige ster wel een beetje af", zei hij. 1-Doug En mr. Van Bennekom tenslottl J°egos stelde, dat het niet ging om het ge ,ae"n8 halte van de democratie in Amerika 'k°op maar dat de behandeling die Wavei1 van te wachten staat in Amerika ter dis DC-! cussie staat. „Wij nemen een risict loen d als we hem niet als vluchteling er- "j5 kennen", zei hij, „en dat mogen we nteressi niet doen." bc5°

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6