Talrijke bezuinigingen nodig Sluitend? provincie ZWEMMEN IN GLAS WEGEN EN SALARISSEN BRENGEN BEGROTING ZUID-HOLLAND IN GEVAAR Vandaag begint het nieuwe Wereldspaarjaar. Sparen altijd verstandig en... handig Slechts tankers via helicopters heloodsen Statenleden Zeeland willen snel vergaderen Strijd tegen ratten intensief aangepakt Synres denkt aan derde knnstharsfabriek Munitiefabriek in moeiliikheden Catweazle komt naar Maassluis Reeds enkele malen per dag Toepassing nieuwe methode Incidentele luchtverontreiniging DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 orige eren; han- oeien i sta- imer, :alve- duur ivoer prijs; orter, Juch- andel Kritisch bekeken Hoewel de begroting van de provincie uid-Holland sluitend wordt genoemd, unnen hierachter nog wel enige vraag- skens worden gezet. Onder andere In e wegensector is men uitgegaan van een jksbijdrage van 74 miljoen, zijnde 19 ct van de totale uitkering van het rijk an de provincies. Mocht echter door de igering een wetsvoorstel worden Inge- iend (wat GS vrezen) om de rijksbijdra- e voor de wegen aan alle provincies te erlagen, dan zal dat desastreuze gevol- en kunnen hebben. Zelfs de huidige uitkeringen worden door de meeste provincies te laag geacht, zodat bij eventuele besnoei ingen een groot aantal provincies met de handen in het haar zal zit- |n. De verwachtingen dat deze bezuini- nngen zullen komen zijn niet geheel on- pg'rond. gezien de besnoeiingen op de jegen door minister Drees jr. Échter is het de vraag of de overheid (ertoe moet overgaan, want dit zal voor fe provincies slechts twee dingen kun- betekenen, a) beperking van de we- enplannen, wat gezien de huidige ver- eersproblematiek onverantwoord lijkt, f b) besnoeien van andere zaken en de provincie, waardoor de wegen- lannen wel voortgang kunnen vinden, fanneer echter deze besnoeiingen zou- en worden toegepast op milieu-, sociale, f woningvoorzieningen wordt de burger |rect getroffen ten bate van de wegen. In het eerste geval zal bij beperking (n wegenplannen de provinciale struc- jur worden aangetast zodat de burger h tweede male, nu indirect, opnieuw dupe wordt. Tevens zal binnen deze bezuinigings- klitiek weinig te verwachten zijn van een jelle ontwikkeling van het openbaar ver- er een wensdroom van minister fees jr. omdat de betrokken maat- jhappijen zeer zeker ook bij de geldloze tovincie zullen aankloppen om een fi- inciële bijdrage. 'Weliswaar is bezuiniging op dit mo- ént niet te vermijden, maar de vraag of dit ten koste moet gaan van be- ngrijke projecten. Daartegenover is na- urlijk ook aan te voeren dat de pro- ncie de tering naar de nering moet •tten in welk licht een voorstel tot de van een miljoenenverslindend pro- :t als de derde vleugel aan het provin- •huis nooit zal worden aangenomen- goedkopere oplossing zal in dit ver- nd waarschijnlijk door de burgerij eer- toegejuicht dan betreurd worden. (Van onze redacteur provinciale staten) DEN HAAG Geen tekorten voor 1972 op de provinci ale begroting van Zuid-Holland is de uitkomst van veel cij fer- en denkwerk verricht door het college van Gedeputeerde Staten. Ondanks het feit dat de begroting een omvang heeft van ruim f 226 miljoen ongeveer f 100 per inwoner van Zuid-Holland en bijna f 25 miljoen groter is dan in 1971 zullen de uitgaven de inkomsten niet overtreffen, althans volgens de ramingen. Gas ontsnapt nit lekke pi jpleiding Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL Bij graafwerk- amheden bij een woonwijk in oosendaal is gistermiddag een pijp- iding van Dow Chemical lekgesla- Daardoor is acht ton onder 85 nosfeer druk staand ethyleengas ïtsnapt. Direct na de breuk werd alarm ge- jen en de toevoer in de fabriek in Dow chemical in Terneuzen af sloten. Op dat moment bevond zich hter nog ruim 70 ton gas in de lei- ïg. Om te voorkomen dat ook dit u ontsnappen, werd rond ,zes uur er uur na de breuk een verbran- installatie aangebracht, waar- lor het gas kon worden „afgefak- ld". Bij Dow Chemical verwachtte gisteravond, dat het nog wel tot nmorgen zou duren voordat de vijf iter hoge vlam zou zijn gedoofd. 'ERGEN OP ZOOM De in 1953 ichte Frans-Nederlandse muni- 'abriek Franerex te Bergen op 'm is in moeilijkheden. Veertien geleden heeft defensie zijn iiscontracten met het bedrijf op- waardoor "de werkgelegen- van de ongeveer 100 personeels- hoejen in gevaar is. Als niet op korte 'jn vervangende werkgelegen- wordt geschapen, zal de fabriek iten sluiten. ties aa n Lochem gaat een bedrijf in- enkelnipGn. De directie van de n.v. Berg( )r Naeff heeft besloten tot gelei- eikba jk'e sluiting van haar leerlooierij, wartieioverleg met de vakorganisaties r het ontslag van een gering aan- personeelsleden is nog niet De grootste geldverslinder is de wegensector, die ongeveer net zo veel 10,7 miljoen) is geste gen als de gehele algemene dienst van de provincie. De stij gingen bij de algemene dienst zijn voornamelijk terug te leiden op de steeds toenemende salaris sen en personeelskosten, terwijl in de wegensector de aanleg van wegen een belangrijke verzwa ring op het totaal budget legt. Om tot een sluitende begroting te komen hebben GS op enkele punten moeten bezuinigen. De voornaamste vermindering ten opzichte van vorig jaar is het met bijna 3 miljoen te rugbrengen van de post-„onvoorziene uitgaven". Een tweede belangrijke bezuiniging was mogelijk op de post „arbeid maatschappelijke steun en voorzorg" te weten 1 miljoen door dat de provinciale bijdrage voor so ciaal-psychiatrische diensten kwam te vervallen nu deze bijdrage geheel ten laste komt van de fondsen bijzon dere ziektenkosten (AWBZ). De stijging van de algemene dek kingsmiddelen en de specifieke mid delen voor de wegensector heeft bij gedragen dat de begroting voor 1972 sluitend is. Hoewel GS van mening zijn dat er altijd gestreefd moet wor den naar een sluitende begroting, achten zij eventueel onverwachte te korten niet desastreus, gezien de al gemene reserves (ƒ37 miljoen op dit moment). WEGEN De dekking van de grote stijgingen in de wegensector wordt hoofdzake lijk gevormd door de uitkeringen van het rijk. Volgens de rijksbegroting 1972 zou aan de gezamenlijke provin cies een totaalbedrag van ƒ380 mil joen worden uitgekeerd, waarvan, ge zien de vorige jaren gehanteerde ver deelsleutel. Zuid-Holland 74 miljoen zal ontvangen. Dc grote dichtheid van de bevol king in de provincie heeft tot gevolg dat op planologisch gebied talrijke activiteiten zijn ontwikkeld om het wonen in Zuid-Holland leefbaar te houden. De bestuurlijkheid van een dergelijk gebied met de twee stede lijke concentraties Den Haag en Rot terdam zal optimaal moeten zijn. Om bij het opstellen van streek- en bestemmingsplannen een interge meentelijk overleg juist te laten functioneren hebben verschillende commissies zich gebogen over de mo gelijkheden van schaalvergroting van de grote steden tot agglomeraties en of gewesten. Onlangs verscheen een rapport over het stadsgewest Den Haag, terwijl momenteel een commis sie belast is met een soortgelijke taak voor het stadsgewest Rotterdam. TWEEDE WONING Ook het steeds meer toenemende verschijnsel tweede woning zal door het provinciaal bestuur nauwkeurig bekeken worden, gezien de te ver wachten spanning tussen beschikbare ruimte en de vraag hier naar. Zoals reeds eerder werd meegedeeld is er een nota over de verblijfsrecreatie binnenkort te verwachten, die nader op dit probleem zal ingaan. Een goe de planologische indeling van Zuid- Holland stuit vooral bij het interge meentelijk overleg op verschillende problemen. Voornaamste oorzaken zijn dat de territoria van de meeste gemeenten niet meer de samenlevingsbandcn dekken, dat de specialisatie van be stuurlijke taken steeds meer ver zwaard is. waardoor lokale besturen deze vaak niet meer aankunnen, dat het ruimtegebrek in Nederland ieder een dwingt tot het aangaan van gro tere eenheden voor wonen, werken en recreëren, dat differentiatie binnen kleine gemeenten nauwelijks moge lijk is. Deze problematiek heeft de ge meenten in de loop der jaren tot sa menwerking gedwongen. Schaalver groting door gewestvorming kan naar de mening van G.S. een oplossing bie den, mits deze gewestvorming ge steund wordt door gemeente van for maat. Op grond hiervan is men enige tijd geleden begonnen met de herin deling van Voorne-Putten en Rozen burg, terwijl de herindelingsprocedu re voor de Hoekse Waard het komen de jaar een aanvang zal nemen. Voorts worden ook de mogelijkheden van herindeling bestudeerd voor de Krimpener- en Alblasserwaard. GEWESTEN Bij de gewestvorming zijn twee mogelijkheden van bestaan uitvoer baar. Het opheffen van alle gemeen ten in liet gewest en instelling van subgemeenten of vormen van een bo- vengemeentelijk federatief bestuur, waarin alle deelnemende gemeenten zijn vertegenwoordigd. Hoewel G.S. er op wijzen dat de instelling van mentatiecentrum in het leven te roe pen met betrekking tol de luchtver ontreiniging, dat gevestigd zal wor den in het Provinciehuis te Den Haag. Alle provincies kunnen zich tot dit centrum wenden ter informatie over de milieuproblematiek. De bodemverontreiniging die ont staat door o.a. het storten van huis vuil zal door G.S. worden bestreden door in de verordening bescherming landschap Zuid-Holland een wijziging aan te brengen zodat het college van G.S. bij het eventueel verlenen van vergunningen tot het storten van vuil voorwaarden kan stellen ter bescher ming van bodem en grondwater. Wereldspaardag hebben we achter de rug, maar daaraan .hebben we echt niet genoeg. Sparen is gewoon 'n kwestie van het hele jaar door regelmatig wat opzij leggen. Het moet een soort gewoonte worden waar je verder niet bij stilstaat. En zo ongemerkt kweek je dan 'n appeltje voor de dorst. Wat u moet doen is even een briefkaartje sturen aan Wereldspaardag, antwoordnummer 51 in Den Haag. (Postzegel plakken hoeft niet) Gewoon op de achterkant schrijven: ,,Ik wil meer weten". En het komt in de bus: een handig boekje met tips over belastingvrije spaarpremies etc. Niet langer wachten. Meteen doen. Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. gewesten een puur gemeentelijke aangelegenheid is, menen zij dat voor DTC 4 mTr de overheden ook bepaalde taken zijn llN V liiJ> 1 AltlSA1 lt< weggelegd als het vaststellen van structuurschetsen voor de testuurlij- ke indeling, goedkeuring van gewest regelingen. het geven van adviezpn bij gewestvorming en tenslotte het opleggen van een gewestregeling spe ciaal bedoeld wanneer een bepaalde gemeente zich Consequent blijft ver- zetten tegen een gewest. Financiële onafhankelijkheid voor een gewest lijkt G.S. mogelijk door het heffen van forensen en of toeris tenbelasting of door een opslag van b.v. 10,- per persoon op onroerend goed. Op grond van de te verwachten schaalvergroting achten G.S. het niet uitgesloten dat te zijner tijd het aan tal provincies zal worden terugge bracht, zodat de dan te vormen pro vincies meer eikaars gelijke zijn, qua inwonertal, omvang, problematiek en mogelijkheden. De milieuproblemen als in het Bot- lckgebied blijven de aandacht van de provincie krijgen. In interprovinciaal verband hebben G.S. het initiatief ge nomen om een informatie- en docu- MAASSLUIS, Zaterdag 13 november om 10.30 uur zal op vliegveld Zestienhoven de Engelse acteur Geoffrey Bayldon aanko men. De acteur die bij de Ne- ierlandse tv-kijkertjes beter be kend is als Catweazle. is de ioofdpersoon uit het NOS-kin- derprogramma van zondagavond. De acteur speelt een belangrijke rol bij de aankomst en het daar na volgende feestprogramma van Sint-Nicolaas op 13 november om half twee in Maassluis. De organiserende stichting .Maassluise Gemeenschap zet hiermee een traditie voort. Elk jaar wordt namelijk bij de aan komst van Sint-Nicolaas te Maassluis een bekende tv-figuur uit een jeugdprogramma in le vende lijve ten tonele gevoerd. Zo zijn Floris. Dorus en Paulus de postbode uit Oebele de Engel se acteur reeds voorafgegaan in het jaarlijkse feest. Door de provincie is een voorlopige inventarisatie van de huisvesting die een beeld geeft, dat geheel afwijkt van de verwachtingen die in voor gaande jaren waren gewekt. Het blijkt dat de grote steden Den Haag en Rotterdam sterker in inwonertal achteruitlopen evenals de opvangge- meenten voor het middengebied, Al phen aan de Rijn, Gouda en. Woerden terwijl juist in de kleinere plaatsen als Benthuizen. Moercapelle, Koude kerk aan de Rijn en Hazerswoude onevenredig groeien door de vestiging van personen met hun gezinnen, die in de steden hun werk hebben. Ditzelfde vindt men ook op de eilanden ten zuiden van Rotterdam. Uit deze inventarisering is gebleken dat in de gemeenten die naar ver wachting hadden moeten groeien, te weinig woningen worden gebouwd, en in de gemeenten waar de groei beperkt moest blijven te veel huizen worden opgeleverd. G.S. zijn van mening dat cr op kor te termijn een woningmarktonder zoek zal moeten plaats hebben, aan de hand waarvan en volgens streek- en structuurplannen gebouwd kan worden in een juist tempo, terwijl dit geheel gesteund wordt door meerja renplannen. In de loop van 1972 zal de provincie over deze problematiek een nota laten verschijnen. BIJDRAGE Grote zorgen baart de wegenfinan ciering G.S. Hoewel men dit jaar nog met een sluitende begroting kon ko men, zal dat in de komende jaren mogelijk niet het geval zijn door de hun inziens te geringe overheidsbij drage aan -de wegenaanleg. Wanneer deze Mjdrage t.z.t. niet verhoogd zal worden zullen besnoeiiingen niet uit kunnen blijven. Dit zal mogelijk zijn door het tempo van wegenaanleg te vertragen en beperkingen van de we genplannen. Desondanks acht men een tekort van ongeveer ƒ7 tot ƒ9 miljoen in deze sector te verwachten in de jaren '74 en '75, terwijl in die tijd ook bij de algemene dienst zich een tekort zal voordoen. Naar verwacht wordt zal het jaar 1973 nog geen tekorten vertonen en zal het provinciaal bestuur zich dan moeten beraden of drastisch bezuini ging noodzakelijk is. De enige hoop van G.S. is nu gericht op een verbe tering van de uitkering uit het pro vinciefonds ter dekking van eventue le tekorten bij de algemene dienst, terwijl men voor de wegen een ver ruiming van de uitkering volgens de wet uitkering-wegen hoopt. HOEK VAN HOLLAND Het is niet waarschijnlijk dat de loodsdienst bij Hoek van Holland het binnenkort zal kunnen stel len zonder de bekende loods boten. Vooral ten aanzien van de kleinere schepen zal de belood- sing op zee zeker nog wel een aantal jaren voortduren. Toch wordt nu reeds een belangrijk deel van de beloodsing overgenomen door een ander soort „loodsboten" of misschien is het beter ze luchtsche pen te noemen. Vooral voor grote tankers gaat het rijksloodswezen namelijk meer en meer over op de beloodsing per heli kopter. Langs de Waterweg bij Hoek van Holland is op het marineterrein een speciaal platform ingericht waar de KLM-Noordzee-helikopters kun nen dalen en opstijgen. Afhankelijk van het aanbod vgn grote olietankers landt daar soms meerdere malen per dag de helikop ter (afkomstig van het vliegveld Ypenburg) om loodsen aan boord te nemen. Veelal worden de tankers reeds ver in het Kanaal beloodst om via de speciale „olieroute" naar Euro poort te varen. De modorne tankers beschikken vaak al over een speciaal helikopter- platform, zodat de beloodsing op deze wijze aanzienlijk minder risico's mee brengt dan het aan boord gaan op zee via touwladders of statietrap pen, die in de praktijk soms onbe trouwbaar zijn gebleken. In Hoek van Holland behoren de helikopters nog tot de bezienswaar digheden en veel mensen spoeden zich naar het terrein om even te kij ken wanneer de wentelwiek op het platform landt, een operatie die ove rigens slechts enkele minuten in be slag neemt. MIDDELBURG Voor het eerst in de geschiedenis van de Zeeuwse provinciale staten is een statenvergadering bijeengeroe pen door een aantal statenleden. De stap is gedaan door de acht tien leden, die in Zeeuws-Vlaan deren wonen. Zij willen dat de staten, vóórdat de Tweede Kamer de begroting van Verkeer en Waterstaat zal behandelen, een uitspraak zullen doen over de voorgenomen tariefsverhoging van de Zeeuwse veren. De commissaris van de Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, ontving het telegrafisch verzoek van de acht tien statenleden maandagmorgen en nog dezelfde dag was de vergadering al uitgeschreven: volgende week maandagmiddag om half drie zal de extra-vergadering gehouden worden. De achttien statenleden hebben ge bruik gemaakt van de mogelijkheid die de Provinciewet biedt: daarin is bepaald dat een vergadering bijeen geroepen kan worden door een aantal leden dat tenminste eenvijfde van het totale aantal leden moet bedragen. De Zeeuwse provinciale staten tellen to taal 47 leden. De opsteller van het telegram, het voormalig Eerste-Kamerlid drs. W. L. A. Lockefeer, zei er zich bijzonder gebelgd over te voelen dat deze stap niet van het provinciaal bestuur zelf is uitgegaan. Hij meent, dat de Zeeu wen recht hebben op een uitspraak van de eigen staten, voordat de zaak in de Kamer komt. De heer Lockefeer vraagt zich zelfs af of de „nalatig heid" van het provinciaal bestuur soms een „symptoom van bestuur- loosheid" is. LEERDAM Op grootscheepse wij ze wordt in Leerdam een algehele rattenbestrijdingsaktie gehouden. Deze aktie, die vorige week is be gonnen. omvat de gehele oppervlakte van de gemeente inclusief dc ge bouwen, woningen, riolen, waterlopen en vuilnisstortplaatsen. HOEK VAN HOLLAND Aan de Slachthuisweg of op het terrein tegenover de bestaande fabrieken dat wordt doorsneden door de spoorlijn, gaat de N.V. Chemische Industrie Synres een derde kunstharsfabriek bouwen. MONSTER Nergens in Nederland zal men zoveel glas aantreffen als in het Westland. Met zijn vele glazen kassen zwemt het letterlijk in het glas. Waarmee Westlands jeugd echter niet tevreden is, die wil echt zwemmen. In water. Diverse dorpen hebben een zwembad, maar bij de plaatsendie het niet hebben is een verkoeling brengende duik een vurig begeerde ontspanning. In Monster is het nu ook zover: er komt een zwembad. Over de plaats kon men het in de gemeenteraad eerst niet eens worden. Maar nu staat vast dat het zwembad naast de jeugdsoos „De Keizerlei" (rechts op de foto) gebouwd zal worden. Bijzonder gezellig voor de sooslui. Die kunnen na verhitte soosbijeenkomsten het hoofd even onder water houden. De kassen, links op de foto zullen afgebroken worden. De voortdurende uitbreiding van het aantal vervaardigde kunst harsen maakt die uitbreiding noodzakelijk. Verf- drukinkt en plastic verwer kende industrieën zijn belangrijke af nemers van Synres. terwijl ook de textielindustrie steeds meer kunst harsen afneemt. Nu al maakt men bij Synres ruim tweehonderd ver schillende harsen voor tal van indus trieën. Uitbreiding van de bestaande mo gelijkheden, alsmede de afzet naar nieuwe industrieën maken een be langrijke uitbreiding noodzakelijk. De bestaande fabrieken zijn gehuisvest op een terrein van zes hectare. Aan de overzijde van de spoorlijn die langs de fabrieken loopt, heeft men nog eens een gebied van tien hectare aangekocht. Het is nog niet bekend hoe de nieuwbouw in zijn werk zal gaan. Het is mogelijk de nieuwe fabriek daar te vestigen, maar het is ook niet ondenkbaar dat de derde fabriek op het nu in gebruik zijnde terrein wordt gebouwd, waardoor dan trans port- en expeditie naar het nieuwe terrein zouden moeten verhuizen. De directie heeft overigens met de uitbreidingsplannen geen bijzondere haast. De huidige produktie garan deert zeker ruimte voor de eerstko mende drie jaar. Volgens directeur J. W. Smolders zal de groei van het bedrijf dat vorig jaar werd overgenomen door de Staatsmijnen zich in de toekomst voortzetten. In 1952 startte men met een produktie van 2000 ton kunsthars per jaar, in 1972 verwacht men een produktie van 40.000 ton. De nu nog ongebruikte grond krijgt binnenkort wel een bestemming. Het vrachtwagenpark van de firma P. Boon N.V. zal er worden onderge bracht. waardoor de dorpskern be langrijk wordt ontlast. Dc grote vrachtwagens zijn al jaren een doorn in het oog van dc Hoekse bewoners. Vorige week heeft Synres het be sluit genomen de phtaalzuurfabriek te sluiten doch dit houdt geen ver band met de voorgenomen uitbrei ding. Die sluiting vindt plaats op an dere, economische gronden, die ech ter wel een vermindering van de luchtvervuiling tot gevolg zullen hebben. Overlast van de kunstharsfabrieken zal van zuiver incidentele aard zijn, zo meent men bij Synres. Ze zal al leen ontstaan tengevolge van storin gen of verstoppingen. Verwacht wordt, dat al over enkele weken deze aktie met goed resultaat afgesloten kan worden. De aktie, die in opdracht van het gemeentebestuur van Leerdam wordt uitgevoerd, is opgedragen aan H. Schurmann in Nederland uit Tilburg. Een algehele systematische ratten bestrijdingsaktie onderscheidt zich wezenlijk van de tot nu toe genomen maatregelen. De algehele bestrijding begint met het vaststellen van de ma te van besmetting door ratten. Daar toe worden alle percelen, zowel bin nen als buiten de bebouwde kom, ge controleerd, terwijl ook de bewoners worden ondervraagd. Door dit wordt niet alleen een over zicht gekregen van de besmettings graad, maar ook wordt een intensieve bestrijding mogelijk op alle besmette percelen. Gelijktijdig met het vast stellen van de besmettingsgraad be gint de verdelging. Veiligheid Ondanks de veiligheid van het mid del moet erop worden toegezien, dat de voederplaatsen voor de ratten niet worden aangeraakt door bijvoorbeeld kinderen en huisdieren. Het veranderen of het aanraken van voederplaatsen kan de ratten zo erg wantrouwend maken, dat daardoor de aktie negatief beïnvloed wordt. De gehele aktie wordt gecontroleerd door de Dienst van Openbare Werken. Het doel ervan is vast te stellen of het werk en de maatregelen van het met uitvoering belaste bedrijf ge schieden overeenkomstig de richtlij nen en voorschriften en of het door het gemeentebestuur verlangde resul taat wordt bereikt. Een bijzonder be langrijke rol bij deze bestrijdingsaktie spelen de bewoners van de gemeente. Zij worden dan ook verzocht de ver moedelijke aanwezigheid van ratten direct te melden aan het centraal mel- dingspunt te weten Dienst van Open bare Werken, Tiendeweg 1, Leerdam, telefoon 3098. Medewerking De bewoners wordt aangeraden il legale vuilnisstortplaatsen te voorko men. Indien men na afloop van de algehele aktie, waar dan ook ratten constateert, die bijvoorbeeld van niet behandelde omliggende gebieden kun nen binnendringen, wordt men ver zicht dit direct te melden op het ge meentehuis. Van daaruit wordt ge zorgd, dat zo snel mogelijk een nabehandeling wordt gehouden. Ook deze nabehandelingen zijn gratis. Het systeem voor een algehele sys tematische rattenbestrijding wordt met name in West-Duitsland reeds vele jaren met succes toegepast in vele gemeenten. Bij deze bestrijdings aktie wordt gebruik gemaakt van een cumarine derivaat te weten Racumin van de Farbenfabriken Bayer A.G. te Leverkussen. Een toepassen van dit bloedverdun- nend middel leidt voor de ratten tot een pijnloze dood. Daardoor wordt voorkomen, dat de ratten het bestrij dingsmiddel na enige tijd niet meer opnemen, zoals met een ander acuut- werkend gif het geval is. Een ander voordeel is, dat vergif tiging van vee- en huisdieren vrtfwel nooit voorkomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5