Spanning tussen Vaticaan en Oekraïense bisschoppen Hervormingsdag voor „beide" zwarte dag Er gebeuren ergere dingen Gisteren eigen synode begonnen Bisschoppen zinnen op slotuitspraken COMMENTAREN Negatief gebaar Het Zuidafrikaanse proces Een ivoord voor vandaag Bisschop Simonis: wil tot herstel UIT DE KERKBLADEN Opl aag Getuigenis al 35.000 [)n 2 DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 ROME (AP/AFP/UPI) Aan de wereld-bisschoppensynode te Rome is voorgesteld het pro bleem van gehuwde priesters over te laten aan de paus en deze het recht te geven uitzonderin gen toe te staan en gehuwde mannen tot priester te wijden als hij dat nodig acht. Deze verklaring was vervat in een document dat was opgesteld door een commissie uit de synode. In het rap port wordt geen uitgesproken steun aan het wijden van gehuwde mannen gegeven hoewel, naar men zegt „een sterke minderheid" van de opstellers hiervoor was. De regels over het ver plichte celibaat „zullen in de Latijnse kerk gehandhaafd blijven", aldus het stuk. STEMMING De bisschoppen hebben tot vandaag de tijd gekregen om het te bestude ren en dan zal erover gestemd wor den. De mogelijkheid kan worden ge opend dat men amendementen in dient op schrift. De beslissende stem ming zal dan aanstaande vrijdag plaatsvinden. De synode eindigt de volgende dag met een toespraak van paus Paulus. Voor de tekst over de rechtvaardig heid in de wereld zal dezelfde proce dure worden gevolgd: eerst stem ming en indiening amendementen donderdagochtend, stemming over de amendementen vrijdagochtend en eindstemming vrijdagavond. De re sultaten. die met een tweederde meerderheid moeten worden behaald, zullen zaterdagochtend tijdens de slot zitting bekend worden gemaakt. ONENIGHEID Uit de rapporten van de verschil lende taalgroepen betreffende het on derwerp ..Rechtvaardigheid in de we reld" blijkt een zekere onenigheid in zake het noemen van landen, waar onrecht begaan wordt. Vooral een aantal Afrikaanse bisschoppen zijn hierover nogal ontzet en vinden dat er beter maar helemaal niets over het racisme gezegd kan worden indien er geen landen zouden worden genoemd. De aanbeveling van de commissie „Justitia et Pax" om als kerk in deze aangelegenheden niet alleen de waar- Van een onzer verslaggevers ROME Het Vaticaan heeft er een netelig probleem bij: de oekraïen-katholieke bisschop pen zijn in opstand gekomen. Te gen de uitdrukkelijke wil van het Vaticaan in, zijn de bisschop pen van deze oosterse, met Rome geünieerde kerk gisteren him eigen synode begonnen. De zestien bisschoppen, die in Rome bijeen zijn, komen uit de Verenigde Staten, Canada, West- Europa, Joegoslavië, Argentinië en Australië. Acht anderen ont breken, drie omdat zij ziek zijn, vijf (vier in Rusland en een in Tsjechoslowakije), omdat zij geen kans zagen in Rome te ko men. De oekraïnse bisschoppen verwij ten het Vaticaan, dat het de gelovigen in de Oekraïne (geschat op zes mil joen) in de steek gelaten heeft terwil- le van de goede betrekkingen met Moskou. Verder constateren zijn een streven van het Vaticaan. om de 1.8 miljoen oekraïense-katholieken in de heid te verkondigen maar deze ook te „doen" heeft sterke bijval gekregen van de Franse bisschoppen die onder kardinaal Marty's leiding pleiten over opening van de financiële positie van het Vaticaan. Volgens de Amerikaanse kardinaal Dearden van Detroit is het Vaticaan reeds bezig hier voorbereidingen voor te treffen. Ruim een jaar geleden werden door de Osservatore Romano berichten als zou liet vermogen van het Vaticaan ongeveer 46 miljard gul den bedragen als „fantastisch" van de hand gewezen. Van verschillende kanten in de synode is op opening van zaken aangedrongen. rest van de wereld te „vcrlatinise- ren". GEEN BREUK Bij het begin van hun synode stel den zij met nadruk, niet met Rome te willen breken. Wel eisen zij voor zich dezelfde rechten van autonoom be stuur als verschillende andere (veel kleinere) oosterse, met Rome ge ünieerde kerken bezitten. Men verwacht, dat de synode zich zelf een wetgevende macht zal toe kennen en een vijf leden tellend per manent orgaan in het leven zal roe pen, om de 79-jarige gebaarde „groot aartsbisschop" Josyf Slipyj bij te staan in de dagelijkse leiding over de kerk. De synode zal Slipyj ook adviseren over de benoeming van nieuwe bis schoppen, kennelijk om te voorko men, dat het Vaticaan die benoemt. EIGEN TRADITIES Het was zondag juist 375 jaar gele den, dat de Oekraïense orthodoxen het gezag van de paus erkenden en de volledige gemeenschap met de rooms-katholieke kerk realiseerden met behoud van de byzantijnse rite en de eigen tradities (zoals de gehuw de priester). De Oekraïense kerk is van de geünieerde kerken verreweg de grootste. Het Vaticaan stelt, dat Slipyj niet het recht heeft om een wetgevende synode bijeen te roepen, omdat hij niet een Datriarch is. De oekraïenners stellen, dat de unie van 1596 hun autonomie onverlet hield. Bovendien beroepen zij zfch op een uitspraak van het tweede Vaticaans concilie „Wat gezegd is van de pa triarchen. is ook van toepassing op groot-a artsbisschoppen, die de leiding hebben van een bijzondere kerk of rite". Slipyj is de enige groot-aarts- bisschop in de katholica. ONDERDRUKT Moskou erkent de oekraïens-katho- Wat heeft de opzienbarende beslissing van de Amerikaanse Senaat om een streep te halen door het programma voor buitenlandse hulp, te bete kenen? In elk geval niet, dat de hulpverlening abrupt wordt gestaakt. Allereerst: de regering- Nixon heeft nog een ongebruikt bedrag van vijf miljard dollar achter de hand. Vervolgens moet worden vastgesteld, dat met alle verdere uitgaven voor buitenlandse bijstand door de Senaat zijn weggestemd. Diverse miljarden- en miljoenen- posten (de hulp via de Wereldbank en daarmee verbonden instellingen, gpld voor het Vrpdeskoros en voor voedselverschepingen, en een flinke portie militaire hulp) blijven onaangetast. En ten slotte mag worden aangenomen dat de regering-Nixon kans zal zien, vele van haar nu verworpen plannen later, eventueel in een andere verpakking, alsnog aangenomen te krijgen. Zo lastig als het dus is, het praktische effect van de Senaatsbeslissing te schatten, zo moeilijk is het ook uit to maken wat dp S°naat met haar rigou reuze gebaar heeft willen zeggen. Natuurlijk, een meerderheid was het erover eens, dat het hulp programma in kwestie niet deugde. Maar die meerderheid bestond uit vogels van zeer uiteen- loüende pluimage. Ze omvatte, om senator Kenne dy te citeren, „anti-Vietnam-liberalen, traditionele isolat'onisten, begrotingsbesnoeiers, conservatieven die boos waren over de uitstoting van nationalis tisch China uit de VN" en senatoren die zich er aan ergerden, dat het wetsontwerp er aan het eind van de week, na een moeilijk en bitter debat, nog gauw even doorgedrukt moest worden. De houding van de tegenstemmers weerspiegelde dan ook niet een samenhangende visie op Amerika's steun aan het buitenland, maar berustte op tegenstrijdige argumenten. Zeker is wel, dat de meeste senatoren, ondanks de schijn van het tegendeel, niet geporteerd zijn vnn~ ppn voictroirta van Amerika's steun aan het buitenland. Maar wat moet Amerika met die steun beogen? De economie van ontwikke lingslanden te versterken of vooral het Ameri kaanse bedrijfsleven direct en indirect te bevoor delen? Een bolwerk te stichten tegen „het commu nisme" of zonder aanzien des regimes de welvaarts- kloof tussen Amerika en de Derde Wereld te ver kleinen? Over deze en daarmee verband houdende vragen wordt onder de tegenstemmers in de Se naat heel verschillend gedacht. Daarom kan hun unanieme verwerping van het regeringsprogram helaas niet worden gezien als zelfs maar een aan zet tot een constructieve poging om Amerika's rol in de Derde Wereld een nieuwe inhoud te geven. Naast misnoegen over het hulpprogram zelf heb ben ook andere factoren de spectaculaire Senaats stemming beïnvloed. Eén daarvan, al door Ken nedy gesignaleerd, was stellig irritatie over het standpunt dat een aantal door Amerika gesteunde landen ingenomen heeft in het debat over China's vertegenwoordiging in de VN. Daarover slechts deze ene opmerking. Het kan niet ontkend worden, dat de manier waarop diverse Amerikaanse sena toren hun ergernis hierover hebben afgereageerd, geen toonbeeld van wijs staatsmanschap lijkt. Maar hun houding maakt althans een oprechter indruk dan de prietpraat van president Pompidou en de Russische leider Breznjew, die beweren zich te willen inzetten voor een versterking van de rol der VN, maar met geen woord reppen over beta ling van de achterstallige contributie van 140 mil joen gulden die hun landen de volkerenorganisatie verschuldigd zijn. Ten slotte: de drastische negatieve geste van de Seiiaat getuigt in elk geval van groeiende onzeker heid over wat sommige Amerikanen graag „Ame rika's missie in de wereld" noemen. Dat is niet verwonderlijk. Tijdens het bewind van president Nixon is het patroon van Amerika's betrekkingen met het buitenland opvallende verschuivingen gaan vertonen. Dat geldt niet alleen voor de poli tieke verhouding tot een rivaal als China en som mige Europese bondgenoten, maar ook voor de fi nanciële en economische relaties met alle landen die de gevolgen ondervinden van Nixons nieuwe monetaire en economische beleid. Onder deze om standigheden kon een herbezinning op Amerika's rol als internationale hulpverlener niet uitblijven. Dat is ook niet betreurenswaardig. Jammer is wel, dat de eerste spectaculaire Senaatsbijdrage tot die herbezinning zo volstrekt negatief, om niet te zeg gen destructief is uitgevallen. In een totalitaire staat staan rechters en wetten in dienst van de uitvoerende macht. Het proces tegen de Anglicaanse deken van Johannesburg, dat gisteren voorlopig eindigde met een veroordeling tot 5 jaar gevangenisstraf, heeft weer eens bewezen, dat Zuid-Afrika hard op weg is een totalitaire staat te worden, waar het voor de rechters steeds moei lijker wordt recht te spreken. Toen hij gisteren von nis wees, moest de rechter erkennen, dat de gees telijke uit een diepe overtuiging gehandeld had. Daarop veroordeelde hij hem maar tot de mini mumstraf die de wet op de bestrijding van het terrorisme toeliet. Maar tijdens de drie maanden dat het proces heeft geduurd, is de openbare aanklager er bij lange na niet in geslaagd te bewijzen dat Gonville ffrench-Beytagh zich aan terroristische activiteiten had schuldig gemaakt. Toen hij door de verdedi ging in het nauw was gedreven, zei hij, dat dit bij aanklachten op grond van de wet op het terrorisme ook niet hoefde en dat de beklaagde maar moest aantonen dat hij niet schuldig was. Zo gaat dat in een totalitaire staat. De deken heeft zelf volgehouden onschuldig te zijn aan alles wat hem ten laste werd gelegd. De verdediger heeft de warrige verhalen van de ge heime agenten kundig ontrafeld. De indruk bleef achter, dat de agenten die zich voordeden als ijve rige parochianen van de deken, geprobeerd hebben de geestelijke in een val te lokken om de staat maar de kans te geven hem aan te klagen Ffrench- Beytagh zelf verklaarde niets af te weten van de lectuur van het in Zuid-Afrika verboden African National Congress die in zijn huis gevonden zou zijn. De pamfletten moeten in mijn huis gebracht zijn om me te kunnen veroordelen, zei hij. Zelfs al zou de deken werkelijk schuldig zijn aan alle punten van de aanklacht, dan nog is vijf jaar onmenselijk zwaar. Gelukkig is de zaak nog niet afgesloten. De geestelijke gaat in hoger beroep. Uit vorige processen weten we, dat er nog rech ters zijn in Zuid-Afrika, die recht durven spreken desnoods dwars tegen de kromme wetten van het land in. Zij kunnen de schade die dit proces Zuid« Afrika weer berokkent, misschien nog een beetje herstellen. Het enige positieve aan dit proces is, dat de ware aard van de Zuidafrikaanse staat weer eens is ontmaskerd. De regering van premier John Vorster kan nooit meer met het smoesje aanko men. dat er geen politieke gevangenen in Zuid-Afri ka zijn, nu mensen tot vijf jaar worden veroordeeld wegens hun diepe overtuiging. lieke kerk niet. Na 1945 werden al haar kerken gesloten. Het merendeel werd aan de orthodoxe kerken toege wezen. De Russische autoriteiten presten de bisschoppen, priesters en gelovigen met geweld, om zich bij de orthodoxe kerk aan te sluiten, zoals ook met de geünieerde kerk in Roe menië is gebeurd. Toch schat Slipyj het aantal van zijn volgelingen in de Oekraïne nog altijd op minstens zes miljoen. Zij hebben slechts vier bisschoppen, waarvan er een gevangen zit. De identiteit van de andere drie is alleen bekend aan enkele ingewijden. IN STRAFKAMPEN Slipyj zelf bracht achttien jaar in strafkampen door. In 1963 werd hij onverwacht in vrijheid gesteld. Hoe wel zijn leiderschap onbetwist is, weigerde de paus zijn herhaald ver zoek om hem patriarch te maken, met het motief dat hij niet resideert in zijn zetel Lwow. Bij de benoeming van twee bisschoppen in de Verenig de Staten onlangs werd Slipyj niet eens geraadpleegd. Op zichzelf is het niet onredelijk, dat de oekraïeners hun kerkelijke autonomie terug willen hebben, zoals andere, veel kleinere, geünieerde ker ken, als de melkieten, maronieten, geünieerde kopten, Chaldeeën in het Nabije Oosten en de malabar-christe- nen in India die ook bezitten. De meesten worden ook door een pa triarch geleid. NIET IN KADER De grote moeilijkheid voor het Va ticaan is, dat een dergelijke erken ning van de fel anti-communistische Slipyj eenvoudig niet te passen is in het kader van de Vaticaanse politiek om tot betere betrekkingen met Oost- Europa te komen. "Zij zeide tot Hem: Zeg, dat deze mijn twee zonen mogen zitten, een aan Uw rechterzijde en een aan Uw linkerzijde in Uw Ko ninkrijk" (Mattheus 20:21). De vraag komt van de moeder der zonen van Zebedeus, en op het moment, dat zij de vraag stelt zullen er wel omstanders zijn geweest die in eerste opwelling hebben gedacht: Dat is een onbe hoorlijke vraag. Niet eens voorzichtig informeren: Here, zouden mijn zonen in Uw Koninkrijk mogen ingaan? Neen, ineens het beste vragen wat er is. Onbescheiden? Om te beginnen staat één ding vast. De moeder stelt Jezus de vraag uit grote liefde voor haar zonen. Er spreekt ook een grote liefde uit tot Jezus. Mijn zonen altijd bij.Hem. Onbescheiden? Voor wie het bereid is door Mijn Vader, aan hen zal dit toevallen, wijst Jezus haar terecht. De vraag is onbescheiden en verkeerd, maar door welk een enorm geloof wordt de vraag gedragen, door wat een verlangen naar Zijn Heerlijkheid gestuwd. Here, altijd aan Uwe voeten. We lezen vandaag: Mattheus 8:18 - 27. K ruis woord - puzzel Horizontaal: 2. zuidvrucht, 7.Aardappel. 8. zilverboordsel. 9. zijde van het voor hoofd. 10. lof, 12. bloeiwijze, 13. buiten haven. 15. brandvrij vertrek. 17. ten de le, 19. afk. van idem. 20. rondhout, 21. meisjesnaam, 24. graafwerktuig. 26. ge sloten, 27. meisjesnaam, 29. vod, 30. boosaardig. 32. leefregel, 33. voetpunt, 34. platte staan. Verticaal: 1. adreskaartje. 2. halsdoek, 3. boek met kaarten, 4. eerbied, 5. stuk stof, 6. soort kers. 10. luister, 11. bouw val. 13. oude munt. 14. organische ver binding, 16. plaatsje onder Vries, 18. plaats in N. Br., 22. begrip, 23. familielid, 24. rivier in Frankrijk, 25. hoeveelheid, 28. muzieknoot, 30. tennisterm, 31. val lei. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. aks. 5. lap. 8. lakmoes, 10. atap. 12. sier, 14. iep, 15. rak, 17. aga, 18. dadel. 20. spook. 21. teelt, 22. temet, 24. urn, 26. tal, 27. bis, 29. laan, 31. aise, 32. galgant, 33. rat, 34. Est. Verticaal: 2. klap, 3. sap, 4. smaad, 5. les, 6. Asia, 7. aai. 9. tra,. 11. tempera, 13. egelvis, 15. raket, 16. ketel. 18. dot, 19, Let, 23. marge, 24. Ulm, 25. naga, 27. bits, 28. set, 30. nat. 31. Ane. ROTTERDAM Dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam, noemt hervormingsdag een droeve dag voor de christenen. Hij schrijft dit in „De Fakkel", het orgaan van de gereformeerde kerk van Rotterdam-Lombardije. Zijn medewerking verleende hij op ver zoek van de redactie. Dr. Sjmonis schreef: „De laatste dag van oktober is sinds meer dan vier eeuwen voor de christenen een zwarte dag; althans zo zouden zij hem moeten zien. Zeker, lange tijd was dit niet het geval. Voor velen met name voor de „hervormden" was hij de her innering aan het begin van een nieuw zicht op hun geestelijk funda ment en aan de grondlegging van hun eigen beleving van het chris telijk geloof. Voor anderen met name voor dé katholieken was hij de start van een beweging die de rechte weg van Christus verliet en zonder het zekere kader van de zichtbare Kerk Zijn Woord naar eigen uitleg trachtte te verstaan met alle gevaren van dwa ling die daarin gelegen waren. Maar sinds enkele tientallen jaren bekroop de eersten de vrees dat de hervorming die 31 oktober 1517 als begindatum beschouwde behalve een nieuw begin toch ook een ver eniging en een verarming van hun gelovig denken inluidde, terwijl de anderen meer en meer gingen zien en ervaren, dat ook zij door de scheuring in de christenheid die in de 16e eeuw aan de dag trad, veel verloren hadden en dat hun negatie ve reactie erop henzelf eenzijdig had doen worden ten aanzien van de rijkdom in het heil van Christus. Onbedoeld In beide „kampen" om dit ake lige woord eens te gebruiken In Waarheid en Eenheid, het blad van de verontrusten in de gereformeerde kerken, schrijft ds. M. Vreugdenhjl: „Wat er ook gebeurt, zo schrijft iemand mij, ik ga onze kerk niet uit." Dat is zeer beslist ons standpunt niet: het ogenblik kan komen, dat we naar Gods Woord geroepen worden onze gereformeerde ker ken los te laten. Anderen schrijven mij, dat we vandaag al geroepen worden on ze gereformeerde kerken te ver laten. „Ze zijn niet meer gerefor meerd en daarom kunnen wij met mepr recht dan Israël in de dagen van Rehabeam zeggen: „We heb ben geen deel aan David en geen erf bezit met de zoon van Isai! Naar uw tenten, Israël"." Velen zijn van mening, hoor ik tenminste, dat, als de generale synode niets doet ten aanzien van het boek van dr. Wiersinga over de verzoening, als zelfs geen maatregelen tegen de schrijver van de boek genomen worden, dat dan het ogenblik gekomen is om de gereformeerde kerken vaar wel te zeggen. Nu wil ik beslist niet dr. Wier singa. tenzij hij zich bekeert, ge handhaafd zien als predikant in onze kerken. Maar moeten we van de houding, die de generale synode tegenover hem aanneemt, laten afhangen, of we bij de ge reformeerde kerken zullen blij ven, ja dan nee? Eerlijk gezegd, er gebeuren in onze kerken nog veel ergere din gen dan de verschijning van de dissertatie van dr. Wiersinga. Als ik mijn briefschrijvers en brief schrijfsters geloven mag, zijn er predikanten, die de hemel een mythologische voorstelling noe men. Jezus wordt ook in onze kringen hoe langer hoe meer ge tekend als een aardse Messias en waarom gaat men hoe langer hoe meer spreken over de man van Nazareth? Nog eens, hoe onschriftuurlijk ik ook het boek van dr. Wier singa vind, er gebeuren in onze kerken ergere dingen. Heel de Schrift leert ons, dat God het ge loof werkt door de verkondiging van het Evangelie en het ver sterkt door dat gepredikte Woord en het gebruik van de Heilige Sacramenten. Maar het kerkbe zoek neemt sterk af. Het is in de middag- en avonddiensten begon nen, maar ieder kan wel voor spellen, dat het zal doorgaan in de morgendiensten en de klach ten over teruglopend kerkbezoek in die morgendiensten vermenig vuldigen zich. Sommigen willen alternatieve samenkomsten, alsof die de bediening van het Woord Gods zouden kunnen vervangen Indien iemand, dan moeten de verontrusten een voorbeeld zijn in het opgaan tot de kerkdien sten. U zegt: „onze predikanten jagen ons de kerk uit door hun ongereformeerde en horizontalis tische preken". Maar er zijn geen predikanten bij u in de buurt, die het Woord Gods recht bren gen? En zijn er geen auto's en fietsen, die het ons gemakkelijker maken naar de echte prediking te gaan dan ons voorgeslacht, dat uren lopen moest om een schrif tuurlijke preek te horen?" De Rotterdamse jurist G. Chr. Kok i voegde bij het proefschrift, waarop hij te Leiden tot doctor in de rechtsgeleerdheid promo veerde, een stelling waarin hij als zijn oordeel geeft dat het werk van de raad van kerken in ons land „aanzienlijk aan diepgang en resultaat zou winnen, als aan de uit bestuurders van de aangeslo ten kerken bestaande raad een uit de gewone leden van de ker ken verkozen raad van afgevaar digden zou worden toegevoegd". De redactie van Gemeenschap der kerken, het blad van de raad van kerken in Nederland, vroeg aan dr. Kok zijn stelling nader toe te lichten. Uit de gegeven toelich ting het volgende: „Gesteld dat men in de raad van kerken een vorm van overleg met het kerkvolk zou willen or ganiseren, hoe zou deze dan ge stalte kunnen krijgen? Daarbij dient men zich allereerst te rea liseren dat wil een dergelijke vorm van overleg nuttig zijn deze enerzijds zo geschakeerd dient te zijn dat daarin allerhande groe peringen vertegenwoordigd kun nen zijn, anderzijds ook weer niet zo groot is dat een en ander on hanteerbaar wordt. Denkbaar is dat men een overlegorgaan creëert van bijv. honderd personen, waar van vijfentwintig leden worden aangewezen door de bij de Raad aangesloten kerken naar gelang van hun lelenaantal, zodat iedere kerk twee tot vijf leden kan aan wijzen; vijfentwintig leden wor den aangewezefi door en uit de plaatselijke en regionale raden van kerken teneinde de nodige communicatie te leggen met wat plaatselijk en regionaal op oecu menisch gebied gebeurt; vijfen twintig leden worden aangewezen door en uit de landelijke ver enigingen op kerkelijk en christe lijk gebied, zoals vakbonden, stu dentenverenigingen, instellingen op het gebied yan zending en missie; bijbelgenootschap enz.; en tenslotte de resterende vijfentwin tig leden worden aangewezen door de raad zelf teneinde een aantal theologen, deskundigen op het gebied van ontwikkelingsulp en zending en anderen in de ge legenheid te stellen het werk van de raad van kerken critisch te begeleiden. Indien dit „parlement" uit zijn midden een presidium zou kiezen voor behandeling van acu te kwesties, en daarnaast uit zijn midden commissies zou vormen om het werk van de secties van de raad afzonderlijk te begelei den, zouden voltallige zittingen slechts een tweemaal per jaar behoeven te worden gehouden. Deze voltallige zittingen zouden echter bijzonder inspirerend en nuttig voor de raad kunnen wer ken, nog afgezien van het feit dat door de geregelde publiciteit rond om het werk van de raad door deze zittingen het werk van de raad meer bekendheid zou ver werven!" „De komende synode (15-17 no vember) belooft zo opwindend te worden, dat mensen met een zwak hart beter thuis kunnen blijven. Denkt u maar eens aan wat er op de agenda staat: Kerk en Wereld. Ikor, Getuigenis, Kos- mokomplot, Allernatieve belijde nisvragen, rechtspositie van pre dikanten. Nogmaals vestig ik er de aandacht op, dat het mogelijk is de svnode-zittingen bij te wonen (zij het zwijgend!), maar wel na aanvraag. Wanneer u wilt weten, wanneer een bepaald punt aan de orde zal komen (het is nooit helemaal zeker te zeggen), kunt u informeren bij mr. Goos- sens op het synodegebouw (tel. 070-653915), Carnegielaan 9, Den Haag". BISSCHOP SIMONIS groeide het besef, dat de scheiding van broeders in het geloof nooit do bedoeling van de ene Heer hac kunnen zijn. Hij kwam immers on te binden wat gebroken, om te ver enigen wat verdeeld, om te heler wat stuk is. Hervormingsdag is daarom droevige dag voor de christenen) hou Maar zou hij toch niet een nieuw< glans kunnen krijgen? De glans na melijk van de hoop, dat hij zijn naanimei P.S waardig zou kunnen worden heenwijzen naar dé hervorming vai de christenheid tot eenheid? Zoudei niet alle christenen op deze vooral de wil tot ver-eniging die do Heer zo uitdrukkelijk uitsprak op d< avond voor zijn lijden tot hun ver langen kunnen maken? Zouden zij niet juist op 31 oktobei de Geest Gods moeten bidden hui ogen te openen voor de fouten var het verleden, hun harten te brekei tot een bede om vergeving en hur£v bel; 'ijk ad Jzv wei- intentie te sterken zich door elkaar inzichten te laten bevruchten en één worden in Hem, die voor aller leed en stierf en voor allen de eni hemel opende? Het gaat niet aan de scheuring var j j zoveel eeuwen te bagatelliseren noclbar£ te verdoezelen wat thans nog scheidt q_:- Maar groter dan het besef van dez<p( reële gegevens zou de wil tot herd, stel, tot echte „hervorming" moetei worden. c' Dat de Heer, die als enige werke c lijk allen kan binden aan elkaar, onG'ra] het uitzicht mag geven op de komen p de hereniging. Daartoe moge d sabe „viering" van hervormingsdag on p oproepen", aldus de bisschop. UTRECHT De oplaag van heb Getuigenis (van prof. dr. G. C. va'Mirj Niftrik c.s.) bedroeg begin deze week Kool reeds 35.000 en nog stromen de aaivj.roil vragen binnen. Woensdag 17 novem ber zal het stuk besproken worden G« door de hervormde synode. Steei de I Ions an 2 no\ de der dv liëll c Hoo P J zv J Beei ion zv Absi 'isor KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. LEI kand fonst »gan eest erla; |der

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2