LOONOVERLEG IN HET SLOP Concessies vakbeweging Indiërs nemen wraak voor beschietingen Prognose8000 ontslagen in de wegenbouw Ffrench-Beytagh veroordeeld Onderhandelingen in Utrecht definitief afgebroken Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! OLGA Het Kwartet (RITA) HIT WEER Stabiel 14000 mensen op straat bij stop VS hulp VN-cimbcissadeur: Er komt oorlog Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 2 november 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRlSmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. j 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Trots kost ons meer dan hon ger, dorst en kou. WILLIAM HONE Vergeet niet te zeggen dat onze wa gen soms een raketachtig geluid maakt bij 80 mijlen per uur. DEN BILT Nog steeds be vindt zich boven Frankrijk het centrum van een krachtig hoge- drukgebied, dat in zijn verre om trek voor rustig weer zorgt met op veel plaatsen mist. Een 1500 km westelijker ligt een omvang rijk stormveld, dat aanhoudend zachte en vochtige lucht naar on ze omgeving dirigeert. In deze situatie verandert nog niet veel. Wel komt morgen een oceaan front, maar de aktiviteit ervan zal dan nog maar heel klein zijn. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77,2 cm (1029 millibar) sty'gend. Zon en maan 3 november: zon op 7.37, onder 17.09; maan op 16.53, onder 8.43; 9 nov. L.K. Hoog water Hoog water. 3 november: Rot terdam le getij 4.23, 2e getij 16.33; Scheveningen 2.4315.02; Vlissingen 1.38—13.47; Haring vliet aan de Zeezijde 3.11—15.34. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het centrale beraad over de loonmatiging in 1972 en 1973 is thans defini tief op een mislukking uitgelopen. Evenals de looncommissie van de Stichting van de Arbeid zijn ook de zeven voorzitters van de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties er niet in geslaagd een gezamenlijke matigings formule te vinden. Na ruim 4 uur beraad braken de voorzitters hun derde bijeenkomst zonder overeenstemming af en ver dwenen gisteravond vanuit het CNV-gebouw in de Utrechtse mist met een verschil van ongeveer 2 pro cent in de berekeningen van de uiterste mogelijkheden die aan beide zijden werden gezien. Na afloop werd verklaard dat ook van bemiddeling (zoals eerder open lijk was aangeboden door de minister van sociale zaken, drs. J. Boersma) geen heil meer wordt verwacht, al zou er op vrij korte termijn nog Wel een gesprek met de regering plaats vinden (daarin is in de loonpolitieke spelregels voorzien). ONDERHANDELINGEN Dit alles betekent dat zowel de centrale werkgeversorganisaties als de vakcentrales de ontwikkelingen van het loonbeleid zullen overlaten aan de onderhandelingen in de be drijfstakken, al zullen zij daarbij wel bepaalde richtlijnen en adviezen ge ven. 'De werkgeversorganisaties lieten er daarbij geen twijfel over bestaan dat zij hun leden zullen adviseren voor volgend jaar geen reële inkomensver betering overeen te komen, ook al waren zij in het centrale overleg bij wijze van uiterste concessie bereid in een centraal advies met 3e vakbewe ging een reële inkomensverbetering van 1 procent op te nemen. De vakbeweging weet thans nog M, niet hoe haar richtlijnen voor de bon den eruit zullen zien. Daarover zal reeds vandaag intern overleg worden gepleegd. Het niet bereiken van overeenstem ming op centraal niveau zal van grote invloed zijn op de cao-onderhandelin gen, die donderdag beginnen in de metaalindustrie en zeker ook op het overleg dat minister Boersma van daag en morgen in Den Haag zal voe ren met de bestuurders van de ver enigingen van vrije beroepsuitoefe naars. Van werkgeverszijde werd na af loop van het mislukte beraad ver klaard dat de matigingsvoorstellen van de vakbeweging ook na enige concessies te gering blijven om tot een duidelijke ombuiging van het be leid te komen. Volgens het centraal planbureau komen deze voorstellen neer op een inkrimping van de verwachte loon kostenstijging van 13.5 procent tot 13,1 procent en in 1973 tot 11,7 pro cent. Dat is met de loonkostenstijging van 14 procent in 1971 en de cumula tieve werking ervan in drie jaar een stijging van circa 40 procent en dat kan. de Nederlandse economie niet dragen, aldus werkgeverswoordvoer der drs. S. C. Bakkenist, die zei dat door de werkgeversconcessie de loonkos tenstijging circa 10.2 procent zou be dragen. ,,De vakbeweging wil niet verder terug dan tot 12 procent en dat is per se te weinig. Volgens de vakbeweging evenwel is die 12 procent in overeenstemming met de loonkostenstijging die de SER-Kroonledencommissie in 1972 verantwoord acht (zoals gemeld wil len deze onafhankelijke economische deskundigen de stijging van de loon som per werknemer gedurende drie jaar telkens met 2 procent verlagen, namelijk in 1972 tot 12 procent, in 1973 tot 10 procent en in 1974 tot 8 procent, waardoor tevens de maxi maal gewenste prijsstijging van 3 a 4 procent zou worden bereikt). Drs. Bakkenist: „Die periode van drie jaar duurt ons veel te lang. Wij moeten het beoogde doel in twee jaar zien te bereiken omdat het anders voor tal van bedrijven wel eens te laat zal kunnen zijn". Van vakbewegingszijde werd ver klaard dat de 12 procent bereikt zou kunnen worden door een andere me- (Van een verslaggever) DEN HAAG Uit een enquê te onder de ondernemers in de sector grond-, weg- en water bouw is gebleken dat nog vóór het dnde van het jaar zo'n acht duizend werknemers ontslagen zullen worden. De enquête is uitgevoerd door de raad van grond-, water- en wegen bouw van de stichting raad van be stuur bouwbedrijf. Volgens de raad is al in oktober een zodanige verminde ring in de orderportefeuilles opgetre den. dat een groot aantal werknemers op korte termijn ontslag is aangezegd. Ook zal nog een groot aantal werk nemers een dergelijke aanzegging binnenkort krijgen. Op de totale be zetting in de sector, die zonder dat seizoeninvloeden werden meegere kend zo'n 57.000 bedraagt, bete kent dit dat bijna veertien procent van de werknemers ontslagen zal •worden. In het noorden zullen volgens de raad relatief de meeste ontslagen val len, namelijk ruim tweeëntwintig procent. De raad meent dat de oorzaak van één en ander gezocht moet worden bij de regering. De verschillende in stanties zo is de raad van mening betrachten grote terughoudendheid bij het verlenen van nieuwe opdrach ten als gevolg van de kabinetsbeslis sing om van de uitgaven 135 miljoen te blokkeren. Wanneer de toevloed vair nieuwe opdrachten zich niet op tenminste gelijk niveau van de voorgaande ja ren handhaaft, zal volgens de raad naar schatting nog eens vijf procent van het totale werknemersbestand ontslagen moeten worden, waarmee het totaal aantal ontslagen op ruim tienduizend zou komen. Ramp in India groter omvang dan verwacht - NEW DELHI (UPI. AP) De om vang van de ramp, die vrijdag een 1 vloedgolf heeft veroorzaakt langs de Baai van Bengalen, is nog groter dan aanvankelijk werd verwacht Waar schijnlijk zijn tussen de 2500 en 10.000 ®ensen omgekomen. VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest von het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee Naam: Straat Plaa'ts: Betaalt per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door - Hokje naar keuze invullen. .De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres: Plaats: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft. NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden thodiek toe te passen bij het verlenen van zogenaamde opstapjes (voor schotten op de compensatie van ver wachte prijsstijgingen) en door de hogere ziekenfondspremie uit de be rekeningen voor het prijsindexcijfer te halen. (voor vervolg zie pag. 6) Gegijzeld meisje na 10 uur vrijgelaten MANILLA (AFP) De 14-jarige amerikaanse Susie Butler is gisteren ongedeerdi in de Philippijnse hoofd stad Manilla teruggekeerd nadat zij gedurende tien uur was gegijzeld na een overval op haar huis waarbij een dienstmeisje werd gedood, haar moe der werd gewond en zij tenslotte werd ontvoerd in een hefschroef- vliegtuig. Twee mannen waren zondagavoad de woning van zakenman Charles Butler binnengedrongen. Zij staken het dienstmeisje dood toen dat gilde en verwondden Susans moeder met een jachtgeweer met afgezaagde loop. Een van de mannen ontsnapte toen op het gegil een bewaker naderde. De andere trok zich Susan als gijzelaar ster meenemend terug in ëen kamer. De man eiste aanvankelijk een los geld van 25.000 pesos (ongeveer 11.000 gulden), maar nam na bemiddeling van de plaatselijke politieverslagge ver genoegen met 10.000 pesos. De politie moest machteloos toezien dat dc dader met Susan vertrok in een helikopter waarvoor de verslag gever eveneens had bemiddeld. De vlieger meldde later dat de overvaller op 50 kilometer van Manilla was uit gestapt en dat Susan in veiligheid was. Buit bankoverval voor groot deel terecht NIJMEGEN Een jonge Zuidmo- lukker, die met drie kornuiten heeft deelgenomen aan een gewapende roofoverval op de Nederlandse Mid- denstandsbank in Nijmegen, heeft, de politie gewezen, waar het koffertje met de buit van 10.000 gulden is ge bleven. Het viertal blijkt het koffer tje tijdens de vlucht in een sloot te hebben gegooid in het Betuwse dorp Ochten. In de koffer, die inmiddels was opengegaan, is 8.000 gulden aange troffen. De politie verwacht, dat nu ook het restant spoedig zal worden gevonden. Indonesische commissie voor Ambonnezen DJAKARTA President .Soeharto^ van Indonesië heeft een speciale com-' missie in het leven geroepen die zich bezig zal houden met de repatriëring en hervestiging van in Nederland wo nende Ambonnezen. Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. De commissie komt on der rechtstreeks toezicht van minister van binnenlandse zaken, luitenant- generaal Amir Hachmoed, die de re geringsplannen zal opstellen voor re patriëring. inwoners van Montreal i tegen de sluiting van de Franstalige krant La Presse, wordt door de oproerpolitie tegengehouden. WASHINGTON (AP) Als de Ver enigde Staten de hulp aan het bui tenland niet voortzet zullen er ruim 4000 mensen, die werkzaam zjjn b(j de AID (agence for international de velopment) hun baan kwfjt zjjn. Dit heeft het Amerikaanse minis- sterie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. j Bovendien zullen 9000 personen in de Verenigde Staten en daarbuiten op den duur op straat komen te staan. Het ministerie heeft laten weten, dat ue hulp aan het buitenland in haar geheel moet voortduren, „een andere mogelijkheid is er niet, want het Amerikaanse politieke beleid ver keert thans in een zeer delicaat sta dium nu men meer verantwoordelijk heden tot het zelf nemen van be slissingen gaat geven aan de landen die de hulp ontvangen". Inmiddels heeft de commissie van buitenlandse zaken van de Ameri kaanse senaat besloten het program ma voor hulp aan - het buitenland nieuw leven -in te blazen, maar zij weet nog niet hoe. Men is het er over eens, dat het programma niet volledig stopgezet mag worden. Man met 33 mille van werkgever zoek DEN HAAG De Haagse politie zoekt naar de 52-jarige wisselloper A. den H. uit Rijswijk, die er eind vorige week vandoor is gegaan met 33.000 gulden van zijn werkgever, een handel" in verwarmingsapparatuur in Den Haag. De man zou donderdag middag het geld van de zaak naar een bank in Den Haag brengen. De I auto van de zaak. waarmee hij zoals gewoonlijk naar de bank vertrok, is g 'ater teruggevonden bij het station Staatsspoor. Van den H., die al tien jaar bij de zaak werkte, was gister middag nog geen spoor gevonden. NEW DELHI (UPI, Reuter, AFP, AP) De militaire toe stand aan de grenzen tussen In dia en Pakistan is de afgelopen 24 uur slechter geworden. India se troepen hebben voor het eerst „tegenmaatregelen" genomen om aan Pakistaanse beschietingen een einde te maken. De Paki staanse VN-ambassadeur heeft Oe Thant vertelt, dat „uit het verslechteren van de toestand alleen kan worden afgeleid, dat er oorlog komt". Indiase troepen hebben wraak geno- de enige matras met de juiste celbalans men voor Pakistaanse bombardemen ten op een grensdorp en hebben Pa kistaanse stelling het zwijgen opge legd in een „ernstig" grensincident, zo is in New Delhi meegedeeld. In diase „grenstroepen" voerden hun ac ties zondag en gisteren uit in vergel ding voor het bestoken van Kamal- poer, een stad van 4.000 inwoners. De stad was 11 dagen lang door Pakistani onder vuur genomen en daarbij zouden ten minste 20 burgers omgekomen zijn. De woordvoerder in New Delhi noemde het de ernstigste confrontatie, die zich tot nu toe had voorgedaan in de huidige crisis tus sen India en Pakistan en het was de eerste vergeldingsactie. Hij zei dat India gedwongen was maatregelen te nemen om een einde te maken aan de beschietingen. Op de vraag of de Indiase troepen de grens waren overschreden, antwoordde de woordvoerder: „Dat kan ik niet zeg gen" en op de vraag of onder „grenstroepen" ook Indiase soldaten moesten worden verstaan gaf hij eveneens een ontwijkend antwoord. De verslaggevers, die de persconfe rentie bijwoonder* maakten hieruit op dat inderdaad het Indiase leger had deelgenomen aan de actie en dat de grondregels, volgens welke troepen PRETORIA (Reuter, UPI, AP) De anglicaanse deken van Johannesburg, Gonville Ffrench-Beytagh, is gisteren onder Zuid- Afrika's wet op het terrorisme veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. De Wereldraad van Kerken heeft onmiddellijk na het vonnis verklaard, dat dit „een diepe schok was voor christenen in de gehele wereld". De 59-jarige geestelijke, bekend om zijn kritiek op de apartheidspolitiek, werd schuldig bevonden aan drie van de tien genoemde terroristische acti viteiten, die door zijn verdediger wa ren omschreven als „gedaan uit plichtsgevoel tegenover God en de mens". Ffrench-Beytagh hoorde onbewo gen het vonnis aan. „Ik geloof dat u uit overtuiging gehandeld hebt", ver klaarde rechter Petrus Cillie. „Onder •deze omstandigheden, en gezien de bijzondere positie die u in dit land inneemt, meen ik dat ik in dit geval de minimumstraf moet opleggen". De minimumstraf onder de wet op het terrorisme is vijf jaar gevange nisstraf, de maximumstraf is de doodstraf. De rechter willigde een verzoek van de verdediging in om in hoger beroep te gaan en liet de deken op een borgtocht van 10.000, Rand (ruim 50.000 gulden) op vrije voeten. Deken Ffrench-Beytagh werd bevo len zich eens per week op het politie bureau te melden. (Zie ook pagina 7.) niet binnen 8 km. van de grens mo gen komen, genegeerd zijn. Volgens radio-Pakistan hebben de Indiërs gisteren twee aanvallen over de grens gedaan, maar volgens deze lezing waren ze niet succesvol. Beide aanvallen werden afgeslagen en de Indiërs zouden 32 doden en 21 ge wonden hebben. De radio meldde dat de aanvallen begonnen met bombar dementen, die nog steeds voortduur den. In de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca hebben ongeveer 12 „terroris ten" met handgranaten een aanval gepleegd op een regeringsgebouw, waarbij een dode en twee gewonden vielen. Premier Indira Gandhi van India heeft gezegd dat zij niet met Jahja Khan, de preident van Pakistan wil spreken, net zomin als Winston Churchill indertijd met Adolf Hitler wilde spreken. „Zij zouden hebben kunnen zeggen dat het er niets toe deed dat joden werden vermoord. Dat zouden ze gezegd kunnen hebben, maar ze hebben het niet gedaan. In plaats daarvan hebben ze vier harde jaren gevochten. Gandhi zei dat haar land met de zelfde situatie wordt ge confronteerd, nu er meer dan 9 mil joen Oostpakistaanse vluchtelingen in India zijn en er iedere dag nog 30.000 tot 40.000 de grens overkomen, dank zij maatregelen van de Pakistaanse regering. Grieken kriigen kinderbijslag ATHENE (AP) De Griekse vice- premier Stylianos Pattakos heeft aan gekondigd dat de regering op korte termijn financiële steun zal gaan ver lenen aan gezinnen met meer dan twee kinderen. Pattakos verklaarde dat de maatregel noodzakelijk was om het „demografische vraagstuk" in Griekenland op te lossen. De bevolking van Griekenland is in de afgelopen tien jaar slechts met 4,1 procent gestegen van 8.389.000 in 1961 tot 8.736.000 in 1971. De regering hoopt door de financiële steun aan gezinnen met meer dan twee kinde ren de bevolkingsaanwas te bevorde ren, aldus Pattakos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1